Polsko kupuje samohybné minomety Rak

Foto: Polský samohybný minomet RAK; větší foto / PW2; CC BY-SA 3.0
Polský samohybný minomet Rak; větší foto / PW2; CC BY-SA 3.0.

Podle deníku IHS Janes, s odkazem na zdroje z polského průmyslu, ministerstvo obrany našich severních sousedů podepíše na konci května kontrakt s firmou HSW (Huta Stalowa Wola) na nákup 64 samohybných minometů Rak ráže 120 mm. Cena kontraktu se odhaduje na 1,2 až 1,4 miliardy zlotých (7,5 až 8,8 miliardy Kč).

Nové minomety pro polskou armádu

V současné době polská armáda nemá ve výzbroji žádný samohybný minomet. Ve výzbroji se oficiálně nalézá pouze 170 starších tažných sovětských minometů ráže 120 mm, 99 minometů ráže 98 mm a 268 minometů ráže 60 mm.

Brzy však polská armáda získá v oblasti minometné výzbroje výraznou posilu. V nejbližších týdnech polské ministerstvo obrany stvrdí podpisem nákup 64 moderních samohybných minometů Rak (M120K) a 32 velitelských vozidel AWD - oba typy na podvozku kolového obrněného transportéru Rosomak.

Počítá se rovněž s nákupem (avšak v oddělených programech) vozidel AMZ-Kutno Zubr 4x4 minometných návodčích, muničních vozidel, dílenských a podpůrných vozidel.

Průzkumné vozidlo AWR (dvě až čtyři na rotu) AMZ-Kutno Zubr 4x4 vyniká sledovacím radarem a pozorovacím (den/noc/termovize) pouzdrem na výsuvném stožáru. V rotě najdeme také tři až čtyři zásobovací vozidla AWA (nákladní automobil Jelcz 8x8), jedno dílenské AWRU (Jelcz 6x6) a jedno vozidlo podpory (Jelcz 6x6).

Polské ministerstvo obrany počítá s vytvořením osmi minometných rot. V každé rotě najdeme dvě čety - čtyři minomety M120K a velitelské vozidlo AWD na četu. Třetí vozidlo AWD v rotě poslouží veliteli roty a čtvrté zástupci velitele.

V letošním roce polská armáda získá první kompletně vybavenou rotu, a pak dvě roty každý rok. Poslední dodávky jsou naplánovány na rok 2020.

Polský samohybný minomet Rak

Vývoj minometu Rak probíhá od roku 2006 a první prototyp byl představen v roce 2009. Ve finální podobě jsme mohli vidět minomet Rak na polské výstavě MSPO v roce 2014. Za začátku vývoje šlo o soukromou investici firmy HSW, později se na vývoji finančně podílelo polské ministerstvo vědy a vysokého školství. Samotný minomet v průběhu vývoje prošel výraznou modernizací.

Minomet Rak lze umístit na nejrůznější podvozky. Polská armáda v první fázi počítá s nákupem 64 minometů Rak na podvozku kolových obrněných vozidel Rosomak - minomet ponese označení M120K (Moździerz 120 Kolowy). Později dojde k nákupu 64 minometů Rak na pásovém vozidle M120G (Moździerz 120 Gasienicowy). Téměř jistě půjde již o pásový podvozek, na kterém bude postaveno nové pásové bojové vozidlo pěchoty pro polskou armádu.

Testování minometu Rak v roce 2012. 

HSW při testech zkoušelo umístit minometnou věž na pásový podvozek sovětského samohybného děla 2S1 Gvozdika, ale i na německé bojové vozidlo pěchoty Marder.

Osádku minometu Rak tvoří tři muži. Nabíjení je automatické a elevace 3 m dlouhé hlavně je -5° až +80°. Věž se při palbě dokáže otáčet v rozsahu 360°. Ovládaní věže je plně elektrické, ale v případě nutnosti je k dispozici ruční ovládání.

Dostřel minometu je 500 m až 8000 m, případně 15 000 m se speciální minometnou municí s prodlouženým doletem. Přímo ve vozidle je zásoba 46 kusů munice - 20 kusů munice se nalézá v automatickém zásobníku a 26 kusů munice je skladováno uvnitř vozidla.

Rak dokáže zahájit palbu 30 sekund po zastavení a opustit palebné postavení po 15 sekundách. Maximální rychlost palby je 6 až 8 výstřelů za minutu. Posádce je k dispozici kulomet ráže 7,62 mm a pro obranu slouží zadýmovací granáty.

Rak je vybaven moderním balistickým počítačem, inerciálním navigačním systémem TALIN 5000, digitálním rádiem, systémem řízení boje se schopností znázornit taktickou situaci na digitální mapě a možností automatické spolupráce s externími systémy velení a řízení palby.

Polsko prozatím plánuje pro minomety Rak používat mírně upravenou starší sovětskou munici ráže 120 mm. Nejsou zmínky o nákupu nové munice. Podle deníku Defence.24 ale polský průmysl nabízí armádě vlastní moderní minometnou munici, včetně munice s laserovým naváděním pro ničení obrněné techniky protivníka.

Dodejme, že původně Armáda ČR plánovala rovněž nakoupit samohybné minomety na podvozku kolových vozidel Pandur. Avšak po snížení počtu nakupovaných vozidel Pandur byl projekt samohybných minometů odložen. Podle Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 se počítá s nákupem moderních samohybných minometů do roku 2025. 

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

M777ER: Nová houfnice s extrémním dostřelem

Americký vojenský výzkumný a výrobní závod Picatinny Arsenal vyvíjí novou verzi tažné houfnice ...

Francouzské dělostřelecké systémy pro indickou armádu

Francouzská společnost Nexter podala finální nabídku ve výši jedné miliardy Euro do indického tendru ...

Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022

Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  15:16 19.05.2016

  Tak se zdá, že se s poláky řeší možnost osazení minometu Rak na podvozek Panduru. Cenově to je asi nejvýhodnější řešení pro AČR

  Tak se zdá, že se s poláky řeší možnost osazení minometu Rak na podvozek Panduru. Cenově to je asi nejvýhodnější řešení pro AČR

 • Lukas
  14:48 28.04.2016

  Dziś podpisano umowe
  64 RAKi + 32 wozy dowodzenia (Na Rosomaku) za 968,3 mln zł (ok. 6 mld Kč)

  Dziś podpisano umowe
  64 RAKi + 32 wozy dowodzenia (Na Rosomaku) za 968,3 mln zł (ok. 6 mld Kč)

 • Left
  23:30 15.04.2016

  Aktualita k rozpočtu na modernizaci polské armády do roku ...Zobrazit celý příspěvek

  Aktualita k rozpočtu na modernizaci polské armády do roku 2022:

  http://www.defensenews.com/sto... Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  20:38 15.04.2016

  Logik: Tady nejde ani tak o to, že by daný úkol houfnice nezvládla, jako spíš o začlenění do systému. Minomety jsou u nás integrální součástí praporu. Vyžádání jejich palby je tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Tady nejde ani tak o to, že by daný úkol houfnice nezvládla, jako spíš o začlenění do systému. Minomety jsou u nás integrální součástí praporu. Vyžádání jejich palby je tak obvykle jednodužší a rychlejší. Navůc u minometů není obvykle třeba řešit dekonflikci což se u děl při nepřímé střelbě řešit musí - projektily létají ve vyšších hladinách a je mnohem větší pravděpodobnost ohrožení leteckého úsilí. Minomety jsou také obvykle mobilnější a lépe se skrývají před průzkumem nepřítele.

  Třeba mě ještě někdo upřední, minomety nejsou má odbornost...Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  20:23 15.04.2016

  Poľsko cielavedome buduje svoje vojsko. Chválim. Mínomer RAK je celkom slušný bojový prostriedok, vhodný pre asymetrický konflikt, expedičné vojsko.... Asi by som som zvýšil ...Zobrazit celý příspěvek

  Poľsko cielavedome buduje svoje vojsko. Chválim. Mínomer RAK je celkom slušný bojový prostriedok, vhodný pre asymetrický konflikt, expedičné vojsko.... Asi by som som zvýšil palebnú silu pre takéto nasadenie, ku gulometu 7,62mm pridal ťažký M2A1 - 12.7×99mm NATO, prípadne kanón 20mm... . (pre konflit ako v Afganistane, Mali,Ukrajina.. by bol to bol ideálny boj.prostriedok)
  V 90 rokoch v Konštrukta Defence išli šumy, že vyvíjajú ďalej PRÁM-S , ...dvojhlavňovú verziu mobilného mínometu, po vzore AMOS (niečo za Mečiara kecal Černák, vtedajší minister hospodárstva...)
  Samohybný mínomet by bol pre každú armádu výrazným posilnením...Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  19:33 15.04.2016

  Jen pro porovnání, náš PRAM-S sice není schopen přímé střelby a nemá věž s celokruhovým odměrem, ale veze si 80ks min a v první minutě je schopen vypálit 18-20 ran. Co je pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen pro porovnání, náš PRAM-S sice není schopen přímé střelby a nemá věž s celokruhovým odměrem, ale veze si 80ks min a v první minutě je schopen vypálit 18-20 ran. Co je pro palebnou podporu lepší? (Těch 500m k minimálnímu dostřelu snadno pokreje např CarlGustav...)Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:10 15.04.2016

  Nie ma problemu by RAK-G był montowany na dowolnym podwoziu gąsienicowym. HSW prezentowała RAKa-G na zmodyfikowanym MTLB bo akurat HSW produkowała ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie ma problemu by RAK-G był montowany na dowolnym podwoziu gąsienicowym. HSW prezentowała RAKa-G na zmodyfikowanym MTLB bo akurat HSW produkowała MTLB
  Phttp://www.janes.com/images/as...
  ^ Marder to nie przypadek ;D

  Co do ceny - 1,2 - 1,4 mld za 64 moździerze. Nie wiem czy to jest cena całego moździerza czy tylko wieży. Niemniej jest to taniej niż AMOS czy NEMO.

  Generalnie lepiej niech ACR kupi 18-24 haubice 155mm L/52 i baterie MLRS 227/607mm
  Moździerze to dobry gadżet - ale gdy posiada się haubice.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:45 15.04.2016

  Prečo má takú hrubú hlaveň? Na mínomet je to nezvyklé

  Prečo má takú hrubú hlaveň? Na mínomet je to nezvyklé

 • logik
  17:04 15.04.2016

  Rase: zas sofistikované řešení se může cenou blížit k samohybné houfnici, která bude mít bojovou hodnotu o dost větší. Minomet byl vždycky "levnej stroj" na podporu pěchoty, ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: zas sofistikované řešení se může cenou blížit k samohybné houfnici, která bude mít bojovou hodnotu o dost větší. Minomet byl vždycky "levnej stroj" na podporu pěchoty, kterejch šlo koupit hafo.

  Někdo znalejší - jak častý jsou v reálný situace akce, kdy todle vozítko splní účel, a houfnice by použitelná nebyla? Napadají mě možná nějaké boje ve městě, kdy se hodí vysoký náměr minometu, nebo?Skrýt celý příspěvek

 • Safi
  15:17 15.04.2016

  vzhledem k náměru pod horizont určitě

  vzhledem k náměru pod horizont určitě

 • skelet
  11:15 15.04.2016

  Rase: na bázi M120K/G se neplánuje (zatím) žádné BVP, ale bojové vozidlo. tedy podvozek pro různé zbraňové systémy a jejich podporu. Mimochodem tenhle minomet by měl umět i ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: na bázi M120K/G se neplánuje (zatím) žádné BVP, ale bojové vozidlo. tedy podvozek pro různé zbraňové systémy a jejich podporu.

  Mimochodem tenhle minomet by měl umět i přímou střelbu?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:52 15.04.2016

  oprava AMOS

  oprava AMOS

 • Rase
  10:51 15.04.2016

  Pro AČR by se víc hodilo menší množství moderních minometů NEMO, nebo ATMOS, na podvozku Panduru, asi víc, než tohle levnější polské řešení. Pokud si myslíte (a Poláci), že AČR ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro AČR by se víc hodilo menší množství moderních minometů NEMO, nebo ATMOS, na podvozku Panduru, asi víc, než tohle levnější polské řešení.
  Pokud si myslíte (a Poláci), že AČR nakoupí jako nové BVP ty upravené MT-LB (zmíněné podvozky z M120G), tak doufám, že ne. To už radši toho Šakala (který je taky jen upravený exsovětský stroj) nebo drahou licenční výrobu ASCODa nebo CV90. Chápu že se poláci snaží pořádně vytěžit licenci na MT-LB, ale pro nás je to blbost. Cena možná bude nižší, ale jsem spíš pro licenci západního stroje (tak jako vláda ČR).Skrýt celý příspěvek

 • apache
  09:45 15.04.2016

  Samohybný minomet je něco, co by v moderní brigádě (libovolného typu) dle mého názoru nemělo chybět. I kdyby mělo jít o jednoduché řešení na způsob amerických Strykerů M1129, ...Zobrazit celý příspěvek

  Samohybný minomet je něco, co by v moderní brigádě (libovolného typu) dle mého názoru nemělo chybět. I kdyby mělo jít o jednoduché řešení na způsob amerických Strykerů M1129, samozřejmě v našem případě na platformě Panduru. Cokoliv lepšího se zbraní zabudovanou ve věži by bylo +. Je také škoda, že se úplně zapomnělo na minomety PRAM na podvozku BVP, s kvalitním systémem řízení palby by nadělaly ještě hodně parády.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:11 15.04.2016

  Jen technická: jedná se o tažené, nikoliv tažné minomety... Já doufám, že až se to u nás konečně rozhoupe a nakoupí se nová bevka, tak se zároveň koupí i minomety. AMOSy by byly ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen technická: jedná se o tažené, nikoliv tažné minomety...

  Já doufám, že až se to u nás konečně rozhoupe a nakoupí se nová bevka, tak se zároveň koupí i minomety. AMOSy by byly vynikající...

  A na Pandury je jasnou volbou NEMO.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...