Polsko se zajímá o střely s plochou dráhou letu

Foto: Polské ponorky získají střely s plochou dráhou letu. Jedním z hlavních adeptů je americká střela BGM-109 Tomahawk. / Public Domain
Polské ponorky získají střely s plochou dráhou letu. Jedním z hlavních adeptů je americká střela BGM-109 Tomahawk. / Public Domain

Polské ministerstvo obrany plánuje v rámci programu Orka nákup tří nových ponorek pro polské námořnictvo . Hlavní výzbrojí ponorek se mají stát střely s plochou dráhou letu. Informace o chystaném nákupu přinesl zástupce polského ministra obrany Maciej Jankowski.

Polsko v posledním období začalo výrazně investovat do armády a urychlilo modernizační plány. V roce 2014 dosáhl rozpočet polského ministerstvo a obrany 10,4 miliardy dolarů (267 miliardy Kč). V následujících letech přitom hodlá Polsko do nákupu nové techniky investovat 31,8 miliardy dolarů.

Důvod není tajný. Polsko jasně, nahlas a trvalé říká, že se cítí být ohroženo vojenskými a politickými ambicemi Ruska.

"Události na Ukrajině mají jasný a negativní vliv na regionální a mezinárodní bezpečnost. Pochopili jsme, že je nezbytné přehodnotit plány technické modernizace armády," uvedl náměstek polského ministra obrany Czeslaw Mroczek v rozhovoru pro polský rozhlas na podzim minulého roku.

Největší výdaje půjdou do posílení protivzdušné obrany (přes 6 miliard dolarů). Polsko se především zajímá o systémy schopné ničit balistické střely.

Tomahawky v akci

Zkrátka nepřijdou ani jiné složky polských ozbrojených sil. Polské námořnictvo poptává v rámci programu Orka tři útočné ponorky schopné vypouštět manévrující střely s plochou dráhou letu kategorie Tomahawk. Podobné zbraně umožní Polsku zasazovat přesné údery na vzdálenost větší než 1000 km.

„Vskutku, oslovili jsme Američany i Francouze ohledně možného pořízení manévrujících střel pro naše budoucí ponorky,“ uvedl polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Připomeňme, že v současné době Francie vyvíjí námořní manévrující střelu MdCN (Missile de Croisière Naval) výkonnostně konkurující americkým střelám Tomahawk. Střela bude pro ponorky dostupná v roce 2018.

Nákup ponorek a střel s plochou dráhou letu však s největší pravděpodobností proběhne odděleně. Polsko nakoupí ponorky schopné nést střely jmenované kategorie, ale k nákupu střel dojde později.

Pořízení manévrujících střel je ale pouze částí příběhu. Polská armáda musí vytvořit například zcela nové mechanismy pro kontrolu a použití takto výkonných zbraní a také vytvořit databází cílů.

Foto: Francouzská ponorka třídy Scorpene námoÅ™ních sil Malajsie. / Mak Hon Keong, CC BY-SA 3.0 Francouzská ponorka třídy Scorpene námořních sil Malajsie. / Mak Hon Keong, CC BY-SA 3.0

Podle Macieje Jankowskieho Polsko odstartuje program Orka na konci letošního roku. Dodání všech ponorek polské námořnictvo očekává mezi roky 2022 až 2023.

Polské ministerstvo obrany odmítlo konkretizovat rozpočet programu Orka s tím, že zveřejnění částky ohrozí vyjednávací pozici Polska.

Podle předchozích prohlášení je na světě pět nebo šest výrobců nabízející vhodné typy. Mluví se především o francouzské ponorce třídy Scorpene, švédské A26 (oba favoriti) a také o španělské S-80. Naopak německá ikona Type 214 je zřejmě mimo hru, neboť neumožňuje nést střely s plochou dráhou letu kategorie Tomahawk.  

Zdroj: DefenseNews, Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polsko nakupuje víceúčelové vrtulníky. Sikorsky nemá zájem

Naši severní sousedé připravují nákup 70 víceúčelových středních vrtulníků a příslušenství v hodnotě ...

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

Tři firmy nabízejí Polsku své vrtulníky

Celkově tři zájemci podali polskému Inspektorátu pro vyzbrojování (Inspektorat Uzbrojenia) finální ...

Raketomet Homar pro polskou armádu

Polský Inspektorát pro vyzbrojování začíná s firmou Huta Stalowa Wola (HSW) dojednávat konečnou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • OndrejK
  13:53 09.08.2015

  Takhle napsané vypadají polské projekty zajímavě, otázkou je kde na to chce Polsko vzít peníze. On rozpočet 10,4 miliardy sice vypadá pěkně, ale když zvážíte, že polská armáda má přez 100tisíc vojáků tak slušnou porci z toho spolknou jen výplaty pro ně. Vedle toho má Polská armáda ve výzbroji ještě hodně zastaralé techniky, která si myslím, musí stát hodně peněz ji udržet v provozu a bude ji třeba taky postupně nahradit. Proto se divím, že se snaží o projekty, které jsou tak trochu nad jejich možnosti. Hrají si na velmoc, chtějí se rovnat Německu, Francii a přitom třeba letectvo nebo vrtulníkové letectvo je dost zanedbané. Divím se, že ty peníze raději nedávají tímto směrem.
  Co se týká naší spolupráce s Polskem? Že se málo rozvíjí? Mám Poláky rád, mám tam kamarády,ale právě proto vím, proč je nereálná spolupráce. Jejich vrchnost na nás kouká jako na malej stát a u všeho by chtěli mít rozhodující slovo.

 • liberal shark
  12:48 17.03.2015

  To Lukas : Já vím :-). Nejvýznamnější přístav a ropný terminál na Baltu. Ale na Google maps jsem nenašel žádná vojenská zařízení.

 • Vrata
  11:36 17.03.2015

  S tou neodhalitelnosti ponorek v malem melkem Baltu bych si nebyl az tak jisty. Stejne tak si nejsem jisty, jestli tech par set km zvyseni dosahu do Ruskeho vnitrozemi ma smysl (jsou tam cile?). Jinak je samozrejme vyhoda, pokud nepritel nevi, jestli Tomahawky budou odpaleny z ponorky nebo ze zeme. V tom by mohl byt hlavni smysl.

 • Arccos
  10:13 17.03.2015

  Umístění na ponorkách umožňuje zvýšit dosah střel o několik stovek kilometrů do ruského vnitrozemí, což samozřejmě má své výhody. Ale hlavně jsou ponorky těžko odhalitelný a pohyblivý cíl, který je hůře zničitelný než pozemní odpalovací prostředky (i kdyby měly být mobilní).

 • Vrata
  08:13 17.03.2015

  Lukas: do Primorska by snad mohly doletet i Tomahawky odpalene z uzemi Polska. Mne pripada pouziti ponorek jako nosicu Tomahawku zbytecne.

 • Lukas
  18:00 16.03.2015

  Chodzi oczywiście o Primorsk leżący nad zatoką Fińską (obwód leningradzki - 50 km na południe od Wyborgu)

 • liberal shark
  17:48 16.03.2015

  To Lukas : Primorsk vypadá jako velmi dobrý cíl .-).

 • Lukas
  08:15 16.03.2015

  Pro liberal shark
  Okręty podwone mają sens na Bałtyku - nawet większy niż fregaty...
  Co prawda morze nie jest głębokie, ale jest trodne do hydrolokacji...

  Co do Królewca (obwodu Kaliningradzkiego) do do jego neutralizacji potrzeba HOMARa + ATACMS/LORA...

  Podejrzewam że Tomahawki mają być na Primorsk ( Примо́рск )

 • liberal shark
  21:23 15.03.2015

  To Lukas : Myslím, že kupovat ponorky na Balt je vyhazování peněz. Možná tak na kladení inteligentních min.

  Ty Tomahawky by se daly použít na vyřazení PVO v Královci. V takovém případě stačí je vypustit z pozemních odpalovacích zařízení.

 • strikehawk
  15:32 14.03.2015

  smlouvy o kontrole raketových technologií se tento obchod netýká? S největší pravděpodobností ano ale koho by taková drobnost na západě a v AN zajímala že?

 • alexa123
  10:34 14.03.2015

  Súhlasím s Lukasom - 24 Tomahawkov je 24 cieľov s doletom po Moskvu a čo ďalej? V prípade Poľska to je klasická odstrašujúca zbraň. Ale pri mentalite Rusov sa tých Tomahawkov s klasickou hlavicou budú báť? Za peniaze Tomahawku by som skôr investoval do rozšírenia kvalitnej obrany ako takej - protivzdušnej, protiraketovej, protilodnej, protiponorkovej, protitankovej a podobne ale 24 Tomahawkow s klasickou hlavicou je v podstate hlavne útočnou zbraňou. Ak by ich bolo napríklad 100, to už by sa ich Rusi možno naozaj báli. Ale opakujem, Ruska mentalita je nepredvítateľná.

 • cit1zen
  00:48 14.03.2015

  To Ultramarinus: Polandball ti nieco hovori? Lebo to bola narazka na "Poland cannot into space"

 • Left
  23:12 13.03.2015

  To TECHNIC: Nemyslím si, že by Poláci nakupovali zbraně tohoto typu přímo na základě nějakého zcela konkrétního plánu cílů. Na druhou stranu samozřejmě odpovědné osoby dokáží odhadnout potenciální cíle, jelikož na kukuřičné pole asi pálit nebudou...

 • TECHNIC
  22:17 13.03.2015

  Opravdu divné, Rusové zatím nekřičí že je Polsko hrožuje. No asi bychom k tomu měly přistupovat stejně a dosánout stejné prestiže jako za 1 republiky. Zajímavá by byla ta mapa potenciálních cílů, myslí že už rámcově existuje, protože pokud planují nákup střel tak maj jasno k čemu.

 • Left
  21:30 13.03.2015

  Dobrá práce. Alespoň někdo bere svou obranu vážně. Jsem opravdu rád, že jsme sousedi Polska - akorát se domnívám, že vztahy s Poláky moc nerozvíjíme - stále je jen podceňujeme, ale oni jsou již v mnohém dál než my...

  Opravdu se jim nedivím, jelikož Polsko bylo už několikrát vymazáno z mapy, byla jim hromadně vyvražďována populace, masakrována elita. Tím samozřejmě neříkám, že Poláci mají důvod investovat více do obrany než třeba my - jsme totiž na stejné lodi.

 • Lukas
  20:03 13.03.2015

  Pro liberal shark - atomówka by się przydała
  Na razie będzie tylko gaz VX ;)

  A na powąznie - moim zdaniem inwestycja bez sensu
  24 tomahawki nie dają realnej siły - za to są medialne i pozwolą poprawić wizerunek rządowi przed wyborami...

  Inwestycja jest głupia bo zwiększa tylko koszt zakupu oketów podwodnych i opoźnia ich dostawę

  Realnie okręty podwodne moga wystrzelić nie wiecej niż te 24 pociski.
  Okręty podwone są małe ok 1800 ton wyporności - nie wezmą dużo pocisków bo nie bedzie miejsca na torpedy i miny.

  Wystrzelnie pocisków z Bałtyku to jednorazowa akcjia - bo wykryć na małym morzu odpalenie będzie dość łatwe...
  A wówczas okrety do zwalczania okrętów podowdnych (ZOP) zrobią piekło...

  Dlatego jeśli chcemy takich cruise o zasiegu 1000km + (a czemu nie?) to potrzeba nam wyrzutni lądowych (TEL) - te mogą być w gotowoście 24/7

 • Ultramarinus
  18:33 13.03.2015

  Adanedhel:
  Polsko má ambice udržet své území. Jsou zapřičiněny vzorcem, který se objevil v obou světových válkách (v té druhé výrazněji) a pokračoval za SSSR - ambice Ruska a ruských pomocníků jsou dostatečně krvelačné (proti Polsku) na to, aby ospravedlňovaly MNOHEM těžší zbrojení. Navíc na rozdíl od Ruska, Polsko nevznáší nároky na žádné území na kterém je teď nominálně "cizí" stát, ani nevykřikuje, že je ochotno bránit své krajany proti místnímu útlaku (bez ohledu na to, jestli tam nějaký skutečný útlak je, nebo bez nejmenšího náznaku snahy o koordinaci s bezpečnostními silami svého svrchovaného souseda.

  cit1zen:
  When you do not know English, do not cripple it like that.

  Zajímalo by mě, jestli jsou ty ponorky taky se systémem AIP. A nedivil bych se, kdyby Poláci požádali Američany o "zapůjčení" atomových hlavic pro křižující střely v rámci NATO. Je to další krok, je nic stát nebude a USA jim po dlouhém politickém, vojenském a obchodním spojenectví posledních 20 let možná půjdou na ruku.

 • liberal shark
  18:22 13.03.2015

  Wow ! Za pár let Polsko dožene Izrael. Jen ta atomová puma jim bude chybět .-).

 • RiMr71
  17:44 13.03.2015

  ...klobouk dolů...
  Někdo posiluje obranyschopnost své země, jiný zase dělá ďoury do země s kabeláží co nesmí zmoknout, nebo utrácí stovky miliónů za chytrou kartu pro pražáky (kterým jsem).... :(

 • cit1zen
  17:18 13.03.2015

  Poland can into space, and Tomahawk.

 • Adanedhel
  14:15 13.03.2015

  V kteréže knize jsme to četl, že Polsko bude mít ambice do roku 2050 ovládnout střed Evropy ??? Každopádně jim držím palce.