Polsko posiluje ochranu pobřeží

Foto: NSM v akci. /  Kongsberg
NSM / Kongsberg 

Polské ministerstvo obrany nakoupí druhý raketový systém vyzbrojený střelami Kongsberg NSM (Naval Strike Missile) pro ochranu svého pobřeží. Podle vyjádření polského ministerstva obrany jde o přímou odpověď na krizi na Ukrajině.

„Po krizi na Krymu polský premiér Donald Tusk nařídil přezkoumat ´Technický modernizační program 2013-2022´ Polských ozbrojených sil a program byl mírně upraven pro zvýšení polských odstrašujících možností,“ řekl v souvislosti s nákupem polský ministr obrany Czeslaw Mroczek.

První střely NSM si Polsko od norské společnosti Kongsberg objednalo již v roce 2008. Raketami je vyzbrojená nový oddíl pro ochranu pobřeží NDR (Nadbrzezny Dywizjon Rakietowy).

Oddíl NDR disponuje šesti odpalovacími vozidly a 48 střelami NSM. Součástí systému jsou i radarová, řídicí a velitelská vozidla.

Operační způsobilosti dosáhl polský NDR v červenci 2013.  „Divize nebude zajišťovat pouze ochranu polského pobřeží, ale bude také posk y tovat ochranu námořnictvu,“  řekl generál Waldemar Skrzypczak, zástupce polského ministra obran y.

Radarové pokrytí zajišťují polské mobilní radary TRS-15M. Dosah radaru TRS-15M je pro námořní cíle 50 km, pro vzdušné cíle 200 km.

O těchto radarech uvažovalo dokonce české ministerstvo obrany. Avšak vzhledem ke zastaralosti koncepce TRS-15M od nákupu odstoupilo.

Střela NSM vyniká velkou obratností a aplikací technologií stealth. Naváděcí systém je pasivní – během letu je střela naváděna inerciálně, v závěrečné fázi je automaticky navedena pomocí infračerveného senzoru. Díky databázi všech známých plavidel střela NSM útočí na nejzranitelnější část lodě.

Pomocí datalinku je možné za letu měnit dráhu střely i její cíl. Hmotnost střely je 407 kg, hmotnost bojové hlavice je 125 kg. Během startu střelu pohání raketový motor, za letu ji pohání proudový motor o výkonu 2,5-3,3 kN. Střela se pohybuje vysokou podzvukovou rychlostí.

Dolet střely přesahuje 185 km. Z polského pobřeží lze tak pokrýt velkou část Baltského moře. V dosahu je také celé pobřeží ruského Kaliningradu.

Polsko plánuje nákupem druhého systému NSM vyzbrojit další pobřežní raketovou divizi. Pořizování dalších střel a veškerého podpůrného vybavení má začít již letos.  

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Embow: L-159 ALCA v akci

Naše letka se spolu s 211. letkou 21. základny taktického letectva Čáslav právě vrátila z ...

Cvičení Safe Return 2013 v Rakousku

Ve dnech 9. Až 20. září 2013 proběhlo v Rakousku poměrně veliké cvičení ozbrojených sil Safe Return ...

Estonsko nakoupí obrněnou techniku z Nizozemska

Estonské obranné sily (Maavägi) projevily zájem o použitá bojová vozidla pěchoty CV90 z přebytků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • JiriTintera
    19:39 26.04.2014

    Vážený pane Grohmanne, s lítostí sobě vlastní vás musím upozornit na chybu v překladu. Polský termín: dywizjon se správně překládá jako oddíl. Pro pojem divize používají Poláci ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážený pane Grohmanne,
    s lítostí sobě vlastní vás musím upozornit na chybu v překladu. Polský termín: dywizjon se správně překládá jako oddíl. Pro pojem divize používají Poláci slovo: dywizja.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...