Polsko získá schopnost ničit cíle na vzdálenost 900 km

Foto: Polský F-16C s komorními nádržemi a střeleckým pouzdrem (vlevo dole) Sniper ER; větší foto / Filip Modrzejewski
Polská F-16C se střeleckým pouzdrem (vlevo dole) Sniper ER; větší foto / Filip Modrzejewski

Americké ministerstvo zahraničí odsouhlasilo prodej 70 střel s plochou dráhou letu vzduch-země AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) polskému letectvu. Střely JASSM-ER umí ničit bodové cíle na vzdálenost až 900 km.

Cena kontraktu dosahuje 200 milionů dolarů (5 miliard Kč) a pokrývá hardwarové a softwarové úpravy polských stíhaček F-16, dodávku cvičných střel AGM-158B a kompletní pozemní, výcvikové a logistické zázemí - obslužná technika, nástroje, přípravky, technická dokumentace, atd., atd.

Američané obecně prodej zbraní schvalují jen tehdy, pokud vojenské posílení schopnosti spojence je v zájmu americké zahraniční politiky a bezpečnosti. “Polsko je i nadále důležitou silou pro politickou stabilitu a hospodářský rozvoj ve střední Evropě,” komentuje souhlas s prodejem střel americké ministerstvo zahraničí.

Do konce roku uzavřeme dohodu… Prozatím jen víme, že ministerstvo zahraničí poslalo oznámení Kongresu. Nyní mají kongresmani 14 dní, aby eventuálně podali připomínky. Pokud nepodají, 14. prosince dostaneme zprávu, že neexistují překážky pro uzavření smlouvy,” uvedl polský brigádní generál Adam Duda

Zatím není jasné, kolik Polsko skutečně nakoupí střel JASSM-ER. Americké ministerstvo souhlasí s prodejem až 70 střel, ale není jasné, zda Polsko celou nabídku využije. Dříve se Polsko zajímalo o 40 střel JASSM-ER.

V každém případě v JASSM-ER Polsko dostane unikátní zbraňový systém pro ničení vysoce důležitých a prioritních cílů - jako jsou pozice protivzdušné obrany, komunikační a velitelská centra, letiště, přehrady, elektrárny, klíčové vládní budovy, atd. atd.

Zajímavý je dolet 900 km střel JASSM-ER (podle některých odhadů až 1000 km) - záleží na profilu letu střely a výšky odhozu. V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě. Samozřejmě reálnost takového útoku na Moskvu je nízká, ale takhle “se hra nehraje”. Podstatná je “možnost útoku”, což posiluje polské politické postavení v Evropě.

JASSM/JASSM-ER je podzvukovou střelou se stealth vlastnostmi – díky malým rozměrům a speciálnímu tvarování je radarově velmi obtížně odhalitelná. Zaměření střely je rovněž těžké kvůli nízké letové hladině. Po opuštění nosného letounu navíc JASSM/JASSM-ER neletí k cíli přímo, ale po složité předem určené trati.

Polsko provozuje F-16 již deset let. / YouTube

Během letu se střela na cíl navádí pomocí údajů z družicové navigace a inerciálního navigačního systému. Konečné navedení na cíl zajišťuje infračervená naváděcí soustava s automatickým rozpoznáváním cílů. Kruhová odchylka v cíli je pouze 3 m.

JASSM/JASSM-ER ničí cíl bojovou hlavicí WDU-42/B (450 kg), která obsahuje 109 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757. Výbušnina je uložená v odolném kovovém pouzdře pro maximální penetraci v cíli. Pojistka hlavice přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli.

Nákup střel JASSM-ER potvrzuje rostoucí sílu polského letectva, které patří mezi nejlépe vyzbrojené v celé Evropě. Kromě střel JASSM-ER Polsko plánuje nákup protiradiolokačních střel určených k ničení radiolokátorů protivníka.

Polští piloti pro útoky na pozemní/vzdušné cíle mohou využít integrovaný přilbový zaměřovač JHMCS (Joint Helmet Mounted Cueing System) a zaměřovací kontejnery Sniper ER.

Proti vzdušným cílům mají polské F-16 k dispozici střely krátkého dosahu AIM-9X nebo středního dosahu AIM-120C AMRAAM. Proti pozemním cílům mimo jiné klouzavé pumy JSOW s doletem až 130 km, satelitem naváděné pumy JDAM nebo laserem naváděné Paveway. Výzbroj brzy doplní střely JASSM a JASSM-ER.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Tisíce bojových dronů pro polskou armádu

Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit tisíce taktických útočných dronů, především od domácích ...

Modernizační plán polské armády na roky 2017 až 2022

Polské ministerstvo obrany před několika dny zveřejnilo aktualizovaný modernizační plán polských ...

Polsko-český projekt končí? Poláci chtějí vlastní BVP Borsuk

Polské ministerstvo obrany podle informací Defence24 uvolnilo další finance na vývoj domácího ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  07:57 07.12.2016

  Dobra zamiast snuć teorie jak to "źli Polacy" zaatakują Rosję, albo dogadają się z Niemcami i zaatakują Czechy proponuje wziąć mapę...

  Mapę Obwodu Kaliningradzkiego Litwy i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobra zamiast snuć teorie jak to "źli Polacy" zaatakują Rosję, albo dogadają się z Niemcami i zaatakują Czechy proponuje wziąć mapę...

  Mapę Obwodu Kaliningradzkiego Litwy i Białorusi
  - zaznaczyć wszystkie lotniska (cywilne / wojskowe/ używane / zamknięte)

  - zaznaczyć zasięg Su 35, Su 30/33 (z pełnym uzbrojeniem / uzbrojone tylko do zadać AA)

  - zaznaczyć zasięg systemów S-400 - Gwardiejsk (183 pułk przeciwlotniczy) i S-300 Znamieńsk 1545 pułk przeciwlotniczy) oraz S-300 PS (Brześć i Grodno)

  Co wyjdzie? Że F-16 trzeba przebazować na Śląsk
  JASSM ER są potrzebne do eliminacji systemów przeciwlotniczych
  JASSM mają wyłączyć kilka najbliższych lotnisk (Czkałowskij,Czerniachowsk,Kaliningrad + ewentualnie Brześć, Grodno, Lida )

  Do tego kilka innych ważnych obiektów - instalacje w Bałtyjsku, Jantarnyj
  Być może lotniska na Litwie (nie sądzę by FR zaatakowała przed zajęciem Litwy)

  A jeszcze trzeba "polować" na Iskandery...
  Tych pocisków nie jest wiele - zwłaszcza że by wyłączyć na 24h lotnisko nie wystarczy trafić jednym pociskiem

  Jeśli siły powietrzne przetrwają pierwszy dzień - i będą w stanie przeprowadzić przynajmniej część operacji "odwetowych" to kupimy sobie szanse walki o "polskie niebo"
  Inaczej przewaga ilości nas zgniecie...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:30 06.12.2016

  @DJW: třeba v třicátých letech apod. Jsem ročník 81 a ke Slovensku mám stejný vztah jako k Polsku. Pár přátel přes hranici, jinak cizí stát.
  @flanker.jirka: amen

  @DJW: třeba v třicátých letech apod. Jsem ročník 81 a ke Slovensku mám stejný vztah jako k Polsku. Pár přátel přes hranici, jinak cizí stát.
  @flanker.jirka: amen

 • flanker.jirka
  08:55 06.12.2016

  Můžeme tu polemizovat nad historií a kdo komu dříve snědl kohouta, ale poláci vědí co dělají. Pořizují si schopnosti pro své letectvo, protože všechny články, ze kterých se skládá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můžeme tu polemizovat nad historií a kdo komu dříve snědl kohouta, ale poláci vědí co dělají. Pořizují si schopnosti pro své letectvo, protože všechny články, ze kterých se skládá smlouva NATO, jsou pouze na papíře. Stačí aby se Donald domluvil na čem si s Vladimirem a články budou k ničemu.

  Samotný titulek článku je poněkud zavádějící. Schopnost ničit cíle na takovou vzdálenost už dávno mají, F 16 s těmi nádržemi na fotkách má dlouhý dolet, jen tam teď prostě nebude muset letět.
  Skrýt celý příspěvek

 • fant
  22:56 05.12.2016

  @DJW. Ukradli? Toto území patřilo k Rzeczypospolitej.

  @DJW. Ukradli? Toto území patřilo k Rzeczypospolitej.

 • palo satko
  22:41 05.12.2016

  Kolt,
  To si vazne myslis, ze niekto pricetny v Polsku zautoci na Rusko, bez toho, aby mal dovolenie USA?

  Kolt,
  To si vazne myslis, ze niekto pricetny v Polsku zautoci na Rusko, bez toho, aby mal dovolenie USA?

 • jobr23
  22:08 05.12.2016

  Při podobných informacích o raketových systémech by bylo třeba uvádět expirační dobu systému. To znamená, že bude nutné za čas provádět obnovu systému. A systém se bude postupně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Při podobných informacích o raketových systémech by bylo třeba uvádět expirační dobu systému. To znamená, že bude nutné za čas provádět obnovu systému. A systém se bude postupně vylepšovat a tudíž i zdražovat. Bude nutné také se systémem cvičit. Nebo myslíte, že se Polsko bude zúčastňovat také různých dobrodružných válečných akcí, aby systém využilo k něčemu, než to bude likvidovat z důvodu expirace?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:11 05.12.2016

  No nevím, spíš mám dojem, že tady někdo vytřel sám sebou ;-) Protože ty argumenty ohledně obranných/útočných zbraní, suverenity, nemožnosti použít střely bez souhlasu spojence... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No nevím, spíš mám dojem, že tady někdo vytřel sám sebou ;-) Protože ty argumenty ohledně obranných/útočných zbraní, suverenity, nemožnosti použít střely bez souhlasu spojence... Nic proti, ale je potřeba si pořádně přiohnout realitu, aby to byť i jen vzdáleně připomínalo skutečný stav věcí.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:12 05.12.2016

  Suverenita Polska je rovnaka ako suverenita Česka. Kedže sa už dopredu sa tu vyplakava, "čo len s nami bude, ak Trump nas necha v štychu", tak toto vyplakavanie o "suverenite" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Suverenita Polska je rovnaka ako suverenita Česka. Kedže sa už dopredu sa tu vyplakava, "čo len s nami bude, ak Trump nas necha v štychu", tak toto vyplakavanie o "suverenite" malych vychodoeuropskych štatov dost napovie.

  Logik vieš kedy oponent prizna v debate poražku? ked začne uražat. asi som to tu s tebou paradne vytrel. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:01 05.12.2016

  Takže popíráš suverenitu Polska? Aha. A stejně jsme všichni pod vlivem chemtrails a zelených ještírků, že.

  Další debata evidentně nemá smysl.

  PS: Z jedné základny s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže popíráš suverenitu Polska? Aha. A stejně jsme všichni pod vlivem chemtrails a zelených ještírků, že.

  Další debata evidentně nemá smysl.

  PS: Z jedné základny s antibalistickýma raketama, která by při vypukniutí konfliktu existovala asi tak čtvrt hodiny američané to Rusko strašlivě ohrožují. Dost tě lituju, s takovou paranoiou je život určitě těžký... Zkus se zamyslet nad tím, že ta jedna základna je o dost slabší vojenská síla než jedinná CSG, kterých mají američané 10....
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:55 05.12.2016

  logik,
  mušiš si naozaj dobre prečitat prečitat, čo som napisal.
  To, že o použiti striel rozhodne Polsko je naivna predstava. Keby aj hned dnes Poliaci tie strely mali a zajtra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik,
  mušiš si naozaj dobre prečitat prečitat, čo som napisal.
  To, že o použiti striel rozhodne Polsko je naivna predstava. Keby aj hned dnes Poliaci tie strely mali a zajtra sa rozhodli Poliaci chapat rozmiestnenie Iskanderov za strašne nebezpečnu agresiu, tak by bez dovolenia Američanov nevystrelili do Kaliningradu ani minometny granat.
  Takže JASSM-ER budu Poliaci použivat jedine koordinovane s USA. Američania im určia ciele, lebo ako vieš Polsko ešte stale nema potrebne prieskumne družice. Tym padom su to sice naoko polske strely ale v skutočnosti su to americke strely a ked Poliaci za ne naozaj zaplatia plnu cenu tak v mojich očiach budu za somarov.
  No a Američania strely potrebuju v Polsku preto, lebo existuje Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu a dnes Američania nemožu z Europy trafit nič v Rusku. Podobne tiež Rusko nemože trafit nič doležite čo maju Američania v Europe (okrem protiraketovej zakladne čo Američania stavaju v Polsku.)
  Skrýt celý příspěvek

 • rintintin
  16:40 05.12.2016

  palo satko: Poliaci tie strely potrebuju jednoducho na to, aby dali najavo, ze vedia pripadny uder oplatit a budu tak nemej vydieratelni. Nikdy ich nepouziju, ale budu mat pekne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: Poliaci tie strely potrebuju jednoducho na to, aby dali najavo, ze vedia pripadny uder oplatit a budu tak nemej vydieratelni. Nikdy ich nepouziju, ale budu mat pekne fotky z leteckych dni. Tomu ze akurat amici si nechaju spopolnit silicon valley a wall street kvoli ruskej tundre . . . tomu predsa dospely clovek nemoze verit.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:20 05.12.2016

  1. A Polsko jako, aby nebylo viněno z agrese, tak musí spoléhat na obranu od cizího státu??? Nesmí být schopno se bránit samo???

  2. Dělíte zbraně na "útočné a obranné"? Do jaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. A Polsko jako, aby nebylo viněno z agrese, tak musí spoléhat na obranu od cizího státu??? Nesmí být schopno se bránit samo???

  2. Dělíte zbraně na "útočné a obranné"? Do jaké kategorie spadají ruské jaderné hlavice?

  3. A? Ta jedna základna provede útok na Rusko?
  Btw. právě jste se krásně popřel: když Polsko nespoléhá na obranu od spojence (viz 1), je to špatně. Když spoléhá, je to zase špatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:15 05.12.2016

  logik
  1. z druhej strany je Litva. Ta je tiež v NATO. Zabudol ste?
  2. naozaj si myslite že JASSM-ER je určeny na utočiace tanky?
  3. to nozaj neviete nič o americkej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  1. z druhej strany je Litva. Ta je tiež v NATO. Zabudol ste?
  2. naozaj si myslite že JASSM-ER je určeny na utočiace tanky?
  3. to nozaj neviete nič o americkej protiraketovej zakladni v Redzikowe?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:30 05.12.2016

  palo satko:
  1) kaliningrad má "na výšku" 100km. Která houfnice prosím tak daleko dostřelí?

  2) Rusko nemusí útočit jen z Kaliningradu.... Respektive, když bude útočit, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  1) kaliningrad má "na výšku" 100km. Která houfnice prosím tak daleko dostřelí?

  2) Rusko nemusí útočit jen z Kaliningradu.... Respektive, když bude útočit, tak zcela jistě ne pouze z Kaliningradu.

  3) Jasně, klasická pohádka - všechny zbraně Sovětského svazu jsou mírové a obranné, zatímco jakkákoli zbraň "západního imperialisty" je samozřejmě zbraň válečného štváče porušujícího světový mír, že?

  Nebo jste stejně hodnotil dovezení Iskanderů do Kaliningradu?
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:21 05.12.2016

  rintintin
  pozri si mapu. postavenie S-400 alebo Iskandera v Kalingrade zničiš z Polska dobrou hufnicou. lacnejšie, lepšie a prekvapivejšie Vieš rovnako dobre ako ja, že Poliaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rintintin
  pozri si mapu. postavenie S-400 alebo Iskandera v Kalingrade zničiš z Polska dobrou hufnicou. lacnejšie, lepšie a prekvapivejšie Vieš rovnako dobre ako ja, že Poliaci tie strely na svoju obranu nepotrebuju. Potrebuju ich tam Američania na utok a Poliaci su len ich naivni pomocnici a v pripade "velkej vojny" prve obete.
  Skrýt celý příspěvek

 • rintintin
  15:04 05.12.2016

  palo satko: Takze poliaci sa maju len prizerat Iskanderom a S-400-kam v Kaliningrade? Nejako zabudas kto s touto hrou zacal. Rusi samozrejme mozu obnovit vyrobu vselicoho a zvysit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: Takze poliaci sa maju len prizerat Iskanderom a S-400-kam v Kaliningrade? Nejako zabudas kto s touto hrou zacal. Rusi samozrejme mozu obnovit vyrobu vselicoho a zvysit vydavky na "obranu" na 35% rozpoctu. Kam to vedie uz vyskusane maju, takze cim skor to spravia, tym lepsie pre svet.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  11:35 05.12.2016

  Skelet: ktory konkretny pripad nevdacnosti myslis? Pytam sa vecne bez emocii, kludne pis priamo.
  Ironiu som pochopil a pokracoval svojou.

  Rasto: a co takto spolocne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: ktory konkretny pripad nevdacnosti myslis? Pytam sa vecne bez emocii, kludne pis priamo.
  Ironiu som pochopil a pokracoval svojou.

  Rasto: a co takto spolocne polsko-nemecke prehliadky na okupovanom uzemi CSR? Mam fotky, chcel link? Postuduj tiez vyjadrenia polskeho min.zahranicia Becka o spolocnej nemecko-madarsko-polskej hranici..
  Pre tvoje info, sovieti si v 39 nebrali polske uzemie ale svoje vlastne uzemie co poliaci ukradli a okupovali Bielorusku a Ukrajine v 20tych rokoch ked napadli cerstvo utvoreny ZSSR oslabeny obcianskou vojnou. Pozri sa mapu Polska v 1938 prv nes pises blbosti.
  Neodpovedaj, na tvoj off topic viac reagovat nebudem.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:23 05.12.2016

  Polsko ziska novu zbran. Voči komu? Bielorusku? Alebo Slovensku? Samozrejme, že voči Rusku. Bude tuto novu "vahu" Polska Rusko rešpektovat? Iste. Pravdepodobne obnovi vyrobu SS-20, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polsko ziska novu zbran. Voči komu? Bielorusku? Alebo Slovensku? Samozrejme, že voči Rusku. Bude tuto novu "vahu" Polska Rusko rešpektovat? Iste. Pravdepodobne obnovi vyrobu SS-20, ale jej noveho klonu a tym každu takuto modernizaciu polskeho letectva eliminuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  08:09 05.12.2016

  Naskytne-li se příležitost, první na koho poláci skočí jsme my. Proto bychom se naopak měli bát, že se takhle vyzbrojují. Vždycky budeme jejich vysokým politikům trnem v oku. Jsme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naskytne-li se příležitost, první na koho poláci skočí jsme my. Proto bychom se naopak měli bát, že se takhle vyzbrojují. Vždycky budeme jejich vysokým politikům trnem v oku. Jsme na jejich žebříčku nepohodlných států nad Ruskem.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  23:18 03.12.2016

  logik: Masaryk nebyl rozhodně žádný sluníčkář, ale politik, který se mohl opřít o československé legie, a posléze o československou armádu, která udržela československé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Masaryk nebyl rozhodně žádný sluníčkář, ale politik, který se mohl opřít o československé legie, a posléze o československou armádu, která udržela československé hranice.
  flanker.jirka: tady nejde o nějaké sluníčkáře, kteří si myslí, že všichni jsou naši přátelé. Ale je hloupost tady plakat nad minulostí, že ten a ten byl na nás zlý. Slováci jsou taky naši nejlepší bratři, a přitom se v minulosti minimálně jednou ukázaly jako nevděčné .. jak to říct.. no radši nebudu říkat nic :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:21 03.12.2016

  Ale ty jsi netvrdil, že je potřeba i síla. Ty jsi tvrdil, že rozhoduje pouze síla. Což v obou mnou zmiňovaných příkladech evidentně neplatilo. Jsou případy, kdy platí pouze síla, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ty jsi netvrdil, že je potřeba i síla. Ty jsi tvrdil, že rozhoduje pouze síla. Což v obou mnou zmiňovaných příkladech evidentně neplatilo. Jsou případy, kdy platí pouze síla, ale jsou případy, kdy "idey" mají sílu.

  A dokonce vznikly nebo mohli vzniknout státy i bez jakéhokoli použití síly, viz např. Slovensko nebo nedávno Skotsko...

  Redukovat vše na sílu je blbost. Síla je potřeba - to nikterak nepopírám - protože jsou lidi/mocnosti, které nic jiného neuznávají. Ale stejnětak existují i mocnosti, které lidská práva ve větší či menší míře uznávají (nebo alespoň tvrdí, že uznávají a proto k nim alespoň "přihlíží") - a u nich nemusí být síla jediným, či dokonce rozhodujícím faktorem.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:56 03.12.2016

  logik: a co ten miniaturní světový konflikt před uznánim ceskoslovenska? Jeden z Masarykových argumentů byla existence armády v podobe zahraničních legií. A co boje o Znojmo s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: a co ten miniaturní světový konflikt před uznánim ceskoslovenska? Jeden z Masarykových argumentů byla existence armády v podobe zahraničních legií. A co boje o Znojmo s Rakouskem o Těšínsko s poláky a s Maďary o Slovensko? Gándhího by královna taky k ničemu nepustila, nebýt Británie vyčerpaná bojem proti Hitlerovi a Japoncům.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:43 03.12.2016

  flanker: Jo? Gándhí? Masaryk? Bez těchto "sluníčkových" (přijmu-li Tvoji terminologii) by možná nebyla ani ČSR, ani samostatná Indie...

  flanker: Jo? Gándhí? Masaryk? Bez těchto "sluníčkových" (přijmu-li Tvoji terminologii) by možná nebyla ani ČSR, ani samostatná Indie...

 • flanker.jirka
  13:50 03.12.2016

  skelet: jestli ono to nebude tím, že vznik jakéhokoliv státu nikdy neukecal žádný sluníčkář a vždy platilo, platí a bude platit právo silnějšího. To že se dnes v centru Evropy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: jestli ono to nebude tím, že vznik jakéhokoliv státu nikdy neukecal žádný sluníčkář a vždy platilo, platí a bude platit právo silnějšího. To že se dnes v centru Evropy neválčí ještě neznamená, že máme vyhráno, lidská blbost je věčná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  13:40 03.12.2016

  to Phil_PL: Úctyhodné!

  to Phil_PL: Úctyhodné!

 • Todomatch
  13:39 03.12.2016

  Tat titulní fotka je neuvěřitelná, to je jak nějaký 3D model, ale autor má na foto.pork.pl samé takové. Buď hodně retušuje, nebo maj Poláci F-16 jako nové, nebo je to fakt 3D, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tat titulní fotka je neuvěřitelná, to je jak nějaký 3D model, ale autor má na foto.pork.pl samé takové. Buď hodně retušuje, nebo maj Poláci F-16 jako nové, nebo je to fakt 3D, ale v popiskách některých fotek má uvedeno "Canon EOS 1D X, Canon EF 24-105mm f/4 L IS UMS, Canon EF 100-400mm f/4-5.6 L IS USM ". F-16 ve verzi s přídavnámi nádržemi nad křídly u trupu působí hodně agresivně. A tady http://foto.poork.pl/live/10-l... má ta vpravo nahoře i ten hrb s přídavnými systémy na hřbetu za kabinou - dělá to z F-16 úplně jiný stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Phil_PL
  13:14 03.12.2016

  RiMr71 -->
  2003 contract:

  178 AIM-120C-5
  178 AIM-9X
  360 AGM-65 Maverick
  340 Mk82 (227kg)
  230 Mk84 (909kg)
  270 GBU-12/GBU-24 Paveway III set (for Mk82, and Mk84)
  270 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 -->
  2003 contract:

  178 AIM-120C-5
  178 AIM-9X
  360 AGM-65 Maverick
  340 Mk82 (227kg)
  230 Mk84 (909kg)
  270 GBU-12/GBU-24 Paveway III set (for Mk82, and Mk84)
  270 GBU-32/GBU-38 JDAM set (for Mk82, and Mk84)
  280 AGM-154C JSOW

  22 x Lockheed Martin Sniper-XR targeting pod
  7 x Goodrich DB-110 reconnaissance sensor

  2012 contract:

  65 AIM-120C-7
  93 AIM-9x-2 Block II
  42 GBU-49 Paveway II
  200 GBU-54 JDAM
  127 Mk82
  642 BLU-111
  80 BLU-117

  2014 contract:

  40 AGM-158a JASSM

  2016(?):

  70(?) AGM-158b JASSM-ER
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:13 03.12.2016

  DJW_ : za to, že jsi nepochopil pointu já nemůžu. Ale aspoň jsi se zasmál ;)

  DJW_ : za to, že jsi nepochopil pointu já nemůžu. Ale aspoň jsi se zasmál ;)

 • PavolR
  09:26 03.12.2016

  DJW_: Z hľadiska stability regiónu je vždy lepšie ak majú Poliaci plnú hlavu a gate Ruska (bez ohľadu na to nakoľko oprávnene, či neoprávnene), než ako keby riešili nejaké dediny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: Z hľadiska stability regiónu je vždy lepšie ak majú Poliaci plnú hlavu a gate Ruska (bez ohľadu na to nakoľko oprávnene, či neoprávnene), než ako keby riešili nejaké dediny na Orave. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  08:51 03.12.2016

  Skelet: dobre som sa zasmial.. Mat sa na pozore pred Slovenskom.. :) Z vojenskeho hladiska si mal ma mysli tych 5 letuschopnych stihaciek (bacha, prave nam do nich rusi doniesli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: dobre som sa zasmial.. Mat sa na pozore pred Slovenskom.. :) Z vojenskeho hladiska si mal ma mysli tych 5 letuschopnych stihaciek (bacha, prave nam do nich rusi doniesli repasovane motory) alebo tych cca 18 prevadzkyschopnych IVECO so sovietskym gulometom? Nehovoriac o tom, ze kopa ludi ma za riekou Morava kopu rodiny (vratane mna) a uz len preto by nikoho ani nenapadlo nic agresivne.

  K clanku: tesi ma ze aspon jeden stat byv. soc bloku ma nejaku armadu, len ma sucasne znepokojuje a udivuje zaroven ze sa vsetko u nich stavia tak rusofobne (vlastna skusenost). Dodnes som nepocul jediny rozumny argument, co by rusi napadnutim a nebodaj pokusom o okupaciu Polska ziskali. Nerastne bohatstvo nemaju a kvalita polskej industrialnej urovne je tiez "svetoznama".
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  08:49 03.12.2016

  Jak bych k tomu co Gloton dodal, ze obrana zeme by mela mit tri strategicke pilire 1) vlastni schopnost 2)regionalni spolupraci a az na tretim miste NATO/EU. U CR mi chybi tlak na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak bych k tomu co Gloton dodal, ze obrana zeme by mela mit tri strategicke pilire 1) vlastni schopnost 2)regionalni spolupraci a az na tretim miste NATO/EU. U CR mi chybi tlak na prvni a druhy bod. Tj. konkretne silne-vojenske-uzce-spolu-spolupracujici-a-doplnujici-se staty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  00:47 03.12.2016

  I já jsem rád, že k takovému vyzbrojení našeho souseda dojde. Je to další velký krok pro stabilizaci bezpečnosti v Evropě.
  Podobně dobře vyzbrojené armády evropských států jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I já jsem rád, že k takovému vyzbrojení našeho souseda dojde. Je to další velký krok pro stabilizaci bezpečnosti v Evropě.
  Podobně dobře vyzbrojené armády evropských států jsou zárukou toho, že zde nedojde k opravdové válce mezi jednotlivými státy či "bloky" států.
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  22:57 02.12.2016

  Gratulacia do Polska. To je vyznamny prvok posilujuci vojenske moznosti...

  Gratulacia do Polska. To je vyznamny prvok posilujuci vojenske moznosti...

 • Marthy
  22:54 02.12.2016

  Tenhle kontrakt Polskou armádu bezesporu posílí,podle mě dělají dobře.Čím silnější budou mít armádu tím méně pravděpodobné je že je někdo napadne.A nemám tím na mysli někoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle kontrakt Polskou armádu bezesporu posílí,podle mě dělají dobře.Čím silnější budou mít armádu tím méně pravděpodobné je že je někdo napadne.A nemám tím na mysli někoho konkrétního,však zahraniční politika se mění,se spojenců se za pár let může stát nepřítel a z nepřítele spojenec,jak nám ukázala nejednou historie.Proto,jak už jsem psal několikrát je lepší když se můžou spolehnout na vlastní armádu než spoléhat beze zbytku na nějaké smlouvy a pakty.Z historie víme že prakticky každá smlouva byla nakonec porušena či nedodržena....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:15 02.12.2016

  flanker.jirka: který stát neválčil se svým sousedem, nech´t zvedne ruku.. cože nikdo? jsem v šoku.. ano, s Polskem jsme si i několikrát zabojovali. V současnosti je to náš (po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: který stát neválčil se svým sousedem, nech´t zvedne ruku.. cože nikdo? jsem v šoku.. ano, s Polskem jsme si i několikrát zabojovali. V současnosti je to náš (po Slovensku) nejbližší spojenec. Je třeba se před ním mít na pozoru? Ano, stejně tak jako před Slovenskem.. má to spojitost s tímto článkem? žádnou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  21:46 02.12.2016

  Výborně Poláci, krok správným směrem. Ideálně by mělo Polsko disponovat i Tomahawky a letouny F-35. To už by byla slušná útočná síla i na velkou vzdálenost a případného protivníka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výborně Poláci, krok správným směrem. Ideálně by mělo Polsko disponovat i Tomahawky a letouny F-35. To už by byla slušná útočná síla i na velkou vzdálenost a případného protivníka by to hodně bolelo. Je moc potřeba, aby v prostoru mezi Ruskem a Německem byla silná vojenská mocnost se kterou je třeba počítat.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:43 02.12.2016

  Takhle se má budovat letectvo! Nejsou to žádné "vzdušné zámky." Poláci mají F 16 ve verzi plně srovnatelné s jakýmkoliv novým ruským letadlem, a to se počítá!
  Žádné PR před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takhle se má budovat letectvo! Nejsou to žádné "vzdušné zámky." Poláci mají F 16 ve verzi plně srovnatelné s jakýmkoliv novým ruským letadlem, a to se počítá!
  Žádné PR před veřejností nám nenahradí skutečné (v našem českém případě spíše neskutečné) schopnosti.

  Takeda: občas je dobré si ten pravěk připomenout, snad se lidi poučí a uvidí, že nějaké smlouvy a pakty končí s prvním výstřelem. Od výročí v roce 2015 máme z médií vymyté mozky o paktu Molotov-Ribentropp, ale například o tomhle moc lidí neví:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:36 02.12.2016

  Boha jeho.. proč sem někdo tahá to co zde bylo před 80.lety??
  Sousedit s nespojeneckým státem, který rád hraje na vojenskou notu, tak zbrojím taky jak divý.

  Boha jeho.. proč sem někdo tahá to co zde bylo před 80.lety??
  Sousedit s nespojeneckým státem, který rád hraje na vojenskou notu, tak zbrojím taky jak divý.

 • baraka
  20:28 02.12.2016

  a ešte pre Rimra - nedávno som čítal , že v čase mníchovskej krízy rezignovala čs. generalita na ozbrojený boj voči nemecku práve preto, že sa poliaci v jednom šíku s nacistickým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a ešte pre Rimra - nedávno som čítal , že v čase mníchovskej krízy rezignovala čs. generalita na ozbrojený boj voči nemecku práve preto, že sa poliaci v jednom šíku s nacistickým nemeckom postavili proti nám a tuším aj mobilizovali nejakých záložníkov - stačí pozrieť na vtedajšiu mapu a Polsko spolu s nemeckom nás obklúčili až na malý úsek s rumunskom. brániť sa ašte aj proti maďarom, ktorý potom slovensko v malej vojne aj tak napadli by bolo asi ťažké.
  takže Rimre - skutočne to ber komplexne a vevyberaj. v tomto a inom kontexte - dohoda Polsko/nemecko v cca 33 - neboli poliaci ziadne neviniatka. a vseliake iné - ak si správne pamatám obsadenie litovského Vilnusu aj ked naň nemali nárok v 20rokoch a podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  20:23 02.12.2016

  Wenet1: Tak snad tohle všechno vyřešila nějak 2. světová a nikdo v reálu kromě diskutérů na fórech se nešťárá v jejích výsledcích. Dnešní Poláci, Němci i Rusové mají jiný zájmy než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet1: Tak snad tohle všechno vyřešila nějak 2. světová a nikdo v reálu kromě diskutérů na fórech se nešťárá v jejích výsledcích. Dnešní Poláci, Němci i Rusové mají jiný zájmy než v 38...

  Slovy Bolka Polívky z Pupenda: Netahej sem pravěk...
  Skrýt celý příspěvek

 • baraka
  20:14 02.12.2016

  zas budem pre niekoho za rusofila...

  ale cca 48 F16 so strelou s plochou dráhou letu - dostrel cca 1000 km - teda skoro strategická kapacita. A o tejto kapacie sa jedná určite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zas budem pre niekoho za rusofila...

  ale cca 48 F16 so strelou s plochou dráhou letu - dostrel cca 1000 km - teda skoro strategická kapacita. A o tejto kapacie sa jedná určite už dlhší čas.

  a bola tu pred časom doslova histéria , že rusi presúvajú do Kaliningradskej oblasti brigádu s cca 48 Iskadermi s cca dostrelom 900 km.

  to je asi klasická reakcia na Polskú akciu.

  a to ešte tu publikované informácie, že chcú nakúpiť útočné konvenčné ponorky s Tomahawkami - čo sú aspoň pre mňa v tejto kombinácii zbrane prého úderu.

  tak neviem kto tu tlačí na pílu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  20:02 02.12.2016

  RiMr71:

  bombardování Lybie: šup šup zpět do školy ty Lybie.....

  RiMr71:

  bombardování Lybie: šup šup zpět do školy ty Lybie.....

 • ruleta
  19:50 02.12.2016

  Jednoduse, vzal optimisticke udaje - coz je v clanku napsane "odhadů až 1000 km - záleží na profilu letu střely a výšky odhozu. V takovém případě může Polsko ze svého území ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednoduse, vzal optimisticke udaje - coz je v clanku napsane "odhadů až 1000 km - záleží na profilu letu střely a výšky odhozu. V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě." pouzil aplikaci mereni vzdalenosti anebo vyuzil:

  http://mapa.cz/mereni-vzdaleno...

  a zjistil, ze vychodni oblasti Polska jsou od Moskvy cca 900 km vzdalene, jestlize se pocita 1 000 km, tak je jeste kacelarska rezerva.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  19:19 02.12.2016

  "V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě. "


  Pokud se podívám na mapu, vezmu v potaz parametry nosiče k dosažení maximálního dosahu střely - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě. "


  Pokud se podívám na mapu, vezmu v potaz parametry nosiče k dosažení maximálního dosahu střely - může mi autor říci, jak došel k "dosažitelnosti" Moskvy z polského území?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:03 02.12.2016

  ...no jo. Němec nebo Rus, je to stejná sebranka. A vzhledem k tomu jak se rus "vypořádává" se svou historií je rus jednoznačně horší. Ale nepochybuju o tom, že pro milovníky toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...no jo. Němec nebo Rus, je to stejná sebranka. A vzhledem k tomu jak se rus "vypořádává" se svou historií je rus jednoznačně horší. Ale nepochybuju o tom, že pro milovníky toho okupantského dubiska na východě je to jinak.
  ________________________

  Nevíte někdo, kolik mají Poláci těch AMRAAMů? Případně dalších uvedených zbraní? Jestli toho nakonec nebudou mít "skladem" víc než Britové nebo Frantíci - viz trapas při šarkéziho bombardování Lybie..
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:01 02.12.2016

  V úvahu připadají i jiné zajímavé cíle než zrovna Moskva, například ruské vojenské základny a terminály na zemní plyn.

  V úvahu připadají i jiné zajímavé cíle než zrovna Moskva, například ruské vojenské základny a terminály na zemní plyn.

 • Wenet01
  17:33 02.12.2016

  A že je mi těch poláků vážně líto, když rok před tím coby spojenci toho ošklivého Německa (se kterým měli pakt o neútočení dávno před sověty) rozebírali náš stát...když už pod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A že je mi těch poláků vážně líto, když rok před tím coby spojenci toho ošklivého Německa (se kterým měli pakt o neútočení dávno před sověty) rozebírali náš stát...když už pod všechno taháte dávnou minulost, tak jí říkejte v kontextu. První kdo s Hitlerem vtrhl do jiného státu byli poláci...o tom se nemluví, když o necelý rok později zažili to samé, tak se to omílá dodnes
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:21 02.12.2016

  ...ó jé... tady někdo odmítá zapomenout na společné vojenské přehlídky německých a sovětských vojsk v dobitých polských městech v devětatřicátém...! :)

  ...ó jé... tady někdo odmítá zapomenout na společné vojenské přehlídky německých a sovětských vojsk v dobitých polských městech v devětatřicátém...! :)