Polsko modernizuje tanky T-72

Polská modernizace tanku T-72 označovaná jako PT-17; větší foto / autor 

Polské ministerstvo obrany plánuje modernizovat tanky T-72M1. Za tímto účelem polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal provádět analýzu trh s cílem zjistit, jaké řešení v případě modernizace T-72 nabízejí firmy (především ty polské).

Polská armáda má oficiálně ve výzbroji 1010 tanků – 249 německých tanků Leopard A4/A5, 233 modernizovaných tanků T-72 označovaných jako PT-91 Twardy (PT-91, PT-91M, PT-91MA1) a 528 původních tanků T-72 (T-72, T-72A, T-72M1, T-72M1D).

 

 

Polsko dlouhou dobu koketovalo s vyřazením T-72 a vývojem vlastního lehkého/středního tanku, resp. vozidla přímé palebné podpory DSV (Direct Support Vehicles). Podle posledních informací ale Varšava od vývoje nebo nákupu DSV prozatím upustila a plánuje modernizovat 300 tanků řady T-72M1.

 

T-72M je exportní verze T-72A vyráběná v Polsku a Československu. Odvozená verze T-72M1 (1982) na úrovní pancéřové ochrany odpovídá T-72A ruské armády.

 

"Chceme modernizovat T-72," řekl 8. prosince zástupce ministra obrany Bartosz Kownacki. "Modernizace tanku stojí kolem 4 milionů zlotých (1,1 milionu USD). Máme 300 takových vozidel, takže smlouva bude za více než 1 miliardu zlotých."

 

V současné době nastává 18 měsíců dlouhá analýza trhu. Na základě provedených analýz ministerstvo obrany přijme rozhodnutí o přesném rozsahu, harmonogramu a finančním plánu programu. V současné době jsou přesné požadavky na modernizaci T-72M1 tajné, případně se na nich stále pracuje.

 

Modernizaci však nepochybně zajistí polský průmysl. Na letošní vojenské výstavě MSPO 2017 polský zbrojní gigant PGZ představil hned dvě cesty modernizace T-72 – hloubkovou PT-17 a “povrchovou” PT-91M2.
 

Tank PT-17 vyniká novou výzbrojí, novým nabíjecím automatem, pancéřováním, pohonnou jednotku a novým senzorovým/elektronickým/počítačovým vybavením.

 

Věž PT-17 je převzata z ukrajinského projektu T-72-120 (představený v Paříži v roce 1999) od Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova. Použitý ukrajinský kanón KB-2 (odvozen od sovětského 2A46M ráže 125 mm) má hladký vývrt a NATO ráži 120 mm (L50). Nový nabíjecí automat má hmotnost 936 kg (bez pancéřování) a pojme 22 ks tankové munice.

 

Nabíjecí automat se koncepčně podobá (nebo je dokonce odvozen) automatu francouzského tanku Leclerc (YouTube). Automat je umístěn v zadní pancéřové schránce a pomocí nabíjecího táhla přes otvor v pancéřové přepážce vsunuje náboj do nábojové komory kanónu. Rychlost palby je pět až devět ran za minut.

 

PT-91 polské armády

 

Není jasné, jakou stabilizaci polohy hlavně kanónu PT-17 používá. V úvahu připadá EPS-72 od společnosti EADS nebo ukrajinská 2E42-2. Připomeňme, že tankový stabilizátor je klíčové zařízení (využívající gyroskopy), které zajišťuje za jízdy tanku stále stejný náměr a odměr kanónu. Lapidárně řečeno – hlaveň kanónu míří do stejného bodu, i když se tank pohybuje.

 

PGZ jistě bude tlačit na nákladnější modernizaci po vzoru PT-17, ale více pravděpodobná je méně nákladná modernizace (např. zachování stávající věže a kanónu). PGZ proto nabízí modernizační balíček PT-91M2 vycházející z PT-91M/MA1. Na standard PT-91M2 lze upravit jak stávající PT-91, tak původní T-72.

 

PT-91M2 získal přesnější slovenský kanón 2A46MS ráže 125 mm, nový nabíjecí automat a box v zadní části věže pro další munici. Tank pohání původní motor S-12U (polská verze sovětského V-46-6) o výkonu 634 kW (850 koní), nové jsou sestavy odpružení pojezdových kol. PT-91M2 chrání nejnovější bloky polského reaktivního pancíře ERAWA. Tank PT-91M2 má modernizovaný nabíjecí automat a část munice byla přesunuta do korby.

 

Systém řízení palby je francouzské výroby SAVAN-15, polské firmy dodaly například přístroje nočního vidění TKN-3Z pro velitele a PNK-72 Radomka pro řidiče.

 

 

PT-91M2; větší foto / autor

 

Varšava chce pomocí modernizovaných T-72 překlenout období do příchodu tanku zcela nové generace. Přitom jak bylo naznačeno v úvodu, ještě v červenci 2016 Kownacki oznámil, že tanky T-72M1 budou nahrazeny novými DSV Gepard. Vozidlo Gepard mělo být vozidlo postavené na platformě komerčně dostupného bojového vozidla pěchoty (pravděpodobně CV90). Výzbroj měla tvořit nová věž s tankovým kanónem ráže 120 mm od belgické firmy CMI Group.

 

Polská armáda plánovala vyřadit všechny tanky T-72 do roku 2021 a nakoupit 400 vozidel Gepard. Z těchto plánů ale podle posledních informací sešlo. 

 

Polsko plánuje místo nákupu DSV Gepard v delším časovém horizontu zavést zcela nový hlavní bojový tank MBT (Main Battle Tank). Podle webu Defence.pl nový tank vznikne na základě mezinárodní spolupráce s účasti polského obranného průmyslu. V současné době se nabízí program vývoje tanku Leopard 3, který vzniká v německé a francouzské spolupráci. Nový tank má k polským jednotkám dorazit za 10 až 12 let.

 

Je třeba také připomenout, že polská armáda plánuje postavit zcela novou obrněnou divizi. Z toho důvodu si Varšava nemůže dovolit vyřadit žádné tanky. Polsko také kvůli nové divizi plánuje nakoupit menší počet použitých tanků Leopard 2.

 

Kromě toho Varšava počítá s pořízením nové protipanceřové munice pro tanky T-72M1 a PT-91.

 

Zdroj: Defence24.pl, IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Polská vojenská výstava MSPO 2017

V polských Kielcích od 5. do 8. září probíhala tradiční výstava vojenské techniky MSPO 2017 ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Polské ponorky Orka a střely Tomahawk

Polské ministerstvo obrany v rámci programu Orka nakoupí tři nebo čtyři nové dieselelektrické útočné ...

Washington schválil prodej baterií Patriot do Polska

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • MALI
  19:40 20.12.2017

  To Rase: on ale ten Caesar 2 je nabíjený poloautomaticky (obsluha dává z jedné strany granáty a z druhé strany náplně do automatu a ten už si je nabíjí sám. Faktem je to, že ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  on ale ten Caesar 2 je nabíjený poloautomaticky (obsluha dává z jedné strany granáty a z druhé strany náplně do automatu a ten už si je nabíjí sám. Faktem je to, že obsluha je venku, ale na druhou stranu - vadí to, když dělo střílí 40+ km? Já bych viděl výhodu Caesara 2 v tom, že je na Tatře, je nově zaveden v armádě NATO a běží jeho sériová výroba - Evropě.
  Modul AGM - to by sice byla technicky vynikající volba (pokud pomineme jeho výšku), kdyby ale stál polovinu (za jeden AGM bez podvozku jde koupit dva Caesary 2 i s podvozkem - a musel by se zavádět, což je u dělostřeleckého systému znatelně nákladnější záležitost, než například u BVP.
  Technicky zajímavý se jeví srbský Alexandar, ale ten má relativně dost malou pohotovostní zásobu munice (to je ale otázka zamýšleného taktického použití), ještě není po zkouškách a je i mimo NATO. Denel T5-52 Condor a ATMOS Soltam jsou ale také systémy s nechráněnou obsluhou, navíc starší a dost zdaleka. Takže za mě stále Caesar 2.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:19 20.12.2017

  Tecka: izraelský Pereh - znám, byť ne to video MALI: osobně bych taky šel cestou nákupu zbraňového systému od větší společnosti. Možností je spousta a na Tatře už je Denel ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  izraelský Pereh - znám, byť ne to video

  MALI:
  osobně bych taky šel cestou nákupu zbraňového systému od větší společnosti. Možností je spousta a na Tatře už je Denel T5-52 Condor, ATMOS Soltam, osazení Archeru na Tatru nabízí švédi (to si ale zaplatíme) a pak tebou zmiňovaný Caesar II. Osobně moc nemusím ony ručně nabíjené houfnice, tak bych byl spíš pro nějakou těžší verzi s automatem, aby osádka mohla být co nejvíc času chráněná. Nevím jak ostatní, ale to splňuje snad jen Archer a pokud pustím uzdu fantasii tak třeba i modul AGM (na Tatru by nejspíš šel dát)Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  18:48 20.12.2017

  Rase, Mali To w sumie całkiem zrozumiałe i rozsądne podejście,trzeba liczyć pieniądze . Jednak szkoda , że nie na innej trakcji, koreanski K9 na podwoziu a la PL z APU ,bylby ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase, Mali
  To w sumie całkiem zrozumiałe i rozsądne podejście,trzeba liczyć pieniądze . Jednak szkoda , że nie na innej trakcji, koreanski K9 na podwoziu a la PL z APU ,bylby naprawdę przyzwoity !
  A tutaj całkiem poza tematem ,film czegoś co było utajnione,ciekaw jestem czy już to widzieliście ;)
  https://mobile.twitter.com/con... Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  18:35 20.12.2017

  To Rase, Tecka: pravděpodobnost, že by AČR šla na pásový podvozek pro ShKH se blíží nule. Podvozek bude kolový, s největší pravděpodobností to bude podvozek Tatra - ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase, Tecka:
  pravděpodobnost, že by AČR šla na pásový podvozek pro ShKH se blíží nule. Podvozek bude kolový, s největší pravděpodobností to bude podvozek Tatra - souhlas.

  Cesta vlastního vývoje nového 155 mm děla je velmi nepravděpodobná (opět blízká nule) a to ani se Slováky. AČR půjde cestou nákupu již hotového systému, osobně si myslím, že jeden by nám plně vyhovoval: Caesar pro Dánsko (ale s pancéřovanou kabinou).Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:28 20.12.2017

  Tecka: o tom bohužel pochybuji. Myslím že AČR půjde cestou kolové houfnice. Ať již těžší nebo lehčí, ale určitě ne pásová. Je jisté že bude na podvozku Tatra a je docela dost ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  o tom bohužel pochybuji. Myslím že AČR půjde cestou kolové houfnice. Ať již těžší nebo lehčí, ale určitě ne pásová. Je jisté že bude na podvozku Tatra a je docela dost možné, že se vydáme cestou vlastního vývoje (se Slováky). Pokud nebudeme chtít spolupracovat se Slovenskem, tak osadíme na Tatru jiný zbraňový systém. Výběr je zde více než velký.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  18:28 20.12.2017

  To Starlight, 13:24: pravděpodobně jste měl na mysli VTÚ, s.p.? Ten je státním podnikem, založeným MO ČR. Takže je taková "servisní organizace pro AČR", mimo AČR, ale v resortu MO ...Zobrazit celý příspěvek

  To Starlight, 13:24:
  pravděpodobně jste měl na mysli VTÚ, s.p.? Ten je státním podnikem, založeným MO ČR. Takže je taková "servisní organizace pro AČR", mimo AČR, ale v resortu MO ČR. Mimo to vyhodnocení zkoušek dělá pro MO/AČR i ty další činnosti (například Studii proveditelnosti a ty další akce), je to mimochodem uvedeno v té smlouvě, co visí na webu MO ČR.
  Ano, pochopil jste to správně.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  16:39 20.12.2017

  To Rase Ciekawa wiadomość,może Czesi pójdą podobną drogą z ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase Ciekawa wiadomość,może Czesi pójdą podobną drogą z zamówieniami na 155mm?
  https://forsvaret.no/forsvarsm... Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  14:30 20.12.2017

  1- ok !
  2- po prostu pianka wypornościowa i kwestia wyważenia pojazdu do pływania. Nie o to pytałem ale dziękuje za odpowiedź

  1- ok !
  2- po prostu pianka wypornościowa i kwestia wyważenia pojazdu do pływania. Nie o to pytałem ale dziękuje za odpowiedź

 • Lukas
  14:02 20.12.2017

  Tecka- ja nie muszę czekać - ja wiem..

  A moduły mają przede wszystkim poprawić wyporność (+ 1/1,5 tony)

  Tecka- ja nie muszę czekać - ja wiem..

  A moduły mają przede wszystkim poprawić wyporność (+ 1/1,5 tony)

 • Rase
  13:24 20.12.2017

  Starlight: Nj. průběžně si poznamenávám co kdy kdo k BVP řekne, tak to takhle skládám na časovou osu. Zahájení tendru tam nemám, jelikož ho nikdo nezmínil, tak pokud bude, počítá ...Zobrazit celý příspěvek

  Starlight:
  Nj. průběžně si poznamenávám co kdy kdo k BVP řekne, tak to takhle skládám na časovou osu. Zahájení tendru tam nemám, jelikož ho nikdo nezmínil, tak pokud bude, počítá se s ním jen velice zrychleně. Celkově rok 2018 by měl být hodně hektický. V podstatě se musí do konce roku vybrat vozidlo, podepsat všechny smlouvy atd. pokud dojde k nějaké žalobě nebo průtahům, tak se výroba o pár let oddálí... a kdo ví co bude. Snad se to ale stihne dřív, než se na scéně objeví "zázračné české vozidlo Vlčák" - Wolfdog od Zetoru :))
  Osobně si myslím, že tendr vynechají a rovnou se bude řešit smlouva mezi vládami. Takhle to bylo myslím i u radarů MADR.Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  13:12 20.12.2017

  @Rase Mimo téma - harmonogram na nové pásové BVP pro AČR. Něco mi tam chybí :-) MO ČR už oslovilo dodavatele k podání závazné nabídky s konkrétními požadavky v oblasti ...Zobrazit celý příspěvek

  @Rase

  Mimo téma - harmonogram na nové pásové BVP pro AČR. Něco mi tam chybí :-) MO ČR už oslovilo dodavatele k podání závazné nabídky s konkrétními požadavky v oblasti technické, logistické a průmyslové spolupráce? A už byly tyto nabídky předloženy?

  Já myslel, že VÚT na kontrakt vyhodnocuje jen srovnávací zkoušky vozidel, které se zúčastnily. Nic víc, nic míň jak s tím dokumentem na MO naloží je v podstatě ve hvězdách. Nicméně pokud jsem to pochopil správně, tak podle těchto dat, by mělo ideálně dojít k zreálnění požadavků MO ČR při skutečném formálním otevření tendruSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  13:07 20.12.2017

  Ps.
  http://promilitaria21.home.pl/...
  Wiesz jaki jest poziom ochrony balist dla R1?

  Ps.
  http://promilitaria21.home.pl/...
  Wiesz jaki jest poziom ochrony balist dla R1?

 • Tecka
  13:04 20.12.2017

  Lukas Pożyjemy,zobaczymy „Nie ważne ile kto bierze a ile finalnie kosztuje ,,kasa przyjmie ,kasa wyda... na początku nie chcieli tyle płacić to teraz zapłacą ,pośrednio lub ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Pożyjemy,zobaczymy

  „Nie ważne ile kto bierze a ile finalnie kosztuje ,,kasa przyjmie ,kasa wyda... na początku nie chcieli tyle płacić to teraz zapłacą ,pośrednio lub nie...co za różnica?„

  Pisałem coś o Niemcach ? ;))Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:50 20.12.2017

  Tecka - nie nie było - gdyby Waszyngton proponował to stałoby to na stole (tak jak w przypadku Grecji ) To była plota puszczona przez mitomanów z MON... A co do kosztów ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - nie nie było - gdyby Waszyngton proponował to stałoby to na stole (tak jak w przypadku Grecji )

  To była plota puszczona przez mitomanów z MON...

  A co do kosztów leoparda 2PL - nie żartuj - ponad miliard idzie w Bumar - min w nową hale która się buduje. Ciężko mówić byśmy "płacili" NiemcomSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  12:09 20.12.2017

  Rase
  Kolejne zakupy w USA, to idzie w miarę sprawnie ;)
  http://www.dsca.mil/major-arms...

  Rase
  Kolejne zakupy w USA, to idzie w miarę sprawnie ;)
  http://www.dsca.mil/major-arms...

 • Tecka
  11:58 20.12.2017

  Rase Czyli zamieszanie jak u nas „chaos” ;) W Polsce rządy się zmieniają ,dzieci rosną a panowie od lobby cały czas ci sami ! W Czechach pewnie jest podobnie.. Byle by Wam nie ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Czyli zamieszanie jak u nas „chaos” ;)
  W Polsce rządy się zmieniają ,dzieci rosną a panowie od lobby cały czas ci sami ! W Czechach pewnie jest podobnie..
  Byle by Wam nie zabrakło determinacji do szczęśliwego końca ,tak zajmie to praktycznie całą dekadęSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:42 20.12.2017

  ještě časový harmonogram k těm BVP: 2016 - dokončení přípravné fáze projektu 2016 - oslovení společností (9) kvůli předběžným informacím 2017 - prezentace jízdy a střelby v ...Zobrazit celý příspěvek

  ještě časový harmonogram k těm BVP:

  2016 - dokončení přípravné fáze projektu
  2016 - oslovení společností (9) kvůli předběžným informacím
  2017 - prezentace jízdy a střelby v Přáslavicích (Libavá)
  2017 - do konce srpna armádní komise doporučí ideální stroj
  2017 - do poloviny listopadu dodání podrobného hodnocení VTÚ
  2017 - do konce roku výběr vítězného vozidla (posunuly to volby)
  2018 - druhá polovina roku podepsání smlouvy s dodavatelem
  2018 - začíná končit životnost vozidel BVP-2
  2019 - budou připraveny finance na první splátku
  2019 - plánovaný začátek výroby nových vozidel
  2020 - končí životnost všech provozovaných BVP-2
  2020 - zahájení dodávek nových vozidel
  2025 - dokončení dodávek nových vozidelSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:38 20.12.2017

  Tecka: tak teď se řeší spíš jak dopadnou tendry na radary MADR, modernizace houfnic Dana, pořízení multifunkčních vrtulníků, a teoreticky i vozidla Titus. Nová ministrině to chce ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  tak teď se řeší spíš jak dopadnou tendry na radary MADR, modernizace houfnic Dana, pořízení multifunkčních vrtulníků, a teoreticky i vozidla Titus. Nová ministrině to chce prozkoumat a je možné že dojde ke změnám. Už dřív se mluvilo o tom, že možná až moc zakázek by získala Czechoslovak Group (CSG)
  U houfnic, je možné, že zruší modernizaci a rovnou se nakoupí potřebný počet nových v ráži 155 mm, což je dle mého ideální řešení.
  U radarů, to snad už jen schválí a budou to ty Izraelské - nový tendr by byl průšvih.
  U vrtulníků je zmiňováno, že se musí prozkoumat, jak je možné, že postoupily do výběru tak moc rozdílné stroje jako je AW-139M a UH-1Y. Tam je možné že všechno bude jinak - což by mi asi taky moc nevadilo.

  Nové BVP zatím stíhají přesně dle plánu, tak tam to snad už nějak dokončí bez změnSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  11:07 20.12.2017

  Rase
  Jak realnie wyglada terminarz przetargu na BVP dla Czech, dalej w toku czy zwolniło po zmianie rządu ?

  Rase
  Jak realnie wyglada terminarz przetargu na BVP dla Czech, dalej w toku czy zwolniło po zmianie rządu ?

 • Tecka
  10:51 20.12.2017

  Lukas ...to nie ściema ,tylko propozycja z Waszyngtonu nadal aktualna ,co będzie dalej to już inna sprawa, nie oceniam bo to nie mój problem . MON to teraz czysta polityka,nie ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  ...to nie ściema ,tylko propozycja z Waszyngtonu nadal aktualna ,co będzie dalej to już inna sprawa, nie oceniam bo to nie mój problem . MON to teraz czysta polityka,nie komentuje
  Nie ważne ile kto bierze a ile finalnie kosztuje ,,kasa przyjmie ,kasa wyda... na początku nie chcieli tyle płacić to teraz zapłacą ,pośrednio lub nie...co za różnica?
  PozdrSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7