Polský obranný rozpočet 2017: 232 miliard Kč

Polští vojáci; ilustrační foto / Public Domain

Polské ministerstvo financí předložilo návrh státního rozpočtu na rok 2017. Polské ministerstvo získá 37,35 miliardy zlotých (232 miliard Kč), což odpovídá 2,01 % HDP.

Ze zemí střední a východní Evropy Polsko jednoznačně vkládá do budování armády největší úsilí. Polské ministerstvo obrany má dokonce ze zákona zajištěn rozpočet dosahující minimálně 2 % HDP.

V letošním roce polské ministerstvo obrany hospodaří s rozpočtem 35,9 miliardy zlotých + s rezervou 850 milionů zlotých na nákup VIP letadel.

Polsko připravuje nákup dvou menších VIP proudových letadel pro dvacet osob a dvou středních dopravních pro 100 osob. Pokud však nedojde letos k podpisu smlouvy, peníze se přesunou do dalších let.

V roce 2017 polské ministerstvo obrany získá 37,15 mld zlotých (2 % HDP) a 200 milionů zlotých (dohromady 2,01 % HDP) určených jako rezerva pro nákup zmiňovaných VIP letadel.

Na investiční náklady (modernizace techniky, nákup výstroje, výstavba, nejrůznější vybavení, atd.) půjde 10,1 miliardy zlotých (63 miliard Kč), což odpovídá 27,2 % z celkového obranného rozpočtu. Na výzkumné a vývojové práce ministerstvo obrany vyčlení 0,93 miliardy zlotých.

Přímo na modernizaci techniky, výzbroje a výstroje polských vojáků připadne v příštím roce 9,5 miliardy zlotých (59 miliard Kč), z toho 7,1 miliardy zlotých bude vyčleněno pro tzv. prioritní úkoly modernizace Ozbrojených sil Polské republiky. Jedná se prioritní oblasti, které byly definovány v rámci modernizačního plánu 2013 až 2022:

 + Systémy protivzdušné obrany
 + Bojové, víceúčelové a VIP vrtulníky
 + Integrované systémy velení a řízení boje
 + Průzkumné a průzkumno-uderné bezpilotní prostředky
 + Individuální vybavení a výzbroj vojáka
 + Simulátory a trenažery
 + Dopravní letectvo
 + Modernizace raketového vojska a dělostřelectva
 + Protitankové řízené střely
 + Kolové obrněné transportéry
 + Řešení námořních bezpečnostních hrozeb
 + Cvičná proudová letadla
 + Modernizace obrněných a mechanizovaných sil

Podle polského ministra obrany Antoni Macierewicze však současný poměr obranného rozpočtu k HDP nestačí na realizaci všech prioritních programů. Na realizaci zmíněných úkolů je vyčleněno 130 miliard zlotých, podle Macierewicze je však třeba minimálně 235 miliard zlotých.

Macierewicz kritizoval akvizice polského ministerstva obrany v minulých letech (před jeho příchodem do úřadu). Podle Macierewicze ministerstvo nedokázalo v minulých letech vyčerpat roční rozpočet - údajně kvůli korupci a neschopnosti uředníků ministerstva obrany.

Macierewicz také uvedl, že obrovský rozdíl (+ 100 miliard zlotých) mezi odhadovanou cenou prioritních projektů je rovněž důsledkem podcenění nákupů bývalým ministrem obrany.

Údajně se nakoupila špičková technika, ale žádná příslušná munice, nebral se ohled na nezbytnost náhradních dílů, opotřebení techniky nebo nepočítalo se s nákupem počitačových systémů řízení boje.

V každém případě se od roku 2018 začne rozpočet polského ministerstva obrany zvyšovat tak, aby v roce 2020 odpovídal 2,2 % HDP a v roce 2030 2,5 % HDP. Podle Macierewicze se ale Polsko musí snažit dosáhnout až 3% podílu HDP - mimo jiné kvůli splnění cílů modernizačního plánu.

Zdroj: ParlamentarnyDefence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovensko nekoupí polské Rosomaky. Šance pro Pandur?

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MOSR) couvá od nákupu bojových vozidel pěchoty Scipio, tedy ...

Polská armáda sílí a zajímá se o budoucí tanky Leopard 3

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu Polska zúčastnit se vývoje a výroby ...

Potvrzeno: Litva nakoupila bojová vozidla pěchoty Boxer

Litevské ministerstvo obrany podpisem stvrdilo nákup 88 bojových vozidel pěchoty (BVP) Boxer. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  09:14 01.09.2016

  To nie jest takie proste... W dolarach budżet jest podobny do budżetu Holandii - a ta potęgą militarną nie jest. Pensje w WP - kwota brutto szeregowy - 2500 zł kapral - 2940 ...Zobrazit celý příspěvek

  To nie jest takie proste...
  W dolarach budżet jest podobny do budżetu Holandii - a ta potęgą militarną nie jest.
  Pensje w WP - kwota brutto
  szeregowy - 2500 zł
  kapral - 2940 zł
  chorąży (starszy podoficer) - 3500 zł
  porucznik - 3800 zł
  pułkownik - 5100-5800 zł
  generał - 8400- 14900 zł
  Do tego dochodzą dodatki, premie itd...

  Ostatnio żołnierze dostali podwyżkę - co widać w strukturze budżetu (większe wydatki osobowe)
  Trzeba pamiętać ż z budżetu MO finansowane są także renty i emerytury dla żołnierzy. Generalnie ponad 44% budżetu idzie na ten cel.

  Generalnie planu budżetowe to tylko plan.
  W rzeczywistości w ostatnich latach nigdy nie zrealizowano planu w 100% i pieniądze przeznaczone na zakup uzbrojenia wracały do budżetu (przepadały)

  I to jest problem...
  Nasze położenie geopolityczne wymusza na nas utrzymywanie licznej armii opartej o jednostki pancerne. To jest kosztowne i utrudnia modernizacje.
  Zwłaszcza że zaległości sięgają de facto lat 80tych

  W planach modernizacji brakuje realizmu - wiadomo chce się mieć wszystko...
  Ale tak się nie da...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  08:09 01.09.2016

  drohh - kvalitní PVO nás přijde na několik stovek miliard Kč. Teď nechci kecat, ale dělaly se nějaké propočty, kolik by vybudování kvalitní PVO stálo. Myslím, že padla částka 200 ...Zobrazit celý příspěvek

  drohh - kvalitní PVO nás přijde na několik stovek miliard Kč. Teď nechci kecat, ale dělaly se nějaké propočty, kolik by vybudování kvalitní PVO stálo. Myslím, že padla částka 200 miliard - mimochodem se stejnou částkou +- kalkuluje Polsko.

  Jen jedna nejnovější raketa systému Patriot přijde na cca 70 milionů Kč.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:58 31.08.2016

  drohh: Nebylo by to dobré. Letectvo je flexibilnější a může dělat air-policing, což je známka suverenity. Je potupné nechat se hlídat říšskými Ojrofajtry nebo rumunskými MiGy. K ...Zobrazit celý příspěvek

  drohh:
  Nebylo by to dobré. Letectvo je flexibilnější a může dělat air-policing, což je známka suverenity. Je potupné nechat se hlídat říšskými Ojrofajtry nebo rumunskými MiGy.
  K tomu je potřeba vojsková PVO (SHORAD). Tohle je základ.
  Něco krátko-střednědosahového jako KUB/NASAMS by bylo fajn, ale už se bez toho dá žít. Větší PVO už je drahá, víc statická a spíš i méně efektivní co do využití. Ve válce by byla k užitku, ale to už by byl total a proti vyspělému protivníkovi stejně zranitelné.Skrýt celý příspěvek

 • drohh
  16:42 31.08.2016

  Není to přímo k tématu,ale nevím,kde bych se lépe zeptal. Když pomineme to,že je naše letectvo relativně slušné,zatímco PVO zoufale zanedbaná,nebylo by pro zemi našeho formátu ...Zobrazit celý příspěvek

  Není to přímo k tématu,ale nevím,kde bych se lépe zeptal.
  Když pomineme to,že je naše letectvo relativně slušné,zatímco PVO zoufale zanedbaná,nebylo by pro zemi našeho formátu výhodnější co do poměru cena/výkon rezignovat na nadzvukové "vyspělé" letectvo a peníze vložit do kvalitní protivzdušné obrany která by mohla uzemnit silnější letectvo většího protivníka?Skrýt celý příspěvek

 • Left
  14:32 31.08.2016

  To Spurs: Nevím, kde jste přišel na částku 65 mld. Kč. Plánovaný rozpočet kapitoly 307 (MO ČR) na rok 2017 je o 12,5 mld. nižší... Co je tady ale nejvíce zarážející je procento ...Zobrazit celý příspěvek

  To Spurs: Nevím, kde jste přišel na částku 65 mld. Kč. Plánovaný rozpočet kapitoly 307 (MO ČR) na rok 2017 je o 12,5 mld. nižší...

  Co je tady ale nejvíce zarážející je procento z rozpočtu, které jde na akvizice a modernizace. V Polsku to má být 27,2%, což je nad doporučovaných 20%, zatímco u nás to bylo minulý rok cca 8% a byli jsme tak 24. z 27 členů NATO, kteří mají armádu. Jen 3 z 27 na tom byli hůř.
  Hlavně toto podle mě o něčem vypovídá...

  http://www.nato.int/nato_stati...
  strana 28

  Co se týče zmiňovaného Estonska, tak tam je ještě zajímavé budování záloh armády. Abychom měli proporčně k počtu obyvatel stejně velké zálohy, musely by AZ mít více než 100 000 příslušníků. Trochu víc, než současných 1300 a plánovaných 5000 v roce 2025, ne?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:43 31.08.2016

  Na nějakém polském fóru psali, že čeští vojáci mají oproti polským vyšší plat, což taky ukrajuje z rozpočtu a zahýbá s čísly. Nevím co je na tom pravdy, ale něco na tom asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Na nějakém polském fóru psali, že čeští vojáci mají oproti polským vyšší plat, což taky ukrajuje z rozpočtu a zahýbá s čísly. Nevím co je na tom pravdy, ale něco na tom asi bude.
  na baltských státech je zajimavé, jaký důraz kladou na vystrojení a vybavení pěchoty (moderní uniformy atd.) - v rámci jejich možností. I systém domobrany nebo co to mají, se zdá být vychytaný.
  ps. Estonským maskovacím vzorem (ESTDCU) bysme se mohli inspirovat.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:16 31.08.2016

  Co je ucelem prepoctu na vojaka? Dokazat jak neefektivni ceska armada je? To ze CR plati na vojaka vic prece neni dukazem niceho pozitivniho. Ten cesky vojak neni lepe vybaven, ...Zobrazit celý příspěvek

  Co je ucelem prepoctu na vojaka? Dokazat jak neefektivni ceska armada je? To ze CR plati na vojaka vic prece neni dukazem niceho pozitivniho. Ten cesky vojak neni lepe vybaven, nema k dispozici vice a modernejsi techniky...

  Prepocet na obcana taky nerika mnoho, poukazuje jen an vyspelost toho ktereho statu, ta samotna ale valky nevyhrava. Ty spis vyhraje ochota statu pustit smysluplne procento sveho bohatstvi i na obranu. A tady jsou Polaci s 2% sveho bohatstvi rozhodne dal nez kdokoliv z regionu. Jakekoliv jine prepocty nemaji smysl.

  A za me tomu nezbyva nez Polakum (a pobaltskym statum) zatleskat.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:42 30.08.2016

  Stetula Máte v těch počtech chybu, ČR má cca 10,5 mil. obyvatel, Polsko cca 38 mil. z toho téměř 3 mil. žijí v cizině. Takže Polsko je cca 3,8 až 3,5x větší než ČR. Nicméně, a v ...Zobrazit celý příspěvek

  Stetula
  Máte v těch počtech chybu, ČR má cca 10,5 mil. obyvatel, Polsko cca 38 mil. z toho téměř 3 mil. žijí v cizině. Takže Polsko je cca 3,8 až 3,5x větší než ČR. Nicméně, a v tom máte pravdu, při přepočtu na vojáka dává ČR na obranu více.
  Pokud by ČR dávala stejně jako Polsko 2% HDP, dostali bychom se někam na úroveň 120-130 mld., tedy na polovinu polského rozpočtu při čtvrtinové velikosti armády (počítáno z cílového stavu 25 tis. vojáků)Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  17:22 30.08.2016

  já tě opravím : 4x větší rozpočet proti 5x menší ČR . v Podstatě dává ČR v přepočtu na občana víc než Poláci a je to dáno našim výrazně větším HDP v přepočtu na vojáka je ten ...Zobrazit celý příspěvek

  já tě opravím : 4x větší rozpočet proti 5x menší ČR . v Podstatě dává ČR v přepočtu na občana víc než Poláci a je to dáno našim výrazně větším HDP
  v přepočtu na vojáka je ten rozdíl ještě větší . Polaská armáda má 99971 vojáků
  armáda ČR má 18 000
  vcelku nechápu tento smysl tohoto článkuSkrýt celý příspěvek

 • Spurs
  16:29 30.08.2016

  Na jedné straně dávají určitě nejvíc mezi středo a východoevropskými zeměmi (hlavně ohledně HDP). Na straně druhé mi 4 krát větší rozpočet oproti 4 krát menší ČR nepřijde nic ...Zobrazit celý příspěvek

  Na jedné straně dávají určitě nejvíc mezi středo a východoevropskými zeměmi (hlavně ohledně HDP). Na straně druhé mi 4 krát větší rozpočet oproti 4 krát menší ČR nepřijde nic neobvyklého. MO ČR má mít rozpočet na 2017 65 mld.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...