Nové vrtulníky pro polské speciální jednotky

-
9. 5. 2017
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
Polský Inspektorát pro vyzbrojováni spustil výběrové řízení na nákup osmi vrtulníků v úpravě pro speciální jednotky a pro bojové vyhledávání a záchranu CSAR (Combat Search And Rescue). Původně Polsko vybralo francouzský typ H225M Caracal, ale z nákupu nakonec sešlo.
Polsko již řadu let hledá náhradu za sovětské vrtulníky řady Mi-8 a Mi-17. V roce 2015 vybralo jako vítězný typ francouzský stroj H225M Caracal od firmy Airbus. H225M porazil v užším kole vrtulníky Sikorsky S-70i Black Hawk a Leonardo AW149.
Francouzi měli dodat Polsku 50 vrtulníků do roku 2022 a dalších 20 vrtulníků mezi roky 2025 až 2027. Polsko plánovalo nákup hned několika verzí - víceúčelové/dopravní, pro speciální jednotky nebo námořní vrtulníky (náhrada za Mi-14). Cena zakázky dosahovala 12,3 miliardy zlotých (77,5 miliardy Kč).
Po obtížných jednáních však na konci minulého roku Polsko od nákupu, k velkému rozhořčení firmy Airbus, upustilo. K zásadnímu obratu v jednáních došlo již po podzimních volbách v roce 2015, kdy v Polsku zvítězila sociálně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).
Podle PiS, která ve volbách slibovala větší důraz na polské národní zájmy, se musí nové vrtulníky, v co největší míře vyrábět (nikoliv montovat z dovezených dílů) v Polsku. Zřejmě to bylo hlavním jádrem rozepří mezi Polskem a firmou Airbus.
Polské odmítnutí přerostlo dokonce v diplomatickou roztržkou mezi Polskem a Francií. Francouzský prezident Francois Hollande dokonce kvůli polskému rozhodnutí zrušil návštěvu Varšavy.
V říjnu minulého roku magazín Defence24 dokonce přinesl informace o plánu přímo nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk, které se sestavují v polské firmě PZL Mielec. Polský ministr obrany Antoni Macierewicz ale ještě ten samý měsíc označil zprávu jako nepravdivou a uvedl, že vítězný stroj se bude vybírat ze “všech výrobních závodů v Polsku.”
Macierewicz také potvrdil, že Polsko stále plánuje získat minimálně 50 nových vrtulníků do roku 2022 s tím, že první vrtulník polská armáda získá v roce 2018.
Podle Defence24 polské ministerstvo obrany v první fázi nakoupí osm vrtulníků pro speciální jednotky. Výběrové řízení je ale prováděno v utajeném režimu, protože podle polského ministerstva obrany má nákup zásadní význam pro bezpečnost státu.
Kvůli utajení ministerstvo obrany neoznámilo typy nabízených vrtulníků. Podle neoficiálních informací Defence24 jsou ve výběrovém řízení vrtulníky od firem Airbus, Sikorsky a Leonardo, které spolupracují s polskými podniky.
Leonardo s PZL-Swidnik nabízejí typ AW101 Merlin (resp. v konfiguraci blízké italské CSAR verzi H-101A Caesar), Sikorsky a PZL Mielec S-70i Black Hawk a firma Airbus s polskými partnery Heli invest a Services nabízí opět typ H225M Caracal.
Následně chce Polsko nakoupit osm námořních vrtulníků schopných bojovat s plavidly a ponorkami protivníka. Takové vrtulníky však nabízejí pouze konsorcia Leonardo/PZL-Swidnik a Airbus/Heli invest/Services. Konsorcium Sikorsky/PZL Mielec nabídku na námořní vrtulníky nepodalo.
Nákup prvních osmi vrtulníků pro speciální jednotky bude mít zásadní význam pro další nákupy - z důvodů unifikace výzbroje je nepravděpodobné/nežádoucí, aby polská armáda provozovala více typů vrtulníků.
Zdroj: Defence24
Související články
Polsko odmítlo starší F-16 a touží po stíhačkách F-35
Na začátku letošního roku polské ministerstvo obrany zvažovalo nákup až 96 stíhaček F-16A/B. Tato ...
-
29.03.2017
-
33 komentářů
-
Michael Myklín
XV-24A LightningStrike: Podivnost, která se stává realitou
Americká firma Aurora Flight Sciences a agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ...
-
06.04.2017
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
Těžký vrtulník CH-53K King Stallion v ceně stíhacího letadla
Americké ministerstvo obrany odsouhlasilo začátek sériové výroby těžkého vrtulníku CH-53K King ...
-
19.04.2017
-
17 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany
Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z ...
-
28.04.2017
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Poláci tak dlouho chodí s hlubokosklonem před Amíky, až se jim to nevyplatí. Zrovna tohle je základ totálního ekonomického i operačního propadáku. nejvyšší TCO mezi ekvivalenty, ...Zobrazit celý příspěvek
Poláci tak dlouho chodí s hlubokosklonem před Amíky, až se jim to nevyplatí. Zrovna tohle je základ totálního ekonomického i operačního propadáku. nejvyšší TCO mezi ekvivalenty, rostoucí problémy s kvalitou náhradních dílů i blokových repasů. Ono to chce něco vědět o tom, kdo a jak kormidluje Zeměkouli a co z toho plyne aktuálně pro nás i pro Poláky, kteří to ještě jako jeden nevědí...Skrýt celý příspěvek
Ťažko sa bude robiť článok, keď okrem jedného amerického zdroja niesú žiadne oficiálne info. MO ani MV sa k tým 9 vrtulníkom nejak nehlási. MO tvrdí, že tender na vrtulníky ma MV a ...Zobrazit celý příspěvek
Ťažko sa bude robiť článok, keď okrem jedného amerického zdroja niesú žiadne oficiálne info. MO ani MV sa k tým 9 vrtulníkom nejak nehlási. MO tvrdí, že tender na vrtulníky ma MV a MV zase tvrdí, že toto nieje ten ich nákup, že oni nakupujú 4+4 vrtulníky a ešte nemajú ani definitívne podpísané zmluvy.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...