Polský průmysl domestikuje finské transportéry AMV

Rosomak
Foto: Rosomak v Afghánistánu / Wikipedia

Za posledních deset let odebrali polští vojáci několik stovek finských kolových transportérů Patria AMV XC-360. V polské armádě je stroj znám pod bojovým názvem KTO Rosomak (Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak). Nyní Polsko podepsalo s Finském smlouvu, jenž mu umožňuje neomezenou licenční výrobou vozidel Rosomak.

Dohoda byla podepsána mezi polskou společností Wojskowe Zaklady Mechaniczne (WZM) Siemianowice Slaskie a finskou Patria Land Systems. Dohoda umožňuje vyrábět a vyvážet vozidla Rosomak polskou WZM bez jakýchkoliv omezení. Poláci chtějí „své“ Rosomaky dodávat například do Alžírska a Indie.

Připomeňme, že polská armáda podepsala v roce 2002 smlouvu z finskou Patriou na nákup celkově 690 vozidel AMV - 658 AMV 8×8 a 32 průzkumných AMV 6×6. Nákup průzkumné verze však byl v roce 2006 zrušen ve prospěch verze 8×8. 

Původní licenční smlouva vyprší na konci letošního roku. V původní dohodě si Poláci například ustanovili podmínku, že 600 stovek vozidel musí být vyrobeno v Polsku. Firma WZM, jakožto výrobce vozidel Rosomak, se nyní dohodla na rozšíření licenční smlouvy na výrobu, opravy a údržbu strojů Rosomak.

Nová licenční smlouva byla podepsána 12. července letošního roku. WZM obdržela plná licenční práva až do roku 2023, servisní do roku 2052. Patria také dokončí transfer posledních tří klíčových technologií – podvozku, prostoru řidiče a brzdového systému.

Video: Rosomak je údajně postrachem Talibánců v Afghánistánu / YouTube

Náš severní soused navíc získá absolutní volnost v integraci možné výzbroje na vozidla a také ve výběru budoucích průmyslových partnerů. Polský průmysl pouze nekopíruje finskou AMV, ale provedl na transportéru více než 65 klíčových změn. Ve výsledku se jedná o vozidlo s jinými takticko-technickými parametry.

Hlavní změnou je schopnost vozidel Rosomak transportu pomocí strojů C-130 Hercules a schopnost plavby. Z toho důvodu byly upraveny vnější rozměry a snížená hmotnost na úkor balistické ochrany.  

Balistická ochrana standardni verze vozidel Rosomak odolává střelám do ráže 14,5 mm, finská verze údajně chrání před střelami typu APFSDS až do ráže 30 mm. Rosomák je pak oproti AMV užší o 70 mm a trup má vyšší o 60 mm. 

Do dnešních dnů polská armáda získala 570 vozidel Rosomak, dalších 117 bude dodáno v prosinci 2013. Do konce roku 2022 má být do polské armády dodáno dalších 307 vozidel Rosomak 8×8.

Zdroj: Defense Industry Daily

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská armáda vybírá novou odstřelovací pušku

V letošním roce má polský Inspektorát pro vyzbrojování podepsat smlouvu na dodávku první série ...

Ministři obrany ČR a Polska jednají o další spolupráci

V Bedřichově začalo 25. 4. dvoudenní jednání ministrů obrany České republiky a Polska. Vlastimil ...

Letadla L-159 v Polsku zřejmě létat nebudou

Aero Vodochody odstupuje z tendru na polský pokročilý cvičný letoun AJT (Advanced Jet Trainer). ...

Polská armáda nakoupí 1600 obrněných vozidel

Polsko pokračuje v masivní modernizaci své armády. Polský Inspektorát pro vyzbrojování IU ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • David
    10:00 23.07.2013

    Lze jen litovat, že ČR nenakoupila AMV ve spolupráci s Poláky místo Pandurů, jistě by bylo už vzhledem k objemu zakázky dosaženo mnohem výhodnější ceny. A ČR se mohla podílet i na ...Zobrazit celý příspěvek

    Lze jen litovat, že ČR nenakoupila AMV ve spolupráci s Poláky místo Pandurů, jistě by bylo už vzhledem k objemu zakázky dosaženo mnohem výhodnější ceny. A ČR se mohla podílet i na tomto exportu. Inu - pragmatické hospodařeníSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...