Polský pohled na modernizaci mechanizovaných jednotek Armády České republiky

Polský pohled na modernizaci mechanizovaných jednotek Armády České republiky
České tanky Leopard 2A4 / Armáda České republiky (Zvětšit)

Nákup bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90 a tanků Leopard 2A8 je pro vojáky AČR jistě velkou úlevou. Jde o završení několikaleté komplikované cesty zbavování se staré sovětské pásové techniky.

Nákup nových pásových vozidel je nutný. Vozidla jsou potřebná k přezbrojení 7. mechanizované brigády (7. mb). Jde o jediný těžký taktický svazek AČR budovaný v rámci aliančních závazků. Vše se zdá být jasné a zřejmé − stará BVP-2 nesplňují požadavky bojiště a je třeba je nahradit.

Hodnocení pozemních sil Armády ČR

Základem českých pozemních sil jsou dva taktické svazky − 7. mb a 4. brigáda rychlého nasazení (4. brn). Doplňuje je třetí „manévrový prvek“ 43. výsadkový pluk (43. vp). Specializované a podpůrné jednotky, jako je dělostřelectvo, ženisté a logistika jsou seskupeny do samostatných pluků. Ty v případě potřeby doplní obě brigády a vytvoří takzvané brigádní úkolové uskupení (BÚU).

Pomineme-li leteckou složku, jádro pozemních sil AČR tvoří sedm praporů − pět mechanizovaných, jeden tankový a jeden motorizovaný. V současné době pouze tři z nich mají moderní obrněná bojová vozidla − 41., 42. a 44. prapor (4. brn). Přitom 44. prapor má pouze lehká obrněná vozidla Iveco M65E19WM se zbraňovou nástavbou – existuje plán přezbrojení praporu na kolová bojová vozidla pěchoty (KBVP) Pandur. Nákup se připravuje, ale datum uzavření smlouvy není znám.

Za posledních 20 let 4. brn získala zvláštní pozornost v rámci modernizace pozemních sil. Je však obtížné nekriticky hodnotit potenciál tohoto taktického svazku. Ve skutečnosti má jen necelou stovku vozidel s 30mm kanónem – schopným bojovat s lehkými a středními obrněnými vozidly – a PTRK Spike pro boj s tanky. To není mnoho. Zejména pokud hovoříme o taktickém svazku na úrovni brigády, v podstatě zbaveném dalších efektorů. Situaci nezlepšuje ani potenciál 44. praporu s vozidly IVECO a lehkou výzbrojí; větší foto / Armáda České republiky

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. Schopnost přesunout vojska měla nejednou významný ...

Leopard 2A7A1: Izraelský APS Trophy pro německé tanky

Německé ministerstvo obrany pro tanky Leopard 2 nakoupí aktivní obranný systém APS (Active ...

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických ...

Otázky a odpovědi: Akvizice bojových vozidel pěchoty CV90 a tanků Leopard 2A8

V článku Bojová vozidla CV90 a tanky Leopard 2 A8 pro Armádu ČR jsme nechali bez odpovědi ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.