Polský Šáhid-136: Úderný dron Warmate 50 s dosahem 1000 kilometrů

Polský Šáhid-136: Úderný dron Warmate 50 s dosahem 1000 kilometrů
Warmate 50 / Michał Derela, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Přední polský výrobce vojenské elektroniky, komunikačních prostředků, software a dronů WB Group představil na probíhající výstavě MSPO 2024 (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2024) řadu zajímavých novinek. Jednou z nich je koncept hloubkového úderného dronu Warmate 50 – pokročilejší verze íránského dronu Šáhid-136.

WB Group již více než dekádu vyvíjí a prodává vyčkávací munici (loitering munition) rodiny Warmate. Poprvé se myšlenka na vytvoření Warmate objevila v roce 2010 jako výsledek diskuse s vojáky polské armády. Vedení polské armády ale neprojevilo zájem, proto firma vývoj Warmate financovala z vlastních prostředků.

Koncept Warmate byl veřejnosti poprvé představen na MSPO 2012. Sériovou verzi první generace Warmate 1.0 veřejnost spatřila v roce 2016. Šlo o první sériově vyráběnou vyčkávací munici v Evropě.

V základní verzi je zhruba pětikilogramový Warmate 1.0 vybaven elektromotorem a tlačnou vrtulí, díky čemuž dosahuje rychlosti 80 km/h, případně 150 km/h ve střemhlavém útočném režimu. Praktická výška letu je od 30 do 200 metrů a doba letu 60 minut. Lze použít různé typy bojových hlavic do hmotnosti jednoho kilogramu. Drony (včetně nejnovějších verzí) pořídila mimo jiné polská a ukrajinská armáda (od roku 2017). Podle aktuální tiskové zprávy byly drony dodány ve velkých počtech a v boji se osvědčily.

V roce 2017 došlo na Ukrajině k veřejné prezentaci Warmate 2.0. Jednou z největších změn je použití automatizovaného navádění na cíl pomocí strojového rozpoznání obrazu. Tak lze negovat nasazení prostředků elektronického boje protivníka. Od roku 2021 existuje varianta Warmate 3.0 schopná fungovat v prostředí s potlačeným signálem GPS, která má dále vylepšené automatizované navedení na cíl. Jako první sériově vyráběný dron je schopen operovat v roji.


Warmate 2.0 na Ukrajině (2017)

Remigiusz Wilk, ředitel komunikace WB Group, k tomu říká: „Po vypuštění může operátor převzít kontrolu nad tuctem dronů Warmate. Stačí kliknout na obrazovku a vybrat, kde a na koho chcete zaútočit.“

Na MSPO 2018 byla představena větší verze Warmate 2 (předchůdce Warmate 5) se startovací hmotností 30 kilogramů, pětikilogramovou bojovou hlavicí a rozpětím křídel 2,5 metru.

Cena Warmate není veřejně známá. V září 2022 ukrajinští občané vybrali 1,7 milionu USD na nákup 40 Warmate (Warmate 3.0). Prostým dělením a při dodržení zásady, že 50 % stojí munice a 50 % věcí okolo, je cena jednoho Warmate 3.0 (včetně bojové hlavice) cca 20 000 USD (450 000 Kč). To je cca 20 až 30× více, než stojí dobrovolníky vyráběné FPV drony. Proto vidíme polské Warmate útočit jen na velmi hodnotné cíle kryté prostředky elektronického boje protivníka, jako jsou mobilní systémy protivzdušné obrany (PVO) nebo radary.


Od začátku roku 2024 Obranná rozvědka Ukrajiny a ukrajinské speciální síly zveřejnily řadu videí, na nichž je zachyceno ničení ruských systémů PVO a radarů s použitím polských dronů Warmate. Na videu zásah velmi cenného radaru 48Ja6-K1 Podlet systémů S-300 / S-400.

Variantou Warmate 3.0 je dron Warmate TL (Tube Launch) s rozkládacími křídly integrovaný v přepravně-odpalovacím kontejneru – podobně jako protitanková řízená střela (např. Javelin). Kontejner je možné zabudovat do nejrůznějších vozidel, lodí a dokonce na větší bezpilotní letadla.

Paralelní vývojovou větví je průzkumný Warmate R (Reconnaissance) s pokročilejší senzorovou hlavicí. Trojice kamer s digitálním zoomem snímá přední a dolní polosféry. Jde o cenově efektivní dron pro průzkum bojiště a korekci palby ve prospěch dělostřeleckých jednotek.

Na aktuálním MSPO 2024 společnost představila hned čtyři nové přírůstky rodiny Warmate – úderné Warmate 5, Warmate 20, Warmate 50 a průzkumný „kontejnerový“ Warmate TL-R (TL - Reconnaissance).

AWR s kontejnery pro drony Warmate TL-R

Poslední jmenovaný je pokročilejší verzí průzkumného Warmate R. Kontejnery s drony Warmate TL-R jsou například součástí průzkumného vozidla AWR (Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy) na podvozku Rosomak. AWR budou pro samohybné 120mm minomety RAK vyhledávat a zaměřovat cíle, korigovat palbu a vyhodnocovat zásahy.

Warmate 5 je pokročilejší verzí Warmate 2 s pětikilogramovou bojovou hlavicí. Dron má výkonnější spojení, upravenou řídící stanici, vylepšený software a jinak řešenou bojovou hlavici. Na platformě Warmate 5 vznikl průzkumně-úderný dron BSP-U (Bezzałogowy System Poszukiwawczo-Uderzeniowy) velmi zajímavého komplexu Gladius.

Před půl rokem byl představen Warmate 20 s 20 kilogramů těžkou hlavicí. Takticko-technické specifikace jsou tajné, ale dolet se měří ve stovkách kilometrů. Dron je poháněn vlastním spalovacím motorem společnosti WB Group. Ve vývoji je také verze s proudovým motorem.


Průzkumně-úderný BSP-U (Bezzałogowy System Poszukiwawczo-Uderzeniowy) aka Warmate 5 komplexu Gladius; větší foto / Polské ministerstvo obrany

Největší pozornost ale jednoznačně přitahuje impozantní dron Warmate 50. Jak napovídá název, je vybaven 50 kilogramů těžkou bojovou hlavicí, což je cca polovina bojové hlavice střel GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) a stejně jako má íránský Šáhid-136.

Na rozdíl od svých předchůdců nemá Warmate 50 vyměnitelnou bojovou hlavici nebo senzor. Tento přístup je zaměřen na maximalizaci bojové účinnosti na úkor flexibility. Jedná se tedy o dron navržený výhradně pro úderné mise na velmi dlouhou vzdálenost. O pohon se stará spalovací motor.

Podle polského webu Defence 24 WB Group stále pracuje na finálním návrhu Warmate 50. Jeho takticko-technické parametry jsou tedy neznámé. Dokáže však zasáhnout cíle vzdálené stovky kilometrů (hovoří se o dosahu 1000 kilometrů). Společně s kvalitním průzkumem a plánováním, kdy je nutné rozpoznat a poté obejít nepřátelské prostředky PVO, je takto výkonný dron velmi účinnou zbraní pro údery na dlouhé vzdálenosti.


Warmate 20; větší foto / X, @MariuszCielma

„Modus operandi“ Warmate 50 jsou masové údery pomocí desítek dronů. Podobně u íránských dronů Šáhid-136, posláním je hlavně rozptylovat, zatěžovat a vyčerpávat PVO nepřítele. Proto například Rusové volí zvlášť komplikované trasy nad nedostupnými oblastmi. Zároveň však nepřátelská PVO nemůže tento typ dronů ignorovat, protože díky velkému bojovému nákladu může způsobit velké škody.

Rusové relativně levné Šahídy-136 nasazují ve velkých počtech. Například v noci z 4. na 5. září 2024 Rusové nasadili 78 Šahídů-136, z toho 60 Ukrajinci sestřelili. Za poslední týden, na základě denního hlášení ukrajinské PVO, Rusové na Ukrajinu poslali 228 dronů Šáhid-136.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina nakupuje polské kamikaze drony Warmate

Ukrajinská společnost Ukrspetsexport získala od polské firmy WB Electronics technickou dokumentaci k ...

PREMIUM Gladius: Polské kamikadze drony proti střelám Iskander

Polské ministerstvo obrany s polskou firmou WB Group uzavřelo velkou smlouvu na dodávku ...

PREMIUM Před rokem na Ukrajině poprvé zaútočil Šáhid-136

Íránský útočný dron Šáhid-136 (Shahed-136) se stal klíčovou součástí ruské invaze na Ukrajinu. ...

První pohled do ruské továrny na íránské kamikaze drony Šáhid

Na internetu se poprvé objevilo video ruské továrny, kde dochází k licenční výrobě íránského ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jaroslav Dolejška
    17:10 05.09.2024

    A co my. Tohle stejně jako plno dalšího vybavení nám schází a nikde ani slovo o pořizování.

    A co my. Tohle stejně jako plno dalšího vybavení nám schází a nikde ani slovo o pořizování.

    • Lukas
      18:04 05.09.2024

      Bez przesady - AWR zamówiono tylko 32
      Nawet sprawdzonych Flyeye MON kupuje z małych ilościach

      Bez przesady - AWR zamówiono tylko 32
      Nawet sprawdzonych Flyeye MON kupuje z małych ilościach

Načítám diskuzi...