Polsko modernizuje tanky T-72

Polská modernizace tanku T-72 označovaná jako PT-17; větší foto / autor 

Polské ministerstvo obrany plánuje modernizovat tanky T-72M1. Za tímto účelem polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal provádět analýzu trh s cílem zjistit, jaké řešení v případě modernizace T-72 nabízejí firmy (především ty polské).

Polská armáda má oficiálně ve výzbroji 1010 tanků – 249 německých tanků Leopard A4/A5, 233 modernizovaných tanků T-72 označovaných jako PT-91 Twardy (PT-91, PT-91M, PT-91MA1) a 528 původních tanků T-72 (T-72, T-72A, T-72M1, T-72M1D).

 

 

Polsko dlouhou dobu koketovalo s vyřazením T-72 a vývojem vlastního lehkého/středního tanku, resp. vozidla přímé palebné podpory DSV (Direct Support Vehicles). Podle posledních informací ale Varšava od vývoje nebo nákupu DSV prozatím upustila a plánuje modernizovat 300 tanků řady T-72M1.

 

T-72M je exportní verze T-72A vyráběná v Polsku a Československu. Odvozená verze T-72M1 (1982) na úrovní pancéřové ochrany odpovídá T-72A ruské armády.

 

"Chceme modernizovat T-72," řekl 8. prosince zástupce ministra obrany Bartosz Kownacki. "Modernizace tanku stojí kolem 4 milionů zlotých (1,1 milionu USD). Máme 300 takových vozidel, takže smlouva bude za více než 1 miliardu zlotých."

 

V současné době nastává 18 měsíců dlouhá analýza trhu. Na základě provedených analýz ministerstvo obrany přijme rozhodnutí o přesném rozsahu, harmonogramu a finančním plánu programu. V současné době jsou přesné požadavky na modernizaci T-72M1 tajné, případně se na nich stále pracuje.

 

Modernizaci však nepochybně zajistí polský průmysl. Na letošní vojenské výstavě MSPO 2017 polský zbrojní gigant PGZ představil hned dvě cesty modernizace T-72 – hloubkovou PT-17 a “povrchovou” PT-91M2.
 

Tank PT-17 vyniká novou výzbrojí, novým nabíjecím automatem, pancéřováním, pohonnou jednotku a novým senzorovým/elektronickým/počítačovým vybavením.

 

Věž PT-17 je převzata z ukrajinského projektu T-72-120 (představený v Paříži v roce 1999) od Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova. Použitý ukrajinský kanón KB-2 (odvozen od sovětského 2A46M ráže 125 mm) má hladký vývrt a NATO ráži 120 mm (L50). Nový nabíjecí automat má hmotnost 936 kg (bez pancéřování) a pojme 22 ks tankové munice.

 

Nabíjecí automat se koncepčně podobá (nebo je dokonce odvozen) automatu francouzského tanku Leclerc (YouTube). Automat je umístěn v zadní pancéřové schránce a pomocí nabíjecího táhla přes otvor v pancéřové přepážce vsunuje náboj do nábojové komory kanónu. Rychlost palby je pět až devět ran za minut.

 

PT-91 polské armády

 

Není jasné, jakou stabilizaci polohy hlavně kanónu PT-17 používá. V úvahu připadá EPS-72 od společnosti EADS nebo ukrajinská 2E42-2. Připomeňme, že tankový stabilizátor je klíčové zařízení (využívající gyroskopy), které zajišťuje za jízdy tanku stále stejný náměr a odměr kanónu. Lapidárně řečeno – hlaveň kanónu míří do stejného bodu, i když se tank pohybuje.

 

PGZ jistě bude tlačit na nákladnější modernizaci po vzoru PT-17, ale více pravděpodobná je méně nákladná modernizace (např. zachování stávající věže a kanónu). PGZ proto nabízí modernizační balíček PT-91M2 vycházející z PT-91M/MA1. Na standard PT-91M2 lze upravit jak stávající PT-91, tak původní T-72.

 

PT-91M2 získal přesnější slovenský kanón 2A46MS ráže 125 mm, nový nabíjecí automat a box v zadní části věže pro další munici. Tank pohání původní motor S-12U (polská verze sovětského V-46-6) o výkonu 634 kW (850 koní), nové jsou sestavy odpružení pojezdových kol. PT-91M2 chrání nejnovější bloky polského reaktivního pancíře ERAWA. Tank PT-91M2 má modernizovaný nabíjecí automat a část munice byla přesunuta do korby.

 

Systém řízení palby je francouzské výroby SAVAN-15, polské firmy dodaly například přístroje nočního vidění TKN-3Z pro velitele a PNK-72 Radomka pro řidiče.

 

 

PT-91M2; větší foto / autor

 

Varšava chce pomocí modernizovaných T-72 překlenout období do příchodu tanku zcela nové generace. Přitom jak bylo naznačeno v úvodu, ještě v červenci 2016 Kownacki oznámil, že tanky T-72M1 budou nahrazeny novými DSV Gepard. Vozidlo Gepard mělo být vozidlo postavené na platformě komerčně dostupného bojového vozidla pěchoty (pravděpodobně CV90). Výzbroj měla tvořit nová věž s tankovým kanónem ráže 120 mm od belgické firmy CMI Group.

 

Polská armáda plánovala vyřadit všechny tanky T-72 do roku 2021 a nakoupit 400 vozidel Gepard. Z těchto plánů ale podle posledních informací sešlo. 

 

Polsko plánuje místo nákupu DSV Gepard v delším časovém horizontu zavést zcela nový hlavní bojový tank MBT (Main Battle Tank). Podle webu Defence.pl nový tank vznikne na základě mezinárodní spolupráce s účasti polského obranného průmyslu. V současné době se nabízí program vývoje tanku Leopard 3, který vzniká v německé a francouzské spolupráci. Nový tank má k polským jednotkám dorazit za 10 až 12 let.

 

Je třeba také připomenout, že polská armáda plánuje postavit zcela novou obrněnou divizi. Z toho důvodu si Varšava nemůže dovolit vyřadit žádné tanky. Polsko také kvůli nové divizi plánuje nakoupit menší počet použitých tanků Leopard 2.

 

Kromě toho Varšava počítá s pořízením nové protipanceřové munice pro tanky T-72M1 a PT-91.

 

Zdroj: Defence24.pl, IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Polská vojenská výstava MSPO 2017

V polských Kielcích od 5. do 8. září probíhala tradiční výstava vojenské techniky MSPO 2017 ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Polské ponorky Orka a střely Tomahawk

Polské ministerstvo obrany v rámci programu Orka nakoupí tři nebo čtyři nové dieselelektrické útočné ...

Washington schválil prodej baterií Patriot do Polska

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Clanek
  14:38 18.12.2017

  Silnejsi pes mr@a platilo, plati a platit bude. Zazlivat Nemcum a Francouzum ze diktuji mensim statum, to jako vazne? A co kdo cekal? Ze budou dva z nejmocnejsich statu (jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Silnejsi pes mr@a platilo, plati a platit bude. Zazlivat Nemcum a Francouzum ze diktuji mensim statum, to jako vazne? A co kdo cekal? Ze budou dva z nejmocnejsich statu (jak ekonomicky, tak vojensky) skakat jak nejaky vychodoevropska pidizem (kam spada krom Polska vsechno)? Trosku soudnosti. My ve svete nikdy nic znamenat nebudeme, cim driv si to uvedomime a smirime se s tim, tim spis budeme schopni v tom svete prosadit aspon neco, ale necekejme ze si s nama nekdy sedne Nemec jako rovny s rovnym, kdyz si rovni nejsme. Tolik ke statum a ted k businessu a tomu jak jsme levna pracovni sila...
  a tady taky nekdo ceka neco jine? To je snad zaklad kapitalizmu ze platis jen tolik kolik musis a zaroven se vzdy snazis maximalizovat svuj zisk. Zadna ceska firma taky nebude prodavat pod trzni cenou, proc by to probuh delala?! Obchodni vztahy jsou ty nejpragmatictejsi, idealne zadne emoce, zadne sladke reci, money talks... kdyz vam budou chtit neco prodat, budou milounky az na pudu vsichni. Kdyz z vas neuciti korunu, budou neprijemni zase vsichni. Nenazyval bych to "vytrtkanim", je to naprosto prirozeny pristup.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:07 18.12.2017

  Lukas: jinými slovy, za ten milion dolarů na tank, to bude tak akorát uvedení do provozuschopného stavu, rozpohybování motoru a možná pár drobností + přídavný reaktivní pancíř ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  jinými slovy, za ten milion dolarů na tank, to bude tak akorát uvedení do provozuschopného stavu, rozpohybování motoru a možná pár drobností + přídavný reaktivní pancíř ERAWA. Jak říkám, tohle si dokážeme udělat i sami - rozhýbat a repasovat uložené T-72 dokážeme taky, modernizační balíček SCARAB máme vyvinutý a výsledek by byl asi stejný. Výsledek sice levný, ale bojeschopnost jen o trochu lepší než T-72M1... voliči ale budou rádi že vláda myslí na obranu a navýšily se počty techniky :)

  lukus:
  já třeba s němci problém nemám, jelikož s nimi nemusím řešit nic pracovního. Osobně mi nikdy nic neudělali to samé francouzi. Někteří mi přišli mentálně a kulturně blíž i než slováci. Jak ale říkám, to je moje subjektivní věc.
  Type 10 mám taky moc rád, ale co si budeme povídat, my sme levná pracovní síla i pro ty Japonce, Korejce atd. rozhodně bych si neidealizoval ani je (!) Všichni s námi zkrátka chtějí vytrtkat, pokud jde o peníze. Pokud jde o Izraelce, tak co jsem s nimi řešil, tak mi většinou přišli nepříjemní - osobně je tedy nemusím.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:49 18.12.2017

  Panowe - przeczytajcie tekst (i analizujcie) "Chceme modernizovat T-72," řekl 8. prosince zástupce ministra obrany Bartosz Kownacki. "Modernizace tanku stojí kolem 4 milionů ...Zobrazit celý příspěvek

  Panowe - przeczytajcie tekst (i analizujcie)
  "Chceme modernizovat T-72," řekl 8. prosince zástupce ministra obrany Bartosz Kownacki. "Modernizace tanku stojí kolem 4 milionů zlotých (1,1 milionu USD). Máme 300 takových vozidel, takže smlouva bude za více než 1 miliardu zlotých."
  4 miliony złotych (nieco ponad 1 milion USD) - to nie jest duża suma
  (A nie wiadomo jaki zakres prac modernizacja czy remont+ modernizacja)
  powerpack (Renk ESM+ Scania) to około 500 tysięcy USD
  Za ok. 1 miliona USD ciężko kupić system kierowania ogniem, stabilizacje... Nie wspominając o łączność + APU (Choć.... Elbit za podobną kowtę modernizował Azerbejdżańskie T-72 )

  V současné době nastává 18 měsíců dlouhá analýza trhu. Na základě provedených analýz ministerstvo obrany přijme rozhodnutí o přesném rozsahu, harmonogramu a finančním plánu programu. "
  To jest najważniejsze - 18 miesięcy. Minęła połowa kadencji rządu.
  To oznacza "decyzje tuż przed wyborami"
  Czuli po prostu tanie obietnice wyborcze... PiS będzie chciał pokazać że energicznie wzmacnia armie dbając o krajowy przemysł obronnySkrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  13:15 18.12.2017

  mě osobně v horizontu dalších 20 let dávají T-72 a jejich modernizace smysl, než zkrátka přijde nová a aspoň trochu odladěná generace tanků. Pokud by se udělala modernizace vč. ...Zobrazit celý příspěvek

  mě osobně v horizontu dalších 20 let dávají T-72 a jejich modernizace smysl, než zkrátka přijde nová a aspoň trochu odladěná generace tanků. Pokud by se udělala modernizace vč. toho, co je v uloženkách, nebo se sehnali na výhodě ještě nějaké korby novějších 72, proč ne. 20 let se na tom dá přežít, ještě nakoupit moderní munici... Ono to vypadá divně - 20 let, ale od roku 89 uplynulo už bezmála 28 let a kde armáda je, že...

  Pořád bych loboval za vlastní průmysl. Škoda, že se tady nemihla zpráva, že třeba ruční granáty si MO / ACR objednali z Německa. Proč?

  Se závislostí na Německu mám také problém. Jsme jako pracovně levná spolková země, kde ale nevzniká přidaná hodnota. Když začneme trochu zlobit, nebo chtít více peněz, tak si nakoupí roboty a udělají si to také doma. zatím jim poskytujeme velký prostor pro finální marži. Před 80 lety nás chtěli vyhladit a raději bych kupoval zbraně jinde, nebo nejlépe doma. Prevence je prevence:)Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  12:55 18.12.2017

  tanky jsou v období, kdy nové typy moc nejsou/jsou ve vývoji a staré jsou fakt staré. dočasná modernizace T72 domácími prostředky je směr, kterým by se mohla vydat i ACR a dočasně ...Zobrazit celý příspěvek

  tanky jsou v období, kdy nové typy moc nejsou/jsou ve vývoji a staré jsou fakt staré. dočasná modernizace T72 domácími prostředky je směr, kterým by se mohla vydat i ACR a dočasně vyřešit otázku tankového vojska.
  Kupovat uloženky Leo2 je jako dávat dálniční policii pasaty B5 s ojetými TDI a čekat od nich výkony Kobry 11. (kdo z Vás by chtěl passat B5? nikdo... ojetý,zkuntovaný a to že uděláte rozvody a vyměníte brzdy moc nepomůže) a stejné to je s Leo2.
  Jsem zásadně proti nákupu Pumy od Německa. Je to otázka národní bezpečnosti!!!
  Jako mezinárodní autodopravce vidím, jakým způsobem s námi Brusel ( Německo a Francie) jedná ohledně směrnice o vysílání zaměstnanců, (směrnici o povinném přerozdělování kvůli možným vášním sem tahat nebudu) ..., direktivně, jako v kolonií. Milog, Loi Macron, nově LSD atd, komise vede s DE a FR již druhým rokem infrigment bez konce, bez výsledku, aby zaplácla východním národům pusu o demokracii a rovnosti v EU. A to stížnosti podávám také a mám info z první ruky, podílel jsem se na hodnocení budoucích návrhů směrnic.... a výsledeky, všeobecné odpovědi hájící politické zájmy staré evropy.
  A to máme mír a významnou ekonomickou spolupráci. Pokus nechceme jen být sklad německé techniky a chceme být schopní bránit budoucnost čr, potřebujeme partnera -Izrael, Japonsko, USA, ne Německo a Francii.
  Za mne TYPE 10Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:11 18.12.2017

  T-72 s novým powerpackem a novou věží (kanon NATO, munice mimo korbu)klidně má potenciál dalších 20let sloužit :-). Otázka za jakou cenu. Však i sami Rusové budou mít Armatu leda ...Zobrazit celý příspěvek

  T-72 s novým powerpackem a novou věží (kanon NATO, munice mimo korbu)klidně má potenciál dalších 20let sloužit :-). Otázka za jakou cenu. Však i sami Rusové budou mít Armatu leda na parádu a jinak budou mít T-90.Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  11:27 18.12.2017

  To Rase: Jsou to jen úvahy, kolik by to udělalo na výsledné jednotkové ceně. Jestli vyrobit pro výcvik 30 Scarabů doma nebo se přidat k Polákům by asi bylo jedno. Jediný smysl je ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase: Jsou to jen úvahy, kolik by to udělalo na výsledné jednotkové ceně. Jestli vyrobit pro výcvik 30 Scarabů doma nebo se přidat k Polákům by asi bylo jedno. Jediný smysl je výcvik. Reálně by s nimi do boje nikdo soudný stejně nepočítal. U OS SR, kteří by takto řešili celý prapor, tak už by to mohlo být zajímavé z hlediska jednotkové ceny jak pro Polsko, tak pro Slovensko.

  AČR je oproti Polsku a Slovensku jinde, protože příští rok bude snad už rozhodnuto o budoucím těžkém IFV a lze na tom vycházet. Poláci budou mít Borsuk reálně až tak kolem roku 2022 a tanků mají víc než my PTŘS :-). Na Slovensku řeší KVBP Patria a náhrada BVP není na programu dne.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:14 18.12.2017

  Provozuji Polaci 1000 tanku, nebo maji vetsinu ulozenych a v provozu jen nekolik stovek? Jinak T72 lehce modernizovat a ulozit na pristi 2 dekady k rezervam, to neni vubec marny ...Zobrazit celý příspěvek

  Provozuji Polaci 1000 tanku, nebo maji vetsinu ulozenych a v provozu jen nekolik stovek?
  Jinak T72 lehce modernizovat a ulozit na pristi 2 dekady k rezervam, to neni vubec marny plan. Az budou regulerni jednotky komplet na Leo3 a do rezerv pujde Leo2, pak bude cesta T-72 z polske armady konecne umetena, ale dnes ne.
  Navic, disponovat 1000ks MBT mi u Polska, vzhledem k jeho sousedum, prijde tak jako tak jako tah proziravy.

  Ad Slovensky tankovy prapor, taky by me zajimalo vic info o tomto projektu, ale uz ted dokazu tipnout co z toho zase vyleze (bud jen oziveni ulozenych T-72, anebo neskutecne predrazene (a pritom furt jen povrchova) modernizace "ceskeho stylu" s heslem "slovensky tank, slovensky prumysl" => priserny produkt za cenu noveho zapadniho typu)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:01 18.12.2017

  Maximus: Pokud s novými tanky počítají už před rokem 2030, tak asi sériová výroba začně o nemálo let dřív. Jsem hodně zvědavý, kdy představí prototyp. Přeci jen pokud bude nový ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  Pokud s novými tanky počítají už před rokem 2030, tak asi sériová výroba začně o nemálo let dřív. Jsem hodně zvědavý, kdy představí prototyp. Přeci jen pokud bude nový tank takto brzo, tak nějaká verze Leopard 2,5 nebude potřeba. Spíš je možné že Poláci si přijdou s nějakou osekanou verzí Leopardu 3, jelikož mi přijde, že zase budou chtít provozovat 1 000 tanků (!)

  PT-91M2 pro nás nemá smysl, to můžeme ukuchtit T-72M5CZ nebo upravit T-72M1 na tuzemský Scarab. PT-17 už zas bude moc drahý a jak často zmiňuje skelet, MO by se pak nejspíš vykašlalo na nákup pořádných tanků minimálně do roku 2050 :))

  Pokud jde o Lynx 120/130, tak jeho obdobou měl být polský tank Gepard, ten ale zrušili. Taky se mělo jednat o levnou náhradu za T-72. Kvůli něčemu ale projekt zrušili a rozhodli se modernizovat T-72 a počkat si na nový tank. Kvůli čemu nevím, ale asi tradičně cena.Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:26 18.12.2017

  To Flader: V tomto kontextu by pro OS SR a možná i AČR bylo zajímavé se k Polákům přidat buď už nyní v rámci modernizace stávajících T-72. Polákům by se dále snížila jednotková ...Zobrazit celý příspěvek

  To Flader: V tomto kontextu by pro OS SR a možná i AČR bylo zajímavé se k Polákům přidat buď už nyní v rámci modernizace stávajících T-72. Polákům by se dále snížila jednotková cena a bylo by s čím cvičit. Používat původní nemodernizované T-72 (stejně jako v AČR) k výcviku v této době je opravdu zoufalost.

  Nicméně smysl jen parciálně modernizovaného T-72 je v našem středoevropském prostoru především už jenom výcvik, udržení schopností a role "papírových čertů" - v tabulkách je lze vykazovat jako moderní MBT :-))).

  Pro AČR je podle mne lepší alternativou k T-72 v případě volby Lynxe jeho verze "středního tanku" se 130 mm kanónem.

  Mimochodem i pro nás jsou zajímavé informace, že nákup nové generace tanků na bázi Leo3 očekávají Poláci za 10-12 let. Nicméně je možné, že Poláci si vydupou vlastní "Leo 2,5", které si budou z větší části vyrábět sami.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:16 18.12.2017

  ja som zvedavý, koľko a aké tanky bude mať vo výzbroji ten slovenský plánovaný tankový prápor. Či s alen vytiahnu uložené T-72, rozbehajú sa a hotovo. Alebo, či sa urobí nejaká ...Zobrazit celý příspěvek

  ja som zvedavý, koľko a aké tanky bude mať vo výzbroji ten slovenský plánovaný tankový prápor. Či s alen vytiahnu uložené T-72, rozbehajú sa a hotovo. Alebo, či sa urobí nejaká modernizácia, prípadne či sa naozaj plánuje nákup niečoho iného.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7