Polsko kupuje raketomety HIMARS za 414 milionů dolarů

Polsko kupuje raketomety HIMARS za 414 milionů dolarů
Raketomet HIMARS ve výzbroji Národní gardy Serverní Karolíny. / North Carolina Army National Guard, CC BY-ND 2.0 (Zvětšit)

Polsko ve středu podpisem stvrdí nákup amerických raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) za 414 milionů dolarů (včetně DPH). V polské armádě HIMARSy ponesou jméno Homar a všechny raketomety této první objednávky Polsko získá do roku 2023. Polská armáda ale požaduje až 160 raketometů Homar.

Rozhovory o nákupu raketometů Homar (HIMARS) mezi Varšavou a Washingtonem běží od roku 2015. Homary v polské armádě nahradí sovětské systémy 9K79 Točka (dosah 70 km) vyřazené v roce 2005 a 9K52 Luna-M (70 km) vyřazené v roce 2001.

Po dlouhých jednáních na konci listopadu minulého roku americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) odsouhlasila prodej 20 raketometů HIMARS za 656 milionů dolarů. Součástí tohoto potenciálního prodeje je také:

 • 36 modulů (po šesti raketách; celkově 216 raket) s raketami GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) Unitary s tříštivo-trhavou hlavicí;
 • 9 modulů (celkově 54 raket) s raketami GMLRS Alternative Warhead pro ničení pěchoty a lehce obrněných cílů;
 • 30 raket dlouhého dosahu MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System) Unitary;
 • 33 velitelských vozidel Humvee;
 • 24 systémů řízení palby AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System);
 • 20 modulů školních raket LCRR (Low Cost Reduced Range ) (celkově 120 raket).

Informace o chystaném podpisu podal polský ministr obrany Mariusz Blaszczak a premiér Mateusz Morawiecki při nedělní návštěvě 1. Varšavské obrněné brigády. „Máme to. Ve středu podepíšeme smlouvu s vládou Spojených států ohledně dodávek raketometů HIMARS pro polskou armádu, které výrazně zvýší naše bojové možnosti,“ uvedl Blaszczak.

„Předmětem zakázky je dodání jednoho praporu, ve kterém bude 18 bojových raketometů a dva cvičené raketomety M142 HIMARS, společně s dodávkou raketové munice GMLRS a ATACMS, včetně cvičné LCRR. Budou dodána také velitelská, muniční a odtahová vozidla. Dohoda zahrnuje i logistickou podporu, školení a technickou podporu. První prapor získáme v konfiguraci maximálně podobné té americké [ve výzbroji americké armády],“ uvedl Blaszczak.

„Jsme na dobré cestě v budování schopností, které zvýší politické, geopolitické i hospodářské možnosti celého Polska,“ komentoval nákup premiér Morawiecki.

Smlouva bude podepsána zřejmě v rámci konference o Blízkém východě, která proběhne ve středu a čtvrtek ve Varšavě. Konference je spoluorganizována Spojenými státy. Na konferenci dorazí představitelé ze 70 zemí světa, včetně amerického viceprezidenta Mike Penceho, amerického ministra zahraničí Mike Pompea a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.


HIMARS

Polsko nakoupí 20 raketometů Homar (z toho dva pro výcvikové účely). Přesný počet nakupovaných raket GLMRS a ATAMCS není znám. Podle Blaszczaka je polská cena ale minimálně srovnatelná s cenou, za kterou kupovalo HIMARSy Rumunsko.

V případě Rumunska DSCA schválila v srpnu 2017 prodej až 54 raketometů HIMARS, 81 modulů GLMRS Unitary, 81 modulů GLMRS Alternative Warhead, 54 raket ATACMS, 24 systémů řízení palby AFATDS, 30 vozidel Humvee, 54 muničních vozidel, stejný počet přívěsů, 10 nakladačů pro překlad modulů a raket, 30 cvičných modulů LCRR a další provozní, logistické, servisní a výcvikové vybavení. Celková hodnota potenciálního prodeje má hodnotu 1,25 miliardy dolarů, 1,5 miliardy dolarů včetně DPH.

První závaznou objednávku na 18 raketometů HIMARS a neznámý počet raket podepsala Bukurešť v polovině minulého roku. Cena této první objednávky je 218 milionů dolarů. Rumunsko chce postupně vybudovat tři raketové prapory (3×18 raketometů).

Varšava v první fázi rovněž počítala s třemi prapory s 56 raketomety Homar (ale se spolúčastí polského průmyslu; viz dále). Avšak rychlý nákup 20 raketometů Homar umožní okamžitě začít s přezbrojením polských raketových vojsk. Varšava ale v budoucnu plánuje získat až 160 raketometů Homar.  V nejbližších letech to bude ale nepochybně maximálně 56 (3×18 plus dva cvičné) raketometů Homar.

V každém případě Polsko získá díky raketometům Homar (HIMARS) a příslušné munici schopnost ničit cíle na taktické úrovní na vzdálenost 70 km (GLMRS) a na operační na vzdálenost 300 km (ATACMS). Střední kruhová odchylka (CEP) raket GLMRS je jeden až čtyři metry, u ATAMCS to je 10 až 50 metrů. Výhodou raketometů HIMARS jsou i zkušenosti s ostrým nasazením v Afghánistánu, Iráku a Sýrii.


HIMARS

Raketomety Homar budou také spolupracovat s novými samohybnými děly Krab a samohybnými minomety Rak, i když je otázkou, jak dojde k propojení amerického systému řízení palby AFATDS a polského Topaz, který najdeme u houfnic Krab a minometů Rak.

Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být ale zapojeny do budoucího polského velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) polské protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nebo postavení PVO nepřítele.

Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.

V polském trendu s Američany soupeřily izraelské firmy Israeli Military Industries Systems (IMI) a Israeli Aircraft Industries (IAI). Izraelská nabídka obsahovala raketomety Lynx a střely LORA (Long Range Attack) s doletem až 400 km.

Na programu Homar se zřejmě nijak nebude podílet polský průmysl, i když původně polská vláda naopak požadovala maximální podíl polského průmyslu. Po dlouhém vyjednávání ale z důvodu urychlení celého procesu (oficiální vysvětlení) Varšava zvolila přímý nákup raketometů Homar, resp. HIMARS.

Zdroj: Wojsko Polskie, Defence24, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti

Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský ...

Efekt Trump: Polsko nakoupí za miliardy americké systémy Patriot a HIMARS

Obchod se zbraněmi dělá přátelé - polské ministerstvo obrany na pozadí návštěvy Donalda Trumpa ve ...

Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...

HIMARS, MLRS: Americká armáda mohutně posiluje raketové vojsko

V rámci komplexního programu LRPF (Long-Range Precision Fires) americká armáda (US Army) výrazně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tecka
  09:35 14.02.2019

  Ps. W uzupełnieniu do informacji... okazuje się,ze DSCA nie jest pełnym źródłem informacji, bierzemy całość tak jak dla U.S. Army a na dostawkę kupimy Herculesy

  Ps. W uzupełnieniu do informacji... okazuje się,ze DSCA nie jest pełnym źródłem informacji, bierzemy całość tak jak dla U.S. Army a na dostawkę kupimy Herculesy

 • Tecka
  10:16 13.02.2019

  Zakup jest z „półki” ,więc czego tu oczekiwać..poza tym ,pierwsza transza jest niekompletna czyli nie mamy całego dywizjonu,brakuje pojazdów logistycznych ,amunicyjnych. Są dwie ...Zobrazit celý příspěvek

  Zakup jest z „półki” ,więc czego tu oczekiwać..poza tym ,pierwsza transza jest niekompletna czyli nie mamy całego dywizjonu,brakuje pojazdów logistycznych ,amunicyjnych. Są dwie opcje ,albo dokupimy w kolejnej transzy albo będziemy musieli poskładać u siebie. Cały ten zakup jest postawiony na głowie ! Podobno MON czeka na wersje o zasięgu 500km ...Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:09 13.02.2019

  Sem ještě proletl jednou ten článek..na jakém vozidle ten raketomet bude sem si nevšiml..každopádně tak velká zakázka a neprosadili si ani velitelská vozidla polská..provozovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Sem ještě proletl jednou ten článek..na jakém vozidle ten raketomet bude sem si nevšiml..každopádně tak velká zakázka a neprosadili si ani velitelská vozidla polská..provozovat nějakych 40 humvee (možná už nějaké letité) je trochu hloupost. To samé jestli to bude na nějakých US náklaďácích..Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:20 14.02.2019

   Poliaci už prevádzkujú asi 160 humvee, čiže ďalších 40 v zásade nie je problém.

   Poliaci už prevádzkujú asi 160 humvee, čiže ďalších 40 v zásade nie je problém.

 • Al Capone
  06:31 13.02.2019

  Nevíte jaká je struktura raketových praporů? Nesedí mi počty.
  33 velitelských vozidel Humvee na 18 bojových raketometů a dva cvičené.

  Nevíte jaká je struktura raketových praporů? Nesedí mi počty.
  33 velitelských vozidel Humvee na 18 bojových raketometů a dva cvičené.

 • kisam
  13:36 12.02.2019

  Na rozdiel od Patriotu mi toto príde ako veľmi výhodná cena.

  Na rozdiel od Patriotu mi toto príde ako veľmi výhodná cena.

 • Slavoslav
  12:59 12.02.2019

  nevie niekto ako to je s exportom tej Izraelskej LORA? parametrami by mala spadat pod MTCR (500kg hlavica, 300km dolet), Izrael clenom sice nie je, ale Polsko hej a i Izrael +- ...Zobrazit celý příspěvek

  nevie niekto ako to je s exportom tej Izraelskej LORA? parametrami by mala spadat pod MTCR (500kg hlavica, 300km dolet), Izrael clenom sice nie je, ale Polsko hej a i Izrael +- slubil, ze bude respektovat pri exporte obmedzeniaSkrýt celý příspěvek

  • royal
   13:39 12.02.2019

   co vim, tak LORA byla prodana do Azerbajdzanu

   co vim, tak LORA byla prodana do Azerbajdzanu

  • Lukas
   18:18 12.02.2019

   Tak LORA jest technicznie lepsza

   Ale ambasador USA "nie pozwolił".

   Rozumiesz?

   Tak LORA jest technicznie lepsza

   Ale ambasador USA "nie pozwolił".

   Rozumiesz?

   • Slavoslav
    21:54 12.02.2019

    my question was not what is better. But about export of LORA with regards on Missile Technology Control Regime (MTCR) where is prohibited export weapons with range over 300 km and ...Zobrazit celý příspěvek

    my question was not what is better. But about export of LORA with regards on Missile Technology Control Regime (MTCR) where is prohibited export weapons with range over 300 km and payload 500 kg. Poland is member of MTCR from 1997Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     08:20 13.02.2019

     This is no problem.
     Lora have two variants
     - ca 280 km range and 570 kg warhead
     - ca 400 km range and 280 kg warhead

     This is no problem.
     Lora have two variants
     - ca 280 km range and 570 kg warhead
     - ca 400 km range and 280 kg warhead

     • Slavoslav
      08:24 13.02.2019

      dakujem

      dakujem

Načítám diskuzi...