Polsko pošle na hranici s Běloruskem další vojáky

Polsko pošle na hranici s Běloruskem další vojáky
Polska Hraniční stráž / X, @Straz_Graniczna (Zvětšit)

Hranici mezi Polskem a Běloruskem bude střežit více vojáků. S odvoláním na ministerstvo obrany to dnes napsala agentura PAP, podle níž jde o krok související s migrací. Norská rada pro uprchlíky (NRC) ve stejný den vyzvala Polsko a Evropskou unii, aby řešily zhoršující se humanitární krizi. Přístup na hranici je omezen, což podle ní brání v poskytování humanitární pomoci lidem hledajícím mezinárodní ochranu.

Zástupci polského ministerstva obrany dnes na tiskové konferenci oznámili, že zvýší počet vojáků podporujících pohraniční stráž ze současných 6000 na přibližně 8000 vojáků, dalších 9000 podle nich bude v záloze. "Pokud se na hranici něco bude dít, těchto 9000 vojáků se během 48 hodin přesune s veškerým vybavením a zbraněmi na hranici, aby ji chránili," uvedl náměstek polského ministra obrany Pawel Bejda.

Další náměstek polského ministra obrany Cezary Tomczyk agentuře Reuters řekl, že Polsko udělá vše, co je v jeho silách, aby vyřešilo migrační krizi na hranici s Běloruskem. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski už dříve řekl, že Polsko nevylučuje úplné uzavření hranice, na níž Varšava dosud uzavřela čtyři ze šesti hraničních přechodů.

Běloruská celní služba dnes podle ruské agentury TASS uvedla, že Polsko přestalo propouštět kamiony přijíždějící z Běloruska přes hraniční přechod Kukuryki-Kozlowiczy. Za noc se tam podle něj vytvořila kolona asi 600 vozidel. Polský finanční úřad podle Reuters reagoval prohlášením, že hraniční přechod není uzavřený, ale pohyb přes něj se zpomalil kvůli kontrolám souvisejícím s novými sankcemi. Zmíněný přechod je podle Reuters důležitou trasou pro zboží plynoucí do EU z Ruska a Číny.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Evropská unie si nechce špinit ruce s migranty a outsourcuje násilí za své hranice

EU platí autokratickým režimům za řízení migračních toků, což vede k vytvoření obrovského byznysu s ...

PREMIUM Polští vojáci, střílející na hranici s Běloruskem, skončili v poutech

Pobouření v Polsku vyvolalo počínání vojenské policie, která zatkla a v poutech odvedla tři vojáky ...

PREMIUM Polsko obnoví nárazníkovou zónu při hranici s Běloruskem, oznámily úřady

Polsko při své hranici s Běloruskem tento týden obnoví nárazníkovou zónu, kam nebudou mít přístup ...

PREMIUM Polská armáda počítá s tím, že bude dlouhodobě na hranici s Běloruskem

Polská armáda počítá s tím, že dlouhodobě zůstane u hranice s Běloruskem, při jejíž ostraze ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.