Kazaň: Ruská raketonosná ponorka čtvrté generace vstoupila do služby

Kazaň: Ruská raketonosná ponorka čtvrté generace vstoupila do služby
K-561 Kazaň / autor: Olega Kulešova, firemní snímek Spojené loďařské korporace (Zvětšit)

Ruská severní flotila 7. května v Severodvinsku oficiálně zařadila do výzbroje jadernou ponorku čtvrté generace K-561 Kazaň, první loď vylepšené třídy Jaseň-M. Hlavní výzbroj ponorky tvoří střely s plochou dráhou letu Kalibr a Oniks.

Loděnice Sevmaš, patřící pod Sjednocenou loďařskou korporaci, ruskému námořnictvu dodají osm ponorek třídy Jaseň-M. Polovinu ponorek získá severní flotila, druhou polovinu tichomořská flotila. Jaseň-M konstrukčně vychází z třídy Ščuka (Akula) a za návrhem stojí petrohradská konstrukční kancelář Malachit.

Námořní zkoušky již podstupuje druhá ponorka K-573 Novosibirsk – tichomořská flotila ponorku K-573 převezme ještě letos. Všech zbývajících šest ponorek je ve výstavbě. Další dvě vstoupí do služby v příštím roce a poslední dvojice v letech 2027 a 2028.

V ruském námořnictvu mohou z vertikálních šachet odpalovat střely s plochou dráhou letu ponorky dvou tříd, a to Jaseň / Jaseň-M a Granit (NATO označení Oscar) – když v případě třídy Granit jsou „vertikální“ šachty umístěny v trupu pod úhlem. Obě třídy mohou odpalovat střely s konvenční nebo jadernou bojovou hlavicí. Kromě toho ruské námořnictvo provozuje ponorky schopné odplovat řízené střely z torpédometů, jde zejména o jaderné ponorky třídy Ščuka (Akula), zbývajíc dvě ponorky třídy Barrakuda (Sierra II) a diesel-elektrické třídy Paltus (Kilo).

Ruské námořnictvo provozuje osm ponorek třídy Granit, přičemž většina byla během poslední dekády modernizována. Stavěná ponorka K-329 Belgorod třídy Granit ale neponese řízené střely, ale bude vybavená pro speciální operace. Ponorka má údajně nést jaderná torpéda Posejdon. Do třídy Granit patřila i ponorka K-141 Kursk, které v roce 2000 při cvičení explodovala torpéda a potopila se i s celou posádkou.

K-561 Kazaň

Pro pořádek uveďme, že jako třída Jaseň se označuje pouze ponorka K-560 Severodvinsk zavedená do služby v roce 2014. Další ponorky této vývojové větve, počínaje Kazaní, patří již do vylepšené třídy Jaseň-M (NATO označení je Severodvinsk II).

Třída Jaseň-M je tedy novou třídou ruských podvodních nosičů střel s plochou dráhou letu 3M-54 Kalibr a P-800 Oniks. Ponorky třídy Jaseň-M jsou považovány historicky za nejmodernější a současně nejdražší ruské ponorky.

Podle známého amerického autora H I Suttona, jak o tom napsal na svém blogu Covert Shores, ponorka Jaseň-M má osm vertikálních odpalovacích šachet, přičemž v každé šachtě je místo pro tři střely Oniks (celkově 24 střel) nebo čtyři střely Kalibr (32). Střely lze odpalovat z ponořené i vynořené ponorky.

Kromě toho ponorka pojme až 30 torpéd, námořní miny a v budoucnu také hypersonické protilodní střely 3M22 Cirkon. Deset torpédometů je umístěno pod úhlem v zadní části pod velitelskou věží – na přídi ponorky se totiž nalézá obří sonarové pole.


Námořní ponorková základna Západna Lica

Ponorka měří na délku 140 metrů, na hladině má výtlak 8600 tun, pod vodou 13 800 tun. Maximální ponor je 600 metrů a rychlost pod vodou 30 uzlů. Domovským přístavem ponorky Kazaň se pravděpodobně stane základna Zapadna Lica, což je nejzápadněji položená ponorková základna Severní flotily ležící poblíž hranic s Norskem. 

O vlastnostech ponorky se toho příliš neví, ale má jít o extrémně tiché podvodní plavidlo. Ostatně v roce 2014 kontradmirál Dave Johnson, tehdejší šéf amerického námořního velitelství NAVSEA (Naval Sea Systems Command), nechal před svou kancelář umístit model ponorky Severodvinsk (tedy méně pokročilého předchůdce třídy Jaseň-M). Ponorka na admirála udělala velký dojem a chtěl, aby byla všem neustále na očích jako připomínka toho, že okolní svět nestojí na místě.

Uvedení jaderné ponorky Kazaň do služby má pro ruské námořnictvo obrovský význam, protože jde o třetí nestrategickou jadernou ponorku zavedenou do služby v posledních 25 letech. Předchozí „nestrategická“ jaderná ponorka byla K-335 Gepard (Akula III) v roce 2001 a zmíněná ponorka Severodvinsk. 

Význam zavedení první ponorky třídy Jaseň-M dokládá i početná delegace pohlavárů, kteří se v Severdovinsku zúčastnili slavnostního vyvěšení modrobílé vlajky svatého Ondřeje (ruská námořní vlajka). Ceremoniálu se zúčastnil mimo jiné vrchní velitel ruského námořnictva Nikolaj Evmenov a velitel severní flotily Aleksandr Moiseev.


​Slavnostní zavedení ponorky Kazaň do služby

K-561 Kazaň je 134 ponorkou vyrobenou loděnicemi Sevmaš. Jde sice o nejpokročilejší, ale také o vůbec nejdražší ruskou ponorku. Podle portálu Nezavisima gazeta (jde o neoficiální údaje) jedna jaderná balistická ponorka třídy Borej stojí 23 miliard rublů (6,5 miliardy Kč), ale jedna ponorka třídy Jaseň-M údajně 200 miliard rublů (57 miliard Kč). Ponorka Kazaň je přitom o 10 až 12 metrů kratší než Severodvinsk, údajně právě kvůli snaze snížit výrobní náklady.

Vstup ponorky Kazaň do služby je ale téměř o čtyři roky opožděn – předávka námořnictvu se plánovala již na rok 2017. Během testování bylo totiž nutné napravit chyby v konstrukci ponorky.

„Podle výsledků kotevních zkoušek a zkušebních zimních krátkých plaveb se dospělo k závěru, že řada pomocných částí a sestav plavidla nesplňuje taktické a technické požadavky stanovené ministerstvem obrany,“ uvedla v roce 2019 ruská tisková agentura TASS.

„Testování ponorky není snadné. Mluvím především o tom, jak fungují řídicí systémy, které se u této ponorky používají poprvé. Kromě toho nebudu skrývat, byla objevena řada konstrukčních vad,“ řekl ve stejném roce Alexej Rachmanov, ředitel Sjednocené loďařské korporace.

Zdroj: NGBOBMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko zavádí do výzbroje atomové ponorky čtvrté generace

Moskva intensivně buduje flotilu moderních atomových ponorek čtvrté generace. Svědčí o tom ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové ...

Obří ruská ponorka Belogrod s jaderným torpédy Poseidon

Rusové spustili na vodu novou ponorku. Jmenuje se K-329 Belogrod a je to nejdelší podmořské plavidlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Spirit96
    20:20 13.05.2021

    Neví se, jak jsou na tom nyní Rusové s elektronikou? Co si tak pamatuji, tak dříve to byl jejich největší problém a co si nekoupili na západě to neměli a nebo měli v horší kvalitě. Zobrazit celý příspěvek

    Neví se, jak jsou na tom nyní Rusové s elektronikou? Co si tak pamatuji, tak dříve to byl jejich největší problém a co si nekoupili na západě to neměli a nebo měli v horší kvalitě.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    19:48 12.05.2021

    Rusko sa rado hrá na veľmoc ... V čase covidovej katastrofy, kedy zomierajú v Rusky stovky až tisíce ľudí denne až to musí štát falšovať a hlásiť malé (stovky) čísla je absurdné ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko sa rado hrá na veľmoc ...

    V čase covidovej katastrofy, kedy zomierajú v Rusky stovky až tisíce ľudí denne až to musí štát falšovať a hlásiť malé (stovky) čísla je absurdné ako sa zaostalé Rusko hrá na veľmoc ...

    Keby mali Rusi všetkých päť pokope, tak sa snažia modernizovať krajinu a spojiť sa so západom proti Číne, lebo ak tá nieho môže v blízkej budúcnosti ohroziť, tak to je práve Rusko ....

    Čo sa týka ponoriek ... Rusku by stačilo cca 5 raketonosičov, cca 5 útočných ponoriek s jadrovým pohonom a klasické ponorky na ochranu pobrežia ....

    Všetko nad týmto číslom je železná guľa, ktorá ťaží málo výkonnú ruskú ekonomiku. Mimochodom možno sa k tým číslom Rusko i dostane, nakoľko jadrová ponorková flotila rýchlo starne a najbližších 10 rokov sa bude 2-3 krát viac ponoriek vyraďovať ako zaraďovať do výzbroje.Skrýt celý příspěvek

    • Robaiz
      09:34 13.05.2021

      :D Vladimír by Vás měl najmout coby poradce a měl byste tomu všemu šéfovat, víte o všem očividně nejvíc a nejlíp... Teď vážně. RF se se Západem kamarádit chtěla, a to celkem ...Zobrazit celý příspěvek

      :D Vladimír by Vás měl najmout coby poradce a měl byste tomu všemu šéfovat, víte o všem očividně nejvíc a nejlíp...

      Teď vážně.

      RF se se Západem kamarádit chtěla, a to celkem dost. RF chtěla s bohatou Evropou obchodovat, vyvážet suroviny, dovážet technologie, neváhali velmi slušně platit. To všechno přesto, že se Západ snažil vytrvale, systematicky a prakticky ilegálně odstraňovat režimy historicky k Rusku spřátelené.
      Ovšem poslední kapkou bylo ultimátum ze strany EU vůči Ukrajině ohledně podepsání asociační dohody za podmínek navržených EU a tím rapidní omezení obchodu a spolupráce s RF, kde Ukrajina přirozeně je tradiční sférou vlivu RF (což neznamená, že by neměla být UA svobodná a neutrální).
      Západ je sice bohatý, nicméně k prosazování svých zájmů používá standardně dvojí metr, káže vodu a pije víno, "demokracii" šíří pomocí bombardérů a ozbrojené opozice a současně odsuzuje obdobné jednání u všech ostatních.
      Čína Rusku do ničeho nekafrá, jejich vztah je čistě pragmatický a moc dobře si obě velmoci uvědomují, že jejich dlouhodobá spolupráce pro ně bude mnohem výhodnější, než zbytečná konfrontace. Ostatně zájmy Číny leží především v JV Asii a Tichomoří, kdežto u RF je to primárně Arktida...

      5 raketonosných ponorek by vzhledem k nutnosti pravidelných servisů, oprav apod. neposkytovalo dostatečně pádný argument pro případné protivníky, respektive pro jadernou odvetu zajištující zničení protivníka...Skrýt celý příspěvek

      • StandaBlabol
        11:50 13.05.2021

        Nevymýšlej si. Asociační dohoda neobsahovala žádné ultimátum. Jen logicky nemůžeš být součástí dvou zón se společnou celní politikou. To prostě technicky nejde a musíš si vybrat. V ...Zobrazit celý příspěvek

        Nevymýšlej si. Asociační dohoda neobsahovala žádné ultimátum. Jen logicky nemůžeš být součástí dvou zón se společnou celní politikou. To prostě technicky nejde a musíš si vybrat. V tomto případě mezi EU a ruskou Euroasijskou unií (která už je dnes mrtvý projekt). Ukrajinci si logicky vybrali EU, protože je to mnohem větší a bohatší trh. A Janukovyč na poslední chvilku otočil a odmítl to podepsat. To je celé.

        A Ruská pohádka o tom, že pokaždé když někde mají plné zuby proruského vládce, tak je za tím zlá EU ... vždyť tomu nevěříš ani ty.Skrýt celý příspěvek

        • Robaiz
          12:12 13.05.2021

          Ale kecy v kleci... :D No nebudeme opětovně rozjíždět ukrajinskou linku... Legitimně zvolený prezident (v poloprezidentském ukrajinském vládnoucím systému) si vybral výhodnější ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale kecy v kleci... :D No nebudeme opětovně rozjíždět ukrajinskou linku...

          Legitimně zvolený prezident (v poloprezidentském ukrajinském vládnoucím systému) si vybral výhodnější ruskou nabídku, jelikož vysoce převyšovala tu evropskou, s jejíž podmínkami zásadně nesouhlasil.

          Pravidla zastupitelské demokracie zde najednou neplatí?
          Opět se polehoučku dostáváme k tomu dvojímu metru...Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            19:16 13.05.2021

            Ano, tohle nemá cenu. Pokud věříš, že členství v "Euroasijském ekonomickém svazu" (pár chudých zkorumpovaných asijských zemí řízených vesměs diktátory) může ekonomice a životní ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano, tohle nemá cenu. Pokud věříš, že členství v "Euroasijském ekonomickém svazu" (pár chudých zkorumpovaných asijských zemí řízených vesměs diktátory) může ekonomice a životní úrovni přinést víc, než celní unie s EU (největší a nejbohatší trh na světě), tak už skočíš ruské propagandě úplně na všechno.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            21:14 14.05.2021

            "...si vybral výhodnější ruskou nabídku, jelikož vysoce převyšovala tu evropskou, s jejíž podmínkami zásadně nesouhlasil." Preto sa ruská poslankyňa v Dume sťažovala, že deti na ...Zobrazit celý příspěvek

            "...si vybral výhodnější ruskou nabídku, jelikož vysoce převyšovala tu evropskou, s jejíž podmínkami zásadně nesouhlasil."

            Preto sa ruská poslankyňa v Dume sťažovala, že deti na Sibíri musia používať v školách latríny.... To je tá skutočná ekonomická výhoda darovaná RF....Skrýt celý příspěvek

          • Robaiz
            14:06 17.05.2021

            StandaBlabol Tomu věřil i český velvyslanec na UA, než se to tam semlelo... Udržoval jsem více či méně přátelské kontakty s několika politickými stranami Ukrajiny. V létě roku ...Zobrazit celý příspěvek

            StandaBlabol

            Tomu věřil i český velvyslanec na UA, než se to tam semlelo...

            Udržoval jsem více či méně přátelské kontakty s několika politickými stranami Ukrajiny. V létě roku 2002 jsem se na jakémsi diplomatickém společenském podniku náhodou seznámil s Leonidem Kožarou, který se nedlouho před tím vrátil z postu velvyslance Ukrajiny ve Švédsku. Ukázalo se, že je poradcem předsedy velmi proruské Strany regionů Viktora Janukovyče; je jím dodnes.

            Ochotně mi tehdy zprostředkoval několik setkání se svým šéfem. Relevantní pro téma základny byly ty jejich části, které se týkaly Evropské unie a Ruska, jejich vztahů k Ukrajině. Jednoznačným a pevným názorem pana Janukovyče bylo: Ukrajina i on sám velmi stojí o přátelské vztahy a spolupráci s Evropskou unií i jejími členy. Jeho povinností a cílem však je především zlepšit ekonomickou a sociální situaci Ukrajinců. Pro tento cíl může Rusko nabídnout a dát mnohem více než celá EU dohromady. Spolupráce s ním je pro Ukrajinu přednější. Měl pravdu. Od Ruska nyní, řečeno slovy prezidenta Dmitrije Medveděva "Ukrajina získá slevu na ruský plyn ve výši 100 dolarů při ceně 330 dolarů za tisíc kubíků nebo 30 procent z určité ceny. Rusko navíc poskytne Ukrajině pomoc ve výši 40 miliard dolarů v podobě plynu."

            Zkrátka, zatímco pro Rusko je prodloužení pronájmu námořní základny v Sevastopolu velmi významným politickým a strategickým zájmem v rámci jeho obnovené expanzivity, pro současné vedení Ukrajiny je záležitost pronájmu základny v Sevastopolu Rusku čirým obchodním případem, v němž Ukrajina obdržela více než úctyhodnou cenu.

            https://www.natoaktual.cz/anal... Skrýt celý příspěvek

      • Ján Paliga
        21:12 14.05.2021

        "Vladimír by Vás měl najmout coby poradce a měl byste tomu všemu šéfovat, víte o všem očividně nejvíc a nejlíp... " To by bolo určite lepšie riešenie, ako má dnes.... Vedie RF od ...Zobrazit celý příspěvek

        "Vladimír by Vás měl najmout coby poradce a měl byste tomu všemu šéfovat, víte o všem očividně nejvíc a nejlíp... "

        To by bolo určite lepšie riešenie, ako má dnes.... Vedie RF od 10 ku 5.....

        "Ovšem poslední kapkou bylo ultimátum ze strany EU vůči Ukrajině ohledně podepsání asociační dohody za podmínek navržených EU a tím rapidní omezení obchodu a spolupráce s RF, kde Ukrajina přirozeně je tradiční sférou vlivu RF (což neznamená, že by neměla být UA svobodná a neutrální)."
        Tak mi vysvetli, prečo RF už v roku 2013!!! znížila nákup mnohých komponentov z Ukrajiny, namä keď to bolo pre obe krajiny výhodné.... A potom hraje Vladolf urazeného, lebo ani proruský Janukovič vie, že s prázdnou chladničkou ďaleko nezájde.... A tú mal vďaka RF a jej rusifikácii .... Takto sa dobrí obchodní partneri ku sebe nesprávajú....

        "kde Ukrajina přirozeně je tradiční sférou vlivu RF (což neznamená, že by neměla být UA svobodná a neutrální)" - jedna časť výroku si odporuje s druhou.....

        "Ostatně zájmy Číny leží především v JV Asii a Tichomoří, kdežto u RF je to primárně Arktida..." Ale kdeže, zabudol si ešte na odjakživa čínsku časť východnej Sibíri.... Vladolf spravil anšlusom Krymu veľkú chybu, Čína si počká ešte pár rokov a príde svoju utláčanú menšinu oslobodiť.... Sami Rusi z toho územia utekajú do civilizácie. A ako to vidia obyčajní Rusi - https://www.youtube.com/watch?...
        A potom príde na rad aj Arktída.....Skrýt celý příspěvek

        • Robaiz
          14:09 17.05.2021

          :D :D :D To je hodně síla....

          :D :D :D To je hodně síla....

          • Ján Paliga
            21:10 17.05.2021

            Tak to teda je.... Ako namiesto rozvoja krajiny a zvyšovaniu životnej úrovne jej občanov viesť krajinu ku krachu.... Viac bažiť po moci ako dbať na rozvoj krajiny a zamedziť jej ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak to teda je....

            Ako namiesto rozvoja krajiny a zvyšovaniu životnej úrovne jej občanov viesť krajinu ku krachu.... Viac bažiť po moci ako dbať na rozvoj krajiny a zamedziť jej permanentnému rozkrádaniu....Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      11:45 13.05.2021

      Ono to dopadne víceméně tak, jak říkáš. Borejů mají ve výzbroji a ve stavbě 8 a Jaseňů 9. Při jejich tempu výroby toho do roku 2030 - 2035 víc nestihnou. Všechny ostatní jaderné ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to dopadne víceméně tak, jak říkáš. Borejů mají ve výzbroji a ve stavbě 8 a Jaseňů 9. Při jejich tempu výroby toho do roku 2030 - 2035 víc nestihnou. Všechny ostatní jaderné ponorky už v té době budou přes 40 - 50 let staré, takže spíš do muzea než do aktivní služby.Skrýt celý příspěvek

      • Double
        17:36 13.05.2021

        Coskoro sa zacne stavba 2 Borejov a 2 Jasenov, cize do roku 2030 budu mat 20 jadrovych ponoriek. Okrem toho od roku 2027 sa zacne s vystavbou novych jadrovych ponoriek triedy ...Zobrazit celý příspěvek

        Coskoro sa zacne stavba 2 Borejov a 2 Jasenov, cize do roku 2030 budu mat 20 jadrovych ponoriek. Okrem toho od roku 2027 sa zacne s vystavbou novych jadrovych ponoriek triedy Hasky.Skrýt celý příspěvek

        • StandaBlabol
          19:10 13.05.2021

          To je asi tak realistický plán jako 155 Su-57 do roku 2018, 2.200 Armat do 2021 a 18 fregat Admiral Gorškov do roku 2025.

          To je asi tak realistický plán jako 155 Su-57 do roku 2018, 2.200 Armat do 2021 a 18 fregat Admiral Gorškov do roku 2025.

          • Double
            20:33 13.05.2021

            Uz je davno rozbehnuta seriova vyroba a je zrejme, ze to ruske lodenice zvladaju.

            Uz je davno rozbehnuta seriova vyroba a je zrejme, ze to ruske lodenice zvladaju.

          • StandaBlabol
            22:09 13.05.2021

            to Double, co zvládají? Stavba fregat třídy Gorškov - v současnosti největší stavěné bojové hladinové lodě - stojí kvůli motorům, hotové jsou jen ty, které dostaly ještě ...Zobrazit celý příspěvek

            to Double,
            co zvládají?
            Stavba fregat třídy Gorškov - v současnosti největší stavěné bojové hladinové lodě - stojí kvůli motorům, hotové jsou jen ty, které dostaly ještě ukrajinské turbíny. Za 15 let zvládli dokončit celkem 2(!).
            Opravy a modernizace velkých lodí se neskutečně vlečou (Admiral Nachimov se modernizuje už 13 let, dokončení v nedohlednu), odkládají kvůli chybějící kapacitě (Petr Velký, modernizace měla začít 2018) nebo nejspíš nikdy nebudou dokončeny (Admiral Kuzněcov).
            Atomových ponorek spustili na vodu za uplynulých 12 let šest a to měly Boreje absolutní prioritu. A ty teď maluješ, jak jich za 8 let přidají dalších 14. To by museli zrychlit víc než čtyřnásobně.
            Jediné, co se jim daří je stavba korvet a malých ponorek třídy Kilo, které pocházejí ještě z 80. let. Protože třída Lada je další katastrofa.Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
    09:45 12.05.2021

    Taky mám naivní dotaz. Dá se z této nebo podobné ponorky pozorovat okolí pod vodou? Mám na mysli kameru a světlomet. Okna to asi nemá, teda předpokládám , že ty co jsou ve věži, ...Zobrazit celý příspěvek

    Taky mám naivní dotaz. Dá se z této nebo podobné ponorky pozorovat okolí pod vodou? Mám na mysli kameru a světlomet. Okna to asi nemá, teda předpokládám , že ty co jsou ve věži, jsou určené jen na pozorování při vynoření. Při ponoření je posádka v tlakovém trupu...Skrýt celý příspěvek

    • Packal
      10:43 12.05.2021

      A proč? Oceán není filtrovaný bazén. Už pár metrů pod vodou stejně není nic vidět a nepotřebuješ se koukat ven. Od toho jsou oceánografické ponorky a batyskafy (nebo jak se to ...Zobrazit celý příspěvek

      A proč? Oceán není filtrovaný bazén. Už pár metrů pod vodou stejně není nic vidět a nepotřebuješ se koukat ven. Od toho jsou oceánografické ponorky a batyskafy (nebo jak se to píše). V autě taky nemáš hydrofon.Skrýt celý příspěvek

      • Kichot
        11:58 12.05.2021

        Nevím proto se ptám. Třeba mě napadá známá akce kdy Britové odstřihli sovětské lodí tažené sonary aniž by si toho všimli. Nebo jsou známé případy narušení (napíchnutí) ...Zobrazit celý příspěvek

        Nevím proto se ptám. Třeba mě napadá známá akce kdy Britové odstřihli sovětské lodí tažené sonary aniž by si toho všimli. Nebo jsou známé případy narušení (napíchnutí) komunikačních kabelů. Taky je musí v té vodě najít. Napadá mě prohlídka dna v místě ponoru v mělčím moři atp. Belgorod v článku uváděná ponorka je přestavěna pro speciální operace.....Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      12:57 12.05.2021

      Každá ponorka má sonar na monitoring okolia. Nič iné nemá zmysel. Špeciálne ponorky na ničenie káblov či záchranné operácie majú určite nejakú kameru. Ale to bude asi tak všetko.

      Každá ponorka má sonar na monitoring okolia. Nič iné nemá zmysel. Špeciálne ponorky na ničenie káblov či záchranné operácie majú určite nejakú kameru. Ale to bude asi tak všetko.

      • Kichot
        13:15 12.05.2021

        Tak třeba ponor se kontroluje vizuálně periskopem (s výstupem i na monitor) ,otázka je do jaké hloubky....

        Tak třeba ponor se kontroluje vizuálně periskopem (s výstupem i na monitor) ,otázka je do jaké hloubky....

      • Kichot
        13:18 12.05.2021

        Teď čtu, že francouzská Barracuda nemá periskop a k monitorování okolí používá kamery. Zase otázka je do jaké hloubky ?

        Teď čtu, že francouzská Barracuda nemá periskop a k monitorování okolí používá kamery. Zase otázka je do jaké hloubky ?

        • Miroslav
          13:41 12.05.2021

          Otázka 2: Čo sú to za kamery. Predpokladám, že budú asi snímať v infračervenom spektre podľa rozdielnych teplôt rozdielnych materiálov a tak vytvárať 3D obraz. Ale to sú len moje ...Zobrazit celý příspěvek

          Otázka 2: Čo sú to za kamery. Predpokladám, že budú asi snímať v infračervenom spektre podľa rozdielnych teplôt rozdielnych materiálov a tak vytvárať 3D obraz. Ale to sú len moje dohady. Namontovať na takú ponorku ide kadečo ale ide aj o to, aby to zase nepôsobilo ako maják pre nepriateľa. Napríklad taký laserový hlbkomer...Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          13:43 12.05.2021

          Tak periskop je k pozorování věcí nad hladinou. Pokud nahradili periskop kamerou, ta nebude k pozorování věcí pod hladinou.
          Ale mohou mít jinou, k tomuto účelu.

          Tak periskop je k pozorování věcí nad hladinou. Pokud nahradili periskop kamerou, ta nebude k pozorování věcí pod hladinou.
          Ale mohou mít jinou, k tomuto účelu.

        • Packal
          13:59 12.05.2021

          Nemá klasický periskop. Ten je nahrazen kamerou na výsuvném stožáru. Není to neobvyklé a není to jediná ponorka. Účelem je omezit množství děr skrz tlakový trup. Navíc je kamera ...Zobrazit celý příspěvek

          Nemá klasický periskop. Ten je nahrazen kamerou na výsuvném stožáru. Není to neobvyklé a není to jediná ponorka. Účelem je omezit množství děr skrz tlakový trup. Navíc je kamera sdružená s noktovizí, termovizí, laserovým dálkoměrem a kdoví čím ještě, klasický periskop tedy postrádá smysl (s ohledem na kvalitu zobrazení současných kamer). Opět, používání klasické kamery pod vodou je zbytečné a k ničemu. Na stříhání kabelů, sběr trosek, průzkum dna (děje se spíš sonarem, než kamerou) jsou speciální ponorky. Všichni se snaží omezit jakékoli průchody trupem, narušení hydrodynamiky, narušení vnějšího gumového pláště atd. Navíc co tam není, nemůže se pokazit.Skrýt celý příspěvek

          • Knightrider
            14:54 12.05.2021

            + je tam při při použití digitálního kanálu úspora hmotnosti, rozměrů přístrojů. Nicméně, jak to vypadá jednoduše je to velmi složité a to včetně vnímání prostoru a hloubky, které ...Zobrazit celý příspěvek

            + je tam při při použití digitálního kanálu úspora hmotnosti, rozměrů přístrojů. Nicméně, jak to vypadá jednoduše je to velmi složité a to včetně vnímání prostoru a hloubky, které lidské oko v optice vnímá trochu jinak, než skrz monitor. Se stejnými problémy zápasí koneckonců Armata i Puma..Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      15:26 12.05.2021

      Vnějšími kamerami jsou dnes osazeny prakticky všechny ponorky. Pro vynořování v ledu je nutné vědět jaký je třeba profil ledového pole. Zrovna tak je kamera schopna podat lepší ...Zobrazit celý příspěvek

      Vnějšími kamerami jsou dnes osazeny prakticky všechny ponorky. Pro vynořování v ledu je nutné vědět jaký je třeba profil ledového pole. Zrovna tak je kamera schopna podat lepší situační obraz než klasický periskop. Nehledě na to , že periskop a jeho odolnost proti tlaku v místě průchodu tlakovým trupem patří mezi limitní faktory maximální dosažitelné hloubky.
      Co se týká pozorování pod vodou , tak průhlednost vody je velmi rozdílná a s přibývající hloubkou se spíše její průhlednost zlepšuje. Na krátké vzdálenosti může být lepší se podívat, než čekat na sonar.Skrýt celý příspěvek

      • Kichot
        15:45 12.05.2021

        Je vidět že vojenské ponorky jsou super tajná záležitost. Dozvědět se na netu něco víc než obvyklé reklamní plný je taky super těžké... Některé mají i miniponorky tudíž ,by mohli ...Zobrazit celý příspěvek

        Je vidět že vojenské ponorky jsou super tajná záležitost. Dozvědět se na netu něco víc než obvyklé reklamní plný je taky super těžké... Některé mají i miniponorky tudíž ,by mohli mít kamery ,aby kontrolovali přiblížení (nalodění). Nebo přechodové komory pro žabí muže atd. Nemyslím že by měli kontrolovat okolí pod vodou kvůli nepřátelským ponorkám, ale je asi spousta činností kdy by se to hodilo.Skrýt celý příspěvek

  • Robaiz
    09:30 12.05.2021

    Zdravím vespolek. Ponorka moc pěkná, zajímaly by mne však dvě věci: 1. Ta uváděná cena je skutečně reálná? Takový rozdíl oproti třídě Borei? V kontextu s ponorkami jiných ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdravím vespolek.

    Ponorka moc pěkná, zajímaly by mne však dvě věci:

    1. Ta uváděná cena je skutečně reálná? Takový rozdíl oproti třídě Borei? V kontextu s ponorkami jiných států - je Jaseň drahá nebo Borei levná?

    2. Přijde mi, že US ponorky nesou nepoměrně větší množství nesené výzbroje - je to pravda a v čem tkví případně problém?Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      11:16 12.05.2021

      Americké jaderné ponorky třídy Virginia stojí kolem 3 mld. dolarů, takže srovnatelně s Jaseň-M. Ta cena za Boreje je s otazníkem. Pokud je správná, může se jednat o cenu prvních ...Zobrazit celý příspěvek

      Americké jaderné ponorky třídy Virginia stojí kolem 3 mld. dolarů, takže srovnatelně s Jaseň-M.

      Ta cena za Boreje je s otazníkem. Pokud je správná, může se jednat o cenu prvních kusů, kdy ještě používali technologie 3. generace a dokonce už vyrobené celky, původně určené pro předchozí nedostavěné ponorky. Tak to mohlo vycházet levněji. U nových kusů, kde museli dál investovat to vývoje pohonu a dalších částí a vše už je nově vyrobeno bych čekal cenu blízkou tomu Jaseni.

      Problémem je, že na rozdíl od jiných zbraní (PVO, letadla, tanky, konvenční ponorky) se jaderné ponorky nevyvážejí (o.k. jednu má půjčenou Indie). Takže Rusové musejí celé vývojové náklady rozpustit do relativně malé výrobní série.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      11:43 12.05.2021

      Špičkové technológie stoja všade plus-mínus rovnako. Tam cena práce v pomere k celkovej cene nehrá veľkú rolu. To, že ruský zvárač zarába 1/4 z toho čo americký sa premietne do ...Zobrazit celý příspěvek

      Špičkové technológie stoja všade plus-mínus rovnako. Tam cena práce v pomere k celkovej cene nehrá veľkú rolu. To, že ruský zvárač zarába 1/4 z toho čo americký sa premietne do výslednej ceny možno rádovo v jednotkách percent. Ktosi tu uvádzal, že cena práce tvorí len asi 10% z celkovej ceny. Preto aj tá ponorka bude stáť približne toľko čo americká (za predpokladu, že majú približne rovnaké parametre)Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    23:20 11.05.2021

    Tak ma napadá, vedia rusi vyrobiť veci bežnej spotreby, ktoré obyčajný rus aj využije ? Neviem rusky , nemám to odkiaľ zistiť , ale zaujímalo by ma či vedia ich domáce firmy ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ma napadá, vedia rusi vyrobiť veci bežnej spotreby, ktoré obyčajný rus aj využije ? Neviem rusky , nemám to odkiaľ zistiť , ale zaujímalo by ma či vedia ich domáce firmy vyrobiť napr. zubnú kefku, hrnček, žehličku , rýchlovarnú kanvicu...práčku a mikrovlnku neuvažujem, pre nich zložité , o aute škoda sa vyjadrovať. Pozná niekto niečo ?Skrýt celý příspěvek

    • Double
      23:59 11.05.2021

      Nevedia vyrobit akurat tak dostatocne silne lieky, ktore by pomohli tvojej chorej hlave. Ale tak to nedokaze vyrobit nikto, takze mas asi smolu :/

      Nevedia vyrobit akurat tak dostatocne silne lieky, ktore by pomohli tvojej chorej hlave. Ale tak to nedokaze vyrobit nikto, takze mas asi smolu :/

      • Ján Paliga
        21:04 12.05.2021

        .... azda pohrkal "tvojím hrníčkem" uctievania ruských zbraní, čo je dnes nové náboženstvo u putinofilov?

        Mal si mu namiesto urážania argumentovať faktami....

        .... azda pohrkal "tvojím hrníčkem" uctievania ruských zbraní, čo je dnes nové náboženstvo u putinofilov?

        Mal si mu namiesto urážania argumentovať faktami....

        • Double
          21:12 12.05.2021

          Co si sa v mojom komentari uvidel? Nie som prekvapeny, mne bolo jasne, ze za tymi komplexami, ktore tu casto ukazujes, musi byt nejaka hlbsia vada.

          Co si sa v mojom komentari uvidel? Nie som prekvapeny, mne bolo jasne, ze za tymi komplexami, ktore tu casto ukazujes, musi byt nejaka hlbsia vada.

          • Ján Paliga
            21:21 14.05.2021

            Komplexami z koho, čoho? Komplexami z toho, že musím urážať diskutujúceho a znižovať jeho dôstojnosť? Alebo z toho, že obhajujem evidentné klamstvo? V tvojom špinení som sa ...Zobrazit celý příspěvek

            Komplexami z koho, čoho? Komplexami z toho, že musím urážať diskutujúceho a znižovať jeho dôstojnosť? Alebo z toho, že obhajujem evidentné klamstvo?

            V tvojom špinení som sa nevidel. Ale takých ako ty mám, žiaľ, medzi kolegami skoro 90%....Skrýt celý příspěvek

    • lorgarius
      08:06 12.05.2021

      vedia a vyrabaju. dokonca aj pracky robia, aj ked neviem ci je mozne hovorit o "ruskych" alebo len o "v rusku zmontovanych" - asi ako "slovensky" WHIRLPOOL , pretoze niedy okolo ...Zobrazit celý příspěvek

      vedia a vyrabaju. dokonca aj pracky robia, aj ked neviem ci je mozne hovorit o "ruskych" alebo len o "v rusku zmontovanych" - asi ako "slovensky" WHIRLPOOL , pretoze niedy okolo roku 2000 do ich zavodov vstupovali zahranicny partneri ako Candy, Miele, Bosh ci Samsung. ruskych vyrobkov dennej potreby alebo elektroniky v europe moc nenajdes, pretoze exportuju hlavne suroviny a presadeniu na trhy v inych segmentoch brania rozdielne normy/cla a velka konkurencia z celeho sveta.Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        08:35 12.05.2021

        Tak samozrejme myslel som výrobky navrhnuté v Rusku a na ruských strojoch....viem, že montujú aj Mercedesy ale to sa nepočíta.

        Tak samozrejme myslel som výrobky navrhnuté v Rusku a na ruských strojoch....viem, že montujú aj Mercedesy ale to sa nepočíta.

        • lorgarius
          09:03 12.05.2021

          vsak oni tie pracky navrhuju podla svojich standardov, urcene su pre trh v krajinach byvaleho ZSSR. to ze znacna cast suciastok je vyrabana prevazne v azii u koncernovych ...Zobrazit celý příspěvek

          vsak oni tie pracky navrhuju podla svojich standardov, urcene su pre trh v krajinach byvaleho ZSSR. to ze znacna cast suciastok je vyrabana prevazne v azii u koncernovych dodavatelov je ina vec. cisto rusky/americky/francuzsky/slovensky vyrobok vyvinuty a vyrobeny na "ruskych/americkch/francuzskych/slovenskych strojoch je v dobe globalizacie poriadne velka vzacnost.Skrýt celý příspěvek

          • UnionPacific
            09:17 12.05.2021

            Bojová technika, letectvo, energetika..toto sú odvetvia kde nájdeš výrobky navrhnuté, vyrobené a zmontované v jedinej zemi. Žiadna vzácnosť.

            Bojová technika, letectvo, energetika..toto sú odvetvia kde nájdeš výrobky navrhnuté, vyrobené a zmontované v jedinej zemi. Žiadna vzácnosť.

        • Clanek
          10:02 12.05.2021

          Tak vyrobky navrhnute na Slovensku nebo v CR, na slovenskych nebo ceskych strojich, navrhnute plne doma, ceskymi / slovenskymi techniky... tech bude taky poskromnu a dokonce bych ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak vyrobky navrhnute na Slovensku nebo v CR, na slovenskych nebo ceskych strojich, navrhnute plne doma, ceskymi / slovenskymi techniky... tech bude taky poskromnu a dokonce bych tipnul, ze jich bude min nez jak sobestacne je v tomhle ohledu Rusko. A prece jsou CR a SR vyspelejsi staty snad z kazdeho mozneho uhlu pohledu. Zijeme v globalizovanem svete, plavat proti proudu a snazit se o sobestacnost neni cesta k prosperite. Naopak.Skrýt celý příspěvek

          • UnionPacific
            10:22 12.05.2021

            Všetky tieto úvahy sa ale stanú bezpredmetnými v okamihu, keď na vás niekto uvalí sankcie. Samozrejme, Slovensku ani Česku to nehrozí , ale keby západ uvalil sankcie napr. na ...Zobrazit celý příspěvek

            Všetky tieto úvahy sa ale stanú bezpredmetnými v okamihu, keď na vás niekto uvalí sankcie. Samozrejme, Slovensku ani Česku to nehrozí , ale keby západ uvalil sankcie napr. na Rosatom, tak je to pre Rusko konečná. Dokonca by stačil aj zákaz pre české firmy dodávajúce pre Rosatom , ako odveta za Vrbetice a šiel by ku dnu. Prečo to neurobíte ?Skrýt celý příspěvek

        • lorgarius
          10:11 12.05.2021

          tak sa bavime o bojovej technike ? tam platia trocha ine pravidla. aj ked pred par rokmi v Usa nafukovali skandal, ze ich moderne systemy su zavisle na dodavkach polovodicov z ...Zobrazit celý příspěvek

          tak sa bavime o bojovej technike ? tam platia trocha ine pravidla. aj ked pred par rokmi v Usa nafukovali skandal, ze ich moderne systemy su zavisle na dodavkach polovodicov z ciny.
          alebo sa bavime o spotrebnych vyrobkoch? si to ujasni.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          13:02 12.05.2021

          To je asi ako s našou Oravou. Najväčší výrobca spotrebičov s obrovským obratom ale dokopy majú tuším 10 zamestnancov. Všetko im vyrábajú v Číne na objednávku podľa ich dizajnu. ...Zobrazit celý příspěvek

          To je asi ako s našou Oravou. Najväčší výrobca spotrebičov s obrovským obratom ale dokopy majú tuším 10 zamestnancov. Všetko im vyrábajú v Číne na objednávku podľa ich dizajnu. Teda je to slovenský výrobok alebo nie? Je Škoda Octavia zmontovaná v Bratislave slovenský výrobok alebo nie?Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      08:56 12.05.2021

      Rusové mají obrovské problémy s vnitřní materiálou logistikou a kvalitou. Oni jsou schopni vyrobit ledascos, ovšem pokud dojde k požadavku seriové výroby při zachování kvality, je ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusové mají obrovské problémy s vnitřní materiálou logistikou a kvalitou. Oni jsou schopni vyrobit ledascos, ovšem pokud dojde k požadavku seriové výroby při zachování kvality, je to fiasko. Platí to pro všechny odvětví. Prostě nemají schopné manažery a běžný Rus jeden den pracuje tak a druhý onak.
      Jinak mají stále skvělou optiku, mám od nich několik dalekohledů jeden astronomický), za vynikající cenu. :-)Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        09:22 12.05.2021

        A ten váš dekohľad, porovnával ste zo západnými konkurentmi ? Ono, aj Kazaň vyzerá slušne, dokiaľ nie je konfrontovaná s Columbiou.

        A ten váš dekohľad, porovnával ste zo západnými konkurentmi ? Ono, aj Kazaň vyzerá slušne, dokiaľ nie je konfrontovaná s Columbiou.

        • Robaiz
          09:34 12.05.2021

          :D :D :D Kdy Vám končí vycházky?

          :D :D :D Kdy Vám končí vycházky?

        • PetrTechnik
          11:09 12.05.2021

          Ve své třídě porovnatelné třeba s obdobnými dalekohledy od Svarowski, jen za třetinu peněz. V Rusku se dá koupit i kvalitní noční optika na pušky, pro normální lov za rozumnou ...Zobrazit celý příspěvek

          Ve své třídě porovnatelné třeba s obdobnými dalekohledy od Svarowski, jen za třetinu peněz. V Rusku se dá koupit i kvalitní noční optika na pušky, pro normální lov za rozumnou cenu, jen se nedá dovézt kvuli embargům. Dnes bych měl na ruské straně problém i s dalekohledem. Zrovna tak je problém dovézt lovecký nůž, u nás cena okolo 3 tis kč, v Rusku sotva třetina.
          To jsou jen takové okrajové záležitosti, to co jsem napsal o ruské nechopnosti vyrábět seriově a kvalitně platí. Rusko má vlastně trvale válečnou ekonomiku, době kdy Západ většinu své ekonomické kapacity přebudoval na civilní , Rusko pořád virtuálně válčilo. Do toho navíc socialistické řízení.
          Ony jim současné sankce spíš pomáhají k přerodu na tržní ekonomiku,ale je to takové no Ruské. :-)Skrýt celý příspěvek

          • danny
            11:46 12.05.2021

            Ty nože mě docela mrzí. Dají se tam za slušné peníze pořídit opravdu krásné kousky. Ale přesně jak říkáš, to je ruční, kusová výroba. Díky sankcím se jim povedla asi stejná ...Zobrazit celý příspěvek

            Ty nože mě docela mrzí. Dají se tam za slušné peníze pořídit opravdu krásné kousky. Ale přesně jak říkáš, to je ruční, kusová výroba.
            Díky sankcím se jim povedla asi stejná modernizace agro-potravinářství, jako ve dvacátých-třicátých letech. Od r. 2014 se posunuli neskutečně, jak po stránce kvality, tak efektivity zcela konkurenceschopní. Ale co se týče zbytku, tak přesně, jak píšeš. To je pár podniků, které se dokázaly (a většinou za pomoci zahraničního partnera a západního managementu) transformovat na soudobé standardy. Ale i tyto čestné výjimky brzdí fungování subdodavatelských řetězců, kterým čouhá socík nebo devadesátky z nastavení procesů a celého řízení jak sláma z bot.Skrýt celý příspěvek

      • fotr
        15:43 12.05.2021

        Nevím jak dnes ale dříve byla jediná slušná optika dosažitelná v Rusku, původem z Jeny v NDR. Také jsem měl jeden dalekohled ale i když optika ušla, (samozřejmě karlík cajs, Jena) ...Zobrazit celý příspěvek

        Nevím jak dnes ale dříve byla jediná slušná optika dosažitelná v Rusku, původem z Jeny v NDR.
        Také jsem měl jeden dalekohled ale i když optika ušla, (samozřejmě karlík cajs, Jena) dlouho používat nešel. Tělo netěsnilo a dovnitř do optiky se dostával prach. Nikdo se mě s ním nechtěl patlat, tak šel do........jako vlastně všechno, co jsem tam koupil technického. Jediné, co vydrželo a bylo skutečně kvalitní, byla moje kožená bunda a manželky kožich s čepicí. Už ale demode, používáme na chalupě. DD
        Mám ale jednu raritu, visací zámek, kovářská práce, průměr asi 18 cm, váha 1,5 kg a klíč se nevejde do kapsy. Super dekorace. Hihi.Skrýt celý příspěvek

  • J.Kolousek@post.cz
    17:37 11.05.2021

    Doufám,že ponorka Kazaň nedopadne jako ponorka Kursk,nebo letadlová loď Admirál Kuzněcov

    Doufám,že ponorka Kazaň nedopadne jako ponorka Kursk,nebo letadlová loď Admirál Kuzněcov

    • perunBB
      17:51 11.05.2021

      Alebo americká jadrová ponorka Thresher pri pobreží Nového Anglicka.Tam bolo obetí ešte viac.

      Alebo americká jadrová ponorka Thresher pri pobreží Nového Anglicka.Tam bolo obetí ešte viac.

      • fotr
        18:01 11.05.2021

        Asi bych nesrovnával rok 1963 (Trescher) a rok 2000 (Kursk). Rok 63, to bylo vše skoro ještě v ,,plenkách,,.

        Asi bych nesrovnával rok 1963 (Trescher) a rok 2000 (Kursk). Rok 63, to bylo vše skoro ještě v ,,plenkách,,.

      • Storm
        22:52 11.05.2021

        Tak jestli tu chceš PeruneBB na rozjezd vytahovat skoro šedesátiletou historii nehod ponorek tak klidně múžem... Pokud se nepletu tak při všech následujících případech byly ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak jestli tu chceš PeruneBB na rozjezd vytahovat skoro šedesátiletou historii nehod ponorek tak klidně múžem... Pokud se nepletu tak při všech následujících případech byly BOHUŽEL ztráty na životech, ozáření, nebo obojí... Čerpáno z povícero veřejných zdrojů, které se různě rozcházenjí, proto nebudu uvádět detaily a zároveň
        tě z výše popsaného důvodu žádám o omluvu nepřesností...

        K-3 (1967) Leninsky Komsomol
        K-8 (1960)
        K-11 (1965)
        K-19 (1961)
        K-19 (1972)
        K-27 (1968)
        K-131 (1984)
        K-141 (2000) Kursk
        K-152 (2008)
        K-159 (2003)
        K-219 (1986)
        K-278 (1989) Komsomolec
        K-429 (1983)

        USS Tresher (1963)
        USS Scorpion (1968)

        Z výše popsaného jsis asi všimnul, že nehody se ponorkám nevyhýbají... Trošičku zbaběle si použil USS Tresher, který, jak si zapoměl se jaksi zmínit šel ke dnu při provádění zkoušek hloubkového ponoru... Né při normalní plavbě, nebo opravách v doku, jako většina výše uvedených K-áček... Taky jsis asi špatně pohledal ve zdrojích na netu, protože jsi nějak pozapoměl na USS Scorpion...
        Víš co je ale největší ostuda? Tvoje ostuda? To je fakt, že tady uvádíš USS Tresher, jehož rozdrcený vrak by měl ležet, pokud se nepletu, hloubce někde kolem 3000metrů ( pro zajímavost u USS Scorpion je to pokud si dobře pamatuju cca 2600m ) s K-141 Kurskem ( kde srovnáváš s Treshrem počet obětí ) jehož vrak ležel a část ho snad i stále leží ( zničená příď ) v hloubce pouhých 108metrů, což není ani délka té ponorky... Tak teda když už srovnáváš oběti, tak těch obětí na tom kursku mohlo být třeba ještě o cca 24 méně že? BOHUŽEL se je jaksi zachránit nepodařilo... To je ale zase ostuda především provozovatele Kursku a stavu jeho záchranné části námořnictva... Chápu ale žes to nezmínil... Nehraje ti to do karet co PeruneBB?
        Evidentně narozdíl od tebe PeruneBB, je mi všech obětí nehod ponorek včetně tresheru a kursku líto, čest jejich památce, to co se tam dělo muselo být strašné... Ty si asi nevidíš do huby jinak bys tu takovou prasárnu jako srovnávat kde kolik zařvalo lidí nezmínil...Skrýt celý příspěvek

        • Sidon
          05:03 12.05.2021

          Tomu se myslim rika zasah primo na komoru. Nebo, mame-li se drzet tematu, "zasah, potopeno!" Tak ted jsem jen zvedav, s jakou variaci biti cernochu perunBB prijde. Podle prvniho ...Zobrazit celý příspěvek

          Tomu se myslim rika zasah primo na komoru. Nebo, mame-li se drzet tematu, "zasah, potopeno!"

          Tak ted jsem jen zvedav, s jakou variaci biti cernochu perunBB prijde. Podle prvniho prispevku to bude asi dost slabe.

          Mimochodem, tragedie Kursku byla jeste umocnena odmitanim britske a norske nabidky pomoci. Kdyz tato byla konecne po peti dnech prijata, bylo uz pozde a norsti potapeci nenasli nikoho ziveho. Jedna vec je, ze se nehody stavaji (no dobre, nekomu vinou kultury casteji), ale kdyz pak dojde na lamani chleba, ruska vjerchuska nikdy nemela problem s obetovanim zivotu vlastnich lidi, aby domnela a silne pofiderni hrdost naroda nebyla dotknuta. Prikladu v historii je bezpocet a hrdinu, kteri neprezili svuj nejvyznamnejsi cin, ma Rusko snad nejvic na svete.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            21:14 12.05.2021

            Neviem, či si si všimol, ale od pohrebu chudákov námorníkov z Kurska, kedy tie ženy vykričali svoj hnev na Putina a funkcionárov, odvtedy sa takýmto akciám Putin vyhýba.... Ešte ...Zobrazit celý příspěvek

            Neviem, či si si všimol, ale od pohrebu chudákov námorníkov z Kurska, kedy tie ženy vykričali svoj hnev na Putina a funkcionárov, odvtedy sa takýmto akciám Putin vyhýba.... Ešte kdesi koluje aj video, ako ťahajú nejakú ženu preč a preventívne jej pichajú injekciu, aby sa zbavili kričiacej ženy....Skrýt celý příspěvek

        • PetrTechnik
          11:17 12.05.2021

          K-429 dokonce 2x v roce 1985,ale nikdo nezemřel. Jinak v roce 1983 jim natekla voda do torpédového oddělení , když prováděli vyvažování a měli otevřený vstup do tlakového trupu. ...Zobrazit celý příspěvek

          K-429 dokonce 2x v roce 1985,ale nikdo nezemřel. Jinak v roce 1983 jim natekla voda do torpédového oddělení , když prováděli vyvažování a měli otevřený vstup do tlakového trupu. Naprostá většina nehod sovětských a ruských ponorek , jde na vrub nekvalitě při stavbě a hrubého porušení předpisů. Jinak ruské ponorky jsou srovnatelné s ponorkami USA.Skrýt celý příspěvek

        • TC82
          13:47 12.05.2021

          Tak uvést jen dvě nehody USN je taky trochu tendenční..

          https://www.history.navy.mil/a...

          Tak uvést jen dvě nehody USN je taky trochu tendenční..

          https://www.history.navy.mil/a...

          • PetrTechnik
            15:11 12.05.2021

            U USA ponorek schází ještě nehoda ponorky v doku při přípravě , došlo tam k požáru reaktorového úseku. Bohužel už nebím co to bylo za ponorku (Halibut??..) Ale faktem je , že ...Zobrazit celý příspěvek

            U USA ponorek schází ještě nehoda ponorky v doku při přípravě , došlo tam k požáru reaktorového úseku. Bohužel už nebím co to bylo za ponorku (Halibut??..) Ale faktem je , že relativní bezpečnost USA submariny je daná striktním dodržováním bezpečnostních předpisů. Rusové si mnoho nehod způsobili sami , svým lajdáctvím a falešným hrdinstvím při nehodách a katastrofách. Hlavní podíl má ,ale velení ponorkového loďstva, které ve snaze zavděčit se svým vládcům posílá do akcí ponorky , ktré spíše patří do doku k opravám a nápravám chyb.
            Málo kdo ví ,že K-3 se vydala k severnímu pólu jen pár hodin před tím , než hlavní inženýr loděnice, zakázal vzhledem k jejímu technickému stavu, vyplutí ponorky na moře. Ťo že se vrátili a severní pól se dostali je malý zázrak.Skrýt celý příspěvek

    • fotr
      15:44 12.05.2021

      Vzato čistě pragmaticky, tak raději ať jo.

      Vzato čistě pragmaticky, tak raději ať jo.

  • Miroslav
    15:56 11.05.2021

    To budú mať dnes súdruhovia a pohrobkovia budovania v celom Československu radosť

    To budú mať dnes súdruhovia a pohrobkovia budovania v celom Československu radosť

Načítám diskuzi...