Obří ruská ponorka Belogrod s jaderným torpédy Posejdon

Obří ruská ponorka Belogrod s jaderným torpédy Poseidon
Ponorka K-186 Omsk Projketu 949A Antě́j / Alex Omen, CC BY 3.0 (Zvětšit)

Rusové spustili na vodu novou ponorku. Jmenuje se K-329 Belogrod a je to nejdelší podmořské plavidlo na světě. Její stavba začala už před sedmadvaceti lety. Dostane velmi zvláštní výzbroj.

Ruské válečné loďstvo si má atomovou ponorku Belgorod převzít v roce 2020. Tou dobou bude starší než většina námořníků, kteří na ní budou sloužit. Kýl Belgorodu totiž založila společnost Sevmaš už v roce 1992, jen dva měsíce po jeho sesterské lodi, neblaze proslulém Kursku. Kvůli nedostatku peněz pokračovala stavba ponorky velice pomalu. V roce 2012 se Rusové rozhodli Belgorod přestavět na plavidlo určené ke speciálním operacím. Modifikace zahrnovala prodloužení trupu ponorky, původně spadající do třídy Oscar II, ze 154 na 184 metrů.

S výtlakem pod hladinou okolo čtyřiadvaceti tisíc tun je Belgorod druhá největší ponorka na světě. Předčí ji jen stařičká ruská balistická ponorka Dmítrij Donskój. Výtlak tohoto posledního plavidla sovětské třídy Tajfun, spuštěného na vodu v roce 1980, je v ponořeném stavu 48 tisíc tun. Nová ponorka Belgorod ovšem balistické střely neponese.

Její hlavní výzbroj bude tvořit šest čtyřiadvacetimetrových robotických torpéd Posejdon (v kódu NATO Kanyon, známých také jako Status-6) s termonukleární hlavicí. Kromě nich bude Belgorod disponovat průzkumnými drony 2R52 Klavesin, a hlavně vlastní miniponorkou. Slovo miniponorka je v tomto případě spíše eufemizmus.

Systém Harmony

Belgorod má vézt na břišní straně trupu sedmdesátimetrové podmořské plavidlo Lošarik s atomovým pohonem. Po slavnostním spuštění Belgorodu na vodu, které na dálku sledoval ruský prezident Vladimir Putin, se rozjely spekulace, k čemu zvláštní plavidlo poslouží. Alespoň částečnou odpověď poskytl na svém webu námořní analytik H. I. Sutton. Belgorod bude mít podle něj za úkol klást na mořské dno jednotlivé uzly systému na detekci cizích ponorek, v západních médiích většinou označovaného jako Harmony.

Jde o obdobu americké soustavy detektorů SOSUS (sound surveillance system). Nejznámější oblast jejího nasazení je prostor mezi Grónskem, Islandem a Britskými ostrovy (tzv. GIUK gap.). V dobách studené války se tudy snažily sovětské ponorky proniknout do Atlantiku.

Podobnou podmořskou síť senzorů provozuje i Čína. Ruský systém Harmony ohlídá Arktidu, zejména pod ledem. Doprava senzorů na jejich místa bude proto velmi komplikovaná. Zvlášť, když se nedá počítat s pomocí lehce odhalitelných ledoborců. Problematické je i napájení.


Belogrod je druhá největší ponorka na světě

Podmořské reaktory

Podle Suttonova webu chtějí Rusové systém Harmony zásobovat pomocí malých tlakovodních jaderných reaktorů ATGU (automated installation of the nuclear turbine generator). Ponorka Belgorod přepraví jednotky ATGU na hřbetě a na dno je umístí miniponorka. S přepravou menších ponorek pod břichem větších ponorek mají Rusové bohaté zkušenosti už od šedesátých let.

Na Belgorodu bude sloužit personál ruského námořnictva. Pod palcem ho však bude mít tajemné Hlavní ředitelství hlubokomořského výzkumu, GUGI. Má na starosti jak oceánografický výzkum, tak miniponorky a podmořské drony. Ani s miniponorkou nebude pokládání systému Harmony jednoduchá záležitost. V Severním ledovém oceánu jsou dvě hlavní podmořské kotliny: Severní polární a Euroasijská.

Navzájem je odděluje podmořské pohoří jménem Lomonosovův hřbet (mimochodem bohaté na minerály). Kotliny obklopuje kontinentální šelf. Zatímco hloubka šelfu je okolo tisíce metrů, hloubka kotlin je okolo tří až čtyř tisíc metrů. Sutton tvrdí, že ruské námořnictvo má tři miniponorky, které se dají podvěsit pod velkou mateřskou ponorku.  


„Miniponorka“ Lošarik / MilitaryRussia

Vlajka na severním pólu

První dvě patří do třídy X-Ray z osmdesátých let. Konkrétně jsou to plavidla AS-21 a AS-35. Jejich maximální hloubka ponoru se pohybuje okolo tisíce metrů. Třetí je už zmíněná miniponorka Lošarik. Podle Suttona se dokáže ponořit do přibližně stejné hloubky. To by znamenalo, že jsou Rusové při pokládání své senzorové sítě omezeni jen na úroveň šelfu. Podle jiných zdrojů se však miniponorka Lošarik zvládne ponořit hlouběji. Mohlo by to být i 2500 metrů nebo ještě víc. Umožňuje ji to dvojitý trup, jehož vnitřní část je tvarovaná jako několik propojených koulí.

Rusové mají i další miniponorky. V roce 2007 umístili pomocí výzkumných podmořských plavidel Mir I a II na mořské dno v hloubce 4300 metrů na severním pólu titanovou ruskou vlajku. Miniponorky Mir se však nehodí ani k převážení pod břichem většího válečného podmořského plavidla, ani k instalaci těžkých a objemných přístrojů.

Zato Lošarik podobný úkol zvládne. Před časem se také vynořily zprávy, že Lošarik dostal vybavení pro stříhání kabelů. Kromě miniponorky s posádkou Belgorod získá i autonomními drony Klavesin (česky cembalo).


Posejdon aka Status-6; větší foto / Russian DoD

Podivná boule

Rusové úspěšně otestovali tato robotická plavidla Klavesin minulý rok na Krymu. Na délku mají 6,5 metru (podle jiných zdrojů sedm). Dají se použít k průzkumu mořského dna a hledání vraků nebo jiných struktur lidského původu. Ponorka Belgorod je bude vozit v prostoru za velitelskou věží, kde skladují standardní ponorky třídy Oscar II vlečnou komunikační bóji. Proti ostatním ponorkám Oscar II má Belgorod také ve spodní části zádě podivnou bouli. Její účel zatím kromě samotných Rusů nikdo nezná. Snad ukrývá přídavné manévrovací motory.

Na konci břišního kormidla je na fotografiích ponorky vidět další neobvyklá struktura. Mohla ukrývat nějaký druh vlečného sonaru nebo zařízení na kladení kabelů. Rusko zatím neozřejmilo, proč má ponorka vedle zvláštních úkolů zároveň nést i strategické jaderné zbraně Posejdon. Obě dvě tyto mise jsou na první pohled velmi odlišné.

O torpédech Posejdon se svět dozvěděl v roce 2015, kdy se náčrt zbraně poprvé objevil v ruské televizi. Ze začátku to vypadalo jako náhodný únik informací, v současnosti však převažuje názor, že byl řízený. Torpédo je přibližně dvakrát delší než běžná balistická střela odpalovaná z ponorky.


Slavnostní pokřtění ponorky

Vynález zkázy

Dosah torpéda je 5400 námořních mil (10 000 km) a maximální rychlost okolo 54 uzlů (100 km/h). Může nést jadernou hlavici o síle desítek megatun. Dokáže vytvořit tsunami vysokou až půl kilometru. Torpédo se hodí k ničení námořních základen, důležitých přístavů, operačních svazů letadlových lodí na volném moři nebo pobřežních měst. Ničivé účinky torpéda zvyšuje použití kobaltové hlavice, která zamoří zasažené pobřeží na víc než sto let.

Proč ale montovat hlavici na torpédo, jemuž trvá cesta k cíli několik dnů, když mezikontinentální střela zvládne stejný úkol během půl hodiny? Pravděpodobně je to způsob, jak se překonat americkou protiraketovou obranu. I tak ale není jasné, proč se Rusko namáhá s nakládáním torpéd na ponorku.

Například z Murmansku do New Yorku je to po moři asi 4000 námořních mil (7400 km). Torpédo s dosahem 5400 námořních mil proto urazí tuto vzdálenost samo. Zjevně nejde o zbraň prvního úderu. Torpédo Posejdon najde uplatnění v případě, pokud masivní americký jaderný útok zničí ruskou vojenskou infrastrukturu. To je ostatně hlavní důvod, proč jaderné velmoci staví ponorky vybavené balistickými střelami. Můžete s nimi zasadit protivníkovi citelný úder i poté, co vás vymazal z mapy.

Staré zlaté časy

Ruská flotila balistických ponorek se – navzdory stavbě nových lodí třídy Borej – zmenšuje. Přestavba už rozestavěných člunů třídy Oscar na nosiče torpéd Posejdon by tak mohla být nouzové řešení. Pro Rusko je odstrašující efekt jaderných zbraní nepostradatelný. Je to největší stát na zeměkouli. Zabírá skoro jedenáct procent světové souše. Zároveň má ale relativně málo obvatel, jednu z nejnižších populačních hustot a jeho hospodářství je v rozkladu.

V delším konvenčním konfliktu Rusko neobstojí. Vyhrožování jadernými zbraněmi je z ruského pohledu logická možnost, jak se pojistit proti napadení. Čím je na tom ruská ekonomika hůř, a čím méně peněz si země může dovolit vynakládat na obranu, tím jsou pro ni jaderné zbraně důležitější.

Zdroje: Military Russia, Russian Ship, Weapon News, Foxtrot Alpha, National Interest, Russian Military Analysis

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko zavádí do výzbroje atomové ponorky čtvrté generace

Moskva intensivně buduje flotilu moderních atomových ponorek čtvrté generace. Svědčí o tom ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • givicz
  13:24 30.04.2019

  Taková by měla být velikost Poseidonu.... https://topwar.ru/uploads/post... Jinak toto je zajímavé video.... Ruské lodě budoucnosti (doporučuji ...Zobrazit celý příspěvek

  Taková by měla být velikost Poseidonu....
  https://topwar.ru/uploads/post...

  Jinak toto je zajímavé video.... Ruské lodě budoucnosti (doporučuji zapnout překladač ve videu)
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
   14:33 30.04.2019

   Jojo video plné modýlků.

   Jojo video plné modýlků.

  • Riiiederner
   19:20 30.04.2019

   To je reálnějši źe usa brzy zařadí uss enterprise do nově budovaných kosmických sil

   To je reálnějši źe usa brzy zařadí uss enterprise do nově budovaných kosmických sil

 • technik
  13:21 30.04.2019

  Rus ponorky prostě umí, stejně jako reaktory, to že Černobyl krachnul byl problém především operátorů nikoliv samotného reaktoru. Stejně rus umí tanky, ať se to někomu líbí nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Rus ponorky prostě umí, stejně jako reaktory, to že Černobyl krachnul byl problém především operátorů nikoliv samotného reaktoru.
  Stejně rus umí tanky, ať se to někomu líbí nebo ne,ve třídě středních tanků je to spicka a neustále srovnávání s o 25 tun těžším abramsem je prostě debilita. A komentáře jak rus chce každýho obsadit je velice úsměvná, trošku vyváženosti by zdejším diskuterum by neškodila.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:25 30.04.2019

   Fajn, vyvažujme.

   Které jiné země, než je Rusko, v posledních 50 letech někoho obsadily?

   Fajn, vyvažujme.

   Které jiné země, než je Rusko, v posledních 50 letech někoho obsadily?

    • GlobeElement
     14:09 30.04.2019

     Kdo jiný než Rusko v posledních 50 letech anektoval cizí území?

     Kdo jiný než Rusko v posledních 50 letech anektoval cizí území?

     • Pauli
      14:39 30.04.2019

      Turci Kypr, Izrael Golany, Irák Kuvajt, Kosovo, Američané mají základny v Sýrii bez mandátu, či vyhlášení války Sýrii,.... Budu ten Váš příspěvek brát, jako pokus o žert a doufat v ...Zobrazit celý příspěvek

      Turci Kypr, Izrael Golany, Irák Kuvajt, Kosovo, Američané mají základny v Sýrii bez mandátu, či vyhlášení války Sýrii,.... Budu ten Váš příspěvek brát, jako pokus o žert a doufat v toSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:50 30.04.2019

      OK, Turci Kypr, beru. Sice jiné dějinné souvislosti, ale budiž.

      Golany neberu, to bylo v obranné válce, Sýrie si začala.

      Takže Rusko a Turecko. Fajn společnost. Něco dalšího?

      OK, Turci Kypr, beru. Sice jiné dějinné souvislosti, ale budiž.

      Golany neberu, to bylo v obranné válce, Sýrie si začala.

      Takže Rusko a Turecko. Fajn společnost. Něco dalšího?

     • flanker.jirka
      15:18 30.04.2019

      @GlobeElement Jak to, že "neberete Golany" Jinde v diskusi jste mi psal: "Státy válčí různě, ale neznám nikoho jiného, kdo by kradl sousedům území." ... Izrael toho, ale okupuje ...Zobrazit celý příspěvek

      @GlobeElement
      Jak to, že "neberete Golany" Jinde v diskusi jste mi psal: "Státy válčí různě, ale neznám nikoho jiného, kdo by kradl sousedům území."
      ... Izrael toho, ale okupuje proti rezolucím OSN přece více než jenom Golany! Nepoužívejte dvojí metr, v případě Golan jde o největší zásobárnu sladké vody v oblasti, ten kalkul je více než jasný a anektovali je prakticky měsíc po šestidenní válce, kdo ví, jak to nakonec bylo s těmi "preventivními údery na arabskou koalici?"Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:24 30.04.2019

      Golany nebyly ukradeny. Byly získány ve válce, kterou začala Sýrie.

      Rusku taky nevyčítám Kaliningrad.

      Golany nebyly ukradeny. Byly získány ve válce, kterou začala Sýrie.

      Rusku taky nevyčítám Kaliningrad.

     • Tesil
      19:48 30.04.2019

      GlobeElement Po napadení a vyřazení Egypta napadl Izrael i Sýrii. To nevypadá jako obranná válka.Mimo to měla Sýrie s Egyptem podepsanou obrannou smlouvu. Rok před konfliktem se na ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      Po napadení a vyřazení Egypta napadl Izrael i Sýrii.
      To nevypadá jako obranná válka.Mimo to měla Sýrie s Egyptem podepsanou obrannou smlouvu.
      Rok před konfliktem se na jakémsi sionistické kongresu hovořilo o nutnosti připojit Golany k Izraeli.Podivná shoda.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      14:05 01.05.2019

      tesil
      Blábol. Válka začala arabskou blokádou izraelského přístavu Eilat. To, že tato blokáda byla válečný akt, je nezpochybnitelné.

      tesil
      Blábol. Válka začala arabskou blokádou izraelského přístavu Eilat. To, že tato blokáda byla válečný akt, je nezpochybnitelné.

     • GlobeElement
      08:40 02.05.2019

      Tesil - ne, Izrael Sýrii nenapadl, to Sýrie napadla Izrael a pronikla docela hluboko, než se její tankové jednotky podařilo zastavit.

      Tesil - ne, Izrael Sýrii nenapadl, to Sýrie napadla Izrael a pronikla docela hluboko, než se její tankové jednotky podařilo zastavit.

   • palo satko
    13:36 30.04.2019

    Americania porusiac medzinarodne pravo bombardovali Srbsko, aby o neho odtrhli Kosovo, kde maju svoju velku zakladnu. Pocul, ze by NATO v spolupraci so Srbskom urobilo celostatne ...Zobrazit celý příspěvek

    Americania porusiac medzinarodne pravo bombardovali Srbsko, aby o neho odtrhli Kosovo, kde maju svoju velku zakladnu. Pocul, ze by NATO v spolupraci so Srbskom urobilo celostatne referendum o odtrhnuti Kosova? Somarna, ze. No ale rovnaka somarina sa pozaduje po Rusoch a Kryme.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:09 30.04.2019

     Kosovo není součástí USA, USA jej neobsadily. A i když pominu již deset let trvající balkánskou válku, jejíž součástí byly i události v Kosovu, nedá mi, abych nepřipomněl, že jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Kosovo není součástí USA, USA jej neobsadily. A i když pominu již deset let trvající balkánskou válku, jejíž součástí byly i události v Kosovu, nedá mi, abych nepřipomněl, že jako první vjely na území Kosova ruské jednotky, nikoliv americké či jakékoliv jiné.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:16 30.04.2019

      @GlobeElement a že nenapíšete v rámci jaké rezoluce OSN tam rusové byli. Děláte, jako by tam byli dodnes.

      @GlobeElement a že nenapíšete v rámci jaké rezoluce OSN tam rusové byli. Děláte, jako by tam byli dodnes.

     • GlobeElement
      14:51 30.04.2019

      Všichni tam jeli na základě té samé rezoluce.

      Ovšem USA ani jiný stát Kosovo nezabraly. Takže pořád čekám na to vyvažování ruských anexí cizího území.

      Všichni tam jeli na základě té samé rezoluce.

      Ovšem USA ani jiný stát Kosovo nezabraly. Takže pořád čekám na to vyvažování ruských anexí cizího území.

   • petris
    14:03 30.04.2019

    Napr. USA v podstate zabrala Ostrov Diego Garcia od Británie, ktorá ho zase zabrala v 1965 Mauríciusu. V 1971, keď začala stavba americkej námornej/leteckej základne Diego Garcia, ...Zobrazit celý příspěvek

    Napr. USA v podstate zabrala Ostrov Diego Garcia od Británie, ktorá ho zase zabrala v 1965 Mauríciusu. V 1971, keď začala stavba americkej námornej/leteckej základne Diego Garcia, odtiaľ násilne vysťahovali všetkých pôvodných obyvateľov na okolité ostrovy.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:11 30.04.2019

     Ehm, ehm. Mají tam základnu díky dohodě s Británií, nebo to Británie někdy zpochybnila?

     Ehm, ehm. Mají tam základnu díky dohodě s Británií, nebo to Británie někdy zpochybnila?

     • petris
      14:59 30.04.2019

      Tak v prvom rade Británia anektovala väčšinu Čagského súostrovia Mauríciusu, tri roky predtým ako mu udelila nezávislosť (čítaj, oholila ho o to čo si chcela zobrať a neužitočný ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak v prvom rade Británia anektovala väčšinu Čagského súostrovia Mauríciusu, tri roky predtým ako mu udelila nezávislosť (čítaj, oholila ho o to čo si chcela zobrať a neužitočný zvyšok opustila). Následne ten ostrov odovzdala USA aby si tam zriadili vojenskú základňu. Ich konanie v prvom rade spochybňuje Maurícius. Okrem toho, myslím že je na protiprávnosť tohto konania aj rezolúcia OSN, ale nemám čas to dohľadávať.
      A predovšetkým, tým ľuďom ktorých vyvliekli z ich domov a vykopli z ich ostrova, ktorý im následne ukradli, je asi fuk či Británia niečo spochybnila.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:25 30.04.2019

      Řekl bych, že je to podstatné. USA nevpadly na cizí území a neprohlásily jej za součást USA.
      Rusko takto postupuje. A v tom je ten rozdíl.

      Řekl bych, že je to podstatné. USA nevpadly na cizí území a neprohlásily jej za součást USA.
      Rusko takto postupuje. A v tom je ten rozdíl.

     • petris
      15:34 30.04.2019

      Nie, namiesto USA túto špinavú robotu urobila Británia, to ale nič nemení na fakte že ten ostrov bol sproste ukradnutý a jeho obyvatelia násilne vysťahovaní, aby si tam USA mohli ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie, namiesto USA túto špinavú robotu urobila Británia, to ale nič nemení na fakte že ten ostrov bol sproste ukradnutý a jeho obyvatelia násilne vysťahovaní, aby si tam USA mohli zriadiť vojenskú základňu. To že jeden zlodej potom formálne podaruje svoj lup inému, na tom že to bola krádež nič nemení.
      Neviem o prípade v poslednom polstoročí kedy by Rusko postupovalo podobne a som si celkom istý, že keby to tak bolo, bol by si prvý kto by to kritizoval.Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      21:50 30.04.2019

      Takze "anektovat" sve historicke uzemi, a to skoro bez jedineho vystrelu, kde je vestina obyvatel jeste Rusu, kteri se chteli pravdepodobne zaclenit do RF *horsi*, nez poslat ...Zobrazit celý příspěvek

      Takze "anektovat" sve historicke uzemi, a to skoro bez jedineho vystrelu, kde je vestina obyvatel jeste Rusu, kteri se chteli pravdepodobne zaclenit do RF *horsi*, nez poslat letadla/rakety na vojaky/civilisty jineho statu a zpusobit tim napriklad migracni krizi v Evrope? Jsi opravdu takovy pokrytec?

      Klidne ti tu budu tlouct do hlavy a ptat se uplne z opacneho konce, ktere staty za poslednich 20 let provedly nejvice zahranicnich intervenci proti znepratelenemu statu?Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:11 30.04.2019

     Jaké území které země zabraly?

     Jaké území které země zabraly?

   • flanker.jirka
    14:11 30.04.2019

    @GlobeElement to ukáže čas koho Rusko obsadilo nebo, aktuálně jsou na UA a Krymu 5 let, ztráty na životech přes 13 000. Byli deset let v Afganistánu, ztráty přes sto tisíc. USA ...Zobrazit celý příspěvek

    @GlobeElement
    to ukáže čas koho Rusko obsadilo nebo, aktuálně jsou na UA a Krymu 5 let, ztráty na životech přes 13 000. Byli deset let v Afganistánu, ztráty přes sto tisíc.

    USA byly ve Vietnamu cca 15 let, ztráty šly do statisíců, v Iráku jsou 16 let, ztráty spojené s rozbitím tohoto státu jdou přes milion obětí. V afganistánu jsou 18 let a ztráty jsou přes sto tisíc. A pokud chcete uvažovat Krym a cokoliv tomu podobného, tak musíte brát v potaz i Srbskou provincii Kosovo, kterou obsadili již v roce 1999, tedy 20 let.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:54 30.04.2019

     Státy válčí různě, ale neznám nikoho jiného, kdo by kradl sousedům území. Jen Rusko. USA nebyly ve Vietnamu proto, aby jej anektovaly, ale proto, aby bránily svého spojence před ...Zobrazit celý příspěvek

     Státy válčí různě, ale neznám nikoho jiného, kdo by kradl sousedům území. Jen Rusko.

     USA nebyly ve Vietnamu proto, aby jej anektovaly, ale proto, aby bránily svého spojence před útokem jeho severního souseda. USA neanektovaly Kosovo, nehledě na fakt, že události v Kosovu nespadly z nebe, předcházela jim deset let trvající občanská válka v bývalé Jugoslávii.

     Pořád čekám na odpověď, kdo zabral jinému státu nějaké území. A nic?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:14 30.04.2019

      Vážně nevíte kdo se postaral o krádež Kosova Srbsku? ... jak to že neberet Golany? Toto jsou Vaše slova: "Státy válčí různě, ale neznám nikoho jiného, kdo by kradl sousedům ...Zobrazit celý příspěvek

      Vážně nevíte kdo se postaral o krádež Kosova Srbsku?
      ... jak to že neberet Golany? Toto jsou Vaše slova: "Státy válčí různě, ale neznám nikoho jiného, kdo by kradl sousedům území."Skrýt celý příspěvek

     • siggi
      15:19 30.04.2019

      Evidentně jsi rozumu moc nepobral, takže ještě jednou, když pořád požaduješ odpověď na svoji otázku:" Pořád čekám na odpověď, kdo zabral jinému státu nějaké území. A nic?"....pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Evidentně jsi rozumu moc nepobral, takže ještě jednou, když pořád požaduješ odpověď na svoji otázku:" Pořád čekám na odpověď, kdo zabral jinému státu nějaké území. A nic?"....pro Velikého Satana je mnohem jednoduchší stávající systém napadeného státu rozjebat, dosadit svoji loutku a jejím prostřednictvím + kolaborující elitou PLNIT zadání svého protektora....je to pro něj výhodné zejména proto, že nemusí nasazovat své síly (max. vytiskne nějaké $-y navíc pro kolaboranty) a o zbytek se postará místní prodejná pakáž, stačí se podívat zde v Čechistánu, event. bývalých soc.státech, severní Africe, Blízkém východě...tam všude plní vůli Satana prodejná dosazená lůza...on se jenom fyzicky nacpe tam, kde mu to geopoliticky bude vyhovovat....takže jestli ani toto nepochopíš, tak budeš muset zajít na stranický sekretariát TOP09 + Gazdíkovců a podobných havlistických sekt. :) tam ti to zajisté rádi vysvětlí a dostaneš to i v psané podobě.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:27 30.04.2019

      Je Kosovo součástí USA? Tak znovu. Rusko anektovalo Krym, jižní Osetii, Abcházii, pokouší se o východní Ukrajinu. Aniž by bylo předtím napadeno a dokonce poté, co smluvně uznalo ...Zobrazit celý příspěvek

      Je Kosovo součástí USA?

      Tak znovu. Rusko anektovalo Krym, jižní Osetii, Abcházii, pokouší se o východní Ukrajinu. Aniž by bylo předtím napadeno a dokonce poté, co smluvně uznalo svrchovanost sousedního státu nad daným územím a zaručilo se, že proti němu nemá a nebude mít územní nároky a nepoužije sílu ani ekonomický nátlak.
      Kdo jiný dělá něco takového?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:28 30.04.2019

      Takže siggi uznáváš, že USA nikomu území neanektovaly?

      Takže siggi uznáváš, že USA nikomu území neanektovaly?

   • technik
    20:06 30.04.2019

    Obsadily? Máš v hlavě mozek? Kolik vlád USA sesadila, kolik civilních obětí staly války ve Vietnamu,Korei,Jugoslávii, destabilizace zemi jako Sýrie,libye,Irák,Afgánistán, opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

    Obsadily? Máš v hlavě mozek? Kolik vlád USA sesadila, kolik civilních obětí staly války ve Vietnamu,Korei,Jugoslávii, destabilizace zemi jako Sýrie,libye,Irák,Afgánistán, opravdu chceš řešit Ukrajinu ???Skrýt celý příspěvek

    • stepan
     21:53 30.04.2019

     On je pokrytec, vymyslel si relativni meritko, podle ktereho se snazi skatulkovat podle vlastniho uvazeni. Takovych meritek vymyslim bambilion. Asi mu chybi selsky rozum.

     On je pokrytec, vymyslel si relativni meritko, podle ktereho se snazi skatulkovat podle vlastniho uvazeni. Takovych meritek vymyslim bambilion. Asi mu chybi selsky rozum.

     • Pavel1
      14:23 01.05.2019

      Jestli si to chceš s technikem rozdat, tak to nemusíš dělat tak okatě.

      Jestli si to chceš s technikem rozdat, tak to nemusíš dělat tak okatě.

    • Pavel1
     14:22 01.05.2019

     Spíš kolik si toho cucáš z palce. Tu primitivní propagandu o americké agresi v Korei by ti nežraly ani děcka v 50. letech. Realita je, že komunistická diktatura na severu přepadla ...Zobrazit celý příspěvek

     Spíš kolik si toho cucáš z palce. Tu primitivní propagandu o americké agresi v Korei by ti nežraly ani děcka v 50. letech. Realita je, že komunistická diktatura na severu přepadla a pokusila se dobýt stát na jihu, totéž Vietnam. Jugoslávii rozesraI nacionalismus, především srbský. Libye a Sýrie byly rozesrány vlastními psychotickými režimy a hraním si na vojáčky a hrabání pod sebe do té míry, že tamní obyvatelstvo nemělo co žrát, přičemž Sýrie se nedotkly USA ani prstíkem. Irák a Afghánistán - občanská válka způsobená vlastním psychopatickým režimem nebo rusáky a pákistánským talibanem. Ruskáckou agresi na Ukrajinu neřeší tak akorát rusáčtí poskoci.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   13:38 30.04.2019

   ale no, toto delenie na stredne tazke tanky snad uz skoncilo v tejto triede a oznacuje sa to MBT. Ibaze by Rusi mali nieco ine relevantne co by tomu Abramsovi mohli postavit. Ak ...Zobrazit celý příspěvek

   ale no, toto delenie na stredne tazke tanky snad uz skoncilo v tejto triede a oznacuje sa to MBT. Ibaze by Rusi mali nieco ine relevantne co by tomu Abramsovi mohli postavit. Ak nie tak je to zrovanavanie relevantne.

   I ked suhlasim. T72/90 vychadza z ineho zadania a poziadaviek ako zapadne tanky a tak je konstruovany co nutne neznamena, ze je zly, len proste iny a ako taky sa hodi na nieco ine a pri inych akceptovatelnych stratach.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   13:58 30.04.2019

   technik, vždyť si "technik" pokud hrozí, že se na bojišti potkají dva tanky, tak je prostě porovnávat musíš. A je jedno, že někdo se drží konstrukce těžkých tanků a druhý střední ...Zobrazit celý příspěvek

   technik, vždyť si "technik" pokud hrozí, že se na bojišti potkají dva tanky, tak je prostě porovnávat musíš. A je jedno, že někdo se drží konstrukce těžkých tanků a druhý střední tanky, rusové nic lepšího proti abramsům nemají, tak musíš porovnávat to o mají. Mají jinou filozofii, šli do tanků lehčích s trojčlennou osádkou a snažili se o minimalizaci siluety vozidla, to že dnes jsou SŘP a kanony tak přesné, ukazuje, že to evidentně nebyla nejlepší cesta.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    20:38 30.04.2019

    Víš já to porovnavam ze zkušeností bigose který uz něco odbojoval ale vždy mě něco překvapilo, třeba cvičení v Německu kdy nás totálně rozjebali nemcouri s Wieslama. V civilu můžeš ...Zobrazit celý příspěvek

    Víš já to porovnavam ze zkušeností bigose který uz něco odbojoval ale vždy mě něco překvapilo, třeba cvičení v Německu kdy nás totálně rozjebali nemcouri s Wieslama. V civilu můžeš porovnávat tanky stejně jako porovnávali nový bvp, postavíš na střelnici, sterilis odpočatý, mašiny maximálně připravený, za prdeli kontejnery plný náhradních dílů. Ale válka je něco jinýho, výstřel z tanků je jen perlička na dorte, než vystrelis na nepřátelský tank jsou to měsíce přesunu, provizorních oprav,systémy trpí vlhkosti pak selhávají a tam teprve poznáš který tank má navrch a tohle je přesně to co rus umí a jako důkaz ti poslouží počty teček v civilu které nadšenci provozují s minimem náhradních dílů.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:47 01.05.2019

     "tohle je přesně to co rus umí a jako důkaz ti poslouží počty teček v civilu které nadšenci provozují s minimem náhradních dílů." Počet T-ček v civilu. Myslíš ty z WW2... Nikdo z ...Zobrazit celý příspěvek

     "tohle je přesně to co rus umí a jako důkaz ti poslouží počty teček v civilu které nadšenci provozují s minimem náhradních dílů."

     Počet T-ček v civilu. Myslíš ty z WW2... Nikdo z nic nestřílí, maximálně někam popojedou otočí věží. Asi jako všechny veterány z té doby. O počtech náhradních dílů si nedělej iluze. Na jeden funkční s brakují desítky dalších.Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
   14:36 30.04.2019

   V poctate ano,ale... Minulosti ukázala i něco jiného jak třeba ta technika byla úspěšná v konfliktech a válkách. Za druhé nebyl to zdaleka jen Černobyl! A ponorky uměl až s ...Zobrazit celý příspěvek

   V poctate ano,ale...
   Minulosti ukázala i něco jiného jak třeba ta technika byla úspěšná v konfliktech a válkách.
   Za druhé nebyl to zdaleka jen Černobyl!
   A ponorky uměl až s příchodem Oscaru,Typhonu a Viktoru a to se teprve vyrovnaly ano v něčem překonávaly.
   Můj názorSkrýt celý příspěvek

  • dusan
   15:12 30.04.2019

   To nie je pravda. Reaktory RBMK mali základný konštručný problém a to ten, že rastom výkonu sa zlepšujú podmienky na štiepnu reakciu má tzv. kladnú hodnotu reaktivity. To bola ...Zobrazit celý příspěvek

   To nie je pravda. Reaktory RBMK mali základný konštručný problém a to ten, že rastom výkonu sa zlepšujú podmienky na štiepnu reakciu má tzv. kladnú hodnotu reaktivity. To bola jedna z príčin havárie. Je to zásadný konštrukčný nedostatok. Má to nejaké výhody - napr. výmenu tyčí počas prevádzky, ale dnes už je priorita bezbečnosť .....Skrýt celý příspěvek

   • technik
    20:22 30.04.2019

    Neplet si konstrukční problém s nevýhodou konstrukce, rusové si byli vědomi že po vypnutí reaktoru musí opětovný rozběh probíhat pozvolna, což ale zavrhli řídící politruci testu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Neplet si konstrukční problém s nevýhodou konstrukce, rusové si byli vědomi že po vypnutí reaktoru musí opětovný rozběh probíhat pozvolna, což ale zavrhli řídící politruci testu a chtěli ho dokončit,takže skokový nárůst výkonu reaktor destabilizoval a přesně jak píšeš kladna hodnota výkonu se postarala o zbytek ale byla to chyba operátorů který se řídily pokyny z vyšších míst a porušily všechny nařízení k ovládání reaktoruSkrýt celý příspěvek

    • Marw
     21:51 30.04.2019

     RBMK mal kopec konstrukcnych problemov. Pocnuc uz spominanim kladnym tepelnym koeficientom reaktivity cez nestatne konstruovane regulacne tyce, nizke obohatenie paliva vdaka ...Zobrazit celý příspěvek

     RBMK mal kopec konstrukcnych problemov. Pocnuc uz spominanim kladnym tepelnym koeficientom reaktivity cez nestatne konstruovane regulacne tyce, nizke obohatenie paliva vdaka ktoremu bol reaktor nachylny na otravu xenonom (co vlastne spustilo cely sled udalosti veduci az k havarii), obrovsku tazko manazovatelnu aktivnu zonu plnu horlaveho grafitu az po tragicky nedostatocny system monitorovania teploty a neutronoveho toku (co opat suvisi s nestatnou konstrukciou aktivnej zony). A samozrejme nemozeme zabudat na celkovo mizernu uroven zabezpecenia a prakticky neexistujuci kontajnement (opat vzhladom na obrovsku aktivnu zonu).

     Mimochodom uz pred tym ako doslo k havarii v Cernobile sa o tychto poblemoch vedelo. Vazna situacia suvisiaca prave s problematickymi regulacnymi tycami nastala nejaky cas predtym v elektrarni Ignalina. Dokonca bol vypracovany navrh na upravu konstrukcie regulacnych tyci a odporucene zvysenie obohatenia paliva. Ale najvyssie miesta hrali mrtveho chrobaka a zmietli to zo stola.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:53 01.05.2019

     " což ale zavrhli řídící politruci testu a chtěli ho dokončit" https://cs.wikipedia.org/wiki/... Byl typický produkt socialistické společnosti. On to měl ...Zobrazit celý příspěvek

     " což ale zavrhli řídící politruci testu a chtěli ho dokončit"

     https://cs.wikipedia.org/wiki/...

     Byl typický produkt socialistické společnosti. On to měl vystudované! Nikoliv stranickou školu!Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:35 30.04.2019

   "Rus ponorky prostě umí, stejně jako reaktory, to že Černobyl krachnul byl problém především operátorů nikoliv samotného reaktoru. " Stačí jen opominou, kolik ponorek ztratily ...Zobrazit celý příspěvek

   "Rus ponorky prostě umí, stejně jako reaktory, to že Černobyl krachnul byl problém především operátorů nikoliv samotného reaktoru. "

   Stačí jen opominou, kolik ponorek ztratily vinou vady na reaktoru, 2 z nejhorších jaderných havarií, a podobně.
   Jinak, už samá pozitiva a světlé zítřky.

   Dusan: "BRMK" - se používali protože bylo potřeba dělat hromady plutonia na Jaderné zbrojení.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    20:16 30.04.2019

    Jirosi prosím připomeňte mi kolik ponorek ztratily vinou vady na reaktoru? Já vám zase připomenu že Amíci dodnes nenašly dvě vodíkové pumy ze zříceného bombardérů,takže tyhle dva ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi prosím připomeňte mi kolik ponorek ztratily vinou vady na reaktoru? Já vám zase připomenu že Amíci dodnes nenašly dvě vodíkové pumy ze zříceného bombardérů,takže tyhle dva idioti si můžou podat ruce ohledně světlých zítřků.Skrýt celý příspěvek

    • Jensek
     13:46 01.05.2019

     A Rusové přesně vědí kde mají všechny své dosud vyrobené atomovky? Ano nejen Američané ztratily atomovky, možná jich bylo i více než dvě, ale v Rusku to nebude jiné.

     A Rusové přesně vědí kde mají všechny své dosud vyrobené atomovky? Ano nejen Američané ztratily atomovky, možná jich bylo i více než dvě, ale v Rusku to nebude jiné.

    • Jirosi
     15:58 01.05.2019

     Vodíkových pum ztratily celkem dost. Většina byla spojena z havarii letounů.

     A jakou to má spojitost z výrobou ponorek a JZ v Rusku?

     Vodíkových pum ztratily celkem dost. Většina byla spojena z havarii letounů.

     A jakou to má spojitost z výrobou ponorek a JZ v Rusku?

 • givicz
  11:22 30.04.2019

  https://topwar.ru/157454-jader... Jedním z příkladů vzniku průlomových technologií mezi ruskými jadernými vědci jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  https://topwar.ru/157454-jader...
  Jedním z příkladů vzniku průlomových technologií mezi ruskými jadernými vědci jsou příklady vytvoření malé jaderné elektrárny pro bezpilotní podvodní vozidlo Poseidon a jaderný raketový motor pro raketu Burevestnik s neomezeným letovým dosahem.

  Neexistují žádné spolehlivé údaje o jaderné elektrárně Poseidon BPU. Pravděpodobně by se jednalo o reaktor s chladivem s tekutým kovem o kapacitě asi 8-10 MW, založený na reaktoru vyvinutém A.P. Aleksandrova (NITI) projekt AMB-8, s tichými magnetohydrodynamickými chladicími čerpadly primárního okruhu.

  Vzhledem ke specifičnosti použití jednotky Poseidon může mít její jaderná energetická jednotka omezenou životnost několik tisíc hodin, což jí neumožní, aby byla přímo zapůjčena pro slibné ponorky, ale ponechává ji jako zdroj technologických řešení.

  Jedná se o přítomnost radiační ochrany v jaderné elektrárně v jednotce Poseidon. Na jedné straně absence posádky nevyžaduje plnou radiační ochranu, pouze takzvanou Ochranné prostory "Shadow" s citlivými zařízeními.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:34 30.04.2019

   Malé reaktory byly vyvinuty již v 50. letech. Pro použití v kosmických sondách, v letadlech, v ponorkách. Jenom se nakonec nepoužívaly, protože jejich vyzařování bylo pro lidi ...Zobrazit celý příspěvek

   Malé reaktory byly vyvinuty již v 50. letech. Pro použití v kosmických sondách, v letadlech, v ponorkách. Jenom se nakonec nepoužívaly, protože jejich vyzařování bylo pro lidi nebezpečné.

   Mnoho zdaru hochům v Belgorodu, až kolem toho budou chodit.Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    11:52 30.04.2019

    GlobeElement neměj obavu o hochy z Belgorodu... Rusové mají nejlepší jaderné technologie na světě ... dokazují to jak v armádním použití tak i v civilním využití atomu...

    GlobeElement neměj obavu o hochy z Belgorodu... Rusové mají nejlepší jaderné technologie na světě ... dokazují to jak v armádním použití tak i v civilním využití atomu...

    • GlobeElement
     12:11 30.04.2019

     Jo, to vysvětluj lidem v Černobylu.

     Jo, to vysvětluj lidem v Černobylu.

     • Miroslav
      12:42 30.04.2019

      Mám takú skúsenosť s rusofilmi, že keď príde reč na Černobyl tak to sa Ruska netýka, to je Ukrajina ale keď je reč o lietadlách tak AN-225 je dodnes ,,ruský". Nehľadiac na to, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Mám takú skúsenosť s rusofilmi, že keď príde reč na Černobyl tak to sa Ruska netýka, to je Ukrajina ale keď je reč o lietadlách tak AN-225 je dodnes ,,ruský". Nehľadiac na to, že bol naprojektovaný a vyrobený na Ukrajine, v ukrajinskej kancelárií pod vedením ukrajinského konštruktéra a dodnes patrí ukrajinskej firme, stojanku má na Ukrajine, je v ukrajinských farbách a s ukrajinskou registráciou. To už je ruské lietadlo lebo vtedy bol ešte ZSSR.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:53 30.04.2019

      Jo, to znám. Hitlera porazilo Rusko, ale ČSSR napadl a okupoval SSSR, který neměl s Ruskem nic společného.

      Jo, to znám. Hitlera porazilo Rusko, ale ČSSR napadl a okupoval SSSR, který neměl s Ruskem nic společného.

     • palo satko
      13:41 30.04.2019

      Globe, dororucujem ti si precitat Stalinovu rec na slavnostnom zhromazdeni k Vitazstvu. Extra podakoval ruskemu narodu, ktory niesol najviac tarchu vojny. Bohuzial nasi dnesni ...Zobrazit celý příspěvek

      Globe, dororucujem ti si precitat Stalinovu rec na slavnostnom zhromazdeni k Vitazstvu. Extra podakoval ruskemu narodu, ktory niesol najviac tarchu vojny. Bohuzial nasi dnesni spojenci, potomkovia banderovcov, Armii Krajowej, nackov z z Pobaltia, nie si detmi Osloboditelov CSR.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     12:13 30.04.2019

     Ty jsi určitě ten pravý, kdo to dokáže posoudit ;-))).

     Ty jsi určitě ten pravý, kdo to dokáže posoudit ;-))).

     • Miroslav
      12:33 30.04.2019

      To vieš, Rusi majú všetko najväčšie a najlepšie. Aj hodinky majú vraj najrýchlejšie na svete.

      To vieš, Rusi majú všetko najväčšie a najlepšie. Aj hodinky majú vraj najrýchlejšie na svete.

     • GlobeElement
      12:39 30.04.2019

      A největší trpaslíky na planetě. Rusko se chytlo do pasti příjmů ze surovin. Kdysi na tom skončilo Španělsko, když vozilo stříbro a zlato z kolonií. Funguje to tak, že ...Zobrazit celý příspěvek

      A největší trpaslíky na planetě.

      Rusko se chytlo do pasti příjmů ze surovin. Kdysi na tom skončilo Španělsko, když vozilo stříbro a zlato z kolonií. Funguje to tak, že nejsnadnější cestou k penězům je dobývání a prodej surovin, které jsou snadno dostupné. Dělat cokoliv jiného se nevyplatí, všechno je možno relativně lacino dovézt ze zahraničí a zaplatit těmi levně získanými surovinami.

      Ale to vede k závislosti na dovozu. Vlastní výroba čehokoli stagnuje, nejsou technologie, nejsou lidi, není vývoj. Pokud suroviny dojdou, nebo po nic klesne poptávka, znamená to vážné potíže a kolaps ekonomiky.

      Čeká to Araby, čeká to Rusko, Venezuela už to zažila.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:46 30.04.2019

      Arabáci aspoň investujú do turistiky. Stavajú umelé ostrovy, Lyžiarsku zjazdovku uprostred púšte... Dobre vedia čo by to pre nich znamenalo keď nebudú investovať ale všetko ...Zobrazit celý příspěvek

      Arabáci aspoň investujú do turistiky. Stavajú umelé ostrovy, Lyžiarsku zjazdovku uprostred púšte... Dobre vedia čo by to pre nich znamenalo keď nebudú investovať ale všetko prežerú. A rusi budú mať jadrové ponorky ktoré budú potápať uprostred oceánu lebo nebudú mať na ich prevádzku a likvidáciuSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:08 30.04.2019

      Nejsou Arabi jako Arabi.

      SAE investují do rozvoje obchodu a logistiky. Ale SA nic z toho.

      A Rusko investuje do jaderných zbraní.

      Nejsou Arabi jako Arabi.

      SAE investují do rozvoje obchodu a logistiky. Ale SA nic z toho.

      A Rusko investuje do jaderných zbraní.

     • Jirosi
      19:20 30.04.2019

      GlobeElement: Španělsko nezkrachovalo na tom, že by jim to zlato, stříbro došlo. Ale na tom, že ho dovezli tolik že ztratilo na hodnotě(devalvace)

      GlobeElement: Španělsko nezkrachovalo na tom, že by jim to zlato, stříbro došlo. Ale na tom, že ho dovezli tolik že ztratilo na hodnotě(devalvace)

 • hondar
  10:58 30.04.2019

  Jen se zeptám. Co znamená balistická ponorka? Je to překlep, nebo to označení skutečně existuje?

  Jen se zeptám. Co znamená balistická ponorka? Je to překlep, nebo to označení skutečně existuje?

  • GlobeElement
   11:35 30.04.2019

   Nejspíš špatný překlad z balistic missile submarine.

   Nejspíš špatný překlad z balistic missile submarine.

   • logik
    15:54 30.04.2019

    I v angličtině se to někdy zkracuje balistic submarine. Takže blbý překlad to není, je to prostě nelogická zkratka.

    I v angličtině se to někdy zkracuje balistic submarine. Takže blbý překlad to není, je to prostě nelogická zkratka.

 • givicz
  10:55 30.04.2019

  Já myslím, že to Vladimir Putin řekl nedávno jasně ... když nebude Rusko tak nebude existovat žádná země na světě... k tomuto účelu existují nové ruské zbraně jako je Poseidon nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Já myslím, že to Vladimir Putin řekl nedávno jasně ... když nebude Rusko tak nebude existovat žádná země na světě... k tomuto účelu existují nové ruské zbraně jako je Poseidon nebo hypersonický raketový „kluzák“ Avangard... díky těmto zbraním se nikdo neopováží na Rusko zaútočit...

  Три преимущества системы "Посейдон", на которые у США нет ответа ( Tři přednosti systému Poseidon, na který USA nemají odpověď)
  https://military.pravda.ru/141...

  Podrobnosti o nové ruské zbrani komentuje pro Pravda.Ru předseda Všeruského hnutí pro podporu loďstva, kapitán prvního stupně v záloze Michail Něnašev.
  Jedná se o nová bezpilotní torpéda, minilodě. To znamená, že v lodi (hypoteticky Bělgorod) je další loď. Jedná se o velké torpédo, vyzbrojené 100 megatunovou jadernou hlavicí, která v případě potřeby rozbije půl státu na padrť. Tento aspekt je třeba zdůraznit. Za druhé, Poseidony jsou pokračováním našich národních projektů. V 70. letech jsme již měli taková torpéda, která vyvíjela rychlost pod 400 km za hodinu. Poseidon je pro nás tedy výrazem úspěšné práce vědeckých center naší země a celkově vojensko-průmyslového komplexu. Proto se nejedná pouze o soutěž podle principu, kdo koho rychleji zničí, ale je to také vyjádření vedoucího postavení našeho vojensko-průmyslového komplexu. Není to plýtvání peněz za nějaké neznámé projekty, ale je to forma ochrany 150-ti miliónové země.

  Na rozdíl od mezikontinentálních balistických raket, tato torpéda nemusí překonávat protiraketovou obranu, proti nim je možné použít pouze protiponorkovou a protitorpédovou obranu. Protože Poseidony mohou působit v hloubce 1000 metrů, tak, když se budou přibližovat k pobřeží USA v takové hloubce, je nebude možné objevit. To zaprvé.

  Zadruhé, Poseidon je navržen tak, aby mohl být dopraven do dané oblasti dlouho před zasazením úderu a aby ho mohl zasadit na povel prostřednictvím systému komunikace. To znamená, že nelétají jako rakety, jsou již v oblasti, ze které mohou útočit na povel vedení země, když se budeme bránit před útokem. Nedej bože, samozřejmě.

  Zatřetí, vzhledem k tomu, že v Poseidonu je atomový reaktor (nikdo nemá takové zbraně), znamená to, že je nemožné ho nejen detekovat, ale také dohnat a zničit, pokud se ho přece jen podaří odhalit. Ani Američané, ani Evropané nemají taková torpéda, která by mohla Poseidon zničit. Jejich rychlost je mnohem menší. Proto je v západních médiích tolik povyku, protože to je naše jasná výhoda, je to naše jasná odpověď. Takový jekot, taková hysterie je z bezmocnosti. Když Rusku hrozí, vědí, že tímto způsobem odpovíme, že se nebudou moci před naší odplatou skrýt.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   11:31 30.04.2019

   Navlas to isté hovorili aj Sovieti (Putin to iba zobral cez kopírák, ako mnoho iného) a kde už je ZSSR, kým ostatné krajiny sveta veselo existujú ďalej. Ani s RF to nebude inak. ...Zobrazit celý příspěvek

   Navlas to isté hovorili aj Sovieti (Putin to iba zobral cez kopírák, ako mnoho iného) a kde už je ZSSR, kým ostatné krajiny sveta veselo existujú ďalej. Ani s RF to nebude inak. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:31 30.04.2019

   Zas ta pitomá ruská paranoia o tom, jak na něj chtějí všichni útočit. Kdo konkrétně, prosím? A taky by mne zajímalo, jak mohou vědět, kam to torpédo doplave. Co když se otočí a ...Zobrazit celý příspěvek

   Zas ta pitomá ruská paranoia o tom, jak na něj chtějí všichni útočit. Kdo konkrétně, prosím?

   A taky by mne zajímalo, jak mohou vědět, kam to torpédo doplave. Co když se otočí a napere to do Ruska?Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:32 30.04.2019

   Navíc, pokud má Poseidon jaderný reaktor, dá se detekovat pomocí tepelné stopy.

   Navíc, pokud má Poseidon jaderný reaktor, dá se detekovat pomocí tepelné stopy.

   • satai
    12:07 30.04.2019

    A brutální magnetická anomálie a hluk...

    Asi pro něj hraje větší hloubka, ale tu také nebude používat všude.

    A brutální magnetická anomálie a hluk...

    Asi pro něj hraje větší hloubka, ale tu také nebude používat všude.

    • GlobeElement
     12:18 30.04.2019

     No, plout ve velké hloubce v místech, kde je mělčina, to bude legrace. Ve skutečnosti jsou v okolí kontinentů moře poměrně mělká, okolo 100m. Cokoliv, co pluje kilometr pod ...Zobrazit celý příspěvek

     No, plout ve velké hloubce v místech, kde je mělčina, to bude legrace. Ve skutečnosti jsou v okolí kontinentů moře poměrně mělká, okolo 100m. Cokoliv, co pluje kilometr pod hladinou, narazí do země už desítky kilometrů od pobřeží.

     Navigace pod hladinou není žádná sranda. Není tam vidět, jsou tam proudy nahoru, dolů, doleva, doprava, mění se teplota vody a reliéf dna je stejně hrbolatý, jako na suchu. Odpálit cokoliv kilometr pod hladinou s tím, že to popluje určeným směrem je podobné, jako když nějakým směrem hodíte vlaštovku.

     Udělal by to fakt jenom zoufalec.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      12:29 30.04.2019

      Proto také píši, že ta hloubka nelze použít všude.

      Navigace se dá částečně řešit inerciální navigací, ale kopec problémů zůstane i tak.

      Proto také píši, že ta hloubka nelze použít všude.

      Navigace se dá částečně řešit inerciální navigací, ale kopec problémů zůstane i tak.

     • Slavoslav
      12:40 30.04.2019

      satai presnost inercialnej navigacie klesa s casom a toto by malo cihat cele tyzdne na svoju prilezitost. Bud bude nehybne lezat na znamej polohe od ktorej sa odpichne, alebo si ...Zobrazit celý příspěvek

      satai

      presnost inercialnej navigacie klesa s casom a toto by malo cihat cele tyzdne na svoju prilezitost. Bud bude nehybne lezat na znamej polohe od ktorej sa odpichne, alebo si to bude musiet overit po urcitom case polohu inym sposobomSkrýt celý příspěvek

  • Lukash
   11:35 30.04.2019

   Tou reakciou si iba potrvdil to čo tu tvrdia všetci čo sú pri zmysloch, a to že rusko zaspalo v časoch ZSSR a nič sa tam nezmenilo. Takže je to hrozba pre našu kulturu a sposob ...Zobrazit celý příspěvek

   Tou reakciou si iba potrvdil to čo tu tvrdia všetci čo sú pri zmysloch, a to že rusko zaspalo v časoch ZSSR a nič sa tam nezmenilo. Takže je to hrozba pre našu kulturu a sposob života. Treba ich ignorovať pokiaľ tieto vyhlásenia zostanu pre domáce publikum a nebudu zasahovať do diania v okolitých krajinách. Nech si veria svojej pozicii svetovej velmoci aj nadalej.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:17 30.04.2019

   Takove rychlosti u plavidel jsou naprosté scifi. Umi to jen kavitační efekt a ten je zase nesmírně hlučný, takže je snadno zjistitelný.

   Takove rychlosti u plavidel jsou naprosté scifi. Umi to jen kavitační efekt a ten je zase nesmírně hlučný, takže je snadno zjistitelný.

  • Jensek
   12:33 30.04.2019

   Máme tady tedy super torpédo s dlouhým dosahem. Zajímala by mě jak je vyřešena navigace, orientace v prostoru zvláště ve velké hloubce, obrana proti odhalení a zničení. Ono to s ...Zobrazit celý příspěvek

   Máme tady tedy super torpédo s dlouhým dosahem. Zajímala by mě jak je vyřešena navigace, orientace v prostoru zvláště ve velké hloubce, obrana proti odhalení a zničení. Ono to s tím zas tak horké nebude a to super tam zase vykouzlila propaganda. Vlastně tady máme jen jaderné torpédo, které nejspíše přeplune oceán a snad se i dokáže trefit na cíl.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:52 30.04.2019

    Že by další Kaiten ? :-).

    Že by další Kaiten ? :-).

  • RiMr71
   13:35 30.04.2019

   Jj... tohle je jen další verze toho samého jako když se opilý rusák potácí Prahou a provokuje ostatní kolemjdoucí "Chceš přes držku?!" Prostě primitivní národ, založený na agresi, ...Zobrazit celý příspěvek

   Jj... tohle je jen další verze toho samého jako když se opilý rusák potácí Prahou a provokuje ostatní kolemjdoucí "Chceš přes držku?!"
   Prostě primitivní národ, založený na agresi, vyhrožování a lžích. Každý slušný člověk se mu vyhne, každého zmanipulovaného obyčejného Rusa je mu líto a každým nerusem který z bůhvíjakých důvodů bojuje za tuto "Říši zla" (R. Reagan) hluboce opovrhuje.
   Být tady ještě německý protektorát, tak máš na gestapu vlastní nástěnku "Kolaborant roku".Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:05 30.04.2019

   "když nebude Rusko tak nebude existovat žádná země na světě... k tomuto účelu existují nové ruské zbraně jako je Poseidon nebo hypersonický raketový „kluzák“ Avangard" Ten kluzák ...Zobrazit celý příspěvek

   "když nebude Rusko tak nebude existovat žádná země na světě... k tomuto účelu existují nové ruské zbraně jako je Poseidon nebo hypersonický raketový „kluzák“ Avangard"

   Ten kluzák je pro kolik členů politbyra a jejich "tun" zlata?
   Letí se i z rodinami?

   Potápějí se jim ponorky i z celou posádkou, co budou dělat až se jim podělá něco na tomhle torpédu?
   Tvářit se, že se jich to netýká jako vždy.... A mezi tím, zasrat sajrajtem půl světa.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  10:42 30.04.2019

  Já si říkám, proč vydat tolik peněz a kapacit a postavit takovou obrovskou věc a pak na ni naložit zbraň, kterou nikdy nepoužiju? A pokud jo, bude mi to k ničemu, protože budu ...Zobrazit celý příspěvek

  Já si říkám, proč vydat tolik peněz a kapacit a postavit takovou obrovskou věc a pak na ni naložit zbraň, kterou nikdy nepoužiju? A pokud jo, bude mi to k ničemu, protože budu mrtvý?

  Takže buďto má jiný účel, než deklarovaný, nebo je vyzbrojení Poseidony skutečně nouzové, provizorní řešení, než se najde nějaké lepší a do té doby bude ponorka v podstatě provozována hlavně proto, aby se cvičila posádka a loď nezrezivěla (nebo její dostavbu někdo neškrtl).
  Je jistě možné, že se de facto jedná o mateřskou loď pro Lošarik. To by měl být v podstatě batyskaf pro hluboké ponory, ale nebude mít moc velký akční rádius a tak potřebuje, aby ho na místo určení něco dovezlo.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:53 30.04.2019

   Ta prozaická údržba podvodních instalací mi přijde jako mnohem pravděpodobnější vysvětlení, než nějaká podvodní Hvězda smrti.

   Ta prozaická údržba podvodních instalací mi přijde jako mnohem pravděpodobnější vysvětlení, než nějaká podvodní Hvězda smrti.

 • strikehawk
  09:08 30.04.2019

  Už je to tady jak za socialismu. Článek zajímavý, téměř apolitický, soustředící se na odborný popis nové ponorky. Ale na závěr musel autor přidat zcela nesmyslný a tendenční ...Zobrazit celý příspěvek

  Už je to tady jak za socialismu. Článek zajímavý, téměř apolitický, soustředící se na odborný popis nové ponorky.
  Ale na závěr musel autor přidat zcela nesmyslný a tendenční dovětek o rozkladu ruského hospodářství čímž mi připomněl podobné články v ATOM a LK před 30ti lety , které končili obdobně....jen se tehdy hospodářsky rozkládalo USA, NATO apod....Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   10:18 30.04.2019

   Na jednu stranu souhlas. Lepší držet se tématu, na druhou stranu ekonomika a její stav jsou určující pro vojenské výdaje. A nemám pocit, že by ruská ekonomika trhala rekordy.

   Na jednu stranu souhlas. Lepší držet se tématu, na druhou stranu ekonomika a její stav jsou určující pro vojenské výdaje. A nemám pocit, že by ruská ekonomika trhala rekordy.

   • Olivav
    10:23 30.04.2019

    To sice netrhá, ale není tak zadlužená. Má přebytky, což má jen Německo a Jižní Korea. Co se týká rezerv, tak to je taky jinde. Rozhodně to asi proroský Bloomberg a podobná média ...Zobrazit celý příspěvek

    To sice netrhá, ale není tak zadlužená. Má přebytky, což má jen Německo a Jižní Korea. Co se týká rezerv, tak to je taky jinde. Rozhodně to asi proroský Bloomberg a podobná média přehnala, když něco takového vypouštějí do světa.

    RF má jiný zásadní a těžce překonatelný problém. Zastaralá průmyslová základna, kterou není snadné modernizovat. Proto dokáží postavit pěknou kusovku, ale série jsou v nedohlednu.

    A tenhle offtopic je i v článku jen proto, aby tu vznikl flame war.Skrýt celý příspěvek

    • Jensek
     10:38 30.04.2019

     Rezervy jsou super a dluhy špatný, ale bez zadlužení si ekonomickou dominanci v dnešní době nemůže dovolit nikdo a celkové výhry neučuje síla frontových jednotek, ale za nimi ...Zobrazit celý příspěvek

     Rezervy jsou super a dluhy špatný, ale bez zadlužení si ekonomickou dominanci v dnešní době nemůže dovolit nikdo a celkové výhry neučuje síla frontových jednotek, ale za nimi stojící logistika a za tím vším ekonomika státu. Německo a Korea si myslím, že mají spíš štěstí nebo rozumné vůdce, že rezervy ještě nerozpustily.Skrýt celý příspěvek

    • Horny
     10:44 30.04.2019

     Jen k tomu zadlužení; nejde o to, kolik ekonomika dluží, ale zda dokáže dluh splácet (obsluhovat/umořovat) a především zda je natolik důvěryhodná, aby ji investoři byli ochotni ...Zobrazit celý příspěvek

     Jen k tomu zadlužení;
     nejde o to, kolik ekonomika dluží, ale zda dokáže dluh splácet (obsluhovat/umořovat) a především zda je natolik důvěryhodná, aby ji investoři byli ochotni nadále půjčovat.
     Ekonomika může dlužit třeba dvacet biliónů, ale pokud dokáže splácet úroky a hlavně pokud se stále najde někdo ochotný ji znovu půjčit, tak se vlastně nic neděje.
     Naproti tomu lze zbankrotovat i s poměrně malým dluhem, pokud se nepodaří sehnat peníze na jeho obsluhu.

     Vždycky když dojde na otázky ekonomiky, argumentuje se nízkým dluhem RF.
     Ale skutečným problémem je struktura ekonomiky, zásadní závislost na exportu surovin, která po rozpadu SSSR navíc ještě vzrostla, dále masivní vnitřní dluh v oblasti zdravotnictví, školství, průmyslu atd., což v kombinaci s neexistujícím právním státem (odrazuje zahraniční investory) způsobuje, že rusové se sice můžou chlubit malým zadlužením státu, ten je ovšem ve finále chudý jak na peníze, tak na schopné lidi a nedokáže dotáhnout do konce žádný větší projekt.Skrýt celý příspěvek

     • Jensek
      10:51 30.04.2019

      Horny naprosto nádherně schrnutá problematika.

      Horny naprosto nádherně schrnutá problematika.

     • GlobeElement
      11:51 30.04.2019

      Asi tak. Člověk s příjmem 100 000 Kč měsíčně vydrží i milionový dluh, pro někoho s platem 15 000 Kč jsou i tisícovky problém.

      Asi tak. Člověk s příjmem 100 000 Kč měsíčně vydrží i milionový dluh, pro někoho s platem 15 000 Kč jsou i tisícovky problém.

     • vantom
      14:02 30.04.2019

      Řekl bych, že je to dobře shrnuto. Přesto, kdo z Vás, kdo ekonomice rozumí si vsadí, že USA to potáhnou takhle věčně, sorry aspoň 50 let.... (vnější problémy s ataky na dominanci ...Zobrazit celý příspěvek

      Řekl bych, že je to dobře shrnuto. Přesto, kdo z Vás, kdo ekonomice rozumí si vsadí, že USA to potáhnou takhle věčně, sorry aspoň 50 let.... (vnější problémy s ataky na dominanci dolaru, vlastní militarizace čili armádní projekty se stávají neúnosně drahé - vnitřní problémy - v čele stojí super ekonomové jako Trump a do čela se tam derou taková esa jako Ocasio-Cortez)Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     12:20 30.04.2019

     Homeles na Hlavaku je také bez dluhu. Je snad na tom lip nez normalni clovek s hypotékou na barak ?

     Homeles na Hlavaku je také bez dluhu. Je snad na tom lip nez normalni clovek s hypotékou na barak ?

  • Jensek
   10:25 30.04.2019

   Taky souhlasím, ale jak jinak to má člověk napsat, když už se chce o něčem takovém bavit? Vždycky to bude kontroverzní a ještě k tomu, když se tenhle styl hojně využíval za ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky souhlasím, ale jak jinak to má člověk napsat, když už se chce o něčem takovém bavit? Vždycky to bude kontroverzní a ještě k tomu, když se tenhle styl hojně využíval za komunismu. Prostě člověk si nevybere.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:35 30.04.2019

   Všetko sa síce dá napísať aj jemnejšie (súhlas s Olivavovou tézou o snahe o flame), no ale keď si vezmeme, že je reč o hospodárstve krajiny, ktorá je v pozoruhodne mnohých ohľadoch ...Zobrazit celý příspěvek

   Všetko sa síce dá napísať aj jemnejšie (súhlas s Olivavovou tézou o snahe o flame), no ale keď si vezmeme, že je reč o hospodárstve krajiny, ktorá je v pozoruhodne mnohých ohľadoch v podobnej situácii ako ZSSR vo svojich koncoch ... tá poznámka nie je až taká nezmyselná.Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    11:01 30.04.2019

    PavolR ... Rusko má rekordně nízkou zadluženost... rekordní zásoby zlata, rekordní devizové rezervy a ikdyž jsou na ně uvaleny sankce tak rostou ... málo ale rostou a to mají těsně ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR ... Rusko má rekordně nízkou zadluženost... rekordní zásoby zlata, rekordní devizové rezervy a ikdyž jsou na ně uvaleny sankce tak rostou ... málo ale rostou a to mají těsně před spuštěním velké projekty jako je Turecký proud, Síla Sibiře atp...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     11:33 30.04.2019

     Na takéto sa hovorieva: "Dočkaj času, jak hus klasu".

     Na takéto sa hovorieva: "Dočkaj času, jak hus klasu".

    • GlobeElement
     11:37 30.04.2019

     Rusko má obrovskou vnitřní zadluženost danou chybějícími investicemi prakticky do čehokoliv. Copak neznáš to podobenství o třech hřivnách zlata a třech synech?

     Rusko má obrovskou vnitřní zadluženost danou chybějícími investicemi prakticky do čehokoliv. Copak neznáš to podobenství o třech hřivnách zlata a třech synech?

    • Lukash
     11:41 30.04.2019

     majú všetko rekordné a vidiš napriek tomu sú tam kde sú...kde asi udelali soudruzi chybu...

     majú všetko rekordné a vidiš napriek tomu sú tam kde sú...kde asi udelali soudruzi chybu...

    • Horny
     12:09 30.04.2019

     Jen malý podotek k těm zásobám zlata - jeho cena v současnosti na světovém trhu soustavně klesá. Rusko ho ale nakupuje co to dá, čímž docela tratí (mění měnu s +- stabilní hodnotou ...Zobrazit celý příspěvek

     Jen malý podotek k těm zásobám zlata - jeho cena v současnosti na světovém trhu soustavně klesá. Rusko ho ale nakupuje co to dá, čímž docela tratí (mění měnu s +- stabilní hodnotou za komoditu, jejíž hodnota stále klesá), potože je otázkou, kdy se vývoj obrátí a jestli se vůbec v nejbližších letech taková investice zhodnotí (prakticky všichni ekonomové se shodují že ne).
     Zlato je navíc jako rezerva dost nepraktické, protože se musí napřed prodat, což je ve chvíli, kdy je jeho cena nízká (jako teď) docela dost ztrátové.

     Ledaže se Rusko hromaděním velkých zásob zlata připravuje na bankrot a faktické odříznutí se od světového měnového systému (což se v minulosti stalo Argentině).
     V takovém případě by velká zásoba zlata umožňující převedení měny zpět na zlatý standart určitě neuškodila...Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      13:11 30.04.2019

      Horny... si děláš srandu ne ??? zde máš DLOUHODOBOU cenu zlata ...Zobrazit celý příspěvek

      Horny... si děláš srandu ne ??? zde máš DLOUHODOBOU cenu zlata :
      https://www.kurzy.cz/komodity/...

      v roce 2005 byla cena za trojskou unci 400 USD dne je cena 1280 USD za trojskou unci ...

      Zlato získává na lesku, centrální banky masivně přikupují
      10. dubna 2019
      Více na https://www.e15.cz/byznys/burz...

      Ruská vláda skupuje prakticky všechno zlato co doma vytěží.. jestliže budou pokračovat tímto tempem tak odhaduji rok dva a budou na třetím místě v zásobách zlata na světě (teď jsou pátí) , kdy jim již moc nebude chybět do druhého Německa, které také předstihnou jestliže to bude takto pokračovat...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:23 30.04.2019

      Měl bys rozlišovat investiční zlato a zlato jako reálný kov. Investiční zlato je ve skutečnosti jen číslo někde v záznamech. Ale reálný kov je surovina. Rozdíl je v tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Měl bys rozlišovat investiční zlato a zlato jako reálný kov.
      Investiční zlato je ve skutečnosti jen číslo někde v záznamech. Ale reálný kov je surovina. Rozdíl je v tom, že investiční zlato nemusíš skladovat, nemusíš mít trezor nebo schránku v bance a prodáš jej za pár minut na burze.
      Reálný kov skladovat a hlídat musíš a jeho prodej je zatížen náklady na převoz a další manipulaci. Investoři reálný kov nekupují, protože náklady na manipulaci s ním znamenají snížení příjmu z prodeje až o desítky procent. Jinak řečeno - když koupíš zlatou cihlu tak náklady na její skladování a ochranu za určitou dobu převýší hodnotu té zlaté cihly. To se ti u virtuálního investičního zlata nestane.

      Ať si Rusko ty své zlaté cihly skladuje. Chytřejší by sice bylo vrazit peníze do rozvoje země, do technologií, do výzkumu, do infrastruktury, aby se rozmnožily, ale je to jeho věc.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:54 30.04.2019

      Horny, to co tu nyní západ provozuje je spíše ruská ruleta než ekonomika. Mají ekonomiku na tom, že všichni dluží všem a nikdo dluhy nesplácí a věřitelé existují pouze z úroků. ...Zobrazit celý příspěvek

      Horny, to co tu nyní západ provozuje je spíše ruská ruleta než ekonomika. Mají ekonomiku na tom, že všichni dluží všem a nikdo dluhy nesplácí a věřitelé existují pouze z úroků. Lžeme si do vlastní kapsy, zatím to funguje, možná to bude fungovat ještě hodně dlouho, ale z historie je jasné, že dluhy se platit mají.
      "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou" ...ale ti co dnes půjčují, nám nepůjčují z ničeho jiného, než z toho že si na to taky půjčili.

      A asi bude jedno, že "prakticky všichni ekonomové se shodují že ne" co tu tvrdili ekonomové v roce 2007, před krizí?

      Rusko má nepopíratelnou výhodu v tom, že pokud vše kiksne, tak sice budou chvílí dřít bídu z nouzí, ale mají na svém území zdroje energie, zemědělsky využitelnou půdu a snad zásoby všech prvků periodické soustavy. Lidi jim tam vydrží více, u nás stačí na svátky zavřít supermarkety a lidi brečí.Skrýt celý příspěvek

     • vantom
      14:07 30.04.2019

      Myslíš, že s tímhle připravují na vlastní bankrot? Pověz, čeho všichni bojí a nikdo o tom nemluví..

      Myslíš, že s tímhle připravují na vlastní bankrot? Pověz, čeho všichni bojí a nikdo o tom nemluví..

     • givicz
      14:51 30.04.2019

      Další krize může mít dalekosáhlejší následky než ta minulá. Zadlužení států enormně vzrostlo
      28. dubna 2019
      Více na https://www.e15.cz/dluhova-kri...

      Další krize může mít dalekosáhlejší následky než ta minulá. Zadlužení států enormně vzrostlo
      28. dubna 2019
      Více na https://www.e15.cz/dluhova-kri...

     • Jirosi
      18:35 30.04.2019

      flanker.jirka: Krize bude, je to opakující se prvek v ekonomice. Asi jako hlásit, že zítra vyjde slunce. Ale nechápu proč má stále někdo nutnost hlásat konec kapitalismu. Od roku ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Krize bude, je to opakující se prvek v ekonomice. Asi jako hlásit, že zítra vyjde slunce.
      Ale nechápu proč má stále někdo nutnost hlásat konec kapitalismu.

      Od roku 1602 tu máme "akcie"...
      Roku 1720 už tu byla první krize..
      https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • vojta
   10:36 30.04.2019

   Ono se pořád srovnává SSSR + Východní blok s dnešní Ruskou Federací. To je těžko souměřitelné. Zároveň takový úhel pohledu Rusové aktivně podporují. Rusku se daří lépe než v ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono se pořád srovnává SSSR + Východní blok s dnešní Ruskou Federací. To je těžko souměřitelné.
   Zároveň takový úhel pohledu Rusové aktivně podporují.
   Rusku se daří lépe než v devadesátých letech, kdy ruská mafie + oligarchové vyváděli peníze na Západ. To sice stále pokračuje, ale pouze v malém.
   Na druhou stranu jsou tu sankce.
   Takže rozklad asi ne, spíš stagnace.Skrýt celý příspěvek

   • Jensek
    10:49 30.04.2019

    Určitě je na tom lépe než za SSSR, ale ostatní státy se taky posunuly, takže by se dalo říct, že ten rozdíl je tam podobný. Dlouhodobá stagnace je začátek rozpadu, uvídí se za 50 ...Zobrazit celý příspěvek

    Určitě je na tom lépe než za SSSR, ale ostatní státy se taky posunuly, takže by se dalo říct, že ten rozdíl je tam podobný. Dlouhodobá stagnace je začátek rozpadu, uvídí se za 50 let jak na tom bude RF, ale pokud bude pokračovat v tom co dělá, tak nevím nevím. Přeci jenom jednu studenou válku neustála a druhá se zdá být už za dveřmi.Skrýt celý příspěvek

    • vojta
     10:53 30.04.2019

     Já to myslel trochu jinak. V dobách SSSR žila Rudá armáda z mnohem většího záhonu než dnes :-)

     Já to myslel trochu jinak. V dobách SSSR žila Rudá armáda z mnohem většího záhonu než dnes :-)

     • Jensek
      12:16 30.04.2019

      Tak to bohužel skoro každá, už to není co bývalo a ještě je to dražší.

      Tak to bohužel skoro každá, už to není co bývalo a ještě je to dražší.

  • GlobeElement
   10:44 30.04.2019

   V daném kontextu je to ovšem pravda. Rusko čím dál víc vrčí, aby zastrašilo potenciální soupeře, protože cítí, že je slabší. V konvenčním střetu by prohrálo a tak se mu snaží ...Zobrazit celý příspěvek

   V daném kontextu je to ovšem pravda. Rusko čím dál víc vrčí, aby zastrašilo potenciální soupeře, protože cítí, že je slabší. V konvenčním střetu by prohrálo a tak se mu snaží zabránit jaderným vyhrožováním.Skrýt celý příspěvek

  • siggi
   12:42 30.04.2019

   Naprostý souhlas s vyřčeným - autor jenom potvrdil, že absolvoval kurz propagandisty, nikoliv studium žurnalistiky....a co se týká ekonomických výhrad některých zdejších ...Zobrazit celý příspěvek

   Naprostý souhlas s vyřčeným - autor jenom potvrdil, že absolvoval kurz propagandisty, nikoliv studium žurnalistiky....a co se týká ekonomických výhrad některých zdejších "bojovníků za svobodný svět" vůči Rusku, tak je nutno si uvědomit, že funguje v režimu různých sankcí a omezení ještě z dob utvoření Sovětského Ruska v 30.-tých létech, v podstatě tyto sankce nikdy nepřestaly....dnes je to v rámci doktríny "Zadržování Ruska" - poněvaž nechce skákat, jak Veliký Satan píská....:)...být kolaborantem, zrádcem a ještě se tomu smát lze pouze u "dědičných gójimů", čehož stát Čechistán je důkazem :):). A rovněž nikdo tady nezmínil takovou "nepodstatnou" věc - že se Rusko stalo NEJVĚTŠÍM exportérem a výrobcem zemědělské produkce s enormím nárustem do budoucna, kdy bude zásobovat většinu světa. Geneticky nezamořena a odpočinutá půda skýtá pomyslné ElDorádo pro BIO potraviny, na které již Západní polokoule nikdy nedosáhne, páč tam vše zasvinilo GMO...a jako jistě každý zdejší "válečný hrdina" dobře ví - že s prázdným bachorem se válka NEVYHRÁVÁ.....:)…..takže si agresor své super zbraně v maxi počtech může zasunout tam, kde slunce nikdy nesvítí....:):)Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:56 30.04.2019

    1) Rusko má tendenci se nekontrolovaně šířit všemi směry, takže jeho zadržování je nezbytné. 2) Rusko má velmi málo kvalitní zemědělské půdy, tu má Ukrajina. Takže s tím exportem ...Zobrazit celý příspěvek

    1) Rusko má tendenci se nekontrolovaně šířit všemi směry, takže jeho zadržování je nezbytné.
    2) Rusko má velmi málo kvalitní zemědělské půdy, tu má Ukrajina. Takže s tím exportem potravin to nebude tak horké.Skrýt celý příspěvek

    • siggi
     14:13 30.04.2019

     Zde je odpověď na tvůj bod 2)….každý zemědělec i zahrádkář ví, že ODPOČATÁ půda doplněná o minerály a živiny je max.výnosná na rozdíl od intenzívního hospodaření, kde je potřeba ...Zobrazit celý příspěvek

     Zde je odpověď na tvůj bod 2)….každý zemědělec i zahrádkář ví, že ODPOČATÁ půda doplněná o minerály a živiny je max.výnosná na rozdíl od intenzívního hospodaření, kde je potřeba každým rokem zvyšovat dávky chem.hnojiv, aby se udržela výnosnost - poté se stává mrtvou půdou....hlavně čti poslední 1/3 článku....:)http://journal-neo.org/2016/04... Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:57 30.04.2019

      A není přece jen zbytečné nechat tu půdu odpočívat 10 000 let až zaroste pralesem?

      A není přece jen zbytečné nechat tu půdu odpočívat 10 000 let až zaroste pralesem?

   • GlobeElement
    12:58 30.04.2019

    Prosím o vysvětlení - jak je možné, že technologické a ekonomické sankce uvaluje ten prohnilý imperialistický západ na pokrokové Rusko, a ne pokrokové, progresivní Rusko, země kde ...Zobrazit celý příspěvek

    Prosím o vysvětlení - jak je možné, že technologické a ekonomické sankce uvaluje ten prohnilý imperialistický západ na pokrokové Rusko, a ne pokrokové, progresivní Rusko, země kde zítra znamená již včera, s nejlepšími inženýry, doktory, biology a hráči na harmoniku na světě a na ten zaostalý skomírající západ potácející se na pokraji propasti?

    Vždyť to nedává logiku.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:27 30.04.2019

      To není odpověď na mou otázku.

      Jak je možné, že technologické a ekonomické sankce uvaluje západ na Rusko a ne Rusko na západ? Když Rusko je ve všem lepší?

      To není odpověď na mou otázku.

      Jak je možné, že technologické a ekonomické sankce uvaluje západ na Rusko a ne Rusko na západ? Když Rusko je ve všem lepší?

    • liberal shark
     17:13 30.04.2019

     Good question :-))

     Good question :-))

   • hondar
    13:28 30.04.2019

    Tak určitě. Rusko jako celoplanetární krmič. To tak. Bude to kámo naopak. Díky GMO budeme moct pěstovat plodiny i tam, kde to nešlo a ve vysoké kvalitě a kvantitě. Jen to chce ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak určitě. Rusko jako celoplanetární krmič. To tak. Bude to kámo naopak. Díky GMO budeme moct pěstovat plodiny i tam, kde to nešlo a ve vysoké kvalitě a kvantitě. Jen to chce přesvědčit hlupáky, že to není nebezpečné. Zato Rusko, které žádnou kvalitní půdu nemá, neumí na ní hospodařit, nemá vybudovanou dopravní infrastrukturu a zvolna se vylidňuje, to bude mít problém.
    Ale musím uznat, že představa Ruska, jako ráj BIO potravin - dlouho mě tak nic nerozesmálo. Za to každopádně dík. Jen mi ještě řekněte, geneticky nezamořena- to znamená, že tam budou jíst minerály? Všechny organické (poživatelné) potraviny obsahují geny. Bez genů je jen neživá příroda. Ale možná, že ruský mužik bude dlabat i kamení, když vůdce rozkáže.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:53 30.04.2019

    Siggi: Ty GMO ... Výš, že vše co žereš vzniklo genetickou úpravou z jediné buňky. Selektivní výběr se prováděl po staletí. Nucený, za použití všech hnusaren všude chemie, ...Zobrazit celý příspěvek

    Siggi: Ty GMO ... Výš, že vše co žereš vzniklo genetickou úpravou z jediné buňky.
    Selektivní výběr se prováděl po staletí.
    Nucený, za použití všech hnusaren všude chemie, radioaktivita, atd.

    Tak vznikly ty tvoje klasické bezpečné plodiny. Ale kdo nechce má hlavu v zadku, strach je základem úspěchu totalitních zřízení.Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  08:50 30.04.2019

  "... Přestavba už rozestavěných člunů třídy Oscar na nosiče torpéd Poseidon by tak mohla být nouzové řešení. ..." Zajímavé, netušil jsem, že rusové ještě mají nějaké rozestavěné ...Zobrazit celý příspěvek

  "... Přestavba už rozestavěných člunů třídy Oscar na nosiče torpéd Poseidon by tak mohla být nouzové řešení. ..."

  Zajímavé, netušil jsem, že rusové ještě mají nějaké rozestavěné Oscary. Neví o tom někdo něco víc? Nebo snad autor myslel přestavbu vyřazených Oscarů až nebude dále možné prodlužovat životnost Granitů?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2