Jaderné ponorky finančně vyčerpávají ruské ozbrojené síly

Útočná jaderná ponorka K-560 Severodvinsk třídy Jaseň (Projekt 855); větší foto / Mil.ru, CC BY 4.0

Ruský autor Maxim Klimov v článku Na co se ptát „Jaseňa“: Jaderné ponorky drží flotilu na přídělech na webu Vojensko-průmyslový kurýr kritizuje objem prostředků plynoucí do stavby ruských jaderných ponorek. Podle Klimova se kvůli jaderným ponorkám nedostává peněz na stavbu hladinových plavidel nebo námořních letadel. Klimov je však za svůj článek kritizován.

Klimov hned z kraje začal s kritikou „megaprojektu“ jaderných ponorek třídy Borej (Projekt 955) a z ponorek odpalovaných balistických střel RSM-56 Bulava.

Dle Klimova uběhlo šest let od ukončení státních zkoušek první ponorky K-535 Jurij Dolgorukij a tři roky od převelení první ponorky K-550 Alexandr Něvskij k Tichomořské flotile. Ponorka Jurij Dolgorukij slouží v Severní flotile, u Tichomořské flotily najdeme ještě třetí ponorku K-551 Vladimir Monomach.

Prozatím ale nebyly provedeny v Tichém oceánu zkušební odpaly střel Bulava z ponorek K-550 a K-551 a podle Klimova ponorka Jurij Dolgorukij nenese žádný bojový náklad (torpéda, střely) ‒ slouží pouze jako základna pro testování střel Bulava.

Co se týče finančních nákladů, tak přesná aktuální cena projektů Borej a Bulava není známa. První ponorka K-535 Jurij Dolgorukij měla stát 713 milionů dolarů. Jde však o údaj z roku 2010 a také podle tehdejšího kurzu rubl / dolar. Každopádně vývoj a stavba osmi ponorek Borej (četně provozní infrastruktury), včetně vývoje a výroby střel Bulava bude stát ruské ministerstvo obrany minimálně 10 miliard dolarů. Další stovky milionů dolarů námořnictvo zaplatí za provoz a údržbu ponorek, včetně ostrých testů střel Bulava, po celou dobu životnosti.  

Dle Klimova skutečný jaderný raketový arzenál ruského námořnictva stále tvoří flotila starších ponorek Projekt 667BDR (jedna ponorka) a novější Projekt 667BDRM (šest ponorek) postavených v 70. a 80. letech minulého století.

Ruský autor ale neodmítá námořní složku ruské jaderné triády, protože všechny tři složky (pozemní, letecká, námořní) navzájem překrývají nevýhody těch dalších. V případě jaderných ponorek navíc údajně stačí k zajištění adekvátní jaderné odvety jediná nezjištěná ponorka s plným bojovým nákladem. Ostatně ponorky třídy Borej mají 16 střel Bulava, každou se šesti až deseti nezávisle naváděnými jadernými hlavicemi (MIRV).

K tomu je ale nutné mít ve výzbroji minimálně několik plavidel, aby byla zajištěná jak trvalá přítomnost na moři, tak přežití aspoň jediné ponorky před prostředky protiponorkového boje nepřítele. „Vzhledem k tomu, že základem strategického zastrašování není dolet nebo množství hlavic na raketách, ale nevyhnutelnost odvetného úderu, základem je bojová stálost námořních strategických jaderných sil,“ píše Klimov.


Testovací odpal střel Bulava z ponorky K-535 Jurij Dolgorukij.

Stejný problém je podle autora u ponorkových střel s plochou dráhou letu a jejich nosičů, tedy útočných ponorek s jaderným pohonem. Rusko rezignovalo (Klimov doslova píše o neúspěchu) z modernizace útočných ponorek třetí generace (Ščuka, Antěj) a dalo přednost stavbě ponorek čtvrté generace třídy Jaseň (Projekt 885), resp. nejnovější Jaseň-M (Projekt 855M). Ponorky třídy Jaseň-M mají postupně ve výzbroji nahradit ponorky třídy Ščuka (v kódu NATO Oscar II) a Antěj (Akula).

První ponorka K-560 Severodvinsk vstoupila do služby v roce 2014 a námořní testy druhé (výrazně konstrukčně modernizované) ponorky K-561 Kazaň skončí letos. Ponorky třídy Jaseň nesou bojový náklad v podobě 32 ks střel s plochou dráhou letu Oniks nebo až 40 střel Kalibr či Ch-101.

Klimov ale třídu Jaseň kritizuje. Údajně pro tuto ponorku neexistuje dostatek střel, ponorky jsou příliš drahé a údajně příliš hlučné. „Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vytvoření efektivního systému nejaderného odstrašování založeného na jaderných ponorkách Projektu 885M je daleko za hospodářskými možnostmi státu,“ upozorňuje Klimov s tím, že hlavní problém je velká hlučnost ponorek třídy Jaseň.

Podle přiloženého grafu (viz níže), na který se odvolává Klimov, nejnovější ponorky čtvrté generace (Jaseň) jsou minimálně o deset decibelů hlučnější než americké ponorky třídy Seawolf a Virginia.

Graf však neukazuje konkrétní hlučnost jednotlivých ponorek (což je tajná informace), ale pouze trend snižování hlučnosti ponorek a porovnání hlučnosti sovětských / ruských a amerických plavidel. Graf je dílem rozvědky amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) a původně sloužil k lobbování pro pokračování stavby jaderných ponorek třídy Seawolf.

Graf: Porovnání hlučnosti sovětských, ruských a amerických ponorek; větší foto / Vojtek S, CC BY 3.0
 

Ponorky třídy Jaseň jsou jediné, který si zachovaly klasický zadní lodní šroub, všechny ostatní moderní ponorky používají vodní trysky (pump-jet). Podle ruského autora bylo důvodem použití šroubu udržení nízké hladiny zvuku při plavbě do 20 uzlů. „Ale jak ukazuje výzkum, při stejné hladině hluku je rychlost ponorek třídy Virginia a Seawolf mnohem vyšší, než u ponorek Severodvinsk a Kazaň. A to je velmi vážná taktická vada, jejíž dopady si plně neuvědomujeme,“ říká Klimov.

Ruský autor také upozorňuje na nové způsoby detekce ponorek. Podle jeho informací ruští námořní důstojníci ze Severomorsku sledovali let amerického protiponorkového letadla P-3 Orion a následně porovnali trasu letadla s polohami ruských ponorek.

„Všech deset obratů na jeho trase [Orionu - pozn. red.] přesně kopírovalo polohu našich ponorek. Ve skutečnosti je ani nehledal, ale letěl na jistotu. Orion letěl přesně na naši jadernou ponorku bez jakéhokoliv křižování, shodil průzkumnou bóji a přesunul se k další ponorce,“ píše Klimov.

Ruský autor dále varuje, že rozsah hrozby v podobě západních protiponorkových letadel Rusko podceňuje, protože samotné ruské protiponorkové letectvo je „katastrofálně za zahraniční úrovni.“ Nejnovější ruský protiponorkový letoun Il-38N Novella má být údajně až čtyřikrát schopnější než původní stroj Il-38. „Problém ale je v tom, že schopnost Il-38 bojovat proti tichým ponorkám je prakticky nulová,“ píše ruský autor.

Podle Klimova si prostě Rusko nemůže dovolit investovat velký objem peněz do „bojových systémů s pochybnou účinností“ a zejména tím snížit objem finanční prostředků směřujících do výcviku, technologického rozvoje a přezbrojení pozemních sil, kde stále panuje „obtížná situace s bojovým vybavením.“ V námořnictvu zase důraz na ponorky neumožňuje více investovat do stavby hladinových plavidel nebo investovat do rozvoje flotily námořních letadel.

Dokument o nejnovější ponorce Jaseň-M.

Cena ponorky Severodvinsk (Projekt 885) měla podle informací tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova z roku 2011 stát 47 miliard rublů (jedna miliarda dolarů v cenách z roku 2011). Stavba výrazně přepracované ponorky Kazaň (Projekt 885M, Jaseň-M) měla stát 112 miliardy rublů (3,5 miliardy dolarů v roce 2011). Opět není jasné, jaké jsou skutečné a finální náklady.

Ve stejném roce 2011 moskevský think-tank CAST (Centrum pro analýzu strategií a technologií) uvedl, že jedna fregata třídy Admirál Gorškov má stát 18 miliardy rublů. Uvedené ceny ponorek a fregat jsou přinejlepším přibližné, protože aktuální oficiální ceny nejsou veřejně známy. Dá se ale říci, že místo dvou ponorek třídy Jaseň / Jaseň-M mohlo ruské námořnictvo získat minimálně osm fregat třídy Admirál Gorškov, resp. ještě více, protože provozní náklady fregat proti jaderným ponorkám budou nepochybně výrazně menší.

Další otázkou je tempo výstavby ponorek třídy Jaseň-M. Pokud pomineme nejstarší plavidlo Severodvinsk (stavěné od roku 1993) třídy Jaseň, tak loděnice Sevmaš zatím opustila jediná ponorka Kazaň třídy Jaseň-M. Dalších pět ponorek třídy Jaseň-M má následovat každý rok až do roku 2023.

Americké námořnictvo ale již provozuje tři útočné ponorky Seawolf a 16 útočných ponorek třídy Virginia. Dalších devět lodí je ve výstavbě a poté se počítá se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033.

„Abychom vyřešili kritické problémy ponorkových sil námořnictva je nezbytné především provést speciální testovací a výzkumné cvičení [pro zjištění skutečné bojové hodnoty ruských ponorek ‒ pozn. red.]. Dokud nebudou dokončeny, výstavba nových jaderných ponorek by měla být výrazně snížená, a to ve prospěch přesunu omezených finančních prostředků k mnohem důležitějším a kritičtějším obraným programům ‒ povrchovým lodím a letectví,“ píše na konci svého článku Klimov.

Ruský autor ale také dříve v článku naznačuje (v souvislosti s ruskými protitorpédovými systémy Vist a Udar), že námořnictvo podobné hloubkové testování odmítá, protože by se tím odhalila skutečná (pro námořnictvo nepříjemná) bojová hodnota jednotlivých ponorkových systémů.

Ruská ponorková flotila (duben 2018); větší foto / Naval Analyses

Co se týče kritiky autora, ta se objevila například v diskuzi na Russian Defense Policy. Kritici především zpochybňují znalost autora o skutečné hlučnosti ruských a amerických jaderných ponorek (údaj o deseti decibelech), protože hlučnost ponorek je přísně střeženým tajemstvím.

Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman, kterého v článcích na Armádních novinách často citujeme, si s autorem nebral servítky: „Autor je známý cvok. Všechny jeho články jsou nějaký druh pomsty proti ruskému námořnictvu. Jedná se obvykle z 80 % o nesmysly.“

Stejně tak byl autor napaden pod originálním článkem na VPK. Podle jednoho kritika byl autor vyhozen z armády a nemůže mít přístup k utajovaným informacím, jako jsou například informace o letu amerického letounu Orion.

Každopádně samotný článek je v ruském vojenském tisku unikátní v tom smyslu, že si dovolil zapochybovat o kvalitě ruských jaderných ponorek, které mají pověst „mytologických” zbraní překonávající jakoukoliv konkurenci a tedy i zbraní, u kterých se nezpochybňují finační náklady.

Jedno je však jisté ‒ ruské námořnictvo bylo vždy ruské ponorkové námořnictvo a nedá se očekávat změna v budoucnu. A už vůbec se nedá očekávat, že ruská vojensko-politická komunita kolem jaderných ponorek, s nepochybně značným lobbistickým vlivem, se dobrovolně vzdá přidělených peněz (tedy své moci, vlivu).

Navíc úkoly ruského námořnictva jsou zcela jiné než amerického. Zatímco hlavním úkolem amerického námořnictva je kontrola Atlantského a Tichého oceánu, tedy výsostného ekonomického a obranného prostoru Spojených států, hlavním úkolem ruského námořnictva je boj proti americkému námořnictvu (především v Norském a Barentsově moři a na spojnici USA-Evropa) a zajištění odvetného jaderného úderu, případně odpalování střel s plochou dráhou letu na pozemní cíle.

 

Zdroj: VPK, Russia Defence Policy, Naval Analyses
 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi

Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • fenri
    14:00 22.11.2018

    Slavo: Primo. tvrdil jste to vy, třeba postováním mapky, kde bastion zahrnuje Barentsovo a Norské moře. To se se čtyřmi loděmi prostě uhlídat NEDÁ. Za to se čtyřmi+6 pobřežních ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavo:
    Primo.
    tvrdil jste to vy, třeba postováním mapky, kde bastion zahrnuje Barentsovo a Norské moře. To se se čtyřmi loděmi prostě uhlídat NEDÁ.
    Za to se čtyřmi+6 pobřežních máte šanci hlídat vstup do zátoky k Severnému a Murmansku.
    Jinak tvdíte to třeba zde:
    Slavoslav
    Datum: 13.11.2018
    Čas: 08:54
    "ed spochybnujes Standove tvrdenie o bastionoch (kde mimochodom vychadzas z uplne zleho predpokladu pretoze ako ti Standa uz vysvetlil tak prave zvysovanie doletu umoznilo vytvaranie tychto bastionov) tak co take zasadne sa zmenilo, ze bolo od nich upustene ako tvrdis?

    Tie bastiony davaju prave zmysel. Detekcne schopnosti sa zlepsuju a pribudaju nove sposoby a americania maju dost ponoriek aby mohli severne oblasti precesavat a "lovit" osamele SSBN. Prave preto ich sovieti sustredovali do relativne malych oblasti kde ich mohli najefektivnejsie chranit dalsimi prostriedkami. "

    -ty vaše "malé" oblasti jsou. Barentsovo, Norské, Pečorské, Laptěvů, Karské, Bílé moře + polární oblasti Severního ledového oceánu. To je podle vás ta malá plocha. Která je hlídána 4 loděmi. A odvoláváte se na Standu "Raketonosné ponorky měly být v takzvaných bastionech. V podstatě pobřežních oblastech SSSR, které byly masivně chráněny hladinovým loďstvem, vlastními útočnými ponorkami i letectvem. Jejich ochrana byl prvořadým úkolem námořnictva."

    "Hladinové lodě jsou jen část chránící ponorky." Pominu-li, že CELÝ SPOR je o tom, že ponorky odčerpávají síly HLADINOVÝM složkám VMF (přeštěte si laskavě článek o čem a přečtěte si debatu, do které jste vstoupil), tak co dál odčerpává ty síly? letadla? Trochu ano, ale pod ledem letadla ponorky nechrání. Nemají jak. Takže také ne. Takže co dál je chrání? Ponorky. Výborně. Takže jste se dostal do kruhu, kdy tvrdíte, že stavba Jaseňů odčerpává síly VMF na stavbu útočných ponorek (ehm, jako třeba Jaseň). Čili pro stavbu Jaseňů nemáme sílu stavět Jaseně.

    "Nikdy som to netvrdil, len som povedal, ze taktika bastionov bola a ja pouzivana pricom sa mylis vo svojej argumentacii doletom striel."
    Tvrdíte to mimo jiné v mnou citovaném příspěvku. Taktika bastionů JE to, že ponorky jsou soustředěny v oblastech, kde jsou kryty ostatními složkami VMF. TO JE bastion. Tudíž pokud tvrdíte, že bastion se používá, tvrdíte, že ponorky operují pod ochranou hladinových a vzdušných sil RF. Což je ale nesmysl, protože gro operační oblasti strategických oblastí leží přesně tam, hladinové a letecké síly (a znovuy - o tom je celý spor!) operovat nemohou.
    Navíc, sám jste odkazoval na článek
    https://www.nato.int/docu/revi...
    Kde se ovšem píše o bastionech po celou dobu V MINULÉM čase. Pouze v závěru je zmínka, že o bastionech se opět začíná diskutovat a západních akademických kruzích.

    A.) bastion je virtuální, když
    A1 - s ním Rusové nepočítají (viz linky Oliva)
    A2 - fakticky neexistuje - není čím jej tvořit
    A3 - ponorky jsou jinde
    A4 - krytí přístupu k přístavům je standardním úkolem VŠECH námořnictev a ochrana základen nijak neimplikuje bastion

    B: Znovu, článek je o krytí loděmi a letadly. A debata je o tom, že ponorky musí být kryty loděmi a letadly.
    C) ?

    Teplotní problémy Borejů jsem začal vytahovat já? Člověče lžete alespoň konzistentně. Deset stran se tu hádáme s tím, že já tvrdím, že nemámě ani náznak informací o teplotních problémech Borejů a jsem to já, kdo s nimi přišel?? Děláte si legraci, nebo jste zhulený? VY a pouze VY tu opakovaně tvrdíte, že Borej je ponorka, která mimo bastion má teplotní problémy, protože má rozpětí optimálních teplot nějaké 4-5 stupňů a stále nejste schopne doložit své kecy, čímž byste tu debatu utnul. Já od začátku zcela jednoznačně tvrdím, že o chlazení Borejů nevíme nic a že není indicie o tom, že by jakákoliv ruská ponorka od Ščuky vejš měla problémy s chlazením. Ta hádka je o tom, že já tvrdím, že lžete s vašemi tezemi o chlazení Borejů.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    12:33 22.11.2018

    fenri primo: kto to kedy tvrdil? ja urcite nie a od zaciatku som hovoril, ze hladinove lode su len cast plniaca si svoju ulohu. Vid 13.11.2018 Čas: 12:50 sekundo: Nikdy som ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    primo: kto to kedy tvrdil? ja urcite nie a od zaciatku som hovoril, ze hladinove lode su len cast plniaca si svoju ulohu. Vid 13.11.2018 Čas: 12:50

    sekundo:
    Nikdy som to netvrdil, len som povedal, ze taktika bastionov bola a ja pouzivana pricom sa mylis vo svojej argumentacii doletom striel. Pritom som par krat doslova spomenul, ze hladinove sily su teraz zanedbane, ale ten maly pocet som im zostal sa tu ulohu i ked neadekvatne pokusa plnit nadalej no bastion ma zmysel, lebo aj male krytie na pristupovych trasach je lepsie ako ziadne + senozry v tych vodach ktore im pomahaju situacne

    A: ano, to nic nemeni na tom, ze to je sucasne sucastou bastionu

    B: vazne? Dlha a trnista cesta bola kym si si vsimol, ze ponorky spominam od zaciatku 13.11.2018 Čas: 12:50, pripadne 14.11.2018 Čas: 19:07

    C: tomu som nikdy neprotirecill

    Ale nebolo. Jadrom sporu bola existencia bastionov. Teplotne problemy Borejov si zacal vytahovat az ovela neskor aby si odviedol od temy ako to tak rad robis. Mimochodom, keby si cital poriadne tak som na to odpovedal a uznal, ze zdroje na to nemam, borej by si nasiel operacny priestor kde by v pohode fungoval aj mimo polu. A potom som sa uz len bavil ako si dokazoval teplotu v balte 17°C a podobneSkrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:58 22.11.2018

    Olivav - vážím si vašeho přístupu a zkusím si ve vás vzít inspiraci (viz "ale vulgarismy mi vadí, i když do nedávna jsem sám byl no né lepší."). Slavo: "bingo, skoda, ze si to ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav - vážím si vašeho přístupu a zkusím si ve vás vzít inspiraci (viz "ale vulgarismy mi vadí, i když do nedávna jsem sám byl no né lepší.").

    Slavo: "bingo, skoda, ze si to nedokazal pochopit ked som ti to X-krat pisal predtym, ze ten bastion nie je Udolaj a SSBN plavajuca pod nim, ale cely subor zabezpeceni kde hladinove plavidla maju svoju cast uloh ako je strazenie pristupovych tras a zabezpecenie pristavov "

    -ne. Primo: bastion mělo být krytí celé operační oblasti strategických ponorek. "Stráž u brány" je jen zabránění přístupu cizích ponorek ke vstupům do základen, hlavně proto, aby se na tam na ně nemohly pověsit cizí ponorky. Co o tom svědčí? A.) početní stavy protiponorkových lodí SF. B.) Nárůst kvality (akustické) moderních RF ponorek ("otestováno" už na starších Ščukách šmejdících za SOSUSem v Mexickém zálivu) C.) operační oblast, kde lodě být nemohou a zároveň poskytující ponorkám větší bezpečí, než by jim dokázala zajistit i daleko početnější a modernější flota, než má SF (led).

    Sekundo - Slavo, od začátku byla debata o tom, že Jaseně a Boreje příliš zatěžují VMF, protože údajně potřebují krytí od hladinových a vzdušných složek VMF. A to je nesmysl. A.) Krytí přístupů k přístavům by musela VMF dělat i bez ponorek. je to jedním z elementárních úkolů každého loďstva. B.) Sám jste po dlouhé a trnité cestě došel k tomu, že významným (a nejlepším a v operačním působišti strategických ponorek RF i jediným použitelným) ochranným faktorem strategických ponorek jsou útočné a víceúčelové ponorky. Jako Jaseň, což je nepochybně nebezpečný predátor. Tudíž oslí můstek o tom, že Jaseň potřebuje krytí ze vzduchu a hladiny, přes to, že ponorky nejlépe kryje ponorka až k tomu, že se vracíme k tomu, že jedna z diskutovaných ponorek je vlastně ta co kryje, je hezký. Jaseň pod vodou je v daleko větším bezpečí, než libovolná hladinová loď (nejen) ruské floty.

    Jinak jádro sporu mezi námi evidentně zůstává. Chtěl jsem po vás odkaz na údajné teplotní problémy Jaseňů a Borejů a na zdroj vašeho tvrzení o teplotní toleranci Boreje/Boreje A. A opravdu jste nebyl schopen doložit to ani náznakem jinak, než hloupým nadáváním. věřte mi, že to nebylo mojí neschopností pochopit text, ale prostě absencí relevantního zdroje z vaší strany. vše níže napsané bylo zhola ZBYTEČNÉ, kdybyste byl schopen svá tvrzení (krajně pochybná, vsadím boty, že teplotní optimum provozu nových Borejů fakt NEZNÁ NIKDO) ozdrojovat, nebo připustil, že jste si je účelově vymyslel.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    09:43 21.11.2018

    fenri, no moje blbost a uznávám, že jsi mě nachytal na hruškách. Ty odkazy na analýzy, o kterých jsem se zmiňoval, že je tu postoval Slavoslav jsou z pera strýčka Sama. Moje ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri,

    no moje blbost a uznávám, že jsi mě nachytal na hruškách. Ty odkazy na analýzy, o kterých jsem se zmiňoval, že je tu postoval Slavoslav jsou z pera strýčka Sama. Moje chyba uznávám. Tam by to odpovídalo.

    Co se týká vulgarismů - rád jsem četl tvoje příspěvky, ale vulgarismy mi vadí, i když do nedávna jsem sám byl no né lepší. To se mi líbí na Shaniovi, u kterého vulgarismy neregistruji.

    No a ještě tu dám skutečnou doktrínu uveřejněnou na stránkách Kremlu a posvěcenou Putinem:

    http://publication.pravo.gov.r...

    Jinak zde rozbor, ale to už není oficiální ani z RF:
    https://idsa.in/idsacomments/d...

    Ani v jednom se o Bastionech nikdo nezmiňuje. Je tam vyloženě dle toho jak jsem to ryhcle proletěl v azbuce něco o použití nestrategických jaderných zbraní atd... a nutnosti vývoje nových prostředků.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    07:14 21.11.2018

    fenri "Tyhle lodě jsou jen stráž u brány." bingo, skoda, ze si to nedokazal pochopit ked som ti to X-krat pisal predtym, ze ten bastion nie je Udolaj a SSBN plavajuca pod ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    "Tyhle lodě jsou jen stráž u brány."

    bingo, skoda, ze si to nedokazal pochopit ked som ti to X-krat pisal predtym, ze ten bastion nie je Udolaj a SSBN plavajuca pod nim, ale cely subor zabezpeceni kde hladinove plavidla maju svoju cast uloh ako je strazenie pristupovych tras a zabezpecenie pristavov

    k tym nadavkam. Ano prestrelil som za co som sa ospravedlnil, ale rupli mi nervy po diskusii s clovekom ktory si nedokaze ani poriadne precitat na co reaguje a stale opakuje uz zodpovedane otazky kvoli svojej neschopnosti kde mu treba vsetko 3-4 krat zopakovat a kym to nedas kapitalkami tak si to aj tak nevsimne. A samozrejme tvoje sovinisticke narazky na chapanie textu kde si ty prejavil taku ocividnu neschopnost precitat si jednoduchu vetu ktore sa vyskytli este predtym tomu tiez pomohliSkrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:25 20.11.2018

    Slavoslav Datum: 14.11.2018 Čas: 07:04: "O bastionoch nevies ani hovno." Slavoslav Datum: 14.11.2018 Čas: 21:08 "fenri ja viem ze si blbec ale iste mi najdes..."+"fenri ja ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav
    Datum: 14.11.2018
    Čas: 07:04: "O bastionoch nevies ani hovno."
    Slavoslav
    Datum: 14.11.2018
    Čas: 21:08 "fenri ja viem ze si blbec ale iste mi najdes..."+"fenri
    ja viem ze si blbec ale iste mi najdes "
    Slavoslav
    Datum: 14.11.2018
    Čas: 20:31 "To len zas jeden retard nevie citat. "
    Slavoslav
    Datum: 14.11.2018
    Čas: 18:52 "A ako ak nie retardom mam nazvat pologramotneho idiota ktory si nedokaze "+"Lenze pologramotny idiot si to nie je schopny vsimnut "
    Slavoslav
    Datum: 14.11.2018
    Čas: 17:28 " Si prijebnay, alebo si X-ty krat nezachytil, ze obranu SSBN v oblastiach pod ladom ma na starosti dalsia..."+"Si fakt tak blby, ze si neuvedomujes, ze ta Ruska ponorka "+"Opakovat sa stale dokola a pretoze si tak retardovany, ze ..."

    Takže se omlouvám, zaměnil jsem idiota a retarda za kretena a pri*ebaného za zmr*aného.

    Nicméně - po všech těch a dalších Slavových urážkách vám fakt připadá čobol jako největší problém této diskuze?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:01 20.11.2018

    Oliva: pokud Vám čobol přijde vulgární a neadekvátní kreténovi a dalším a horším urážkám, je to váš boj. Ale fakt vás prosím, neponižte se moralizovanáním, když na jedné straně v ...Zobrazit celý příspěvek

    Oliva:
    pokud Vám čobol přijde vulgární a neadekvátní kreténovi a dalším a horším urážkám, je to váš boj. Ale fakt vás prosím, neponižte se moralizovanáním, když na jedné straně v klidu tolerujete daleko horší urážky a na druhé straně tu dokola řešíte čobola, na kterém prostě nic hrozného není.

    Žabomyší spor? OK. je. Ale když si někdo NAPROSTO vycucá data z prstu - jako teplotní tolerance Boreje a Jaseně, krytí v bastionu, atd. atd. a zároveň nazává ty, co to zpochybňují kretény, technickými nevzdělanci (ač sám plácá o šroubu Boreje) apod., tak to prostě není mimo.

    JAKÉ konkrétní odkazy o krytí Borejů a Jaseňů loděmi VMF sem Slavo dal? Já fakt žádné nezaregistroval a stále mi nikdo není schopen vysvětlit, jak nějaký Udaloj, nedejbože Griša kryje Boreje, který je od nich 1000 km+, za jednou pevninou a hluboko pod ledem. To je prostě naprostá utopie. Prostě popište mechanismy a technologie, kterými ho kryje. Udaloj nebude mít ani tušení o ponorce, o které Jaseň už dávno ví a visí jí za zadkem.

    Už minulá generace ruských ponorek, méně optimalizovaná na hlučnost (Ščuka) vesele a opakovaně proplouvá SOSUSem a týdny se placatí v teplém Mexickém zálivu, aniž by o ní někdo tušil. Jaseň i Borej (zejm. Borej-A) na tom s tichostí budou zásadně lépe. Jak konkrétně jim pomůže starý Udaloj či efemerní výskyt Gorškova, většinou stovky kilometrů od nich? Virginie nebo Seawolf by doslova musela chtít se s Udalojem potkat aby jí měl šanci vážně ohrozit. Jediné, kdy jí může ohrozit je techdy, když ví zhruba kde je, resp. když prostě zablokuje (nevelkou) oblast, kam Virginii nechce pustit. To je z logiky věci tak přistup k Severnému.
    Zároveň je zřejmé, že v případě vážného konfliktu (a na jiný, než vážný konflikt Boreje stavěné nejsou) by se životnost hladinových plavidel SF (možná kromě Gorškova a Steregučiho) počítala v deítkách minut.
    Nikdo soudný přeci nebude počítat u své zbraně posledního soudu a u své zásadní životní pojistky s krytím v řádu víceméně minut. Ostatně opět - ruské strategické ponorky primárně mají být pod ledem, kam za nimi hladinová plavidla nemohou a letadla jim nepmůžou. Jakmile je Borej na otevřeném moři a ve své operační oblasti, potřebuje Udaloje jak jelen piano.
    Zdůrazňuji, že nespochybňuji potřebu protiponorkových kapacit a schopností pro VMF. Jen neslouží k tomu, aby jistily strategické ponory před USN v jejich operačních sektorech. Tyhle lodě jsou jen stráž u brány.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    18:19 20.11.2018

    fenri, a k tomu o krytí těch ponorek. Dle odkazu z VMF RF co tu dal Slavoslav je patrné, že to krytí je potřeba. A vzhledem k množství lodí - VMF je skoro muzejní sbírka, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri,

    a k tomu o krytí těch ponorek. Dle odkazu z VMF RF co tu dal Slavoslav je patrné, že to krytí je potřeba. A vzhledem k množství lodí - VMF je skoro muzejní sbírka, tak asi bych řekl, že vyčerpává.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    18:18 20.11.2018

    fenri, já nevím ,kde tě někdo vulgárně oslovoval. Pokud myslíš, že v tom případě je OK, když se budeš vyjadřovat stejně, tak prosím. Ale pravda je, že se tím akorát ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri,

    já nevím ,kde tě někdo vulgárně oslovoval. Pokud myslíš, že v tom případě je OK, když se budeš vyjadřovat stejně, tak prosím. Ale pravda je, že se tím akorát zhazuješ.

    Jinak v tom zbytku to vidím jako žabomyší spor a myslím, že jsi vyjádřil co jsi chtěl a s tím nemám až takový problém. Hádat se jestli voda s teplotou pod 9 stupňů je dost studená či teplá pro provoz ponorky mi příjde ve svém důsledku mimo.

    A kdyby někdo našel v teplotě mořské vody apod svůj fetiš, tak základní kurz je zde:
    https://is.muni.cz/do/rect/el/... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:50 20.11.2018

    Doplním Starlighta, protože mám pocit, že v Borejích je stále docela zmatek: Jsou celkem TŘI verze Borejů (z toho jedna na papíře). 1.) První jednotky (955 - Borej, bez dalších ...Zobrazit celý příspěvek

    Doplním Starlighta, protože mám pocit, že v Borejích je stále docela zmatek:
    Jsou celkem TŘI verze Borejů (z toho jedna na papíře).

    1.) První jednotky (955 - Borej, bez dalších písmen a čísel) je hybrid mezi trupem (hlavně čumákem) ze Ščuky (NATO Akula, neplést zase s ruským označením Akula, což je NATO Typhoon). Protože se do toho trupu nevejde Bulava, má už před věží začínající "hrb". Pozná se i podle zcela charakteristické a originální věže s negativním sklonem čela. Postaveny Jurij Dolgorukij, Alexandr něvský a Vladimír Monomach.

    2.) Následuje zásadně odlišná verze Borej-A, 955A, nebo hlavně na Západě Borej II. Zmatek zjevně dělá to, že označení A je až druhá verze v pořadí.
    Ačko, počínaje Kňaz Vladimir, má zcela nový trup, neodvozený ze Ščuky, věž s přechodem mezi čelem a trupem, jiný - tišší Pumpjet, jiné chlazení reaktoru,resp. mininálně jeho přívody a vývody, jiná kormidla a jiný hydroakustický systém. Min. do roku 2027 se bude vyrábět pouze tato verze. Spuštěn zatím Kňaz Vladimir a myslím, že i Kňaz Oleg. Celkově má být Borej A podstatně tišší a má lépe slyšet.

    3.) Následovat měla verze Borej-B nebo 955-B. Ta se měla lišit dvěma hlavními "detaily" a to sily pro 20 Bulav místo 16 (ale možná ty 4 sila navíc dostanou i další 955A) a novým reaktorem. Do roku 2027 se s ní nepočítá.
    O reaktoru jsem našel že by byl buď odvozen od Jaseně (výkonově odpovídá), podle jiných zdrojů měl mít nový. Proč by Rusové vyvíjeli dva podobně výkonné reaktory čtvrté generace a proč by do Boreje B nedali již hotové a seriově stavěné reaktory z Jaseně nevím.

    Je evidentní, že největší rozdíl je mezi Borejem a Borejem-A.

    krásný obrázek rozdílů mezi verzemi najdete zde:
    https://www.popularmechanics.c... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:23 20.11.2018

    Olivav: -ad čobol - hele fakt nevím, proč má být v pohodě, když někdo nadává do kreténů a zmrdů, nebo sexisticky do blondýn a vrchol problému je čobol. Racionálně mi to ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav:
    -ad čobol - hele fakt nevím, proč má být v pohodě, když někdo nadává do kreténů a zmrdů, nebo sexisticky do blondýn a vrchol problému je čobol. Racionálně mi to vysvětlete. Čobol je prostě vlídné označení nedovtipného Slováka z Černých baronů. mě to přijde tak tři-čtyři třídy pod tím, jak mě tituluje čobol a stejné jako to, jak mě tituluje Blabol. Pokud se neohrazujete proti jejich slovníku, přijde mi vaše moralizovaní poněkud pokrytecké a licoměrné. Je to srozumitelné?

    "No Slavoslav spíše hájil, že ponorky RF fungují lépe v chladné vodě, tak jak to tvrdil nepřítomný Cernakus."
    -vtip je v tom, že k tomuto tvrzení není u diskutovaných ponorek sebemenší důkaz, ba ani indicie. Jediné co víme, že podle US zdrojů údajně měly OK-650 problémy s teplou vodou. Jenže OK-650 je z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. A dnešní OK-650 s původní OK-650 mnoho společného mít nebude, zejména na v příslušenství. Nemluvě o faktu, že Jaseň má naprosto jiný reaktor.

    "A ten problém o kterém se bavíme byly problémy s chlazením, což mělo mít za následek vyšší hlučnost. No a nakonec, kdybychom chtěli řešit hlučnost, tak jsem tu postoval jeden zdroj a pak jsem našel i v Britském tisku něco o tom jak Yasen dopluje k tajné Skotské ponorkové zkladně a nikdo o jeho pohybu nic neví neb je tichý tak, že propluje detekční sítí. No a pak jsou články jak Američané slyší vše a vše je v pohodě. No tak si vyberte. Prostě víme prd a hádáme se tu nad kuličkou víte čeho. "
    -proboha a celou dobu tvrdím? Jenže čobol tu operoval jako s faktem s tím, že kvůli chlazení jsou ruské ponorky hlučnější. Což je celkem nesmysl z celé řady důvodů,. které jsem popsal )počínaje tím, že i ostatní ponorky používají pumpy na sekundáru, přes to, že nevíme jak Borej dělané chlazení, přes to, že Jaseň je zase jinde až po detail, že Barentsovo a Norské moře není zrovna etalonem studené vody a u u Gronska v GIUKu je voda chladnější.

    "1. ponorky RF plují i momi Bastion "
    -jiskra, ze které vznikl požár bylo moje tvrzení, že Borej a Jaseň nejsou bastionové ponorky.
    "2. víme o jejich hlučnosti prd"
    -tvrdím celou dobu s tím, že podle čobola jsem ale kretén, když nevěřím tomu, že mimo bastion (bez ohledu na teplotu vody v něm) jsou hlučné a neberu to jak fakt, o kterém se nepochybuje
    "3. Golfský prou existuje a v Barentsově moři jsou teplotní výkyvy, což potvrzovaly veškeré zdroje zde uvedené "
    -opět, píši to celou dobu a ještě s poukazem na fakt, že oblast, kde operují ruské ponorky ("bastion") nepokrývá zdaleka jen Barentsovo moře, ale i Pečorské, Karské, polární oblasti Sev. ledového oceánu a naopak celkem teplé moře Norské. Jinými slovy - teplotní rozpětí, ve kterém se zde musí (v rámci geografické i sezonní distribuce teplot) ponorky pohybovat je větší, než čobolem tvrzené 4 stupně (které navíc nikdy nedoložil).
    "4. Bastion nevzniknul kvůli teplotě v Barentsově moři "
    -tak jistě ne. Už proto, že většina jeho plochy leží mimo Barensovo moře

    "Bastion má za cíl koncentrovat relativně malé síly, které VMF RF má, tak aby byly maximálně účinné a to, že to je na severu je dáno náskokem v zkušenostech SSSR/RF operovat v této oblasti.
    - Navíc logistika je tam lepší díky blízkosti mnohých základen."
    Logistika a zkušenosti s polárním provozem jistě hrají roli, nicméně:
    1.) Bastion se geograficky nekryje s tím, kde mohou vzdušné a hladinové síly VMF efektivně působit (led)
    2.) IMHO se stal víceméně vyprázdněným, nebo mediálním pojmem, protože reálné síly, které má SF k dispozici v žádném případě nemohou pro ruské ponorky udělat víc, než jim ochránit přístupovou trasu do základen. Na víc prostě nemají techniku. Představa, jak malý starý Gríša bez vrtulníku nahání Virginii je prostě absurdní. Je tady prostě ohromné podcenění plochy, která je jevištěm celé téhle srandy.
    3.) Poloha na severu vychází i z toho, že je to z pohledu dostřelu dobrá oblast, pod ledem jsou ponorky ve větším bezpečí (led jim poskytuje daleko lepší ochranu, než ty čtyři Udaloje, na kterých se točí Slava). A nemusí pronikat GIUKem či oblastí kolem Kuril a Aleut.
    jinými slovy - je to jdiné moře, které "hraničí" se Severní Amerikou a kam nelze Rusům zabránit v přístupu.

    Předesílám, že spor byl o tom, zda jsou moderní ponorky závislé na hladinových plavidlech a zda se VMF vyčerpává tím, že musí krýt Jaseně a Boreje.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    10:45 20.11.2018

    Mě vždy fascinoval Typhoon. To je fakt nádherná ponorka, ale v prvozu je jen jedna. No hold nejsou prachy: https://www.youtube.com/watch?... No a je přehlídka ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě vždy fascinoval Typhoon. To je fakt nádherná ponorka, ale v prvozu je jen jedna. No hold nejsou prachy:
    https://www.youtube.com/watch?...

    No a je přehlídka techniky RF https://www.youtube.com/watch?...
    - úmyslem není propaganda RF, ale jsou tam hezky pohromadě
    - a navíc to vypadá jako by vyjelo můzeum s veterány navýlet, takže ty řeči co tam Putin má jsou o vzbuzení hrdosti na to málo co mají
    - no a ty medicínské přístroje mi příjdou skoro jako standar v jákekoliv lepší nemocnici

    No a nakonec dokument o Typhoonu
    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    02:50 20.11.2018

    @cernakus Už jsem ti to psal několikrát. Svými vulgarismy, hulvátstvím, xenofobií a antisemitismem si tu děláš jen OSTUDU a nikdo rozumný tě nebere vážně. Tvůj SALONNÍ ...Zobrazit celý příspěvek

    @cernakus

    Už jsem ti to psal několikrát. Svými vulgarismy, hulvátstvím, xenofobií a antisemitismem si tu děláš jen OSTUDU a nikdo rozumný tě nebere vážně. Tvůj SALONNÍ antiamerikanismus si raději nech do své manažerské práce v automotiv průmyslu, na firemní školení ve Švýcarsku, na sledování americké mainstreamové filmové a seriálové produkce, nebo na používání amerických IT technologií jako je Google Earth Pro.

    Na Armádních novinách se pokus raději soustředit na pochopení prostého napsaného textu a přestaň si vymýšlet pohádky. Já psal o USA. Nikoliv o státu Florida. Co takhle třeba ještě státy Maine, Washington, Kalifornii? Nebo od jihu na sever Texas, Colorado, Wyoming, Nebraska, Severní Dakota a Montana? To máme jen kontinentální USA. A co další americké státy jako Aljaška a Havajské ostrovy? A co další americká i neamerická území mající důležitou úlohu pro strategické síly jako Guam nebo Grónsko? To bude v dosahu odkud?Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    12:52 19.11.2018

    cernakus To tvoje kruzitko se stredem na floride me jaednu zasadni chybu - co kdyz budes chtit/muset zasahnout ZAROVEN evropu a ameriku ? (jak psal shania). To uz z tech jiznch ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus

    To tvoje kruzitko se stredem na floride me jaednu zasadni chybu - co kdyz budes chtit/muset zasahnout ZAROVEN evropu a ameriku ? (jak psal shania). To uz z tech jiznch mori jen tak nepujde, nemluve o tom, kdyby si chtel zashnout vice vnitrozemske cile nez je florida.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    11:57 19.11.2018

    Cernakus Ked sa pozeram na pocet tvojich prispevkov, ktore tu mas, asi tak 10x viac ako Shania a Starlight dokopy, tak by som inych platenymi agentami moc neobvinoval.. Podla ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus

    Ked sa pozeram na pocet tvojich prispevkov, ktore tu mas, asi tak 10x viac ako Shania a Starlight dokopy, tak by som inych platenymi agentami moc neobvinoval..

    Podla poctu to budes skor ty.. :D

    akurat do Shanie sa obuvat je cisty nezmysel, kedze je to clovek z diskutujucich, co priniesol najviac faktov ohladne letectva zo vsetkych.. a to pekne podkute linkami..
    Co sa ty castokrat neunuvas - nehovorim, ze pravdu nemas, ale ovela menej ako shania..

    To, ze sa pomýli v nejakej oblasti, kde nie je tolko doma ako su strely s plochou drahou letu, ktorých dolet nevieme, tak ako vsetko je to proste prisne tajne.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    10:57 19.11.2018

    Cernakus,

    a ty nemáš něco k těm reaktorům? Něco víc než jen tvrzení, že to tak je? Mě to fakt zajímá.

    Cernakus,

    a ty nemáš něco k těm reaktorům? Něco víc než jen tvrzení, že to tak je? Mě to fakt zajímá.

  • cernakus
    10:42 19.11.2018

    starlight: PS2: Udělal bych ti snímeček, jenže mám neblahou zkušenost s tvým pracovník kolegou Shaniou, který když jsem mu dokázal, pomocí podobné metody, že námořní a letecké ...Zobrazit celý příspěvek

    starlight:

    PS2: Udělal bych ti snímeček, jenže mám neblahou zkušenost s tvým pracovník kolegou Shaniou, který když jsem mu dokázal, pomocí podobné metody, že námořní a letecké nosiče ŘSPDL Tomahawk nedostane tak blízko k Moskvě, jako je lze vypustit z MK41 Ashore z vazalů v NATO, tak moji 10ti minutovou práci odbyl tím, že Tomahawk nemá jen běžně uznávaných a fyzikálně reálných 1700km dosahu, ale prý 3000km dosahu (konvenční typ).

    Takže fakt nemám tolik času jako ty a tvůj kolega abych se dělal s vizuálními pomůckami, které odbudete zase nějakou fintou z amerického propagačního sračkometu. Bohužel, jsem placen za zcela jiné činnosti, nežli ovlivňování mediální prostoru ČR ve prospěch cizí mocnosti.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    10:31 19.11.2018

    Starlight: "Než tady zase někdo začne vymýšlet, jak by bylo úžasné mít ruské ponorky SSBN mít jinde, nejlépe hluboko na jižní polokouli (jako Cernakus 14.11 v 18:33), tak poprosím ...Zobrazit celý příspěvek

    Starlight:
    "Než tady zase někdo začne vymýšlet, jak by bylo úžasné mít ruské ponorky SSBN mít jinde, nejlépe hluboko na jižní polokouli (jako Cernakus 14.11 v 18:33), tak poprosím vzít si nejdříve do ruky globus nebo jeho digitální ekvivalent. "


    A kdyby jsi místo toho amerikosračkometu, co jsi zde předvedl, držel se tvé osvědčené rady a otevřel Googe Earth Pro, tam zvolil nástroj Kruh, plácl ho někam do prostředka Floridy a vytáhl ho až k "domnělým" bastionům u Severního pobřeží Ruska, tak by se ti odhalilo co? Dvě GIGANTICKÉ otevřené plochy v jižním Tichém a Atlantickém oceáně. Zejména v tom Tichém oceáně to je plocha cca 15 krát větší než celá Arktida a je krásně PUSTÁ (tj, z principu nepokrytá nikým).

    Jenže to by jsi musel být někdo jiný než Starlight :-D Mistr amerikofonních zkratek, ve skutečnosti nechápající jejich význam ;-)

    PS: Mimochodem jsem si nyní již jistý, že jsi americkou ambasádou placený pracovník pro ovlivňování mediálního obrazu, u Rusů zkráceně označovaný jako "kremlobot", protože prvně jsi plný americké propagandy (a nejen zde), ovšem to může být prostě jen těžký případ RAŽovství. Ale prolouskání více jak 14 stránek sraček (jak jinak nazvat ty naše hádky zde) v naprosto nepřehledném "debatním" systému včetně záznamů časů (tj. zápis do papíru vedle PC) značí mnohem vyšší motiv. Tedy ten FINANČNÍ. Případně to může značit těžkou duševní chorobu, ale na to se vyjadřuješ relativně smysluplně.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    09:21 19.11.2018

    Starlighte, díky a k těm reaktorům něco nemáš? Vím, že tam asi něco najít bude problém, ale přece jenom by mě zajímalo a já nic zásadniho nenašel, jestli ty ruské reaktory mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Starlighte,

    díky a k těm reaktorům něco nemáš? Vím, že tam asi něco najít bude problém, ale přece jenom by mě zajímalo a já nic zásadniho nenašel, jestli ty ruské reaktory mají oprabdu horší chlazení?

    Nicméně předpokládám, že přesnost výroby a hlučnost bude možná u Rusů "problém", i když se určitě zlepšili.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    02:09 19.11.2018

    3) Fenri tady 14.11.2018 v 18:01 jako svůj důkaz, že ruské SSBN operují mimo tradiční oblasti svých bastionů, publikoval sérií odkazů na zprávu ITAR-TASSu z roku 2013: ...Zobrazit celý příspěvek

    3)

    Fenri tady 14.11.2018 v 18:01 jako svůj důkaz, že ruské SSBN operují mimo tradiční oblasti svých bastionů, publikoval sérií odkazů na zprávu ITAR-TASSu z roku 2013: http://tass.com/russia/694256... .

    Ta byla vydaná v červnu 2013 k příležitosti zařazení první ponorky Borej do služby. Nejmenovaný představitel ruského generálního štábu tam uvádí, že strategické ponorky Borej budou od roku 2014 operovat nejen v Severním ledovém oceánu, Atlantiku a Tichém oceánu, ale i v jižních mořích. Tam koncem 90. letech (to je tam skutečně napsáno!) operovalo Sovětské námořnictvo, které toho muselo nechat po rozpadu Sovětského svazu.

    Ta zpráva v angličtině je vyloženě ztracena v překladu. Propagandistický kanál RT (https://www.rt.com/news/submar... ) pak ještě přidal hlášku dalšího zdroje, který prohlásil, že to vyřeší nejen strategické odstrašování přes severní pól, ale také přes jižní pól. Nevím, co v tom Rusku požívají, ale já to chci taky. To je totiž snůška nesmyslů, které vůbec nedávají smysl.

    S humorem to vzali novináři na Novém Zélandu, kde se přítomnost ruských ponorek „těšili“, protože doufali, že si letectvo bude moci konečně natrénovat protiponorkový boj se šestici P-3 (a později novými P-8 Poseidon, které nedávno objednal ve 4 kusech). Jediná sovětská/ruská ponorka která kdy byla u břehů NZ veřejně zpozorována byl dieselelektrický Foxtrot na Vánoce 1982. Novozélandské P-3 Orion ji tehdy sledovaly od ostrova Tahiti ve Francouzské Polynésii.

    Velmi diplomaticky se k této zprávě ITRA-TASSu vyjádřily renomovaní autoři žurnálu „Bulletin of the Atomic Scientists“, kde se velmi seriózně zabývají strategickými zbraněmi. Ta poslední věta stojí za to!

    „….An Itar-Tass news agency report in June 2013 quoted an unnamed source in the Russian General Staff saying the navy would expand its strategic submarine patrols, starting in 2014. According to the source, once the Borei-class boat comes into service, the navy “will not only continue the patrolling of the Arctic, Atlantic and Pacific Oceans,” but also return to the regions in the southern hemisphere that were patrolled by Soviet subs until the dissolution of the USSR in the 1990s. “This would serve to solve the tasks of strategic nuclear deterrence not only across the North Pole but also the South Pole,” the source was quoted as saying (Russia Today, 2013 Russia Today (2013) Russian nuke subs to patrol southern seas for first time since Soviet era. June 1. Available at: http://rt.com/news/submarines-... It is not clear that the Soviet Union ever operated its nuclear submarines south of the equator, but exposing Russian subs to the wear, tear, and risks of operating so far from their bases makes no sense. Moreover, there is no strategic need for such operations; Russian SLBMs can reach all continents from northern waters. We suspect Itar-Tass misunderstood the source…“

    Zdroj: https://www.tandfonline.com/do...

    Než tady zase někdo začne vymýšlet, jak by bylo úžasné mít ruské ponorky SSBN mít jinde, nejlépe hluboko na jižní polokouli (jako Cernakus 14.11 v 18:33), tak poprosím vzít si nejdříve do ruky globus nebo jeho digitální ekvivalent.

    Všichni protivníci Ruska se strategickými jadernými arsenály jsou na severní polokouli. Tedy USA, evropské státy NATO a Čína. Z obou současných ruských strategických bastionů v Barentsově moři (a přilehlých oblastí) a v Ochotském moři (a přilehlých oblastí) jsou všechny tyto cílové oblasti v dostřelu. Přesunem na jih se tato unikátní výhod ztratí. Z jižního Tichého oceánu je mimo dostřel Evropa a Čína. Z jižního Atlantiku je mimo dostřel USA a Čína. Zatím to taky nevypadá, že by ruské námořnictvo mělo nazbyt SSBN člunů, které by se mohly zdlouhavě, nebezpečně a bez řádné podpory přesouvat do operačních oblastí na opačné straně zeměkoule, daleko od vlastních sil.

    4)

    Cernakus tady 14.11 v 8:09 svým svébytným způsobem začal diskuzi o chladicích systémech super utajovaných ponorkových jaderných rektorů. Jako příklad optimalizace na určitou teplotu moře v operační oblasti zmínil americké ponorky třídy Ohio a Sargasové moře v Atlantiku.

    Blbé pro celkovou věrohodnost tohoto tvrzení o utajovaných skutečnostech je, že cca 60% amerických SSBN ponorek třídy Ohio je umístěno na západním pobřeží USA a operují v Tichém oceánu. Takže celá dlouhá diskuze o optimalizaci chlazení reaktoru, kde nikdo pochopitelně nenašel důkaz pro nic, byla postavena na dalším „faktu“ vycucaném autorem z prstu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 12