Polsko požaduje 10 000 vojáků NATO na svém území

Polsko požaduje 10 000 vojáků NATO na svém území
Foto: Vojáci NATO v Polsku? / Španělské ministerstvo obrany

Na současnou ukrajinskou krizi reagují státy různým způsobem. Nejaktivněji vystupuje jednoznačně Polsko. Před pár dny Polsko požádalo velení NATO o rozmístění dvou "těžkých brigád" na svém území, jako viditelnou demonstraci síly.

Polsko má na rozdíl od jiných evropských zemí velmi jasný názor k současné ukrajinské krizi. „Pravidla se nezměnila. Každý, kdo si myslí, že je možné koupit mír a stabilitu díky ústupkům, se mýlí. Takové chyby Evropa už udělala. A vždy skončily katastrofou... Historie nás učí, že jen pouze pevný postoj a tvrdý odpor proti aktům agrese porušování suverenity, pouze takový postup jednání, dává šanci na mírové vyřešení tohoto problému,“ řekl před několika týdny polský premiér Donald Tusk v polském parlamentu.

 

Polsko projevuje svou vůli bránit se konkretními kroky. Nejsou to jen masivní investice do armády, ale také neustálá snaha vybudovat na svém území alianční základny. Paradoxně Česká republika se takovému kroku brání, Polsko za něj bojuje.

 

Před pár dny se v Bruselu sešli ministři zahraničí členských zemí NATO. Cílem rokování bylo navrhnout řešení, jak zlepšit obranu členských zemí NATO, především na východní hranici. Jde především o Polsko a Pobaltí, kteří se cítí býti ohroženi Ruskem.

 

Znepokojení vyvolává i údajné hromadění ruských sil na hranicích s Ukrajinou. Vláda v Kremlu uklidňuje, že rozmístění ruských vojáků u ukrajinské hranice se nijak nevymyká normálu. Podle NATO však je v oblasti koncentrováno až 40 000 vojáků ve vysokém stupni připravenosti. Velitel spojeneckých sil v Evropě Philip Breedlove situaci označil za "neuvěřitelně znepokojivou".

 

Ať je skutečnost jakákoliv, Polský postoj je jasný. V reakci na současnou situaci, Radek Sikorski, polský ministr zahraničí, požádal o rozmístění "dvou těžkých brigád" obrněné pěchoty na polském území. Každá brigáda má asi 5000 vojáků.

 

"Je velmi důležité, aby všichni členové měli stejnou úroveň bezpečnosti," řekl Sikorski. "Polsko je členem NATO 15 let - a dosud jediná stálá vojenská instituce, kterou máme, je konferenční centrum a školící středisko. Uvítáme prominentní a výraznou přítomnost."

 

Také polský premiér Donald Tusk vyjádřil frustraci na váháním NATO rozmístit jednotky v jeho zemi. Podle něj se jedná o porušení slibů dávaných průběžně od vstupu Polska do NATO v roce 1997.

 

Podle The Daily Telegraph se však Německo a Nizozemsko stavějí odmítavě k polským požadavkům. Nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans v reakci na polskou žádost prohlásil, že "nepotřebujeme žádné vojáky NATO na hranici s Ruskem".

 

Zdroj: The Daily Telegraph

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Spojené státy rozšiřují vojenskou spolupráci s Polskem a Pobaltím

Spojené státy posilují svou vojenskou spolupráci s Polskem a Baltskými státy v reakci na události na Krymu. Rozšíření spolupráce potvrdil 5. března americký ministr obrany Chuck Hagel.

Polská karabina MSBS je připravená pro světové trhy

Polský vojenský odborný tisk informoval o prvním veřejném předvedení nové polské karabiny MSBS ve verzi bull-pup (MSBS-5,56B). Na střelnici Piastowie, nedaleko města Radomia, si mohla odborná věřenost ...

Současný stav ukrajinských pozemních sil

Po anexi Krymu se začala ruská vojska shromažďovat na východní hranici Ukrajiny. Ač se nyní napětí mírní, existuje stále riziko možného vojenského střetu mezi Ukrajinou a Ruskem. Jak by si v případném ...

Polské obrněné vozidlo PL-01

Polský vojenský průmysl rozvíjí koncept velmi zajímavé obrněné pásové platformy. Koncept se má stát během let základem pro novou rodinu polských obrněných vozidel UMPG (Uniwersalna Modułowa Platforma ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • PavolR
  19:54 29.05.2018

  A dnes, o štyri roky neskôr sa berie ako nejaká obrovská senzácia, že Poľsko konzistentne ide za svojim, bez ohľadu na to, že sa medzitým zmenila vláda. :-)

  A pritom myslím, že Poľsko je posledná krajina, ktorú by bolo možné obviňovať z toho, že by neinvestovalo do vlastnej armády a preto musí žiadať o ochranu inej a aj za to platiť, ako to badám v mnohých diskusiách. Odhliadnuc od geopolitických kalkulácií som toho názoru, že je síce fajn, keď je chuť a aj peniaze na investovanie, no reálne sa prezbrojenie šialene vlečie, veď si iba predstavme, koľko rokov by trvalo kompletné prezbrojenie na Borsuk, keby sa začalo hoci aj hneď zajtra. A to je stále reč čisto o rýchlosti výroby moderných zariadení a nie o povedzme administratívnych naťahovačkách. No proste beh na dlhé trate.

 • krystofmraz
  16:20 08.04.2014

  Gorn - Nebudeme slovíčkařit a hádat se, je-li ta "malá" oblastička Rusko, či mu jen patří. Každopádně nevidím ve vašem argumentu žádný smysl - máte snad pocit že Polsko nemá svojí armádu, která mnohonásobně převyšuje bojeschopností těch "pár" ruských vojáků, že by snad nemuseli být posíleni vojsky, které by museli přejít přes Ukrajinu tak jako tak? A na závěr, myslíte si, že Rusko bude natolik strategicky hloupé, aby si to neuvědomovalo? (V případě že by k něčemu došlo) Přiznávám, že máte v těchto maličkostech pravdu, ale přesto zůstává princip stejný - proč hrotit situaci, když je možné připravit věci tak, aby bylo Polsko posíleno včas i bez toho? A nezapomínejme, že Polsko není Gruzie - odvažuji se říct, že Polská armáda by byla skutečný problém i pro armádu RF (tím nemyslím, že by to byl vyrovnaný boj).

 • realista
  11:06 06.04.2014

  Gorn: dobře vypsané, ale pozemní jednotky netvoří více, než kolem 10000 vojáků.
  žádné přesuny vojsk na Kalingarad nerobíjají, ale pokud USA, Nato přesounou vojáky ke Kalingaradské oblasti, Rusko početní stavy navýší.

  Adanedhel: Pokud hlupákovi dojdou argumenty, tak se uchyluje k urážkám.

 • saracen
  08:03 06.04.2014

  Pre Gorn: Predpokladám, že tou pevnosťou s vojskom, ktoré ste vymenoval ste mal na mysli celú oblasť, ktorá má 15.100 km2 a nie len hlavné správne mesto.

 • Petr M
  23:56 05.04.2014

  Gorn byl by nějaký odkaz na počty vojáků, pozemních jednotek na Kalinfaradu?

 • Adanedhel
  16:13 05.04.2014

  Ač Realista podle jména, absolutně popíráte sám svůj název. Jste k smíchu.

 • Gorn
  15:08 05.04.2014

  krystofmraz: opět špatně, Ruská federace s Polskem sousedí - Královecká (nebo chceteli Kaliningradská) exkláva

  realista:
  Baltská flotila
  letectvo
  23 Su-27, 26 Su-24, 11 Mi-24 Hind, 27 Ka-28 Helix, 17 Mi-8, 14 An-12/24/26, 2 An-12 Cub (MR/EW)

  námořní jednotky
  75 bojových plavidel - 3 moderní korvety třídy Stěreguščij (které díky výtlaku kolem 2000 tun NATO označuje jako fregaty), 2 torpédoborce třídy Sovremennyj, 2 fregaty třídy Neustrašimij... zbytek jsou převážně menší korvety s výtlakem pod 1000 tun.
  Pro srovnání Polské námořnictvo má nad 1000 tun pouze 2 fregaty třídy Oliver Hazard Perry a jednu korvetu ORP Kaszub

  pozemní jednotky
  brigáda námořní pěchoty, brigáda motorizované pěchoty, pluk motorizované pěchoty, dělostřeleská brigáda, plus různé nezávislé pluky a brigády pobřežní ochrany, PVO atd.

  neříkám že Kalinigrad je pevnost plná vojska, ale je to oblast o rozloze 215,7 km² která slouží jako základna vojska srovnatelného s celými národními armádami (česko, slovensko) což je poněkud nevídané, a málokdo si to uvědomuje

 • realista
  11:06 05.04.2014

  Že by Kalingarad byl okupovaný, slyším poprvé, oblast patří Rusku od 2.sv. války,
  Je tam základna Balstké flotily, a pár tisíc vojáků, tod vše k té " Ruské pevnosti plné vojska" Dělat strašáka z desetimilionové zemičky Běloruska se slabou armádou, které dispomuje dispomuje hlavně technikou z dob SSSR, je velice přehnané.

  Je docela jisté, pokud se přesune Americká brigáda 5000 vojáků + další brigáda poskládaná ze států Nato přesune ke Kalingaradské oblasti, Rusko počet vojáků také jistě navýší. Pak Poláci ze strachu, že Rusvové shromaždují na vojáky k útoku budou požadovat další jednotky nato, které dostanou, Rusové počty opět dorovnají....aby tam za chvíli nestály proti sobě u hranic kalingaradu statisícové armády:)

 • liberal shark
  09:11 05.04.2014

  Zdá se, že je potřeba některým diskutérům připomenout, že Polsko má ruskou armádu za humny. Polsko sousedí s okupovanou enklávou Královce, která v podstatě není ničím jiným než obrovskou ruskou pevností, plnou vojska. A také nesmíme zapomínat na Bělorusko, které s Ruskem velmi úzce spolupracuje a má ruské jednotky trvale na svém teritoriu. Takže rusáci vůbec nepotřebují procházet přes Ukrajinu ani se nechat vystřelit z praku, aby Polsko napadli. S rusáky se prostě nedomluvíte, oni neznají princip reciprocity "já budu hodný na tebe a ty na oplátku budeš hodný na mně". Jediné co na ně platí je "koukej se chovat slušně, jinak tě praštím tím velikým klackem, který držím v ruce". Jakékoliv jiné představy jsou jen zbožným přáním.

 • peter123x
  23:34 04.04.2014

  No jo poliaci. A tak nebojacne a iniciativne ste sa zhostili projektu Vychodoeuropske partnerstvo, s ktorym sa zacali sa rusom pretahovat o Ukrajinu. A ked sa im to vymkne s pod kontroli tak zrazu obavaju.Ale vypalilo to celkom nepekne, hlavne co sa tyka tych udalosti na Majdane a po nom.(Btw. Uz druhy takyto prevrat v relativne kratkom case) Bol by som zvedavy, ze ak by vedeli ako to dopadne, ci by sa tak poliaci tlacili do Ukrajiny. A co sa tyka EU a jej nezistnemu vztahu k Ukrajine, tak to je vidiet prave teraz. Lebo zrazu behom okamziku, bolo mozne zrusit clo na ua potraviny. Preco to nespravili pred 10 ci 15 rokmi, preco az teraz ked je takato vyhrotena situacia. Ved ani vtedy nebola na UA neaka uzasna ekonomika, a uz by za ten cas boli dnes o cosi inde. Mne sa skor zda, ze EU je skor do toho tlacena, a nie jej to velmi po chuti.

Stránka 1 z 5