Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Dvojice F-16C amerického letectva; ilustrační foto; větší foto / US Air Force

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček F-16. Polské ministerstvo obrany plánuje pomocí F-16 nahradit frontové stíhačky MiG-29 a stíhací bombardéry Su-22.

“Rozhodli jsme posílit kapacity naší flotily letadel, přesněji řečeno, naších F-16,” uvedl před několika dny Antoni Macierewicz, polský ministr obrany. “Tahle záležitost je nyní předmětem analýz.”

V současné době páteř polského letectva tvoří 48 stíhaček F-16C/D Block 52+. Kromě toho pro úkoly vzdušného boje Polsko provozuje 36 stíhaček MiG-29 a pro útoky na pozemní cíle 18 stíhacích bombardérů Su-22M4. Opět stojí za připomenutí, že v případě MiGů-29 a Su-22M4 není jasné, kolik strojů je skutečně bojově nasaditelných.

Macierewicz neoznámil počet poptávaných nových letadel. Avšak dříve v tomto měsíci Bartosz Kownacki, zástupce ministra obrany, oznámil, že Varšava může nakoupit od amerického letectva až 96 použitých stíhaček F-16. Polský průmysl následně provede repase a modernizaci všech nakoupených strojů.

Je zde však problém s kapacitou polského leteckého průmyslu. Podle magazínu Defence24 by při současných kapacitách, navíc za předpokladu vybudování potřebných schopností, polský průmysl zrepasoval a zmodernizoval všech 96 stíhaček F-16 až za deset let.

V každém případě s největší pravděpodobností padají představy o nákupu stíhaček F-35A Lightning II páté generace pro polské letectvo. Důvod je prostý - stíhačka F-35A stojí pětkrát tolik, kolik olétaná F-16. Polsko přitom uvažovalo o pořízení až 64 stíhaček F-35A.

Například Rumunsko koupilo z Portugalska devět použitých stíhaček F-16 za 203 milionů dolarů. V ceně navíc bylo repase motorů, logistické systémy a výcvik rumunských pilotů a techniků. V každém případě jednotková cena za portugalskou F-16 nepřesáhla 22 milionů dolarů. Naproti tomu za F-35A zákazník zaplatí více než 100 milionů dolarů.

Vybudování potřebného pozemního zabezpečení pro provoz F-35 navíc přijde na další miliardy, ne-li desítky miliard dolarů.

“Provádíme analýzu, zda je nákup olétaných F-16 operačně a ekonomicky efektivní,” uvedl Kownacki. “Je jisté, že potřebujeme nové stíhačky. V současné době nákup F-35 není ekonomicky odůvodnitelný.”

Dlužno dodat, že Polsko uvažovalo nahradit Su-22 bezpilotními letouny, jako je MQ-9 Reaper nebo izraelský IAI Ejtan. Jedním ze zvažovaných nástupců polských Su-22 je i italský cvičný-bojový M-346 Master.

Polsko v roce 2013 objednalo pro potřeby výcviku osm M-346 - první stroje do Polska dorazily na konci minulého roku. M-346 má moderní avioniku a je schopen nést nejrůznější výzbroj vzduch-vzduch a vzduch-země. Je však otázka, zda se lehký M-346 hodí pro úkoly teritoriální obrany, tedy pro úkoly, které jsou pro Polsko prioritou.

Jako náhrada za Su-22 a MiGy-29 jsou v polských médiích akcentovány také víceúčelové stíhačky JAS-39 Gripen nebo dvoumotorový Eurofighter. V obou případech jde ale dražší řešení než nákup použitých F-16.

Podle Kownacka polské ministerstvo obrany příjme finální rozhodnutí o typu a počtu nových stíhaček někdy na přelomu února a března.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy

Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...

KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO

V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a ...

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Trener
  11:57 29.01.2017

  Ještě možná trochu historických zajímavostí: Nebyla Rakouská neutralita jedním z požadavků Sovětů po II. sv.? Jinak by možná tak rychle nevyklidili část jejich území.
  V pořadu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě možná trochu historických zajímavostí: Nebyla Rakouská neutralita jedním z požadavků Sovětů po II. sv.? Jinak by možná tak rychle nevyklidili část jejich území.
  V pořadu "Historie CS" zaznělo z úst historiků, že kdyby Polsko nebylo v roce 39 přepadeno a byl na něj vyvíjen tlak jako na nás, aby bez boje kapitulovalo, tak by to udělalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  16:33 27.01.2017

  Jak píše Lukas, neutralita není zadarmo. Švýcarsko si ji může dovolit proto, že u něj půlka světa má svoje úspory, kvůli tomu, jaké má sousedy, protože je to velmi hornatá země a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak píše Lukas, neutralita není zadarmo. Švýcarsko si ji může dovolit proto, že u něj půlka světa má svoje úspory, kvůli tomu, jaké má sousedy, protože je to velmi hornatá země a dobýt ji je těžké. Navíc armádu zase tak malou nemá. Švédsko uvažovalo nad tím, jak si neutralitu zabezpečit. Hlavní myšlenkové proudy byly pokud vím dva: extrémně silné letectvo nebo vývoj vlastní atomové zbraně. Vyhrálo to letectvo (dnes cca 100 Gripenú C/D aktivních, 50 verze A/B v záloze, 70 verze E objednaných - a to vše při 9 mil. obyvatel). Finsko už zmiňoval Lukas.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  11:59 27.01.2017

  Lukas
  taky Vaše příspěvky rád čtu, i když asi na některé věci v historii Polska máme jiné názory.

  KOLT
  a myslíte, že naše členství v NATO nám dává větší jistotu, než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  taky Vaše příspěvky rád čtu, i když asi na některé věci v historii Polska máme jiné názory.

  KOLT
  a myslíte, že naše členství v NATO nám dává větší jistotu, než případná neutralita (ale podpořená silnou, dobře vyzbrojenou armádou).
  Opravdu nás spojenci neobětují, třeba proto, že na východní státy Západ pořád kouká skrz prsty? Nebylo by to v historii poprvé, kdy někomu věříme a on nás (kvůli vlastním zájmům, nebo nechuti k boji) podtrhne.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  11:48 27.01.2017

  Tesil
  No ale zase taky nikdy nezradila svého spojence a nešla proti němu, což si pár států hlavně během 2 světové války říct nemůže např. Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Itálie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil
  No ale zase taky nikdy nezradila svého spojence a nešla proti němu, což si pár států hlavně během 2 světové války říct nemůže např. Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Itálie (ta svého spojence zradila i za WWI) a právě zmiňované Finsko. Všichni spojenci Německa a pak se jejich armády účastní bojů proti Německu.

  A ti co bojovali u Tobruku, Dunkerque, Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerekve, na Dukle, u Jasla nebo u Ostravy nebyli vojáci čs. armády? I když to samozřejmě nebyla samostatná čs. armáda ale jen její jednotky, podřízené spojeneckému velení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:14 26.01.2017

  Finská armáda aspoň regulérně bojovala,ta naše nikdy.

  Finská armáda aspoň regulérně bojovala,ta naše nikdy.

 • Lukas
  16:18 26.01.2017

  Neutralność - dobra rzecz
  Ale i wydatek...

  Finlandia jest neutralna - ale ma 250 000 armie (po 7-dniowej mobilizacji)
  200 leopardów 2A4/A6 i 60 myśliwców...

  A tylko 5,5 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neutralność - dobra rzecz
  Ale i wydatek...

  Finlandia jest neutralna - ale ma 250 000 armie (po 7-dniowej mobilizacji)
  200 leopardów 2A4/A6 i 60 myśliwców...

  A tylko 5,5 miliona obywateli...
  To jest "cena" neutralności...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:10 26.01.2017

  Pro Rakušany je jejich nezávislost tak trochu fetiš ;-) Absolutně jim to neberu, ale osobně nehodlám podstupovat podobné riziko kvůli něčemu takovému či kvůli falešnému dojmu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rakušany je jejich nezávislost tak trochu fetiš ;-) Absolutně jim to neberu, ale osobně nehodlám podstupovat podobné riziko kvůli něčemu takovému či kvůli falešnému dojmu, že se mě dění v okolním světě netýká.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  23:59 25.01.2017

  To vše asi v Rakousku vědí a přesto se takto rozhodli.Navíc jako člen EU a Partnerství pro mír nejsou zcela osamoceni,ale podělat se může úplně všechno to je pravda.

  To vše asi v Rakousku vědí a přesto se takto rozhodli.Navíc jako člen EU a Partnerství pro mír nejsou zcela osamoceni,ale podělat se může úplně všechno to je pravda.

 • KOLT
  23:37 25.01.2017

  Rakušanům po 2. sv. nic jiného nezbylo. Nebyli v situaci jako NSR. Jejich neutralitu navíc zvyšují Alpy. Pokud by se ale rozhořel nějaký konflikt, kdy by jeden z protivníků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rakušanům po 2. sv. nic jiného nezbylo. Nebyli v situaci jako NSR. Jejich neutralitu navíc zvyšují Alpy. Pokud by se ale rozhořel nějaký konflikt, kdy by jeden z protivníků potřeboval jít přes území Rakouska, nebude řešit, jestli je Rakousko neutrální nebo ne. Pokud to pro něj bude výhodné, prostě ho převálcuje. ČR by převálcoval ještě mnohem jednodušeji. Navíc ČR je mnohem víc "na ráně". A Polsko je na tom ještě mnohem hůř.

  Čistě hypotetický příklad (schválně bez Ruska) – Turecko vystoupí z NATO a začne dobývat Balkán. Evropa se zmítá v chaosu díky pádu EU, takže nezasahuje. USA je na hraně války s Čínou, takže mu je nějaká zadel v Evropě ukradená (navíc v Oválné pracovně sedí přizdis*áč). Rakousko si tradičně otevírá hubu na Turecko, tomu se to nelíbí a na Rakousko si "došlápne". Velké muslimské menšiny a aktuální problémy zabrání Německu, Francii a VB se angažovat. Kdo přijde Rakousku na pomoc? Pokud by bylo v NATO, není samozřejmě vůbec zaručené, že by někdo přišel, ale ta šance je mnohem vyšší. I kdyby to měly být ostatní středoevropské státy, které by do toho šly z čistě pragmatických důvodů, ale především díky materiálové a zpravodajské pomoci z USA, která je v takovém případě podstatně pravděpodobnější (je třeba alespoň trochu uchlácholit ostatní spojence, že i jim by se dostalo "pomoci"). Nereálné? Ne. Nepravděpodobné? Možná...

  Neutralita je iluze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:25 25.01.2017

  Neutralita Rakousku žádné problémy nepřináší,jak již jsem uvedl v jiné diskusi v roce 1968 o ní uvažovali i naši politici.Samozřejmě cesta je to trnitá a nejistá.Rakušané k tomuto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neutralita Rakousku žádné problémy nepřináší,jak již jsem uvedl v jiné diskusi v roce 1968 o ní uvažovali i naši politici.Samozřejmě cesta je to trnitá a nejistá.Rakušané k tomuto kroku přistoupili po odchodu sovětských vojsk.Takže i zde jsme se mohli inspirovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  22:03 25.01.2017

  pjek - neutralita, bloková neutralita. Jeden z nejnebezpečnějších názorů na obranu ČR.
  Neutralita má totiž jednu podmínku - ostatní státy ji musí respektovat. Nevěřím, že na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek - neutralita, bloková neutralita. Jeden z nejnebezpečnějších názorů na obranu ČR.
  Neutralita má totiž jednu podmínku - ostatní státy ji musí respektovat. Nevěřím, že na surovinové ose Německo-Rusko bude někdo neutralitu ČR/V4 respektovat a ani to neplánuji zjišťovat. A omlouvám se pánové, vaše ujištění, že naše neutralita bude za pět, deset, 20 let stále respektována, mi nestačí.
  Jsem si celkem jisty, že státy, které jsou jakkoliv vyhraněné proti ČR nebo mají v ČR své politické, ekonomické zájmy nečekají na nic jiného, než na naší neutralitu.

  BTW: Zkuste se vyvarovat monologu na téma Polsko - historie. Jen opakujete něco, co bylo 156 568x na netu napsáno. Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:02 25.01.2017

  Lubie czytać Wasze komentarze na temat Polski i Polaków - nawet jak są bardzo krytyczne (i powielają historyczne kłamstwa) to jednak są cenne...

  Powtarzam 96 sztuk to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lubie czytać Wasze komentarze na temat Polski i Polaków - nawet jak są bardzo krytyczne (i powielają historyczne kłamstwa) to jednak są cenne...

  Powtarzam 96 sztuk to prawdopodobnie błąd dziennikarski...
  Z resztą jak sobie wyobrażacie szybkie przeszkolenie 150 nowych pilotów? Oraz utrzymanie 144 maszyn - wiecie ile kosztowałoby 38 000 godzin lotu?

  Czysto teoretycznie - jeśli kupować 96 używanych maszyn to sens ma Gripen - "lekka" modernizacja (nowy radar AESA, integracja z AIM-120C-7 oraz Brimstone, termonamiernik )
  Dlaczego?
  Po pierwsze - dałoby to realne szanse na "transfer" technologi do PL i obniżyłoby koszty eksploatacji. (W końcu największy użytkownik JAS-39 na świecie)
  Po drugie - Gripeny są młodsze - mają większy resurs (dłużej mogą być eksploatowane)

  Wówczas PL miałaby 96 lekkich myśliwców do zadań AD + CAS
  i 48 F-16 do zadań rozpoznawczych, uderzeniowych oraz SEAD/DEAD

  Ale to czysto teoretycznie.
  Nie wiem skąd MON ma mieć pieniądze na przebudowę co najmniej 3 baz -lotnisk, wyszkolenie co najmniej 100 pilotów i inne wydatki w ciągu 3-4 lat...
  To nie jest takie proste "kupić i mieć"
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:25 25.01.2017

  Polsko nikdo neohrožuje obavami z Ruska jen odůvodňují investice do zbrojení.Jestli že mezi zeměmi V4 mají postavení jakéhosi lídra v západní Evropě je stále pokládají za šupáky z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polsko nikdo neohrožuje obavami z Ruska jen odůvodňují investice do zbrojení.Jestli že mezi zeměmi V4 mají postavení jakéhosi lídra v západní Evropě je stále pokládají za šupáky z východu, což se ukázalo v Británii.Toto nahlížení by rádi zvrátili právě zbrojením,chtějí se vyrovnat Francii a Německu.No a pokud jde o Rusko to východní Evropu opustilo dobrovolně,takže není důvod pro primitivní strašení,tak jak často vídáme.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:11 25.01.2017

  Tak Polsko má celkem dlouhou hranici s velice agresivním sousedním státem, který ho několik set let jen vykořisťoval / vyvražďoval. To se potom nemůžeme divit, že se na rozdíl od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Polsko má celkem dlouhou hranici s velice agresivním sousedním státem, který ho několik set let jen vykořisťoval / vyvražďoval. To se potom nemůžeme divit, že se na rozdíl od nás poučili a budují si schopnou armádu. To, že tyto změn mají plnou podporu mezi politiky i běžnými lidmi je další rozdíl od ČR/SR. Tady se spoléháme na to, že nás někdo zase příjde zachránit a když to nevyjde, tak holt změníme strany. Vždyť vzdát se je tak snadné.
  To že na nás zaútočili je celkem pochopitelné. Po první válce jsme byli malý státeček v podstatě bez historie přičemž jsme se sousedními státy měli spoustu územních sporů. Tak se to holt stejně jako Maďaři rozhodli vyřešit silou. A holt narazili. Tady pláčeme nad pár kilometry přitom se stačí kouknout na to jak šileně se posouvaly Polské nebo Německé hranice. A že si z Polska po válce Rusáci ukousli pěkných pár set kilometrů. Se pak lépe maskuje genocida, když ovládáte území na kterém jste ji prováděli.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:58 25.01.2017

  sokrates: koukáš se na to s odpuštěním dosti podivně, a to z mnoha pohledů
  1) USA staví B21 - přímého nástupce B2. Evidentně proto, že nic takového nepotřebují??? Si fakt myslíš, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sokrates: koukáš se na to s odpuštěním dosti podivně, a to z mnoha pohledů
  1) USA staví B21 - přímého nástupce B2. Evidentně proto, že nic takového nepotřebují??? Si fakt myslíš, že seš chytřejší než Ti všichni američtí generálové, co o tom mají neporovnatelně více informací, než Ty?
  2) To, že B2 moc nepoužili, tak je zbytečná - takže zrušíme jaderné zbraně? Ty se naposled použili před 60ti lety. To, že nejlepší zbraně se v marginálních konfliktech nepoužívají je argument jak noha.
  3) B2 byla drahá - ale bez jejího vybudování by dneska nešla stavět nákladově přijatelnější B21. Samozřejmě, rusko šíří FUD, že ty drahé projekty jsou na nic, protože Rusko samo na tak drahé projekty nemá a jejich zrušení by Rusku umožnilo lépe držet krok.... ale to je jen Ruský FUD.

  fenri:
  Mluvíme o MOTORECH, nikoli o LETADLECH. I u motoru se udává T/W - tedy jak těžký motor potřebuješ, abys dosáhl daného tahu. A v tomto parametru prostě Izdelie 117 oproti P&W zaostávají. A to jsou o deset let novější než F-119.

  Že pak díky lepším motorům je možno postavit těžší stroj, je věc jiná, a to, že při návrhu F22 upřednostnili jiné faktory než co nejmenší váhu draku, pak je věc s motorama naprosto nesouvisející.

  Když už chceš blbost porovnávat startovní váhy, protože to jsou váhy s jiným počtem zbraní a paliva a teda jabka a hrušky. Smysl má porovnávat minimální hmotnost, nebo minimální hmotnost + zbraně + palivo umožňující definovaný dolet. Ale to pro srovnání motorů nemá příliš význam - každé letadlo je dělané na jinou maximální únosnost, má jiné vybavení atd..., takže to o motorech neříká nic.

  O kvalitě motorů cca vypovídají následující vlastnosti:
  T/W ratio (MOTORU, nikoli letadla), tedy jak těžký motor je třeba na dosažení daného tahu
  SFC (specific fuel consumption) - v podstatě spotřeba
  Maximální tah (čím výkonnější motor, tím těžší je ho vyrobit)
  Počet provozních hodin mezi pravidelnými servisy (ono se to teda dneska měří složitějc, něco jako interval výměny oleje u longlife olejů, kdy to také není na pevné kilometry).
  Poruchovost

  V prvních třech ukazatelích je P&W prokazatelně napřed před všemi výrobci. Eurojet překonává Izdelie v prvních dvou ukazatelích, ale Rolls-Royce nedělá tak silné motory (vzhledem k tomu, že zvládnul fan pro F35, což byla nejtěžší část STOVL pohonu, tak by to možná uměl, ale jen nemá zákazníka, ale to je kdyby.).

  Pro posouzení kvality motorů jsou pak možná nejpodstatnější poslední dvě kritéria - která ovšem nejde dosti dobře objektivně porovnat. Z neoficiálních zpráv, co jsou k dispozici (např.)
  http://www.ainonline.com/aviat...
  je ovšem jeden z důvodů nového motoru pro T-50 nutnost zvýšení spolehlivosti motorů.

  Jinak to, že se vyvíjí nová Izdelie 30 ještě neznamená, že se podaří ji vyvinout v dostatečné kvalitě. Takže to je takový holub na střeše, úplně stejně jako hypotetický nový motor pro F35 s proměnným obtokovým poměrem.

  Naopak, v čem jsou rusové na špičce je thurst vectoring - ten uměj udělat za přijatelné peníze.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:22 25.01.2017

  Crusadere, ale vy komentujete něco o tom, jací jsou Poláci historicky naši spojenci. Ale já nic takového neříkám, přečtěte si to ještě jednou - kde píšu něco o tom že s Poláky máme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Crusadere, ale vy komentujete něco o tom, jací jsou Poláci historicky naši spojenci. Ale já nic takového neříkám, přečtěte si to ještě jednou - kde píšu něco o tom že s Poláky máme držet basu (víc než s jinými)?
  Píšu jen o tom, že ta polská historická zkušenost a vojenská "pseudodůstojnost" má oporu v jejich historii a postojích. Rozhodně větší, než ta česká.

  Nechci Poláky nějak moc hájit, jen respektuji mimo jiné jejich investice do obrany. Obzvláště s tím naším hereckým kocourkovem "pojďme do toho konečně pořádně šlápnout a... přestříkejme Dany"... a co jsme "ušetřili" vraťme estébákovi do rozpočtu, protože budou volby a potřebujeme "přebytkový" rozpočet...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:02 25.01.2017

  Souhlas s pjek. Už mi leze krkem to "Polsko se bojí", "Polsko zve", "Pobaltí si myslí"...realita je jinde - až na pár protěžovaných a vybraných to nemají tak vyhraněné. Stačí se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s pjek. Už mi leze krkem to "Polsko se bojí", "Polsko zve", "Pobaltí si myslí"...realita je jinde - až na pár protěžovaných a vybraných to nemají tak vyhraněné. Stačí se rozhlédnout u nás, abychom viděli rozdíl mezi tím, co se tlačí za všeobecný a většinový názor a realitou na ulici.
  Třeba v TV se ke všemu vyjadřují politici, co mají tak 2-3% a pak se předvolební psychomasírkou dostanou na spodní hranici 5 %. A znovu se potom ke všemu vyjadřují, jako kdyby vládli....

  Osobně nevidím jinou jednomotorovou, perspektivní alternativu ke Gripenu, která by umožnila tolik ekonomicko-vojenské synergie. A spolupracovat by se začít mělo, Švédové byli v druhé polovině devadesátek hodně rozčarovaní z toho, kolik do Gripenu vložili....no teď se jim to sice vrací, ale už před lety říkali, že další generaci sami neutáhnou. Někde se začít musí.
  V padesátých letech by si třeba lidi ťukali na čelo, kdyby jim někdo řekl, že vznikne Airbus a bude plnohodnotným konkurentem amerických firem. Nemůžeme navždy zůstat montovnou. Konečně se začíná veřejně mluvit o nutnosti produkce s vysokou přidanou hodnotou a nutnosti vyrovnávání platů (bohužel asi kvůli tomu, že k nám nechtějí uprchlíci). K tomu je potřeba se podílet na celcích a ne jen vyvážet polotovary do Německa, odkud je pak vyvezou dokončené do Číny ( a nám řeknou, že s Čínou je obchod marginální, ale s EU nejzásadnější :).

  Nakupování předražených vojenských celků bez participace vlastního průmyslu jsou vyhozené peníze, které mají za následek paradoxní oslabování státu. poláci samozřejmě můžou urvat něco na repasi F-16, ale daleko je to neposune.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  13:58 25.01.2017

  RiMr, od Vás bych čekal víc.
  Polsku a Polákům vždycky jen ubližovali, oni nic, oni muzikanti. Proto v 38 trhali společně s Němci Československo na kusy, proto po příchodu Němců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr, od Vás bych čekal víc.
  Polsku a Polákům vždycky jen ubližovali, oni nic, oni muzikanti. Proto v 38 trhali společně s Němci Československo na kusy, proto po příchodu Němců udávali své židovské sousedy nebo je dokonce přímo vraždili (přečtěte si něco o Jedwabném), proto koukali jak židé umírají bez pomoci v ghettech nebo při povstání ve varšavském ghettu, proto se velice aktivně účastnili okupace v 68 a chovali se hůř než Rusové.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:26 25.01.2017

  Polsko se jen chová na základě svých historických zkušeností, bylo to Polsko na které zaútočili Sověti a Němci a zahájili tak druhou sv. v. Byli to Poláci a Varšava která byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polsko se jen chová na základě svých historických zkušeností, bylo to Polsko na které zaútočili Sověti a Němci a zahájili tak druhou sv. v. Byli to Poláci a Varšava která byla srovnána se zemí po povstání. Bylo to Polsko, jehož vojenská elita byla popravena jak škodná v Katyni rusáky i s následnou klasickou ruskou maskirovkou že to spáchalo gestapo nebo SS.
  A zrovna od Čechů se obávám že výtky o "pseudodůstojnosti" Poláci moc neveezmou.
  Jeden Polák mi říkal vtip co si říkají o Češích "Není to pravda, že za protektorátu nechtěli Češi bojovat proti Hitlerovi. Jenže ono to bylo zakázané..."
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  11:18 25.01.2017

  ->KOLT: Nikoli protože politika, ale protože ekonomika. Ta pro zemi jako je Polsko je schopna utáhnout TCO flotily F-35, ale vždy na úkor podstatnějších prvků obrany, o civilní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->KOLT: Nikoli protože politika, ale protože ekonomika. Ta pro zemi jako je Polsko je schopna utáhnout TCO flotily F-35, ale vždy na úkor podstatnějších prvků obrany, o civilní ekonomice nemluvě. Vyhazovat peníze na vzhledem k ekonomickým možnostem země předražené vojenské technologie je vždy zásekem do vlastní nohy... Střední Evropa má ideální podmínky pro rozvoj levného vzdušného mixu "něco jako Gripen" + UAV + raketové PVO/PVOS, to vše při blokové neutralitě nebo alespoň blokovém partnerství, nikoli provokativním nepřátelství. My jsme ti, kteří to musí prosadit, nikoli uplacená parta elitářů.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  11:10 25.01.2017

  V Polsku zjevně úřaduje duch starého generála Sikorského. Ten se vyznačoval neschopností reálného hodnocení mezinárodní situace a prosazováním své formální šlechticko gusarské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V Polsku zjevně úřaduje duch starého generála Sikorského. Ten se vyznačoval neschopností reálného hodnocení mezinárodní situace a prosazováním své formální šlechticko gusarské pseudodůstojnosti. Polákům to jejich řiťolezectví do pozadí USA vůbec nesvědčí, je založeno na mýtech a s realitou nemá nic společného. Nejsem si jist přesnějšími čísly, ale podle mých zdrojů je nadpoloviční většina Poláků pro normální vztahy s RF bez provokativního chování reprezentace Rzecipospolite. Je docela zázrak, že jsme si ustáli relativně levné a současně dostatečně účinné Gripeny, které jsou suverénně nejefektivnějším řešením pro malé a střední středoevropské země. Cílem je zajistit hotovost při obraně vzdušného prostoru, nikoli útočné operace proti tomu, na koho úkáže jakákoli parta psychopatů.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:03 24.01.2017

  Luky, je to tak, mám to od malička ;-) Ale abych jen neprudil, tak Tesila tentokrát pominu, ač ten jeho příspěvek je ještě... :-)

  Ohledně Gripenů v principu souhlasím, pro ně by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, je to tak, mám to od malička ;-) Ale abych jen neprudil, tak Tesila tentokrát pominu, ač ten jeho příspěvek je ještě... :-)

  Ohledně Gripenů v principu souhlasím, pro ně by dával svým způsobem smysl i víc než pro nás. Nicméně pokud už mají zavedenou stíhačku tohoto typu, nedává to smysl z ekonomického důvodu. A pravděpodobnost, že Polsko koupí F-35, se limitně blíží jistotě. Protože politika.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:25 24.01.2017

  alea206 Jedná se o reakci na jinou diskuzi,to ovšem nemusíš vědět.A pravdou je že polsko-ruské vztahy nejsou zrovna vřelé.

  alea206 Jedná se o reakci na jinou diskuzi,to ovšem nemusíš vědět.A pravdou je že polsko-ruské vztahy nejsou zrovna vřelé.

 • alea206
  19:15 24.01.2017

  Tesil:
  Je super ze znate presnou definici slova "geopoliticke", ale pokud si z Vaseho prispevku odectu urazku, tak mi zbyva v podstate souhlas s Rimrem: Polaci F35 koupi jedina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  Je super ze znate presnou definici slova "geopoliticke", ale pokud si z Vaseho prispevku odectu urazku, tak mi zbyva v podstate souhlas s Rimrem: Polaci F35 koupi jedina promenna je cas a ta je zavisla na chovani Ruska.
  Nijak nechci zpochybnovat Vase znalosti, jen podotykam ze s velkymi znalostmi dobre vypada slusne chovani.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:21 24.01.2017

  Pane RMr71 vygůglujte si něco o geopolitice nebo ještě lépe vezměte do ruky knihu.Základní prvky jsou neměnné desítky let.Změnit se, ale může politická či bezpečnostní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane RMr71 vygůglujte si něco o geopolitice nebo ještě lépe vezměte do ruky knihu.Základní prvky jsou neměnné desítky let.Změnit se, ale může politická či bezpečnostní situace.Potom se vraťte.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:58 24.01.2017

  ...myslím, že pokud nedojde k nějaké zásadní změně ve směřování a postoji Polska a/nebo zásadní geopolitické změně, tak není otázka, zda Polsko koupí F-35, ale kdy..

  ...myslím, že pokud nedojde k nějaké zásadní změně ve směřování a postoji Polska a/nebo zásadní geopolitické změně, tak není otázka, zda Polsko koupí F-35, ale kdy..

 • Luky
  17:56 24.01.2017

  Kolte, ty taky musíš bejt dycky poslední spravedlivej. Mě nepřišla ta teleshopingová nadsázka nějak zdrcující - zejména potom, co na AN vyšel článek, že bychom si měli pospíšit, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolte, ty taky musíš bejt dycky poslední spravedlivej. Mě nepřišla ta teleshopingová nadsázka nějak zdrcující - zejména potom, co na AN vyšel článek, že bychom si měli pospíšit, protože "pak už nebude", resp. nám stejně nic jinýho nezbyde...

  V tomhle článku se píše, že Poláci v médiích akcentují i Gripena. Mě to jako nesmysl nepřijde. Švédové ukázali, že se transferu technologií nebojí (viz tendr v Brazílii). Ve zmiňovaném množství bych přemýšlel o morálně modernějším stroji (než F16) a jako Polák bych se Švéda nebál, nemyslím ani, že by měli v Baltu rozdílné cíle a konkurovali si (spíš se spojí na Rusa). A pro nás Švédové narozdíl od Němců sousedi nejsou....nejsou ale zas tak daleko, takže by se vše dobře provazovalo. Však by si Poláci mohli některé komponenty třeba zadat u nás....a nakonec by ani ten Amík s motory a prvky avioniky neostrouhal.

  Celé by se mi to líbilo jako předstupeň k další spolupráci na společném projektu 6. generace.

  Ale já samozřejmě o polském tíhnutí k USA vím...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:34 24.01.2017

  Podla mna tu zbytocne filozofujete. Poliaci maju momentalne 1 pluk vyzbrojeny F 16, jeden pluk MIG 29 a jeden pluk Su 22. Ked kupia dalsich 96 lietadiel v podstate dozbroja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla mna tu zbytocne filozofujete. Poliaci maju momentalne 1 pluk vyzbrojeny F 16, jeden pluk MIG 29 a jeden pluk Su 22. Ked kupia dalsich 96 lietadiel v podstate dozbroja ostavajuce dva pluky do materialnej urovne prveho. Teda vsetky pluky budu mat po 48 F 16. Ziadne lietadla na kanibalizaciu nekupuju. Naco aj. Ved top nedava zmysel.
  No a na otazku preco prave F 16 ? Neviem ci ste zachytili informaciu, ze idu Poliaci cast svojich F 16 vybavit AESA radarom, modernym datalinkom atd... Ak si takto dovyzbroja vsetky 144 F 16 bude to fakt vyrazna sila a polske letectvo sa v tomto smere v podstate vyrovna nemeckemu. Takze o com tu diskutujeme ? Radsej kupit 20 F 35, cely cas bojovat s vysokymi prevadzkovymi nakladmi a mat dokopy 68 lietadiel ? Alebo kupit starsie F 16, dovybavit ich na uroven 4+ generacie, dat pracu vlastnemu priemyslu a mat k dispozicii 144 stihacov 4+ generacie. Myslim, ze Poliaci idu tou spravnou cestou.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  11:00 24.01.2017

  Jura 99:
  S F-35 pro ACR bych tolik nespechal. Respektive ani pro budoucnost bych s nima nepocital. Za me bych se drzel Gripenu. Poctejte 10 let a Gripen bude jedina moderni, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99:
  S F-35 pro ACR bych tolik nespechal. Respektive ani pro budoucnost bych s nima nepocital. Za me bych se drzel Gripenu. Poctejte 10 let a Gripen bude jedina moderni, levnejsi alternative F-35. Ano nikdy z nej nebude GEN 5 ale pro spoustu zemi bude plne dostacujici
  Skrýt celý příspěvek

 • Knaak
  10:38 24.01.2017

  Peníze jsou důležité, ale hned za tím následuje poměr cena - výkon. Nevíme kolik letadel poláci koupí a jak je budou provozovat. Dejme tomu, že si pořídí těch 96 letadel. Pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Peníze jsou důležité, ale hned za tím následuje poměr cena - výkon. Nevíme kolik letadel poláci koupí a jak je budou provozovat. Dejme tomu, že si pořídí těch 96 letadel. Pokud F-16 stačí pro jejich dokrínu a zbůsob plánovaného používání letadel, proč je nekoupit? Pokud je F-35 je pro ně drahá, aby ji mohli používat v odpovídajícím množství a s vědomým, že by stejně nevyužili plně její potenciál (krom USA stejně nikdo jiný nemá tak kompletní propojený softwarový systém) tak je F-16 dostačující.

  Potřebuji auto na cesty do práce. Chtěl bych nový Pasat, ale nemám na něj peníze. Po zvážení možností koupím starší Octavii. Na jízdu do práce mi bohatě stačí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:33 24.01.2017

  Luky, já sice s Jura99 také (tak úplně) nesouhlasím, ale váš komentář mi připadá drobet ubohý...

  Luky, já sice s Jura99 také (tak úplně) nesouhlasím, ale váš komentář mi připadá drobet ubohý...

 • Bazinga20
  10:10 24.01.2017

  Hlavně aby poláci všechny ty své nákupy dlouhodobě ufinancovali a nehnilo to po čase jen někde ve skladech.

  Hlavně aby poláci všechny ty své nákupy dlouhodobě ufinancovali a nehnilo to po čase jen někde ve skladech.

 • Luky
  09:49 24.01.2017

  Ano Juro, obraťte se s tryskáčem na nepřekonatelné USA hned teď! Když to stihnete ještě dnes, dostanete certifikovanou pumpičku na Lajting zdarma! A to není vše, k pumpičce zdarma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano Juro, obraťte se s tryskáčem na nepřekonatelné USA hned teď! Když to stihnete ještě dnes, dostanete certifikovanou pumpičku na Lajting zdarma! A to není vše, k pumpičce zdarma ještě nalepovací záměrný kříž zdarma! Je to velmi praktické, protože F-35 nemá HUD a při výpadku elektroniky je tam jen překryt. Objednávejte ještě dnes! Je nejvyšší čas. Nikdy to už nebude tak skvělé a pamatujte, že pumpiček je jen omezené množství!
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:59 24.01.2017

  By mě zajímalo kdo vymyslel tu blbost, že chtějí přestavovat draky A/B na C/D. Někdo to plácnul na nějakém foru, a od té doby se to furt omílá. A přitom je to taková blbost.

  By mě zajímalo kdo vymyslel tu blbost, že chtějí přestavovat draky A/B na C/D. Někdo to plácnul na nějakém foru, a od té doby se to furt omílá. A přitom je to taková blbost.

 • PavolR
  08:52 24.01.2017

  Kozlus: v reálnej vojne zrejme nebude schopná nahrádzať straty ani protistrana a skôr než výrobné linky vychrlia väčší počet nových lietadiel, bude po vojne v dôsledku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: v reálnej vojne zrejme nebude schopná nahrádzať straty ani protistrana a skôr než výrobné linky vychrlia väčší počet nových lietadiel, bude po vojne v dôsledku hospodárskeho kolapsu niektorej z bojujúcich strán. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:43 24.01.2017

  souhlas s tryskacem, orientace na dodávky zbraní z USA je správná. U nás by stálo za úvahu dočerpat pronájem Gripenů a už teď objednat F-35. Pro náš malej stát je dobré se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  souhlas s tryskacem, orientace na dodávky zbraní z USA je správná. U nás by stálo za úvahu dočerpat pronájem Gripenů a už teď objednat F-35. Pro náš malej stát je dobré se nespoléhat na sousedy, ale spíš v dobrém slova smyslu podlejzat USA, kupovat jen od nich a od Izraele.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  07:57 24.01.2017

  tryskac
  co je jako to !naplanovane! s vykřičníkem? Je to za dva roky a to malý spoždění je prý kvůli plnýmu otestování inovativní avioniky...jinak si v tom článku pochvalují, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac
  co je jako to !naplanovane! s vykřičníkem? Je to za dva roky a to malý spoždění je prý kvůli plnýmu otestování inovativní avioniky...jinak si v tom článku pochvalují, že jiný věci běží rychleji než dřív. Neměl jsem čas to teď podrobně číst, ale žádná !!!hrůza!!!! se nekoná...
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  06:50 24.01.2017

  jak psal Lukáš. Polsko jen zjištuje jestli by to bylo ekonomicky výhodné, nic neplanuje nic nekupuje. Takovehle zjistování zřejmě proběhne u více letadel aby to vlastne měli s cim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jak psal Lukáš. Polsko jen zjištuje jestli by to bylo ekonomicky výhodné, nic neplanuje nic nekupuje. Takovehle zjistování zřejmě proběhne u více letadel aby to vlastne měli s cim porovnat..takhle by tu mohli psát každy tyden a vždy jiné letadlo..AČR třeba zjištuje jestli nekoupit od izraelců i bvp, ale taky je to jen teorie z kancelare zatím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  00:33 24.01.2017

  Pokud se opravdu jedna o stroje ve verzi A/B, tak uz prestavba draku spolu s elektronikou na C/D ma vyjit skoro stejne jako nova C/D masina. Prestavba na V na tom bude podobne. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se opravdu jedna o stroje ve verzi A/B, tak uz prestavba draku spolu s elektronikou na C/D ma vyjit skoro stejne jako nova C/D masina. Prestavba na V na tom bude podobne. A to nikdo nevi, jak jsou olitane a jak se na nich podepsalo uskladneni.

  logik: kdyz se budeme bavit o opravdove valce v Evrope, tak nejake nahrazovani ztrat letadel je realne mozna nekde ve Francii nebo Anglii. Da se predpokladat, vzhledem ke slozitosti soucasnych letadel, ze vsechny takto schopne vyrobni provozy od Nemecka (vcetne) vychodne budou ozbombardovany. A i pak bych si spis vsadil na neco jako L-159, protoze pochybuju, ze behem opravdove valky zvladneme vyrabet za rok vic, nez na fronte ztratime za tejden. Jasne, USA za oceanem si prejde na valecnou vyrobu a kdyz sezene lidi schopne delat takovehle vyrobky, tak vyrobu rozjede.
  Samozrejme, pokud se hned neprejde na atom.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  23:32 23.01.2017

  osobne som nazoru, ze kto chce mat aku taku istotu rychlych a spolahlivych dodavok, mal by sa obratit na USA, ktorych priemyselny potencial je neprekonatelny.

  osobne som nazoru, ze kto chce mat aku taku istotu rychlych a spolahlivych dodavok, mal by sa obratit na USA, ktorych priemyselny potencial je neprekonatelny.

 • tryskac
  23:28 23.01.2017

  ad Gripen E - prve dodavky pre Svedsko a Braziliu su !naplanovane! na rok 2019, kedy to bude naozaj netusi hadam nikto. A aj keby prvy let bol naozaj v roku 2019, operacna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Gripen E - prve dodavky pre Svedsko a Braziliu su !naplanovane! na rok 2019, kedy to bude naozaj netusi hadam nikto. A aj keby prvy let bol naozaj v roku 2019, operacna sposobilost bude - to sa uz dostavame do uvah, do ktorych nevidi nikto z nas.

  zdroj: http://www.ainonline.com/aviat...
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  22:05 23.01.2017

  Na miste Polska bych radeji koupil mene novych stroju block 52 nebo novejsich a pro takticke ukoly pouzil ty starsi. Stejne tak i u nas. Jestli budeme prikupovat tech 6 Gripenu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na miste Polska bych radeji koupil mene novych stroju block 52 nebo novejsich a pro takticke ukoly pouzil ty starsi. Stejne tak i u nas. Jestli budeme prikupovat tech 6 Gripenu, tak verzi E a F.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  20:54 23.01.2017

  Hondar: Nemyslim si ze modernica z F-16 A/B na F-16 V bude uplne jednoduchy / levny ukol. Pokud by byly draky vporadku a byl s tim masivni technologickej transfer do Polska tak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hondar: Nemyslim si ze modernica z F-16 A/B na F-16 V bude uplne jednoduchy / levny ukol. Pokud by byly draky vporadku a byl s tim masivni technologickej transfer do Polska tak to dava smysl (i kdyz neverim poctu). Ale pokud to byly stroje jen tak postaveny na nejakym "poustnim hrbitove" tak bych se toho docela bal. Delsi pobyt a vetrnejsi pocasi a mate to jak piskove cisteni.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:20 23.01.2017

  Teď zrovna jde zpráva, že Irák by chtěl další L-159. Je pravda, že jde o boj s ručníkářema, ale ukazuje to, že je užitečné mít dostatek "levnejch doručovačů dárků".

  Ne, že bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teď zrovna jde zpráva, že Irák by chtěl další L-159. Je pravda, že jde o boj s ručníkářema, ale ukazuje to, že je užitečné mít dostatek "levnejch doručovačů dárků".

  Ne, že bych podceňoval F35, ale v opravdové válce záleží i na schopnosti průmyslu doplňovat stavy - a z tohoto pohledu je pro Polsko výhodné získat možnost participovat na výrobě byť staršího letadla.
  Takže dost závisí na tom, co všechno z výroby bude přesunuto do Polska.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:17 23.01.2017

  Predpokladám, že tak 20 - 30 ks toho veľkého počtu budú len stroje na náhradné diely a draky pre výcvik ... neverím, že by reálne chceli prevádzkovať 96 kusov.

  Predpokladám, že tak 20 - 30 ks toho veľkého počtu budú len stroje na náhradné diely a draky pre výcvik ... neverím, že by reálne chceli prevádzkovať 96 kusov.

 • Karlos73
  17:17 23.01.2017

  Lukas, ďalej píš po poľsky, tvoje názory sú hodné prečítania. Pre nikoho inteligentného, pokiaľ nevie poľsky, nieje problém si to zadať do translate.google.....

  Lukas, ďalej píš po poľsky, tvoje názory sú hodné prečítania. Pre nikoho inteligentného, pokiaľ nevie poľsky, nieje problém si to zadať do translate.google.....

 • Takeda
  16:57 23.01.2017

  Jen Lukasi píš polsky. Co nehraju Zaklínače tak to musim dávat do překladače, ale to mi nevadí. Máš rozumný názory, takže mi nevadí trochu zapracovat, abych si je mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen Lukasi píš polsky. Co nehraju Zaklínače tak to musim dávat do překladače, ale to mi nevadí. Máš rozumný názory, takže mi nevadí trochu zapracovat, abych si je mohl přečíst.

  A vypadá to tu kosmopolitněji :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:45 23.01.2017

  Raziel-docela tomu co píše Lucas rozumím,Polština je přeci velmi podobná.
  Základ toho co píše je že ta informace o nákupu 96 letadel F-16 nelze brát jako hotovou věc,spíš zpráva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel-docela tomu co píše Lucas rozumím,Polština je přeci velmi podobná.
  Základ toho co píše je že ta informace o nákupu 96 letadel F-16 nelze brát jako hotovou věc,spíš zpráva typu "jedna paní povídala".Názor nějakého politika,jeden z mnoha názorů na to co si Polsko eventuélně pořídí jako náhradu za dosluhující mig-29 a su-22.
  Jinak psal o Rumunských F-16,že jim ještě nějakou dobu vydrží,ale mají velmi nemoderní elektronické vybavení,slabší motory...jejich bojová hodnota není moc velká.
  Skrýt celý příspěvek

 • hondar
  16:21 23.01.2017

  Možná to není až tak blbý tah. Polsku jde u zbrojních zakázek často hlavně o přenesení technologie na území Polska, podle mě vemi chytré. Když zauvažujete v kontextu článku: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná to není až tak blbý tah. Polsku jde u zbrojních zakázek často hlavně o přenesení technologie na území Polska, podle mě vemi chytré. Když zauvažujete v kontextu článku: http://www.armadninoviny.cz/st...

  o téhle možnosti, mít takovéhle technologie v ruce, tak myslím, že by to byla výhra. Taky bych soudil na nějaké dost ojeté kusy za symbolickou cenu, ale s možností modernizace na standart V a to na území Polska, s dalšími výhodami z toho vyplývajícími. Přechod v budoucnu na již levnější F-35 bude snadnější a logický krok.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  16:13 23.01.2017

  Tento krok Poľska hodnotím pozitívne, budujú cieľavedome svoje vzdušné sily. Sám som zvedavý ako dopadnú (dopadli) jednania OS SR s Gripen, kedže prenájom letových hodín už zo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tento krok Poľska hodnotím pozitívne, budujú cieľavedome svoje vzdušné sily. Sám som zvedavý ako dopadnú (dopadli) jednania OS SR s Gripen, kedže prenájom letových hodín už zo strany Gripen nieje možný, a ceny sú dosť vysoké za ponúkané staršie lietadlá... Dúfam, že sa OS SR aspoň zamýšľajú (oslovili) po vzore Poľska aj USA o nákup starších F-16 s prípadnou modernizáciou, prípadne sa obrátiť na Poľskú stranu s možnosťou pripojiť sa k poľskej objednávke... Sám som zvedaví čo vymyslia OS SR...
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:09 23.01.2017

  raziel87
  radšej nech to napíše spravne po polsky, než s chybami anglicky alebo česky. kto chce vediet čo napisal a nevie polsky použije translator a dostane zrozumitelny preklad. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87
  radšej nech to napíše spravne po polsky, než s chybami anglicky alebo česky. kto chce vediet čo napisal a nevie polsky použije translator a dostane zrozumitelny preklad. ak by robil chyby pre neho v cudzom jazyku, tak tu bude uplne zbytočne nepochopeny a možno aj zlomyselnikmi znevažovany
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  15:08 23.01.2017

  Kozlus: ja by som sa tym poliakom nedivil..
  Neviem o tom, ze by mig pripravoval aesa radar v podove modelu viper ako tomu je pri f16.. aj nakupom 96 alebo realne povedzme najpr ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: ja by som sa tym poliakom nedivil..
  Neviem o tom, ze by mig pripravoval aesa radar v podove modelu viper ako tomu je pri f16.. aj nakupom 96 alebo realne povedzme najpr 50 a potom dokupenim tej druhej polky.. ziskaju zaklad..

  Kedze vyroba novych f16 pomaly konci.. dokym sa realne vysutazi, podpise zmluva a dodaju sa lietadla, s vyrobou bude koniec.. a myslim, ze lockheed bude mat urcite zalusk predat cast technologie do polska za nemaly peniaz, na celkovu udrzbu a modernizaciu.. ved polska mensina je dost silnym volicom v usa, volby su tam kazde 2 roky do kongresu ci senatu.. tak nevidim problem aby si ich poliaci nemodernizovali sami.. a potencionalne 150 lietadiel f16 je dost slusny zaklad na pekne pravidelne poplatky pre lockheed kazdorocne..

  Matesaay: neviem preco sa smejes bulhsrsku? Maju tento rok odlozenych 500 milionov eur to nad ramec rozpoctu na nakup 8 stihaciek a 3 fregat ak sa nemylim.. a to mali ako cesko tiez prebytok v statnom rozpocte..

  Nikdo nepovedal, ze je rozhodnute ze sa kupia pouzite.,
  Ma sa robit vyberove konanie.. a najlepsia ponuka ma vyhrat pricom sa neberie nakupna cena ale po americku cena za celu dobu pouzivania lietadla..
  Gripenu v novej variacii sa moc sance nedava lebo je drahy.. spomina sa i ten.. a potom f16.. aky block a aka verzia.. to sa uvidi este..
  Neviem co ti nesedi pocet.. 16 lietadiel je na bulharsko s polovicnym hdp dost podla mna.. aj de facto obyvatelstvom..to by muselo mat cesko potom 64 stihaciek ked to vynasobis 2x za hdp a 2x za obyvatelstvo.. a ma ich kolko?..
  A ze ich nechcu naraz? To da rozum, ved prechadzaju z ruskeho letectva na zapadne.. to treba pilotov vyskolit a pritom cast letectva ruskej vyroby musi ostat, kedze ak by zamenili vsetko naraz, mali by sice lietadla, ale aj pilotov nechopnych vzlietnut..
  To by ako vyzeralo potom?:-):-) inak bulhary maju dohodu s usa o ochrane vlastneho uzemia americkymi pilotmi.. naposledy to cvicne aktivovali v septembri na 2 tyzdne, a vtedy chranili oblohu piloti f15..
  Predsa len bulharsko na rozdiel od nas a vas je v top 10 myslim najvatsej pomoci usa v oblasti armady na svete rocne..
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:40 23.01.2017

  2 lukas co se po 2 letech naučit psát do diskuzí alespoň v Angličtině? vím, jsme vedle sebe, Slovákovi porozumíme v pohodě, ale polákovi těžko.......my také nepíšeme na Polská fóra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 lukas co se po 2 letech naučit psát do diskuzí alespoň v Angličtině? vím, jsme vedle sebe, Slovákovi porozumíme v pohodě, ale polákovi těžko.......my také nepíšeme na Polská fóra v češtině s očekáváním, že na nás Polák zareaguje ;) tak by bylo dobré, kdyby jste Lukáši naučil psát na českém fóru alespoň anglicky - trochu to vypadá, že očekáváte, že by Čech měl umět polsky. Možná u Vás, ale než když jste vy u nás.
   
  Nehroťte to zbytečně. Ať Lukáš píše polsky. Admin. 
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:33 23.01.2017

  Zase bych tak z toho nakupu nadsenej nebyl. Tech 96 stroju jsou verze A/B a to (co si tak pamatuju) modernizovat na soucasnou polskou verzi C/D blok 52+ bez celkem vyraznych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zase bych tak z toho nakupu nadsenej nebyl. Tech 96 stroju jsou verze A/B a to (co si tak pamatuju) modernizovat na soucasnou polskou verzi C/D blok 52+ bez celkem vyraznych (drahych) zasahu do draku nejde. Pak je otazka, v jakym stavu ty stroje jsou, protoze by se melo jednat o stroje dlouhodobe odstavene v pousti. Celkem bych se nedivil, kdyby polaci dostali letadla darem a jen zaplatili modernizaci elektroniky na nejakej rozumnej standard + pozemni vybaveni. I tak by to stalo peknej balik a byla by prace pro USA prumysl a polaci by dostali zgeneralkovane stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:26 23.01.2017

  Wiktores_SVK: 3 MIG 29 A su v zalohe. Vsetkly ostatne su muzealne exponaty a nie su uz vo vyzbroji OS SR. To su tie, ktore vidime po roznych ukazkach v BB a tak.
  Inak je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wiktores_SVK: 3 MIG 29 A su v zalohe. Vsetkly ostatne su muzealne exponaty a nie su uz vo vyzbroji OS SR. To su tie, ktore vidime po roznych ukazkach v BB a tak.
  Inak je to presne tak, ako som pisal. 10 lieta (8 AS a 2 UBS) 2 neletuschopne (chybaju motory atd. +3 Acka rezerva )
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:22 23.01.2017

  shodou okolností nabízí k prodeji své F-16A/B i Izrael. Ale kdo ví co z toho vzejde.

  shodou okolností nabízí k prodeji své F-16A/B i Izrael. Ale kdo ví co z toho vzejde.

 • Lukas
  13:16 23.01.2017

  A skoro już o używanych F-16 to trochę faktów:
  Wiecie dlaczego Rumuni kupili F-16 z Portugalii a nie z USA
  1. bo były to maszyny po modernizacji AM/BM (a nie A/B)
  2. bo mają ok. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A skoro już o używanych F-16 to trochę faktów:
  Wiecie dlaczego Rumuni kupili F-16 z Portugalii a nie z USA
  1. bo były to maszyny po modernizacji AM/BM (a nie A/B)
  2. bo mają ok. 3500 h resursu (czyli spokojnie 15 lat latania po 150 h/ rok na pilota )
  3. były dwa razy tańsze od tych z USA

  Rumuńskie F-16 mają (po modernizacji)
  - nadal słaby radar APG-66 (V) 2 /2A (bez przebudowy struktury nie da się zamontować AGP-68 lub nowszego )
  - słabszy o 20% silnik 100-PW-220E F
  - brak zbiorników konforemnych
  - brak możliwości użycia JASSM, HARM/AARGM
  - brak możliwości użycia zasobnika DB110

  Szału nie ma^

  http://www.amarcexperience.com...
  Amerykanie w AMARC mają 471 F-16
  Tyle że tylko 15 w wersji D i 163 w wersji C
  Te maszyny można modernizować i zwiększać ich resursy (Amerykanie pracują nad możliwością zwiększenia resursu F-16 C/D do 12000 h!)

  Ale i tak to jest inny "nowy" typ w stosunku do bloc 52+
  Skrýt celý příspěvek

 • akimAlí
  13:04 23.01.2017

  Na úvěr nebo za hotové? A proč ne 100?

  Na úvěr nebo za hotové? A proč ne 100?

 • peterLuk
  12:52 23.01.2017

  Možných je aj tých 10 Migov (+2) to by bolo ešte lepšie. Ako vravím, nieje to žiadna sláva, ale konečne sa s OSSR začalo niečo robiť.

  Možných je aj tých 10 Migov (+2) to by bolo ešte lepšie. Ako vravím, nieje to žiadna sláva, ale konečne sa s OSSR začalo niečo robiť.

 • Lukas
  12:44 23.01.2017

  Nie "planuje" tylko "rozważa"...

  Gdy polityk "rozważa" to znaczy że chce coś obiecać (ale bez zobowiązań)
  Sam Antonii Macierewicz pytany o "96 F-16" odpowiedział że nie ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie "planuje" tylko "rozważa"...

  Gdy polityk "rozważa" to znaczy że chce coś obiecać (ale bez zobowiązań)
  Sam Antonii Macierewicz pytany o "96 F-16" odpowiedział że nie ma planu są tylko analizy możliwości rozwoju Sił Powietrznych - analizowany jest zakup nowych bądź używanych maszyn IV generacji lub też zakup maszyn V generacji.
  Nic więcej - takich "rozważań" było już kilkanaście w ciągu ostatnich 15 lat...

  Nie 96 - prawdopodobnie jest to kaczka dziennikarska. (Zła interpretacja słów Bartosza Kownackiego - sekretarza stanu w MON)
  Prawdopodobnie chodziło o łączną ilość F-16 - czyli obecne 48 F-16 block 52 + ew. zakup 3 eskadr (za MiG-29 i Su22)

  Generalnie w Polsce na taką sytuacje informacyjną mówimy "zabawa w głuchy telefon"
  Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  12:37 23.01.2017

  Často sa uvádzajú aj staršie nemodernizované Migy. Neviem ako sú vedené v papieroch OSSR, ale tieto boli po istom čase kanibalizovania odstavené na letisku a neskôr sa večšina z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Často sa uvádzajú aj staršie nemodernizované Migy. Neviem ako sú vedené v papieroch OSSR, ale tieto boli po istom čase kanibalizovania odstavené na letisku a neskôr sa večšina z nich presunula do Piešťan do múzea. Jeden trvale poškodený display stroj je vystavený na Sliači, možno tam stále majú aj ďalší, lebo robí pravidelne reklamu na SIAF v obchodnom centre. No a jeden stroj z Piešťan bol poslaný do VHM Kbely ako exponát. Nerobme si ilúzie. Hoc by po nejakom tom servise asi mohli stále lietať, tieto stroje už podľa mňa nikdy nevzlietnu a je útopia s nimi počítať.

  Ale rovnako aj tak populárne dva letuschopné stroje sú fabulácia. To platilo možno za Radičovej. A horšie to ani byť nemôže, pretože snáď dva stroje musia byť pripravené k letu vrámci QRA. Ale kto to trochu sleduje, tak vie, že na leteckých dňoch a na cvičeniach sa ukazujú rôzne stroje. Osobne by som veril tomu, že sa snažia udržiavať letuschopných 6 strojov a 6 majú v "zálohe", tak som to aj počul od mechanika na Sliači.Tak či tak to nieje žiadna sláva... Zaujímalo by ma, ako sú na tom tie rokovania, dosť sa to vlečie. Ale som rád aspoň zato, že Migy ešte uvidím vo vzduchu.

  Od Poliakov je podľa mňa nákup ďalších F-16 rozumný a predvídateľný krok. Gripen je síce modernejší a na F-16 sa tuším sťažovali, ale takto si zachovajú unifikovanosť a ušetria.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wiktores_SVK
  12:26 23.01.2017

  Ja len doplnim pocty Mig-ov v OSSR.
  Celkovo 24 Ks MIG-29 A/UB
  Modernizovanych 10 Ks MIG-29 AS a 2 Ks MIG-29 UBS,
  Podla foto na nete letuschopnych v 2016 8 Ks AS trupove cislo: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja len doplnim pocty Mig-ov v OSSR.
  Celkovo 24 Ks MIG-29 A/UB
  Modernizovanych 10 Ks MIG-29 AS a 2 Ks MIG-29 UBS,
  Podla foto na nete letuschopnych v 2016 8 Ks AS trupove cislo: 0619,0921,6627,3911,3709,6728,2123,6425 a 2 Ks UBS trup. cislo: 1303 a 5304,
  2 KS "AS" trup. cislo: 6124 a 6526 naposledy videne 2011, Ostava 12 KS z toho 11 AS trup. cislo: 6829, 6930,7501,8003,8605,9308,5113,5515,5817,0820,2022 a 1 UB trup. cislo: 4401, stroje "6829 a 6930" stratene pri spolocnej zrazke v r. 2002 a "2022" zrejme trvale poskodeny poziarom pri starte v r.2002. ostatne stroje A/UB zrejme kanibalizovane na ukor AS/UBS.
  OSSRmali 24 ks MIG 29 A/UB z toho maju 12 modernizovanych strojov z toho 10 vo verzii AS a 2 vo verzii UBS. V roku 2016 bolo vo vzduchu videnych 8 MIG-29 AS (0619,0921,6627,3911,3709,6728,2123,6425) a 2 MIG-29 UBS (1303 a 5304), dalsie 2 "AS" naposledy videne vo vzduchu 2011 (6124 a 6526), ostatne Mig-y co ostali su stare "A-cka" 9 Ks a jedno UB-cko, zrejme uz su vsetky kanibalizovane na ukor AS/UBS. Zbytok techniky strateny pri havariach...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:14 23.01.2017

  niko: v provozu má být 8ks Mig-29AS a 2ks dvoumístných cvičných UBS. To je počet teoreticky provozních. Pak je pár více či méně kompletních strojů verze A v různém stupni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: v provozu má být 8ks Mig-29AS a 2ks dvoumístných cvičných UBS. To je počet teoreticky provozních. Pak je pár více či méně kompletních strojů verze A v různém stupni kanibalizace nebo k muzejním účelům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  12:05 23.01.2017

  Staré meniť za staré - no ?!

  Staré meniť za staré - no ?!

 • palo satko
  11:45 23.01.2017

  Päť olietanych stoji tolko čo jedna najmodernejšia. Za 96 lietadiel F-16 mohli mat 20 lietadiel F-35. Niekde sa tu iste najde nejaky prepočet učinnosti generacie F-35 voči genercii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Päť olietanych stoji tolko čo jedna najmodernejšia. Za 96 lietadiel F-16 mohli mat 20 lietadiel F-35. Niekde sa tu iste najde nejaky prepočet učinnosti generacie F-35 voči genercii F-16 v predpokladanom boji. Nie je F-35 minimalne 5x lepšia mašina?
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:39 23.01.2017

  drunkez doplnim ta: OS SR maju 12 Migov 29 AS + 3 Mig 29A. Z tychto lietadiel je letuschopnych 10 Mig 29 AS.

  Mig 29 A je starsie lietadlo ako F 16 c Blog 52, ktore maju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  drunkez doplnim ta: OS SR maju 12 Migov 29 AS + 3 Mig 29A. Z tychto lietadiel je letuschopnych 10 Mig 29 AS.

  Mig 29 A je starsie lietadlo ako F 16 c Blog 52, ktore maju Poliaci. Tiez pokial viem, poliaci nemaju ramcove zmluvy s Ruskom. Vsetko si robia sami. No a o tom ze tazkosti predsa su sveci napriklad aj pasovanie nahradnych dielov z Ukrajiny a tak podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • drunkez
  11:33 23.01.2017

  Matesaax: myslim ze ak nakupia tych 96 F-16 tak urcite nakupia aj nejake to cvice ero .....teraz im tych 8 masterov bude +- stacit (ale asi ich vylietaju rychlo:))

  Matesaax: myslim ze ak nakupia tych 96 F-16 tak urcite nakupia aj nejake to cvice ero .....teraz im tych 8 masterov bude +- stacit (ale asi ich vylietaju rychlo:))

 • Matesaax
  11:31 23.01.2017

  Věřím,že je reálné,že nakoupí 48 F-16 a nahradí tak ruské Su-22 a Mig-29,ale počet 96 letadel je naprosté sci-fi.Na druhou stranu jde pořád o ohromné počty,kupříkladu ted se píše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Věřím,že je reálné,že nakoupí 48 F-16 a nahradí tak ruské Su-22 a Mig-29,ale počet 96 letadel je naprosté sci-fi.Na druhou stranu jde pořád o ohromné počty,kupříkladu ted se píše o Bulharsku,které shání nové bojové stroje v počtu srandovních 8 kusů s tím,že dalších 8 se koupí někdy po roce 2022.
  Mě spíše udivuje,při plánech jaké Poláci mají,že cvičných Masterů kupují pouze 8.Při velikosti jejich letectva je i dvojnásobek málo a těch 8 co budou mít stačí tak na udržovací lety instruktorů.
  Skrýt celý příspěvek

 • drunkez
  11:27 23.01.2017

  Jura99: mig-29 je novsi stroj ako f-16, v dalsom kole moznost oprav mig-29 a su-22 je realizovana beznymi ramcovymi zmluvami, objektivna tazkost neexistuje, je pravda ze je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: mig-29 je novsi stroj ako f-16, v dalsom kole moznost oprav mig-29 a su-22 je realizovana beznymi ramcovymi zmluvami, objektivna tazkost neexistuje, je pravda ze je to casto krat komplikovanejsie, casto krat najvacsi dovod nie je objektivny.

  Jadro otazky vsak je, kolko lietadiel je bojaschopnych. Keby armada mala aj 2 lietadla. nebude rada zverejnovat aka je ich pripravenost atd...nie kvoli objektivnej informacnej hodnote, ale napr kvoli udrzaniu navykov procesov utajenia atd atd....

  OSSR ma vo vyzbroij 12 MIG-29 a 8 L-39 roznych verzii

  Cize to zhrniem ...ak sa v clanku spomenie ze dohladat info o nasaditelnosti mig-29 a su-22 je tazko, mozno by bolo zaujimave sa podelit s citatelmi, ake zdroje sa oslovili v tejto suvislosti a kedze to u f-16 (asi) problem nie je, aka je teda ich uroven bojovej nasaditelnosti
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:23 23.01.2017

  Jura99: OSSR maju 15 stihaciek Mig 29 z toho 10 letuschopnych a bojovo nasaditelnych. Neviem ako si prisiel na 8. Kolko maju v ACR letuschopnych Gripenov ?

  Jura99: OSSR maju 15 stihaciek Mig 29 z toho 10 letuschopnych a bojovo nasaditelnych. Neviem ako si prisiel na 8. Kolko maju v ACR letuschopnych Gripenov ?

 • logik
  11:23 23.01.2017

  Myslím, že to jde okomentovat lapidárně:
  Když mají F16, a nemají na F35, tak by byla z jejich strany "pitomost" kupovat cokoli jiného.

  Myslím, že to jde okomentovat lapidárně:
  Když mají F16, a nemají na F35, tak by byla z jejich strany "pitomost" kupovat cokoli jiného.

 • apache
  11:10 23.01.2017

  Za mě další palec na horu pro Polsko. Vzhledem k tomu, že mají s F-16 zkušenosti, tak dozajista ví, do čeho jdou. Není to jen žádné rozhodnutí nekompetentních úřednických troubů od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za mě další palec na horu pro Polsko. Vzhledem k tomu, že mají s F-16 zkušenosti, tak dozajista ví, do čeho jdou. Není to jen žádné rozhodnutí nekompetentních úřednických troubů od stolu. Už dříve se rozhodli, že tento typ bude páteří jejich letectva a jdou tím směrem, hodně cesty již po ní ušli. Piloty maj. Zázemí maj. K tomu si připočtěme probíhající modernizace jejich stávajících F-16 a integraci JASSM. Dá se předpokládat, že nově zakoupené stroje budou modernizovány na stejnou úroveň, takže ty zkušenosti vražené do modernizace stávajících strojů se i nadále zhodnotí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:58 23.01.2017

  drunkez: Mig-29 i Su-22 jsou staré stroje, vyráběné nepřítelem a díly se hůř shání, obvykle se opravují kanibalizací jiných strojů. U F-16 není nějaký extra důvod, aby se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  drunkez: Mig-29 i Su-22 jsou staré stroje, vyráběné nepřítelem a díly se hůř shání, obvykle se opravují kanibalizací jiných strojů. U F-16 není nějaký extra důvod, aby se dlouhodobě neopravily. Jinak tajení počtu bojově nasaditelných strojů vyzní tragikomicky, když má např. OSSR celkem 8ks strojů, nepříteli je celkem jedno, jestli jich je letuschopných dva nebo pět, spíš jestli se to netají aby nefrflal daňový poplatník, že za dlouhé peníze vyplacené za servis, stroje nelétají.
  Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  10:30 23.01.2017

  Můj názor je že pokud není možno koupit letoun 5té generace ( bráno zjednodušeně) tak je jedno který typ to je . Aerodynamicky, motorem je to opravdu srovnatelné F-16, Mirage( ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můj názor je že pokud není možno koupit letoun 5té generace ( bráno zjednodušeně) tak je jedno který typ to je . Aerodynamicky, motorem je to opravdu srovnatelné F-16, Mirage( Rafael) , Gripen, Mig atd. Rozhodující je čím ten drak " naplníte" . Poláci rozhodně nědělají chybu a za rozumné peníze . Měli jsme udělat to samé a možná bychom měli těch eroplánů aspoń přijatelný počet :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  10:28 23.01.2017

  Otázkou je stav bazarových F-16, ale ekonomicky by to mohlo v delším horizontu dávat smysl. F-16 jako jediný bojový typ, M-346 jako cvičný a "pomocný" bojový letoun. Infrastruktura ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázkou je stav bazarových F-16, ale ekonomicky by to mohlo v delším horizontu dávat smysl. F-16 jako jediný bojový typ, M-346 jako cvičný a "pomocný" bojový letoun. Infrastruktura bude unifikovaná, piloti a pozemní personál také.
  Skrýt celý příspěvek

 • drunkez
  10:27 23.01.2017

  Opět stojí za připomenutí, že v případě MiGů-29 a Su-22M4 není jasné, kolik strojů je skutečně bojově nasaditelných.

  OMG!!

  ta veta implikuje dohad, ze pocty skutocne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opět stojí za připomenutí, že v případě MiGů-29 a Su-22M4 není jasné, kolik strojů je skutečně bojově nasaditelných.

  OMG!!

  ta veta implikuje dohad, ze pocty skutocne bojaschopnych f-16 su zname...viete mi teda poveadat, kolko f-16 je okamizte nasaditelnych? kolko f-16 je bojovo nasaditelnych? ...

  okrem toho kazda armada si tieto udaje strazi relativne dosledne
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  10:27 23.01.2017

  Orientace Polaku na vyzbroj z USA je jasna, nedava smysl kupovat neco jineho, nez dalsi F-16. K cemu by jim Gripeny nebo Eurofightery byly, akorat horsi logistika.

  Orientace Polaku na vyzbroj z USA je jasna, nedava smysl kupovat neco jineho, nez dalsi F-16. K cemu by jim Gripeny nebo Eurofightery byly, akorat horsi logistika.

 • ruleta
  10:16 23.01.2017

  Napady trochu megalomanske, nektere zakazky predrazene (k hodnote co dostanou) - presto se z Polska stava pomalu a jiste evropska vojenska velmoc. Koncepce jasna a plni se. Pro mne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Napady trochu megalomanske, nektere zakazky predrazene (k hodnote co dostanou) - presto se z Polska stava pomalu a jiste evropska vojenska velmoc. Koncepce jasna a plni se. Pro mne osobne blizsi pristup nez opatrne naslapovani v prostredi koncepce - nekoncepce a ve vysledku stejne predrazene zakazky.
  Skrýt celý příspěvek