Nové vrtulníky pro polské speciální jednotky

Americké letectvo pro úkoly CSAR využívá speciální verze Black Hawků MH-60G/HH-60G Pave Hawk; větší foto / Public Domain

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni spustil výběrové řízení na nákup osmi vrtulníků v úpravě pro speciální jednotky a pro bojové vyhledávání a záchranu CSAR (Combat Search And Rescue). Původně Polsko vybralo francouzský typ H225M Caracal, ale z nákupu nakonec sešlo.

Polsko již řadu let hledá náhradu za sovětské vrtulníky řady Mi-8 a Mi-17. V roce 2015 vybralo jako vítězný typ francouzský stroj H225M Caracal od firmy Airbus. H225M porazil v užším kole vrtulníky Sikorsky S-70i Black Hawk a Leonardo AW149.

Francouzi měli dodat Polsku 50 vrtulníků do roku 2022 a dalších 20 vrtulníků mezi roky 2025 až 2027. Polsko plánovalo nákup hned několika verzí - víceúčelové/dopravní, pro speciální jednotky nebo námořní vrtulníky (náhrada za Mi-14). Cena zakázky dosahovala 12,3 miliardy zlotých (77,5 miliardy Kč).

Po obtížných jednáních však na konci minulého roku Polsko od nákupu, k velkému rozhořčení firmy Airbus, upustilo. K zásadnímu obratu v jednáních došlo již po podzimních volbách v roce 2015, kdy v Polsku zvítězila sociálně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Podle PiS, která ve volbách slibovala větší důraz na polské národní zájmy, se musí nové vrtulníky, v co největší míře vyrábět (nikoliv montovat z dovezených dílů) v Polsku. Zřejmě to bylo hlavním jádrem rozepří mezi Polskem a firmou Airbus.

Polské odmítnutí přerostlo dokonce v diplomatickou roztržkou mezi Polskem a Francií. Francouzský prezident Francois Hollande dokonce kvůli polskému rozhodnutí zrušil návštěvu Varšavy.

V říjnu minulého roku magazín Defence24 dokonce přinesl informace o plánu přímo nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk, které se sestavují v polské firmě PZL Mielec. Polský ministr obrany Antoni Macierewicz ale ještě ten samý měsíc označil zprávu jako nepravdivou a uvedl, že vítězný stroj se bude vybírat ze “všech výrobních závodů v Polsku.”

Macierewicz také potvrdil, že Polsko stále plánuje získat minimálně 50 nových vrtulníků do roku 2022 s tím, že první vrtulník polská armáda získá v roce 2018.

Podle Defence24 polské ministerstvo obrany v první fázi nakoupí osm vrtulníků pro speciální jednotky. Výběrové řízení je ale prováděno v utajeném režimu, protože podle polského ministerstva obrany má nákup zásadní význam pro bezpečnost státu.

Kvůli utajení ministerstvo obrany neoznámilo typy nabízených vrtulníků. Podle neoficiálních informací Defence24 jsou ve výběrovém řízení vrtulníky od firem Airbus, Sikorsky a Leonardo, které spolupracují s polskými podniky.

Leonardo s PZL-Swidnik nabízejí typ AW101 Merlin (resp. v konfiguraci blízké italské CSAR verzi H-101A Caesar), Sikorsky a PZL Mielec S-70i Black Hawk a firma Airbus s polskými partnery Heli invest a Services nabízí opět typ H225M Caracal.

Následně chce Polsko nakoupit osm námořních vrtulníků schopných bojovat s plavidly a ponorkami protivníka. Takové vrtulníky však nabízejí pouze konsorcia Leonardo/PZL-Swidnik a Airbus/Heli invest/Services. Konsorcium Sikorsky/PZL Mielec nabídku na námořní vrtulníky nepodalo.

Nákup prvních osmi vrtulníků pro speciální jednotky bude mít zásadní význam pro další nákupy - z důvodů unifikace výzbroje je nepravděpodobné/nežádoucí, aby polská armáda provozovala více typů vrtulníků.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko odmítlo starší F-16 a touží po stíhačkách F-35

Na začátku letošního roku polské ministerstvo obrany zvažovalo nákup až 96 stíhaček F-16A/B. Tato ...

XV-24A LightningStrike: Podivnost, která se stává realitou

Americká firma Aurora Flight Sciences a agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ...

Těžký vrtulník CH-53K King Stallion v ceně stíhacího letadla

Americké ministerstvo obrany odsouhlasilo začátek sériové výroby těžkého vrtulníku CH-53K King ...

Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany

Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pjek
  14:34 14.05.2017

  Macierewicz, mariometa dla owiec, lukas!

  Macierewicz, mariometa dla owiec, lukas!

 • pjek
  14:31 14.05.2017

  Poláci tak dlouho chodí s hlubokosklonem před Amíky, až se jim to nevyplatí. Zrovna tohle je základ totálního ekonomického i operačního propadáku. nejvyšší TCO mezi ekvivalenty, ...Zobrazit celý příspěvek

  Poláci tak dlouho chodí s hlubokosklonem před Amíky, až se jim to nevyplatí. Zrovna tohle je základ totálního ekonomického i operačního propadáku. nejvyšší TCO mezi ekvivalenty, rostoucí problémy s kvalitou náhradních dílů i blokových repasů. Ono to chce něco vědět o tom, kdo a jak kormidluje Zeměkouli a co z toho plyne aktuálně pro nás i pro Poláky, kteří to ještě jako jeden nevědí...Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  16:17 10.05.2017

  No hlavne žiadne Belly 429. Dnes spadol druhý zo šiestich čo maju policajti a zachranári na Sk. Ani nie rok po sebe!

  No hlavne žiadne Belly 429. Dnes spadol druhý zo šiestich čo maju policajti a zachranári na Sk. Ani nie rok po sebe!

 • Flader
  08:58 10.05.2017

  Ťažko sa bude robiť článok, keď okrem jedného amerického zdroja niesú žiadne oficiálne info. MO ani MV sa k tým 9 vrtulníkom nejak nehlási. MO tvrdí, že tender na vrtulníky ma MV a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ťažko sa bude robiť článok, keď okrem jedného amerického zdroja niesú žiadne oficiálne info. MO ani MV sa k tým 9 vrtulníkom nejak nehlási. MO tvrdí, že tender na vrtulníky ma MV a MV zase tvrdí, že toto nieje ten ich nákup, že oni nakupujú 4+4 vrtulníky a ešte nemajú ani definitívne podpísané zmluvy.Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  22:09 09.05.2017

  clanok o nakupe 9 novych slovenskych Bell 426 nebude?

  clanok o nakupe 9 novych slovenskych Bell 426 nebude?

 • Lukas
  11:08 09.05.2017

  Cyrk Macierewicza ciąg dalszy...

  Cyrk Macierewicza ciąg dalszy...

Načítám diskuzi...