Polsko získá schopnost ničit cíle na vzdálenost 900 km

Foto: Polský F-16C s komorními nádržemi a střeleckým pouzdrem (vlevo dole) Sniper ER; větší foto / Filip Modrzejewski
Polská F-16C se střeleckým pouzdrem (vlevo dole) Sniper ER; větší foto / Filip Modrzejewski

Americké ministerstvo zahraničí odsouhlasilo prodej 70 střel s plochou dráhou letu vzduch-země AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) polskému letectvu. Střely JASSM-ER umí ničit bodové cíle na vzdálenost až 900 km.

Cena kontraktu dosahuje 200 milionů dolarů (5 miliard Kč) a pokrývá hardwarové a softwarové úpravy polských stíhaček F-16, dodávku cvičných střel AGM-158B a kompletní pozemní, výcvikové a logistické zázemí - obslužná technika, nástroje, přípravky, technická dokumentace, atd., atd.

Američané obecně prodej zbraní schvalují jen tehdy, pokud vojenské posílení schopnosti spojence je v zájmu americké zahraniční politiky a bezpečnosti. “Polsko je i nadále důležitou silou pro politickou stabilitu a hospodářský rozvoj ve střední Evropě,” komentuje souhlas s prodejem střel americké ministerstvo zahraničí.

Do konce roku uzavřeme dohodu… Prozatím jen víme, že ministerstvo zahraničí poslalo oznámení Kongresu. Nyní mají kongresmani 14 dní, aby eventuálně podali připomínky. Pokud nepodají, 14. prosince dostaneme zprávu, že neexistují překážky pro uzavření smlouvy,” uvedl polský brigádní generál Adam Duda

Zatím není jasné, kolik Polsko skutečně nakoupí střel JASSM-ER. Americké ministerstvo souhlasí s prodejem až 70 střel, ale není jasné, zda Polsko celou nabídku využije. Dříve se Polsko zajímalo o 40 střel JASSM-ER.

V každém případě v JASSM-ER Polsko dostane unikátní zbraňový systém pro ničení vysoce důležitých a prioritních cílů - jako jsou pozice protivzdušné obrany, komunikační a velitelská centra, letiště, přehrady, elektrárny, klíčové vládní budovy, atd. atd.

Zajímavý je dolet 900 km střel JASSM-ER (podle některých odhadů až 1000 km) - záleží na profilu letu střely a výšky odhozu. V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě. Samozřejmě reálnost takového útoku na Moskvu je nízká, ale takhle “se hra nehraje”. Podstatná je “možnost útoku”, což posiluje polské politické postavení v Evropě.

JASSM/JASSM-ER je podzvukovou střelou se stealth vlastnostmi – díky malým rozměrům a speciálnímu tvarování je radarově velmi obtížně odhalitelná. Zaměření střely je rovněž těžké kvůli nízké letové hladině. Po opuštění nosného letounu navíc JASSM/JASSM-ER neletí k cíli přímo, ale po složité předem určené trati.

Polsko provozuje F-16 již deset let. / YouTube

Během letu se střela na cíl navádí pomocí údajů z družicové navigace a inerciálního navigačního systému. Konečné navedení na cíl zajišťuje infračervená naváděcí soustava s automatickým rozpoznáváním cílů. Kruhová odchylka v cíli je pouze 3 m.

JASSM/JASSM-ER ničí cíl bojovou hlavicí WDU-42/B (450 kg), která obsahuje 109 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757. Výbušnina je uložená v odolném kovovém pouzdře pro maximální penetraci v cíli. Pojistka hlavice přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli.

Nákup střel JASSM-ER potvrzuje rostoucí sílu polského letectva, které patří mezi nejlépe vyzbrojené v celé Evropě. Kromě střel JASSM-ER Polsko plánuje nákup protiradiolokačních střel určených k ničení radiolokátorů protivníka.

Polští piloti pro útoky na pozemní/vzdušné cíle mohou využít integrovaný přilbový zaměřovač JHMCS (Joint Helmet Mounted Cueing System) a zaměřovací kontejnery Sniper ER.

Proti vzdušným cílům mají polské F-16 k dispozici střely krátkého dosahu AIM-9X nebo středního dosahu AIM-120C AMRAAM. Proti pozemním cílům mimo jiné klouzavé pumy JSOW s doletem až 130 km, satelitem naváděné pumy JDAM nebo laserem naváděné Paveway. Výzbroj brzy doplní střely JASSM a JASSM-ER.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Tisíce bojových dronů pro polskou armádu

Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit tisíce taktických útočných dronů, především od domácích ...

Modernizační plán polské armády na roky 2017 až 2022

Polské ministerstvo obrany před několika dny zveřejnilo aktualizovaný modernizační plán polských ...

Polsko-český projekt končí? Poláci chtějí vlastní BVP Borsuk

Polské ministerstvo obrany podle informací Defence24 uvolnilo další finance na vývoj domácího ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • baraka
  20:14 02.12.2016

  zas budem pre niekoho za rusofila... ale cca 48 F16 so strelou s plochou dráhou letu - dostrel cca 1000 km - teda skoro strategická kapacita. A o tejto kapacie sa jedná určite ...Zobrazit celý příspěvek

  zas budem pre niekoho za rusofila...

  ale cca 48 F16 so strelou s plochou dráhou letu - dostrel cca 1000 km - teda skoro strategická kapacita. A o tejto kapacie sa jedná určite už dlhší čas.

  a bola tu pred časom doslova histéria , že rusi presúvajú do Kaliningradskej oblasti brigádu s cca 48 Iskadermi s cca dostrelom 900 km.

  to je asi klasická reakcia na Polskú akciu.

  a to ešte tu publikované informácie, že chcú nakúpiť útočné konvenčné ponorky s Tomahawkami - čo sú aspoň pre mňa v tejto kombinácii zbrane prého úderu.

  tak neviem kto tu tlačí na pílu.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  20:02 02.12.2016

  RiMr71:

  bombardování Lybie: šup šup zpět do školy ty Lybie.....

  RiMr71:

  bombardování Lybie: šup šup zpět do školy ty Lybie.....

 • ruleta
  19:50 02.12.2016

  Jednoduse, vzal optimisticke udaje - coz je v clanku napsane "odhadů až 1000 km - záleží na profilu letu střely a výšky odhozu. V takovém případě může Polsko ze svého území ...Zobrazit celý příspěvek

  Jednoduse, vzal optimisticke udaje - coz je v clanku napsane "odhadů až 1000 km - záleží na profilu letu střely a výšky odhozu. V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě." pouzil aplikaci mereni vzdalenosti anebo vyuzil:

  http://mapa.cz/mereni-vzdaleno...

  a zjistil, ze vychodni oblasti Polska jsou od Moskvy cca 900 km vzdalene, jestlize se pocita 1 000 km, tak je jeste kacelarska rezerva.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  19:19 02.12.2016

  "V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě. " Pokud se podívám na mapu, vezmu v potaz parametry nosiče k dosažení maximálního dosahu střely - ...Zobrazit celý příspěvek

  "V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě. "


  Pokud se podívám na mapu, vezmu v potaz parametry nosiče k dosažení maximálního dosahu střely - může mi autor říci, jak došel k "dosažitelnosti" Moskvy z polského území?Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:03 02.12.2016

  ...no jo. Němec nebo Rus, je to stejná sebranka. A vzhledem k tomu jak se rus "vypořádává" se svou historií je rus jednoznačně horší. Ale nepochybuju o tom, že pro milovníky toho ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no jo. Němec nebo Rus, je to stejná sebranka. A vzhledem k tomu jak se rus "vypořádává" se svou historií je rus jednoznačně horší. Ale nepochybuju o tom, že pro milovníky toho okupantského dubiska na východě je to jinak.
  ________________________

  Nevíte někdo, kolik mají Poláci těch AMRAAMů? Případně dalších uvedených zbraní? Jestli toho nakonec nebudou mít "skladem" víc než Britové nebo Frantíci - viz trapas při šarkéziho bombardování Lybie..Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:01 02.12.2016

  V úvahu připadají i jiné zajímavé cíle než zrovna Moskva, například ruské vojenské základny a terminály na zemní plyn.

  V úvahu připadají i jiné zajímavé cíle než zrovna Moskva, například ruské vojenské základny a terminály na zemní plyn.

 • Wenet01
  17:33 02.12.2016

  A že je mi těch poláků vážně líto, když rok před tím coby spojenci toho ošklivého Německa (se kterým měli pakt o neútočení dávno před sověty) rozebírali náš stát...když už pod ...Zobrazit celý příspěvek

  A že je mi těch poláků vážně líto, když rok před tím coby spojenci toho ošklivého Německa (se kterým měli pakt o neútočení dávno před sověty) rozebírali náš stát...když už pod všechno taháte dávnou minulost, tak jí říkejte v kontextu. První kdo s Hitlerem vtrhl do jiného státu byli poláci...o tom se nemluví, když o necelý rok později zažili to samé, tak se to omílá dodnesSkrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:21 02.12.2016

  ...ó jé... tady někdo odmítá zapomenout na společné vojenské přehlídky německých a sovětských vojsk v dobitých polských městech v devětatřicátém...! :)

  ...ó jé... tady někdo odmítá zapomenout na společné vojenské přehlídky německých a sovětských vojsk v dobitých polských městech v devětatřicátém...! :)

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3