Polsko odmítlo starší F-16 a touží po stíhačkách F-35

Polská stíhačka F-16; větší foto / galerie 31.BLoT

Na začátku letošního roku polské ministerstvo obrany zvažovalo nákup až 96 stíhaček F-16A/B. Tato možnost byla nyní zamítnuta kvůli vysokým nákladům. Polsko chce každopádně nové letouny vybrat do roku 2022.

Náměstek ministra obrany Bartosz Kownacki v lednu oznámil, že Polsko uvažuje o nákupu až 96 použitých letounů F-16A/B a připravuje analýzu proveditelnosti. 

O dva měsíce později na jednání parlamentního výboru pro obranu Kownacki tlumočil výsledky analýzy ministerstva obrany, generálního štábu a Inspektorátu pro vyzbrojování, podle kterých nákup starších F-16A/B není dobrým krokem.

Hlavním důvodem jsou vysoké náklady spojené s upgradem stíhaček F-16A/B. Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jana Śliwky hrály v rozhodnutí roli i vysoké náklady rumunské modernizace 12 letounů F-16 A/B odkoupených od Portugalska. Tehdy Rumunsko za letouny, příslušenství a výcvik zaplatilo celkem 690 milionů dolarů.

Polské letectvo dlouhodobě hledá náhradu za dosluhující frontové stíhačky MiG-29 a stíhací bombardéry Su-22. Vzhledem k tomu, že nové letouny mají být vybrány do roku 2022, oba typy prošly dílčími modernizacemi a byla jim prodloužena životnost.

16 MiGů-29 dostalo díky spolupráci polského průmyslu a izraelské IAI (Israel Aerospace Industries) novou elektroniku, letový počítač a navigaci s pohyblivou mapou.

8 stíhacích bombardérů Su-22M4 a 6 cvičných Su-22UM3K dostalo novou avioniku, nátěr a také ukazatele s imperiálními jednotkami. Zatímco Suchoje budou létat do roku 2025, MiGy mohou polský vzdušný prostor chránit až do roku 2030.

Polsko od roku 2006 provozuje flotilu 48 stíhaček F-16C/D Block 52+, konkrétně 36 jednomístných F-16C a 12 dvoumístných F-16D.

Stroje od roku 2006 nalétaly 53 000 hodin a s chystaným “midlife upgradem" (MLU; vylepšením ve střední době životnosti) kolem roku 2030 je čeká dalších až 30 let služby.

Polsko za 48 F-16C/D Block 52+ zaplatilo 3,5 miliardy dolarů. Součástí smlouvy byla i řada offsetových programů ve více než dvojnásobné hodnotě původní ceny, které se skládaly z amerických investic v Polsku a technologického transferu. Cena tehdy zahrnovala i náhradní motory, součástky, munici i trénink.

Varšava za Su-22 a MiGy-29 hledá víceúčelový stroj kompatibilní se systémy NATO schopný ničit vzdušné, pozemní i hladinové cíle. Jednou z priorit je schopnost odpalovat střely vzduch-země dlouhého dosahu (JASSM, JASSM-ER) a protiradiolokační střely.

Kromě olétaných F-16A/B se diskutovalo o možnosti nákupu stíhaček páté generace F-35 Lightning II, jejichž cena však převyšuje možnosti polského vojenského rozpočtu. F-35A nyní stojí okolo 95 milionů dolarů, což je až 5x více než stojí základní verze F-16.

Podle polských médií je na nákup F-35 je pro Polsko moc pozdě i moc brzy. Pozdě na zapojení se do vývojového programu a brzy na nákup, jelikož výrobní náklady jsou pořád příliš vysoké.

I když Polsko velmi pravděpodobně neplánuje koupit 96 strojů, nákup dalších F-16 se jeví jako nejrozumnější varianta. Argumentem pro zavedené stroje je již existující infrastruktura a zkušenosti pilotů, což jsou faktory, které mohou významně snížit cenu případného kontraktu.

Jedním z nejschůdnějších řešení je nákup menšího množství nových F-16 C/D a modernizace stávajících na F-16V, která vyniká výkonnějším radarem a interoperabilitou s F-35 .

Kownacki během zmíněného zasedání parlamentního výboru ale zdůraznil, že současnou prioritou Polska je nákup systémů protivzdušné obrany (PVO)“Bez PVO ani stovky letadel a desítky víceúčelových vrtulníků nezvýší bezpečnost Polska, pokud budou zničeny ještě na zemi,” vysvětlil Kownacki.

Projekty PVO středního dosahu Wisla a krátkého dosahu Narew jsou v současnosti stále v jednání.

Zdroj: DoDBuzz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy

Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 ...

Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  12:34 30.03.2017

  Henrich7: oletané možná, ale nová F-16 těžko bude pod 40mil usd, obzvlášť ne F-16block 70. tyhle budou stát přes 60-70mil usd... Pak za provoz dáš skoro stejně... Takže fakt za ...Zobrazit celý příspěvek

  Henrich7: oletané možná, ale nová F-16 těžko bude pod 40mil usd, obzvlášť ne F-16block 70. tyhle budou stát přes 60-70mil usd...

  Pak za provoz dáš skoro stejně... Takže fakt za jednu F-35 nekoupíš dvě F-16 a ještě je dokážeš provozovat.

  To co nemají je infrastruktura a tu by si museli zaplatit. Provozovat dva typy je taky dražší než jeden. Takže nakoupit jakoukoliv F-16 bude vždy levnější, ale pro F-35 tu mluví hlavně bojová hodnota a mnohem větší modernizační potenciál v příštích desetiletí. Menší náklady dnes můžou lehce vyústit ve větší za pár let.

  A vzhledem k tomu, že víme na koho Polaci zbrojí, tak v podobě F-35 budou mít v podstatně větší projekci síly než s F-16 a hlavně je to v podstatně lepší counter proti ruské PVO. A co víc i pár F-35 by podstatně zvedli efektivitu jejich stávající flotily F-16 a budoucí PVO.Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  11:47 30.03.2017

  No, vzhľadom že za cenu F35 by mali 2 nové, alebo 3 staršie F16 , skôr sa im oplatí uvažovať o F16. O čom by mali rozmýšľať by bolo skôr to, že či sa im oplatí zobrať nové Viper ...Zobrazit celý příspěvek

  No, vzhľadom že za cenu F35 by mali 2 nové, alebo 3 staršie F16 , skôr sa im oplatí uvažovať o F16. O čom by mali rozmýšľať by bolo skôr to, že či sa im oplatí zobrať nové Viper alebo staršie F16 a potom ich dať vynoviť.Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  10:50 30.03.2017

  Než použité F-16,to už bych lépe viděl nákup nadbytečných Eurofighterů.Na druhou stranu,když vidím ty neustále se snižující počty bojových letadel v Evropě,tak i současných 48 F-16 ...Zobrazit celý příspěvek

  Než použité F-16,to už bych lépe viděl nákup nadbytečných Eurofighterů.Na druhou stranu,když vidím ty neustále se snižující počty bojových letadel v Evropě,tak i současných 48 F-16 je na zemi velikosti Polska slušný počet,který by jim myslím bohatě stačil i po vyřazení ruských letadel.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:27 30.03.2017

  Cele mi to pride, ako take polske trucovanie kym im USA neponuknu F 16 C/D za lepsiu cenu. Gripeny, alebo F 35 su len zasteracie manevre.

  Cele mi to pride, ako take polske trucovanie kym im USA neponuknu F 16 C/D za lepsiu cenu. Gripeny, alebo F 35 su len zasteracie manevre.

 • Clanek
  09:12 30.03.2017

  Furt dokola nabizet Polsku Gripeny a jine evropske stroje je nesmysl. Polak se rozhodl ze bude nakupovat od Americana, a za me se rozhodl spravne. Nejde jen o nakup letadel prece ...Zobrazit celý příspěvek

  Furt dokola nabizet Polsku Gripeny a jine evropske stroje je nesmysl. Polak se rozhodl ze bude nakupovat od Americana, a za me se rozhodl spravne. Nejde jen o nakup letadel prece ale o upevneni spojenectvi a Polak po svych zkusenostech moc dobre vi ze spojenectvi upevnovat 1) musi a 2) hlavne ty s USA, bo evropa je pri prvni prilezitosti zase hodi prez palubu (jestli rovnou nezabere).
  Takze pokud jde o letadla nebo dalkovou PVO si clovek muze zalistovat leda v katalogu americkych producentu. Ostatne s tim jak servilni jsou Nemci, Francouzi-nemecti prikyvovaci... byl by to nanejvys rozumny postoj i pro SR/CR.Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  09:08 30.03.2017

  Poláci nakoupí stíhačky pouze od Američanů.
  Koupit dalších, řekněme, 32 nových F-16 C/D, by tedy pro ně bylo asi aktuálně nejvhodnější.

  Poláci nakoupí stíhačky pouze od Američanů.
  Koupit dalších, řekněme, 32 nových F-16 C/D, by tedy pro ně bylo asi aktuálně nejvhodnější.

 • Luky
  08:46 30.03.2017

  poletí nadbytočný príbuzný Falko, toť vše

  poletí nadbytočný príbuzný Falko, toť vše

 • jj284b
  08:32 30.03.2017

  Falko: PVO ti nepoleti k civilnemu lietadlu ktore prestane odpovedat... alebo navrhujes take lietadla zostrelovat???

  Falko: PVO ti nepoleti k civilnemu lietadlu ktore prestane odpovedat... alebo navrhujes take lietadla zostrelovat???

 • Jura99
  08:19 30.03.2017

  Pod ukončení pronájmu Gripenů bude akorát tak čas, aby AČR vzala taky F-35. Ty F-16A/B už jsou staré stroje, nevidím výhodu je koupit a za deset let opět řešit jejich náhradu.

  Pod ukončení pronájmu Gripenů bude akorát tak čas, aby AČR vzala taky F-35. Ty F-16A/B už jsou staré stroje, nevidím výhodu je koupit a za deset let opět řešit jejich náhradu.

 • juhelak
  06:23 30.03.2017

  Polsko má poslední dobou velké oči..dotáhnou do konce ale minimum plánů.

  Polsko má poslední dobou velké oči..dotáhnou do konce ale minimum plánů.

 • Falko
  21:07 29.03.2017

  lemkin pobavil si :) ....Môj osobný názor, dúfam,, racionálny" je ,že Slovensko žiadne Gripeny ,ani iné nadzvukové stroje nepotrebuje.V prípade konfliktu 10-12 strojov nemá dlhú ...Zobrazit celý příspěvek

  lemkin pobavil si :) ....Môj osobný názor, dúfam,, racionálny" je ,že Slovensko žiadne Gripeny ,ani iné nadzvukové stroje nepotrebuje.V prípade konfliktu 10-12 strojov nemá dlhú životnosť.A mastiť si ego za tie peniaze je zbytočné.Vlhké sny o F-16C/D52+,ako majú Poliaci si nechám pre seba,lebo mám naozaj rád nadzvukové letectvo.V prípade Slovenska treba radšej kvalitnú PVO.Chorváti detto.V prípade Polska ,je situácia trošku iná a veľmi im fandím. Myslím si ,že skôr ako prerábať súčasne F-16C/D ,by mali nakúpiť F-16V z novovýroby .Prípadne iný stroj . S toho čo požadujú by bol určite rozumnejší Eurofighter alebo Rafale(prípadne malá letka F-15E o sile 20 strojov,pre vybojovanie vzdušnej nadvlády a nesenie striel vzduch-zem(ako sa hore píše dlhého dosahu)tie by sa dali kúpiť z prebytkov US army a upraviť Izraelcami,nakoľko s nimi majú Poliaci skúsenosti a Izraelci majú skúsenosti z F-15 ).Nakoľko viacúčelové stroje už v podobe F-16 majú .Gripen by bol popri F-16 chudobný nadbytočný príbuzný.
  toť všeSkrýt celý příspěvek

 • Kruan
  19:53 29.03.2017

  Dobře Polsko jede...země jejich velikosti bude mít nejen na jejich teritoriální armádu, ale má šanci i na hezký moderní kousek do výzbroje.

  Dobře Polsko jede...země jejich velikosti bude mít nejen na jejich teritoriální armádu, ale má šanci i na hezký moderní kousek do výzbroje.

 • lemkin
  19:29 29.03.2017

  No pokud by chtěli opravdu 96 strojů, tak mohou oslovit SAAB na polonizaci Gripenu E, stejně tak jako Brazílie - domluví si tam třeba výhradní servisní zastoupení pro střední a ...Zobrazit celý příspěvek

  No pokud by chtěli opravdu 96 strojů, tak mohou oslovit SAAB na polonizaci Gripenu E, stejně tak jako Brazílie - domluví si tam třeba výhradní servisní zastoupení pro střední a východní Evropu. Což Gripen provozně zlevní a otevřemu mu dveře do Chorvatska, Slovenska a jiných méně rozvinutých zemí :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2