Polsko zrychluje výrobu samohybných houfnic Krab

Polsko zrychluje výrobu samohybných houfnic Krab
Houfnice Krab / HSW (Zvětšit)

Továrna Bumar-Labedy, ležící nedaleko Katowic, začne vyrábět samohybné pásové houfnice Krab. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecky a ministr obrany Mariusz Blaszczak při návštěvě továrny.

Houfnice Krab nyní vyrábí pouze továrna HSW (Huta Stalowa Wola), součást polského průmyslově-vojenského konglomerátu PGZ (Polska Grupa Zbrojenowia). Kraby a samohybné minomety Rak jsou nejdůležitějším produktem HSW.

HSW se nachází ve východopolském městě Stalowa Wola, zhruba 50 kilometrů severně od města Řešov, které je hlavním aliančním transportním uzlem pro dopravu vojenské pomoci Ukrajině.

HSW se připravuje na výrobu bojového vozidla pěchoty (BVP) Borsuk včetně bojového modulu ZSSW-30 (Zdalnie Sterowany System Wieżowy) s 30mm automatickým kanonem. Jak platforma Borsuk, tak modul ZSSW-30, jsou bez přehánění nejdůležitější polské vojenské projekty za poslední dekády. Platforma Borsuk, včetně verze BVP s ZSSW-30, budou tvořit páteř polských ozbrojených sil. A podle autora tohoto článku dříve nebo později také páteř ukrajinských ozbrojených sil.

O umístění výroby houfnic Krab do další továrny se tak diskutuje od poloviny minulého roku. Podle vyjádření polského premiéra houfnice Krab začne vyrábět slezská továrna Bumar-Labedy.

Továrna Bumar (součást PGZ) leží západně od Katowic u města Gliwice – po dálnici A1 trvá cesta z Ostravy do Gliwic jen hodinu. Do Stalowe Woly trvá cesta z Ostravy (většinou po dálnici A4) čtyři hodiny.

Ostatně „geografická synergie“ pomohla spolupráci kopřivnické Tatrovky a HSW, z čehož vznikl společný projekt polského obrněného vozidla Waran. Polské vozidlo přímo vychází z českého obrněnce Patriot na tatrováckém podvozku. Výrobu Waranů (až tisíce vozidel) zajistí firma Autosan v jihovýchodním cípu Polska ve městě Sanok.


Propagační video firmy Bumar

Houfnice Krab jsou ve výzbroji polské a ukrajinské armády. Poptávka obou armád po Krabech je obrovská – z hlediska objemu i rychlosti dodávek. HSW přitom zvládá vyrábět jen 24 houfnic ročně.

Polská a ukrajinská armáda ale potřebují dohromady minimálně 1000 nových houfnic ráže 155 mm. Ve skutečnosti se můžeme souhrnně bavit o potřebě 1500 nebo 2000 houfnic. Uspokojení základních potřeb polské a ukrajinské armády jen pomocí houfnic Krab tedy potrvá 50 let… to je pochopitelně nutné změnit.

Ostatně proto Varšava loni objednala 212 jihokorejských houfnic K9 s termínem dodání do roku 2026. Varšava přitom poptává až 672 houfnic K9.

Avšak ani to nestačí. Varšava proto usiluje o urychlení výroby Krabů. Podle současných smluv má být 144 Krabů vyrobeno v letech 2022 až 2027. Tedy během šesti let rychlost výroby dosáhne zmíněných 24 houfnic ročně. V rámci této výrobní série 54 Krabů získá Ukrajina. V letech 2025 až 2027 zbývajících 90 houfnic zamíří do polské armády. Samozřejmě plány se mohou poměrně snadno změnit.

Bližší oficiální informace o rozšíření výroby Krabů nebyly zveřejněny. Podle portálu Dziennik Zbrojny výroba Krabů do roku 2024, tedy do splnění ukrajinské zakázky, zůstane v HSW. Mezi tím se začne připravovat druhá výrobní linka v Bumaru.

Polský premiér k tomu řekl: „Přinášíme dobré zprávy. V Bumaru v Gliwicích se bude vyrábět Krab. [...] Dlouhodobý potenciál polského zbrojního průmyslu rozhodne o bezpečnosti Polska. Jednak sem bude přemístěna výroba Krabů, část výroby Krabů, ale bude zde také servisní středisko pro tanky Leopard. Ve Slezsku je velký výrobní potenciál. Slezsko je perlou v koruně polského průmyslu, a tak to musí zůstat, a tak to také zůstane.“


Krab v ukrajinské armádě

O několik týdnů dříve, během návštěvy HSW, polský premiér dokonce zmínil možnost zvýšit výrobu až na 50 Krabů ročně. Není však jasné, zda premiér mluvil o rozšíření kapacity HSW, nebo také o zapojení Bumaru (pravděpodobně).

Podle všeho v Bumaru začne výroba od roku 2025 – což je šibeniční termín, protože k přípravě výrobní linky a zahájení výroby zbývá pouze rok a půl. Pokud má mít nová výrobní linka ekonomický smysl, musí také dojít v příštích letech k dalším objednávkám. Vzhledem k potřebám polské i ukrajinské armády, to je velmi pravděpodobné.

Současně po roce 2026 Polsko začne vyrábět houfnice K9PL, polonizované a vylepšené K9. Zatím není jasné, jak se programy K9/K9PL a Krab navzájem ovlivní. Obě houfnice ale sdílejí stejný podvozek, polské komunikační systémy, systém řízení boje / palby Topaz atd. K určitě synergii výroby K9/K9PL a Krab tedy jistě dojde. Navíc nové polské těžké pásové BVP má také využívat podvozek K9.

V Bumaru také vznikne servisní středisko pro tanky Leopard 2A4 / 2A6 a Strv 122 (švédská modifikace verze A6) ukrajinské armády. Za tímto účelem Polsko, Ukrajina a Německo podepsaly příslušné smlouvy.

Prozatím bylo Ukrajině dodáno / slíbeno 70 Leopardů 2 – což odpovídá dvěma ukrajinským tankovým praporům. Z toho 39 je ve verzi Leopard 2A4, 21 ve verzi Leopard 2A6 a deset tanků Strv 122. Dánsko a Nizozemsko chtějí navíc koupit 14 tanků Leopard 2A4 za 160 milionů euro a darovat je Kyjevu. Tyto tanky je ale třeba nejdříve renovovat a modernizovat. Jejich dodávka se tak očekává až v příštím roce.


Polský premiér a ministr obrany v Bumaru. V pozadí dva modernizované Leopard 2PL; větší foto / MON

„Zaměstnanci Bumaru již 20 let opravují, servisují a modernizují tanky Leopard 2. To jsou nesmírně cenné znalosti, nesmírně cenné dovednosti. Druhým argumentem je, že servisní a opravárenské středisko pro všechny tyto tanky bude umístěno v Polsku, v místě, které je přirozeným centrem těchto činností. To je také příležitost pro budoucí růst společnosti. Je to také šance na vytvoření dalších pracovních míst, a to přímo v Gliwicích,“ řekl Blaszczak.

Podle Blaszczaka Bumar, který pro polskou armádu provádí opravy Leopardů 2A4 a jejich modernizaci na verzi Leopard 2PL/2PLM1, se potýká s nedostupností dílů od německého partnera. Díky zapojení Německa do vybudování servisního střediska v Bumaru pro ukrajinské Leopardy se ale má dostupnost náhradních dílů zlepšit.

Bumar se kromě servisu a modernizace Leopardů 2 zabývá také tanky PT-91 a T-72. Všechny tři typy budou ale polské armádě nahrazeny tanky K2 a Abrams. V průběhu let polská armáda proto všechny své zbývající tanky T-72 a PT-91, a velmi pravděpodobně také Leopard 2, předá / prodá ukrajinské armádě.

Slezská továrna rovněž zajistí servis a generální opravu ukrajinských T-64 – za tímto účelem byla před dvěma týdny podepsána smlouva s ukrajinskou firmou Ukroboronprom – a „přirozeně“ také ukrajinských T-72M1/M1R a PT-91.

Bumar tak zajistí servis hned čtyř typů tanků ukrajinské armády, tedy T-64, T-72, PT-91 a Leopard 2, a to při počtu několik desítek tanků ročně.

Opět můžeme mluvit o geografické synergii – servis ukrajinských T-64 a T-72, včetně modernizace T-72 na standard T-72EA, probíhá ve šternberském závodě Excalibur Army ležícím 16 kilometrů severně od Olomouce.

Zdroj: Dzienik Zbrojnny

Galerie

Leopard 2PL / MON Testovací stolice pro věř tanku Leopard 2A4 / MON Tělo věže Leopard 2PL – upravené tělo korpus věže Leopard 2A4 s navařenými zámky pro přídavný pancíř. / MON

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská armáda převzala první sériové samohybné houfnice Krab

V těchto dnech polský 5. Lubušský dělostřelecký pluk převzal první baterii pásových samohybných ...

Polská armáda převzala další samohybné houfnice Krab

Před pár dny polská 11. obrněná divize (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej), konkrétně 23. ...

Polské dělostřelectvo: 500 samohybných houfnic Krab ráže 155 mm

Polská houfnice Krab je jednou z mála samohybných houfnic ráže 155 mm vyráběných na Západě. Tyto ...

Ukrajina kupuje polské samohybné houfnice Krab

Polská firma HSW (Huta Stalowa Wola) prodá Ukrajině tři oddíly samohybných pásových houfnic Krab. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • malond
  20:33 01.05.2023

  A co naše houfnice Caesar?

  A co naše houfnice Caesar?

   • flanker.jirka
    18:51 02.05.2023

    Hezký obrázek:-)

    Hezký obrázek:-)

  • malond
   07:04 04.05.2023

   Jestli nám budou stačit.. a jak se jeví svou funkčností. Jsem na to hodně zvědavý.

   Jestli nám budou stačit.. a jak se jeví svou funkčností. Jsem na to hodně zvědavý.

   • flanker.jirka
    10:16 04.05.2023

    Však si to dělostřelci náležitě vyzkoušeli a podrobili houfnici náročným testům. Nebo, že by ne? :-)

    Však si to dělostřelci náležitě vyzkoušeli a podrobili houfnici náročným testům. Nebo, že by ne? :-)

    • malond
     21:17 04.05.2023

     To by mě zajímalo...:-) mám stejné smýšlení.

     To by mě zajímalo...:-) mám stejné smýšlení.

     • flanker.jirka
      19:22 05.05.2023

      nic nebylo, rozhodlo se od stolu, v opačném případě by se armáda pochlubila tím jak si vojáci houfnici vyzkoušeli, minimálně by o tom bylo spoustu fotodokumentace.

      nic nebylo, rozhodlo se od stolu, v opačném případě by se armáda pochlubila tím jak si vojáci houfnici vyzkoušeli, minimálně by o tom bylo spoustu fotodokumentace.

 • Jan Grohmann
  13:17 01.05.2023

  Omlouvám se za zásah do diskuze. Nebudu ukazovat prstem, ale někdo se moc rozblábolil. Musel jsem mu vystavit nějak stopku. Takže diskuze pročištěna.

  Omlouvám se za zásah do diskuze. Nebudu ukazovat prstem, ale někdo se moc rozblábolil. Musel jsem mu vystavit nějak stopku. Takže diskuze pročištěna.

  • Jirosi
   13:21 03.05.2023

   Kdyz to chcete mazat, je to vase vec. Ale pokud uz to delate, pak mazte jak reakce A i B. Aby tu nemuseli zustavat nesmysly. Jako tu zustla nesmysl, ze M109 Paladin, se vyrabela ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdyz to chcete mazat, je to vase vec.
   Ale pokud uz to delate, pak mazte jak reakce A i B.
   Aby tu nemuseli zustavat nesmysly. Jako tu zustla nesmysl, ze M109 Paladin, se vyrabela od roku 1963.
   M109 Paladin
   164 ks novo vyroba 1990-94 (41(ks/rok)
   957 ks modernzase 1994-03 (106ks/rok)

   Ano, muzete to brat jako M109. Ale jak jsem uveld, nejednalo se o vyrobu jedine verze jak planuji v PL. Nebo vyrobu pro jedineho zakaznika.
   A zadna z verzi nebyla ve vyrobe planovana desetileti.Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  22:17 30.04.2023

  Podle mně by bylo záhodno "přidat" se k tomu servisu Leo2 (a to třeba i za cenu že by stát akci zadotoval tak aby se to mohlo dělat "skoro zadarmo"), nejen že je to práce na vysoké ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle mně by bylo záhodno "přidat" se k tomu servisu Leo2 (a to třeba i za cenu že by stát akci zadotoval tak aby se to mohlo dělat "skoro zadarmo"), nejen že je to práce na vysoké úrovni přidané hodnoty, ale postupně budeme tyto práce potřebovat dělat co nejvíc "ve vlastní režii" pro naše Leoše... (a že už je naprosto tutové že jich nejmíň 14 bude a dost pravděpodobně víc)Skrýt celý příspěvek

 • juko
  19:20 29.04.2023

  Nebolo by vyhodnejsie ako rozbiehat v polsku linku na k9pl rozbehnut radsej dalsiu linku na krab? Ze by teda boli 3 linky miesto dvoch planovanych

  Nebolo by vyhodnejsie ako rozbiehat v polsku linku na k9pl rozbehnut radsej dalsiu linku na krab? Ze by teda boli 3 linky miesto dvoch planovanych

  • Sgt Murphy
   02:23 30.04.2023

   Netrúfam si povedať či po 2026 bude Poľsko stavať aj tretiu výrobnú linku na K9PL (A2), alebo prenesú výrobu na jednu zo stávajúcich výrobných liniek alebo postupne prenesú výrobu ...Zobrazit celý příspěvek

   Netrúfam si povedať či po 2026 bude Poľsko stavať aj tretiu výrobnú linku na K9PL (A2), alebo prenesú výrobu na jednu zo stávajúcich výrobných liniek alebo postupne prenesú výrobu K9PL (A2) na všetky dve alebo tri výrobné linky.

   Reálne to vidím tak že K2PL (A2) bude prototyp 2026, LRIP 2027-2030, full rate až po 2030. Dovtedy pobeží naplno výroba Krab, ktorý tvorí podvozok K9 a veža AS90. Slabinou toho systému je práve tá veža. K9A2 je podstatne modernejší delostrelecký systém, ktorý vyvíja Kórea keďže Poliaci na to nemajú skúsenosti ani kapacity. Tí si doň už len nainštalujú systém riadenia paľby TOPAZ.

   Vidím to tak že postupne Poľsko po 2030 ukončí výrobu Krab a prejde na plnú produkciu K9PL (A2), na tento štandard postupne upgradujú aj K9PL (A1) a prerobia aj stávajúce Krab. Žiadnu vedu by som z toho nerobil.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:55 30.04.2023

    Ve chvily, kdy skonci valka na UA skonci tlak na extremni zbrojeni. Poptavaji cca 700ks K9. Tzn. I pri produkci 50ks/rok je to projekt nz 14.let! (Vyroba 25ks/rok je nesmysl, to ...Zobrazit celý příspěvek

    Ve chvily, kdy skonci valka na UA skonci tlak na extremni zbrojeni.
    Poptavaji cca 700ks K9. Tzn. I pri produkci 50ks/rok je to projekt nz 14.let!
    (Vyroba 25ks/rok je nesmysl, to je 28.let. Pri dodavce poslednich by prvni vyrazovaly)
    Takze, obě tovarny ukonci vyrobu Kraba (prodej na UA?), a rozjedou plnou vyrobu K9.
    Krab jak vychazi z vasich vlastnich zaveru, tvori pouze mezistupen. Reseni do nabehu produkce K9. Protoze, oni sami si umi spocitat, ze i kdyby slo vse idealne. Tak drive jak po roce 2035 ty K9 mit nebudou.
    Za 15.let!Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     11:56 30.04.2023

     Poľsko má dlhodobý plán vybudovať najsilnejšiu armádu na Európskom kontinente. Ten plán mali pred vojnou na UA a budú ho mať hoci aj keď sa vojna teraz skončí. Nikto nemá navyše ...Zobrazit celý příspěvek

     Poľsko má dlhodobý plán vybudovať najsilnejšiu armádu na Európskom kontinente. Ten plán mali pred vojnou na UA a budú ho mať hoci aj keď sa vojna teraz skončí. Nikto nemá navyše vešteckú guľu kedy sa vojna na UA skončí alebo ako sa vojna skončí. Meleš nezmysly.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     11:57 30.04.2023

     Ještě neskončila a ani nevíme jak skončí. A ať už skončí jakkoliv, tak je jisté, že minimálně "východní křídlo NATO" a Ukrajina budou mít zájem o tyto zbraňové systémy, protože ...Zobrazit celý příspěvek

     Ještě neskončila a ani nevíme jak skončí. A ať už skončí jakkoliv, tak je jisté, že minimálně "východní křídlo NATO" a Ukrajina budou mít zájem o tyto zbraňové systémy, protože jich mají nedostatek a i ten minimální počet často posílají na Ukrajinu.
     Kdo dříve přijde s výrobní kapacitou toto vše nahradit, ten to vyhraje.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     14:15 30.04.2023

     Nechápem kto sa nad čím pohoršuje že Poľsko plánuje výrobu nejakého systému v masívnych počtoch 15 rokov dopredu. Jirosi keď v USA začali vyrábať v 1963 M109 Paladin tiež si myslíš ...Zobrazit celý příspěvek

     Nechápem kto sa nad čím pohoršuje že Poľsko plánuje výrobu nejakého systému v masívnych počtoch 15 rokov dopredu. Jirosi keď v USA začali vyrábať v 1963 M109 Paladin tiež si myslíš že plánovali jeho výrobu na max na 5 rokov dopredu? Dnes je to 60 rokov starý ale funkčný systém modernizovaný už v siedmej verzii.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:14 28.04.2023

  Nak nechapu prinos clanku. O navyseni Krabu se ty psalo uz pred nekolika nesici. Ty spekulace o vyrobe tisice ks jsou sice hezke. Ale samotne PL chce kupovat K9, a UA objednala ...Zobrazit celý příspěvek

  Nak nechapu prinos clanku.
  O navyseni Krabu se ty psalo uz pred nekolika nesici.
  Ty spekulace o vyrobe tisice ks jsou sice hezke. Ale samotne PL chce kupovat K9, a UA objednala pouze 50ks.
  Z ceho autor vyvozuje ty tisicove pocty, kdyz vyroba K9 nejspise nahradi byrobu Kraba?

  O servisnim stredisku v PL pro opravy UA techniky se mluvi skoro rok. A porad se pise v budoucim case. Tak snad uz to klapne.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   18:29 28.04.2023

   Na UA jest już około 70 krabów... I wszystko wskazuje na to, że to nie koniec... Choć nikt się tym nie chwali to prawdopodobnie cała produkcja z 2023 i 2024 pójdzie na ...Zobrazit celý příspěvek

   Na UA jest już około 70 krabów...
   I wszystko wskazuje na to, że to nie koniec... Choć nikt się tym nie chwali to prawdopodobnie cała produkcja z 2023 i 2024 pójdzie na Ukrainę,,,

   Autor słuszne zauważył aspekt geograficzny. Z uwagi na podobne potrzeby, problemy i bliskość geograficzną podmioty przemysłowe regionu powinny dążyć do kooperacji.
   Bo tylko to zredukuje koszty i pozwoli elastycznie reagować na "wyzwania".
   Nikogo nie stać na autarkie - szczególnie w przemyśle zbrojeniowym....Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:00 28.04.2023

    Za ten pocet dekuji za opravu. S tim, ze tam pujde vse se neda nesouhlastit. Ale v soucane chvili pokud se budeme bavit o Krabu, je to PL kdo chce jiny system. K9.. Fakticky vzdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Za ten pocet dekuji za opravu.
    S tim, ze tam pujde vse se neda nesouhlastit.

    Ale v soucane chvili pokud se budeme bavit o Krabu, je to PL kdo chce jiny system. K9..

    Fakticky vzdy kdyz se z PL zmini sjednoceni systemu, je to mysleno pl systemy pro ostatni. Ale ktere, kdyz ty systemy stale menite.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     19:12 28.04.2023

     Pamiętaj kraby od kilku miesięcy ostro strzelają na UA... Kilka już zniszczono... Więc UA potrzebuje części - dużo części... Zamiast do budowy kolejnych haubic części idą na ...Zobrazit celý příspěvek

     Pamiętaj kraby od kilku miesięcy ostro strzelają na UA...
     Kilka już zniszczono...
     Więc UA potrzebuje części - dużo części...
     Zamiast do budowy kolejnych haubic części idą na naprawę / wymianę tych haubic co walczą na UA...

     Jest pewna logika przy K9.
     Jeśli cała "moc produkcyjna" Krabów jest skierowana do wsparcia UA, to coś musi trafić do WP.... (Oryginalnych K9 na UA wysłać nie można - bo Korea nie pozwala)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:56 28.04.2023

      Ano, je to valka. Taky to tak beru. Ale na lince casem (po valce) budou sjizdet bud Kraby, nebo K9. Tzn. Bud odprodate vyrobu Krabu na UA. Nebo jejich vyroba skonci. Ale v obou ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, je to valka. Taky to tak beru.

      Ale na lince casem (po valce) budou sjizdet bud Kraby, nebo K9. Tzn. Bud odprodate vyrobu Krabu na UA. Nebo jejich vyroba skonci.
      Ale v obou pripadech je dusledek, ze PL/UA nebudou mit stejny typ houfnice.

      Samozdrejme pokud prejde vyroba Krabu na UA. Tak vymeni pristroje za UA verze.

      Jak to mysliste?
      Primo na UA, nebo do Pl?
      Protoze jinym statum NATO je nemeli problem dodat.
      Pokdu myslite nz UA, pak je potreba si priznat, ze to neni vhodny prodejce kdyz nema stejne zajmy.Skrýt celý příspěvek

   • SpiritWar
    21:43 28.04.2023

    Je k9pl o tolko lepsia ked chcu poliaci druhy typ hufnice, alebo proste ide len o maximalizovanie počtov hufnic? Predsa len krab je uz vo vyrobe, a dokonca v nasadeni, takze by ...Zobrazit celý příspěvek

    Je k9pl o tolko lepsia ked chcu poliaci druhy typ hufnice, alebo proste ide len o maximalizovanie počtov hufnic?
    Predsa len krab je uz vo vyrobe, a dokonca v nasadeni, takze by nebol problem z vylepsovanim.Skrýt celý příspěvek

    • Josse
     10:39 29.04.2023

     Otazkou je jak je výhodná licence na britskou vež na krabu...

     Otazkou je jak je výhodná licence na britskou vež na krabu...

     • Lukas
      11:49 29.04.2023

      Ile razy trzeba powtarzać... W obecnym krabie niewiele jest z oryginalnej brytyjskiej licencji... W zasadzie są to wyłącznie proste elementy mechaniczne (skorupa wieży, podstawowe ...Zobrazit celý příspěvek

      Ile razy trzeba powtarzać...
      W obecnym krabie niewiele jest z oryginalnej brytyjskiej licencji...
      W zasadzie są to wyłącznie proste elementy mechaniczne (skorupa wieży, podstawowe mechanizmy działa - które w ramach licencji miał być i tak w pełni produkowane w PL)

      Wobec upadku brytyjskich zakładów, które stworzyły AS90 w zasadzie nie mają żadnych "roszczeń" wobec Kraba...
      Ograniczeniem (eksportowym) jest tylko niemieckie MTU....Skrýt celý příspěvek

     • Josse
      14:53 29.04.2023

      Lukas, konec podpory od původního výrobce je tedy taky možným důvodem.

      Lukas, konec podpory od původního výrobce je tedy taky možným důvodem.

    • liberal shark
     10:56 29.04.2023

     B je správně. Jde o počty. UA a PL potřebuje všechno co jezdí a střílí.

     B je správně. Jde o počty. UA a PL potřebuje všechno co jezdí a střílí.

     • Jirosi
      13:14 29.04.2023

      O pocty del ktere se zacnou vyrabet nejdrive po valce? Pokud potrebuj dela, pak ma smysl navysit vyrobu. A 2x neni navyseni, to zvladly i na slovensku, a to maji zakazky na mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

      O pocty del ktere se zacnou vyrabet nejdrive po valce?
      Pokud potrebuj dela, pak ma smysl navysit vyrobu. A 2x neni navyseni, to zvladly i na slovensku, a to maji zakazky na mnohem mensi pocetSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:49 29.04.2023

   Každá informace dobrá. U nich to neusnulo, což se o tempu akvizic a opětovných získávání schopností o AČR říci nedá.

   Každá informace dobrá. U nich to neusnulo, což se o tempu akvizic a opětovných získávání schopností o AČR říci nedá.

   • flanker.jirka
    15:51 29.04.2023

    U EA byl měl někdo vysondovat jak jsou schopni vyrábět Ditu (Morana asi potřebuje delší vývoj). Ale tak nějak je mi jedno, zda to s dálkovým granátem dostřelí na 39 km nebo 41,5 ...Zobrazit celý příspěvek

    U EA byl měl někdo vysondovat jak jsou schopni vyrábět Ditu (Morana asi potřebuje delší vývoj). Ale tak nějak je mi jedno, zda to s dálkovým granátem dostřelí na 39 km nebo 41,5 km.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:56 29.04.2023

     Ditu nikdo nechce.

     Ditu nikdo nechce.

     • Josse
      21:13 29.04.2023

      Ditu reálně nikomu nenabídli...

      Ditu reálně nikomu nenabídli...

     • flanker.jirka
      11:20 30.04.2023

      A důvod?

      A důvod?

 • SpiritWar
  16:41 28.04.2023

  Autor clanku zabuda na povazie ktore je sice cez kopec, ale stale velmi blizko.

  Autor clanku zabuda na povazie ktore je sice cez kopec, ale stale velmi blizko.

 • markus223
  15:18 28.04.2023

  Díky bohu za ty Poláky.

  Díky bohu za ty Poláky.

  • liberal shark
   10:57 29.04.2023

   Alespoň někdo v Evropě má rozum.

   Alespoň někdo v Evropě má rozum.

   • Josse
    14:54 29.04.2023

    Už jednou zachraňovali evropu u Vídně, klidně se to můžu opakovat.

    Už jednou zachraňovali evropu u Vídně, klidně se to můžu opakovat.

    • Zdenoušek
     10:23 02.05.2023

     Už se to opakuje...

     Už se to opakuje...

   • flanker.jirka
    15:52 29.04.2023

    to vyprávějte evropské komisi

    to vyprávějte evropské komisi

    • liberal shark
     06:06 30.04.2023

     Na takové slyšení by EK do smrti nezapomněla.

     Na takové slyšení by EK do smrti nezapomněla.

Načítám diskuzi...