Polsko nakoupí zbraně za bilion korun

Polsko nakoupí zbraně za bilion korun
Firma Boeing nabízí Polsku stíhačky F/A-18E/F Super Hornet / USAF (Zvětšit)

Polské ministerstvo obrany (MO) schválilo nový desetiletý vyzbrojovací program pro roky 2017 až 2026. Během tohoto období polské ozbrojené síly získají zbraně za 185 miliard zlotých, tedy za více než 1,1 bilionu korun.

Polský vyzbrojovací program se podobá ruským státním vyzbrojovacím programům. Polská verze je přijímána také na deset let a aktualizuje se každé čtyři roky. Minulý polský vyzbrojovací program byl přijat na období 2013 až 2022 a počítal s výdaji 140 miliard zlotých (833 miliard Kč). Současný plán polská vláda přijala o více než dva roky později, než původně plánovala.

Nejvíce financí si vyžádá nákup nových víceúčelových stíhaček (program Harpyje), nakup systémů PVO krátkého dosahu (Narew) a nákup nových bitevních vrtulníků (Kruk).

Výdaje jsou rozvrženy následovně:

 • 2017 8,8 miliardy zlotých;
 • 2018 12,5 miliardy zlotých;
 • 2019 11 miliard zlotých;
 • 2020 14 miliard zlotých;
 • 2021 17,6 miliardy zlotých;
 • 2022 19,2 miliardy zlotých;
 • 2023 20,3 miliardy zlotých;
 • 2024 25 miliard zlotých;
 • 2025 25,9 miliardy zlotých;
 • 2026 30,8 miliardy zlotých;


 Šéf polského Generálního štábu generál Rajmund Andrzejczak představuje nový modernizační program polské armády.

Polské MO také představilo seznam patnácti prioritních programů:

Nejvíce pozorností budí program Harypje. Podle polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka Polsko „co nejrychleji“ nakoupí 32 stíhaček páte generace, tedy F-35A Lightning II. Dříve se přitom mluvilo o nákupu 48 až 64 letadel.

„Tyto letouny posílí bojové schopnosti bojové části současné flotily leteckých sil, mluvím o letounech F-16 a umožní nahrazení opotřebovaných postsovětských letadel Su-22 a MiG-29, tedy letadel, které nemají moc velkou přidanou hodnotu na dnešním bojišti a které v posledních letech během cvičení potkaly nehody, včetně jedné tragické nehody,“ uvedl Blaszczak.

Podle generála Rajmunda Andrzejczaka, šéfa polského Generálního štábu, F-35 umožní působit i v prostoru působení nepřátelské PVO a posílí celkové schopnosti polské armády. V Polsku je také velmi akzivní firma Boeing se stíhačkou F/A-18E/F Super Hornet, která se snaží najít nové zahraniční zákazníky a udržet výrobní linku Super Hornetů v provozu.

Polská armáda již v rámci programu Wisla nakoupila výkonné americké systémy PVO Patriot. O stupeň níže v hierarchii polské PVO se nachází komplety PVO krátkého dosahu programu Narew. Na rozdíl od programu Wisla Polsko se u programu Narew nehodlá vzdát přenosu zahraničního know-how do Polska. Varšava například požaduje kompletní přenesení know-how a výroby raket kompletů Narew do Polska.

Nejčastěji se mluví o evropské střele CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) a zejména CAMM ER (CAMM Extended Range) s dosahem 45 km. Rakety musí být také schopné spolupracovat s radiolokátory a systémy řízení palby a velení kompletu PVO Patriot.

„Cílem je integrovat rakety krátkého dosahu vyráběné v Polsku s již zakoupeným systémem středního dosahu Patriot. To je příležitost pro polský zbrojní průmysl. Záleží nám na přenosu technologií, aby polský obranný průmysl v této oblasti patřil mezi nejlepší,“ uvedl Blaszczak.

Nejžhavějším kandidátem programu Kurk je bitevní vrtulník AH-64 Apache. O úspěch se uchází také AH-1Z Viper a Eurocopter Tiger. Avšak vzhledem k velkému lobbingu amerických firem v Polsku se očekává akvizice amerického bitevního vrtulníku.

Polské MO jako čtvrtý nejdůležitější projekt uvádí akvizici kryptografického a počítačového vybavení pro vedení kybernetického boje. Na rozvoj kybernetických schopností v rámci programu Cyber.mil.pl má polské MO připraveno tři miliardy zlotých.

Mezi roky 2017 až 2018 poběží integrace systému Patriot PAC-3+ (Patriot Configuration 3+) do polské PVO. Polská armáda získá také střely PAC-3 MSE určené k ničení balistických raket krátkého a středního dosahu. Součástí dodávek je i špičkový systém velení a řízení IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) PVO.


Nové vybavení má proudit především do nové 18. mechanizované divize na východě země.

Velení čtyř polských mechanizovaných a obrněných divizi (viz dále) získá také nové drony Gryf středního doletu, které velením divizí poskytne letecké průzkumné, zpravodajské a sledovací kapacity. Tuto kategorii dronů zastupuje například izraelský dron Hermes 450. Polské MO dále připomíná plánovanou akvizici minidronů Wazka, zejména pro průzkum zastavěných oblastí na taktické úrovni.

Polské letectvo v rámci programu Plomykowka získá průzkumné letouny schopné poskytovat obrazové IMINT (Imagery Intelligence), elektronické SIGINT (Signals Intelligence) a radiolokační RADINT (Radar Intelligence) zpravodajství. Polským představám odpovídá například izraelský výzvědný letoun G550 SEMA (Special Electronic Missions Aircraft).

Ke svému přijde také polské námořnictvo, které získá nové bojové lodě Miecznik k ochraně pobřeží. Není jasné, zda půjde o korvety nebo fregaty. Námořnictvo se také může těšit na nové útočné diesel-elektrické ponorky. Jedním z uchazečů o vítězství v programu Orka je švédská ponorka A26.

V oblasti dělostřelectva půjde o nákup dalších modulů systémů řízení palby dělostřelectva Regina, samohybné minomety Rak nebo raketomety Homar s dosahem až 300 km. Polské MO se ve svém výčtu nakonec zmiňuje i o lehkém protitankovém raketovém kompletu Pustelnik, bojovém vozidlu pěchoty Borsuk nebo o terénním taktickém vozidlu Mustang.

Polská armáda nekupuje jen nové vybavení, ale staví také nové bojové jednotky. Jde především o výstavbu 18. mechanizované divize (18 Dywizji Zmechanizowanej) ve východním polském městě Siedlce. Celkově polské pozemní síly budou mít tři mechanizované a jednu obrněnou divizi a tři samostatné bojové brigády (aeromobilní, horskou a výsadkovou).

Šéf generálního štábu polské armády generál Rajmund Andrzejczak zdůraznil, že nová modernizační desetiletka se soustředí na nákup ofenzivních systémů. „Ve všech těchto programech se vlastně rozvíjí úderné schopnosti, a tedy i nová operační realita pro velitelé podjednotek, jednotek a taktických oddílů, ale také ten nejdůležitější strategický element, odstrašení. Úderné schopnosti musí být prioritou,“ uvedl Andrzejczak.

Zdroje: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Konec Su-22 a MiG-29: 80 nových letadel pro Polsko

Polské letectvo řeší aktuální nedostatek moderních bojových letadel. V novém desetiletí Polsko musí ...

Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a ...

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jara
  19:23 09.03.2019

  Poláci se tak něják snaží získat hrdost jde o to kde ji vidí.... stavění armády a hraním si na evropskou velmoc? Na což prostě ekonomicky nemají a ano pro velkou část polských ...Zobrazit celý příspěvek

  Poláci se tak něják snaží získat hrdost jde o to kde ji vidí.... stavění armády a hraním si na evropskou velmoc? Na což prostě ekonomicky nemají a ano pro velkou část polských patriotů je velice těžké si přiznat krutou pravdu a to že v Evropě přes svojí velikost nikdy nic moc neznamenalo ... nebo jestli vidí hrdost v neustálém sosání evropských dotací kdy ČR už bude plátcem a Poláci si budou hrát dále na velmoc a škemrat o peníze u těch kterým se chtějí rovnat?

  Ne všechno není špatně budovat PVO a obrané prostředky proč ne všichni máme převzít zodpovědnost za svoji obranu, ale útočné síly jako ponorky se střelami tomahawk(nebo jiné) ? Žebrota s útočnou silou toď všeSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  08:51 06.03.2019
 • Lukas
  08:26 04.03.2019

  Panowie - nie ma się co ekscytować Nawet gdyby polska gospodarka miała się świetnie (i przez 10 lat co roku rosła o 5 % ) a budżet wojska miałby 2% PKB z czego 20% na ...Zobrazit celý příspěvek

  Panowie - nie ma się co ekscytować

  Nawet gdyby polska gospodarka miała się świetnie (i przez 10 lat co roku rosła o 5 % ) a budżet wojska miałby 2% PKB z czego 20% na modernizacje techniczną
  To nie ma szans na 185 mld PLN
  Arytmetyka jest prosta - 100 mld PLN - max.


  W tym roku są wybory.
  A wybory = wielkie obietnice i "piękne projekty"

  Wiecie - "Nikt wam tyle nie da, ile ja mogę wam obiecać"Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   09:34 04.03.2019

   Když se tento plán schvaloval, tak podle Macierewicze měly být výdaje 3% HDP.
   https://www.armadninoviny.cz/p...

   Když se tento plán schvaloval, tak podle Macierewicze měly být výdaje 3% HDP.
   https://www.armadninoviny.cz/p...

   • Lukas
    13:42 04.03.2019

    Macierewicz od rku nie jest już MON. Macierewicz w PL jest znany jako mitoman - mitoman który publicznie jest w stanie powiedzieć KAŻDĄ bzdurę. Na prawdę - on zachowuje się jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Macierewicz od rku nie jest już MON. Macierewicz w PL jest znany jako mitoman - mitoman który publicznie jest w stanie powiedzieć KAŻDĄ bzdurę.
    Na prawdę - on zachowuje się jak "wariat" (Ale nim nie jest - jest po prostu .... ... .... )

    Nie nie będzie 3% już teraz z budżetu MON "zabiera się" pieniądze - na na przykład remont dróg lokalnych.

    To wszystko to oszustwo i tania "propaganda" Mimo że prawo nakazuje tworzyć budżet w którym 1.95% HDP jest na wojsko to NIGDY - ani w 2018 ani 2014 ani 2008 ani 2002 nie wydano na wojsko 1,95%...

    Politycy opanowali prosty "manewr" jak "obejść" te prawo tak aby opinia publiczna "nie zauważyła" że ordynarnie kłamią
    Co innego "na papierze obiecać" a co innego realizować

    A realny budżet MON to około 1,6- 1,7% HDP z czego 50% to wynagrodzenie pracowników oraz emerytury i inne...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:39 03.03.2019

  Když tady čtu některé, ať už oslavné (ve smyslu jak to Poláci skvěle vedou), nebo naopak vyděšené (ve smyslu, Polákům nejde o Rusy, ale o Ukrajinu, Těšínské Slezsko atp.) komentáře ...Zobrazit celý příspěvek

  Když tady čtu některé, ať už oslavné (ve smyslu jak to Poláci skvěle vedou), nebo naopak vyděšené (ve smyslu, Polákům nejde o Rusy, ale o Ukrajinu, Těšínské Slezsko atp.) komentáře tak se vážně musím smát.
  Jednak, to není první polský rozvojový program WP a zatím se nepodařilo dodržet ani jeden. Navíc v Polsku (a současný režim to jen akceleruje) stejně jako v ČR nebo SR rostou sociální náklady, tedy peníze jsou potřeba jinde. A jako všude na světě, 500 PLN měsíčně na přídavcích na děti nažene víc voličů než 10 mld. na nové tanky.
  Čímž nechci říct, že se nepořídí nic, jen to, že toho nebude zdaleka tolik, kolik je v tom plánu. Jeden příklad za všechny, program Mustang.
  Za druhé, Polákům jde opravdu v prvním plánu skutečně o Rusy. Čímž nechci vyloučit, že část polských politických elit a vlastně i polské společnosti nepodléhá jedné z nejhorších iluzí polských moderních dějin, tj. vizi Polska jako velmoci se svou vlastní sférou vlivu. A právě abychom tuto iluzi eliminovali, měli bychom co nejvíce to lze podporovat projekt "Fort Trump", tj. trvalá základna US Army v Polsku. Z našeho pohledu má ten projekt v podstatě jen samé výhody a žádné nevýhody:
  1) Na financováni se ve velké míře bude podílet Polsko, tj. bude méně peněz na WP ( což by mělo zmírnit obavy některých lidí z Polska jako takového)
  2) Pomohlo by to udržet zájem USA o náš region a trochu vyvážit vliv německo-francouzského tandemu.
  3) Definitivní vzkaz Rusům, že se sem už (ať už jakkoliv) nevrátí.
  Body 2 a 3 by se daly shrnout do starého bonmotu proč vzniklo NATO, udržet Američany uvnitř, Rusy venku a Němce dole.
  4) A konečně, taková situace by případně Polákům velmi ztížila (či prakticky vyloučila jejich velmocenské sny).Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   16:48 03.03.2019

   Bravo !

   Bravo !

  • SofF
   23:42 03.03.2019

   je to komplikovanější, Polsko bude hrát podobnou úlohu jako Kolumbie v jižní Americe, tedy toho co bude narušovat regionální organizace jako figura vzdálené mocnosti. Nicméně ...Zobrazit celý příspěvek

   je to komplikovanější, Polsko bude hrát podobnou úlohu jako Kolumbie v jižní Americe, tedy toho co bude narušovat regionální organizace jako figura vzdálené mocnosti. Nicméně Polsko to má složitější protože sousedí s Německem a to zase má sílu když polské ambice překročí meze jim podkopnout hospodářství.
   A k Rusku, to se může vrátit, nic není nezvratné, proto se OTAN tak horlivě snaží zlomit páteř Srbsku a Srbům i v BaH kde se rozjelo další dějství o eliminaci její srbské části. NATO se mohlo tvářit jako mírotvorce dokud nezačlo bombardovat Jugoslávii, tam padl ovčí převlek.
   A k bodu 4 - také ne, světové mocnosti nemají přátele ale pouze zájmy, to je fakt který nelze přehlížet. Stejně jako nás Francie hodila přes palubu přes veškeré spojenecké závazky a přátelství tak zaoceánský partner by to udělal s lehkým srdcem když by to pomohlo v lepších kšeftech s důležitějším státem. Navíc je dobře možné že je Němci vykopnou s jejich JZ, takže ty by se promtně stěhovaly do Polska. Pak je to jednoduchá matematika ve stále hrubnoucím světě kde smlouvy nemají ani cenu papíru na kterém jsou psané....Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  14:31 03.03.2019

  Názory některých diskutujících, že PL a další (HU, RO) investují do svých armád (modernizují, tzn. přizpůsobuji kvalitativní parametry výzbroje na úroveň doby), proto aby ve vhodné ...Zobrazit celý příspěvek

  Názory některých diskutujících, že PL a další (HU, RO) investují do svých armád (modernizují, tzn. přizpůsobuji kvalitativní parametry výzbroje na úroveň doby), proto aby ve vhodné chvíli mohli vojensky obsadit cizi území (UA, SVK, CZ) je daleko za hranicí zdravého rozumu.

  Pro každou z těchto zemi plati, že z voj. ovládnutí cizího území neplynou žádné výhody (politické, ekonomické, vojenské atd.), které by mohly převážit nad náklady (pól. ekonom. voj. apod), potřebnými k anexi a dlouhodobému udržení cizího území na kterém nemají naprosto dominantní etnickou převahu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:03 03.03.2019

   Sice si take nemyslim, ze zmena hranic uvnitr EU je na poradu dne, ale pletes se, pokud nevis, ze napr. HU ma v okolnich zemich 20% svych krajanu a jsou oblasti, kde tyto mensiny ...Zobrazit celý příspěvek

   Sice si take nemyslim, ze zmena hranic uvnitr EU je na poradu dne, ale pletes se, pokud nevis, ze napr. HU ma v okolnich zemich 20% svych krajanu a jsou oblasti, kde tyto mensiny dominuji. Zbrane a armada se stavi roky, ale politicka situace se muze zmenit ze dne na den, proto stesti preje pripravenym.Skrýt celý příspěvek

  • damik
   18:44 03.03.2019

   Psali to na Sputniku, tak to musi byt pravda ...

   Psali to na Sputniku, tak to musi byt pravda ...

  • flanker.jirka
   20:40 03.03.2019

   Zapomínáte i na jinou část ekonomiky. Možná se někomu bude hodit jinému státu zničit infrastrukturu a průmysl ..ať už z jakýchkoliv zástupných důvodů a zaujmout jeho místo co by ...Zobrazit celý příspěvek

   Zapomínáte i na jinou část ekonomiky. Možná se někomu bude hodit jinému státu zničit infrastrukturu a průmysl ..ať už z jakýchkoliv zástupných důvodů a zaujmout jeho místo co by dodavatele zboží, není nutné někde trvale okupovat územíSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  08:47 03.03.2019

  Warto przeczytać bardzo dobrą analizę sytuacji politycznej w Europie i konsekwencje obecnie prowadzonej polityki Berlina i Waszyngtonu. OSW to jeden z najlepszych ośrodków ...Zobrazit celý příspěvek

  Warto przeczytać bardzo dobrą analizę sytuacji politycznej w Europie i konsekwencje obecnie prowadzonej polityki Berlina i Waszyngtonu. OSW to jeden z najlepszych ośrodków analitycznych : https://www.osw.waw.pl/pl/publ... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   09:18 03.03.2019

   V polsku to řešíte dobře, že obnovujete ztrátu schopností armády jak cestou akvizic nové techniky, tak modernizací té stávající. Vždy se nakonec jedná o nás bez nás, tak jako se o ...Zobrazit celý příspěvek

   V polsku to řešíte dobře, že obnovujete ztrátu schopností armády jak cestou akvizic nové techniky, tak modernizací té stávající. Vždy se nakonec jedná o nás bez nás, tak jako se o nás rozhodlo v roce 1945.
   Na konci je to dost dobře konstatováno, že amerika má zájmy a potřeby, nebyla řeč o tom, že by v nás měla přátele, jen je zajímá to, abychom od nich koupený klacek měli namířený tím směrem, jaký si oni přejí.Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    09:36 03.03.2019

    Ale dominacja Amerykanów w naszym regionie jest groźna ...my o tym doskonale wiemy. Martwi postawa Berlina i brak reakcji na rozmowy o sytuacji w Europie w szerszym gronie, nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale dominacja Amerykanów w naszym regionie jest groźna ...my o tym doskonale wiemy. Martwi postawa Berlina i brak reakcji na rozmowy o sytuacji w Europie w szerszym gronie, nie tylko ustalenia Paryż-Berlin a cała resztę się ignoruje. Na wiosnę tego roku jest planowana już od roku , wizyta Macron w Warszawie ...myśle,ze będzie próba przełamania impasu i przekonania Francji do szerszego spojrzenia na bezpieczeństwo Europy nie tylko przez pryzmat „wielkiej dwójki”Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:36 03.03.2019

     Ale díky posilující armádě jste na dobré cestě si respekt sjednat. Bude záležet jen na tom co si politici sami dovolí. U nás musí držet hubu a krok. Armádu již nemáme.

     Ale díky posilující armádě jste na dobré cestě si respekt sjednat. Bude záležet jen na tom co si politici sami dovolí. U nás musí držet hubu a krok. Armádu již nemáme.

   • Czertik
    12:01 03.03.2019

    Jiste ze amerika ma jen zajmy a potreby - ale proc si myslis ze je to u francie, britanie, nemecka, ruska, ciny jinak ?

    Jiste ze amerika ma jen zajmy a potreby - ale proc si myslis ze je to u francie, britanie, nemecka, ruska, ciny jinak ?

    • flanker.jirka
     20:31 03.03.2019

     jasně, je tu něco o čem se mluví jako o přátelství a spojenectví a politici toho mají plnou hubu. A najdou se i tací co ty jejich lži šíří a žerou, ono nám nic jiného nezbývá, když ...Zobrazit celý příspěvek

     jasně, je tu něco o čem se mluví jako o přátelství a spojenectví a politici toho mají plnou hubu. A najdou se i tací co ty jejich lži šíří a žerou, ono nám nic jiného nezbývá, když nemáme žádný klacek v ruce. Zkrátka, Ti, kteří nemají dobré známky z dějepisu.Skrýt celý příspěvek

 • Petr Petrus
  23:37 02.03.2019

  Jako největší potencionální vojenské nebezpečí vnímám Rusko - konkrétně všeobecnou ruskou nostalgii po SSSR a zároveň územní nestabilitu UA. Západ dal ruce od Ukrajiny pryč, a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako největší potencionální vojenské nebezpečí vnímám Rusko - konkrétně všeobecnou ruskou nostalgii po SSSR a zároveň územní nestabilitu UA.
  Západ dal ruce od Ukrajiny pryč, a pokud by jednoho dne došlo k příklonu zpět k Rusku (bez ohledu na to zda-li by šlo o dobrovolný nebo vynucený akt - kapitulaci), tak se ruským nostalgikům, nebo komukoliv jinému na ruské politické scéně, otevírají obrovské možnosti. Kreml by tak pod kontrolu získal nejen Ukrajinu, ale i Bělorusko. To už je CCCP dva nula.
  Myslím, že právě to, nebo něco s podobnou hodnotou, je hlavním důvodem intenzivního zbrojení původních sovětských satelitů - Polska, Rumunska a Maďarska.
  Češi mezitím statečně odolávají útočným vlnám několika syrských sirotků.Skrýt celý příspěvek

  • Snownomad
   05:25 03.03.2019

   jediné opravdové nebezpečí je islamizace EU, Rusové tě mají na háku

   jediné opravdové nebezpečí je islamizace EU, Rusové tě mají na háku

   • Czertik
    12:09 03.03.2019

    Tak proc nejvic zahranicnich bojovniku isis pochazelo z ruska ?

    Tak proc nejvic zahranicnich bojovniku isis pochazelo z ruska ?

   • damik
    18:46 03.03.2019

    Nejvetsi Islamska minorita je v Ruske Federaci. Presto Putka zautocil na Ukrajinu ...

    Nejvetsi Islamska minorita je v Ruske Federaci. Presto Putka zautocil na Ukrajinu ...

  • flanker.jirka
   08:54 03.03.2019

   Ono nemusí jít o nostalgii po SSSR, ale i nostalgii po velikosti carského ruska. Ale nemyslím si, že by západ hodil Ukrajinu přes palubu, to už by se zbavili sankcí a vesele ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono nemusí jít o nostalgii po SSSR, ale i nostalgii po velikosti carského ruska. Ale nemyslím si, že by západ hodil Ukrajinu přes palubu, to už by se zbavili sankcí a vesele obchodovali. Takhle k tomu musí používat všelijaké kličky. Pokud by nějaké nové "spojenectví" bývalých států SSSR mělo vydržet, tak musí jít o možnost svobodného rozhodnutí té dané země.
   Co máte na mysli pojmem zbrojení? Však, vámi jmenované země, pouze vyměňují zastaralou techniku za novější, nikdo nejde s počty nahoru a už vůbec ne proti limitům dané smlouvami o počtu techniky v Evropě. Dříve či později musí přijít nějaká náhrada za až 40 let starou techniku.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    12:06 03.03.2019

    Jenze carske nepovazovalo za uzemi sveho zajmu cr, sr (csr), polsko, madarsko, rumunsko a jine - zkratka vychodni a stredni evropu - ze zcela zrejmych duvodu. A putin a nalůada v ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenze carske nepovazovalo za uzemi sveho zajmu cr, sr (csr), polsko, madarsko, rumunsko a jine - zkratka vychodni a stredni evropu - ze zcela zrejmych duvodu.
    A putin a nalůada v rusku place nad ztatou vlivu ve stredni/vychodni evrope.
    Ne nad balkanem, jak by odpovidalo carske realite.
    Cili skutecne oplakavaji sssr, ne carske rusko.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    12:09 03.03.2019

    A ty sankce sou kvili imperialistekemu chovani putina/ruska. Nejsou mireny jako ekonomikca podpora ukrajiny (byt jako politicky symbol jeji podpory jo). Jenze nijak se nevymezit ...Zobrazit celý příspěvek

    A ty sankce sou kvili imperialistekemu chovani putina/ruska. Nejsou mireny jako ekonomikca podpora ukrajiny (byt jako politicky symbol jeji podpory jo).
    Jenze nijak se nevymezit proti putinove agresi - by bylo jen pozvani k tomu, aby to zopakoval jinde, znovu, ve vetsim.
    Svet se prece jenom od hitlera poucil, malinko, ale jo.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:56 03.03.2019

   A k tomu potenciálu nebezpečí asi jen tolik, že největší nebezpečí je v našich hlavách, díky šíření polopravd ve všech mediích, ať už na západ od nás nebo na východ od nás.

   A k tomu potenciálu nebezpečí asi jen tolik, že největší nebezpečí je v našich hlavách, díky šíření polopravd ve všech mediích, ať už na západ od nás nebo na východ od nás.

   • Falko
    13:13 03.03.2019

    Ja som v Rusku bol....reálne tým ľuďom v správach a televizii nakladajú do hláv také veci ,že keby som to nevidel,tak tomu neverim....,,ako priklad uvediem oslobodenie ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja som v Rusku bol....reálne tým ľuďom v správach a televizii nakladajú do hláv také veci ,že keby som to nevidel,tak tomu neverim....,,ako priklad uvediem oslobodenie Československa v 68 pred západným pučom".....tam nikto nepovie,že to bola invázia.Skrýt celý příspěvek

    • damik
     18:59 03.03.2019

     Putin se snazi presvedcit sve ovecky, ze se lide v EU maji sice lepe nez v Rusku, ale na druhou stranu jsou homosexualni pedofilove. A Putin vsechny Fasisty a Pedaky pobije vlastni ...Zobrazit celý příspěvek

     Putin se snazi presvedcit sve ovecky, ze se lide v EU maji sice lepe nez v Rusku, ale na druhou stranu jsou homosexualni pedofilove. A Putin vsechny Fasisty a Pedaky pobije vlastni rukou ...

     https://sputniknews.com/europe...

     "Men who had been convicted of sexual contact with minors were appointed by the Berlin leadership as guardians. Children and young people, who lived on the street before that, had to "pay" for a warm bed, good food and clean clothes, engaging in sexual relationships with their caregivers," Nentwig said.

     Za tim bude asi Merkelova ...Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  23:28 02.03.2019

  otázka je proti komu to zbrojení je namířeno, oficiálně proti Rusku, ale blíž jsou mnohem lákavější sousta jak pro Polsko tak Maďarsko (navíc Maďaři se netají tím že s RF spory mít ...Zobrazit celý příspěvek

  otázka je proti komu to zbrojení je namířeno, oficiálně proti Rusku, ale blíž jsou mnohem lákavější sousta jak pro Polsko tak Maďarsko (navíc Maďaři se netají tím že s RF spory mít nechtějí). Ukr zatím chrání zaoceánský protektor ale díky postupující dedolarizaci ta ochrana může vcelku brzy selhat. Vždyť ten stát drží pouze díky americkým "kapačkám", stačilo by stržení burzovních hodnocení na reálnou cenu a druhý den ten stát doslova imploduje. A Poláci i Maďaři chtějí být na ten okamžik připraveni a vzít si to o čem si myslí že mají nárok. Jednoduše by pak proběhlo dělení mezi útočníky a RF protože ti by nedovolili aby poláci pochodovali Kyjevem a Oděsou. Pak je tu třetí vzadu, Rumunsko které do toho také "šláplo", jenže tam je spíš touha pro spojení s Moldávií, nicméně na dělení Ukr díky zbytku Bukoviny by se jistě s chutí podíleli aby dokonali myšlenku "Velkého Rumunska".
  A ani pro nás se slováky to není žádná výhra protože si pak rozpomenou na územní nároky vůči bývalé ČSR - poláky pořád pálí porážka ve válce o Těšínsko. No a samotné SR by měli problém se bránit proti pokusu o zábor podunajských oblastí od M. Obzvlášť SR můžou být nejvíc biti na této situaci kdy se situace přiostřuje, jako mladý malý stát bez přátel vyjma ČR.
  Pokud si zaspekuluji tak by bylo dobré opět oprášit přátelství z první republiky s Rumunskem, i v době sovětského bloku měli rumuni pevnější páteř než všichni okolo. V4 je formální organizace kde Polsko se rozhodně nedá označit za "přítele" a organizaci bere spíš jako sféru svého vlivu.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   01:04 03.03.2019

   Jak jsem psal níže, že je to 100 let od bojů o Těšínsko, tak je to stejně dlouho, co jsme společně s legionáři vybojovali území od Malacek dolů pro Slovensko. Bratislava byla tehdy ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak jsem psal níže, že je to 100 let od bojů o Těšínsko, tak je to stejně dlouho, co jsme společně s legionáři vybojovali území od Malacek dolů pro Slovensko. Bratislava byla tehdy prakticky maďarská. A Maďaři na to nezapomněli dodnes. On věta " nasadneme do tankov...." by mohla zaznít z Maďarska trochu jinak a o Budapešti by tam řeč nebyla :-)Skrýt celý příspěvek

   • Falko
    13:04 03.03.2019

    Kvietok môj drahý,ty by si mal začať čítať o historii predtým ,ako sa začneš vyjadrovať o niečom o čom nemáš ani páru .Presburg bol trojjazyčny.Najviac obyvateľov tvorili Nemci ...Zobrazit celý příspěvek

    Kvietok môj drahý,ty by si mal začať čítať o historii predtým ,ako sa začneš vyjadrovať o niečom o čom nemáš ani páru .Presburg bol trojjazyčny.Najviac obyvateľov tvorili Nemci ,Židia,Maďari a až potom Slováci.Počet Maďarov sa na chvíľu zvýšil no časom sa pomer znova menil.....A ano keby nebolo ČSR možno by BA nebola Slovenská....Ale skôr RakuskaSkrýt celý příspěvek

   • Falko
    13:07 03.03.2019

    Navyše vzťahy z Maďarska zo Slovenskom sú za posledné storočie snáď najlepšie ,aké kedy boli.O nejakej vyslovenej nenávisti a pažravosti ,už davno nemôže byť reč.

    Navyše vzťahy z Maďarska zo Slovenskom sú za posledné storočie snáď najlepšie ,aké kedy boli.O nejakej vyslovenej nenávisti a pažravosti ,už davno nemôže byť reč.

 • Sandai
  18:37 02.03.2019

  Docela mě udivuje, že tady nezazněla jedna logická myšlenka. Potřebujeme nadzvuky, umíme podzvuky a firmy zoufale hledají kde co prodat. Včetně linek. Nikdy nebude lepší ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela mě udivuje, že tady nezazněla jedna logická myšlenka. Potřebujeme nadzvuky, umíme podzvuky a firmy zoufale hledají kde co prodat. Včetně linek.
  Nikdy nebude lepší příležitost přijít k technologii a výrobě. Bez ohledu na cenu, čas a náročnost bychom do toho měli jít. Je to riziko a velké. Ale taky je velká odměna.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:57 02.03.2019

   nikdo na to nemá znalosti a ani prostředky. Jediná možnost je s Airbusem oprášit projekt MAKO nebo Dassaultem jugoslávský Novi Avion, ale to je tak asik vše. Logická cesta je pro ...Zobrazit celý příspěvek

   nikdo na to nemá znalosti a ani prostředky. Jediná možnost je s Airbusem oprášit projekt MAKO nebo Dassaultem jugoslávský Novi Avion, ale to je tak asik vše.
   Logická cesta je pro česko-polský letecký průmysl rozvoj podvzukových bojových letounů. Ať už s lidskou posádkou nebo bez ní.Skrýt celý příspěvek

   • Snownomad
    05:33 03.03.2019

    žádný česko-polský letecký průmysl neexistuje

    žádný česko-polský letecký průmysl neexistuje

    • skelet
     11:33 03.03.2019

     ale jdi ty brepto :)

     ale jdi ty brepto :)

     • Nesher
      15:48 03.03.2019

      V tomhle má náhodou pravdu. Dnešní PL letecký průmysl jsou z velké části dva velké montážní závody, z nichž jeden patří americké korporaci (Boeing) a druhý italské (Leonardo). ...Zobrazit celý příspěvek

      V tomhle má náhodou pravdu. Dnešní PL letecký průmysl jsou z velké části dva velké montážní závody, z nichž jeden patří americké korporaci (Boeing) a druhý italské (Leonardo). Skutečně si nemyslím, že by jedni nebo druzí měli zájem podporovat nějaký česko-polský vývoj něčeho co sami vyrábějí.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      18:16 03.03.2019

      Nesher, pewnie chodziło Tobie o Lockheed Martin Corporation-Mielec... produkcji lotniczej i firm jest znacznie więcej ,tutaj jeden z przykładów ,głównie komponenty ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher, pewnie chodziło Tobie o Lockheed Martin Corporation-Mielec... produkcji lotniczej i firm jest znacznie więcej ,tutaj jeden z przykładów ,głównie komponenty http://www.dolinalotnicza.pl/w... Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:27 03.03.2019

      Nesher: zájem nerovná se schopnosti.

      Nesher: zájem nerovná se schopnosti.

  • Jura99
   22:42 02.03.2019

   Mozna nezaznela, protoze na ni neni nic logickeho. Pro tech par stroju u nas nikdo linku stavet nebude. Ale vicko od nadrze klidne vyrabet muzeme. K tomu Polsku, bilion Kc je ...Zobrazit celý příspěvek

   Mozna nezaznela, protoze na ni neni nic logickeho. Pro tech par stroju u nas nikdo linku stavet nebude. Ale vicko od nadrze klidne vyrabet muzeme. K tomu Polsku, bilion Kc je pozoruhodne cislo, i v pomeru poctu obyvatel k CR to je nepomerne vetsi investice do armady, pritom Polsko ma o neco mensi HDP na hlavu, takze nekdo to odnese (duchodci, zdravotnictvi ?) Ty F-35A jsou dobry napad, ACR by jimi mela nahradit gripeny a velka skoda, ze to neudelali Slovaci, i kdyz je PL spojenec, neni dobre aby vyrazne dominoval.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   23:00 02.03.2019

   My řešíme jestli 12-24-36, a to zcela pomíjím "jaké". Ty chceš řešit peníze na vlastní vývoj, výrobu? Na tohle se můžeš podívat na náklady Švédska co tohle děla, a bohatě stačí se ...Zobrazit celý příspěvek

   My řešíme jestli 12-24-36, a to zcela pomíjím "jaké". Ty chceš řešit peníze na vlastní vývoj, výrobu?
   Na tohle se můžeš podívat na náklady Švédska co tohle děla, a bohatě stačí se podívat na počet odebraných kusů! Aby to vůbec udržely při životě!
   A odměna? Jen "gigantická" sekera v státním rozpočtu.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:03 01.03.2019

  Mně spíše napadá otázka, zda Polsko zbrojí moc. Nebo jen mi zbrojíme málo... Rychle jsme si zvykli na luxus života na úkor druhých, bez chuti obětovat i jen minimum pro vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně spíše napadá otázka, zda Polsko zbrojí moc. Nebo jen mi zbrojíme málo...

  Rychle jsme si zvykli na luxus života na úkor druhých, bez chuti obětovat i jen minimum pro vlastní obranu.Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   22:13 01.03.2019

   Tak na něco se jistě zmůžeme, ale určitě by to chtělo mít výkonnější ekonomiku, aby jsme ty hračky mohli levněji nakupovat a ještě zbylo na chod státu.

   Tak na něco se jistě zmůžeme, ale určitě by to chtělo mít výkonnější ekonomiku, aby jsme ty hračky mohli levněji nakupovat a ještě zbylo na chod státu.

   • Rase
    22:37 01.03.2019

    pokud dobře koukám, tak poslední roky vrací MO do rozpočtu docela dost miliard...

    pokud dobře koukám, tak poslední roky vrací MO do rozpočtu docela dost miliard...

   • tomas.kotnour
    00:22 02.03.2019

    Zrovna náklady na akvizice jsou tou nejmenší částí rozpočtu MO. Dle NATO bychom měli dávat na zbrojení 2% HDP rozdělené mezi osobní, provozní, investiční v poměru 5:3:2, tedy 1% ...Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna náklady na akvizice jsou tou nejmenší částí rozpočtu MO. Dle NATO bychom měli dávat na zbrojení 2% HDP rozdělené mezi osobní, provozní, investiční v poměru 5:3:2, tedy 1% HDP na platy, 0,6% na provoz a 0,4% na investice, 1% HDP na platy by stačilo při současných platech na 40 000 armádu. Protože armáda plánuje do roku 2025 30 000 vojáků a 10 000 občanských zaměstnanců, mělo by jí stačit na platy 0,75% HDP do roku 2025. Vypočítat náklady na provoz by bylo trošku na dlouho a je otázkou výchozí stav majetku. Letošní rok by mělo jít na nákupy 14 mld. Kč + zbytek z loňska. 0,4% HDP, aby měl "Doník" radost, je 21 mld. Kč, z toho 6 - 8 mld. padnou na investice malého rozsahu. Takže by stačilo navýšení o 7 mld. a vojákům by se dýchalo mnohem lépe (3 měsíce dotovaného jízdného bylo za 2 mld. Kč ze státního rozpočtu).

    Pojďme se podívat na naše Polské sousedy. Dle metodiky výdajů OSN měli v roce 2017 při HDP ve výši 1 982 mld. zlotých rozpočet na obranu 37,5 mld. Z toho šlo na platy 18,5 mld, na provoz 8 a 11 na investice. To při přepočtu na HDP dává 1,89 % na obranu, z toho 0,93 % HDP na platy, 0,4 % na provoz a 0,55 % HDP na investice. Ten poměr 1 % : 0,6 % : 0,4 % byl vypočítán na základě historické zkušenosti, aby se nechala ta technika živit, a Polsko je teď už dost mimo a jestli ty nákupy budou pálit dál bez navýšení provozních výdajů, tak si zadělávají na docela velký problém.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     08:28 02.03.2019

     Máte přehled i o tom, kolik procent z platů spadá na výsluhy? To je totiž část kapitoly, která poroste, ale přitom na zlepšení stavu obrany to mít nebude, protože se vyplácí peníze ...Zobrazit celý příspěvek

     Máte přehled i o tom, kolik procent z platů spadá na výsluhy? To je totiž část kapitoly, která poroste, ale přitom na zlepšení stavu obrany to mít nebude, protože se vyplácí peníze někomu, kdo už sloužit nebude.Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      13:39 02.03.2019

      Výsluhy byly loni necelých 7 mld. Kč, 22% osobních nákladů. Aby AČR počtem vojáků odpovídala ostatním armádám NATO, znamenalo by to cca 36 000 vojáků a 12 000 civilních ...Zobrazit celý příspěvek

      Výsluhy byly loni necelých 7 mld. Kč, 22% osobních nákladů. Aby AČR počtem vojáků odpovídala ostatním armádám NATO, znamenalo by to cca 36 000 vojáků a 12 000 civilních zaměstnanců. To by při stávajících platových tarifech bylo přes 37 mld. Kč. Těchto 48 000 zaměstnanců by mělo spotřebovat na platy 1% HDP, tedy skoro 52 mld. Kč. I kdyby se počet zaměstnanců zvýšil ještě o těchto 50%, tak na výsluhy by mohl jít dvojnásobek aktuálního stavu. Dříve jsem měl podobný názor, ale dokud se objem osobních nákladů drží ve správném poměru, tak výsluhy nevadí.

      Ještě jsem se podíval na Poláky tou nejjednodušší metodikou počítání provozních nákladů. Kdyby jim HDP rostlo o 5% ročně, v roce 2026 by dali na akvizice přes 1,11 % HDP (při doporučených 0,4 %). Všechny tyto nákupy v letech 2017 - 2026 by jim pak v roce 2027 zvedly provozní výdaje na 25,8 mld. zlotých, tedy nějakých 0,84% HDP (doporučených 0,6), ale samotný provoz této nově pořízené techniky s váženým průměrným stářím 4,5 roku (v roce 2027) by si vzal skoro polovinu těchto provozních výdajů. Naštěstí si Polsko dalo za cíl vynakládat na obranu stejný poměr finančních prostředků jako USA.Skrýt celý příspěvek

    • analytic
     10:02 02.03.2019

     Ad 7 mld. vojákům vs dotované jízdné: důchodci jsou cca 80x větší voličská skupina a každý rok budou nějaké volby. Růst ekonomiky zpomaluje, ale sliby politiků svým voličským ...Zobrazit celý příspěvek

     Ad 7 mld. vojákům vs dotované jízdné: důchodci jsou cca 80x větší voličská skupina a každý rok budou nějaké volby.

     Růst ekonomiky zpomaluje, ale sliby politiků svým voličským skupinám ne. Příští rok se ale už na každého nedostane.

     Jestli Dany na Andyho poradně nezaklekne...:-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:33 02.03.2019

      "Růst ekonomiky zpomaluje, "

      Jestli jsou ti 3% málo...

      "Růst ekonomiky zpomaluje, "

      Jestli jsou ti 3% málo...

    • flanker.jirka
     17:55 02.03.2019

     díky za informace, vše ale vychází z toho, že se bude držet rozpočet v daných mezích a nebude se ořezávat. Pokud by došlo k ořezávání rozpočtu a nejspíše zmrazení nebo i snížení ...Zobrazit celý příspěvek

     díky za informace, vše ale vychází z toho, že se bude držet rozpočet v daných mezích a nebude se ořezávat. Pokud by došlo k ořezávání rozpočtu a nejspíše zmrazení nebo i snížení mezd, tak poměr výsluh vůči platům stoupne.

     Polské akviziční výdaje jsou vysoké, ale budou je mít stále? Může dojít na to, že když pořídí většinu věcí ve skoro jedné vlně, tak pak několik dalších let, i více než 15, nebudou další akvizice nutné a finance mohou jít na provoz. Nebo budou mít vše rozložené do splátek například na deset let a více?Skrýt celý příspěvek

   • tomas.kotnour
    01:19 02.03.2019

    Pro inspiraci mě napadli jedni naši další sousedé ------- HDP--------- Rozp --Mzdy -- Prov ---- Inv. 2014: 2 939 mld. € - 1,17% - 0,64 % : 0,21 % : 0,32 % HDP Pak hodnotící zpráva ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro inspiraci mě napadli jedni naši další sousedé
    ------- HDP--------- Rozp --Mzdy -- Prov ---- Inv.
    2014: 2 939 mld. € - 1,17% - 0,64 % : 0,21 % : 0,32 % HDP
    Pak hodnotící zpráva od KPMG https://assets.kpmg/content/da...
    2015: 3 049 mld. € - 1,16 % - 0,58 % : 0,36% : 0,21 % HDP
    2016: 3 160 mld. € - 1,19 % - 0,60 % : 0,39 % : 0,20 % HDP
    2017: 3 277 mld. € - 1,20 % - 0,58 % : 0,41 % : 0,21 % HDPSkrýt celý příspěvek

  • Martin23
   17:50 02.03.2019

   ... na úkor druhých ... Já si myslím, že smyslem vstupování do mezinárodních spolků je právě ten, že se mnohé věci řeší kolektivně. PS. Pokud je mi známo, tak je to dnes jeden z ...Zobrazit celý příspěvek

   ... na úkor druhých ...

   Já si myslím, že smyslem vstupování do mezinárodních spolků je právě ten, že se mnohé věci řeší kolektivně.

   PS. Pokud je mi známo, tak je to dnes jeden z těch spolků (EU), který brání lidem starat se o vlastní obranu.
   Již chtějí zakázat i nosit nůž.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    12:20 03.03.2019

    Jenze to odzbrojovani obcanu ... to je prave kvuli tem neomarxistum co vladnou v eu...a rusku. Byt jejich konecne cile se lisi (nadvlada eu vs nadvlada ruska) - ve spouste jinich ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenze to odzbrojovani obcanu ... to je prave kvuli tem neomarxistum co vladnou v eu...a rusku.
    Byt jejich konecne cile se lisi (nadvlada eu vs nadvlada ruska) - ve spouste jinich veci spolu vesele souhlasi.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:44 01.03.2019

  Už tisíc let se s Poláky pretahujem o Slezsko k velke radosti Němců a Rusů. Měli bychom toho konečně nechat, nebo to dopadne jako vždycky.

  Už tisíc let se s Poláky pretahujem o Slezsko k velke radosti Němců a Rusů. Měli bychom toho konečně nechat, nebo to dopadne jako vždycky.

  • Trener
   21:58 01.03.2019

   Taky to bylo mezi R-U a Pruskem, díky Marii Terezii máme hranice v dnešní podobě (A pak taky díly legionářům atd.). I když předním byly nějaké ztráty ve prospěch Pruska. Dnešní ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky to bylo mezi R-U a Pruskem, díky Marii Terezii máme hranice v dnešní podobě (A pak taky díly legionářům atd.). I když předním byly nějaké ztráty ve prospěch Pruska. Dnešní stav je doufám stabilizovaný, i když člověk nikdy neví., co naštědří budoucnost.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:39 02.03.2019

   Možná je vše vyřešeno, tím že se odsunuli němci z těchto území. Pokud si zákonnou mocí nějak udržíme národní identitu na svém území, tak by neexistoval důvod se o to území prát ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná je vše vyřešeno, tím že se odsunuli němci z těchto území. Pokud si zákonnou mocí nějak udržíme národní identitu na svém území, tak by neexistoval důvod se o to území prát (leda by se prali o naše ropné pole).
   Typickým příkladem může být Kosovo, enklává kam se legálně i nelegálně stěhovali albánci za lepším život až to přerostlo přes hlavu.
   Bohužel, při současné politice zaměřené pouze na Václavské náměstí a jeho okolí, hrozí to, že pohraniční oblasti začnou obsazovat hordy všech nepřizpůsobyvých etnik světa. Poválečné přesídlení Čechů do těchto oblastí z větší části zalátalo díru po němcích, ale od vstupu do EU obecně na vesnicích klesá počet pracovních příležitostí a kvalita života. Na místo místní produkce tak jezdí většina obyvatel za prací do montoven všeho co k životu prakticky ani nepotřebujeme a jen tím živíme zahraniční "investory."Skrýt celý příspěvek

   • Trener
    09:31 02.03.2019

    Souhlas..., tady něco málo k tomu: http://www.msn.com/cs-cz/zprav... Trend ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlas..., tady něco málo k tomu: http://www.msn.com/cs-cz/zprav...
    Trend stěhováním obyvatelstva z vesnic do měst běží už několik století, otázkou je, jak to zvrátit, jak oživit chudé regiony (podhorské, hraniční, ale je to i problém vnitrozemí). Pár sjezdovek, dřevařský průmysl, zemědělství, dobrých zaměstnavatelů to někde asi nevytrhne. Každopádně máme rezervy v kvalitě dopravní infrastruktury, digitalizaci a dovednosti obyvatelstva.
    Třeba to Polsko se jeví efektivnější ve výstavbě dopravní infrastruktury, zajímalo by mě jak ohodnotit jeho energetiku, protože nejvíc vyrábějí elektřinu z uhlí (znečištění ovzduší, devastace krajiny, ale zase vlastní soběstačnost), nějaké jiné velké zdroje z ekonomických důvodů nejsou u nich na pořadu dne.
    Zajímalo by mě pokud nastane nějaká větší integrace v rámci EU, zdali třeba v budoucnosti nedojde v okrajových regionech k nějakému většímu přílivu "cizích" obyvatel a naopak po nějaké deintregaci by nebyly zase nějaké národnostní problémy.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:37 02.03.2019

    Paradoxně ta EU volným pohybem zatraktivnila pohraničí. Vzhledem k tomu, že značná část sousedí z bohatšími státy. Tak se dá žít "tu" a pracovat "tam".

    Paradoxně ta EU volným pohybem zatraktivnila pohraničí. Vzhledem k tomu, že značná část sousedí z bohatšími státy. Tak se dá žít "tu" a pracovat "tam".

  • skelet
   19:00 02.03.2019

   otázkou by ovšem bylo, proč by se někdo chtěl přetahovat o ten kus státu. Před sto lety to smysl mělo, ale dnes?

   otázkou by ovšem bylo, proč by se někdo chtěl přetahovat o ten kus státu. Před sto lety to smysl mělo, ale dnes?

 • liberal shark
  21:41 01.03.2019

  Osobne bych dal prednost Superhornetum pred F-35 a za ušetřené peníze postavil třívrstvou PVO, REB a raketové vojsko.

  Osobne bych dal prednost Superhornetum pred F-35 a za ušetřené peníze postavil třívrstvou PVO, REB a raketové vojsko.

  • Poly
   01:25 02.03.2019

   F/A-18 ASH je nabízen pouze pro USA a navíc logicky námořnictvu, kde projeví svůj potenciál.

   F/A-18 ASH je nabízen pouze pro USA a navíc logicky námořnictvu, kde projeví svůj potenciál.

  • flanker.jirka
   08:47 02.03.2019

   Vážně vám zbyde tolik prostředků na to co jste popsal, pokud se rozhodnou pro SH a ne F35? SH nepatří k levným letadlům a už vůbec nemá levný provoz.

   Vážně vám zbyde tolik prostředků na to co jste popsal, pokud se rozhodnou pro SH a ne F35? SH nepatří k levným letadlům a už vůbec nemá levný provoz.

 • Poly
  21:18 01.03.2019

  Mimochodem tohle je důvod proč by ČR měla mít funkční moderní armádu. Bláboly růžobrýlů, že by nás stejně Rusko nebo Němci zadupali jsou dost mimo. Proti polské armádě bude náš ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem tohle je důvod proč by ČR měla mít funkční moderní armádu. Bláboly růžobrýlů, že by nás stejně Rusko nebo Němci zadupali jsou dost mimo. Proti polské armádě bude náš odstrašující potenciál čím dál menší. NATO a EU nás drží pohromadě, ale to se může rychle změnit. My jsme s Polskem vycházeli historicky prakticky vždycky na hov... A tento rok je to rovných 100 let od doby, kdy jsme bojovali proti Polsku o Těšínsko. To není středověk. Před pár lety by jsme našli možná i pár pamětníků.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  20:57 01.03.2019

  Na Rusov si kupia F35 na nas pouziju salmonelozu.

  Na Rusov si kupia F35 na nas pouziju salmonelozu.

  • Czertik
   23:29 01.03.2019

   A jak bys chtel na rusy pouzit salmonelu, kdyz nemaji na maso ?

   A jak bys chtel na rusy pouzit salmonelu, kdyz nemaji na maso ?

   • KoJaKCZE
    23:35 01.03.2019

    Oni nemají na maso?? A pokud umíš číst, tak na Rusi kupia F35 ... a salmonelou zabiju nas! Chápeš? Snad ano ...

    Oni nemají na maso?? A pokud umíš číst, tak na Rusi kupia F35 ... a salmonelou zabiju nas! Chápeš? Snad ano ...

    • Czertik
     13:45 02.03.2019

     Jenze nicit rusy salmonelou by bylo daleko levnejsi, navic by na tom vydelali. Uz chapes ?

     Jenze nicit rusy salmonelou by bylo daleko levnejsi, navic by na tom vydelali. Uz chapes ?

 • Argonaut.CZ
  18:52 01.03.2019

  no mě furt fascinuje, jak všichni zbrojí se slovy, že je to proti Rusku. Trochu vtipné reality: 510 milionů Evropanů škemrá u 326milionů Američanů, aby je ochránili před 146 ...Zobrazit celý příspěvek

  no mě furt fascinuje, jak všichni zbrojí se slovy, že je to proti Rusku.

  Trochu vtipné reality:
  510 milionů Evropanů škemrá u 326milionů Američanů, aby je ochránili před 146 miliony Rusů.

  Z výše uvedeného je zřejmé, že nějaké obsazení čehokoli ze strany Ruska je nesmysl.

  Nakonec se může stát, že ze zbrojení Polska a Maďarska bude mít těžkou hlavu především Ukrajina.Skrýt celý příspěvek

  • analytic
   19:59 01.03.2019

   Bezpečnost není jen o počtu obyvatel. Když méně početný stát zbrojí a modernizuje techniku, nemůžete čekat, že členové celkové početnějšího celku, budou místo svých armád ...Zobrazit celý příspěvek

   Bezpečnost není jen o počtu obyvatel. Když méně početný stát zbrojí a modernizuje techniku, nemůžete čekat, že členové celkové početnějšího celku, budou místo svých armád provozovat vojenská muzea, protože mají více platících návštěvníků.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   20:37 01.03.2019

   není 510 mil. Evropanů, ale je 510 mil. lidí žijící v EU, a to je sakra rozdíl ;)

   není 510 mil. Evropanů, ale je 510 mil. lidí žijící v EU, a to je sakra rozdíl ;)

  • flanker.jirka
   20:48 01.03.2019

   A kolik lidí z těch 500 milionů má zájem o to vůbec vzít do ruky zbraň? EU je plná mániček užitečných idiotů se zájmy leda o konopí byznys a dotace. Jedině politici placení ...Zobrazit celý příspěvek

   A kolik lidí z těch 500 milionů má zájem o to vůbec vzít do ruky zbraň? EU je plná mániček užitečných idiotů se zájmy leda o konopí byznys a dotace.
   Jedině politici placení zbrojní lobby mají plnou hubu války, ale sami by se k tomu neodhodlali, jen sedět za stolem. Tak že i 140 milionů "správně" vedených lidí zmůže hodně.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    22:14 01.03.2019

    Je otázkou zda je lepší stav, kdy nikdo nechce bojovat. Nebo stav, kdy se každých 25.let válčí.

    Je otázkou zda je lepší stav, kdy nikdo nechce bojovat. Nebo stav, kdy se každých 25.let válčí.

    • flanker.jirka
     08:57 02.03.2019

     Ale vždyť se pořád válčí, evropské armády států NATO jsou stále někde ve válce, rozjelo se to ve velkém od roku 1999. Jak dlouho vydrží mír na území EU asi nelze odhadnout, ale z ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale vždyť se pořád válčí, evropské armády států NATO jsou stále někde ve válce, rozjelo se to ve velkém od roku 1999. Jak dlouho vydrží mír na území EU asi nelze odhadnout, ale z historického pohledu všechny takové "říše" dříve nebo později zašly na svou prohnilost a neobešlo se to bez obětí. (stačí se rozhádat i kvůli maličkostem, třeba kvalita masa :-D ) Relativné nízké ztráty životů provázel rozklad SSSR.
     40 let míru v Evropě tu bylo díky bipolárnímu světu, kde se dvě mocnosti držely v šachu díky ZHN a tím i země v Evropě.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:41 02.03.2019

      Pokud to chceš brát, takto tak se nikdy, nikde válčit nepřestalo....
      Před rokem 99 se válčilo na Balkáně, válčilo se v Iráku, atd....
      V 99 nezačal žádný bod obratu.

      Pokud to chceš brát, takto tak se nikdy, nikde válčit nepřestalo....
      Před rokem 99 se válčilo na Balkáně, válčilo se v Iráku, atd....
      V 99 nezačal žádný bod obratu.

  • Jirosi
   21:30 01.03.2019

   Před WW2 mělo Německo 80 milionu Němců, a jak to dopadlo...

   Před WW2 mělo Německo 80 milionu Němců, a jak to dopadlo...

  • KoJaKCZE
   23:41 01.03.2019

   Výborný postřeh ... jen dodám, že Rusko je velké jako celá Severní Amerika s Evropou dohromady ... tedy netuším, proč by mělo územně expandovat ... a netuší to ani západ ani Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

   Výborný postřeh ... jen dodám, že Rusko je velké jako celá Severní Amerika s Evropou dohromady ... tedy netuším, proč by mělo územně expandovat ... a netuší to ani západ ani Rusové ... ale je to záminka zbrojit "proti Rusku" ...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:59 02.03.2019

    Musí expandovat, protože to říkají všude v televizích a když tam něco řeknou, tak to platí :-D Expandovali by rádi ekonomicky, jenomže nechtějí přijmout stejné podmínky příchodu ...Zobrazit celý příspěvek

    Musí expandovat, protože to říkají všude v televizích a když tam něco řeknou, tak to platí :-D Expandovali by rádi ekonomicky, jenomže nechtějí přijmout stejné podmínky příchodu zahraničních investic jako státy střední Evropy.Skrýt celý příspěvek

    • KoJaKCZE
     12:34 02.03.2019

     Ekonomicky chce expandovat snad každý, ne? To je špatně? To je něco trestuhodného?? Nerozumím trochu těm příchodům ... možná jen nechtějí akceptovat model aplikovaný například v ...Zobrazit celý příspěvek

     Ekonomicky chce expandovat snad každý, ne? To je špatně? To je něco trestuhodného?? Nerozumím trochu těm příchodům ... možná jen nechtějí akceptovat model aplikovaný například v naší zemi, kde prakticky všechny zisky končí za hranicemi státu ... tomu se říká ochrana vlastního trhu a ekonomiky. Ale chápu, že je to "trestuhodná" drzost na 150M zemi ...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:21 02.03.2019

      Špatně je to pro naše současné kolonizátory. A taky bývalo i dříve. Napoleon se snažil blokovat obchody s břity, aby sami Francouzi zabrali trh se zbožím. A o to se tu perou stále. ...Zobrazit celý příspěvek

      Špatně je to pro naše současné kolonizátory. A taky bývalo i dříve. Napoleon se snažil blokovat obchody s břity, aby sami Francouzi zabrali trh se zbožím. A o to se tu perou stále. A pro vlastní zisk jsou ochotni udělat cokoliv, i rozpoutat války.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:37 03.03.2019

      Doporučuji prohlášení poradce samotného Putina Surkova, který nastínil vizi Ruska jako cituji "Surkov předkládá čtenářům vizi nacionalistického Ruska jako policejního státu ...Zobrazit celý příspěvek

      Doporučuji prohlášení poradce samotného Putina Surkova, který nastínil vizi Ruska jako cituji "Surkov předkládá čtenářům vizi nacionalistického Ruska jako policejního státu vůdcovského typu, který přetrvává díky záboru cizích území."
      Současný ruský režim stojí a padá s imperialistickou nostalgií běžného Severní Asiata a neustálou propagandou o ohrožení Ruska zlým Západem, kterou lze omluvit takřka všechno.
      Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:40 02.03.2019

    " jen dodám, že Rusko je velké jako celá Severní Amerika s Evropou dohromady ... tedy netuším, proč by mělo územně expandovat" Nedí důležité vědět proč to dělají, ale faktem je že ...Zobrazit celý příspěvek

    " jen dodám, že Rusko je velké jako celá Severní Amerika s Evropou dohromady ... tedy netuším, proč by mělo územně expandovat"

    Nedí důležité vědět proč to dělají, ale faktem je že to dělají!
    Tady se nebavíme o hypotetické expanzi Ruska, ona se už děje i fyzicky.Skrýt celý příspěvek

    • KoJaKCZE
     12:32 02.03.2019

     Mohu vědět kde? Děkuji.

     Mohu vědět kde? Děkuji.

     • Czertik
      13:47 02.03.2019

      krym, donbas, podnesteri (moldavie), jizni osetie, abchazie.

      krym, donbas, podnesteri (moldavie), jizni osetie, abchazie.

     • Martin23
      17:44 02.03.2019

      Czertik Opět tradiční záměna příčin a následků. Krym - o tom se bavit nebudu. http://www.aalep.eu/legitimate... Donbas - Ukrajina podala žalobu k ...Zobrazit celý příspěvek

      Czertik

      Opět tradiční záměna příčin a následků.
      Krym - o tom se bavit nebudu.
      http://www.aalep.eu/legitimate...

      Donbas - Ukrajina podala žalobu k mezinárodnímu soudu. Soud jí věc vrátil, protože nejsou důkazy k zahájení řízení.

      Podněstří, Jižní Osetie, Abcházie
      - výrok mezinárodníhou soudu v Haggu ke kauze Kosovo v roce 2010 jasně nastavuje pravidla hry v tom smyslu, že národnostní skupina má právo na sebeurčení.

      Nerozumím tomu, proč by po rozpadu SSSR měly právo na samostatnost Moldávie či Gruzie a Abcházie, Jižní Osetie a Podněstří nikoliv?

      PS. Válku v Jižní Osetii vyprovokovala Gruzie. Rusko tam bylo na základě smluv obou stran jako modré přilby.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      12:28 03.03.2019

      matrin krym - ten tvuj link uz tu na an byl nekolikrat vyvracen jako snuska polopravd, lzi a manipulaci. donbas - a mas link na to, kdy byla ta zaloba zamitnuta ? Do te ...Zobrazit celý příspěvek

      matrin
      krym - ten tvuj link uz tu na an byl nekolikrat vyvracen jako snuska polopravd, lzi a manipulaci.

      donbas - a mas link na to, kdy byla ta zaloba zamitnuta ? Do te doby..jeden propagandista rikal.

      zbytek - jiste, ze narodnostni skupina ma narok na sebeurceni, to nikdo nepopira. Jde jen o to, kdy a za jakych podminek je zadana.
      To co delali sudetaci v 38, by ti taky zadny dnesni soud neuznal, ze jejich metoda byla koser, a jednali zcela v zajmu cizi mocnosti.Skrýt celý příspěvek

   • JardaBrum
    14:34 02.03.2019

    Proč? Protože za plotem je tráva zelenější, jabka větší nebo tam kdysi vlála carská vlajka? Co já vím... ? A nebo mají prostě strach ze sousedů.

    Proč? Protože za plotem je tráva zelenější, jabka větší nebo tam kdysi vlála carská vlajka? Co já vím... ? A nebo mají prostě strach ze sousedů.

  • Jan Grohmann
   13:01 03.03.2019

   Ještě bych dodal, že "bílých" Rusů je v Rusku 80 %, tedy 111 milionů.

   Ještě bych dodal, že "bílých" Rusů je v Rusku 80 %, tedy 111 milionů.

 • Martin23
  18:23 01.03.2019

  Poláci v rámci své zahraniční politiky kupují zbraně od svého pána. Díky svému mindráku zneuznalé velmoci vsadili na US kartu. Proto ty problémy v rámci EU. Každopádně bych ...Zobrazit celý příspěvek

  Poláci v rámci své zahraniční politiky kupují zbraně od svého pána.
  Díky svému mindráku zneuznalé velmoci vsadili na US kartu.

  Proto ty problémy v rámci EU.

  Každopádně bych doporučil část peněz věnovat na zlepšení stavu potravin.Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
   18:38 01.03.2019

   Ale je to jejich volba.
   USA vydává na zbrojení 10x tolik
   NATO 20x tolik.

   Rusko je prý hospodářsky na dně, ale když bilion, tak bilion.

   Ale je to jejich volba.
   USA vydává na zbrojení 10x tolik
   NATO 20x tolik.

   Rusko je prý hospodářsky na dně, ale když bilion, tak bilion.

   • leviathan
    16:53 02.03.2019

    Rusko dava na zbrojenie viac, ako USA. Porovnavat celkove vydavky nema ziadny zmysel. Ceny, mzdy, velkost krajiny ... jedine , co ma zmysel porovnavat je % z HDP. ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko dava na zbrojenie viac, ako USA. Porovnavat celkove vydavky nema ziadny zmysel. Ceny, mzdy, velkost krajiny ... jedine , co ma zmysel porovnavat je % z HDP.

    https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

    • Martin23
     17:38 02.03.2019

     Právě pouze faktické výdaje se dají porovnávat.
     Nikoliv přepočet na obyvatele, auta, sloupy veřejného osvětlení a podobně.

     Právě pouze faktické výdaje se dají porovnávat.
     Nikoliv přepočet na obyvatele, auta, sloupy veřejného osvětlení a podobně.

     • Scotty
      20:51 02.03.2019

      Faktické výdaje se nedají porovnávat. Ceny zbraní v Rusku jsou naprosto odlišné od cen v Americe. Zkrátka za jeden dolar toho Rus nakoupí podstatně víc.

      Faktické výdaje se nedají porovnávat. Ceny zbraní v Rusku jsou naprosto odlišné od cen v Americe. Zkrátka za jeden dolar toho Rus nakoupí podstatně víc.

     • Czertik
      17:36 03.03.2019

      Aha, a proc si myslis ze ma smysl pouzivat jen absolutni vydaje ?
      Nebo si myslis ze ten kalasnikova za 2k usd te zabije 3x hur nez m16 za 6k usd ?
      Nebo jak to myslis ?

      Aha, a proc si myslis ze ma smysl pouzivat jen absolutni vydaje ?
      Nebo si myslis ze ten kalasnikova za 2k usd te zabije 3x hur nez m16 za 6k usd ?
      Nebo jak to myslis ?

  • analytic
   18:40 01.03.2019

   Překvapivější by bylo, kdyby Poláci ty zbraně nakupovali od vašeho pána.

   Překvapivější by bylo, kdyby Poláci ty zbraně nakupovali od vašeho pána.

  • balm
   19:02 01.03.2019

   A? Otázka zní, kde nakoupíte levnější a lepší zbraňové systémy, bojem řádně prověřené a ještě získáte alespoň část know-how? Díky tomu, že zbraně z USA válčí prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

   A?

   Otázka zní, kde nakoupíte levnější a lepší zbraňové systémy, bojem řádně prověřené a ještě získáte alespoň část know-how? Díky tomu, že zbraně z USA válčí prakticky nepřetržitě, procházejí bojovými testy prakticky neustále a to se počítá. Německo si zase nepřímo platí intenzivní testování systémy Trophy, jen za minulý rok to dělalo více než 128 000 000 Euro. Za něco se RPG, AK-47, ... nakupují a vzhledem k tomu, že jejich export zahrnuje výhradně terorismus a testování bojové techniky v praxi, tak jedinými zdroji jsou "humanitární peníze".

   Problémy EU nepochází z Polska, ale z vymaštěných socialistických hlav, jejich cílem je zničení Evropy. Pravděpodobnost války s Eurochalifátem je vyšší, než válka s Ruskem. Polsko uvažuje racionálně a čistě pragmaticky, protože zbrojení je v jeho situaci nezbytné. Si vis pacem, para bellum.

   P.S.: Kdyby jste nabyl dojmu, že slimáky bytostně nenávidím, můžete být klidný, protože upřímná nenávist vznikala dlouhá desetiletí, na základě vlastních zkušeností.Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  16:52 01.03.2019

  Poláci moc dobře chápou, že jejich bezpečnost v daném geografickém prostoru, hodně závisí na vlastním odstrašujícím potenciálu.

  Poláci moc dobře chápou, že jejich bezpečnost v daném geografickém prostoru, hodně závisí na vlastním odstrašujícím potenciálu.

 • Gibon
  16:48 01.03.2019

  Drzim im palce! Ista krajina na vychode, nas oznacila za svojho nepriateľa. A tak vlastne ani nemame na vyber, len sa chystat na vojnu. Nie ze by sme chceli bojovat, ale ked uz ...Zobrazit celý příspěvek

  Drzim im palce!
  Ista krajina na vychode, nas oznacila za svojho nepriateľa. A tak vlastne ani nemame na vyber, len sa chystat na vojnu. Nie ze by sme chceli bojovat, ale ked uz sme tym nepriatelom...

  Este par rokov dozadu som mal strach, ze by to aj mohli dokazat a opat si privlastnit cast Europy. Ale sami si to posrali. Stratili priatelov a lebensraum neziskaju.Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
   18:26 01.03.2019

   Opět taktika zaměňování příčin a následků.

   Opět taktika zaměňování příčin a následků.

  • Snownomad
   03:39 02.03.2019

   tupci se bojí Ruska a přitom v záp. EUropě vstupují muslimové do armád a postupně získávají stále větší vliv a moc ve všech složkách společnosti, válka bude, děti, dočkáte se

   tupci se bojí Ruska a přitom v záp. EUropě vstupují muslimové do armád a postupně získávají stále větší vliv a moc ve všech složkách společnosti, válka bude, děti, dočkáte se

   • Czertik
    13:53 02.03.2019

    A co ze mas muslimy v zapadni armade ? V rusku mas muslimu v armade taky vic nez dost, zvladst diky stale aktivnim odvodum. A zatim stale statisticky je nejvic muslimu z evropskycj ...Zobrazit celý příspěvek

    A co ze mas muslimy v zapadni armade ? V rusku mas muslimu v armade taky vic nez dost, zvladst diky stale aktivnim odvodum.
    A zatim stale statisticky je nejvic muslimu z evropskycj zemi v rusku.
    A nejvic bojovniku isis ze zahranici pochazelo z ruska, ne zapadu.Skrýt celý příspěvek

   • leviathan
    16:57 02.03.2019

    Snownomad : 15% ruskych vojakov su moslimi. To je najvacsie % v Europe s vynimkou Bosny a Albanska.

    Snownomad : 15% ruskych vojakov su moslimi. To je najvacsie % v Europe s vynimkou Bosny a Albanska.

   • Falko
    12:38 03.03.2019

    Tak ,keď to trošku zveličím konkrétne v Ruskej armade je naverbovaných moslimských vojakov asi toľko,ako je moslimských prisťahovalcov dokopy v zapadnej európe.Inak pozri na ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ,keď to trošku zveličím konkrétne v Ruskej armade je naverbovaných moslimských vojakov asi toľko,ako je moslimských prisťahovalcov dokopy v zapadnej európe.Inak pozri na internete sa dá dohľadať,aké problémy prinášalo nasadenie islamských vojakov v Afganistane v 80tych rokoch.....V armadach NATO takýto vojaci netvoria ani dve percentá stavov.....Toť vše k tvojmu strachu o Europu.Sú tu síce moslimovia ,ale k strašeniu ovladnutia EU islamom máme ďalej ,ako je na tom teraz Rusko.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:58 01.03.2019

  Odhadovaná cena za těch 32 F-35A Lightning II, je více než 20 mld zlotých (5,27 mld dolarů). Tak pokud by nás 16 kousků vyšlo v poměru na podobnou částku (polovinu) - cca 60 mld ...Zobrazit celý příspěvek

  Odhadovaná cena za těch 32 F-35A Lightning II, je více než 20 mld zlotých (5,27 mld dolarů). Tak pokud by nás 16 kousků vyšlo v poměru na podobnou částku (polovinu) - cca 60 mld Kč, tak je to myslím dost dobrá cena, byť teď je na pořadu dne spíš modernizace pozemních sil. Pomalu by to ale chtělo začít řešit nějaké nástupce Gripenů. Přeci jen i v Maďarsku se mluví o F-35A, tak se zdá že jde o reálnou možnost i pro státy naší velikosti (ekonomiky atd.). Jsem i zvědavý, co pořídí Rakousko.Skrýt celý příspěvek

  • Míša
   15:20 01.03.2019

   Ekonomika stagnuje a nevěřím, že 35tky by nebyly spíš jen na statice, protože po nákupu by na provoz nezbylo nic. Nemá cenu si hrát na nadšence, má to soused, já to chci taky. Já ...Zobrazit celý příspěvek

   Ekonomika stagnuje a nevěřím, že 35tky by nebyly spíš jen na statice, protože po nákupu by na provoz nezbylo nic. Nemá cenu si hrát na nadšence, má to soused, já to chci taky. Já budu raději, když bude na důchody a dopravu. Nechci jít po vzoru ruska. Gripeni zaručí ochranu před SSSR 4G Suchoji a máme i na ekonomický běh státu. Nynější výzvou je spíš klima a boj se suchem, které nás bude stát mnoho peněz.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:47 01.03.2019

     čekal jste snad jiné vyjádření od výrobce? :-D Pravdou je, že stealth technologie v současné podobě bude větší výhodou ještě cca 10 let. Ale systémy průzkumu jdou kupředu mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

     čekal jste snad jiné vyjádření od výrobce? :-D
     Pravdou je, že stealth technologie v současné podobě bude větší výhodou ještě cca 10 let. Ale systémy průzkumu jdou kupředu mnohem rychleji než ideový návrh stíhačky a její zavedení do operačního použití. A to, že jsou letadla stealth viditelná na fotografiích stále znamená, že existuje kmitočtové pásmo ve kterém bude možné vést efektivní průzkum.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      16:53 01.03.2019

      Tak jasně, že je v tom i marketing.... a o MS20 ještě asi ani nevěděli :) Nás ale STEALTH moc trápit nemusí, když ho nemá operačně nepřítel. A mix 4,5 s 5 gen je účinný dost. Naši ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jasně, že je v tom i marketing.... a o MS20 ještě asi ani nevěděli :)

      Nás ale STEALTH moc trápit nemusí, když ho nemá operačně nepřítel.
      A mix 4,5 s 5 gen je účinný dost.
      Naši by raději měli utrácet za Meteor, než 5gen. Mohli bychom eskortovat Slováky na jejich úderných misích...Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      17:14 01.03.2019

      Luky: tiez si myslim, ze opustit Grippen by bola chyba. Dokazali ste vypiplat uroven svojho letectva fakt vysoko a vsetko to zahodit, kvoli susedovej koze a zacat od zaciatku? A co ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky: tiez si myslim, ze opustit Grippen by bola chyba. Dokazali ste vypiplat uroven svojho letectva fakt vysoko a vsetko to zahodit, kvoli susedovej koze a zacat od zaciatku?
      A co potom s:
      Delostrelectvo
      Raketomety
      Samohybne minomety
      Moderne tanky (pre 10mil.krajinu v relevantnom pocte)
      Vrtulniky (vratane bojovych)

      To su oblasti kde je treba minut 60mldKč. F-35 "block 20" moze prist az v roku 2035-40.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:42 01.03.2019

      @luky Na základě čeho soudíte, že náš "nepřítel" nemá stealth prostředky? Pujdectotiz o to jak malou odraznou plochu budete za stealth považovat. A musíte přihlédnout i k tomu jak ...Zobrazit celý příspěvek

      @luky
      Na základě čeho soudíte, že náš "nepřítel" nemá stealth prostředky? Pujdectotiz o to jak malou odraznou plochu budete za stealth považovat. A musíte přihlédnout i k tomu jak staré radary máme ve výzbroji.Skrýt celý příspěvek

   • dante1
    16:43 01.03.2019

    Souhlasím s vámi ale toho že půjdeme po vzoru Ruska bych se určitě nebál jelikož u nás to zatím vedeme přesně opačně než oni.U nás peníze na armádu jsou (jasně na nějaké machrování ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím s vámi ale toho že půjdeme po vzoru Ruska bych se určitě nebál jelikož u nás to zatím vedeme přesně opačně než oni.U nás peníze na armádu jsou (jasně na nějaké machrování s F35 to není ale pořád je to ještě dost na slušnou techniku) v tom až takový problém není,problémem je nehorázná byrokracie kdy nákup jakékoli techniky nebo vybavení trvá neskutečně dlouho.Stačí se podívat na nákup radarů,vrtulníků atd. to je síla.Je třeba celý systém nakupování zjednodušit a urychlit jinak se nikam nedostaneme.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:59 01.03.2019

     Nákupy netrvají dlouho, jen se prostě nanakupuje. Jestliže úředníci MO tři roky spekulují jakým způsobem řešit akvizice, zda výběrovým řízením, přímým nákupem, oslovením několika ...Zobrazit celý příspěvek

     Nákupy netrvají dlouho, jen se prostě nanakupuje. Jestliže úředníci MO tři roky spekulují jakým způsobem řešit akvizice, zda výběrovým řízením, přímým nákupem, oslovením několika výrobců, ... Tak se nemůžeme divit, že nic nedotáhnou do konce.
     Vše je více na politickou objednávku než reálné požadavky armády a u toho je třeba začít.
     A nejde jen o techniku, neumí nakoupit ani ponožky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:00 02.03.2019

      Tak za poslední rok se začali věci hýbat kupředu. Začala se nakupovat výstroj pro vojáky a doplňovat zásoby munice. Uvidíme jestli se podaří rozhýbat i zakázky velkého rozsahu jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak za poslední rok se začali věci hýbat kupředu. Začala se nakupovat výstroj pro vojáky a doplňovat zásoby munice. Uvidíme jestli se podaří rozhýbat i zakázky velkého rozsahu jako BVP a vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:56 01.03.2019

    Míša: "Ekonomika stagnuje"

    Ekonomika stále roste.... Až začne stagnovat, to poznáš.

    Míša: "Ekonomika stagnuje"

    Ekonomika stále roste.... Až začne stagnovat, to poznáš.

   • KoJaKCZE
    00:00 02.03.2019

    myslíš těch 12ks Gripenů v nájmu nás má ochránit před ruskýma Sučkama? :) to je komická představa. řekněme tak 100 letadel by mohlo něco znamenat ... Mimochodem, Gripen je též 4G ...Zobrazit celý příspěvek

    myslíš těch 12ks Gripenů v nájmu nás má ochránit před ruskýma Sučkama? :) to je komická představa. řekněme tak 100 letadel by mohlo něco znamenat ...
    Mimochodem, Gripen je též 4G letoun ... tedy nevidím moc problém proti 4G Suchojům ... pokud bude námitka na že je to tzv. 4G+ letoun, tak i některé verze SU jsou 4G+ .. i 4++
    Letoun je to asi pro naši armádu vhodný, ale ten počet je směšný ... stejně jako výcvik.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:43 02.03.2019

     "Letoun je to asi pro naši armádu vhodný, ale ten počet je směšný ... stejně jako výcvik."

     Jen bych tě chtěl upozornit, že naši piloti mají špičkový výcvik pro vzdušný boj...

     "Letoun je to asi pro naši armádu vhodný, ale ten počet je směšný ... stejně jako výcvik."

     Jen bych tě chtěl upozornit, že naši piloti mají špičkový výcvik pro vzdušný boj...

    • Scotty
     21:02 02.03.2019

     Tady je ovšem potřeba říct že AČR nebude proti Rusku stát nikdy sama....

     Tady je ovšem potřeba říct že AČR nebude proti Rusku stát nikdy sama....

   • leviathan
    17:01 02.03.2019

    Ekonomika stagnuje?? Myslite cesku ekonomiku? Ked je toto stagnacia, tak ako potom vyzera ...Zobrazit celý příspěvek

    Ekonomika stagnuje?? Myslite cesku ekonomiku? Ked je toto stagnacia, tak ako potom vyzera kriza?

    https://ekonomika.sme.sk/c/220... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:21 01.03.2019

   Českým ale i slovenským problémom je, že začneme hľadať riešenia až keď už je jasné, že sme v koncoch a na stole už je len posledné riešenie za veľké peniaze. Chýba koncepcia ...Zobrazit celý příspěvek

   Českým ale i slovenským problémom je, že začneme hľadať riešenia až keď už je jasné, že sme v koncoch a na stole už je len posledné riešenie za veľké peniaze. Chýba koncepcia rozvoja. Keby povedalo, že sa bude prezbrojovať na F-35 už teraz a každý rok sa obstará 1-2 nových stíhačiek resp. vrtuľníkov, 5-10 tankov a 10-20 BVP ktoré postupne nahradzujú staršie stroje, tak by to toľko nebolelo. Ale my zrazu po 20 rokoch zistíme, že treba kúpiť celú letku stíhačiek, 200 BVP a stovku tankov, tak je jasné, že minister financií padá na hubu.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    15:56 01.03.2019

    Tak ona draha technika se stejne plati po splatka a chodi postupne. Navic vyrobce musi vedet s cim pocitat, tedy celkovy pocet. Ministerstvo financi nikam nepada, jelikoz MO zatim ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ona draha technika se stejne plati po splatka a chodi postupne. Navic vyrobce musi vedet s cim pocitat, tedy celkovy pocet. Ministerstvo financi nikam nepada, jelikoz MO zatim nic nekupuje - akorat mluvi o planech... tedy poku MF nema penize, neni to vina MO. Chapu ale jak to myslisSkrýt celý příspěvek

   • Flader
    16:13 01.03.2019

    Tak minimálne vrtuľníky, Spartany aj teraz stíhačky sa nakupujú nie naraz, ale v splátkach, takže je to tak ako by si chcel. Iba prídu naraz. Ale ej pravda, že takto by sa ľahšie ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak minimálne vrtuľníky, Spartany aj teraz stíhačky sa nakupujú nie naraz, ale v splátkach, takže je to tak ako by si chcel. Iba prídu naraz. Ale ej pravda, že takto by sa ľahšie zalepili oči verejnosti, ako keď vie hneď celkovú sumu.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     16:33 01.03.2019

     F-16 sa uhradia za tri roky a Blackhawky mali byt uhradene do 2024 a maju byt uhradene tento rok. Skrz dobre podmienky na trhu, a ze si SR cast penazi poziciava so zapornym ...Zobrazit celý příspěvek

     F-16 sa uhradia za tri roky a Blackhawky mali byt uhradene do 2024 a maju byt uhradene tento rok. Skrz dobre podmienky na trhu, a ze si SR cast penazi poziciava so zapornym urokom, sa takto rozhodli.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   16:49 01.03.2019

   Myśle,ze Czechy maja większe możliwości finansowe niż Węgrzy i byliby w stanie sfinansować koszta zakupu i użytkowania jednej eskadry f35 . Przydałoby się tylko trochę więcej ...Zobrazit celý příspěvek

   Myśle,ze Czechy maja większe możliwości finansowe niż Węgrzy i byliby w stanie sfinansować koszta zakupu i użytkowania jednej eskadry f35 . Przydałoby się tylko trochę więcej pieniędzy na budżet obronny.
   A tutaj ,dająca do myślenia wypowiedz,którą pewnie znacie : https://mwi.usma.edu/mwi-podca... Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    17:05 01.03.2019

    Nasi Polski priatelia. Asi je to zmatocne, ze jedny tu pisu po Slovensky, druhy po Cesky, rozumieme si bez problemov a tak mate pocit, ze budeme aj Polstine. Ale holt, nie je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Nasi Polski priatelia. Asi je to zmatocne, ze jedny tu pisu po Slovensky, druhy po Cesky, rozumieme si bez problemov a tak mate pocit, ze budeme aj Polstine. Ale holt, nie je to tak.
    A vzdy mi je to luto, mozno pisete zaujimave info, ale skratka nerozumiem. A urcite nie so jediny.Skrýt celý příspěvek

    • Flader
     17:12 01.03.2019

     google translate vie aspoň trochu pomôcť :) väčšinou, čo nevie on tak už človek dokáže preložiť sám

     google translate vie aspoň trochu pomôcť :) väčšinou, čo nevie on tak už človek dokáže preložiť sám

   • Tecka
    17:11 01.03.2019

    I think that the Czech Republic has more financial possibilities than Hungarians and would be able to finance the cost of purchasing and using one f35 squadron. Only a little more ...Zobrazit celý příspěvek

    I think that the Czech Republic has more financial possibilities than Hungarians and would be able to finance the cost of purchasing and using one f35 squadron. Only a little more money could be used for a defensive budget.
    And here, the thought-provoking words you probably know: https: //mwi.usma.edu/mwi-podca ...Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     17:39 01.03.2019

     Well, but Czechs are also much more financial responsible then Hungarians.
     They really need to first solve ground forces. Air forces are in very good condition and well trained.

     Well, but Czechs are also much more financial responsible then Hungarians.
     They really need to first solve ground forces. Air forces are in very good condition and well trained.

     • Tecka
      18:39 01.03.2019

      Which is right! That's why it is hard for me to believe in the real possibilities of hungarians to purchase and service f35

      Which is right! That's why it is hard for me to believe in the real possibilities of hungarians to purchase and service f35

  • CerVus
   16:49 01.03.2019

   Nedával by u nás větší smysl F-15X? Přeci jen země, která má pár stíhacích letounů "jen aby se neřeklo" a armáda trpí dlouhodobým podfinancováním by spíše užila letoun na ...Zobrazit celý příspěvek

   Nedával by u nás větší smysl F-15X? Přeci jen země, která má pár stíhacích letounů "jen aby se neřeklo" a armáda trpí dlouhodobým podfinancováním by spíše užila letoun na vybojování vzdušné nadvlády než letoun útočný. Druhá věc jsou provozní náklady, které jsou u f-15x nižší při delší životnosti draku.
   Ony se stejně pořídí zase Gripeny. Možná verze E a nejspíše jich bude i více, když si odkoupíme ty co si zatím pronajímáme (jako, že to beru v tomhle Kocourkově jako jasnou věc). Protože armáda co si chce pořídit další CASy, když se tu vyrábí součásti k mnohem použitelnějšímu KC-390 si ani nic lepšího nezaslouží.Skrýt celý příspěvek

   • Martin23
    18:31 01.03.2019

    Přesně tak, F 35 je ÚTOČNÝ LETOUN. Samozřejmě, že modernizovaná F 15 nebo F 16 jsou mnohem efektivnější letadla, pokud je chce člověk na obranu a nechce plnit roli Kanónenfutr ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak, F 35 je ÚTOČNÝ LETOUN.
    Samozřejmě, že modernizovaná F 15 nebo F 16 jsou mnohem efektivnější letadla, pokud je chce člověk na obranu a nechce plnit roli Kanónenfutr při útoku na Rusko.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:52 01.03.2019

     Nevychází náhodou ta nová z F-15 z "F-15E Strike Eagle"...

     Nevychází náhodou ta nová z F-15 z "F-15E Strike Eagle"...

   • balm
    19:22 01.03.2019

    Rozhodně ne, protože F-15X neexistuje, ale předpokládám, že chcete mluvit o F-15X 2040C, tedy označení probíhajícího možného modernizačního programu, obecně (čtěte nepřesně) ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozhodně ne, protože F-15X neexistuje, ale předpokládám, že chcete mluvit o F-15X 2040C, tedy označení probíhajícího možného modernizačního programu, obecně (čtěte nepřesně) označovaného jako F-15X.

    Verze letounu pro vybojování vzdušné nadvlády se označuje ASF15X/C 2040C AMAD Advanced Eagle a jen tak k dispozici nebude. Minimálně do roku 2020 nebudou k dispozici motory P&W F119-PW-101-EPE (počítá se s nimi primárně pro F-22 Raptor Block4+) a vzhledem k tomu, jaké technologie jsou na jediném prototypu použity, bude cena minimálně 100 000 000+ a to ještě pro vybranou klientelu (Jižní Korea a Izrael). Letová hodina $40 000,00 a více. Tedy asi 4.2x více, než stojí Gripen.

    F-15X 2040C je pro potřeby AČR zcela nevhodný letoun nejen svými vlastnostmi, ale především cenou za letovou hodinu a servis, které dosahují téměř trojnásobku ceny současných Jas 39C Gripen ve službách AČR.Skrýt celý příspěvek

    • Shania
     19:36 01.03.2019

     Balme máš prosím čísla kolik u nás stojí provoz Gripenů?

     Balme máš prosím čísla kolik u nás stojí provoz Gripenů?

     • Sholva
      15:18 02.03.2019

      According to a study by Jane's Information Group in 2012, the Gripen's operational cost was the lowest among several modern fighters; it was estimated at $4,700 per flight ...Zobrazit celý příspěvek

      According to a study by Jane's Information Group in 2012, the Gripen's operational cost was the lowest among several modern fighters; it was estimated at $4,700 per flight hour...

      Shania: Tvůj zápal pro F-35 je mi znám, nicméně nechceš nám tu natlačit, že provoz Gripenu je dražší než F-35, že ne. O F-15X ani nemluvě. Kdybychom měli pět druhů letadel v stovkách kusů, jsem ochoten odsouhlasit, že přechodem na jednotný typ, byť s dražším provozem, lze v absolutních číslech možná i ušetřit, ale to očividně neplatí o našem letectvu...Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      18:15 02.03.2019

      sholva: ne nechci, vubec nepochybuju o tom, že Grypen C stojí mín, zajima me ale kolik nas provoz grypenu stoji.... BTW studie Janes je naprosto k nicemu, protoze porovnava ...Zobrazit celý příspěvek

      sholva: ne nechci, vubec nepochybuju o tom, že Grypen C stojí mín, zajima me ale kolik nas provoz grypenu stoji....

      BTW studie Janes je naprosto k nicemu, protoze porovnava hrusky s jabky...

      31k usd u F-35 by totiz odpovidalo 25k u F-16 a ta tam má jen 7,7k. Tolik k tomu jak moc je to presne.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:53 01.03.2019

     To skoro vypadá, že ta F-35 vychází podstatně levněji...

     To skoro vypadá, že ta F-35 vychází podstatně levněji...

     • Shania
      11:52 02.03.2019

      Boeing uvadí u aktuálně nabízené F-15X 27k/h Nejvetsi uspora proti F-35 je uz existující infrastruktura, výcvik atd u letek provozujícíh F-15C a vetsina toho pujde do narodni ...Zobrazit celý příspěvek

      Boeing uvadí u aktuálně nabízené F-15X 27k/h
      Nejvetsi uspora proti F-35 je uz existující infrastruktura, výcvik atd u letek provozujícíh F-15C a vetsina toho pujde do narodni gardy.

      RCHP ceny do 2018
      https://i.imgur.com/Ynq8kEt.pn...

      Celkové náklady pro provoz F-35A jsou teď 35k, planují snížení na 25k do 2025 (tolik je dnes stoj provoz F-16)
      A dlouhodobě okolo 2035 chteji mít rocní provoz F-35A za 4,1 mil usd - F-16 rocni provoz je 8mil...

      Vzhledm k tomu jaký prostor mají v zlepšení efektivity a fixnutí ALIS, tak je 25k realný cíl.

      Vývoj a projekce jak flyaway, tak provozních nákladů.
      https://forum.keypublishing.co... Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     10:02 02.03.2019

     Tak mě je jasné, že se nám 2 motorové stíhačky nemůžou vyplatit udržovat, ale v momentě, kdy se tu začne mluvit o F-35, tak dávají pořád větší smysl. Pro ČR je Gripen ideální. I ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak mě je jasné, že se nám 2 motorové stíhačky nemůžou vyplatit udržovat, ale v momentě, kdy se tu začne mluvit o F-35, tak dávají pořád větší smysl. Pro ČR je Gripen ideální. I když za situace, kdy Polsko a Slovensko mají F-16, začne dávat její pořízení mnohem větší smysl. Ale i tak nevěřím, že se pořídí cokoli jiného než Gripen.Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    20:06 01.03.2019

    Tak ty další dvě CASY mají být náhrada za Jaky-40,takže předpokládám,že min. jedna bude nastálo vybavena sedačkami pro cestující.Ale souhlasím,že KC-390 by byla výborná volba.

    Tak ty další dvě CASY mají být náhrada za Jaky-40,takže předpokládám,že min. jedna bude nastálo vybavena sedačkami pro cestující.Ale souhlasím,že KC-390 by byla výborná volba.

    • KoJaKCZE
     00:05 02.03.2019

     Jj CASA ... naše armáda koupí vždy to, co jiní nechtějí ... bohužel je to taky takový odraz naší země, kde se dává přednost lobbingu politiků, než potřebám armády a výběru generály ...Zobrazit celý příspěvek

     Jj CASA ... naše armáda koupí vždy to, co jiní nechtějí ... bohužel je to taky takový odraz naší země, kde se dává přednost lobbingu politiků, než potřebám armády a výběru generály ...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:50 01.03.2019

   Vše jsou to ceny zcela mimo, rozhodující nebude za kolik se to koupí, ale za kolik se to pak bude 25 let provozovat. Včera byla v ČT reportáž o situaci v bundeswheru, absolutní ...Zobrazit celý příspěvek

   Vše jsou to ceny zcela mimo, rozhodující nebude za kolik se to koupí, ale za kolik se to pak bude 25 let provozovat. Včera byla v ČT reportáž o situaci v bundeswheru, absolutní ostuda v tom, že čím novější výbava Leo 2A..., Pumy, Typhoony, tím horší provozuschopnost.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    22:43 01.03.2019

    Jenže tenhle problém není ani tak v ceně provozu...
    Je v tom, že všichni chtějí investovat, nikdo nechce udržovat... To je obecný trend :/

    Jenže tenhle problém není ani tak v ceně provozu...
    Je v tom, že všichni chtějí investovat, nikdo nechce udržovat... To je obecný trend :/

   • Rase
    22:44 01.03.2019

    Bundeswehr je ve stavu, kdy by nebyl schopný provozovat absolutně nic. Hlavní problém je v tom, že stav Bundeswehru velice pečlivě sleduje vláda i média, tedy se odhalí prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

    Bundeswehr je ve stavu, kdy by nebyl schopný provozovat absolutně nic.
    Hlavní problém je v tom, že stav Bundeswehru velice pečlivě sleduje vláda i média, tedy se odhalí prakticky každý problém, které jiné armády tutlají, což neznamená že nejsou (!) Reálná nasaditelnost AČR je tak nízká, že by asi bylo lepší armádu zrušit. Funkční tanky a houfnice se dají spočítat na pár prstech a ve výsledku stejně máme jen pěchotu... (možná tak Pandury a Gripeny).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...