Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). / Public Domain  

Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z adeptů je americký raketomet HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od firmy Lockheed Martin. Podle americké firmy lze HIMARS využít i jako ofenzivní zbraň v rámci protiraketové obrany.

Podle Fredericka Clarka z Lockheedu protiraketovou obranu tvoří čtyři klíčové části. První část jsou aktivní systémy s antiraketami - např. americký Patriot. 

Druhou částí je pasivní obrana - rozprostření, mobilita, odolnost a maskování vlastních sil a techniky. Třetí oblastí jsou systémy C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) - kvalitní C4ISR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol, co nejúčinněji, a s co nejmenšími prostředky.

Poslední oblastí protiraketové obrany jsou ofenzivní prostředky, které dokáží ničit nosiče a postavení raket protivníka. Pro takový úkol jsou ideální vlastní rakety země-země schopné flexibilně zasahovat bodové cíle na velké vzdálenosti.

Raketomet HIMARS může například použít přesně naváděnou raketu M31 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) s doletem 15 km až 70 km. Vyvíjená vylepšená střela GMLRS má dolet 120 km. GMLRS má tříštivo-trhavou hlavici (91 kg) schopnou explodovat ve výšce 3 m až 10 m nad povrchem pro maximalizaci účinku v cíli.

Lze také vsadit na velké rakety ATACMS (Army TACtical Missile System) s doletem 300 km. Po roce 2024 budou pro raketomety HIMARS k dispozici vyvíjené střely LRPF (Long-Range Precision Fires) schopné ničit bodové cíle na vzdálenost až 500 km. HIMARS navíc pojme dvě střely LRPF oproti jedné ATACMS.

Lockheed Martin pro program Homar nabízí jak střely GMLRS a ATACMS, tak v budoucnu mnohem výkonnější LRPF.

 
Návrh raketometu Homar na podvozku polského nákladního automobilu Jelcz. / PGZ

“Některé země mají laciné, nepříliš přesné rakety. Každá taková raketová ale může být nebezpečná a může nastat potřeba jejího sestřelení omezeným počtem antiraket. Útočící rakety ale mohou být odpáleny z různých míst a je proto nereálné očekávat, že se podaří všechny sestřelit. To je důvod, proč je nutné použít útočné schopnosti jako součást integrované protivzdušné a protiraketové obrany, aby došlo k vyváženému využití zdrojů. Do rovnováhy by se měly dostat obranné i útočné schopnosti - musíte se nejen bránit, ale být připraveni přejít do útoku. Tímto způsobem můžete získat efektivní schopnost odstrašení,” uvedl pro polský magazín Defence24 Clark.

Příkladem jednoduchých střel jsou ruské systémy Točka (dolet až 185 km) nebo i menší rakety odpalované z vícenásobných odpalovacích zařízení. Podobné raketové systémy jsou velmi levné a protivník je může nasadit ve velkém počtu.

Ničit nosiče/postavení raket nebo komunikační/velitelské systémy raketových jednotek nepřítele je tak mnohem ekonomicky efektivnější, než ničení útočících raket ve vzduchu. Raketomety schopné zastat tuto práci mohou výrazně ulehčit práci systémům protivzdušné a protiraketové obrany.


HIMARS v akci

Podobnou cestou se plánuje vydat americká armáda - budovaný integrovaný bojový velitelský systém raketové a vzdušné obrany (IBCS) americké armády dokáže propojit nejrůznější senzory, odpalovací systémy a velitelská stanoviště. IBCS pomocí radarů protivzdušné obrany dokáže zachytit útočící rakety, vypočítat místo jejich odpalu a okamžitě na toto místo navést palbu vlastních raketometů.

IBCS navíc umožňuje mixovat a spojovat prvky různých zbraňových systémů a je účinný i proti rušení vlastních radarů protivníkem - pokud je jeden radar rušen, IBCS zůstane „ve hře" tím, že využije data z jiného radaru umístěného na jiném místě nebo pracujícího na jiné frekvenci.

Systém ICBS je společně s komplety protivzdušné obrany Patriot rovněž nabízen Polsku. 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti

Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský povstalecký sklad výbušnin s dostatkem materiálu pro výrobu stovek improvizovaných výbušnin. Mariňáci bohužel neměli u sebe dostatek prostředků ke zničení skladu. Na rozdíl od minulosti, kdy v takovém případě museli čekat na posily nebo čekat na leteckou podporu, zavolali na pomoc nejnovější zbraňový systém americké armády M142 HIMARS. Uběhlo několik desítek sekund a na sklad dopadá s milimetrovou přesností osm raket vypálených z mnoha desítek kilometrů vzdálené pozemní základny. Obrovská síť skladišť byla zničena během okamžiku.

ASTROS 2020: Brazilský raketomet na podvozku české TATRY

Brazilská armáda začala zavádět do výzbroje raketový systém země-země ASTROS Mk6, nejnovější řadu brazilského raketometu ASTROS II. Jde o klíčovou část brazilského projektu ASTROS 2020.

Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok pro Irák

Ruské dodávky zbraní do Iráku pokračují. Před několika týdny Irák získal postarší ruské bitevníky Su-25. Nyní se na letišti v Bagdádu objevily raketomety TOS-1A Solncepjok.

Raketomet Homar pro polskou armádu

Polský Inspektorát pro vyzbrojování začíná s firmou Huta Stalowa Wola (HSW) dojednávat konečnou podobu polského raketometu dlouhého dosahu Homar. Konec vyjednávání je naplánován na polovinu letošního roku. Dodávky prvních raketometů se očekávají v roce 2018.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • Shania
  13:26 01.05.2017

  Crusader: vzhledem k tomu, že jen pro asadovské a ruské media měli přístup na Shayrat, tak není moc divné, že většina fotek je od nich...

  Tady máš většinu dostupných veřejných zdrojů na jednom místě:

  http://lostarmour.info/articles/topornaya-rabota/

  Jen z toho je potvrzeno zničení 9 x Su-22 a 3x MiG-23
  a další 4 už vyřazené MIG-23.

  Takže je to 12 potvrzených strojů, US udajně mluvili až o 20 strojích, v tom ale můžou být i ty vyřazené vraky.

  Nicméně SyAF mělo už jen okolo 50 provozuschopných letadel, z nichž je navíc velká část L-39. Ztrata 9 Su-22 je tedy velmi citelná, na letišti zůstali 4 provozuschopné SU-22 a jedno z nich bylo poškozeno.

  Mig-29 už téměř nelítají a pokud ano, jen pro QRA
  Mig-21 a Mig-23 zbývá jen hrstka
  SU-22 a Su-24 jsou hlavní utočné stroje.
  L-39 - pro noční utoky, nepoužitelná pro přesné udery.
  Vrtulníky - nepoužitelné pro přesné udery.

  Pokud tě zajímá, z čeho ty statistiky jsou, tak z denního reportování leteckých operací od Toma Coopera. Tady je z 6. a 7.4.

  http://lostarmour.inf


  --------

  mudry.udrzbar: velice nepravděpodobné a zatím jsem neviděl jediný důkaz o tom že tam nějaké stroje přesunuli na ruskou základnu a pokud ano, tak jen SU-24, ostatní typy by bylo velmi snadne rozpoznat..

 • Jirosi
  09:38 01.05.2017

  Crusader: Kde kdo tvrdil že byli zasaženy všechny sily na letišti ?

  Na tom že studuješ vice než jeden zdroj informací snad není nic divného ? Pro vás asi ano.

 • crusader
  09:37 01.05.2017

  andy2210
  ten citát samozřejmě vystihuje Vám podobné, aby nedošlo k omylu.

 • crusader
  09:20 01.05.2017

  Jirosi
  Tomu, co jste naposledy napsal, se říká přátelská palba nebo palba do vlastních řad, protože v tom Vašem odkazu je dost fotek od nenáviděného Sputniku (je zajímavý, že informace o tom, co napsal Sputnik, většinou ví právě ti co nejvíc věří americké propagandě). Navíc je zajímavé, že když ty fotky použije anglický bulvár, tak jsou pravdivé (i když vyvrací tvrzení o zasažení všech úlů na letišti).

  andy2210
  na to se hodí následující citát "Beati pauperes spiritu, quoniam ipsorum est regnum caelorum"

 • andy2210
  20:42 30.04.2017

  USA take lzou, ale s Ruskem se to neda srovnavat. Proto budu, na zaklade dosavadnich zkusenosti, verit USA.

  Toto je ta nejjednodussi forma ruske propagandy, ta je nastesti velmi lehce odhalitelna.

 • Jirosi
  19:53 30.04.2017

  Tesil: Měl sem dojem že sem jen vyvracel ty lži o neúčinnosti takových střel.

  crusader: Až zveřejní Ruská media fotku k aktuálnímu dění která bude použitelná klidně ji budu používat. Takové iluze že by u ní byl ještě pravdivý popisek jsi nedělám.

 • mudry.udrzbar
  19:19 30.04.2017

  Shania

  domnievam sa, ze ten pokles naletu SyAF v 10-dnoch po udere bol sposobeny skor logistickym presunom operacnej flotily na Hmímím spamatavanim sa.

  V ramci moznosti SyAF stiahlo pred uderom vsetko letuschopne, naopak znicene bolo hlavne neletuschopne vraky a servisovane stroje.

  Neviem odkial beries, ze prisli o 30% operacnych strojov? Nezda sa mi to velmi realne...

 • crusader
  19:14 30.04.2017

  Logik
  Z jakých fotek to plyne? Z fotky, kde někdo udělal kroužky a napsal že je to tam všechno zničený? Opravdu tomu věříte? Ale jo Američani nelžou :-)))))))))))), lžou jen Rusové.

  Shania
  Odkud víte, že Syřani přišli o 30% letounů? Z grafu nějakého QalaatAlMudiqa? Kdo to je? Odkud čerpá informace?

  Jirosi
  No čekal jsem alespoň odkaz na Associated Press, Reuters, CCN, BBC nebo tak něco podobného. Ale bulvární plátek? Ale hlavně když mají hezké fotky (bohužel většinu ze Sputniku - ale tomu snad nevěříte, ten přece lže, nebo ne?)

 • Tesil
  18:44 30.04.2017

  Jirosi Ve světle tvých předchozích příspěvků výtku tak úplně nechápu.Sám se vyjadřuješ k nasazení amerických raket.Asi v tom budeš mít trochu guláš.

 • Jirosi
  18:12 30.04.2017

  Tesil: "Nemělo by v tomto případě být přednější zabývat se oprávněností samotného útoku.Pouze díky zdrženlivosti Rusů nedošlo k maléru.
  Z tohoto pohledu není zas tak důležité kolik střel zasáhlo nechráněný cíl."

  Tady je článek o vedení raketového útoku na odpalovací zařízení raket jako o formě aktivní obrany. Takže dává smysl zde uvést efektivitu podobného nasazení raket v nedávné době. Politika se řešila v článkům vedeným k tomuto útoku, případně v článku o použití ZHN.

Stránka 1 z 5