NÁZOR: Pomohol Putin zachrániť tureckého prezidenta Erdogana?
- 18. 8. 2016
- 35 komentářů
- Denis Jansta
V noci z 15. na 16. júla sa v Turecku nečakane uskutočnil pokus o prevrat, ktorý zorganizovala armáda a bol namierený voči prezidentovi Erdoganovi. Oficiálne chcela armáda (resp. jej časť) zvrátiť islamizujúcu politiku prezidenta a nastoliť liberálnejší režim. Turecko má bohatú históriu vojenských pučov, len v druhej polovici 20. storočia sa organizovali viac menej pravidelne (1960, 1971, 1980, 1997).
Ruská rozviedka v pozadí?
Najnovší vojenský prevrat v Turecku bol však iný, nielenže sa doňho nezapojila celá armáda (na základe čoho sa vynorili špekulácie, že sa jednalo len o divadlo zosnované prezidentom Erdoganom, ktoré malo poslúžiť ako zámienka na čistky v spoločnosti), ale bolo predovšetkým neúspešné. Krátko po jeho neúspechu sa začali vynárať odpovede, prečo bolo neúspešné.
Svetové médiá začali prichádzať s informáciou, že turecká rozviedka o prípravách puču vedela a dokázala tak krátko po jeho vypuknutí reagovať, efektívne zmobilizovať políciu a vernú časť armády.
Niekoľko dní po tom začali niektoré médiá prichádzať so správou, že tureckých kolegov mala pomôcť varovať ruská rozviedka – čo sa nemohlo udiať bez posvätia prezidenta Putina.
Rusko oficiálne správu nepotvrdilo, a tak je náročné dopátrať sa pravdy. Cieľom tohto komentáru nie je venovať sa tureckému prevratu.
Hlavným cieľom komentáru je analyzovať možné motívy Ruska a konkrétne prezidenta Putina na záchrane režimu tureckého prezidenta. Čo mohlo viesť prezidenta Putina k tomu, aby pomáhal svojmu tureckému kolegovi Erdoganovi k udržaniu moci?
Z priateľa nepriateľ, z nepriateľa priateľ
Rusko – Turecké vzťahy sú ako na hojdačke. Ako príklad nám môže poslúžiť história. Aj v minulosti boli vzťahy buď napäté (rusko-osmanské súperenie o nadvládu nad oblasťou Čierneho mora a Balkánu) alebo priaznivé (sovietska podpora nezávislého Turecka po prvej svetovej vojne).
V ére Putina a Erdogana boli zo začiatku vzťahy priaznivé, uvažovalo sa o vzájomnej ekonomickej spolupráci a tiež spolupráci v oblasti energetiky, ktorá mala nahradiť zrušený projekt South Stream. K zhoršeniu vzťahov došlo kvôli vojne v Sýrii, Rusko podporovalo prezidenta Assada, zatiaľ čo Turecko sýrsku opozíciu. Na sýrsko-tureckých hraniciach začalo dochádzať k stretom, pri ktorých ruské letectvo narúšalo turecké hranice.
Turecko niekoľko krát diplomaticky protestovalo, až sa koncom novembra odhodlalo k tomu, čo spôsobilo v Moskve šok – zostreleniu lietadla. 24.11.2015 Turecko zostrelilo ruskú stíhačku. Rusko-turecké vzťahy sa tak ocitli na bode mrazu.
Putin žiadal od Erdogana ospravedlnenie, čo hrdý turecký prezident vytrvalo odmietal. Rusko tak uvalilo na Turecko sankcie a začalo dochádzať k ruskej kritike Turecka. Putin obvinil Turkov z kupovania ropy od Islamského štátu.
Erdogan neostal Rusom nič dlžný a rozhodol sa zasiahnuť na citlivom mieste – na Kryme. Turecko vyjadrilo podporu krymským Tatárom a začalo rozvíjať hlbšie vzťahy s Ukrajinou. Analytik Ivan Krastev sa dokonca pre slovenský Denník N vyjadril, že podľa neho Rusko tajne dúfa v zmenu režimu v Turecku, nakoľko je ambiciózny Erdogan prekážkou ruských záujmov v regióne.
Mohlo sa zdať, že dobré časy rusko-tureckých vzťahov sú minulosťou. Potom však prišiel druhý zlom. Koncom júna sa Erdogan neočakávane ospravedlnil Rusom za zostrelenie stíhačky, čo viedlo k očividnému zlepšeniu vzájomných vzťahov.
Môže sa teda zdať, že Rusko malo motiváciu pomôcť Erdoganovi, keď sa ocitol v kríze a to práve z dôvodu, že došlo k normalizácii vzťahov. Pre Rusko by bolo nevýhodné, ak by sa k moci dostala neznáma osoba pri ktorej by si nemohla byť Moskva istá aké budú jej postoje či už k Sýrii alebo aj k vojne na Ukrajine.
Informovanie Erdogana o chystanom puči tiež mohlo poslúžiť, ako skúška dôvery, keď Rusko dokázalo normalizáciu vzťahov Erdoganovi aj skutkom. V neposlednom rade si treba uvedomiť, že konzervatívny až do puču ľahko autoritatívny režim v Turecku vzbudzuje u Moskvy viac priazne než prozápadnejšie, liberálnejšie naladené Turecko.
Snaha zaviazať si Turkov
Rusko a predovšetkým prezident Putin si mohli uvedomiť, že informácia o puči, ktorú získala ruská rozviedka má cenu zlata. Mali možnosť nielen zachrániť Erdoganovu kariéru, ale ako sa neskôr ukázalo aj život. Moskva pravdepodobne správne kalkulovala, že ak puč neuspeje aj vďaka jej informáciám, Erdogan si uvedomí, kto mu „zachránil krk".
Zistí totiž, že to neboli jeho spojenci USA, či Nemecko, ale práve Rusko, s ktorým sa ešte pred pár mesiacmi takmer ocitlo vo vojne. Moskva tak možno počítala s tým, že v takomto prípade bude Erdogan ochotný urobiť ústupky možno aj ohľadom Sýrie, čo by Rusku nesmierne pomohlo.
Je zrejmé, že sa jedná o snahu urovnať vzájomné spory. Dá sa tiež očakávať, že jednou z kľúčových tém rozhovoru (ak nie najkľúčovejšou) bude Sýria. V Rusku si tiež uvedomujú, že popučovské Turecko bude čisto o Erdoganovi. Erdogan má širokú podporu verejnosti, o ktorú sa opiera pri svojich čistkách.
Ak bude mať Moskva dobré vzťahy s Erdoganom, bude ich mať dobré s Tureckom ako takým. Za pripomienku stojí v tomto prípade aj fakt, že Turecko je vplyvný hráč nielen v regióne, ale jedná sa aj o významného člena NATO a momentálne s ohľadom na migračnú krízu má aj pomerne silné páky na EÚ. Mať na svojej strane Turecko by preto pre Moskvu mohlo byť nesmierne výhodné.
Putinov postoj k prevratom
Okrem politických motivácií mohli hrať pri ruskej pomoci tureckej rozviedke rolu aj postoje ruského prezidenta k pučom. Môže sa to zdať ako smiešna motivácia, avšak je potreba si uvedomiť, aký je režim prezidenta Putina. Putin pochádza z prostredia bezpečnostných zložiek (KGB), jeho politika je od začiatku kariéry založená na „neotrasoch".
Po turbulentnej dobe Jeľcina totiž boli Rusi unavení neustálymi pokusmi a reformami s neistým koncom. Putin predstavuje symbol stability predvídateľnosti (v očiach mnohých Rusov). Aj z tohto dôvodu tak tvrdo vystupuje napríklad voči farebným revolúciám.
Vojenský puč by bolo možné považovať za akúsi „farebnú revolúciu zvnútra", kedy časť armády/ bezpečnostných zložiek nesúhlasí s vládnucim režimom a usiluje o zmenu. Prezident Putin si uvedomuje význam podpory armády a iných bezpečnostných zložiek (o čom svedčí aj vytvorenie Národnej gardy v apríly 2016, na ktorú má prezident priamy vplyv).
Za dobrý príklad postoja príslušníkov bezpečnostných zborov vo vrcholných funkciách k pučom/ prevratom môže poslúžiť príklad bývalého šéfa KGB a neskoršieho vodcu ZSSR Jurija Andropova, ktorý podľa Mitrochina mal až panický strach z pučov a revolúcií nakoľko si zo skúsenosti v KGB dobre uvedomoval ako rýchlo sa môže pokojná situácia zvrtnúť a on môže byť odstránený z vedenia štátu. Obdobné zmýšľanie je možné očakávať aj u ruského prezidenta.
Osobné sympatie Putina voči Erdoganovi
Napriek rozporom a iným pohľadom napríklad na Sýriu si ruský prezident pomerne dobre rozumel s tureckým náprotivkom, čo sa ukázalo na viacerých stretnutiach do zostrelenia ruskej stíhačky na jeseň 2015. Obaja usilujú o to, aby ich krajiny získali opäť svoju slávu a veľkosť.
Jeden prezývaný ruský cár usiluje o obnovu veľkosti a slávy Ruska a to tak, že sa snaží o skombinovanie kultúrno-náboženských tradícií Cárskeho Ruska a vojensko-politických úspechov ZSSR. Druhý prezývaný sultán má za cieľ prinavrátiť Turecku slávu Osmanskej ríše a to aj za cenu odklonu od Ataturkových sekularistických tradícií.
Obaja sú konzervatívni politici, ktorí sa snažia oprieť svoju moc nepriamo aj o náboženstvo: Putin o pravoslávie a Erdogan o islam. Ako sa ukázalo po zostrelení stíhačky, obaja sú tiež neústupčiví a pomerne tvrdohlaví, preto žiadosť ruského prezidenta o ospravedlnenie za zostrelenie stíhačky bola mnohými analytikmi označovaná ako súťaž kto z koho.
Erdogan má toho s Putinom mnoho spoločného. Ruský prezident preto môže v Turecku do určitej miery vidieť zrkadlo. A jednou z vecí, ktoré vodca Kremľa nechcel určite v zrkadle vidieť bolo odstránenie tak veľmi jemu podobného prezidenta v puči...
Do akej miery boli tieto motivácie skutočné a či vôbec mala ruská tajná služba prsty v informovaní tureckej tajnej služby o chystanom puči sa s istotou tak skoro nedozvieme. Veľa však tomu nasvedčuje. Ruský prezident mal tiež viacero motívov, ktoré ho mohli viesť k tomu, aby pomohol zachrániť režim Erdogana. V tomto článku som sa snažil poukázať na tie hlavné.
Na záver komentáru by som ešte chcel poukázať na zaujímavú odpoveď prezidenta Putina na otázku, ktorá mu bola položená v rámci každoročnej „hodiny otázok" (ešte v apríli – teda v čase napätých rusko-tureckých vzťahov): "Komu by ruský prezident Putin pomohol, ak by sa naraz topil turecký prezident Erdogan a ukrajinský prezident Porošenko?"
Otázku položilo 12 ročné dievča, teda je jasné, že nemohlo mať ani tušenia o tom, že ruský prezident bude mať skutočne o pár mesiacov šancu zachraňovať svojho tureckého kolegu. Odpoveď prekvapeného prezidenta bola: "Keď sa niekto rozhodne, že sa utopí, potom sa už zachrániť nedá. My sme ale pripravení podať ruku každému, kto o to bude stáť. Rusko podá pomocnú ruku akémukoľvek partnerovi v ťažkej situácii, pokiaľ bude on sám o to stáť".
Redakčně upraveno
Článek vyšel původně na Security Outlines
Související články
NÁZOR: Terorismus jako trn v „tureckém oku“?
V úterý 28. června otřásly největším tureckým letištěm tři výbuchy, které za sebou ...
- 05.07.2016
- 4 komentářů
- Jakub Maděránek
Konec jedné éry v Turecku?
V pátek 15. července se v ulicích tureckého hlavního města Ankary a v Istanbulu znenadání objevila ...
- 19.07.2016
- 60 komentářů
- Jakub Maděránek
Turecké chápání demokracie. Proč Erdoğan uspěl?
Američtí novináři se v průběhu nočního pokusu o převrat 15. - 16. července 2016 přiznávali, že ...
- 26.07.2016
- 20 komentářů
- Alexander Starun
Proč se Islámský stát bojí Izraele?
Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii ...
- 09.08.2016
- 105 komentářů
- Jan Grohmann
Proč Putina nepoznala jeho vlastní sabáka? https://www.youtube.com/watch?... Už jsem Rusky docela zapomněl, ale nový Putin mi přijde dobrý. Ten starý vypadal za ...Zobrazit celý příspěvek
Proč Putina nepoznala jeho vlastní sabáka?
https://www.youtube.com/watch?...
Už jsem Rusky docela zapomněl, ale nový Putin mi přijde dobrý.
Ten starý vypadal za mlada úplně stejně jako můj synovec, nový je asi hezčí a celkově lepčejší.Skrýt celý příspěvek"Niekoľko dní po tom začali niektoré médiá prichádzať so správou, že tureckých kolegov mala pomôcť varovať ruská rozviedka – čo sa nemohlo udiať bez posvätia prezidenta ...Zobrazit celý příspěvek
"Niekoľko dní po tom začali niektoré médiá prichádzať so správou, že tureckých kolegov mala pomôcť varovať ruská rozviedka – čo sa nemohlo udiať bez posvätia prezidenta Putina."
Je zvláštní, jak na základě takovéhoto nekonkrétního, neozdrojovaného a naprosto neověřitelného tvrzení "některých" médií, dokáží lidé tvořit propracované konspirační teorie.
Divím se, že ještě nikdo nepřišel se zaručenou informací, že celý puč zinscenoval Putin a jeho dovolenkáři jen proto, aby mohl Erdogana varovat a udělat si u něj očko.Skrýt celý příspěvekzaujimavy incident nad ...Zobrazit celý příspěvek
zaujimavy incident nad Syriou:
https://theaviationist.com/201... Skrýt celý příspěvekPřesně fenri, tím se lišíme od vás, z nichž vzcházejí Gándhiové, Dalajlámové, Masarykové, Havlové, Husové, Komenští a z velikánů vašeho formátu pak rovnou Milady Horákové.
Přesně fenri, tím se lišíme od vás, z nichž vzcházejí Gándhiové, Dalajlámové, Masarykové, Havlové, Husové, Komenští a z velikánů vašeho formátu pak rovnou Milady Horákové.
Teda Todo - z rodu lidí jako vy se v hard-verzi rekrutují Torquemadové, Bormani a Urválkové a v soft-verzi (bližší vám) E. Moravcové či Jasánci a Krýzlové :-)
Teda Todo - z rodu lidí jako vy se v hard-verzi rekrutují Torquemadové, Bormani a Urválkové a v soft-verzi (bližší vám) E. Moravcové či Jasánci a Krýzlové :-)
Nic není v poho. Tím že byl pořádek obhajují náckové Třetí říši a komouši stalinismus. Pořádek je určitě i v Severní Koreji. Podstatné prostě je, že navzdory tvrzením všemožných ...Zobrazit celý příspěvek
Nic není v poho. Tím že byl pořádek obhajují náckové Třetí říši a komouši stalinismus. Pořádek je určitě i v Severní Koreji. Podstatné prostě je, že navzdory tvrzením všemožných alternativních médií a dezinformačních serverů se nyní díky Turecku přesně ukazuje v jakém omylu jsme byli utvrzováni. USA údajně podporují Islamisty, kdežto Rusko je tvrdě potírá a proto se dostalo do křížku i s Tureckem, které mu sestřelilo bombardér. Tím se podle ruských médií Turecko odhalilo jako spojenec IS. Dnes však vidíme, že skutečný stoupenec Turecka je Rusko, kterému náhle vazby na IS nevadí. Podle všeho co dnes vyplouvá na povrch Američané tiše podporovali armádní puč v Turecku, jež měl zemi zbavit islamisty Erdogana, který vidí budoucnost země v přísném Islámu a potírání opozice. Erdogana jež zcela odmítá uznat genocidu Arménů a jehož manželka obhajuje středověký institut harémů. Rusko tohoto politika a tento kurz země podpořilo. Pomohlo Erdoganovi uhájit islamistický kurz a podpořilo tím tedy i Islámský stát. Dokonce přimělo Asada, aby stejně jako Turci bombardoval Kurdy, jedny z mála odhodlaných bojovníků proti IS. Je otázka nakolik budou USA ochotny na ochranu Kurdů vojensky vystoupit, zatím včera pouze odehnaly Asadovy stíhačky bombardující kurdské město, ale bude to stačit?Skrýt celý příspěvek
Todomatch Kolikrat ste byl v syrii ze vite jaka tam byla bida nebo dle ceho rozdelijete kdo je chudej a kdo bohatej v porovnani s nemeckem je i u nas bida!!!!Syrie byla pred ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch
Kolikrat ste byl v syrii ze vite jaka tam byla bida nebo dle ceho rozdelijete kdo je chudej a kdo bohatej v porovnani s nemeckem je i u nas bida!!!!Syrie byla pred valkou prosperujuci stat kdyz to porivname s okolnima staty a ze asad nechava hit uprchliky to je ma strilet????Na idnes byl rozhovor s am.ucitelem ang. zijicim v syrii povidal jake to bylo za asada nerikal ze bylo vsechno ok ale byl poradek a klid ted chce odejit.
Co saudska arabie a katar velky spojenci usa tam je domokrace? V kataru tsky ptobehlo arabsky jaro strileli tam do demonstrantu coz byli utlacovani site to je v poho???Skrýt celý příspěvekSvoji kampaň začali Rusové už v roce 2011. V roce 2015 začala pouze její vojenská část. Uvědomte si, že západ rozpoznal nebezpečí konfliktu již v roce 2011, dávno před tím, než ...Zobrazit celý příspěvek
Svoji kampaň začali Rusové už v roce 2011. V roce 2015 začala pouze její vojenská část. Uvědomte si, že západ rozpoznal nebezpečí konfliktu již v roce 2011, dávno před tím, než začal v Sýrii operovat Islámský stát. Vlastně ihned poté, co Asad začal střílet do demonstrantů protestujícím proti desítky let trvajícímu výjimečnému stavu a bídě v zemi a zvláště když když začal bombardovat i civilisty ve vzdálenějších městech, žádali USA, západní Evropa a část arabských zemí, aby byl konflikt utnut hned na začátku. Američané opakovaně žádali v Radě bezpečnosti OSN souhlas se zásahem, dřív než se požár rozšíří. Ruský plán byl však přesně opačný. Pod rouškou tradičních řečí o míru se jim podařilo s pomocí Číny opakovaně vojenský zásah vetovat. Tím vytvořili dokonale podmínky pro nikým nerušené šíření válečného požáru. Vytvořili dokonale izolovaný prostor pro spuštění doposud nejkrvavějšího konfliktu na BV posledních let. Jak cynicky dnes zní tehdejší Putinova slova o tom, že přinesl Sýrii mír! Asad povzbuzován Ruskem začal systematicky likvidovat jakéhokoliv odpůrce, použil proti demonstrantům těžkou techniku a začal se systematickým bombardováním. To vyvolalo odpor a radikalizaci obyvatel - a odtud byl už jen krůček k tomu, aby se Sýrie dostala do hledáčku Al Kajdy a Islámského státu. Rusko podporovalo Asada, lilo a lilo olej do ohně, mastilo si kapsy na nekonečných zbrojních dodávkách a vyvolalo v Asadovi dojem, že se nemusí na nic ohlížet a nad odpůrci snadno zvítězí. Rusko tak pomalu vtáhlo Asada do bezvýchodné situace, po 4 letech zoufalé snahy porazit nepřítele - nyní už ne jen obyčejné demonstranty, ale celý džihádistický svět si Asad uvědomil jak naivní byl. Tou dobou (2014) už USA nevydržely jen se dívat, jak se civilní oběti přehouply díky ruské diplomacii před čtvrt milionu a začaly Asadovi načerno pomáhat, protože bylo jasné že IS neporazí. Asad se naoko zlobil, ale byl rád, že někdo IS konečně likviduje. To se samozřejmě nelíbilo Rusku. Tolik do války investovali a teď by nakonec IS porazil západ a získal tak v Sýrii vliv. Začali na Asada tlačit – tehdy došlo k rozdmýšce, Asad už Putina nechtěl poslouchat, uvědomil si totiž, kam až ho Rusko zavedlo. Smrt šéfa ruské vojenské zpravodajské služby Igora Serguna v Libanonu se dává do přímé souvislosti s touto rozdmýškou. Asadovi nakonec nezbylo než si pustit ruskou armádu na své území. A celé ty čtyři roky sílil migrantský proud, lidé nejprve utíkali před Asadovým bombardováním a posléze před Islámským státem. Nikde pro ně nebylo místo. Zajímavé je, že Asad migrantům nijak nebránil a nebrání opustit Sýrii. Všechny migrantské trasy ze Sýrie vedou z oblastí které jsou pod kontrolou asadových sil. Syrské úřady v pohodě vystavovali a vystavují běžencům papíry. To opravdu není normální postup v době války. A otázka na závěr, pročpak ruští mírotvorci nepomohli Asadovi v roce 2012, 2013, 2014? Proč tam šli až na konci roku 2015, až když viděli, že se do IS pustili načerno i Amíci?Skrýt celý příspěvek
Tondomach, to je podla mna hrozne nelogicke. Ako ste napisal, Rusi zacali svoju kampan az v septembri. To chcete naznacit, ze do septembra do Europy neprisiel ani jeden syrcan a ...Zobrazit celý příspěvek
Tondomach, to je podla mna hrozne nelogicke. Ako ste napisal, Rusi zacali svoju kampan az v septembri. To chcete naznacit, ze do septembra do Europy neprisiel ani jeden syrcan a potom zrazu milion, za 4 mesiace? Ten prud ludi zo Syrie a iných krajin Afriky a Blizkeho Vychodu uz bol v pohybe, ked rusi este len zacinali s prvymi naletmi, a to, ze kulminoval ten prud ludi prave prelom august/september, je len zhoda nahod, ta cesta trva zo Syrie a Turecka smerom do Europy i niekolko tyzdnov, kedze sa pohybuju temer vyhradne peso. To by Rusi museli zacat s utokmi uz niekedy v juli, aby to malo vplyv na utek tych ludi. Dalsia vec je, ze podla statistik su utecenci zo Syrie v Europe su v mensine(okolo 40-45%), vacsina migrantov pochadza zo severoafrických a stredoafrických republik(Libya, Eritrea, Cad, Somalsko a dalsie), Blizky Vychod( Irak, Iran, Afganistan) alebo z Azie(Pakistan). To i z týchto krajin ich vyhana Rusko? No a nakoniec, ked uz berieme ako fakt, ze migráciou sleduju rusi oslabenie Europy ako sucast ich hybridnej vojny, tak, zrejme uz tu samotnu syrsku obciansku vojnu umyselne rozduchali, aby sa im podarilo nejakym spôsobom vypudit a dat do pohybu tie státisíce ludi, nehladiac na to, ze si tym mozu znicit jedineho spojenca u ktorého maju opornu zakladnu v Stredozemnom mori.Skrýt celý příspěvek
Todomach: to se ovšem velice mýlíte, v tomhle jsou nejdále USA, ostatně jako ve všem ostatním na této planetě, sluneční soustavě a přilehlém vesmíru. Po 2 letech a investovaných ...Zobrazit celý příspěvek
Todomach: to se ovšem velice mýlíte, v tomhle jsou nejdále USA, ostatně jako ve všem ostatním na této planetě, sluneční soustavě a přilehlém vesmíru. Po 2 letech a investovaných 100 milionů dolarů CIA vyvinulo dotazník o 50 otázkách, též známý jako Bidenova stupnice, kde se hodnotí míra umírněnosti od 1 do 10, v případě splnění požadavků tento umírněný terorista projde výcvikem vedeným USA instruktorem, dostane zbraně a měsíční plat v dolarech. S tímto souvisí ale i řada vyžadovaných povinností, jako například postavit každý týden minimálně jednu novou nemocnici, aby mělo Rusko co bombardovat a také neřezat hlavy před reportéry televize. V případě porušení tohoto kontraktu jsou poslány na převýchovu do rekreačního střediska Guantanámo, protože rekreační tábor v Polsku - kde by to měli blíž, byl již zrušen, protože se zjistilo, že neprošel kolaudací a docházelo k příliš velkému odběru elektřiny na černo. V tomto rekreačním středisku budou pobývat desítky let bez jakéhokoliv obvinění či soudu a každý den se bude trénovat nácvik jako komparzu k příležitosti oslav svátku Zátoky sviňí, který se bude pořádat ke stým narozeninám Fidela Castra. Při této příležitosti se pokusí o třistapadesátý sedmý demokratický atentát na Fidela. Počkejme si ale až jak dopadnou volby, jedno je ale jisté, i když vyhraje Trump či H.Clinton, míra demokracie se opět zvedne do nebeských výšin. Jasno v tom má pouze Monika Lewinsky, která údajně prohlásila, že v bílém době žádného z rodu Clintonů už nechce, protože poslední vláda B.Clintona jí zanechala takovou divnou pachuť v ústech.Skrýt celý příspěvek
Nebo si myslite co nastartoválo uprchlickou krizi a valky na blizkem vychode a severni africe? Snad rusko?A to nerikam ze rusaci maj ciste ruce afganistan cecna atd. Proc nejdu ...Zobrazit celý příspěvek
Nebo si myslite co nastartoválo uprchlickou krizi a valky na blizkem vychode a severni africe? Snad rusko?A to nerikam ze rusaci maj ciste ruce afganistan cecna atd.
Proc nejdu usa osvobodit tibetani od cinanu?Skrýt celý příspěvekTodomatch Jako bych cetl clanek na idnes a seznamu .Za vsechno muzou rusaci a ten krveziznivi asad a chudak umirnena opozice kterej sem tam ujede ruka s nozem po krku 12leteho ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch
Jako bych cetl clanek na idnes a seznamu .Za vsechno muzou rusaci a ten krveziznivi asad a chudak umirnena opozice kterej sem tam ujede ruka s nozem po krku 12leteho kluka.Otevrte prosim oci a zacnete myslet svym rozumemSkrýt celý příspěvekTo že se Putin nakonec postavil na stranu tureckých islamistů a tedy Asadových nepřátel a nepřátel Kurdů můžeme odbýt poukazem na tradiční ruskou proradnost, ovšem důsledky to bude ...Zobrazit celý příspěvek
To že se Putin nakonec postavil na stranu tureckých islamistů a tedy Asadových nepřátel a nepřátel Kurdů můžeme odbýt poukazem na tradiční ruskou proradnost, ovšem důsledky to bude mít i pro nás Evropany. Je víc než pravděpodobné, že Rusko opět oživí svůj projekt na destabilizaci Evropy skrze uprchlíky. Uprchlická krize - přímý důsledek Ruskem eskalované krize v Sýrii - zaměstnávala a vyčerpávala EU poslední roky den co den. Extrémní bylo období od září do konce roku 2015, tedy období kdy Rusko začalo bombardovat Sýrii. Do Evropy uteklo přes milion lidí. V posledních měsících však začala působit všechna postupná unijní opatření a příliv uprchlíků ustal. Velmi významná byla v tomto smyslu dohoda EU s Tureckem. Ani zintenzivnění ruského bombardování už díky ní nepřinášelo požadovaný efekt. Teď je však Erdogan vtažen do ruských sítí a už se začínají projevovat důsledky - Turecko chce vypovědět dohody s EU a znovu nechat proudit uprchlíky do Evropy a jako z udělání čteme, že příliv uprchlíků opět ožívá a většina migrantů míří k ostrovům v Egejském moři blízko tureckého pobřeží (viz zde: http://1url.cz/Ztijf)... nadto dochází k dalším ruským šachům a tentokrát jde o Kurdy, jež v těžkých bojích přežívají především díky americké pomoci. Kromě tradičního nepřátelství ze strany Turecka je začalo bombardovat i Asadovo letectvo (viz. zde: http://1url.cz/ttijI).... Bylo asi strategickou chybou když USA v letech 2012 a 2013 na nátlak Ruska v Sýrii nezasáhly. Nakonec jim nezbylo než bombardovat Islámský stát doslova "načerno" a snášet za to kritiku strůjců celého konfliktu tj. Asada i Ruska. Bohužel blížící se volby v USA asi zabrání jakékoliv významnější americké akci v oblasti. Díky rusko-tureckému zmaření puče, jež měl zabránit další islamizaci Turecka teď navíc chybí páky, které mohli Turecko pomoci udržet v jakž takž demokratickém režimu. Nezbývat než doufat, že se Erdoganovi z ruského milujícího sevření udělá špatně dřív, než stihne napáchat nevratné škody. Bohužel jak někdo vtipně glosoval na webu Car a Sultán jsou si díky svým despotickým povahám víc než blízcí.Skrýt celý příspěvek
A jeste jedno drobne kopnuti do tech, kdo si mysli, ze USA jsou lepsi nez Rusko: To New York Times do celého příběhu vyzbrojování a financování syrského džihádu rovnou zasazuje ...Zobrazit celý příspěvek
A jeste jedno drobne kopnuti do tech, kdo si mysli, ze USA jsou lepsi nez Rusko:
To New York Times do celého příběhu vyzbrojování a financování syrského džihádu rovnou zasazuje několikaleté přímé aktivity CIA. Washington, který se podle NYT bojí, že svou „proxy válku“ v Sýrii prohrává, nyní navíc po Rusku požaduje, aby se humanitární pomoci dostalo v Aleppu „všem stranám“, tedy i džihádistům, a Moskva s takovým tématem jednání zřejmě v zásadě souhlasí. A k tomu Washington dál obhajuje i svůj „umírněný džihád“ – „Jeden incident z vás teroristickou skupinu hned nedělá,“ vysvětlil mluvčí ministerstva zahraničí Marc Toner, proč veřejné podříznutí hrdla malému klukovi Spojeným státům nebrání dál podporovat v Aleppu teroristy ze skupiny Núr Addín Zanakí…
http://literarky.cz/blogy/tere...
No a kdyby nekdo pochyboval, tak tady jsou linky na originalni zdroj:
Syria conflict: Rebels 'filmed beheading boy' in Aleppo
http://www.bbc.com/news/world-...
QUESTION: It’s been said that the State Department is also investigating allegations – I mean, there’s a video of this group beheading a 10-year-old Palestinian boy.
MR TONER: Yes. Yeah, I’m aware of that.
QUESTION: How are those investigations going? Has there been any result?
MR TONER: Yeah. So we did talk about that. We were looking into those – that incident. Obviously, we condemned – if it were true. I know that the group itself said that they had also made some arrests and then set up a commission of inquiry into the incident. I don’t have any updates at this point in time, but I can certainly check and get back to you.
QUESTION: So what does a rebel group in Syria have to do to not receive U.S. funds any longer? What is the line that they must cross? What kind of controversial incident must take place for a group to stop receiving U.S. funds?
MR TONER: Well, first of all, there’s a lot of vetting of the Syrian moderate opposition that has already taken place, and it’s not just by the U.S., but it’s by all the members of the ISSG and, frankly, the UN. And it was established that al-Nusrah as well as Daesh or ISIL were considered to be by all members and by the UN to be terrorist organizations. I think, again, these are not easy processes, and one incident here and there would not necessarily make you a terrorist group.
https://www.state.gov/r/pa/prs...
Rekl bych, ze je cas se rozloucit, musim jit z korektnosti USA zvracet.Skrýt celý příspěvekKed uz mame hladat rusku stopu v tureckom puci, tak to moze byt i tak, ze to bol Putin, ktory inicioval, aby si Erdogan urobil poriadok v Turecku, pokial chce byt jeho partnerom. ...Zobrazit celý příspěvek
Ked uz mame hladat rusku stopu v tureckom puci, tak to moze byt i tak, ze to bol Putin, ktory inicioval, aby si Erdogan urobil poriadok v Turecku, pokial chce byt jeho partnerom. To zostrelenie ruského lietadla celkom mozno nenariadil Erdogan, ale to bolo skor autonomne rozhodnutie armady, lebo ako je zname, tak turecka armada ma, resp. mala, silne postavenie v state, a bola celkom neodvisla od statnej moci. Cize to nestastne lietadlo urobilo skrt cez rozpocet Erdoganovim planom sblizovania sa s Ruskom, a nasledne ho za to Rusko i potrestalo. Putin vsak ponukol Erdoganovi vychodisko, ako z krizy von, pokial on skroti armadu, aby mu nerobila problemy, kedze armade sa nepacila nielen islamizacia, ale i tesnejsie vztahy s Ruskom, lebo vela armádnych dostojnikov bolo skolenych na Západe, co obaja vedeli. Erdogan s tym súhlasil, a tak zosnovali plan, s neuspesnym armadnym pucom, pri ktorom mimochodom zatkli i tych vojakov, ktori boli zodpovedni za zostrelenie uz spomínaného ruského lietadla, ale zároveň si pri nom moze výbavit ucty i zo svojimi politickymi rivalmi, odporcami a pod. Cize spojenie prijemneho z uzitocnym. Tym si nasledne Erdogan nielen upevni moc, zbavy sa nepriateľov, posilny vplyv v armade, ale celkovo z tejto situácie vide posilnený ako nikdy predtým, a moze nerušene posilnovat kamaratstvo s Ruskom...Moze byt?Skrýt celý příspěvek
Jde o prachy a vliv. Musíte se na to dívat nestraně a bez emocí, Putin se prostě snaží dělat to, co je pro Rusko výhodné. Krym - námořní základna + ruské ...Zobrazit celý příspěvek
Jde o prachy a vliv. Musíte se na to dívat nestraně a bez emocí, Putin se prostě snaží dělat to, co je pro Rusko výhodné.
Krym - námořní základna + ruské obyvatelstvo
Ukrajina - ruské obyvatelstvo + rozvrácení Ukrajiny, aby nevstoupila do NATO
Sýrie - ruská základna + blokace ropovodu ze zálivu + reklama na zbraně a výcvik v boji
Turecko - blokace ropovodu ze zálivu + uprchlíci (Erdogan vydírá kvůli tomu EU a když je pustí, EU bude mít spoustu problémů a nebude tak moc rýpad do Ruska), navíc, jak někdo psal níže, Turecko potřebuje ropu a Rusko prachy.
Jako netuším jak to bylo s převratem, jestli je to celé bouda od Erdogana na likvidaci opozice nebo to bylo celé jen zpackané, nevím. Ale těžce toho využil a jestli mu Putin pomohl, má u něj plusové body.Skrýt celý příspěvekErdogan se na nedávné schůzce s Putinem v Petrohradě ptal, jak bude Rusko Turecku kompenzovat ztracené dodávky ropy od Islámského státu. Putin mu prý odpověděl, že pokud je pro něj ...Zobrazit celý příspěvek
Erdogan se na nedávné schůzce s Putinem v Petrohradě ptal, jak bude Rusko Turecku kompenzovat ztracené dodávky ropy od Islámského státu. Putin mu prý odpověděl, že pokud je pro něj důležité, aby ropa byla od teroristů, že mu mohou dodat tu svoji.Skrýt celý příspěvek
Logik spis bych to nazval pokrytectvi ale nejlepsi vyraz proto je Politika a hajeni svych zajmu. Jo a diky bohu za erdogana a zato jaky je aspon to oddalilo vstup turecka do eu ...Zobrazit celý příspěvek
Logik spis bych to nazval pokrytectvi ale nejlepsi vyraz proto je Politika a hajeni svych zajmu.
Jo a diky bohu za erdogana a zato jaky je aspon to oddalilo vstup turecka do eu kde dle meho nazoru nema co delatSkrýt celý příspěvekLogik: Tak nejak jsem tusil, ze potrefena husa se ozve. Ale takovy myslitel jako jste Vy, by mohl pochopit tak jednoduchou myslenku, ze Rusove maji plyn a nemaji prachy a naopak, ...Zobrazit celý příspěvek
Logik:
Tak nejak jsem tusil, ze potrefena husa se ozve. Ale takovy myslitel jako jste Vy, by mohl pochopit tak jednoduchou myslenku, ze Rusove maji plyn a nemaji prachy a naopak, ze Turci maji prachy a nemaji plyn. A protoze plynovod pres Syrii ze SA nejde podle planu, tak Turkish stream bude, i kdyz se Putin s Erdoganem nemusi. A to jestli Rusove budou stavet a predevsim dostavi jaderku se jeste uvidi, protoze to je beh na dlouhou trat.
Bohuzel Vam a nekterym dalsim zrejme staci, ta nekolikrat pozmenena pohadka o tom, jak rebelskemu pilotovi doslo palivo a Erdogan si stastnou nahodou zachranil holy zivot. Ja si naopak myslim, ze pokud by to byl skutecny vojensky puc, tak Erdi a cela jeho vlada je dnes bradou vzhuru, protoze ten kdo zabije pres stovku lidi, by si servitky s nimi nebral. A hydra lze zabit jen upalenim jejich hlav. Ale lze verit tem pohadkam o vsevedouci ruske SVR, jenz na pokyn Putina varovala Erdogana, pricemz turecka tajna sluzba o tom nemela ani tucha. A to vice je prekvapujici tech 60 000 pozatykanych lidi za 3 dny, za coz muze turecka tajna sluzba dostat jen vyznamenani, protoze to znamena odhlaleni a zatceni 1 pucisty za 4,32 sekundy.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...