Polský pohled na Vrbětice: Důležitější je Bělorusko a konec českého pacifismu

Polský pohled na Vrbětice: Důležitější je Bělorusko a konec českého pacifismu
Pro Polsko jsou události na východě rozhodně důležitější, což neznamená, že svého spojence ponechalo osamoceno. / Fotografie z webových stránek prezidenta Ruské federace (Zvětšit)

Mezi Českou republikou a Ruskou federací vzniklo silné diplomatické napětí ‒ objev ruské stopy ve věci exploze munice ve Vrběticích před několika lety vyústilo ve vzájemné vyhoštění diplomatů. Jak se k této situaci staví Polsko?

Polsko a rusko-česká krize

Už týden se ví, že výbuchy munice, ke kterým došlo ve Vrběticích v roce 2014, nebyly žádnou náhodou. Podle českých orgánů za ně odpovídají špióni GU (Hlavní správa Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské Federace), kteří jsou rovněž odpovědní za pokus o otravu Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Češi tak odhalili ruský teroristický čin na území členského státu NATO. Rusové přitom pravděpodobně spáchali větší počet podobných útoků, například v Bulharsku. Země NATO se tedy staly oběťmi útoků Ruska. Více o tomto tématu již bylo napsáno na webu Armádních novin.

Český premiér Andrej Babiš v reakci na to, spolu s dalšími členy vlády, rozhodl o vyhoštění některých ruských diplomatů z území České republiky. Nejprve šlo o 18 zaměstnanců velvyslanectví a následně dokonce o 70, takže počet ruských zaměstnanců v Praze se rovnal s počty českých diplomatů v Moskvě. Rusové odpověděli podobnými kroky a vypověděli 20 českých diplomatů. Češi mezitím zatkli skupinu českých spolupracovníků ruských zpravodajských služeb.

Celá kauza se začala rozšiřovat – americký velvyslanec v Rusku John Sullivan měl odcestovat zpět do USA „na konzultace“ poté, co ruské úřady jasně uvedly, že nechtějí, aby byl přítomen v Moskvě. Mnoho zemí NATO vyjádřilo podporu České republice, například Velké Británie, a některé, například Slovensko nebo Pobaltí, se k vyhoštění ruských diplomatů připojily alespoň symbolicky. Jak na případ reagovala Varšava?

Diplomatické kroky

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Su-30SM v ceně F-35 Lightning II? Běloruská média kritizují nákup ruských stíhaček

Běloruské letectvo získalo první čtyři ruské víceúčelové stíhačky Su-30SM. Některá běloruská média ...

Ozbrojené síly Běloruska a běloruské koketování se Západem

V posledních týdnech a měsících lze spatřit obrat v zahraničně-politické orientaci Běloruska. ...

Volby v Bělorusku ‒ silnější vyhraje

Dne 9. srpna v Bělorusku proběhly již šesté prezidentské volby v postkomunistické historii země. ...

Polský pohled na krizi v Bělorusku

Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.