Lovec íránských dronů Šahed: Polský dron HAASTA s karabinou ráže 5,45 mm

Lovec íránských dronů Šahed: Polský dron HAASTA s karabinou ráže 5,45 mm
Dron HAASTA s karabinou ráže 5,45 mm / Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (Zvětšit)

Na běžící polské vojenské výstavě MSPO 2023 domácí výzkumný institut „Lukasiewicz“ (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa) představil průzkumně-bojový dron HAASTA. Dron nese ovládanou plošinu s lafetovanou karabinou ráže 5,45 mm. Jeho úkolem je ničení íránských dronů Šahed-136.

Nejdříve doporučujeme k přečtení náš článek ANALÝZA: Multikoptéry jako platforma pro palnou zbraň. Pomůže vám získat přehled o fyzikálních a technických výzvách lafetace palných zbraní na drony.

Platformu HAASTA již v roce 2016 na berlínské letecké výstavě ILA Berlin Air Show představila polská EuroTech. Firma vyvinula nejen samotný dron, ale také mobilní řídící stanici a pneumatický vypouštěcí katapult (viz foto níže). Platformu HAASTA, původně určenou pro civilní použití, lze považovat za hotový produkt.

Institut Lukasiewicz ve spolupráci s EuroTech společně vyvinuli, a na běžící výstavě MSPO 2023 v Kielcích poprvé představili, bojovou verzi HAASTA. Bojový dron HAASTA je demonstrátor – demonstruje koncept a technologie. Nejde o prototyp, tedy předobraz budoucího sériového bojového stroje. Lukasiewicz / EuroTech nejdříve potřebují otestovat zájem a potřeby zákazníků. Teprve poté je možné vypracovat finální konfiguraci a postavit / otestovat prototyp. A pouze pevný příslib budoucích zakázek umožní investovat do výrobní linky za účelem sériové výroby.

Dron HAASTA má délku 2,9 metru a rozpětí křídel 3,9 metru. Zajímavostí je sériově zapojený hybridní benzín-elektrický pohon – spalovací motor vyrábí energii pro elektrický motor. Takové řešení poskytuje letadlu velmi vysokou maximální rychlost 280 kilometrů za hodinu (minimální je 120 km/h) a výdrž ve vzduchu až deset hodin. Výškový dostup je 7000 metrů nad mořem.


Propagační leták HAASTA od Eurotech

Konstrukce se řídí novou normou STANAG 4703, která stanovuje požadavky na letovou způsobilost pro lehká bezpilotní letadla s pevnými křídly a s maximální vzletovou hmotností nejvýše 150 kg.

Dron lze vybavit komunikačním zařízením pro přímé i satelitní spojení. V případě přímé komunikace, v závislosti na zvoleném radiokomunikačním systému, lze dron ovládat na 30 kilometrů (standardní rádio) nebo až 170 kilometrů v případě použití směrových antén. Dron lze také osadit satelitní komunikací a řídit ho na libovolnou vzdálenost. V takovém případě bojový rádius, v případě desetihodinové výdrže, může být pohodlně 1000 kilometrů.

Bojový HAASTA unese až 35 kilogramů užitečného zatížení – v základu optoelektronickou hlavici, plus dvě neřízené nebo řízené pumy pod křídly (o celkové hmotnosti 20 až 30 kg), boxy pro shazování zásob vlastním jednotkám nebo zmíněnou palnou zbraň umístěnou na řiditelné plošině.

Podle amerického portálu Breaking Defense (autor je z Polska) lze HAASTA vybavit palnou zbraní ráže 5,45 mm, v budoucnu dokonce 7,62 nebo 12,7 mm. Zvolení sovětské / ruské munice ráže 5,45 mm je jasné pomrknutí na případného ukrajinského zákazníka.


HAASTA; větší foto / Lukasiewicz

Je to logické. V konfiguraci s karabinou 5,45 mm, spolu se senzorovou hlavicí, má být hlavním úkolem dronů HAASTA vyhledávání a ničení dronů Šahed (nebo jiných pomalých vzdušných cílů).

Velmi levné íránské drony Šahed Rusko používá k terorizování a narušování fungování ukrajinské společnosti. Síla íránských dronů netkví ve špičkových technologiích, ale v množství a dostupnosti. V polovině srpna deník The Washington Post varoval před záměrem Ruska do roku 2025 vyrobit 6000 dronů Šahed v podniku ve speciální ekonomické zóně Alabuga v ruském Tatarstánu. Bavíme se o vícefázovém výrobním programu, během kterého Rusko začne postupně vyrábět 100, a finálně přes 220 dronů Šahed měsíčně.

Odborníci oslovení americkým deníkem takové ambice zpochybňují. Pokud však k dosažení uvedené rychlosti výroby dojde o rok nebo dva později, nijak to nezmenšuje problém. Navíc Rusko stále v obrovských množstvích nakupuje drony z Íránu. Podle zpravodajského hodnocení, které Kyjev vypracoval v červenci, a které získal The Washingtron Post, Rusko během jara na Ukrajinu poslalo více než 600 dronů Šahed.


HAASTA s karabinou ráže 5,45 mm na MSPO 2023

Roste tedy obrovské riziko zahlcení ukrajinské protivzdušné obrany (PVO). Ukrajinci dále mohou ničit drony Šahed velmi drahými a nedostatkovými střelami země-vzduch. V určitém okamžiku ale střely dojdou a ukrajinská PVO začne Šáhedy chtě nechtě ignorovat. Ukrajinci totiž musí řešit mnohem nebezpečnější hrozby, jako jsou střely s plochou dráhou letu Ch-101 nebo balistické rakety Iskander.

Běží tak závod s časem – Ukrajina musí rychle získat prostředky pro levné a masové ničení dronů Šahed. Takovým levným prostředkem je například český Viktor.

Institut Lukasiewicz věří, že řešením je nasazení bojových dronů s lafetovanou palnou zbraní. Drony HAASTA mohou z velké výšky sledovat rozsáhlý prostor pod sebou a ničit drony Šahed ze vzdálenosti několik stovek metrů. Podmínkou úspěchu je ale masovost výroby dronů HAASTA – bavíme se minimálně o nižších desítkách kusů měsíčně (i vzhledem ke nevyhnutelným bojovým i nebojovým ztrátám).

HAASTA může mít i jiné využití. Konstruktéři mluví o schopnosti proniknout PVO, operovat hluboko na nepřátelském území a zajišťovat průzkum, sledování a zpravodajství, potenciálně pracovat v roji za účelem zmatení protiletecké obrany protivníka.

Zdroj: The Washington Post, Breaking Defense, Polska Zbrojnna 

Nahlásit chybu v článku


Související články

TIKAD: Taktické multikoptéry s kulomety

Izraelská armáda od floridské společnosti Duke Robotics nakoupí taktické bojové multikoptéry TIKAD ...

Dron TIKAD: Revoluce ve vojenských záležitostech

Americká firma Duke Robotics uveřejnila dvě videa ukazující testování taktického dronu TIKAD ...

Zivem Avnim: Bojové drony Hermes jsou optimální řešení pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany České republiky letos hodlá vybrat nové taktické bojové drony pro Armádu ČR. ...

Efekt Ukrajina: Polsko kupuje bojové drony Reaper

Konflikt na Ukrajině probudil evropské země z mírové letargie. Evropské státy nyní horečně plánují ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • memo
    23:58 08.09.2023

    To je ono! Stíhací drony proti nepřátelským dronům. Ještě by to šlo vylepšit a mohlo by to fungovat jako německý Schräge musik.

    To je ono! Stíhací drony proti nepřátelským dronům. Ještě by to šlo vylepšit a mohlo by to fungovat jako německý Schräge musik.

  • memo
    23:54 08.09.2023

    To je ono! Stíhací drony proti nepřátelským dronům. Ještě by to šlo vylepšit a mohlo by to fungovat jako německý Schräge musik.

    To je ono! Stíhací drony proti nepřátelským dronům. Ještě by to šlo vylepšit a mohlo by to fungovat jako německý Schräge musik.

  • danny
    09:14 08.09.2023

    Zajímavý pokus, ale nepřipadá mi to jako ideální odpověď na Shahed. Na zásobování jednotek, nesení průzkumného nebo retranslačního vybavení fajn, ale na lov levných, relativně ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavý pokus, ale nepřipadá mi to jako ideální odpověď na Shahed. Na zásobování jednotek, nesení průzkumného nebo retranslačního vybavení fajn, ale na lov levných, relativně rychlých dronů je to pomalé, velké, drahé. Na Shahedy je potřeba něco s rychlostí kolem 300 km/h, dolet stačí do 10 km, ale musí to být fakt levné, aby se toho daly vyrábět mraky a v rizikových oblastech to patřilo k běžnému vybavení čety. Musí to být tak levné, aby v případě selhání primární zbraně nebyl problém použít k sestřelu náraz.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
    14:36 07.09.2023

    Ja myslím, že by bolo vhodnejšie použiť na takom drone skôr miniatúrne rakety MHTK (od firmy Lockheed Martin měří na délku pouze 72 cm (průměr 4 cm) a má startovací hmotnost 2,5 ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja myslím, že by bolo vhodnejšie použiť na takom drone skôr miniatúrne rakety MHTK (od firmy Lockheed Martin měří na délku pouze 72 cm (průměr 4 cm) a má startovací hmotnost 2,5 kg) než guľomet.
    Viete niekto v akom stave je vývoj ?Skrýt celý příspěvek

    • Pirat49
      20:36 07.09.2023

      Ber to tak ,ze akakolvek raketa je drahsia ako naboj.

      Ber to tak ,ze akakolvek raketa je drahsia ako naboj.

      • SYN_
        11:41 09.09.2023

        Je krajně nepravděpodobné že by stačil jeden náboj... Kromě toho má zbraň dostřel stovku metrů, raketka jednotky kilometrů. Tím pádem nižší nároky na nesoucí platformu - rychlost, ...Zobrazit celý příspěvek

        Je krajně nepravděpodobné že by stačil jeden náboj...
        Kromě toho má zbraň dostřel stovku metrů, raketka jednotky kilometrů. Tím pádem nižší nároky na nesoucí platformu - rychlost, manévrovatelnost, dobu trvání zteče...
        Neříkám že i tak nebude hlavňová výzbroj levnější, ale srovnávat JEDEN náboj s jednou raketou je uhozené.Skrýt celý příspěvek

  • Alfons
    21:31 06.09.2023

    Jestli má k dispozici jen 30 nábojů tak šance na sestřel z nestabilizované zbrane nejsou moc vysoké. Zmiňovaný Viktor je technologicky na úrovni 40-50. let. Je ostuda že nás ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli má k dispozici jen 30 nábojů tak šance na sestřel z nestabilizované zbrane
    nejsou moc vysoké. Zmiňovaný Viktor je technologicky na úrovni 40-50. let. Je ostuda že nás vychvalovany zbrojní průmysl neumí adaptovat 20 mm dvojkanón Plamen na stabilizovanou plošinu s optickým senzorem. Dostřel 1500 az 2000 m tzn dvojnásobek
    proti Viktor a jeden zásah a Sahed jde dolů.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:39 06.09.2023

      Technologie boje dronů proti malým dronům jsou v plenkách. Zapomínáte na to, že Shaded prakticky nemanévruje, letí ustálenou rychlostí a není vybaven ničím co by přilétající dron ...Zobrazit celý příspěvek

      Technologie boje dronů proti malým dronům jsou v plenkách. Zapomínáte na to, že Shaded prakticky nemanévruje, letí ustálenou rychlostí a není vybaven ničím co by přilétající dron detekovalo. Můžete se přiblížit na pár desítek metrů a pak neminete.
      Teoreticky stačí nad takový dron pak nadlétnout a upustit na něj cihlu, která jej mechanicky zničí..Skrýt celý příspěvek

      • Alfons
        09:16 07.09.2023

        Letěl jste někdy ultralightem tedy létajícím zařízením s max hmotností 450 kg včetně paliva a pilota resp 600 kg v případě LSA? Pokud ano tak určitě víte jak nestabilní a reagující ...Zobrazit celý příspěvek

        Letěl jste někdy ultralightem tedy létajícím zařízením s max hmotností 450 kg včetně paliva a pilota resp 600 kg v případě LSA? Pokud ano tak určitě víte jak nestabilní a reagující na každý závan větru je takto lehká konstrukce při letu. Dron je něco podobného. Trefit se dávkou do relativně malého cíle i třeba na pár desítek metrů je při 30 nábojích dávkou neskutečné. Navíc při ráži 5,45 mm musíte trefit nádrž, bojovou hlavici nebo motor/vrtuli aby jste způsobil relevantní škodu. Nestačí čistý průstřel křídla nebo trupu.
        Výrobce by měl provést experiment a předvést úspešnost takové konstrukce v reálu. Navíc má Sahed cestovku 180-200 km/h a dron stíhač 280 km/h...no to tedy nedává příliš velkou rezervu pro stíhání v zájmové oblasti. V případě detekce na několik km mu bude v lepším případě trvat několik minut než ho dostihne a přiblíží se na dostřel a to už může být pozdě resp. dron už může dosáhnout cíle. Měl by být alespoň 2x rychlejší.
        Za mě je to dobrý nápad ale nedotažený. Ke skutečnému použití jsem skeptickýSkrýt celý příspěvek

        • JerzyŔ
          12:28 07.09.2023

          Toto není vůbec dron proti Sahedům. V článku se o tom přímo píše, že to je jakási pokusná vlaštovka. Nebo předpokusná. Neříkám, že dalším vývojem nemohou postupem doby vzniknout ...Zobrazit celý příspěvek

          Toto není vůbec dron proti Sahedům. V článku se o tom přímo píše, že to je jakási pokusná vlaštovka. Nebo předpokusná. Neříkám, že dalším vývojem nemohou postupem doby vzniknout plnohodnotné malé "drony-stíhačky", ba myslím si podle vývoje dronů, že vzniknou.
          Potom se Sahedy zdokonalí, že budou manévrovat (nebo už se stalo dle příspěvku níže), proti tomu drony-stíhačky se pak taky zdokonalí, Sahedy ještě více zdokonalí, nebo je budou doprovázet vlastní drony-stíhačky, nebo .., nebo ... a tak půjde vývoj včetně slepých uliček dále.

          Vyznění některých částí článku je takové, a hlavně nadpis, že by jeden myslel, že užuž Haasty lítají v hejnech nad Ukrajinou a vesele loví Sahedy jásejme to jsme to Rusákům zase natřeli ... .Skrýt celý příspěvek

          • JerzyŔ
            16:15 07.09.2023

            Trochu jsem ten článek znectil, to jsem nechtěl, kromě bulvárního nadpisu případně některých pasáží, je to ,a i když také trochu reklama, velmi pěkný článek k dané problematice. No ...Zobrazit celý příspěvek

            Trochu jsem ten článek znectil, to jsem nechtěl, kromě bulvárního nadpisu případně některých pasáží, je to ,a i když také trochu reklama, velmi pěkný článek k dané problematice. No ale ten nadpis jede soryjako...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:24 07.09.2023

            S jakým přetížením budou Shadedy schopny manévrovat? A na základě čeho budo provádět manévry? Nemají žádné senzory pro sledování hrozeb. Pouze jim někdo naprogramuje otočné body. ...Zobrazit celý příspěvek

            S jakým přetížením budou Shadedy schopny manévrovat? A na základě čeho budo provádět manévry? Nemají žádné senzory pro sledování hrozeb. Pouze jim někdo naprogramuje otočné body. To znamená pro dron-stíhač opakovat zteč. Ten Shaded nebude donekončena pořád je manévrovat, to by nikam nedoletěl.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          22:21 07.09.2023

          Alfons Vypadá to, že papíry na ultralighty už dají opravdu každému. Když bude vítr působit na vás, tak stejně tak i na ostatní tělěsa ve vzduchu. Jak nám potom vysvětlíte, že ...Zobrazit celý příspěvek

          Alfons
          Vypadá to, že papíry na ultralighty už dají opravdu každému. Když bude vítr působit na vás, tak stejně tak i na ostatní tělěsa ve vzduchu. Jak nám potom vysvětlíte, že piloti letadel za první světové války mohli něco trefit? Když parametry letadel byly podobné těm z LSA kategorie. Například Fokkre Dr. I Dridecker měl prázdnou hmotnost cca 400 kg a vzletovou okolo 580 kg.Skrýt celý příspěvek

        • Alfons
          09:44 08.09.2023

          Flanker
          doplňte si vědomosti ohledně počtu nábojů vystřílených na cíl a to se mířilo na pilota jako na nezranitelnější cíl. S 30 náboji velmi nízká šance.

          Flanker
          doplňte si vědomosti ohledně počtu nábojů vystřílených na cíl a to se mířilo na pilota jako na nezranitelnější cíl. S 30 náboji velmi nízká šance.

          • flanker.jirka
            11:19 08.09.2023

            Počet nábojů zbraně nemá nyní smysl řešit, jde pouze o koncept. Podívejte se jinde jak funguje taková zbraň s bubnovými zásobníky.
            https://www.youtube.com/watch?...

            Počet nábojů zbraně nemá nyní smysl řešit, jde pouze o koncept. Podívejte se jinde jak funguje taková zbraň s bubnovými zásobníky.
            https://www.youtube.com/watch?...

      • danny
        10:37 07.09.2023

        Posledního čtvrt roku chodí zprávy o podstatně komplikovanějších drahách Shahedů. Nenazval bych to manévrováním, ale pohyb po přímce už to taky není.

        Posledního čtvrt roku chodí zprávy o podstatně komplikovanějších drahách Shahedů. Nenazval bych to manévrováním, ale pohyb po přímce už to taky není.

    • Profesor
      08:50 07.09.2023

      Ta zásoba nábojů je skutečně příliš malá.
      I v této ráži by byl vhodnější kulomet s větším zásobníkem.

      Ta zásoba nábojů je skutečně příliš malá.
      I v této ráži by byl vhodnější kulomet s větším zásobníkem.

      • Poly
        11:14 07.09.2023

        A nebo spíš bubnový zásobník, ten má 75 nábojů. Lehký kulomet je větší a těžší než kalach a navíc ráže 7,62x39 dělá solidní ďoury než třeba M249 SAW

        A nebo spíš bubnový zásobník, ten má 75 nábojů. Lehký kulomet je větší a těžší než kalach a navíc ráže 7,62x39 dělá solidní ďoury než třeba M249 SAW

      • flanker.jirka
        22:26 07.09.2023

        Zásobník není problém, Songar má větší.
        https://www.youtube.com/watch?...

        Zásobník není problém, Songar má větší.
        https://www.youtube.com/watch?...

    • Cenzor
      14:28 07.09.2023

      Proč dělat věci složitě, když existuje jednoduché řešení. Kdyby se chtělo nějaké relativně levné řešení v větším dosahem, tak modernizace ZS23 maj připravenou jak Poláci, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč dělat věci složitě, když existuje jednoduché řešení. Kdyby se chtělo nějaké relativně levné řešení v větším dosahem, tak modernizace ZS23 maj připravenou jak Poláci, tak Slováci:

      https://www.evpu.sk/produkcia/... Skrýt celý příspěvek

    • J4KU8
      17:31 07.09.2023

      Jako jo, základ je 70let starý, ale vypadá to, že s tou optoelektronikou to docela funguje. Hlavně Viktor má jednu obrovskou výhodu a to je právě ZPU-2, kterých je dostatek a jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako jo, základ je 70let starý, ale vypadá to, že s tou optoelektronikou to docela funguje.
      Hlavně Viktor má jednu obrovskou výhodu a to je právě ZPU-2, kterých je dostatek a jsou levné. Plamen dobrý, ale kolik jich je volných k dispozici? Rozjet znovu výrobu je asi utopie...Skrýt celý příspěvek

  • Jaroslav Dolejška
    20:24 06.09.2023

    Ten zásobník na náboje vypadá kouzelně.

    Ten zásobník na náboje vypadá kouzelně.

Načítám diskuzi...