Kladivo na ruskou protivzdušnou obranu. Polsko získá high-tech protiradarové střely AARGM-ER

Kladivo na ruskou protivzdušnou obranu. Polsko získá high-tech protiradarové střely AARGM-ER
Vizualizace AARGM-ER / Northrop Grumman (Zvětšit)

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila Polsku potenciální prodej až 360 protiradarových leteckých střel AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range). Zavedení AARGM-ER radikálně posílí schopnosti polského letectva bojovat proti ruské pozemní protivzdušné obraně (PVO).

Střely rodiny AARGM jsou klíčové pro umlčování SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses) nebo ničení DEAD (Destruction of Enemy Air Defenses) nepřátelské PVO. SEAD/DEAD jsou notoricky známé vojenské zkratky. V obou případech dochází k fyzickému ničení nepřátelských prostředků PVO.

AARGM, a zejména nejnovější AARGM-ER, v rámci SEAD/DEAD zajišťují ničení nepřátelských radiolokátorů, ať už jde o radary na mobilních komplexech vojskové PVO (Pancir, Buk, Osa ...), teritoriální PVO (S-300/400) nebo nejrůznější samostatně působící přehledové a sledovací radary. Střelu lze použít i proti lodním radarům, resp. proti všem zdrojům rádiových vln. Prostředky elektronického boje nevyjímaje.

Díky inerciální / satelitní navigaci a palubnímu milimetrovému radaru je AARGM-ER víceúčelovou zbraní. Umí se nejen navést na nepřátelský radar, který v rámci obrany přestal být aktivní, ale také zasahovat jiné důležité objekty, jako je například postavení balistických raket protivníka.

AARGM jsou v boji s nepřátelskou PVO zcela nepostradatelné. A strana bez moderní PVO, jak ukazují zkušenosti z Ukrajiny, rychle směřuje k porážce.

Tento klíčový zbraňový systém je nyní nabízen polskému letectvu. Nosičem AARGM-ER se stanou polské F-35A Lightning II, případně F-16C/D Fighting Falcon (pokud Američané zajistí integraci na F-16).


Integrace AARGM-ER do F-35A bude zahrnovat vedení palby proti cvičným cílům v podobě maket ruských systémů PVO (video nahoře). Makety budou propojeny se systémy JTE (Joint Threat Emitters) (obrázek dole) simulující činnost nepřátelské PVO. To ukazuje na fenomenální možnosti Spojených států testovat high-tech zbraňové systémy. Bez takto komplexních možností testování je vývoj pokročilých zbraní, jako AARGM-ER, zcela nemyslitelný; větší foto / USAF

Kombinace F-35A a AARGM-ER představuje velmi efektivní zbraňový systém schopný prakticky beztrestně ničit nepřátelskou PVO. Avšak integrace AARGM-ER do F-35 ještě neskončila. Integrace za bezmála 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč), zahrnující velmi komplexní a náročné testování, včetně několika ostrých odpalů, skončí až v roce 2026. V současné době AARGM-ER mohou používat jen víceúčelové námořní F/A-18E/F Super Hornet a letouny pro elektronický boj EA-18G Growler.

Americké ministerstvo zahraničí skrz agenturu DSCA rozhodlo o schválení možného prodeje až 360 střel AARGM-ER do Polska za maximální částku 1,275 miliardy dolarů (30 miliard Kč). Součástí je nabídka osmi náhradních naváděcích a stejného počtu řídících sekcí střel. Dále DSCA Varšavě nabízí cvičné makety DATM (Dummy Air Training Missiles), kontejnery pro střely, software, školení, podpůrné vybavení, náhradní a opravárenské díly, satelitní navigaci s M-Code (odolnou proti rušení), dopravu z USA do Polska, podpůrné služby a „další související prvky logistiky a podpory programu.“

DSCA o polském prodeji AARGM-ER píše, že „zlepší bezpečnost spojence NATO, který je hybnou silou politické stability a hospodářského pokroku v Evropě.“


Rodina protiradarových střel HARM/AARGM/AARGM-ER; větší foto, větší foto / ATK, NAVAIR

Zajímavé je, že ve stejný den DSCA schválila potenciální prodej až 265 střel AARGM-ER do Nizozemska za 700 milionů dolarů (16,5 miliardy Kč). Počty náhradních dílů a rozpis dalšího vybavení / služeb kopíruje polský nabídkový dokument.

Systémová cena polské AARGM-ER je ale o milion dolarů větší než u nizozemské střely. U DSCA ale není třeba se obávat „nekalostí“ – nákup provádí americká vláda přímo od výrobce a poté vojenský materiál prodává spojencům v rámci mechanismů zahraničního vojenského prodeje FMS (Foreign Military Sale). Ceny jsou pro všechny spojence (pro dané období a místo) stejné. Seznam DSCA je ale obecný a za větou „další související prvky logistiky a podpory programu“ se může skrývat ledacos.

Aktuálně zaváděná AARGM-ER je zásadním novým členem rodiny protiradarových střel AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile) a pozdějších AGM-88E AARGM (Advanced Antiradiation Guided Missile). I když AARGM-ER přebírá ze straších verzí naváděcí hlavici a část elektroniky, má novou bojovou hlavici, raketový blok a především zcela nové tělo bez velkých směrových kormidel, avšak s lepší klouzavostí. AARGM-ER tak lze umístit do vnitřních šachet F-35A/B/C.


Technický list AARGM-ER; větší foto / Northrop Grumman

AARGM-ER díky těmto úpravám převyšuje předešlý model AGM-88E AARGM. Zásadní je především navýšení maximální rychlosti na Mach 2, což usnadní pronikání nepřátelskou PVO. Dosah se odhaduje na 250 kilometrů.

Na základě AARGM-ER pak vzniká víceúčelová střela SiAW (Stand-in Attack Weapon). Jejím úkolem bude likvidovat vysoce cenné, „rychle přemístitelné cíle,“ které jsou součástí nepřátelské PVO. Mezi další cenné cíle patří místa velení a řízení, raketové systémy, prostředky elektronického boje nebo proti-satelitní systémy.

Boj proti nepřátelské PVO je komplexní úkol. Vzhledem k velké ceně AARGM-ER a určitému riziku jejího zničení je více než žádoucí nasadit klamné a rušící cíle ADM-160 MALD (Miniature Air-Launched Decoy). Výhodou je jejich cena na úrovni „pouze“ stovek tisíc dolarů – za cenu jediné AARGM-ER lze nakoupit několik návnad MALD.

Ostatně také ukrajinské letectvo, což bylo potvrzeno, nasazuje MALD ke krytí útoků střel s plochou dráhou letu Storm Shadow. Navíc MALD umí „vyprovokovat“ k činnosti radary nepřátelské PVO, na které pak lze navést AARGM-ER.

Zdroj: DSCA

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Protiradarová střela AGM-88G AARGM-ER pro F-35 Lightning II

K prvnímu odpalu nové protiradarové střely AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile ...

Americké letectvo prochází revoluční proměnou

V příštím fiskálním roce 2024 (od 1. října 2023) hodlá americké letectvo (USAF) vyřadit z provozu ...

PREMIUM Léčba šokem: Nizozemské ozbrojené síly rychle posilují

V posledních týdnech a měsících Nizozemsko oznámilo několik ambiciózních vojenských projektů. ...

Nadzvuková střela SiAW pro víceúčelové stíhačky F-35 Lightning II

Společnost Northrop Grumman pro americké letectvo (USAF) vyvine a otestuje novou nadzvukovou střelu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • yellec
  19:26 25.04.2024

  V článku je drobná chyba, F-35B může AARGM-ER nést jen externě, kvůli dmychadlu má menší zbraňovou šachtu. viz. technický list Northrop-Grumman

  V článku je drobná chyba, F-35B může AARGM-ER nést jen externě, kvůli dmychadlu má menší zbraňovou šachtu. viz. technický list Northrop-Grumman

 • JerzyŔ
  15:43 25.04.2024

  Rejpavá: AARGM jsou v boji s nepřátelskou PVO zcela nepostradatelné. A strana bez moderní PVO, jak ukazují zkušenosti z Ukrajiny, rychle směřuje k porážce. Kterou ze stran měl ...Zobrazit celý příspěvek

  Rejpavá: AARGM jsou v boji s nepřátelskou PVO zcela nepostradatelné. A strana bez moderní PVO, jak ukazují zkušenosti z Ukrajiny, rychle směřuje k porážce.
  Kterou ze stran měl autor na mysli, že nemá moderní PVO a rychle směřuje k porážce?Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  11:13 25.04.2024

  Zajímavá schopnost pro naše F-35 by to rozhodně byla, to každopádně. Nemyslím si ale, že u nás bude zavedena. My budeme nakonec rádi, že se nějaký doplňující balíček výzbroje vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá schopnost pro naše F-35 by to rozhodně byla, to každopádně. Nemyslím si ale, že u nás bude zavedena. My budeme nakonec rádi, že se nějaký doplňující balíček výzbroje vůbec koupí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...