Polsko se stane evropskou vojenskou velmocí. S pomocí Jižní Koreje

Polsko se stane evropskou vojenskou velmocí. S pomocí Jižní Koreje
Lehká stíhačka FA-50 / ROKAF (Zvětšit)

Polský vojenský publicista Jaroslav Wolski pozval do svého pořadu Wolski o Wojnie Krzysztofa Plateka, tiskového mluvčí polské Agentury pro vyzbrojování (Agencja Uzbrojenia). Platek představil ambiciózní vyzbrojovací plány polských ozbrojených sil. Polsko za pomocí Jižní Koreje během několika let extrémně zvýší schopnosti svých ozbrojených sil a vojensko-průmyslového komplexu.

Jižní Korea – strategický vojenský partner Polska

Na začátku rozhovoru Platek upozornil na přeceňování ztrát ruské armády na Ukrajině. Ruská armáda rozhodně není zlomená. Současně ukrajinská armáda, jak se z novinových článků nemusí zdát, na tom není příliš dobře.

Podle tiskového mluvčí proto Polsko musí během pár let drasticky posílit své ozbrojené síly. Polsku pomůže Jižní Korea – ta je jedna z mála „západních“ zemí (možná jediná), která umí Polsku rychle doručit obrovské množství vojenské techniky a sdílet své know-how. Takové vojensko-průmyslové schopnosti, plus potřebnou politickou ochotu, nemá Francie, Německo, Velká Británie ani Itálie.

Právě rozsáhlý přenos know-how z Jižní Koreje do Polska, kompletní přenesení výroby nejmodernější korejské vojenské techniky, vybudování kompletního servisního a výcvikového ekosystému, a společný vývoj nové generace zbraní, jsou hlavní přednosti polsko-korejské vojenské spolupráce. Jihokorejci prakticky vybudují nový polský zbrojní průmysl.

Čtenáře Armádních novin napadne otázka: „Proč něco takového Polsku nenabídnou Američané?“ Možná Jihokorejci jednoduše nemají, na rozdíl od Američanů, takové byrokratické, politické, geopolitické a „kulturní“ překážky / dilemata.


Platek v pořadu Wolski o Wojnie

„Obecná rozhodnutí, která jsou přijímána na [polském] ministerstvu obrany, jsou svázaná s celkovou geopolitickou situací a s tím, co se děje ve střední a východní Evropě. Máme ruskou invazi na Ukrajině a Ruská federace ukázala své skutečné záměry. Nemůžeme počítat s tím, že Rusové na Ukrajině již vykrváceli. Obraz budovaný ve veřejném mediálním prostoru není jediný. O některých věcech se nemluví, například, že Ukrajina je ve velmi špatné situaci. O tom se prostě nemluví. A ztráty neodradí Rusko na dalších 15 let od dalších agresivních jednání. Obnovení ruských schopností může být mnohem rychlejší, než se řadě exportů zdá,“ uvedl na začátku Platek.

Polsko proto zásadně posílí své vojenské schopnosti během pár let. Navíc Polsko posílá na Ukrajinu velké množství vojenské techniky. Za Armádní noviny uveďme, že kromě 230 tanků T-72M1/M1R je to i neznámý počet tanků PT-91 Twardy (zřejmě jeden prapor). Dříve nebo později ale Polsko pošle Ukrajině všechny PT-91.

Celkově Varšava Kyjevu poskytne až 500 tanků T-72/T-72M1R/PT-91. Navíc Varšava darovala Ukrajině 18 samohybných houfnic Krab a hodlá poslat dalších 36 (kromě toho Ukrajina koupí 58 Krabů).

Aktuální počty a neoficiální odhady ale nejsou podstatné – proud polské vojenské techniky na Ukrajinu neustane po mnoho let. Samozřejmě záleží na rychlosti a rozsahu zavádění nové výzbroje do polských ozbrojených sil. To je ostatně další důvod rychlého a masivního nákupu zbraní z Koreje – rychle dodávky korejské vojenské techniky umožní posílat další polskou výzbroj na Ukrajinu. Polské modernizační plány a vyzbrojování ukrajinských ozbrojených sil polskou vojenskou technikou jsou jednoduše spojené nádoby.

Platek zdůraznil, že polská armáda do roku 2025 nahradí všechny tanky a houfnice darované Ukrajině. Současně od tohoto roku začnou rozsáhlejší dodávky korejských zbraní a od roku 2026 výroba polonizované korejské vojenské techniky v Polsku.


Korejská vojenská technika pro polské ozbrojené síly

Tanky

116 amerických skladových tanků M1A1 SA dorazí do Polska v letech 2023 a 2024. Součástí dodávek jsou podpůrná vozidla, náhradní díly a munice. Polsko tedy získá dva kompletně vybavené a bojeschopné tankové prapory (2×58 tanků). Současně se vedou jednání o přenosu amerického tankového know-how do Polska – tyto rozhovory vede polský koncern PGZ (Polska Grupa Zbrojenoviwa).

Páteř polských tankových sil ale podle Platka budou tvořit korejsko-polské tanky K2PL.

Wolskieho zajímalo, proč polské ministerstvo obrany nekoupilo více amerických tanků M1A2 SEPv3 nebo M1A1 SA. Protože současný provoz amerických a korejských tanků K2 přinese logistické potíže.

„Díváme se na Jižní Koreu stejným způsobem, jako se Jižní Korea kdysi dívala na Spojené státy. Kde byl jihokorejský zbrojní průmysl před 40 lety? A kde jsou nyní? Jihokorejci díky této úzké spolupráci s americkými partnery začali vyrábět nejnovější tanky K2,“ uvedl Platek a později v rozhovoru dodal, že je výhodné mít dva strategické dodavatelé klíčové vojenské techniky.

Podle tiskového mluvčí sice americké M1A2 SEPv3 nemají konkurenci, ale mnohem lehčí a mobilnější K2 v polských podmínkách skvěle doplní Abramsy. K2 nemá tak silný pancíř jako Abrams, ale pro svou relativně nízkou hmotnost (55 tun; SEPv3 69 tun) se hodí k rychlému překonávání vodních toků a k manévrování v obtížném terénu. Elektronika, senzory a systém řízení palby K2 jsou přitom na špičkové úrovní.


K2

Polsko hodlá k Abramsům přiřadit velmi těžká bojová vozidla pěchoty (BVP; pravděpodobně KS21 RedBack). Naopak lehčí a mnohem mobilnější tanky K2 doplní obojživelná BVP Borsuk.

Za Armádní noviny uveďme, že všech 366 Abramsů (250 M1A2 SEPv3 a 116 M1A1 SA) převezme těžká 18. mechanizovaná divize, která mezi řekami Bug a Wieprz z východu chrání hlavní město Varšavu. Tato divize nebude ve svém operačním prostoru muset překonávat žádné velké řeky a současně musí vydržet největší nápor nepřítele – ten se bude snažit rychle dostat k Varšavě.

Polsko první skladové tanky K2 dostane již letos. Další budou nově vyrobené. Již první tanky K2 obdrží polské komunikační systémy a (polské nebo zahraniční) systémy řízení boje (BMS) propojitelné s BMS zavedené v polské armádě. Tato rychlá počáteční dodávka 180 korejských tanků K2 (tři prapory) proběhne do roku 2025. Půjde o rychle zacelení mezery po darovaných T-72 a PT-91 na Ukrajinu. Po roce 2026 pak tyto tanky projdou modernizací na nejnovější standard K2PL.

Do roku 2025 tedy Polsko získá 116 tanků M1A1 SA a 180 tanků K2.


Norská verze K2NO (se systémem Trophy) vedle původních tanků K2; větší foto / Hyundai Rotem

Současně Polsko a Jižní Korea budou pracovat na vylepšené verzi K2PL s lepším pancířem (současný K2 má slabé pancéřování). I norská verze K2NO již má pokročilejší pancíř. K2PL mimo jine dostane kamerový systém s 360° pokrytím (zřejmě s autonomním vyhledáváním cílů), podobně jako má SEPv3, a také korejský aktivní systém ochrany KAPS (Korean Active Protection System). KAPS drasticky zvýší ochranu tanku před protitankovými řízenými střelami a další „pomalu“ letící protitankovou municí (nejrůznější kumulativní munice).

V Polsku vznikne kompletní školicí centrum posádek tanků K2, včetně nejmodernějších simulátorů. S výcvikem polských tankistů pomůže jihokorejská armáda přímo v Jižní Koreji.

Za skutečnou revoluci Platek označil fakt, že Jižní Korea v Polsku, zřejmě v rámci firmy HSW (Huta Stalowa Wola), postaví novou továrnu pro kompletní výrobu korejsko-polských tanků K2PL. A pozor! V Polsku se mají licenčně vyrábět (resp. kompletovat) korejské power-packy. Půjde o rodinu motorů pro tanky K2PL i samohybné houfnice K9PL (viz dále). Současně v Polsku vznikne kompletní základna pro servis tanků K2PL. Tedy něco, co se u nákupu německých tanků Leopard podcenilo a u tanků Abrams se to řeší ex post.

Od roku 2026 nová továrna pro polskou armádu postupně vyrobí 820 tanků K2PL. Polská armáda chce tedy 1000 tanků K2PL (180 tanků K2 bude vylepšeno na verzi K2PL). Takový počet K2PL a 366 Abramsů odpovídá nasycení šesti mechanizovaných divizí.

Pro rychlou a masivní výrobu K2PL je ale nutné importovat komponenty (nebylo uvedeno jaké a v jakém rozsahu) z Jižní Koreje. Ostatně není na tom nic divného – není v silách žádné země vyrábět absolutně všechny součástky na svém území. Dodavatelské řetězce nutné k výrobě jakékoliv komplikované techniky jsou a zůstanou mezinárodní, resp. mezikontinentální.

Polsko se díky masivnímu nákupu jihokorejské techniky a know-how stane centrem korejského průmyslu V Evropě. Navíc Polsko a Jižní Korea mají společně pracovat na tanku nové generace K3 (K3PL), který bude vyráběn v Polsku a Jižní Koreji. Tento tank může mít kanon ráže 140 mm. Ostatně současný K2 je již připraven pro instalaci kanonu této ráže.

Polsko mimo jiné do společného vývoje přispěje informacemi a zkušenostmi z provozu amerických Abramsů.


Houfnice K9A1

Samohybné houfnice

Polsko v letech 2022 až 2023 dostane 48 samohybných houfnic (dva oddíly) K9A1 ráže 155 mm s polským systém řízení palby / boje Topaz. Již v letošním roce dorazí 18 skladových houfnic K9A1. Tato dodávka zacelí mezeru vzniklou darováním polských houfnic Krab Ukrajině. Všechny houfnice K9A1 pak po roce 2026 projdou modernizací na standard K9PL.

Wolskieho zajímalo, proč polské ministerstvo obrany raději nenakoupí více domácích houfnic Krab a neumožní polské HSW rozšířit výrobu. Parafrázovaná odpověď byla: „HSW má zakázek až nad hlavu“. HSW podle smlouvy z roku 2016 musí vyrobit 96 houfnic Krab pro polskou armádu (do roku 2024) a zároveň 54 Krabů pro ukrajinskou armádu. To potrvá do roku 2026. Zároveň v letošním roce polské ministerstvo obrany objedná dalších 48 houfnic Krab (dva oddíly po 24 houfnicích).

Současně od roku 2026 HSW začne vyrábět houfnici K9PL na základě nejnovější korejské houfnice K9A2. Ta se vyznačuje plně autonomním nabíjecím systém střel i prachových náplní. Verze K9A1 má „pouze“ autonomní (s lehkou dopomocí osádky) nabíjení střel. Ale již od roku 2024 Polsko získá houfnice K9PL vyrobené v Jižní Koreji, nejdříve na základě verze K9A1 a později K9A2. Verze K9PL získá zejména polské komunikační vybavení a systém Topaz. Ostatně Topazy získají i všechny polské raketomety HIMARS, stíhače tanků Ottokar Brzoza a budou je využívat i kamikadze drony Warmate.


K239 Chunmoo

Polsko se zajímá i o korejské raketomety K239 Chunmoo, současně se letos nakoupí další polské raketomety WR-40 Langusta II ráže 122 mm. Chunmoo využívá střely ráže 130 mm, 227 mm a 239 mm. Opět je ve hře licenční výroba korejských raketometů a raket.

Celkově Polsko na svém území hodlá vyrobit, a z Jižní Koreje od roku 2024 importovat, 692 houfnic K9A1 a K9PL. Přičemž K9A1 později projde modernizací na standard K9PL s plně autonomním nabíjecím systémem.

Zajímavé je, že HSW má vedle sebe vyrábět houfnice K9PL, současné houfnice Krab a poté houfnice nové generace K9PLA3 (nástupce Krabů). Má jít o zcela novou houfnici vzniklou v korejské a polské spolupráci. Polsko při vývoji K9PLA3 využije zkušenosti s nasazením Krabů na Ukrajině.

HSW bude současné Kraby vyrábět i po roce 2026 (očekávají se tedy nové objednávky), až do připravenosti K9PLA3 pro sériovou výrobu. Za Armádní noviny můžeme s velkou jistotou říct, že všechny houfnice vyráběné v Polsku (resp. HSW), ať už je nazveme jakkoliv, budou sdílet maximum společných komponentů. Ostatně i současný Krab využívá podvozek a pohonnou jednotku z K9.

Výsledně Polsko hodlá provozovat okolo 800 samohybných pásových houfnic ráže 155 mm. Platek přitom v rozhovoru opět zdůraznil – v Polsku vznikne nejen kompletní servisní zázemí houfnic K9, ale mají se zde vyrábět (kompletovat) všechny klíčové komponenty, četně motorů, převodovek a transmisí.


AS21

BVP

Platek dementoval zprávy o nákupu starších korejských BVP K21 se 40mm kanonem. Současně tiskový mluvčí uklidnil polské posluchače – polská armáda nakoupí 1000 BVP Borsuk (výhledově až 1400) a začlení je do mechanizovaných a tankových praporů. Lehké, extrémně mobilní a obojživelné BVP Borsuk doplní tanky K2PL. Z počátku, do jejich vyřazení po roce 2030, také německé Leopardy 2.

Současně Polsko vážně uvažuje o nákupu jihokorejských těžkých BVP AS21 Redback – podle všeho tyto BVP mají být plně importovány z Jižní Koreje. Jak bylo řečeno dříve, těžké Redbacky s tanky SEPv3 mají u 18. divize chránit Varšavu a absorbovat nejtěžší nápor ruské armády.

Pochopitelně, pokud Rusko zaútočí, bude to svým způsobem selháním polské armády – hlavním cílem Polska je totiž mít tak silnou armádu, aby Rusové nemohli využívat vojenské prostředky jako nátlakový nástroj v diplomatickém vyjednávání s Polskem, USA nebo evropskými zeměmi. Aby Rusové nemohli říct: „Pokud nedostaneme, co chceme, bude válka.“ A pokud to přesto řeknou, aby Polsko mohlo sebevědomě říct: „Tak to zkuste“.

V případě AS21 se počítá i s instalací polského bojového modulu ZSSW-30. Ale bude to ještě předmětem vyjednávání.

Současně Varšava a Soul řeší problematiku kolových obrněných vozidel. V roce 2023 Polsku končí licence na výrobu obrněnců Rosomak (finská Patria AMV). Nabízí se tak výroba polsko-korejského kolového obrněnce v Polsku, na základě korejské platformy K806/K808.


K806 (6×6) a K808 (8×8)

FA-50

Největší kontroverze vyvolává nákup korejských lehkých stíhaček FA-50. Kontroverze v tom smyslu, že polští vojenští publicisté nechápou a nemohou přijít na důvod, proč ministerstvo jednoduše nenakoupilo více F-16.

Podle Platka lze FA-50 označit jako největší „gap filler“ ze všech nákupů. Hlavním důvodem je opět rychlost dodávek. Jižní Korea umí FA-50 dodat velmi rychle, což umožní polskému letectvu vyřadit MiGy-29 a Su-22 z výzbroje. Zároveň Platek připomněl, že polské letectvo k plnění všech úkolů potřebuje 160 víceúčelových taktických nadzvukových letadel.

Prvních 12 FA-50 Block 10 (s velmi omezenými bojovými možnostmi) dorazí již v příštím roce. Mnohem pokročilejších 36 FA-50PL (na základě FA-50 Block 20), s AESA radarem, střeleckým pouzdrem Sniper, integrací střel AIM-9X (výhledově AMRAAM a Brimstone) a Link 16, dorazí v roce 2023. Na verzi FA-50PL se později dostanou i FA-50 Block 10. Celkově tedy polské letectvo své MiGy-29 a Su-22 nahradí 48 FA-50PL. Platek kromě rychlosti dodávek zdůraznil společnost mnoha komponetů mezi FA-50 a F-16.

V Polsku má opět vzniknout kompletní servisní zázemí a výcvikové centrum. Polšti piloti se přitom s FA-50 již seznámili během několika letů v Jižní Koreji.


FA-50

Kolem roku 2025 tedy ve výzbroji polského letectva najdeme: 32 F-35A Lightning II, 48 F-16C/D Block 50/52, 48 FA-50 a 16 cvičných M-346 Bielik, které lze použít omezeně pro bojové úkoly.

Na úplný závěr pak Platek zmínil korejské víceúčelové nadzvukové letadlo KF-21 Boramae, které před pár dny vykonalo svůj první let. Polsko má zájem nakoupit i tento dvoumotorový letoun. Nic bližšího ale tiskový mluvčí k tomu neuvedl, pouze to, že cílem je provozovat 160 „stíhaček“.

Za Armádní noviny uveďme – Polsko obětovalo logistické problémy spojené s provozem více platforem výměnnou za extrémně rychlé dodávky velkého množství pozemní i letecké techniky. Stejně tak výměnou za vybudování nového vojenského průmyslu.

A ukázalo se, že v západním světě tak rozsáhlé dodávky, možnosti, kompetence, flexibilitu, politickou nepodmíněnost, rozsah strategické spolupráce, a ochotu sdílet know-how, nabízí jen Jižní Korea.

Důvod takového extrémního spěchu je přitom zneklidňující – západoevropské země NATO (mimo Švédsko a Finsko) nemají, a zřejmě ani v dohledné době nebudou (nechtějí) mít, skutečné kapacity pro vojenské odstrašování Ruska. Polsko se proto rozhodlo takové kapacity vybudovat vlastními silami.

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Podepsáno: Polsko stvrdilo nákup 250 amerických tanků M1A2 SEPv3 Abrams

V prostorách výcvikového polygonu Wesolej, u 1. Varšavské obrněné brigády (1. Warszawskiej Brygady ...

PREMIUM MGCS vs. KF51 Panther vs. K2PL: Boj tanků o Evropu

Evropské země tradičně hledí v otázkách zbraňové výroby pouze na vlastní zájmy. Nezměnila to ani ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Arccos
  16:35 26.07.2022

  Vůbec bych neměl nic proti tomu, kdyby se k našim 24 F-35 pořídily FA-50 v nějakém udržitelném počtu a to pro účely air policingu. Vykonávat tuto službu s třicetitunovým stealth ...Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec bych neměl nic proti tomu, kdyby se k našim 24 F-35 pořídily FA-50 v nějakém udržitelném počtu a to pro účely air policingu. Vykonávat tuto službu s třicetitunovým stealth hitech letadlem F-35 je opravdu zbytečné. Onen udržitelný počet může být díky plánovanému pořízení FA-50 a celého servisu Polskem docela nízký - nevím, pět, šest kusů?Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   16:58 26.07.2022

   Nie som si moc istý či by to malo zmysel, skôr Vás vidím v bezodplatnom prenechaní Gripenov C/D s ich následnou modernizáciou a akvizíciu min. rovnakého počtu Gripenov E/F.

   Nie som si moc istý či by to malo zmysel, skôr Vás vidím v bezodplatnom prenechaní Gripenov C/D s ich následnou modernizáciou a akvizíciu min. rovnakého počtu Gripenov E/F.

   • Arccos
    17:17 26.07.2022

    Pokud se pořídí F-35, je zachování nebo pořízení dalšího plnohodnotného stíhacího typu jenom plýtvání zdroji a logistickou komplikací. I ten FA-50 má smysl právě jenom díky polským ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud se pořídí F-35, je zachování nebo pořízení dalšího plnohodnotného stíhacího typu jenom plýtvání zdroji a logistickou komplikací. I ten FA-50 má smysl právě jenom díky polským aktivitám.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    21:50 26.07.2022

    Polské aktivity mají vést k posílení obranyschopnosti na takovou míru, že v konvenční válce dokáží odrazit rusácko i v situaci, když se rusák někdy zase domluví s Němci. Gripeny ...Zobrazit celý příspěvek

    Polské aktivity mají vést k posílení obranyschopnosti na takovou míru, že v konvenční válce dokáží odrazit rusácko i v situaci, když se rusák někdy zase domluví s Němci.

    Gripeny E opravdu ne, má smysl se bavit o třetí bojové letce na modernizovaných Gripenech C/D, které se mohou časem přezbrojit na F-35, pokud to bude dávat smysl (alternativa je nějaký pokročilý "loyal wingman" nebo nazvukové cvičně bojové letadlo, které zvládne pokračovací výcvik pilotů F-35 a zároveň mise typu air-policing nebo CAS.

    Na rozdíl třeba od kolegy Jirosiho sdílím s Poláky obavy, že tu nebudeme za 8 či 10 let jezdit na růžových ponícich pod vlajkou duhy.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:16 27.07.2022

    Gripen E/F bych nezaváděl. Pro přechodné období bych ponechal Gripen C, maximálně modernizovaný na verzi C+.

    Gripen E/F bych nezaváděl. Pro přechodné období bych ponechal Gripen C, maximálně modernizovaný na verzi C+.

  • Jirosi
   17:24 26.07.2022

   Pokud 3. Letka tak opět F35.
   Zbytečně je ve světle události plýtvat prostředky na něco jiného.

   Naší sousedi si koupili na stejnou službu Ef.

   Pokud 3. Letka tak opět F35.
   Zbytečně je ve světle události plýtvat prostředky na něco jiného.

   Naší sousedi si koupili na stejnou službu Ef.

   • Maximus
    21:51 26.07.2022

    Na zelené louce další letku F-35 jenom tak nepostavíš :-)))

    Na zelené louce další letku F-35 jenom tak nepostavíš :-)))

  • Cenzor
   17:40 26.07.2022

   Proč FA-50, když už máme Gripeny? Stačilo by F-35 přestat chápat jako náhradu Gripenů, ale jako doplnění Gripenů. Je celkem vtipné, že smlouva o odzbrojení nás omezuje na počet ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč FA-50, když už máme Gripeny? Stačilo by F-35 přestat chápat jako náhradu Gripenů, ale jako doplnění Gripenů. Je celkem vtipné, že smlouva o odzbrojení nás omezuje na počet maximálně 230 bojových letounů a my ve světle války na Ukrajině neuvažujeme ani o provozování čtvrtiny tohoto "omezeného" množství. Poláci by na našem místě jednali jak s USA, tak se Švédskem a nakoupili by od obou.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:02 26.07.2022

    Z tím PL máte asi pravdu.
    Proto je dobré, že ČR tahle špatně zatím jednat nemusi.

    Z tím PL máte asi pravdu.
    Proto je dobré, že ČR tahle špatně zatím jednat nemusi.

    • Cenzor
     18:32 26.07.2022

     ˇČR raději řeší přezbrojení za x let, ale akutní nedostatek výzbroje ji netrápí. Gripeny jsou již zavedený systém a navýšení jejich počtu a hlavně jejich dozbrojení je nejrychlejší ...Zobrazit celý příspěvek

     ˇČR raději řeší přezbrojení za x let, ale akutní nedostatek výzbroje ji netrápí. Gripeny jsou již zavedený systém a navýšení jejich počtu a hlavně jejich dozbrojení je nejrychlejší způsob jak letectvo posílit. V minulosti se také s příchodem Mig-29 hned nevyřazovali Mig-21 a Mig-23.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:34 26.07.2022

      Gripeny nejsou v cr zavedený systém. I kdybychom uvazovly o navýšení bude to trvat cca 3roky, a technicky za 5.let tu máme F35. Fakt, to má smysl? Odzbrojení střelami ...Zobrazit celý příspěvek

      Gripeny nejsou v cr zavedený systém. I kdybychom uvazovly o navýšení bude to trvat cca 3roky, a technicky za 5.let tu máme F35.
      Fakt, to má smysl?

      Odzbrojení střelami využitelných i pro f35 smysl má. Ale realne je Girpen takov exotika, že by do boje mimo přímé ohrožení cr nešel. To je prostě realita, kterou nelze v krátké době vyřešit.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:53 26.07.2022

      Navýšení JAS-39 C/D není odkud a ani by to nemělo smysl, pouze jejich letka může doplnit dvě nové letky F-35.

      Navýšení JAS-39 C/D není odkud a ani by to nemělo smysl, pouze jejich letka může doplnit dvě nové letky F-35.

  • Matesaax
   18:12 26.07.2022

   Nechapu jak takový blábol může mít tolik hlasu tady. To už je lepší si nechat zavedené Gripeny. Pět nebo šest kusů bojových letadel kupují možná někde v Africe, ale u nás je takový ...Zobrazit celý příspěvek

   Nechapu jak takový blábol může mít tolik hlasu tady. To už je lepší si nechat zavedené Gripeny. Pět nebo šest kusů bojových letadel kupují možná někde v Africe, ale u nás je takový počet k ničemu. Když uvazime, že čtyři letadla budou neustále v hotovosti, tak už nezbývá žádné pro výcvik, protože to zbylé jedno či dvě letadla budou na údržbě či odstavene pro nějakou závadu. A těch zhruba 8-9 pilotu nebude dělat nic jiného než mít obden 24 hodinové služby v hotovosti. Minimální počet aby to mělo nějaký smysl je okolo 12 letadel.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    18:49 26.07.2022

    Protože to smysl má. Bylo by to nové letadlo schopné provozu dalších 40 let což je něco co Gripen nezvládne. Jedinou otázkou je cena. Jak kolik by stálo nějakých 12 Fa-50, tak cena ...Zobrazit celý příspěvek

    Protože to smysl má. Bylo by to nové letadlo schopné provozu dalších 40 let což je něco co Gripen nezvládne. Jedinou otázkou je cena. Jak kolik by stálo nějakých 12 Fa-50, tak cena odkupu Gripenů a jejich následná hloubková údržba a upgrade. Amici sami ve zprávě kongresu uváděli, že pokud by přezbrojili 4generaci kompletně na F-35, tak se jejich armáda složí jak po logistické tak i finanční stránce.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:32 26.07.2022

     Zase vám prijde, že by měnily historicky techniku 1:1?

     Zase vám prijde, že by měnily historicky techniku 1:1?

     • CerVus
      22:57 26.07.2022

      No plán počítá s nějakými 1800 ks. I se skladovkami mají kolem tisíce F-16 a dvě až tři stovky A-10. Když se k tomu připočítá nějakých 500 F/A-18, tak jsme zhruba na správném ...Zobrazit celý příspěvek

      No plán počítá s nějakými 1800 ks. I se skladovkami mají kolem tisíce F-16 a dvě až tři stovky A-10. Když se k tomu připočítá nějakých 500 F/A-18, tak jsme zhruba na správném čísle. A to ne vše bude letuschopné. Navíc i fakt, že hledají novou náhradu za F-16 a že jí nebude F-35 naznačuje, že rozhodně nebudou počty snižovat.Skrýt celý příspěvek

  • Hawk
   19:34 26.07.2022

   Souhlasím, Gripeny jsou v okamžiku dodání F-35 zbytkovým resursem mimo hru. FA-50 se jeví jako vhodný doplňkový "všeuměl", ať už na pokračovací a zbraňový výcvik, kondiční létání, ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím, Gripeny jsou v okamžiku dodání F-35 zbytkovým resursem mimo hru. FA-50 se jeví jako vhodný doplňkový "všeuměl", ať už na pokračovací a zbraňový výcvik, kondiční létání, útoky na pozemní cíle, air policing...Skrýt celý příspěvek

   • Cenzor
    20:05 26.07.2022

    Akorát má "stejný" motor jako Gripen, z kterého nevytěží stejné výkony. Ale pokud se vám zamlouvá více dozbrojený cvičný letoun než čistokrevný bojový letoun, tak proti gustu...

    Akorát má "stejný" motor jako Gripen, z kterého nevytěží stejné výkony. Ale pokud se vám zamlouvá více dozbrojený cvičný letoun než čistokrevný bojový letoun, tak proti gustu...

   • Maximus
    21:55 26.07.2022

    Gripen v našich podmínkách může létat k roku 2040, takže jej netřeba měnit za o něco horší letadlo jako je FA-50.

    Gripen v našich podmínkách může létat k roku 2040, takže jej netřeba měnit za o něco horší letadlo jako je FA-50.

    • darkstyle
     12:37 27.07.2022

     Áno môže.. za akú cenu AČR ročne nalieta podľa tejto tabuľky - cca 2069 hodín na flotile ročne https://www.czdefence.cz/image... V roku 2029 ...Zobrazit celý příspěvek

     Áno môže..
     za akú cenu

     AČR ročne nalieta podľa tejto tabuľky - cca 2069 hodín na flotile ročne
     https://www.czdefence.cz/image...
     V roku 2029 (po opcie) budú mať lietadlá na lietané dokopy cca 49656 hodín.
     Priemerne cca je to 3546 hodín na lietadlo.

     Motor F-404 gripenu má podľa Indov, ktorý minulý rok robili výberovo cca 1000 hodín na MTBO. Samozrejme - motor v Gripene je upravený Volvom. F-414 má mať 1200-1500 hodín.
     https://m.facebook.com/iadnews...
     Ak sa podrilo Volvu zvýšiť MTBO - ktoré samozrjeme očakávam, že bude vyššie sa mi nepodarilo nájsť..

     V roku 2040 však tie motory budú mať 5172 v priemere za sebou.

     je jednoznačné predpokladať z toho nasledujúce veci - Gripeny v AČR MTBO majú za sebou alebo ich v blízkej budúcnosti čaká. Je viac ako isté - že druhé MTBO-čko príde tesne po roku 2029 a musela by ho platiť AČR.
     Jedná sa o desiatky milionov EUR.

     takto by sme inak mohli pokračovať aj s inými vecami na stíhačke. Áno Gripen môže lietať v naších podmienkach po 2027-2029 ale po MLU.

     Inak Fíni lietajú s podobným lietadlom a podobnými motormi, od roku 1995-2000 dostali svoje lietadlá a v roku 2010 začali robiť engine overhully. Teda po 15 rokoch služby. Lietanie si na nich naplánovali na 30 rokov a nie na 35..
     https://ilmavoimat.fi/en/-/kai... Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   08:19 31.07.2022

   Koukám, někteří stále netuší co je to air policing...představa, že F35 je na to moc je lichá. FA-50 třeba jo, ale otázka je, jak by obstála třeba proti Su35?

   Koukám, někteří stále netuší co je to air policing...představa, že F35 je na to moc je lichá. FA-50 třeba jo, ale otázka je, jak by obstála třeba proti Su35?

 • Jirosi
  16:23 26.07.2022

  Popravdě ten důvod proč jim to dodá jen JK je prostý, na rozdíl od ostatních v podstatě žádnou zahraniční zakázku neplní. To je ten jediný rozdíl, takže za tak masivní objednávku ...Zobrazit celý příspěvek

  Popravdě ten důvod proč jim to dodá jen JK je prostý, na rozdíl od ostatních v podstatě žádnou zahraniční zakázku neplní.
  To je ten jediný rozdíl, takže za tak masivní objednávku je ochotná vzdát se know-how. Třeba Turecku ho prodali podstatně levneji.

  Fakt ve světle souseda z armádou z tisíci ks techniky je pro CR 24ks F35 nesmysl?Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   17:30 26.07.2022

   Polsko objednáno: 32 x F-35 48 x T-50, vlastní: 48 x F-16 (Migy a Sůčka nepočítám) ČR 24 x F-35 (hoši průser, musíme šetřit, honem Gripeny...) Polsko navíc musí řešit ...Zobrazit celý příspěvek

   Polsko
   objednáno:
   32 x F-35
   48 x T-50,

   vlastní:
   48 x F-16
   (Migy a Sůčka nepočítám)

   ČR
   24 x F-35 (hoši průser, musíme šetřit, honem Gripeny...)

   Polsko navíc musí řešit námořnictvo (nové Mieczniky), zakoupilo kopec výkonné PVO, mají řádově víc těžké techniky a to mají HDP pouze o něco víc jak 2x vyšší než ČR. Ale v ČR šetřit šetřit, díra ve střeše...Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    21:57 26.07.2022

    ČR upgrade:
    24 - 27 x F-35
    14 x JAS-39 C/D+ (kolem roku 2038 možná náhrada 12x F-35)

    To vypadá hned líp ;-)

    ČR upgrade:
    24 - 27 x F-35
    14 x JAS-39 C/D+ (kolem roku 2038 možná náhrada 12x F-35)

    To vypadá hned líp ;-)

    • liberal shark
     06:47 27.07.2022

     Takže můj model českého letectva :-) .

     Takže můj model českého letectva :-) .

    • Jirosi
     07:20 27.07.2022

     Prostě pokračování ve stavu co tu je 20.let, ale 20.let to nefunguje. Jen se vymění pozice, kdy místo takcticky zbytečných L159 budeme mít zbytečně Grioeny, což se opět projeví na ...Zobrazit celý příspěvek

     Prostě pokračování ve stavu co tu je 20.let, ale 20.let to nefunguje.
     Jen se vymění pozice, kdy místo takcticky zbytečných L159 budeme mít zbytečně Grioeny, což se opět projeví na omezených pro hlavního koně dnes Gripen, nové F35.
     Poučení z historie 0. Ale je to takové tipicky České.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     07:50 27.07.2022

     Jirosi, to je vec nazoru. Ovsem tvuj nazor jako cloveka, ktery tvrdi ze letova hodina vlastního Gripenu by stala polovinu nakladu F-35, mluvi jen o tve zaujatosti a ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi, to je vec nazoru. Ovsem tvuj nazor jako cloveka, ktery tvrdi ze letova hodina vlastního Gripenu by stala polovinu nakladu F-35, mluvi jen o tve zaujatosti a nekompetentnosti se k tomu vůbec vyjadřovat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:41 28.07.2022

      Uz jsem několikrát napsal, že 1/2 je opravdu blbost. Reálné to bude spíše 2/3. Ale ono je lepší se navázat, než se zajímat proč nikdo z uživatelů cenu nezverejnuje, a jediný odkaz ...Zobrazit celý příspěvek

      Uz jsem několikrát napsal, že 1/2 je opravdu blbost. Reálné to bude spíše 2/3.
      Ale ono je lepší se navázat, než se zajímat proč nikdo z uživatelů cenu nezverejnuje, a jediný odkaz je na 10.let starou analýzu.
      O F16/F35 máme každoroční data z USAF, a to i nelichotiva čísla. Přesto v drtive většině výběru nových letadel berou zákazníci tyhle dvě před Jas39.
      Ano, napsat fakta je zaujatost. Přitom nemám problém napsat, ze aUSAF stála hodina 33000USD v roce 2020, v roce 2023 uzchteji 30000. A to je stále cca 3 roky než by ČR obdrzel první letoun.

      Ted pojďme k vašemu "koni" jas39 léta za 5000USD v jakém letectvu, co to číslo obsahuje, v jakém roce bylo zjištěno. Jak staré to byli letouny (naše v roce 2029 budou mít 24.let), atd. Jenže, vy to nevíte jen trollite.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   06:46 27.07.2022

   Ona si hlavně JK zachovala svůj průmysl diky tomu, že ignoruje vsechny ty rudozelene nesmysly, kterých je Evropa plná.

   Ona si hlavně JK zachovala svůj průmysl diky tomu, že ignoruje vsechny ty rudozelene nesmysly, kterých je Evropa plná.

 • ggtt
  16:19 26.07.2022

  Keby sa dalo, dam clanku "like".

  Keby sa dalo, dam clanku "like".

 • Arthur
  16:12 26.07.2022

  KAI FA-50PL Fighting Eagle veľmi prezieravé a rýchle rozhodnutie totižto ak by sa mnohé z tzv. "hviezdnych vojen" Polských akvizícii aj nenaplnili (zmena politickej situácie, ...Zobrazit celý příspěvek

  KAI FA-50PL Fighting Eagle veľmi prezieravé a rýchle rozhodnutie totižto ak by sa mnohé z tzv. "hviezdnych vojen" Polských akvizícii aj nenaplnili (zmena politickej situácie, recesia a pod.) tieto stroje na rozdiel od potencionálne mnohých iných budú dodané relatívne veľmi-veľmi rýchlo.

  Napadla ma taká kacírska otázka a to tá, že kľudne sa môže stať, že air policing po uzemení MIG-29 nad SR budú môcť za Poľkko vykonávať kľudne práve aj FA-50 (FA-50PL) Fighting Eagle...

  Je evidentné, že FA-50 (FA-50SK) by boli na trhu relatívne veľmi rýchlo čím by sme vyriešili aj našu druhu letku a tréning len to by musel mať niekto ako sa povie "Filipa". Takto Nás už predbehli veľmi úspešne Poliaci nehovoriac o tom, že ako prvý na Európskom kontinente budú mať aj servisné centrum pre KAI od 2026.

  Paradoxne s vyššie uvedeným úzko súvisí aj tá skutočnosť našich dvoch súčasných G2G "obstarávaní" na kolesové BOV 8x8 a pásové BVP kde "politickým rozhodnutím" bolo znemožnené* Južnej Kóreii podať ponuky na na práve v článku zmienené napr. kolesové Hyundai Rotem 8x8 K808 a pásové BVP AS21 Redback.

  * obdobne nebol napr. oslovený ani člen NATO Turecko

  Poliaci Nám (a nielen Nám) ukázali slovami klasika "Ako sa to robí do psej matere!"Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
   17:17 26.07.2022

   Je třeba říct, že FA-50 už má, na rozdíl od Gripenu E, již za sebou alespoň nějakou, byť krátkou provozní historii v několika letectvech.

   Je třeba říct, že FA-50 už má, na rozdíl od Gripenu E, již za sebou alespoň nějakou, byť krátkou provozní historii v několika letectvech.

  • Maskot
   18:00 26.07.2022

   Lockheed tvrdí o rodině T/TA/FA-50, že jsou připravený na výcvik a trénink pro F-16 a F-35 vzhledem k tomu, že je všechno se stejný LM stáje, že T/TA/FA-50 vypadá velice, velice ...Zobrazit celý příspěvek

   Lockheed tvrdí o rodině T/TA/FA-50, že jsou připravený na výcvik a trénink pro F-16 a F-35

   vzhledem k tomu, že je všechno se stejný LM stáje, že T/TA/FA-50 vypadá velice, velice aerodynamicky podobně jako F-16 (neřku-li některý totožný díly, např. podvozek) a nebo kokpit se zdá vhodný pro výcvik/trénink na F-35 (velký displej)

   primárním účelem rodiny T/TA/FA-50 je výcvik a trénink
   to, že PL má i M346 neznamená, že si je musí nechatSkrýt celý příspěvek

   • Cenzor
    22:11 26.07.2022

    ...a sami Američani si raději vybrali cvičňák od Švédů a ne od Korejců.

    https://www.armadninoviny.cz/p...

    ...a sami Američani si raději vybrali cvičňák od Švédů a ne od Korejců.

    https://www.armadninoviny.cz/p...

    • Maskot
     22:27 26.07.2022

     USAF si vybrali letadlo od Boeingu (kde něco dělá i SAAB), místo letadla od LM (co to dělá s KAI) ..... od LM jsou F-16, F-22 a F-35 od Boeingu F-15 a F-18 LM vyrábí víc (F-16 + ...Zobrazit celý příspěvek

     USAF si vybrali letadlo od Boeingu (kde něco dělá i SAAB), místo letadla od LM (co to dělá s KAI) .....
     od LM jsou F-16, F-22 a F-35
     od Boeingu F-15 a F-18
     LM vyrábí víc (F-16 + F-35) než Boeing (F-18 + pár F-15).... nedivil bych se, kdyby v tom byla i politika

     nicméně T-7A je čistě cvičnej, nemá integrovanej kanón jako FA-50, jak to bude mít s raderem zatím moc nevíme, možná bude mít levnější pořízení + provoz .. upřímně - to letadlo rozhodně nebude mít moc závěsníků - kam by je dalo (myšleno pro hypotetický TF-7A)
     jenže USAF tohle všechno možná nepotřebuje pro cvičný éro, který nahrazuje T-38Skrýt celý příspěvek

  • Praclik
   19:56 26.07.2022

   Juzna Korea sa mohla zucastnit, podobne ako Nemecko v pripadne Lynxu, aj JK mohla dat ponuku cez inu NATO krajinu. Nebo budeme mat chranene vdaka Polsku a Cesku zadarmo. Je ...Zobrazit celý příspěvek

   Juzna Korea sa mohla zucastnit, podobne ako Nemecko v pripadne Lynxu, aj JK mohla dat ponuku cez inu NATO krajinu. Nebo budeme mat chranene vdaka Polsku a Cesku zadarmo. Je nezmysel urychlene nakupovat nejake cvicne-bojove lietadla len preto, aby sme o rok rychlejsie mali stihacky (FA-50 v roku 2023, F-16 pridu v roku 2024). Celkovo je lepsie, ked uz by sme vybavovali druhu letku, aby sme namiesto nejakych pseudo bojovych lietadiel dokupili bud dalsie F-16 alebo pripadne F-35. Nakup cvicnych lietadiel pre 14 bojovych stihaciek su vyhodene peniaze a do bojovych situacii nikto na cvicnych lietadlach nebude lietat.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    06:51 27.07.2022

    F50 by SK umoznily postavit druhou letku, a po jejím přezbrojení mohou sloužit k vycviku ještě celé dekády. Například v nějakém společném centru.

    F50 by SK umoznily postavit druhou letku, a po jejím přezbrojení mohou sloužit k vycviku ještě celé dekády. Například v nějakém společném centru.

    • Praclik
     16:24 27.07.2022

     Ved ja nespochybnujem, ci by mohli sluzit na vycvik, ale ci vobec potrebujeme k 14 stihackam 8-10 cvicnych lietadiel. Vacinu pilotov nam vycvicia uz teraz USA a novi piloti budu ...Zobrazit celý příspěvek

     Ved ja nespochybnujem, ci by mohli sluzit na vycvik, ale ci vobec potrebujeme k 14 stihackam 8-10 cvicnych lietadiel. Vacinu pilotov nam vycvicia uz teraz USA a novi piloti budu neskor pribudat v jednotkach kusov. Preto pisem, ze lepsie by bolo, keby sa 2. letka, ked uz, radsej vyzbrojila dalsimi F-16, ked chceme bojove lietadla. Ak nie, tak radsej nech sa usetrene peniaze investuju zmysluplnejsie do inych chybajucich sposobilosti.Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
   20:57 26.07.2022

   Arthur, áno, FA-50 má zmysel ako 2.taktická letka , ako náhrada za dosluhujúce L-39 a pred rokmi vyradené , odpredané Su-25 a Su-22. Slovensko o toto lietadlo prejavilo záujem, ...Zobrazit celý příspěvek

   Arthur, áno, FA-50 má zmysel ako 2.taktická letka , ako náhrada za dosluhujúce L-39 a pred rokmi vyradené , odpredané Su-25 a Su-22. Slovensko o toto lietadlo prejavilo záujem, viaceré Kórejské média priniesli správy o záujme Slovenska kúpiť FA-50 (3.11.2021). Ak Poľsko ide nakúpiť 48ks, vybuduje servisné centrum , táto LCA stíhačka sa stáva ešte zaujímavejšou. Možno predpokladať , OSSR by požadovali 9 až 14ks...Skrýt celý příspěvek

   • BobDylan
    22:14 26.07.2022

    Skôr 8-10. Toľko sa požaduje lietadiel pre 2. letku. Možný problém je ale v tom, že tá letka má byť CVIČNO-bojová, teda by to bol mix FA-50 a TA-50, kde si úplne nie som istý, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Skôr 8-10. Toľko sa požaduje lietadiel pre 2. letku. Možný problém je ale v tom, že tá letka má byť CVIČNO-bojová, teda by to bol mix FA-50 a TA-50, kde si úplne nie som istý, že majú/budú mať rovnaké vybavenie ako je napr. u F-16 Block 70 a 72. Okrem toho by to znamenalo, že buď vzniknú dve skupiny bojových pilotov (22 na F-16 a cca. 8-9 na tých 4-6 FA-50), alebo sa vrátime k praxi z čias minulých, kedy by piloti F-16 naháňali letové hodiny na FA-50. Ani jeden variant nie je ideálny. A to ani nehovorím o celkovej cene výstavby takej letky. Tam by pol miliardy (aj viac) zmizlo jak nič a v situácii kedy treba riešiť náhradu KUB nech tie spojenecké patrioty nezostreľujú každú k*kotinu absolútne nezodpovedné.

    Úprimne FA-50 block 20 by pre nás význam mal, keby spolu s TA-50 bol jediný typ v taktickom letectve.
    18 FA-50 a 6 TA-50 by nám za celkom rozumné peniaze vyriešili air-policing, výcvik, ani by drahé neboli a s AESA radarmi, Link 16 a Aim-120 pod krídlom by sa vedeli postaviť aj ruským Suchojom, resp. Viktorovým gripenom. Taktiež majú integrovaný Sniper pod, teda aj A-G misie by neboli problém. Mimochodom FA-50 bude mať/má integrovaný rovnaký AN/APG 83 ako aj F-16 block 70/72.

    Ale keď sa vyberali stíhačky bol FA-50 len taká dotiahnutá Alca a nie to čo z neho block 20 upgrade urobí. A vzhľadom na túto skutočnosť bol nákup F-16 správny a nákup FA-50 teraz nebude. Lebo F-16 nás posúva do 21. storočia a FA-50 teraz len odčerpá zdroje potrebné zdroje.

    Nakoniec ale treba povedať, že FA-50 je krásne lietadlo a desaťročné decko vo mne ho chce vidieť na Sliači bez ohľadu na to aká ekonomická sprostosť ten nákup bude.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    22:45 26.07.2022

    Sledujem aktivity MO a aj kórejský mediálny servis avšak nateraz ma nič nepresvedčilo, že by išli týmto smerom okrem nejakých memoránd pričom vyššie som uviedol dva príklady kedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Sledujem aktivity MO a aj kórejský mediálny servis avšak nateraz ma nič nepresvedčilo, že by išli týmto smerom okrem nejakých memoránd pričom vyššie som uviedol dva príklady kedy Južnú Kóreu "politickým rozhodnutím" vyšachovali pričom tretie bolo pri výbere stíhacieho lietadla pred pár rokmi kedy ich ani len nesponuli.

    Len ako bolo aj v článku spomenuté Poliaci nenechávajú nič na náhodu a makajú skrz ministra Błaszczaka kým u Nás napr. juhokórejského veľvyslanca víta generálny riaditeľ sekcie na MO. Je preto zaujimave, že s velvyslancom Južnej Kórei nerokoval ani minister, ani štátny tajomník, ale až tretí v poradí národný riaditeľ pre vyzbrojovanie - generálny riaditeľ Sekcie modernizácie MO SR (a to Náš pán minister sa veľmi často chváli s náštevami veľvyslancov). Len aby nedošlo k nedorozumeniu, nikterak neznižujem pozíciu NR pre vyzbrojovanie - GRSM MOSR len aj vzhľadom na vyššie uvedené to odzrkadluje našu dôležitosť vzťahov z významným západným spojencom a aj preto držim vysokému štátnemu úradníkovi palce aby to náhodou opäť nebolo prekazené nejakým "politickým rozhodnutím".
    zdroj: https://m.facebook.com/story.p...

    Žiaľ, tretia a zároveň posledná signifikantná samozrejme náhoda je, že etapa Black Eagles European Tour, na ktorej by sa mal ukázať tento tím aj na Slovensku, bola zrušená, čo znamená, že ich vystúpenie v Poľsku bude jedinou príležitosťou vidieť tím v kontinentálnej Európe.
    zdroj: https://www.europeanairshows.c... Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   06:48 27.07.2022

   Pro SK jako komplement k F16 ?

   Pro SK jako komplement k F16 ?

 • Poly
  16:04 26.07.2022

  Akorát jsem na rostoucí sílu koukal na Binkovi

  https://youtu.be/FHmYZsP9t6k...

  Akorát jsem na rostoucí sílu koukal na Binkovi

  https://youtu.be/FHmYZsP9t6k...

 • ruleta
  15:51 26.07.2022

  Pekne shrnuti. Libi se mi, ze do toho ten mluvci sel - tohle (otevrena komunikace, vysvetleni kontextu atp. ) mi v CR hodne chybi. A je jedno jakej mame nazor na polske moznosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Pekne shrnuti. Libi se mi, ze do toho ten mluvci sel - tohle (otevrena komunikace, vysvetleni kontextu atp. ) mi v CR hodne chybi. A je jedno jakej mame nazor na polske moznosti realizce techto planu - jsou ambiciozni az na Mesic.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2