Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). / Public Domain  

Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z adeptů je americký raketomet HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od firmy Lockheed Martin. Podle americké firmy lze HIMARS využít i jako ofenzivní zbraň v rámci protiraketové obrany.

Podle Fredericka Clarka z Lockheedu protiraketovou obranu tvoří čtyři klíčové části. První část jsou aktivní systémy s antiraketami - např. americký Patriot. 

Druhou částí je pasivní obrana - rozprostření, mobilita, odolnost a maskování vlastních sil a techniky. Třetí oblastí jsou systémy C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) - kvalitní C4ISR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol, co nejúčinněji, a s co nejmenšími prostředky.

Poslední oblastí protiraketové obrany jsou ofenzivní prostředky, které dokáží ničit nosiče a postavení raket protivníka. Pro takový úkol jsou ideální vlastní rakety země-země schopné flexibilně zasahovat bodové cíle na velké vzdálenosti.

Raketomet HIMARS může například použít přesně naváděnou raketu M31 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) s doletem 15 km až 70 km. Vyvíjená vylepšená střela GMLRS má dolet 120 km. GMLRS má tříštivo-trhavou hlavici (91 kg) schopnou explodovat ve výšce 3 m až 10 m nad povrchem pro maximalizaci účinku v cíli.

Lze také vsadit na velké rakety ATACMS (Army TACtical Missile System) s doletem 300 km. Po roce 2024 budou pro raketomety HIMARS k dispozici vyvíjené střely LRPF (Long-Range Precision Fires) schopné ničit bodové cíle na vzdálenost až 500 km. HIMARS navíc pojme dvě střely LRPF oproti jedné ATACMS.

Lockheed Martin pro program Homar nabízí jak střely GMLRS a ATACMS, tak v budoucnu mnohem výkonnější LRPF.

 
Návrh raketometu Homar na podvozku polského nákladního automobilu Jelcz. / PGZ

“Některé země mají laciné, nepříliš přesné rakety. Každá taková raketová ale může být nebezpečná a může nastat potřeba jejího sestřelení omezeným počtem antiraket. Útočící rakety ale mohou být odpáleny z různých míst a je proto nereálné očekávat, že se podaří všechny sestřelit. To je důvod, proč je nutné použít útočné schopnosti jako součást integrované protivzdušné a protiraketové obrany, aby došlo k vyváženému využití zdrojů. Do rovnováhy by se měly dostat obranné i útočné schopnosti - musíte se nejen bránit, ale být připraveni přejít do útoku. Tímto způsobem můžete získat efektivní schopnost odstrašení,” uvedl pro polský magazín Defence24 Clark.

Příkladem jednoduchých střel jsou ruské systémy Točka (dolet až 185 km) nebo i menší rakety odpalované z vícenásobných odpalovacích zařízení. Podobné raketové systémy jsou velmi levné a protivník je může nasadit ve velkém počtu.

Ničit nosiče/postavení raket nebo komunikační/velitelské systémy raketových jednotek nepřítele je tak mnohem ekonomicky efektivnější, než ničení útočících raket ve vzduchu. Raketomety schopné zastat tuto práci mohou výrazně ulehčit práci systémům protivzdušné a protiraketové obrany.


HIMARS v akci

Podobnou cestou se plánuje vydat americká armáda - budovaný integrovaný bojový velitelský systém raketové a vzdušné obrany (IBCS) americké armády dokáže propojit nejrůznější senzory, odpalovací systémy a velitelská stanoviště. IBCS pomocí radarů protivzdušné obrany dokáže zachytit útočící rakety, vypočítat místo jejich odpalu a okamžitě na toto místo navést palbu vlastních raketometů.

IBCS navíc umožňuje mixovat a spojovat prvky různých zbraňových systémů a je účinný i proti rušení vlastních radarů protivníkem - pokud je jeden radar rušen, IBCS zůstane „ve hře" tím, že využije data z jiného radaru umístěného na jiném místě nebo pracujícího na jiné frekvenci.

Systém ICBS je společně s komplety protivzdušné obrany Patriot rovněž nabízen Polsku. 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti

Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský ...

ASTROS 2020: Brazilský raketomet na podvozku české TATRY

Brazilská armáda začala zavádět do výzbroje raketový systém země-země ASTROS Mk6, ...

Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok pro Irák

Ruské dodávky zbraní do Iráku pokračují. Před několika týdny Irák získal postarší ruské bitevníky ...

Raketomet Homar pro polskou armádu

Polský Inspektorát pro vyzbrojování začíná s firmou Huta Stalowa Wola (HSW) dojednávat konečnou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

 • Shania
  13:26 01.05.2017

  Crusader: vzhledem k tomu, že jen pro asadovské a ruské media měli přístup na Shayrat, tak není moc divné, že většina fotek je od nich... Tady máš většinu dostupných veřejných ...Zobrazit celý příspěvek

  Crusader: vzhledem k tomu, že jen pro asadovské a ruské media měli přístup na Shayrat, tak není moc divné, že většina fotek je od nich...

  Tady máš většinu dostupných veřejných zdrojů na jednom místě:

  http://lostarmour.info/article...

  Jen z toho je potvrzeno zničení 9 x Su-22 a 3x MiG-23
  a další 4 už vyřazené MIG-23.

  Takže je to 12 potvrzených strojů, US udajně mluvili až o 20 strojích, v tom ale můžou být i ty vyřazené vraky.

  Nicméně SyAF mělo už jen okolo 50 provozuschopných letadel, z nichž je navíc velká část L-39. Ztrata 9 Su-22 je tedy velmi citelná, na letišti zůstali 4 provozuschopné SU-22 a jedno z nich bylo poškozeno.

  Mig-29 už téměř nelítají a pokud ano, jen pro QRA
  Mig-21 a Mig-23 zbývá jen hrstka
  SU-22 a Su-24 jsou hlavní utočné stroje.
  L-39 - pro noční utoky, nepoužitelná pro přesné udery.
  Vrtulníky - nepoužitelné pro přesné udery.

  Pokud tě zajímá, z čeho ty statistiky jsou, tak z denního reportování leteckých operací od Toma Coopera. Tady je z 6. a 7.4.

  https://www.reddit.com/r/Syria...


  --------

  mudry.udrzbar: velice nepravděpodobné a zatím jsem neviděl jediný důkaz o tom že tam nějaké stroje přesunuli na ruskou základnu a pokud ano, tak jen SU-24, ostatní typy by bylo velmi snadne rozpoznat..Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:38 01.05.2017

  Crusader: Kde kdo tvrdil že byli zasaženy všechny sily na letišti ?

  Na tom že studuješ vice než jeden zdroj informací snad není nic divného ? Pro vás asi ano.

  Crusader: Kde kdo tvrdil že byli zasaženy všechny sily na letišti ?

  Na tom že studuješ vice než jeden zdroj informací snad není nic divného ? Pro vás asi ano.

 • crusader
  09:37 01.05.2017

  andy2210
  ten citát samozřejmě vystihuje Vám podobné, aby nedošlo k omylu.

  andy2210
  ten citát samozřejmě vystihuje Vám podobné, aby nedošlo k omylu.

 • crusader
  09:20 01.05.2017

  Jirosi Tomu, co jste naposledy napsal, se říká přátelská palba nebo palba do vlastních řad, protože v tom Vašem odkazu je dost fotek od nenáviděného Sputniku (je zajímavý, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Tomu, co jste naposledy napsal, se říká přátelská palba nebo palba do vlastních řad, protože v tom Vašem odkazu je dost fotek od nenáviděného Sputniku (je zajímavý, že informace o tom, co napsal Sputnik, většinou ví právě ti co nejvíc věří americké propagandě). Navíc je zajímavé, že když ty fotky použije anglický bulvár, tak jsou pravdivé (i když vyvrací tvrzení o zasažení všech úlů na letišti).

  andy2210
  na to se hodí následující citát "Beati pauperes spiritu, quoniam ipsorum est regnum caelorum"Skrýt celý příspěvek

 • andy2210
  20:42 30.04.2017

  USA take lzou, ale s Ruskem se to neda srovnavat. Proto budu, na zaklade dosavadnich zkusenosti, verit USA. Toto je ta nejjednodussi forma ruske propagandy, ta je nastesti velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  USA take lzou, ale s Ruskem se to neda srovnavat. Proto budu, na zaklade dosavadnich zkusenosti, verit USA.

  Toto je ta nejjednodussi forma ruske propagandy, ta je nastesti velmi lehce odhalitelna.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:53 30.04.2017

  Tesil: Měl sem dojem že sem jen vyvracel ty lži o neúčinnosti takových střel. crusader: Až zveřejní Ruská media fotku k aktuálnímu dění která bude použitelná klidně ji budu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil: Měl sem dojem že sem jen vyvracel ty lži o neúčinnosti takových střel.

  crusader: Až zveřejní Ruská media fotku k aktuálnímu dění která bude použitelná klidně ji budu používat. Takové iluze že by u ní byl ještě pravdivý popisek jsi nedělám.Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  19:19 30.04.2017

  Shania domnievam sa, ze ten pokles naletu SyAF v 10-dnoch po udere bol sposobeny skor logistickym presunom operacnej flotily na Hmímím spamatavanim sa. V ramci moznosti SyAF ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  domnievam sa, ze ten pokles naletu SyAF v 10-dnoch po udere bol sposobeny skor logistickym presunom operacnej flotily na Hmímím spamatavanim sa.

  V ramci moznosti SyAF stiahlo pred uderom vsetko letuschopne, naopak znicene bolo hlavne neletuschopne vraky a servisovane stroje.

  Neviem odkial beries, ze prisli o 30% operacnych strojov? Nezda sa mi to velmi realne...Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  19:14 30.04.2017

  Logik Z jakých fotek to plyne? Z fotky, kde někdo udělal kroužky a napsal že je to tam všechno zničený? Opravdu tomu věříte? Ale jo Američani nelžou :-)))))))))))), lžou jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  Z jakých fotek to plyne? Z fotky, kde někdo udělal kroužky a napsal že je to tam všechno zničený? Opravdu tomu věříte? Ale jo Američani nelžou :-)))))))))))), lžou jen Rusové.

  Shania
  Odkud víte, že Syřani přišli o 30% letounů? Z grafu nějakého QalaatAlMudiqa? Kdo to je? Odkud čerpá informace?

  Jirosi
  No čekal jsem alespoň odkaz na Associated Press, Reuters, CCN, BBC nebo tak něco podobného. Ale bulvární plátek? Ale hlavně když mají hezké fotky (bohužel většinu ze Sputniku - ale tomu snad nevěříte, ten přece lže, nebo ne?)Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:44 30.04.2017

  Jirosi Ve světle tvých předchozích příspěvků výtku tak úplně nechápu.Sám se vyjadřuješ k nasazení amerických raket.Asi v tom budeš mít trochu guláš.

  Jirosi Ve světle tvých předchozích příspěvků výtku tak úplně nechápu.Sám se vyjadřuješ k nasazení amerických raket.Asi v tom budeš mít trochu guláš.

 • Jirosi
  18:12 30.04.2017

  Tesil: "Nemělo by v tomto případě být přednější zabývat se oprávněností samotného útoku.Pouze díky zdrženlivosti Rusů nedošlo k maléru. Z tohoto pohledu není zas tak důležité ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil: "Nemělo by v tomto případě být přednější zabývat se oprávněností samotného útoku.Pouze díky zdrženlivosti Rusů nedošlo k maléru.
  Z tohoto pohledu není zas tak důležité kolik střel zasáhlo nechráněný cíl."

  Tady je článek o vedení raketového útoku na odpalovací zařízení raket jako o formě aktivní obrany. Takže dává smysl zde uvést efektivitu podobného nasazení raket v nedávné době. Politika se řešila v článkům vedeným k tomuto útoku, případně v článku o použití ZHN.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:04 30.04.2017

  PavolR Rusové zachovali zdrženlivost i v případě izraelského náletu.Tajné služby obou států spolupracují velmi dobře řadu let a RF spolupracuje s Izraelem i na zbrojních ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR Rusové zachovali zdrženlivost i v případě izraelského náletu.Tajné služby obou států spolupracují velmi dobře řadu let a RF spolupracuje s Izraelem i na zbrojních programech.
  A to jde,zachovat chladnou hlavu a domyslet případné následky a vyhodnotit pro a proti.
  Samotní Rusové Asada určitě usměrňují.Hlavně aby někdo zapůsobil i na Donalda.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:43 30.04.2017

  Tesil: Právne hľadisko je irelevantné, keďže neexistuje žiadna medzinárodná inštitúcia, ktorá by dokázala zobrať na zodpovednosť prezidenta USA. Z morálneho hľadiska je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  Právne hľadisko je irelevantné, keďže neexistuje žiadna medzinárodná inštitúcia, ktorá by dokázala zobrať na zodpovednosť prezidenta USA.
  Z morálneho hľadiska je v poriadku, keď sa Asadovi ukáže, že nemôže robiť úplne čokoľvek.
  Z praktického hľadiska fakt, že si tu niekto, kto má stále po ruke atómový kufrík, len tak zmyslí a začne strieľať rakety, človeku na pokoji nepridá.

  A čo by asi tak Rusom ostávalo, než zdržanlivosť? Už tak to majú náročné a aby si situáciu ešte viac komplikovali ... až takí blbí nie sú ani oni.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:21 30.04.2017

  Nemělo by v tomto případě být přednější zabývat se oprávněností samotného útoku.Pouze díky zdrženlivosti Rusů nedošlo k maléru. Z tohoto pohledu není zas tak důležité kolik střel ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemělo by v tomto případě být přednější zabývat se oprávněností samotného útoku.Pouze díky zdrženlivosti Rusů nedošlo k maléru.
  Z tohoto pohledu není zas tak důležité kolik střel zasáhlo nechráněný cíl.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:56 30.04.2017

  Crusader: z těch fotek plyne jednoznačný závěr, že rusové lhali. To, že lhali i američané je "přání otcem myšlenky" - neexistuje jedinný hmatatelný důkaz, proč by tomu tak mělo ...Zobrazit celý příspěvek

  Crusader: z těch fotek plyne jednoznačný závěr, že rusové lhali. To, že lhali i američané je "přání otcem myšlenky" - neexistuje jedinný hmatatelný důkaz, proč by tomu tak mělo být....

  To Tvoje průměrování pravdy (Rusové tvrdí to, Američané tvrdí to, pravda bude někde uprostřed) je totiž nesmyslný postup. Zpravidla daleko častěji jedna strana tvrdí pravdu a druhá lže, než že si vymýšlí obě strany (viz. např. Buk - nesestřelili ho napůl Ukrajinci a napůl Rusové, Katyň - neudělali ji napůl Rusové a napůl Němci, v koncentrácích nebyl napůl humánní režim (jak tvrdil Hitler) a napůl zvěrstva, jak tvrdil západ atd...).Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:54 30.04.2017

  crusader: uder sice zničil infrastrukturu letiště, ale palivo a munice lze s trochou úsilí dopravit. Permanentně vyřadit letiště jedním úderem prostě nelze. I tak letiště bylo mimo ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: uder sice zničil infrastrukturu letiště, ale palivo a munice lze s trochou úsilí dopravit. Permanentně vyřadit letiště jedním úderem prostě nelze. I tak letiště bylo mimo provoz několik dní i bez zničených ranvejí (museli se stejně vyčistit od ulomků).

  Takže poškození letiště je jedna věc, ale co je zcela zásadní je, že SyAF přišlo cca o 30% (mig-23 a SU-22) zbývajících operačních strojů (mnoho z těch nezničených strojů byli odstavené vraky) a to je pro ně brutální zásah a je to vidět na tom kolik sorties jsou schopni generovat a VKS bylo nuceno lítat rekordní počty sorties aby ten pokles kompenzovali.

  A i když SyAF dokáže nárazově generovat dost sorties je to za cenu max, přetěžovaní zbývající flotily.

  http://www.acig.info/forum/dow...
  https://twitter.com/QalaatAlMu... Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:58 30.04.2017

  crusader: Chtěl jste fotky, fotky tam mají dobré. Dokonce jsou i ty zásahy spočítané. Takže s tohle pohledu web splňuje cíl. Pokud se vám něco nezdá tak o tomu můžete v klidu ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: Chtěl jste fotky, fotky tam mají dobré. Dokonce jsou i ty zásahy spočítané. Takže s tohle pohledu web splňuje cíl. Pokud se vám něco nezdá tak o tomu můžete v klidu konspirovat. Ale chápu že přijmout pravdu je těžké. Stejně jako poslat link na ty fotky které se vám nezdají nebo vyhledávat informace.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  12:26 30.04.2017

  Jirosi No bulvární dailymail jako zdroj informací (a ještě když čerpá fotky ze sputniku - doufám, že za ně Rusům zaplatili)? Český Blesk je proti tomu renomovaný zdroj. Mám rád ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  No bulvární dailymail jako zdroj informací (a ještě když čerpá fotky ze sputniku - doufám, že za ně Rusům zaplatili)? Český Blesk je proti tomu renomovaný zdroj. Mám rád pohádky o tom, že všechny úly byly zasažené a přitom minimálně na dvou fotkách jsou vidět nepoškozené letouny v úlech (i když se asi jedná stále o tytéž). Ona pravda bude asi někde mezi tím co říkají Rusové (23 tomahawků zasáhlo a mezi tím co říkají Američané (všechny kromě jednoho zasáhly). Myslím, že těch 44 zásahů o kterých se tu mluvilo by mohla být tak zhruba pravda.

  Lukas
  No měli by smůlu, ale myslím, že polské a spojenecké letouny by na tom byli asi tak nějak podobně (minimálně v dosahu z Kaliningradu).Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:32 30.04.2017

  Ciężko wyciągać poważne wnioski z amerykańskiego ataku w Syrii. Tomahawki odpalono "na pokaz" - by Trump mógł powiedzieć - "patrzcie jaki jestem silny i zdecydowany" Co do ...Zobrazit celý příspěvek

  Ciężko wyciągać poważne wnioski z amerykańskiego ataku w Syrii.
  Tomahawki odpalono "na pokaz" - by Trump mógł powiedzieć - "patrzcie jaki jestem silny i zdecydowany"

  Co do Polski - cóż wyobraźcie sobie że rosyjskie Su35 i inne maszyny wracają do baz po bombardowaniu Warszawy czy Łodzi - a tutaj niespodzianka - lotnisko w Czkałowskij, Czerniachowska i inne lotniska (cywilne i nieczynne) mają zniszczone pasy startowe i nie mogą lądować na nich samoloty

  Co wówczas? Żadna z maszyn nie ma takiego zasięgu by dolecieć do baz na terenie "właściwej" Rosji, a tankowce nie obsłużą tylu maszyn to w relatywnie krótkim czasieSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:34 29.04.2017

  crusader: Lenost používat google je strašná že ?

  http://www.dailymail.co.uk/new...

  crusader: Lenost používat google je strašná že ?

  http://www.dailymail.co.uk/new...

 • crusader
  21:55 29.04.2017

  jj284b OK věřím vám, nebudeme slovíčkařit (zásah nebo cíl), ale mohl byste sem hodit odkaz (to víte, puťka nám tyhle informace nedodává :-)), doufám, že to není jen tvrzení ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b
  OK věřím vám, nebudeme slovíčkařit (zásah nebo cíl), ale mohl byste sem hodit odkaz (to víte, puťka nám tyhle informace nedodává :-)), doufám, že to není jen tvrzení mluvčího amerického ministerstva obrany.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3