V Polsku roste předsunutá základna americké obrněné brigády

V Polsku roste předsunutá základna americké obrněné brigády
APS v Kuvajtu / US Arm (Zvětšit)

V polském Powidzu rychle roste další předsunutý sklad americké armády APS (Army Prepositioned Stock). Polský APS pojme vybavení a zázemí pro jednu kompletní americkou těžkou obrněnou brigádu ABCT (Armored Brigade Combat Team) s tanky Abrams a bojovými vozidly pěchoty (BVP) Bradley.

Sklady APS jsou speciální vojenská zařízení s uloženou vojenskou technikou, municí a dalším vojenským vybavením. Nejedná se ale o klasickou domovskou vojenskou základnu pro konkrétní vojenskou jednotku.

APS slouží jako předsunuté vojenské zařízení, které se aktivuje jen v době krize, výcviku nebo vojenského cvičení. Vojáci se do konkrétních APS dopravují z domovských vojenských základen.

APS je vedle letecké a námořní dopravy jedním ze tří základních pilířů strategické mobility americké armády. Posláním APS je urychlit rozvinutí jednotek a snížit počáteční nároky na leteckou a námořní přepravu. V ideálním případě výzbroj a munice APS postačí do té doby, než se ustaví námořní zásobovací linie mezi kontinentálními Spojenými státy a zámořským bojištěm (Evropa, východní Asie, Střední východ) a zejména dokud americký průmysl nenajede na vojenskou výrobu.

Sklad APS funguje jako strategický odstrašující prostředek, protože umožňuje velmi rychlé rozvinutí velkých bojových jednotek. Slouží také jako jasně rozponatelný znak odhodlání Spojených států v případě potřeby se vojensky angažovat v oblasti.

Americká armáda má APS v Jižní Koreji, Japonsku, Kuvajtu, Kataru, na ostrově Diego Garcia, dokonce i na základně Guantánamo na Kubě. V případě Evropy se APS nalézají nebo budují v nizozemském Eygelshovenu, německém Dülmenu (ale také v Mannheimu a Miesau), belgickém Zutendaalu, italské Livorni a zmíněném polském Powidzu.


APS v nizozemském Eygelshovenu; větší foto / US Army

Existuje několik typů APS, včetně skladů rozmístěných v různých částech světa ‒ APS-1 (Spojené státy), APS-2 (Evropa), APS-3 (moře, oceány), APS-4 (Severovýchodní Asie) a APS-5 (Jihozápadní Asie). Plovoucí sklad APS-3 je vytvořen z několika transportních lodí, které umožňují přímou vykládku vozidel do přístavu LMSR (Large, Medium-Speed Roll-on/Roll-off). Mezi LMSR patří například třída Bob Hope nebo Watson.

Polská APS (resp. APS-2) s 60 000 m2 kryté plochy (sklady, servisní střediska) bude po německém Dülmenu největší APS v Evropě. APS v Powidzu se začal stavět v roce 2019 a termín dokončení je leto 2022. Polský APS umožní rychlé rozvinutí jedné americké ABCT. Polský APS se stane domovem pro 82 tanků M1A2 Abrams, 130 BVP M2/M3 Bradley a 16 samohybných houfnic M109A6/A7 Paladin.

Vojenská technika v APS je obecně udržována ve vysoké míře bojové připravenosti. V současné době navíc běží program CFC (Configured for Combat), který zvýšuje bojovou připravenost skladů APS. To mimo jiné znamená bojovou techniku pravidelně servisovat a seřizovat, udržovat ji v optimálním prostředí a mít připraveno nutné vybavení pro vedení bojové činnosti. Ultimativním cílem je dosažení stavu, kdy doslova stačí nasednout do uskladněného tanku, doplnit munici a vyrazit do boje (nebo na cvičení).


APS v Koreji

APS v Powidzu sídlí v prostorách 33. letecké základy (33. Baza Lotnicza). Letiště umožní přijímat dopravní a nákladní letadla s americkými vojáky. V případě nouze tak mohou na základnu dosedat vojenské dopravní stroje C-17 Globemaster III nebo civilní dopravní letadla. Součástí APS v Powidzu bude také prodloužená železnice a železniční nástupiště pro těžkou obrněnou techniku. Polská APS se také nachází jen 20 kilometrů od dálnice A2.

Hlavní kontrakt na výstavbu polské APS byl podepsán 14. listopadu 2019. Výstavbu za 183 milionů dolarů (4,6 miliardy Kč) provedene německo-polské konsorcium. Investice je pokrytá z Programu bezpečnostních investic NATO NSIP (NATO Security Investment Programme). Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga jde o největší investici placenou Aliancí za posledních 30 let. Investice pokrývají úpravu terénu, stavbu nových budov, komunikací, inženýrských sítí nebo železničních zařízení.

V polském APS vznikne pět klimatizovaných skladů bojové techniky o celkové rozloze 60 000 m2, muniční sklad o rozloze 5400 m2 a opravárenské dílny o rozloze 8600 m2. V opravárenských dílnách vznikne 20 stanic údržby pro uskladněná vozidla (včetně tanků Abrams). Součástí dílny budou dva 30t jeřáby schopné unést věž tanku Abrams.


Letecká základna v Powidzu je hlavní logistický uzel amerického letectva v Polsku.

Výše uvedené stavby doplní dvě garáže (1650 m2), plocha pro mytí vozidel a zkoušení brzd (11 350 m2), administrativní budova, provozní sklad (5570 m2), seřadiště (22 550 m2), informační a bezpečnostní systémy (např. video a audio sledování skladů), pojízdný jeřáb, dále pak úložiště pohonných hmot, maziv a nebezpečných materiálů.

V současné době je již v evropských APS (APS-2) uskladněná technika pro jednu ABCT (v Polsku bude tedy vybavení pro druhou evropskou ABCT), vybavení pro divizní velitelství americké armády, vybavení pro dělostřeleckou brigádu (M109, M270 MLRS, M142 HIMARS), prapor protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu (Avenger) a vybavení pro podpůrné, bezpečnostní, logistické a inženýrské jednotky US Army.

Společně s polským APS tak bude americká armáda v Evropě schopna v krátké době vytvořit a rozvinout obrněnou divizi. Ostatně v rámci dřívější polsko-americké smlouvy přímo v Polsku vznikne zázemí pro velení americké mechanizované divize.

Navíc kromě toho paralelně v rámci programu Atlantic Resolve, se v Polsku trvalé (na rotační bázi) nachází jedna ABCT s 5500 vojáky.


Přesun vojenské techniky z německého APS Mannheim pro cvičení DEFENDER Europe 20. Cvičení ale kvůli pandemii Covid-19 proběhne v menším měřítku.

Rozmístění amerických vojáků v Polsku značným způsobem zvyšuje bezpečnost Polska a vůbec celé střední a východní Evropy. Například Českou republikou nebudou chránit jen polské mechanizované divize, ale také jedna americká divize. To je už dostatečný počet, aby spojené polsko-americké obrněné divize byly kvantitativně vyrovnaným protivníkem pro ruskou 1. gardovou armádu. Ostatně proto vznikl polský APS.

Navíc přítomnost Američanů v Polsku „fyzicky“ zabraňuje jakémukoliv nežádoucímu sbližování Německa, Francie a Ruska, jak se o to snaží francouzský prezident Emmanuel Macron. Také zabraňuje vzniku nežádoucímu paktu mezi Německem a Ruskem ‒ poslední takový pakt odstartoval druhou světovou válku, kde Američané ztratili přes 400 000 vojáků.

Ostatně kvůli zamezení spolupráce Německa a Ruska vzniklo NATO. Generál Hastings Lionel Ismay, první baron Ismay, první generální tajemník Severoatlantické aliance, důvod vzniku NATO popsal notoricky známými slovy: „Držet Rusy venku, Američany uvnitř a Německo dole.“

Bohužel v České republice je tento luxus bezpečí, tedy že polské a americké tanky zajišťují bezpečnost ČR, neustále pokrytecky zneužíván k tlaku na snižování rozpočtu armády. Můžeme jen doufat, že česká vláda splní slib a do roku 2026 česká armáda plně přezbrojí a vybaví 7. mechanizovanou brigádu. K tomu je třeba dokončit nákup nových BVP a houfnic bez jakýchkoliv polovičatých řešení.

Zdroj: eur.army.mil, Tactical Defense, Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Modernizace polské armády: Raději cizí, než domácí

Podle komentáře Jakuba Palowského z Defence24 došlo v programech modernizace polské armády k výrazné ...

Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem ...

Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Carter
  06:46 29.05.2020

  Určite potrebujeme čo najbližšie a čo najviac vojsk NATO v blízkosti našich hraníc. Osobne mám lepší pocit bezpečia ale o to ani nejde. Západný spojenci nám v mnohom pomohli a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Určite potrebujeme čo najbližšie a čo najviac vojsk NATO v blízkosti našich hraníc. Osobne mám lepší pocit bezpečia ale o to ani nejde. Západný spojenci nám v mnohom pomohli a nesmieme si reštart ekonomicky nechať niekym narušiť, nečudujem sa im že to Američania tiež chcú chrániť. Musíme investovať do armády a spoločne brániť a prípadne zničiť nepriateľa!
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  14:12 28.05.2020

  Pierwsze L2PL , wreszcie trafiły do wojska
  http://zbiam.pl/pierwsze-leopa...

  Pierwsze L2PL , wreszcie trafiły do wojska
  http://zbiam.pl/pierwsze-leopa...

 • palo satko
  11:37 28.05.2020

  Vy v Cesku mate take pekne prislovie: Slibem nezarmoutis! Za peniaze NATO sa postavi sklad. Niekto o tom moze napisat takyto clanok, a niekto si moze povedat, ze je to nireco ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vy v Cesku mate take pekne prislovie: Slibem nezarmoutis! Za peniaze NATO sa postavi sklad. Niekto o tom moze napisat takyto clanok, a niekto si moze povedat, ze je to nireco ako "no dobre dajte uz pokoj". Americania sami najlepsie vedia ako ma vypadat trvala strategicka podpora. Jednoducho trvaly pobyt, minimalne dostojnici aj s rodinami a viac druhov vojsk. Nieco ako "Docasna" skupina vojsk, len teraz v modrom.
  V opisovanej situacii bude pripadna ucast USA podliehat schvaleniu politickych spiciek a mozno aj parlamentu, v pripade trvalej pritomnosti sa jednotky zapoja okamzite do boja, pretoze na obranu nepotrebuje nik schvalenie. Americania vedia, ze plne obsadena zakladna by bola primarnym cielom a prinasat civilne obete je v rozpore s ich vojenskymi nazormi. Preto odmietli Fort Trump.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:33 28.05.2020

   Tiež si viem predstaviť, že američania v Európe vôbec nie sú, Nemecko, Francúzsko a Rusko sú najsilnejší spojenci ktorí Európe zabezpečujú ekonomickú prosperitu, technologický ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tiež si viem predstaviť, že američania v Európe vôbec nie sú, Nemecko, Francúzsko a Rusko sú najsilnejší spojenci ktorí Európe zabezpečujú ekonomickú prosperitu, technologický náskok a bezpečnosť. Rusko je náš priateľ a silný obchodný partner. V našich obchodoch sú mraky kvalitných ruských produktov ale potom sa z toho sna zobudím a zisťujem, že realita je niekde inde.

   Rusko nechce byť náš rovnocenný partner ale veľký otec ktorý ti vypáli za ucho vždy, keď to uzná za vhodné. Rusko nemôže byť ani náš obchodný partner lebo nie sú ochotní vyrábať nič, čo by sa nedalo využiť ako zbraň.

   A naozaj na to mrzí, že to takto musím povedať ale netreba snívať, treba sa na to pozerať tak, ako to je. Ja nemám proti Rusku nič, práve naopak. Ale nebudem si nahovárať, že Rusko je spoľahlivý partner keď nie je.
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    12:58 28.05.2020

    Miroslav ved si pozri obchodnu bilanciu Ruska so Slovenskom! Keby si si kupoval este aj rusky telkac, alebo salamu ved by robil len na Rusa. Bud rad ze telkac mas z Ciny a salamu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav ved si pozri obchodnu bilanciu Ruska so Slovenskom! Keby si si kupoval este aj rusky telkac, alebo salamu ved by robil len na Rusa. Bud rad ze telkac mas z Ciny a salamu sice slovensku ale s polskeho masa.
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:19 28.05.2020

     Krátke ekonomické okienko...

     Obchodná bilancia Slovenska a Ruska je 1:6 v prospech Ruska. Z toho viac ako 90% ruského exportu pripadá na energetické suroviny.

     Záver? Do Ruska ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Krátke ekonomické okienko...

     Obchodná bilancia Slovenska a Ruska je 1:6 v prospech Ruska. Z toho viac ako 90% ruského exportu pripadá na energetické suroviny.

     Záver? Do Ruska toho vyvážame pomerne málo a Rusi sem exportujú len ropu, plyn a rudu lebo v podstate nie je iná rentabilná možnosť. Iného tovaru z Ruska tu skoro niet. To ti príde ako v poriadku?
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      13:35 28.05.2020

      Aby si porozumel trosicka z ekonomie. Rus ma vo svojej cene plynu zaratany svoj zisk a aj vyvozne clo a dane pre Putina. A ty neposielas svoj tovar kde mas zisk a dane, ale ciste ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Aby si porozumel trosicka z ekonomie. Rus ma vo svojej cene plynu zaratany svoj zisk a aj vyvozne clo a dane pre Putina. A ty neposielas svoj tovar kde mas zisk a dane, ale ciste peniaze, ktore si zarobil inde.
      To mas ako ked ti sused naleje poldeci slivovice co doma vypalil a ty namiesto aby si mu nalial svojeho vina, tak mu zaplatis 5 eur, co si zobral zene z budelara.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      16:22 28.05.2020

      @palo WTF?

      @palo WTF?

    • Jirosi
     13:47 28.05.2020

     Hlavně je saldo je -3,03 mld. eur 4,1% z celkového dovozu v roce 2019...

     Hlavně je saldo je -3,03 mld. eur 4,1% z celkového dovozu v roce 2019...

  • Danieeel
   03:56 29.05.2020

   Ten politicky rozmer bol podla mna velmi dobre vystihnuty v clanku.
   Ale paralela s minulostou, co sa tyka "docasnej skupiny vojsk" ma jednu dost zasadnu odchilku: Poliaci o tu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ten politicky rozmer bol podla mna velmi dobre vystihnuty v clanku.
   Ale paralela s minulostou, co sa tyka "docasnej skupiny vojsk" ma jednu dost zasadnu odchilku: Poliaci o tu zakladnu skucia uz desatrocia. Ako narod , kontinualne cez mnoho demokratickych volieb. A od 2014 su ochotni za nu a pre nu urobit, ci kupit od USA hocico.

   V minulosti "docasne vojska" prichadzali spravidla na listove pozvanie 5 kolaborantov, nasledovala oficialna staznost v OSN od celeho komunistickeho ustredneho vyboru, predovoj - gardova vysadkova skupina Sovietskych osloboditelov, ked videla tu imperialisticku reakcnu hrozu, co tu "radila", tak v podstate odmietla poslusnost a sla naspat domov - do gulagu... Videl by som tych rozdielov prosto viac.
   Skrýt celý příspěvek

   • Danieeel
    04:05 29.05.2020

    Ospravedlnujem sa vsetkym, ktory teraz oskrabuju, vyhryzaju, ci si inak nicia displaye, kvoli uchylke, ktoru som vytvoril v slove "odchylka" - ja fakt neviem, ako som to mohol ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ospravedlnujem sa vsetkym, ktory teraz oskrabuju, vyhryzaju, ci si inak nicia displaye, kvoli uchylke, ktoru som vytvoril v slove "odchylka" - ja fakt neviem, ako som to mohol spachat... :)
    Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:29 28.05.2020

  Já bych jen přítomným rusofilním kecalům připomněl, že důsledkem posledního sblížení Německa a Ruska (tehdy SSSR) bylo rozdělení polska, genocida značné části jeho obyvatelstva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych jen přítomným rusofilním kecalům připomněl, že důsledkem posledního sblížení Německa a Ruska (tehdy SSSR) bylo rozdělení polska, genocida značné části jeho obyvatelstva oběma zainteresovanými stranami, následně pak "osvobození" ze strany SSSR, které bylo o prd lepší. Diví se jim někdo, že s takovými sousedy zbrojí jak diví a ještě si zvou domu jednu z nejsilnějších jaderných mocností jako záruku bezpečnosti proti případným rozpínavým choutkám Rusa (s němci se vypořádají sami, Bundeswehr je naštěstí tragicky nebojeschopnej).

  Mimochodem: po válce následovalo 40 let života v bratrském socialistickém táboře, který je (i nás) stál podlomené hospodářství a morální rozklad. Jedinou výhodu to mělo v tom, že sme teď o to víc citliví na implantování socialistických myšlenek z EU, která se pomalu transfromuje v RVHP 2.0.

  Mimochodem je vidět absolutní státnická neschopnost politické garnitury, která místo sbližování států střední a východní evropy (jako alespoˇň částečný balanc proti silné mocenské klice Něm-Fran a zároveň pro čelení "jižním" zadlužovacím tendencím) si hrabe na vlastním písečku, místo podpory domácího průmyslu se tu jede na malé domu (přitom na Slovensku se nachází zbytky těžkého zbrojního průmyslu z předlistopadové éry, u nás zase zůstal letecký průmysl, napadá někoho lepší nápad než to dát dohromady, my bychom jim mohli dodat cvičná éra, oni nám zase houfnice, spolu s Poláky už by se pro naše trio vyplatilo zakoupit licenci na K2 a rozjet společnou výrobu...)...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:41 28.05.2020

   Investice do projektů nad rámec V4, se ukázala vždy zbytečnou. V4 funguje jen díky tomu, že nic nedělá a za nic nezodpovídá.
   Proti tomu jsou tu funkční struktury EU/NATO.

   Investice do projektů nad rámec V4, se ukázala vždy zbytečnou. V4 funguje jen díky tomu, že nic nedělá a za nic nezodpovídá.
   Proti tomu jsou tu funkční struktury EU/NATO.

  • Tesil
   18:03 28.05.2020

   Charlie
   Prosím tě zjisti si jak se chovali Poláci k menšinám.Ukrajinci,Bělorusové,Němci o Židech ani nemluvím.

   Charlie
   Prosím tě zjisti si jak se chovali Poláci k menšinám.Ukrajinci,Bělorusové,Němci o Židech ani nemluvím.

 • Fabius Maximus
  07:50 28.05.2020

  To, o čem se tu píše, je dozvuk strategie USA líčit jako hlavního nepřítele Západu Rusko. Ve východní Evropě se USA obzvláště snažily vyvolat protiruskou hysterii. A je v zásadě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To, o čem se tu píše, je dozvuk strategie USA líčit jako hlavního nepřítele Západu Rusko. Ve východní Evropě se USA obzvláště snažily vyvolat protiruskou hysterii. A je v zásadě jedno, že Rusové také hájí své zájmy a nenechají si nic líbit, ostatně po zkušenostech se Západem (50 a víc invazí proti Rusku za 1000 let existence ruského státu, přičemž poslední velká evropská invaze pod vedením nacistického Německa byla genocidní) se jim nejde divit.
  Tato strategie ale už teď končí, bez ohledu na to, že u nás si toho zatím všimlo jen málo lidí.
  Pokud se podíváte do hlavních amerických médií, tak je téměř neuvěřitelné, jak dramaticky (oproti situaci před půl rokem) poklesl počet článků, které kritizují Rusko, Rusy, Putina. O situaci na Krymu, na Ukrajině, Polsku, v Pobaltí a ve východní Evropě obecně je tam v podstatě nulový zájem. Pokud se o téhle oblasti vůbec něco napíše, tak hlavně jen v souvislosti s činností Bidena na Ukrajině, protože to má přesah do voleb amerického prezidenta.
  Naopak se zcela vyhrotila protičínská propaganda naprosto ve všech směrech - koronavirus, Hong-Kong. Taiwan, Ujguři, převýchodné tábory, Tibet, Huawei, krádež technologií, obchodní praktiky, kurz juanu, sítě 5 G, čínští špioni, čínští studenti, Belt and Road, expanze Číny do Afriky, Asie, kupování firem Číňany atd.
  Do nynějška byla snaha o zlepšení vztahů s Ruskem a zastavení nástupu Číny spíše spojována jen s Trumpem. Ale teď to vypadá, že to převzali i Trumpovi soupeři a celý americký mainstream. Heslem je zastavit Čínu a pro to mnozí otevřeně navrhují opak Nixonovy straterie, tedy postavit Rusko proti Číně. To ale vyžaduje zlepšení vztahů s Ruskem, na kterém se už pracuje. Objevují se ukázky spolupráce - ropná dohoda Ruska a Saúdské Arábie zprostředkovaná USA, už druhá dodávka ventilátorů z USA do Ruska, pokles propagandy ve všech směrech, jak kolem vypovězených smluv (o volném nebi, raket st´ředního doletu), konec vyhrožování dalšími sankcemi, tiché přehlížení dostavby Nord Stream atd.
  USA budou muset napnout všechny síly do Asie a co se bude dít se základnou v Polsku, už teď ztrácí dřívější význam.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:55 28.05.2020

   Bla bla bla zlý západ a hodné Rusko.
   Možná vám zcela uniklo, že ten zlý západ do roku 2014 prakticky zrušil své armády, rozprodal tanky, bvp, snížil obranné rozpočty atp. Pak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Bla bla bla zlý západ a hodné Rusko.
   Možná vám zcela uniklo, že ten zlý západ do roku 2014 prakticky zrušil své armády, rozprodal tanky, bvp, snížil obranné rozpočty atp. Pak najednou přišla ruská agrese proti Ukrajině, anexe cizího území a především vyhrůžky Rusů o proměně západu v jaderný prach atp. z úst osob, které zrovna nemají nějakou nicotnou funkci.
   Pokud o Rusku nepíšou, možná proto, že ta země je pro USA prakticky bezvýznamná, nepotřebují s ní obchodovat, protože vodku USA neprodukuje a ropy a plynu mají dost svého. Nic jiného ta velká benzínka na východě nemá, pak už umí jen strašit válkou.
   Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    09:18 28.05.2020

    Media maji plne prace se sirenim strachu o CoV-2 a potopeni trumpa za kazdou cenu... Rusko ted radsi nevytahuji, po tom co tri roky lhali o impeachmentu.

    Media maji plne prace se sirenim strachu o CoV-2 a potopeni trumpa za kazdou cenu... Rusko ted radsi nevytahuji, po tom co tri roky lhali o impeachmentu.

    • Jirosi
     12:28 28.05.2020

     Kdyby nepsali o CoV-2 byli by obviněni ze zatajování informací.
     Už jen těch "konspirací" co se zase vyrojilo o ovládnutí světa .. :(

     Kdyby nepsali o CoV-2 byli by obviněni ze zatajování informací.
     Už jen těch "konspirací" co se zase vyrojilo o ovládnutí světa .. :(

    • Luky
     19:03 28.05.2020

     Dobře ty Shania, severskej vzduch ti svědčí.

     Dobře ty Shania, severskej vzduch ti svědčí.

    • danny
     17:45 29.05.2020

     Shania: impíčment se fakt povedl. Celkem mě překvapilo, že měli po Muelerově zprávě ještě koule s tím vylézt. Říkal jsem si, že v určitém okamžiku každý normální tvor dospěje k ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Shania: impíčment se fakt povedl. Celkem mě překvapilo, že měli po Muelerově zprávě ještě koule s tím vylézt. Říkal jsem si, že v určitém okamžiku každý normální tvor dospěje k závěru, že není dobré pokračovat ve strategii, která přináší opačný, než zamýšlený účinek. Rozumný Trumpův konkurent by mu umožnil, aby se historicky znemožnil sám (na čemž on fakt dokáže zamakat). Ale oni na něj tahají takový bizár, že fakt přemýšlím, jestli nejedou na drogách. No a nasadit Bidena, to snad musel zosnovat Putin.
     Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      11:37 30.05.2020

      jo DNC je uplne mimo realitu, stacilo jim jediny a to aspon predstirat, ze jsou normalni. misto toho se nechali ovladnout levicaky a maji PTSD z cehokoliv co trump udela.

      Jak jsem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jo DNC je uplne mimo realitu, stacilo jim jediny a to aspon predstirat, ze jsou normalni. misto toho se nechali ovladnout levicaky a maji PTSD z cehokoliv co trump udela.

      Jak jsem trumpa nemusel, tak ta mira jednostranyho reportovani a cenzury a nakonec i jeho dobra politika me presvedcila o tom, ze je z daleka talepsi volba.

      Schvalne se ted podivej na to co se deje okolo propusteni Flyna, jak najednou tohle neni neco o cem stoji psat...
      Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:40 29.05.2020

    Jura99: nespletl sis vlákno? Fabius Maximus o zlém Západu a hodném Rusku nic nepsal. Pouze o tématech mezinárodní politiky, které hýbou současnými americkými médii.

    Jura99: nespletl sis vlákno? Fabius Maximus o zlém Západu a hodném Rusku nic nepsal. Pouze o tématech mezinárodní politiky, které hýbou současnými americkými médii.

  • Scotty
   09:19 28.05.2020

   Přesunutí pozornosti na Čínu rozhodně není záležitostí poyledního půl roku. Před rokem 2014 počet vojáků USA v Evropě kpesal. Po ruské akci na Ukrajině museli svojí pozornost ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Přesunutí pozornosti na Čínu rozhodně není záležitostí poyledního půl roku. Před rokem 2014 počet vojáků USA v Evropě kpesal. Po ruské akci na Ukrajině museli svojí pozornost přesnout znovu na Rusko. Tedy za posilování americké vojenské přítomnosti v Evropě si Rusové můžou sami.
   Pro USA by bylo nejvýhodnější pokud by Evropa dokázala vojejsky čelit Rusku sama. Ovšem to je, minimálně zatím, naprosto nereálné.
   Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   09:49 28.05.2020

   Rusko zo seba samé spravilo hrozbu. Nijaký iný štát na svete fakticky nezabral cudzie územia (Abcházko, Osetsko, Krym, Podnestersko) okrem Ruska. Ani tí zlí američania. Prosím, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusko zo seba samé spravilo hrozbu. Nijaký iný štát na svete fakticky nezabral cudzie územia (Abcházko, Osetsko, Krym, Podnestersko) okrem Ruska. Ani tí zlí američania. Prosím, alibistické reči o tom, že Krym aj Ukrajina historicky patria Moskve si nechaj pre svojich do šenku.

   Treba tiež povedať, že Rusko nie je pozadu za USA preto lebo je to krajina mieru. Je to proste preto lebo na to ekonomicky nemajú. Rusko dáva na armádu ešte o 1/3 viac zo svojho HDP ako USA.
   Skrýt celý příspěvek

  • apache
   09:50 28.05.2020

   Opět se nás zde nějaký proruský fanda snaží přesvědčit, že smýšlení okolních národů o Rusku nevyplývá z jejich krvavých zkušeností, které s Ruskem mají, ale vlastně jde pouze o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Opět se nás zde nějaký proruský fanda snaží přesvědčit, že smýšlení okolních národů o Rusku nevyplývá z jejich krvavých zkušeností, které s Ruskem mají, ale vlastně jde pouze o pomlouvačnou kampaň ze strany zlých vrahů z "Volstrýtu".

   Ukrajinci tedy nemají averzi vůči Rusku kvůli historickým zkušenostem, hladomoru, a tak... ale protože jim zlí Američané nakukali, že Rusko je špatné.

   Poláci také nemají averzi vůči Rusku kvůli historickým zkušenostem, Katyni a tak... ale protože jim zlí Američané nakukali, že Rusko je špatné.

   Češi a Slováci nemají averzi vůči Rusku kvůli historickým zkušenostem, protože nás přepadli a tak... ale protože nám zlí Američané nakukali, že Rusko je špatné.

   Estonci, Litevci a Lotyši nemají averzi vůči Rusku kvůli historickým zkušenostem, ale protože jim zlí Američané nakukali, že Rusko je špatné.

   Finové nemají averzi vůči Rusku kvůli historickým zkušenostem, protože je přepadli a tak, ale protože jim zlí Američané nakukali, že Rusko je špatné.

   Zkrátka Rusové jsou miláčci, jen USA jim to pořád kazí a snaží se vyvolat protiruskou hysterii.
   Skrýt celý příspěvek

   • Fabius Maximus
    12:33 28.05.2020

    Ale no tak, ti vrazi z Wall Streetu, tu komunistickou agitku si můžete odpustit, pokud nejste sám komunista.
    A dojemný pláč nad špatnýma zkušenostma s Ruskem. Jasně, souhlas. Jaké ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale no tak, ti vrazi z Wall Streetu, tu komunistickou agitku si můžete odpustit, pokud nejste sám komunista.
    A dojemný pláč nad špatnýma zkušenostma s Ruskem. Jasně, souhlas. Jaké jsou zkušenosti jsou s Německem, dvě světové války, holokaust, jaké jsou zkušenosti s Francouzi - kolonie, vraždění v Alžíru, napoleonské války, koukněte na obrázky od Goyi, jak se chovali ve Španělsku, s Belgičany v Kongu, s Brity v koloniích, v búrské válce, vynalezli koncentrační tábory atd.
    Taky dříve, než do Československa přišel nějaký ruský voják, československé legie aktivně (ofenzivně) bojovaly v Rusku v občanské válce a podle mnoha místních Rusů se účastnily i zločinů (popravy rudých, civilistů, loupeže). Slovenské jednotky zase v rámci Hitlerovy armády se nejdříve účastnily útoku na Polsko v roce 1939 a pak bojovali po bodu nacistů v SSSR, došli až na Kavkaz a chovali se přitom stejně jako jejich soukmenovci z Říše.
    Myslet si, že my jsme holubičky, co nikomu nic neudělaly a zbytečně vyvolávat konfrontaci, spory a nenávist, do dnešního světa nepatří.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:14 28.05.2020

     Vy v tom máte slušný guláš.

     Vy v tom máte slušný guláš.

    • satai
     13:28 28.05.2020

     Rozdíl je, že západní národy a Němci obzvláště se za stinné stránky své historie převážně stydí. Rusko z nich dělá základ své národní mytologie.

     Rozdíl je, že západní národy a Němci obzvláště se za stinné stránky své historie převážně stydí. Rusko z nich dělá základ své národní mytologie.

     • Jan Padesátýpátý
      13:46 28.05.2020

      To nejhorší je, že Rusko v těch praktikách pokračuje.

      Je nemyslitelné aby dnes Francie z Alžírska vytvořila svou kolonii, je nemyslitelné, aby Německo anektovalo Rakousko.
      Ale v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To nejhorší je, že Rusko v těch praktikách pokračuje.

      Je nemyslitelné aby dnes Francie z Alžírska vytvořila svou kolonii, je nemyslitelné, aby Německo anektovalo Rakousko.
      Ale v Rusku jsou takovéto věci dnes realitou.
      Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    12:37 28.05.2020

    Udeľujem ti titul za komentár mesiaca. Peniaze ti síce nedám ale dostaneš diplom a plastiku ručiaceho jeleňa. Gratulujem.

    Udeľujem ti titul za komentár mesiaca. Peniaze ti síce nedám ale dostaneš diplom a plastiku ručiaceho jeleňa. Gratulujem.

    • Fabius Maximus
     14:23 28.05.2020

     Nechte si to, takové věci nesbírám. Jsem rád, že jsem Vám rozšířil obzory. Pak nemusíte brečet, jak Vám pořád ti Rusi ubližovali, ještě dřív jich pod Hitlerem Slováci zabili nejmíň ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nechte si to, takové věci nesbírám. Jsem rád, že jsem Vám rozšířil obzory. Pak nemusíte brečet, jak Vám pořád ti Rusi ubližovali, ještě dřív jich pod Hitlerem Slováci zabili nejmíň 1000 víc a většinou civilistů, než kolik Rusové zabili Slováků po celou dobu okupace od 1968 do 1990.
     Protože nemáte žádnou věcnou námitku, beru to jako souhlas. Kdybyste mi náhodou nevěřil a neznal historii Rychlé divize a Slovenského štátu, můžete si to vygůglit, dám Vám pár tipů.
     https://cs.wikipedia.org/wiki/...
     https://zoommagazin.iprima.cz/...
     https://www.lidovky.cz/domov/n...
     https://21stoleti.cz/2017/06/1...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:42 28.05.2020

      Přitom stačilo 17.dní počkat, a bylo by to jen osočování.

      Přitom stačilo 17.dní počkat, a bylo by to jen osočování.

     • Miroslav
      14:53 28.05.2020

      Myslím, že plačeš na zlom hrobe

      Myslím, že plačeš na zlom hrobe

     • Fabius Maximus
      15:09 28.05.2020

      Pro pana Jirosi.
      No jasně, ani jedno oko nezůstane suché, jak zle Polákům Rusové 17. 9. 1939 ublížili. Katyň byla neskutečné svinstvo. Byl bych jen rád, kdyby Poláci stejně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro pana Jirosi.
      No jasně, ani jedno oko nezůstane suché, jak zle Polákům Rusové 17. 9. 1939 ublížili. Katyň byla neskutečné svinstvo. Byl bych jen rád, kdyby Poláci stejně důsledně vzpomínali na více než dvojnásobek popravených ze své inteligence ze strany Němců.
      A taky na to, že to samé, co Rusové udělali nim, oni před tím udělali Československu. Když po Mnichovu, kde nám naši spojenci Anglie a Francie tak pomohli, začal Hitler obsazovat Sudety, tak naší drazí sousedé Poláci nelenili a hned na konci října 1938 poslali vojsko k obsazení Těšínska. K Čechům se chovali hůř, než Němci v Sudetech, spoustu jich vyhnali, zrušili české školy atd.
      Prostě chudáčci a neviňátka, uplakaná, co jim pořád jen ubližoval ten zlý Rus. I mnozí židé na jejich chování za holokaustu "rádi" vzpomínají.

      https://www.idnes.cz/ostrava/z...
      Skrýt celý příspěvek

     • Danieeel
      03:21 29.05.2020

      Ocenujem Miroslavovu snahu udelit vam ten titul - naozaj si ho zasluzite. :) Ze podobne ocenenia nezbierate znamena, ze ich uz ani nie je kam davat?

      Rusky komunizmus zabil viac ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ocenujem Miroslavovu snahu udelit vam ten titul - naozaj si ho zasluzite. :) Ze podobne ocenenia nezbierate znamena, ze ich uz ani nie je kam davat?

      Rusky komunizmus zabil viac ludi, ako kompletne obe svetove vojny aj s chropkou po prvej z nich - A nie vojakov, ale vlastnych, neozbrojenych civilov. (Odhady su v rozmedzi desiatok milionov)

      Z ochrany a opatery ZSSR, ku odkazu ktoreho sa dnesne Rusko hrdo a hlasi, sa jeho susedia a staty, ktore boli vo sfere jeho vlyvu, uz niekolko desatroci spamatavaju. Pokial ich ovsem Rusko medzitym znova nenapadlo, neobsadilo, neposlalo tam dovolenkarov, apod.

      Ten stastny zvysok krajin nateraz nastastie trpi iba nostalgickou dezinformacnou kampanou, z ktorej potom lezu presne takto domotane, plasticke a nekonzistentne postoje ako su tie vase. Ale pravo na ne mate - bez rizika roznych nahodnych "urazov" - ako sa dost casto stane po verejnom vyjadreni nazoru v tej vasej vysnivanej "Shangrile".

      Prepacte, ale to co "generujete" a davate do rovnosti, je zmatene. Najma moralne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:08 29.05.2020

      Fabius Maximus:" Byl bych jen rád, kdyby Poláci stejně důsledně vzpomínali na více než dvojnásobek popravených ze své inteligence ze strany Němců."

      Ruská okupace trvalo od září ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Fabius Maximus:" Byl bych jen rád, kdyby Poláci stejně důsledně vzpomínali na více než dvojnásobek popravených ze své inteligence ze strany Němců."

      Ruská okupace trvalo od září 1939 - června 1941, Německá od roku 1939-1945...

      Osud Polsko ČSR hranice je poněkud složitější. Beneš poslal nabídku, aby bylo obsazeno.
      Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:05 28.05.2020

    Ony ani ti hranice na mapě moc neodpovídají tomu, co měli před 500-1000.lety v držení. :)

    Ony ani ti hranice na mapě moc neodpovídají tomu, co měli před 500-1000.lety v držení. :)

  • Aja1984
   11:33 28.05.2020

   Možná proto, že Rusko je s porovnáním s Čínou jako bezzubá štěkající čivava. Zato Čína je silný totalitní stát s miliardovou armádou zotročených a zlomených lidí a aparátem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Možná proto, že Rusko je s porovnáním s Čínou jako bezzubá štěkající čivava. Zato Čína je silný totalitní stát s miliardovou armádou zotročených a zlomených lidí a aparátem sledování obyvatelstva, který by jim Gestapo jen závidělo.
   Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   18:26 28.05.2020

   ...a jéje, Fabulus Maximus v akci...
   ... a zdá se, že je placený od slova...

   ...a jéje, Fabulus Maximus v akci...
   ... a zdá se, že je placený od slova...

   • Fabius Maximus
    22:05 28.05.2020

    Samozřejmě, každé slovo je 0,01 zlatého rublu, za 100 příspěvků Huawei 5G, za 1000 příspěvků je televizor Chong-cching, hektar půdy na Sibiři a plakety od Putina a Si:-)

    Samozřejmě, každé slovo je 0,01 zlatého rublu, za 100 příspěvků Huawei 5G, za 1000 příspěvků je televizor Chong-cching, hektar půdy na Sibiři a plakety od Putina a Si:-)

 • Danieeel
  03:34 28.05.2020

  Pan Grohmann, palec hore - vydareny clanok.
  A Vas politicky usudok ohladne toho projektu (tendencie vo vztahoch USA, Francie, Nemecka a Ruska v zavere clanku) - akokolvek sa mi zo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan Grohmann, palec hore - vydareny clanok.
  A Vas politicky usudok ohladne toho projektu (tendencie vo vztahoch USA, Francie, Nemecka a Ruska v zavere clanku) - akokolvek sa mi zo zaciatku zdal byt trocha nadsadeny a provokativny - treba uznat, ze je naopak velmi solidny a realisticky.
  Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  01:42 28.05.2020

  nu snad si někdo nemyslí že se Němci a Francouzi nechají dlouhodobě komandovat ze zámoří? :))
  Proto ty dlouhodbé ataky na Ukrajinu, nejdřív oranžová revoluce a když to nešlo jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nu snad si někdo nemyslí že se Němci a Francouzi nechají dlouhodobě komandovat ze zámoří? :))
  Proto ty dlouhodbé ataky na Ukrajinu, nejdřív oranžová revoluce a když to nešlo jinak tak se přešlo na tvrdší prostředky, cíl je ale stejný, udělat nepropustnou zátku mezi Ruskem a "starou EU". Nejhlasitější pro rušení sankcí přeci neni Německo ale Itálie, byť Němci postupují potichu ale o to razantněji. Pro Američany je nejhorší že jde sice o pomalý ale o nezadržitelný proces - nemohou šmahem někoho obvinit jako při náhlé akci, jen cítí že jejich mocenský úchop nad Německem každým rokem slábne. Navíc jak se zdá Francie našla shodu s Ruskem v náhledu na řešení libyjské krize, kdy prostě další semeniště radikálního islámu na druhém břehu kategoricky nechce. Přitom zpočátku byli na americké straně, ale jak se tisíce džihádistů s bojovými zkušenostmi blíží k jejich hranicím tak se priority mění.
  A k ochraně a dobrotivosti Američanů ke střední Evropě - jestli za Kanálem mohli něco povídat o "sporech v zemi o nichž nic neví", tak co mohou říkat za dalekým Atlantikem? Pro ty budou státy střední a východní Evropy jen šachové figurky se kterými naloží podle aktuální potřeby. Proto je třeba vytvářet sousedské spojenectví a nenechávat to na velmocích které k tomuto prostoru nemají žádný vztah. Samostatně nezmůže ani největší země nic vůči zavedeným velmocím, ale takový blok od nás přes PL, HU, Srbsko až Ukrajina by měl solidní lidský i technologický potenciál. Nakonec by nebylo špatné myšlenku Trojmoří využít ale přetvořit ji k zájmům dotčených národů a supervelmoc pak pustit k vodě.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   10:11 30.05.2020

   To nemá s dobrotivostí Američanů nic společného. Jde jen o společné zájmy.

   To nemá s dobrotivostí Američanů nic společného. Jde jen o společné zájmy.

 • cejkis
  00:18 28.05.2020

  Myslím, že spolkový stát Bohmen und Mahren má v zahraniční otázce jasno. Naše ministerstvo zahraničí je v Berlíně. To jen par politiků občas položí nějaké prachy na oltář U.S. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že spolkový stát Bohmen und Mahren má v zahraniční otázce jasno. Naše ministerstvo zahraničí je v Berlíně. To jen par politiků občas položí nějaké prachy na oltář U.S. českých vztahů.
  Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   01:44 28.05.2020

   ti nevim, ale k tomu prohlášení o Izraeli se strhla taková mela od prezidenta i premiéra že je jasné kdo je tím třetím vzadu co se směje...

   ti nevim, ale k tomu prohlášení o Izraeli se strhla taková mela od prezidenta i premiéra že je jasné kdo je tím třetím vzadu co se směje...

 • flanker.jirka
  21:12 27.05.2020

  Nejlepší investice je vždy pouze do vlastní armády, jakákoliv cizí nás bude dělat vždy slabšími a závislejšími.
  ...buďme rádi, že jsme se v 90. roce jedních "pomocníků" za lepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejlepší investice je vždy pouze do vlastní armády, jakákoliv cizí nás bude dělat vždy slabšími a závislejšími.
  ...buďme rádi, že jsme se v 90. roce jedních "pomocníků" za lepší svět zbavili.
  Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   00:11 28.05.2020

   Lidem vůbec nedochází, že místo posilování střední Evropy se Evropa stává hřištěm a jsme jen nástrojem v tlaku na Rusko.

   Lidem vůbec nedochází, že místo posilování střední Evropy se Evropa stává hřištěm a jsme jen nástrojem v tlaku na Rusko.

   • Jan Padesátýpátý
    00:31 28.05.2020

    jsme nástrojem v tlaku na Rusko, aby se smířilo s tím, že už nejsme ruským satelitem

    jsme nástrojem v tlaku na Rusko, aby se smířilo s tím, že už nejsme ruským satelitem

 • apache
  21:09 27.05.2020

  Tohle je teprve záruka bezpečnosti. Ne jen nějaké kecičky a smlouvičky, ale opravdová ocel. Bylo by fajn, kdyby toho nebylo potřeba, jenže jak nás historie naučila a přítomnost to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je teprve záruka bezpečnosti. Ne jen nějaké kecičky a smlouvičky, ale opravdová ocel. Bylo by fajn, kdyby toho nebylo potřeba, jenže jak nás historie naučila a přítomnost to jen potvrzuje, na jistý rozpínavý národ, který má stále pocit, že mu patří celá východní Evropa, nic jiného než hrubá síla neplatí.

  Teď ještě abychom i my přispěli ke kolektivní obraně alespoň tím, že proporčně ke svému vlastnímu území a počtu obyvatel budeme mít adekvátní bojovou sílu.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:14 27.05.2020

   jakákoliv přítomnost cizích vojsk dělá stát slabším a v případě podinvestované armády i vydíratelným.
   ...rusákům u nás nic nepatří, všechno už mají západní korporace

   jakákoliv přítomnost cizích vojsk dělá stát slabším a v případě podinvestované armády i vydíratelným.
   ...rusákům u nás nic nepatří, všechno už mají západní korporace

   • apache
    10:03 28.05.2020

    Nemáte pravdu. V roce 1938 by například Československou republiku přítomnost cizích, spojeneckých vojsk nedělala nijak slabším, ale naopak silnějším. My tu ale spojenecká vojska ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nemáte pravdu. V roce 1938 by například Československou republiku přítomnost cizích, spojeneckých vojsk nedělala nijak slabším, ale naopak silnějším. My tu ale spojenecká vojska neměli, měli jsme jen spojeneckou smlouvu. Neměli jsme tady onu ocel, měli jsme jen papír.

    Jde o to, čemu stát čelí. Nestojí-li vůči hrozbě sám, je mnohem silnější. A Rusko to moc dobře ví a proto se proti tomu prostřednictvím všech možných kanálů, včetně rusofilních kolaborantských struktur tak hlasitě vymezuje.
    Skrýt celý příspěvek

 • Englbert
  20:55 27.05.2020

  Jedina velmoc, ktera nas nikdy nepodrazila jsou Spojene staty. Chapu, ze USA nenavidi treba na kube, iraku, grenade, vietnamu, japonsku, venezuele, ale proc je nenavidi tolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedina velmoc, ktera nas nikdy nepodrazila jsou Spojene staty. Chapu, ze USA nenavidi treba na kube, iraku, grenade, vietnamu, japonsku, venezuele, ale proc je nenavidi tolik Cechu? Jen diky USA jsme nyni demokratickou a civilizovanou zemi.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:07 27.05.2020

   na můj vkus se USA mohly více snažit, abychom po válce neskončili na území Stalina.

   na můj vkus se USA mohly více snažit, abychom po válce neskončili na území Stalina.

   • Englbert
    21:24 27.05.2020

    Nevyhrat v roce 1947 volby komousi. Kdovi jak by to bylo. Kdyby zapadni svet vydel, ze je u nas odpor proti komunismu dost velky, treba by nas podrzeli stejne jako recko ci italii. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nevyhrat v roce 1947 volby komousi. Kdovi jak by to bylo. Kdyby zapadni svet vydel, ze je u nas odpor proti komunismu dost velky, treba by nas podrzeli stejne jako recko ci italii. Ale to jsou jen kdyby...
    Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    21:31 27.05.2020

    flanker.jirka - a prečo by sa mali snažiť keď len robili to,na čom sa aj dopredu dohodli...

    Englbert - súhlas,keby vtedy nevyhrali komunisti,možno to mohlo mať lepší priebeh...so ...
    Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka - a prečo by sa mali snažiť keď len robili to,na čom sa aj dopredu dohodli...

    Englbert - súhlas,keby vtedy nevyhrali komunisti,možno to mohlo mať lepší priebeh...so sovietmi to bola cesta do praveku...
    Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    22:23 27.05.2020

    A to prosím měly udělat jak? Připomínám, že ani případné osvobození Prahy US ARMY by nic nezměnilo, viz volební výsledky KSČ v roce 1946 v Plzni, od Prahy se prakticky nelišili.

    A to prosím měly udělat jak? Připomínám, že ani případné osvobození Prahy US ARMY by nic nezměnilo, viz volební výsledky KSČ v roce 1946 v Plzni, od Prahy se prakticky nelišili.

   • logik
    01:00 28.05.2020

    Zjisti si o tom něco: američtí diplomaté varovali Beneše před přílišnou důvěru ve Stalina a on je uklidňoval, že je Stalin demokrat.

    To jako nás měli tahat někam, kam naše ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zjisti si o tom něco: američtí diplomaté varovali Beneše před přílišnou důvěru ve Stalina a on je uklidňoval, že je Stalin demokrat.

    To jako nás měli tahat někam, kam naše politická reprezentace nechtěla???
    Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:24 27.05.2020

   zase netreba naivne veriť že usa robia všetko nezištne a z dobrej vôle...každá krajina-obzvlášť mocnosť má svoje dôvody prečo robia to čo robia...

   zase netreba naivne veriť že usa robia všetko nezištne a z dobrej vôle...každá krajina-obzvlášť mocnosť má svoje dôvody prečo robia to čo robia...

   • Nesher
    22:17 27.05.2020

    Ano, samozřejmě, že má. Otázka je zda zájem USA na udržení Rusa venku a Němce dole, není čistě náhodou i naším zájmem? Byť důvody pro ten společný zájem mohou být na obou stranách ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, samozřejmě, že má. Otázka je zda zájem USA na udržení Rusa venku a Němce dole, není čistě náhodou i naším zájmem? Byť důvody pro ten společný zájem mohou být na obou stranách odlišné.
    Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  20:25 27.05.2020

  V zásadě Poláci vědí , kam dopadnou ruské rakety jako první :-).

  V zásadě Poláci vědí , kam dopadnou ruské rakety jako první :-).

  • Lukash
   08:15 28.05.2020

   Rusi sú predsa mierumilovný národ ktorý nikdy nezaútočí ako prvý, vždy sa len bráni podľa rusofilnych kecov ;)

   Rusi sú predsa mierumilovný národ ktorý nikdy nezaútočí ako prvý, vždy sa len bráni podľa rusofilnych kecov ;)

 • liberal shark
  17:41 27.05.2020

  Polsko racionálně vyhodnotilo geopolitickou situaci a svoje historické zkušenosti a zvolilo jediné rozumné řešení - jednoznačnou bezpečnostní orientaci na USA. A co my ? Vidí snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polsko racionálně vyhodnotilo geopolitickou situaci a svoje historické zkušenosti a zvolilo jediné rozumné řešení - jednoznačnou bezpečnostní orientaci na USA. A co my ? Vidí snad někdo lepší volbu ?
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   19:16 27.05.2020

   My bychom to měli všemi silami podporovat, a to hned ze tří důvodů, z nichž dva jsou popsány v tom článku, tedy:
   1. silný vzkaz Rusákům v tom smyslu, že na nějakou obnovu impéria ...
   Zobrazit celý příspěvek

   My bychom to měli všemi silami podporovat, a to hned ze tří důvodů, z nichž dva jsou popsány v tom článku, tedy:
   1. silný vzkaz Rusákům v tom smyslu, že na nějakou obnovu impéria mohou zapomenout
   2. výrazné omezení snahy některých západoevropských leaderů, jmenovitě Macrona na sblížení s Ruskem s tím, že účet za toto "sblížení" zaplatí někdo jiný, např. Baltové
   3. omezení polských snů o velmocenském postavení, které některým polským politikům převážně z řad současné vládní strany stále straší v hlavě.
   Takže samá pozitiva, negativa žádná. Nicméně když vidím naši vládní garnituru, tak se obávám, že buď se bude buď vyjadřovat přímo proti (expozitura SVR na Hradě), nebo se její zájem na zahraniční politice omezuje na žalobu na EK kvůli zastavení dotací pro státo firmu. A nějaké zahraničně-politicko-bezpečnostní úvahy jsou zcela mimo jejich mentální kapacitu.
   Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   19:29 27.05.2020

   Navíc přítomnost Američanů v Polsku „fyzicky“ zabraňuje jakémukoliv nežádoucímu sbližování Německa, Francie a Ruska, jak se o to snaží francouzský prezident Emmanuel Macron. Také ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Navíc přítomnost Američanů v Polsku „fyzicky“ zabraňuje jakémukoliv nežádoucímu sbližování Německa, Francie a Ruska, jak se o to snaží francouzský prezident Emmanuel Macron. Také zabraňuje vzniku nežádoucímu paktu mezi Německem a Ruskem .....
   Tím nežádoucím sbližováním je třeba rozumět nežádoucí pro USA.
   A o tom celý ten cirkus je.Navíc jde o další důkaz jak Spojené státy ovlivňují zahraniční politiku svých spojenců.Především Německa.
   Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    20:13 27.05.2020

    Ne Tesil, nežádoucímu pro nás. Kdo asi myslíš, že by za to platil?
    I když nedovedu si představit jak by dlouhé to sbližování mohlo mít trvání, kulturní a politické rozdíly mezi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ne Tesil, nežádoucímu pro nás. Kdo asi myslíš, že by za to platil?
    I když nedovedu si představit jak by dlouhé to sbližování mohlo mít trvání, kulturní a politické rozdíly mezi Evropou a Severní Asií jsou ohromné. Ale i krátkodobý kamarádšoft mezi např. Německem a Severní Asií by mohl být pro některé země našeho regionu smrtící.
    Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     20:37 27.05.2020

     Nesher
     Nás jakožto další spolkové země by se to vůbec netýkalo.Naopak,když se daří Německu daří se i nám.Německé technologie a Ruské zdroje to je to čeho se USA obávají.

     Nesher
     Nás jakožto další spolkové země by se to vůbec netýkalo.Naopak,když se daří Německu daří se i nám.Německé technologie a Ruské zdroje to je to čeho se USA obávají.

     • Nesher
      21:26 27.05.2020

      Otázka jak dlouho, navíc nejsme na světě jediní.

      Otázka jak dlouho, navíc nejsme na světě jediní.

   • Luky
    20:45 27.05.2020

    Sbližování v Evropě je fajn a není nic lepšího, než jednotný, prosperující a spolupracující světadíl.
    Tleskat kopání zákopů a vidět svět pohledem Anglosasů je známkou nedostatku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Sbližování v Evropě je fajn a není nic lepšího, než jednotný, prosperující a spolupracující světadíl.
    Tleskat kopání zákopů a vidět svět pohledem Anglosasů je známkou nedostatku kreativity a kritického myšlení, občas hraničící s vlastizradou.
    Anglosasové vždy podporovali rozbroje na kontinentě, profitovali z válek a byli strůjci největších světových genocid a vraždění. Jen zásluhou toho, že se jim dařilo stát na straně vítězů a psát historii, jsou vyzdvihovány a adorovány jejich zásluhy a opomíjeny svinstva.
    Nezajímají mě ani rozežraní Amíci, kteří sají a tyjí z celého světa, zatímco doma nemají ani přibory a jen žerou blafy z fastfůdů, kterými zamořili svět (spolu se stupidní kinematografií, která všem cpe jejich lži), ani nafoukaní Britové, kteří se paktují s machometáncema a pohrdají východoevropanama, přitom se jim nechce starat o děti, které cpou do intrů a ústavů ...taky často vyměšují na společných pavlačích, protože spousta z nich nezná moderní WC, ale to jim nebrání cítit bohem danou nadřazenost.
    Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     21:28 27.05.2020

     Wszytko to bardzo piękne...
     Tyle że to utopia... Zachodnia Europa widzi Europe Karolingów...
     Na tej "mapie" My nie jesteśmy Europą.
     I Wy drodzy sąsiedzi nie myślcie że jesteście ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Wszytko to bardzo piękne...
     Tyle że to utopia... Zachodnia Europa widzi Europe Karolingów...
     Na tej "mapie" My nie jesteśmy Europą.
     I Wy drodzy sąsiedzi nie myślcie że jesteście "lepsi".
     Dla Niemca i Francuza Polak, Czech Słowak - ganz egal. Nasze państwa traktowane są jako "sezonowe" - dziś są jutro ich być nie musi...
     Za to Rosja to wieczny miraż - tanich surowców i potężnego rynku zbytu...
     Wielu w Europie śni się nowy Kongres Wiedeński (Wiener Kongress) - wiadomo czyim kosztem...

     Te schematy mentalne są trwałe i żywe...

     Owszem ja też bym chciał aby bezpieczeństwo Europy Centralnej budowane było w oparciu o siły Europy Centralnej. Ale powiedzmy sobie szczerze - Nie mamy do siebie zaufania. I często drobne interesy wygrywają z interesem wspólnym.
     Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     21:53 27.05.2020

     Na nějakou jednotu potřebuješ stejný kulturní a politický základ, rozhodně mají Evropané v tomto blíž k USA nebo GB než k Severní Asii, která do Evropy patří jen z části, a to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na nějakou jednotu potřebuješ stejný kulturní a politický základ, rozhodně mají Evropané v tomto blíž k USA nebo GB než k Severní Asii, která do Evropy patří jen z části, a to ještě geograficky.
     Já zase na rozdíl od tebe nemám zájem o nabubřelé zaostalé barbary ze Severní Asie, jejichž nemalá část nikdy normální WC ani neviděla.
     Jak jednou řekl Seifert "raději budu zvracet z Francouzem, než se objímat s Rusem" A nebo Vilém Mrštík "Rusové zatím nedělají nic jiného, než že v cizích zemích připravují půdu pro budoucí svůj ráj, spokojují se vrchním panstvím nad tuzemci administrativní a vojenskou správou, ponechávajíce národům jejich práva, výsady, náboženství, řeč, samosprávu. Zatím jen tak mimochodem kolonizují. Ale jak to bude vypadat s právy, výsadami, náboženstvím a řečí zabraných území, až kolonizovány budou?
     Kdo tam nějakou dobu byl chápe, kdo ne nepochopí. Rusofilie je diagnóza.
     Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     16:19 28.05.2020

     Jak bych si otevřel Rudé právo... Hezky ti to jde. Sají a tyjí... Jsi velmi uvědomělý...

     Jak bych si otevřel Rudé právo... Hezky ti to jde. Sají a tyjí... Jsi velmi uvědomělý...

 • PetrTechnik
  16:06 27.05.2020

  Otázkou je ,co kdyby USA L&L neposkytly a Rusko bylo nuceno v roce 1942 kapitulovat. Hitler by se dostal k obrovským zdrojům nerostů a ropy. V optimalizaci pracovních procesů s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázkou je ,co kdyby USA L&L neposkytly a Rusko bylo nuceno v roce 1942 kapitulovat. Hitler by se dostal k obrovským zdrojům nerostů a ropy. V optimalizaci pracovních procesů s nevyčerpatelným lidským potenciálem poražených , byli Němci odborníci, takže by rychle obnovili výrobu a těžbu.
  Pochybuji, že by se pak Velká Británie dokázala udržet proti Třetí říši. A další otázka je , zdali by USA dokázaly zvítězit nad Japonskem a Německem?
  Bylo v té době něco jiného na výběr?
  To že Rusové nebudou sto půjčku zaplatit , určitě Američané věděli, ale v té době nebyl nikdo jiný schopen Němce zastavit.
  Rád bych znal názory ostatních.
  Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   16:08 27.05.2020

   To patřilo pod příspěvek od Pavol R
   Prosím zde smazat.

   To patřilo pod příspěvek od Pavol R
   Prosím zde smazat.

 • Tango23
  14:28 27.05.2020

  "Bohužel v České republice je tento luxus bezpečí, tedy že polské a americké tanky zajišťují bezpečnost ČR, neustále pokrytecky zneužíván k tlaku na snižování rozpočtu armády" .... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Bohužel v České republice je tento luxus bezpečí, tedy že polské a americké tanky zajišťují bezpečnost ČR, neustále pokrytecky zneužíván k tlaku na snižování rozpočtu armády" .... tesat do kamene a samozrejme se misto CR muze dosadit naprosto spokojene in Nemecko, Rakousko atd....
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:09 27.05.2020

   na rusa stačí i zastaralá ukrajinská armáda ;-)

   na rusa stačí i zastaralá ukrajinská armáda ;-)

 • PavolR
  12:53 27.05.2020

  Vzhľadom na to, že vojna v Pacifiku sa odvíjala do veľkej miery nezávislo a paralelne s vojnou, čo vypukla v Európe, by som na vrub samotného paktu medzi Hitlerom a Stalinom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhľadom na to, že vojna v Pacifiku sa odvíjala do veľkej miery nezávislo a paralelne s vojnou, čo vypukla v Európe, by som na vrub samotného paktu medzi Hitlerom a Stalinom pripísal "iba" 276 655 vojakov USA, čo padli v Európe a v Severnej Afrike.

  strikehawk: Ten zhluk skladov je znakom silnej orientácie Poľska na USA a Poľsko aktuálne dokáže vo viacerých rovinách komplikovať, ak nie rovno sabotovať, prejavy prípadnej ústretovosti k Rusku, napr. vydieraním Nemecka skrze svoje právo veta v EU.
  Skrýt celý příspěvek

  • Tango23
   14:42 27.05.2020

   ...take se da dodat statistika programu U.S. Lend-Lease. Pro ty kdo nevi o co jde zde:
   https://en.wikipedia.org/wiki/...

   11 milliard USD pro Sovetsky Svaz v te dobe byly ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ...take se da dodat statistika programu U.S. Lend-Lease. Pro ty kdo nevi o co jde zde:
   https://en.wikipedia.org/wiki/...

   11 milliard USD pro Sovetsky Svaz v te dobe byly astronomicke penize! A Soveti po valce platili pouze techniku co nebyla znicena v boji a ponechana!!! ...coz nebrani dnesnim pokrytcum v RF "provatizovat" vitezstvi ve WW2 a obvinovat Spojene staty ze vsech spatnosti sveta....vlastne Britanii, anebo ne... Ukrainu nebo Polsko...nebo co...
   Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    16:09 27.05.2020

    Otázkou je ,co kdyby USA L&L neposkytly a Rusko bylo nuceno v roce 1942 kapitulovat. Hitler by se dostal k obrovským zdrojům nerostů a ropy. V optimalizaci pracovních procesů s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Otázkou je ,co kdyby USA L&L neposkytly a Rusko bylo nuceno v roce 1942 kapitulovat. Hitler by se dostal k obrovským zdrojům nerostů a ropy. V optimalizaci pracovních procesů s nevyčerpatelným lidským potenciálem poražených , byli Němci odborníci, takže by rychle obnovili výrobu a těžbu.
    Pochybuji, že by se pak Velká Británie dokázala udržet proti Třetí říši. A další otázka je , zdali by USA dokázaly zvítězit nad Japonskem a Německem?
    Bylo v té době něco jiného na výběr?
    To že Rusové nebudou sto půjčku zaplatit , určitě Američané věděli, ale v té době nebyl nikdo jiný schopen Němce zastavit.
    Rád bych znal názory ostatních.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     17:02 27.05.2020

     V prvej svetovej dohodové mocnosti zvíťazili navzdory porážke Ruska - z rozvrátenej krajiny sa im totiž podarilo získať iba zlomok zdrojov, než v ktoré dúfali.

     Okrem toho bol ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V prvej svetovej dohodové mocnosti zvíťazili navzdory porážke Ruska - z rozvrátenej krajiny sa im totiž podarilo získať iba zlomok zdrojov, než v ktoré dúfali.

     Okrem toho bol systém nacistického zbrojného priemyslu neefektívny, lebo zdroje boli účelovo trieštené medzi navzájom si konkurujúce projekty rôznych firiem a potom sa cielene nakupovalo od oboch, miesto aby vybrali efektívnejší typ zbrane - takto to presadzoval samotný Hitler, čiže to nikto nemal šancu racionalizovať.

     Vojnu by to každopádne predĺžilo, no nie som si istý, či by to malo nevyhnutne vplyv na výsledok.
     Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     17:37 27.05.2020

     Každopádne, vo vojnách sa jednotlivé strany chytajú akejkoľvek možnosti, ako komplikovať situáciu súpera, čiže nedať Sovietom LL by bolo viac než divné a nelogické. Ale keby aj LL ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Každopádne, vo vojnách sa jednotlivé strany chytajú akejkoľvek možnosti, ako komplikovať situáciu súpera, čiže nedať Sovietom LL by bolo viac než divné a nelogické. Ale keby aj LL nedostali, v 1942 by ešte iste nekapitulovali - podľa mňa by to aspoň do 1944 nejako vytiahli.
     Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      19:20 27.05.2020

      No to je dost diskutabilní. Nemuselo by jít o kapitulaci, to je pravda, stačilo by uzavření příměří. Pokud by Němci přečkali zimu v relativním klidu , určitě by se je podařilo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No to je dost diskutabilní. Nemuselo by jít o kapitulaci, to je pravda, stačilo by uzavření příměří. Pokud by Němci přečkali zimu v relativním klidu , určitě by se je podařilo vybavit zimním vybavením. Koncem roku 42 už německý průmysl produkoval poměrně velké série zbraní a vozidel pro pozemní vojsko i letectvo. Uvolnění na východní frontě by jim umožnilo věnovat se více eliminaci bombardováni z Velké Británie.
      Zatím to proběhlo tak, že USA dodali techniku a SSSR lidi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:26 27.05.2020

      PetrTechnik
      I v případě že by byl SSSR poražen, tak jen správa a konsolidace dobitého území by vázala značné množství německých sil.

      PetrTechnik
      I v případě že by byl SSSR poražen, tak jen správa a konsolidace dobitého území by vázala značné množství německých sil.

     • PavolR
      21:22 27.05.2020

      No tak Stalin sa udajne snažil o vyjednanie druhého Brest-Litovska už koncom júla 1941, no s Nemcami nebola reč - Hitler nestál o prímerie: ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No tak Stalin sa udajne snažil o vyjednanie druhého Brest-Litovska už koncom júla 1941, no s Nemcami nebola reč - Hitler nestál o prímerie: https://books.google.sk/books?...
      Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:18 27.05.2020

     Zrovna UK od pádu Francie(16.června 1940) do zahájení operace Barbarrosa (22.června 1941) bojovala sama a to nejen proti 3.říší, ale i proti dodávkám co od 1939 proudily z SSSR. To ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zrovna UK od pádu Francie(16.června 1940) do zahájení operace Barbarrosa (22.června 1941) bojovala sama a to nejen proti 3.říší, ale i proti dodávkám co od 1939 proudily z SSSR. To jen pro představu co by mohli asi Němci získat proti stavu co panoval do zahájení války na východě.
     LL pro UK z USA běžel už před napadením SSSR.
     Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    19:55 27.05.2020

    Tango23
    . Spojenci za dodaný materiál začali platit již v době války, a to prostřednictvím tzv. "Reverse Lend and Lease". Tyto platby měly různou podobu, většinou se jednalo o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tango23
    . Spojenci za dodaný materiál začali platit již v době války, a to prostřednictvím tzv. "Reverse Lend and Lease". Tyto platby měly různou podobu, většinou se jednalo o výhodné, nebo rovnou bezplatné pronájmy vojenských základen, které poskytovaly Spojeným státům na svých územích, a to buďto na dobu války, nebo na různě dlouhou dobu po válce (většinou 99 let). Jednalo se o základny v Karibiku, Kanadě, Nové Kaledonii, Austrálii, Novém Zélandu atd. Většina těchto základen tvoří mocenskou oporu USA dodnes. Další formou plateb v době války bylo poskytování technologií, především radaru, sonaru, samotěsnících palivových nádrží, plastických výbušnin, ale třeba i britská spolupráce na projektu Manhattan. SSSR zase posílal do USA různé vzácné kovy (platina) a průmyslové diamanty.
    Zdroj wiki
    Jak vidíš nešlo o žádný altruizmus ze strana USA.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:01 27.05.2020

     "Reverse Lend-Lease policies comprised services such as rent on air bases that went to the U.S., and totaled $7.8 billion; of this, $6.8 billion came from the British and the ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Reverse Lend-Lease policies comprised services such as rent on air bases that went to the U.S., and totaled $7.8 billion; of this, $6.8 billion came from the British and the Commonwealth."

     UK dostala $31.4 billion zaplatila během války $6.8 billion
     SSSR dostal $11.3 billion technicky mohl zaplatit jen "$1 billion"(7,8-6,8=1). Ale ve skutečnosti ji zaplatil jen z části, zbytek zaplatily ostatní příjemci pomoci!
     Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:49 27.05.2020

      Jirosi
      Prvního strategického obratu na východě - zastavení Němců před Moskvou v prosinci 1941 - Rudá armáda dosáhla v podstatě bez západní pomoci, která se teprve rozbíhala (do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Prvního strategického obratu na východě - zastavení Němců před Moskvou v prosinci 1941 - Rudá armáda dosáhla v podstatě bez západní pomoci, která se teprve rozbíhala (do konce roku 1941 bylo do SSSR dodáno 669 letadel a 445 tanků z Británie, z nichž se bitvy u Moskvy účastnilo malé množství. Z USA se dodávky plně rozběhly až od počátku roku 1942).
      Ale o to nejde,chtěl jsem jen ukázat,že celkově Spojené státy na dodávkách LL nebyly škodné.Nešlo jen o peníze.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:42 27.05.2020

      "Nicméně zpět agregovaně k Zimní kampani 1941/1942 - v bitvě u Moskvy část britských tanků byla ještě ve výcviku či vybalována. Celkový počet britských tanků zapojených do bojů o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Nicméně zpět agregovaně k Zimní kampani 1941/1942 - v bitvě u Moskvy část britských tanků byla ještě ve výcviku či vybalována. Celkový počet britských tanků zapojených do bojů o Moskvu (3 výše zmíněné fronty) činil 361 Matild a Valentinů (145 + 216; podobně s částí sovětských tanků také ve výcviku či mimo frontu), což představuje zhruba 40 % všech nasazených středních či těžkých tanků v průběhu bitvy u Moskvy (bez omezení na 3 hlavní fronty – Kalininský, Západní a Jihozápadní, pak britské tanky představovaly souhrně kolem 27 % těžkých a středních tanků na frontě v rámci celé DRRA)"
      https://www.valka.cz/13455-Eko...

      Ve skutečnosti by vítězství u Moskvy nemuseli bez LL dosáhnout vůbec.

      Za dodávky v hodnotě "$48,4 billion" dostali "$7.8 billion"(16%). Zbytek splácel po desetiletí, nebo jako v případě SSSR byl zcela odpuštěn(mají zaplatit cca 7%, ale platí to ještě dnes..). Vše co dostali se vyčíslovalo v UDS, aby se to dalo započítávat. To na co poukazujete prostě není pravda.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      22:00 27.05.2020

      Jirosi
      Když o tom tak přemýšlím,pochybuji že jsi četl pozorně ten můj příspěvek z wiki.

      Jirosi
      Když o tom tak přemýšlím,pochybuji že jsi četl pozorně ten můj příspěvek z wiki.

     • Jirosi
      22:50 27.05.2020

      První citace jen píše, že státy neměli dost UDS na zaplacení, tak přijímalo USA i platby jinou formou. Ale i ty se přepočítávají na UDS a jsou zahrnuty v té částce "16%" z 100% co ...
      Zobrazit celý příspěvek

      První citace jen píše, že státy neměli dost UDS na zaplacení, tak přijímalo USA i platby jinou formou. Ale i ty se přepočítávají na UDS a jsou zahrnuty v té částce "16%" z 100% co musela před tím zaplatit vláda USA svým dodavatelům.
      Těch 16% je průměr za státy. Třeba SSSR mělo zaplatit asi 7% z celkových dodaných věcí. Z toho dnes dluží asi 100 mil UDS.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:25 28.05.2020

      Jirosi
      Tak ještě jednou speciálně pro tebe.
      Spojenci za dodaný materiál začali platit již v době války, a to prostřednictvím tzv. "Reverse Lend and Lease". Tyto platby měly různou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Tak ještě jednou speciálně pro tebe.
      Spojenci za dodaný materiál začali platit již v době války, a to prostřednictvím tzv. "Reverse Lend and Lease". Tyto platby měly různou podobu, většinou se jednalo o výhodné, nebo rovnou bezplatné pronájmy vojenských základen, které poskytovaly Spojeným státům na svých územích, a to buďto na dobu války, nebo na různě dlouhou dobu po válce (většinou 99 let). Jednalo se o základny v Karibiku, Kanadě, Nové Kaledonii, Austrálii, Novém Zélandu atd. Většina těchto základen tvoří mocenskou oporu USA dodnes. Další formou plateb v době války bylo poskytování technologií, především radaru, sonaru, samotěsnících palivových nádrží, plastických výbušnin, ale třeba i britská spolupráce na projektu Manhattan. SSSR zase posílal do USA různé vzácné kovy (platina) a průmyslové diamanty.
      Tedy pronájmy,technologie atd.Nejde přece jen o SSSR.
      Mimochodem Sověti odváděli část dluhu ve zlatě nebo třeba dodávali kvalitní dřevo ze Sibiře.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:34 29.05.2020

      Ne Tesile. SSSR zaplatilo pouze první dodávku ve zlatě. Zbytek se měl platit až po válce. To už bylo SSSR v pohodě a platit se mu nechtělo. Po jednáních mělo být zaplaceno jen to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne Tesile. SSSR zaplatilo pouze první dodávku ve zlatě. Zbytek se měl platit až po válce. To už bylo SSSR v pohodě a platit se mu nechtělo. Po jednáních mělo být zaplaceno jen to co mělo po válce civilní využití - lokomotivy, technologie... A nakonec v sedmdesátých letech to bylo odepsáno jako nedobytné.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:33 29.05.2020

      Torong
      Ještě jednou, dodávky LL se netýkaly jen SSSR a výhody,které USA získaly ve finále převýšily náklady vynaložené Spojenými státy.
      Nevím co je na tom k nepochopení.

      Torong
      Ještě jednou, dodávky LL se netýkaly jen SSSR a výhody,které USA získaly ve finále převýšily náklady vynaložené Spojenými státy.
      Nevím co je na tom k nepochopení.

     • Jirosi
      23:45 29.05.2020

      Tesil: Proč stále překrucujete co se stalo?

      USA zaplatily za materiál dodaný formou LL $48,4 billion, dostali jen $7.8 billion.
      Zbytek(40,6), tedy 5/6 zaplatily USA občané formou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: Proč stále překrucujete co se stalo?

      USA zaplatily za materiál dodaný formou LL $48,4 billion, dostali jen $7.8 billion.
      Zbytek(40,6), tedy 5/6 zaplatily USA občané formou daní.
      Jediné co se za ty peníze získalo byl konec války a mír. Ale i ten byl cennější pro státy kde se válka vedla.

      Zisk vytvoříte pokud prodáváte za vyšší cenu než kupujete, oni prodávali za 1/6 ceny co platily. Dominance nese náklady, to byl ten důvod proč ji UK co na ni neměla přepustila USA.
      Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     20:24 30.05.2020

     Jirosi
     No já se snad picnu.

     Jednalo o výhodné, nebo rovnou bezplatné pronájmy vojenských základen, které poskytovaly Spojeným státům na svých územích, a to buďto na dobu války, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi
     No já se snad picnu.

     Jednalo o výhodné, nebo rovnou bezplatné pronájmy vojenských základen, které poskytovaly Spojeným státům na svých územích, a to buďto na dobu války, nebo na různě dlouhou dobu po válce (většinou 99 let). Jednalo se o základny v Karibiku, Kanadě, Nové Kaledonii, Austrálii, Novém Zélandu atd. Většina těchto základen tvoří mocenskou oporu USA dodnes.
     Přečti si prosím alespoň tu poslední větu.
     Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:01 27.05.2020

   Válku v Pacifiku nejde oddělovat. Nebýt ji, tak SSSR to dostává ze dvou stran.

   Válku v Pacifiku nejde oddělovat. Nebýt ji, tak SSSR to dostává ze dvou stran.

   • PavolR
    17:05 27.05.2020

    Lenže vojna v Pacifiku by vypukla aj keby nedošlo k napadnutiu Poľska a Američania by v nej utrpeli porovnateľné straty.

    Lenže vojna v Pacifiku by vypukla aj keby nedošlo k napadnutiu Poľska a Američania by v nej utrpeli porovnateľné straty.

    • Jirosi
     19:19 27.05.2020

     Válka v Číně běžela už před napadením Polska, ta vázala většinu Japonských sil.

     Válka v Číně běžela už před napadením Polska, ta vázala většinu Japonských sil.

     • PetrTechnik
      20:50 27.05.2020

      Pozemních sil. Námořnictvo a japonská námořní pěchota bylo použito proti USA,Holandsku a Anglii , vše v Tichomoří.
      Japonci neměli moc na vybranou, rozhodně si nemohli dovolit ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pozemních sil. Námořnictvo a japonská námořní pěchota bylo použito proti USA,Holandsku a Anglii , vše v Tichomoří.
      Japonci neměli moc na vybranou, rozhodně si nemohli dovolit válku s Ruskem na východě. Japonsko mělo zásoby železa a uhlí , asi na 1 rok a asi 8 měsíců u ropy. Navíc už na ně USA uvalili embargo na její dovoz. Japonci museli vytlačit USA z oblastí jihovýchodní Asie, aby získali přísun tamních surovin. Válčení se SSSR by pro ně bylo neúnosnou zátěží.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:52 27.05.2020

      V Číně bojovali od roku 1937-45, z USA jen 1941(2)-1945.

      V Číně bojovali od roku 1937-45, z USA jen 1941(2)-1945.

   • PetrTechnik
    20:53 27.05.2020

    A slušelo by se doplnit, že pacifické bojiště bylo minimálně do začátku roku 1944 pro USA hlavním bojištěm.

    A slušelo by se doplnit, že pacifické bojiště bylo minimálně do začátku roku 1944 pro USA hlavním bojištěm.