Ponorka INS Arighaat: Jaderná pěst a velmocenský symbol Indie

Ponorka INS Arighaat: Jaderná pěst a velmocenský symbol Indie
Tato nekvalitní fotka z námořních testů INS Arighaat je jedna z mála dostupných. / Sociální sítě (Zvětšit)

Indické námořnictvo zavedlo do provozu druhou jadernou ponorku s balistickými raketami SSBN (Submarine Submersible Ballistic Nuclear) třídy Arihant. Výzbroj nové ponorky INS Arighaat (S3) tvoří balistické rakety SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) s doletem až 3500 kilometrů.

Indický ministr obrany Rádžnát Singh na slavnostní ceremonii uvedl: Ponorka INS Arighaat posílí indickou jadernou triádu, jaderné odstrašování, pomůže nastolit strategickou rovnováhu a mír v regionu a sehraje rozhodující roli v bezpečnosti Indie.

Výstavba indické SSBN zapadá do široké snahy Dillí dosáhnout soběstačnosti (Aatmanirbharta) ve strategických oblastech. Indie se mimo jiné snaží zvýšit podíl domácí produkce zbraní a munice, aby snížila závislost na zahraničním dovozu. Snahou je vyvíjet vlastní pokročilé zbraňové systémy (např. SSBN) a podporovat jejich export.

INS Arighaat vznikla ve státním závodě SBC (Ship Building Centre) ve dvoumilionovém přístavním městě Višákhapatnam a představuje modifikovanou verzi první indické jaderné ponorky INS Arihant (S2).

Ponorky S2 a S3 jsou prozatím jedinými prvky námořní komponenty indické jaderné triády. SSBN jsou často považovány za nejdůležitější část jaderné triády, protože umí odpálit rakety z neznámých pozic. Poskytují tak robustní schopnost druhého odvetného úderu. To výrazně zvyšuje odstrašující potenciál daného státu.

Indie přitom musí čelit dvěma protivníkům – Pákistánu a Číně. Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) u Indie uvádí jaderné zásoby v počtu 172 hlavic, u Číny a Pákistánu 500, resp. 170 jaderných hlavic.

Ponorky S2 a S3 mají čtyři vertikální šachty pro SLBM K-15 nebo K-4. O střelách neexistuje příliš informací. Víme však:

Ponorky pojmou až 12 K-15 Sagarika / Shaurya (tři střely na šachtu). Sagarika je ve výzbroji od roku 1990 a na vzdálenost 700 kilometrů dopraví 500 až 800 kilogramů těžkou hlavici. Může nést jadernou hlavici neznámé síly. Shaurya je novější verze s dosahem 3500 kilometrů.

K-4 má mít také dosah 3500 kilometrů. První testy proběhly v roce 2008 a vývoj skončil v roce 2020. Třída Arihant pojme čtyři K-4 – ty budou hlavní zbraní obou ponorek, protože poskytují schopnost provádět jaderné údery z indických vod. Například z Bengálského zálivu K-4 zasáhne prakticky jakékoliv místo v Číně.

Indická výzkumná organizace DRDO (Defence Research and Development Organisation) po dokončení vývoje K-4 začala pracovat na výkonnější SLBM K-5 s doletem 5000 až 6000 kilometrů a K-6 s doletem 8000 až 12 000 kilometrů. Střely K-5 a K-6 jsou určeny pro novou třídu ponorek S5 (viz dále).

Hmotnost bojové hlavice K-4 a K-5 je odhadována na 2000 kilogramů. U K-6 3000 kilogramů. Ale jde jen o velmi hrubé neoficiální odhady – vývoj indických SSBN / SLBM je přísně tajný.

Program indických jaderných ponorek ATV (Advanced Technology Vessel) má přitom dlouhou historii. Odstartoval v roce 1974 a od počátku 80. let probíhá s aktivní technickou podporou Moskvy.

Stavba první ponorky INS Arihant začala v roce 1998, spuštěna na vodu byla v roce 2009. Fyzické spuštění jaderného reaktoru proběhlo v roce 2013 a ponorka podnikla první zkušební plavbu na konci roku 2014. O dva roky později INS Arihant převzalo indické námořnictvo. O další dva roky později ponorka vyplula na první bojovou misi, při které byla v případě rozkazu připravena odpálit své jaderné střely.

Kýl druhé ponorky INS Arighaat byl položen v roce 2009. Ponorka byla spuštěna na vodu na podzim 2017. Avšak teprve nyní, po mnoha úpravách a zkouškách, INS Arighaat oficiálně vstoupila do výzbroje indického námořnictva.

Současně probíhá stavba třetí ponorky INS Aridhaman (S4). Podle některých zdrojů byla S4 spuštěna na vodu na podzim 2021, zahájení námořních zkoušek se očekává příští rok. Všechny tři známé ponorky – INS Arihant, INS Arighaat a INS Aridhaman – dostala jména podle různých sanskrtských slov označujících zničení nebo překonání nepřátel.

  • Ari-hant, „Ten, kdo poráží nepřátele“ nebo „ten, kdo překonává nepřátele“.

„ari“ (nepřítel) a „hant“ (zabíjet, přemožitel). V hinduismu a džinismu se „Ari-hant“ odkazuje na osvícené bytosti, které dosáhly vysokého duchovního stavu a jsou schopny překonat všechny překážky, včetně vnitřních nepřátel, jako jsou touhy a předsudky.

  • Ari-ghaat, „Zabíjení nepřátel“ nebo „místo, kde nepřátelé jsou poraženi“

„ari“ (nepřítel) a „ghaat“ (zabití, úder). Popisu situace nebo místa, kde jsou nepřátelé poraženi nebo zabiti.

  • Ari-dhaman, „Ten, kdo je domovem (nebo sídlem) nepřátel“ nebo „ten, kdo je domovem boje“.

„ari“ (nepřítel) a „dhaman“ (sídlo, domov). Označení osoby, která je významnou překážkou nebo výzvou pro své nepřátele.

Ponorky S2 a S3 mají výtlak 6000 tun a délku 111 metrů. Dokáží se ponořit do hloubky 300 metrů a pojmou cca 95 námořníků. Srdcem ponorky je reaktor CLWR-B1 o výkonu 83 MW (111 000 koňských sil) pro vysoce obohacený uran. Reaktory s vysoce obohaceným uranem jsou (oproti těm, které používají nízkoobohacený uran) výkonnější, potřebují menší množství paliva a jsou kompaktnější. Na hladině ponorky plují maximálně 12 až 15 uzlů (22 až 28 km/h) a při ponoření 24 uzlů (44 km/h). Kromě SLBM mají ponorky šest torpédometů a až 30 torpéd ráže 533 milimetrů.

Větší S4 bude mít výtlak 7000 tun a délku 130 metrů. Díky nové raketové sekci se výzbroj zdvojnásobí na 24 K-15 nebo osm K-4.

Původně se plánovala stavba čtyř ponorek třídy Arihant – čtvrtá má být dokonce ve výstavbě. Je však možné, že čtvrtou ponorkou bude již SSBN nové generace S5. Kvůli přísnému utajení se zdroje rozcházejí nebo jsou zmatečné.

Práce na S5 údajně začaly v roce 2015 a začátek stavby byl plánován na rok 2021. Počítá se s výstavbou minimálně tří ponorek této třídy. S5 o výtlaku 13 500 tun dostanou jaderný reaktor (nebo dva reaktory) o výkonu 150 až 190 MW. Výzbroj S5 budou tvořit výše uvedené rakety K-5 a K-6. Každá raketa ponese až šest manévrujících jaderných hlavic MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).

Zdroj: BMPD, pib.gov.in

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Proč se Indie nechystá odsoudit Rusko kvůli Ukrajině

Zatímco většina demokratických zemí jednohlasně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině, Indie se ...

PREMIUM Evropa nakupuje ve velkém derusifikovanou ropu z Indie

Indie levně nakupuje ruskou ropu, zpracovává ji ve svých rafinériích a následně draze prodává ...

PREMIUM Civilizační Indii ovládá hinduistický nacionalismus a božský Narendra Modi

Indický premiér Narendra Modi i přes výrazné vítězství v nadávaných parlamentních volbách ...

PREMIUM Velmoc Indie: Přátelství s Ruskem vyvažuje moc Číny

Indie se hrdě hlásí k dědictví svojí centrální úlohy v Hnutí nezúčastněných zemí NAM (Non-Aligned ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • rtep
    13:58 03.09.2024

    taková drobnost Indie musí čelit dvěma protivníkům Pákistánu a Indii ?? nemělo by tam být spíš Číny, asi šotek ... Máchale :-)
    ale jinak fajn zajímavý článek a díky moc za něj

    taková drobnost Indie musí čelit dvěma protivníkům Pákistánu a Indii ?? nemělo by tam být spíš Číny, asi šotek ... Máchale :-)
    ale jinak fajn zajímavý článek a díky moc za něj

    • Jan Grohmann
      14:03 03.09.2024

      upraveno

      upraveno

      • tomas.foldyna
        17:05 05.09.2024

        I když šlo o chybku, možná to až tak chyba není. Indie (a nejen ona) musí občas čelit i sama sobě, svým vnitřním problémům.

        I když šlo o chybku, možná to až tak chyba není. Indie (a nejen ona) musí občas čelit i sama sobě, svým vnitřním problémům.

Načítám diskuzi...