Jaderné ponorky finančně vyčerpávají ruské ozbrojené síly

Útočná jaderná ponorka K-560 Severodvinsk třídy Jaseň (Projekt 855); větší foto / Mil.ru, CC BY 4.0

Ruský autor Maxim Klimov v článku Na co se ptát „Jaseňa“: Jaderné ponorky drží flotilu na přídělech na webu Vojensko-průmyslový kurýr kritizuje objem prostředků plynoucí do stavby ruských jaderných ponorek. Podle Klimova se kvůli jaderným ponorkám nedostává peněz na stavbu hladinových plavidel nebo námořních letadel. Klimov je však za svůj článek kritizován.

Klimov hned z kraje začal s kritikou „megaprojektu“ jaderných ponorek třídy Borej (Projekt 955) a z ponorek odpalovaných balistických střel RSM-56 Bulava.

Dle Klimova uběhlo šest let od ukončení státních zkoušek první ponorky K-535 Jurij Dolgorukij a tři roky od převelení první ponorky K-550 Alexandr Něvskij k Tichomořské flotile. Ponorka Jurij Dolgorukij slouží v Severní flotile, u Tichomořské flotily najdeme ještě třetí ponorku K-551 Vladimir Monomach.

Prozatím ale nebyly provedeny v Tichém oceánu zkušební odpaly střel Bulava z ponorek K-550 a K-551 a podle Klimova ponorka Jurij Dolgorukij nenese žádný bojový náklad (torpéda, střely) ‒ slouží pouze jako základna pro testování střel Bulava.

Co se týče finančních nákladů, tak přesná aktuální cena projektů Borej a Bulava není známa. První ponorka K-535 Jurij Dolgorukij měla stát 713 milionů dolarů. Jde však o údaj z roku 2010 a také podle tehdejšího kurzu rubl / dolar. Každopádně vývoj a stavba osmi ponorek Borej (četně provozní infrastruktury), včetně vývoje a výroby střel Bulava bude stát ruské ministerstvo obrany minimálně 10 miliard dolarů. Další stovky milionů dolarů námořnictvo zaplatí za provoz a údržbu ponorek, včetně ostrých testů střel Bulava, po celou dobu životnosti.  

Dle Klimova skutečný jaderný raketový arzenál ruského námořnictva stále tvoří flotila starších ponorek Projekt 667BDR (jedna ponorka) a novější Projekt 667BDRM (šest ponorek) postavených v 70. a 80. letech minulého století.

Ruský autor ale neodmítá námořní složku ruské jaderné triády, protože všechny tři složky (pozemní, letecká, námořní) navzájem překrývají nevýhody těch dalších. V případě jaderných ponorek navíc údajně stačí k zajištění adekvátní jaderné odvety jediná nezjištěná ponorka s plným bojovým nákladem. Ostatně ponorky třídy Borej mají 16 střel Bulava, každou se šesti až deseti nezávisle naváděnými jadernými hlavicemi (MIRV).

K tomu je ale nutné mít ve výzbroji minimálně několik plavidel, aby byla zajištěná jak trvalá přítomnost na moři, tak přežití aspoň jediné ponorky před prostředky protiponorkového boje nepřítele. „Vzhledem k tomu, že základem strategického zastrašování není dolet nebo množství hlavic na raketách, ale nevyhnutelnost odvetného úderu, základem je bojová stálost námořních strategických jaderných sil,“ píše Klimov.


Testovací odpal střel Bulava z ponorky K-535 Jurij Dolgorukij.

Stejný problém je podle autora u ponorkových střel s plochou dráhou letu a jejich nosičů, tedy útočných ponorek s jaderným pohonem. Rusko rezignovalo (Klimov doslova píše o neúspěchu) z modernizace útočných ponorek třetí generace (Ščuka, Antěj) a dalo přednost stavbě ponorek čtvrté generace třídy Jaseň (Projekt 885), resp. nejnovější Jaseň-M (Projekt 855M). Ponorky třídy Jaseň-M mají postupně ve výzbroji nahradit ponorky třídy Ščuka (v kódu NATO Oscar II) a Antěj (Akula).

První ponorka K-560 Severodvinsk vstoupila do služby v roce 2014 a námořní testy druhé (výrazně konstrukčně modernizované) ponorky K-561 Kazaň skončí letos. Ponorky třídy Jaseň nesou bojový náklad v podobě 32 ks střel s plochou dráhou letu Oniks nebo až 40 střel Kalibr či Ch-101.

Klimov ale třídu Jaseň kritizuje. Údajně pro tuto ponorku neexistuje dostatek střel, ponorky jsou příliš drahé a údajně příliš hlučné. „Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vytvoření efektivního systému nejaderného odstrašování založeného na jaderných ponorkách Projektu 885M je daleko za hospodářskými možnostmi státu,“ upozorňuje Klimov s tím, že hlavní problém je velká hlučnost ponorek třídy Jaseň.

Podle přiloženého grafu (viz níže), na který se odvolává Klimov, nejnovější ponorky čtvrté generace (Jaseň) jsou minimálně o deset decibelů hlučnější než americké ponorky třídy Seawolf a Virginia.

Graf však neukazuje konkrétní hlučnost jednotlivých ponorek (což je tajná informace), ale pouze trend snižování hlučnosti ponorek a porovnání hlučnosti sovětských / ruských a amerických plavidel. Graf je dílem rozvědky amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) a původně sloužil k lobbování pro pokračování stavby jaderných ponorek třídy Seawolf.

Graf: Porovnání hlučnosti sovětských, ruských a amerických ponorek; větší foto / Vojtek S, CC BY 3.0
 

Ponorky třídy Jaseň jsou jediné, který si zachovaly klasický zadní lodní šroub, všechny ostatní moderní ponorky používají vodní trysky (pump-jet). Podle ruského autora bylo důvodem použití šroubu udržení nízké hladiny zvuku při plavbě do 20 uzlů. „Ale jak ukazuje výzkum, při stejné hladině hluku je rychlost ponorek třídy Virginia a Seawolf mnohem vyšší, než u ponorek Severodvinsk a Kazaň. A to je velmi vážná taktická vada, jejíž dopady si plně neuvědomujeme,“ říká Klimov.

Ruský autor také upozorňuje na nové způsoby detekce ponorek. Podle jeho informací ruští námořní důstojníci ze Severomorsku sledovali let amerického protiponorkového letadla P-3 Orion a následně porovnali trasu letadla s polohami ruských ponorek.

„Všech deset obratů na jeho trase [Orionu - pozn. red.] přesně kopírovalo polohu našich ponorek. Ve skutečnosti je ani nehledal, ale letěl na jistotu. Orion letěl přesně na naši jadernou ponorku bez jakéhokoliv křižování, shodil průzkumnou bóji a přesunul se k další ponorce,“ píše Klimov.

Ruský autor dále varuje, že rozsah hrozby v podobě západních protiponorkových letadel Rusko podceňuje, protože samotné ruské protiponorkové letectvo je „katastrofálně za zahraniční úrovni.“ Nejnovější ruský protiponorkový letoun Il-38N Novella má být údajně až čtyřikrát schopnější než původní stroj Il-38. „Problém ale je v tom, že schopnost Il-38 bojovat proti tichým ponorkám je prakticky nulová,“ píše ruský autor.

Podle Klimova si prostě Rusko nemůže dovolit investovat velký objem peněz do „bojových systémů s pochybnou účinností“ a zejména tím snížit objem finanční prostředků směřujících do výcviku, technologického rozvoje a přezbrojení pozemních sil, kde stále panuje „obtížná situace s bojovým vybavením.“ V námořnictvu zase důraz na ponorky neumožňuje více investovat do stavby hladinových plavidel nebo investovat do rozvoje flotily námořních letadel.

Dokument o nejnovější ponorce Jaseň-M.

Cena ponorky Severodvinsk (Projekt 885) měla podle informací tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova z roku 2011 stát 47 miliard rublů (jedna miliarda dolarů v cenách z roku 2011). Stavba výrazně přepracované ponorky Kazaň (Projekt 885M, Jaseň-M) měla stát 112 miliardy rublů (3,5 miliardy dolarů v roce 2011). Opět není jasné, jaké jsou skutečné a finální náklady.

Ve stejném roce 2011 moskevský think-tank CAST (Centrum pro analýzu strategií a technologií) uvedl, že jedna fregata třídy Admirál Gorškov má stát 18 miliardy rublů. Uvedené ceny ponorek a fregat jsou přinejlepším přibližné, protože aktuální oficiální ceny nejsou veřejně známy. Dá se ale říci, že místo dvou ponorek třídy Jaseň / Jaseň-M mohlo ruské námořnictvo získat minimálně osm fregat třídy Admirál Gorškov, resp. ještě více, protože provozní náklady fregat proti jaderným ponorkám budou nepochybně výrazně menší.

Další otázkou je tempo výstavby ponorek třídy Jaseň-M. Pokud pomineme nejstarší plavidlo Severodvinsk (stavěné od roku 1993) třídy Jaseň, tak loděnice Sevmaš zatím opustila jediná ponorka Kazaň třídy Jaseň-M. Dalších pět ponorek třídy Jaseň-M má následovat každý rok až do roku 2023.

Americké námořnictvo ale již provozuje tři útočné ponorky Seawolf a 16 útočných ponorek třídy Virginia. Dalších devět lodí je ve výstavbě a poté se počítá se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033.

„Abychom vyřešili kritické problémy ponorkových sil námořnictva je nezbytné především provést speciální testovací a výzkumné cvičení [pro zjištění skutečné bojové hodnoty ruských ponorek ‒ pozn. red.]. Dokud nebudou dokončeny, výstavba nových jaderných ponorek by měla být výrazně snížená, a to ve prospěch přesunu omezených finančních prostředků k mnohem důležitějším a kritičtějším obraným programům ‒ povrchovým lodím a letectví,“ píše na konci svého článku Klimov.

Ruský autor ale také dříve v článku naznačuje (v souvislosti s ruskými protitorpédovými systémy Vist a Udar), že námořnictvo podobné hloubkové testování odmítá, protože by se tím odhalila skutečná (pro námořnictvo nepříjemná) bojová hodnota jednotlivých ponorkových systémů.

Ruská ponorková flotila (duben 2018); větší foto / Naval Analyses

Co se týče kritiky autora, ta se objevila například v diskuzi na Russian Defense Policy. Kritici především zpochybňují znalost autora o skutečné hlučnosti ruských a amerických jaderných ponorek (údaj o deseti decibelech), protože hlučnost ponorek je přísně střeženým tajemstvím.

Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman, kterého v článcích na Armádních novinách často citujeme, si s autorem nebral servítky: „Autor je známý cvok. Všechny jeho články jsou nějaký druh pomsty proti ruskému námořnictvu. Jedná se obvykle z 80 % o nesmysly.“

Stejně tak byl autor napaden pod originálním článkem na VPK. Podle jednoho kritika byl autor vyhozen z armády a nemůže mít přístup k utajovaným informacím, jako jsou například informace o letu amerického letounu Orion.

Každopádně samotný článek je v ruském vojenském tisku unikátní v tom smyslu, že si dovolil zapochybovat o kvalitě ruských jaderných ponorek, které mají pověst „mytologických” zbraní překonávající jakoukoliv konkurenci a tedy i zbraní, u kterých se nezpochybňují finační náklady.

Jedno je však jisté ‒ ruské námořnictvo bylo vždy ruské ponorkové námořnictvo a nedá se očekávat změna v budoucnu. A už vůbec se nedá očekávat, že ruská vojensko-politická komunita kolem jaderných ponorek, s nepochybně značným lobbistickým vlivem, se dobrovolně vzdá přidělených peněz (tedy své moci, vlivu).

Navíc úkoly ruského námořnictva jsou zcela jiné než amerického. Zatímco hlavním úkolem amerického námořnictva je kontrola Atlantského a Tichého oceánu, tedy výsostného ekonomického a obranného prostoru Spojených států, hlavním úkolem ruského námořnictva je boj proti americkému námořnictvu (především v Norském a Barentsově moři a na spojnici USA-Evropa) a zajištění odvetného jaderného úderu, případně odpalování střel s plochou dráhou letu na pozemní cíle.

 

Zdroj: VPK, Russia Defence Policy, Naval Analyses
 

 
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi

Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 5
 • fenri
  14:00 22.11.2018

  Slavo:
  Primo.
  tvrdil jste to vy, třeba postováním mapky, kde bastion zahrnuje Barentsovo a Norské moře. To se se čtyřmi loděmi prostě uhlídat NEDÁ.
  Za to se čtyřmi+6 pobřežních máte šanci hlídat vstup do zátoky k Severnému a Murmansku.
  Jinak tvdíte to třeba zde:
  Slavoslav
  Datum: 13.11.2018
  Čas: 08:54
  "ed spochybnujes Standove tvrdenie o bastionoch (kde mimochodom vychadzas z uplne zleho predpokladu pretoze ako ti Standa uz vysvetlil tak prave zvysovanie doletu umoznilo vytvaranie tychto bastionov) tak co take zasadne sa zmenilo, ze bolo od nich upustene ako tvrdis?

  Tie bastiony davaju prave zmysel. Detekcne schopnosti sa zlepsuju a pribudaju nove sposoby a americania maju dost ponoriek aby mohli severne oblasti precesavat a "lovit" osamele SSBN. Prave preto ich sovieti sustredovali do relativne malych oblasti kde ich mohli najefektivnejsie chranit dalsimi prostriedkami. "

  -ty vaše "malé" oblasti jsou. Barentsovo, Norské, Pečorské, Laptěvů, Karské, Bílé moře + polární oblasti Severního ledového oceánu. To je podle vás ta malá plocha. Která je hlídána 4 loděmi. A odvoláváte se na Standu "Raketonosné ponorky měly být v takzvaných bastionech. V podstatě pobřežních oblastech SSSR, které byly masivně chráněny hladinovým loďstvem, vlastními útočnými ponorkami i letectvem. Jejich ochrana byl prvořadým úkolem námořnictva."

  "Hladinové lodě jsou jen část chránící ponorky." Pominu-li, že CELÝ SPOR je o tom, že ponorky odčerpávají síly HLADINOVÝM složkám VMF (přeštěte si laskavě článek o čem a přečtěte si debatu, do které jste vstoupil), tak co dál odčerpává ty síly? letadla? Trochu ano, ale pod ledem letadla ponorky nechrání. Nemají jak. Takže také ne. Takže co dál je chrání? Ponorky. Výborně. Takže jste se dostal do kruhu, kdy tvrdíte, že stavba Jaseňů odčerpává síly VMF na stavbu útočných ponorek (ehm, jako třeba Jaseň). Čili pro stavbu Jaseňů nemáme sílu stavět Jaseně.

  "Nikdy som to netvrdil, len som povedal, ze taktika bastionov bola a ja pouzivana pricom sa mylis vo svojej argumentacii doletom striel."
  Tvrdíte to mimo jiné v mnou citovaném příspěvku. Taktika bastionů JE to, že ponorky jsou soustředěny v oblastech, kde jsou kryty ostatními složkami VMF. TO JE bastion. Tudíž pokud tvrdíte, že bastion se používá, tvrdíte, že ponorky operují pod ochranou hladinových a vzdušných sil RF. Což je ale nesmysl, protože gro operační oblasti strategických oblastí leží přesně tam, hladinové a letecké síly (a znovuy - o tom je celý spor!) operovat nemohou.
  Navíc, sám jste odkazoval na článek
  https://www.nato.int/docu/revi...
  Kde se ovšem píše o bastionech po celou dobu V MINULÉM čase. Pouze v závěru je zmínka, že o bastionech se opět začíná diskutovat a západních akademických kruzích.

  A.) bastion je virtuální, když
  A1 - s ním Rusové nepočítají (viz linky Oliva)
  A2 - fakticky neexistuje - není čím jej tvořit
  A3 - ponorky jsou jinde
  A4 - krytí přístupu k přístavům je standardním úkolem VŠECH námořnictev a ochrana základen nijak neimplikuje bastion

  B: Znovu, článek je o krytí loděmi a letadly. A debata je o tom, že ponorky musí být kryty loděmi a letadly.
  C) ?

  Teplotní problémy Borejů jsem začal vytahovat já? Člověče lžete alespoň konzistentně. Deset stran se tu hádáme s tím, že já tvrdím, že nemámě ani náznak informací o teplotních problémech Borejů a jsem to já, kdo s nimi přišel?? Děláte si legraci, nebo jste zhulený? VY a pouze VY tu opakovaně tvrdíte, že Borej je ponorka, která mimo bastion má teplotní problémy, protože má rozpětí optimálních teplot nějaké 4-5 stupňů a stále nejste schopne doložit své kecy, čímž byste tu debatu utnul. Já od začátku zcela jednoznačně tvrdím, že o chlazení Borejů nevíme nic a že není indicie o tom, že by jakákoliv ruská ponorka od Ščuky vejš měla problémy s chlazením. Ta hádka je o tom, že já tvrdím, že lžete s vašemi tezemi o chlazení Borejů.

 • Slavoslav
  12:33 22.11.2018

  fenri

  primo: kto to kedy tvrdil? ja urcite nie a od zaciatku som hovoril, ze hladinove lode su len cast plniaca si svoju ulohu. Vid 13.11.2018 Čas: 12:50

  sekundo:
  Nikdy som to netvrdil, len som povedal, ze taktika bastionov bola a ja pouzivana pricom sa mylis vo svojej argumentacii doletom striel. Pritom som par krat doslova spomenul, ze hladinove sily su teraz zanedbane, ale ten maly pocet som im zostal sa tu ulohu i ked neadekvatne pokusa plnit nadalej no bastion ma zmysel, lebo aj male krytie na pristupovych trasach je lepsie ako ziadne + senozry v tych vodach ktore im pomahaju situacne

  A: ano, to nic nemeni na tom, ze to je sucasne sucastou bastionu

  B: vazne? Dlha a trnista cesta bola kym si si vsimol, ze ponorky spominam od zaciatku 13.11.2018 Čas: 12:50, pripadne 14.11.2018 Čas: 19:07

  C: tomu som nikdy neprotirecill

  Ale nebolo. Jadrom sporu bola existencia bastionov. Teplotne problemy Borejov si zacal vytahovat az ovela neskor aby si odviedol od temy ako to tak rad robis. Mimochodom, keby si cital poriadne tak som na to odpovedal a uznal, ze zdroje na to nemam, borej by si nasiel operacny priestor kde by v pohode fungoval aj mimo polu. A potom som sa uz len bavil ako si dokazoval teplotu v balte 17°C a podobne

 • fenri
  09:58 22.11.2018

  Olivav - vážím si vašeho přístupu a zkusím si ve vás vzít inspiraci (viz "ale vulgarismy mi vadí, i když do nedávna jsem sám byl no né lepší.").

  Slavo: "bingo, skoda, ze si to nedokazal pochopit ked som ti to X-krat pisal predtym, ze ten bastion nie je Udolaj a SSBN plavajuca pod nim, ale cely subor zabezpeceni kde hladinove plavidla maju svoju cast uloh ako je strazenie pristupovych tras a zabezpecenie pristavov "

  -ne. Primo: bastion mělo být krytí celé operační oblasti strategických ponorek. "Stráž u brány" je jen zabránění přístupu cizích ponorek ke vstupům do základen, hlavně proto, aby se na tam na ně nemohly pověsit cizí ponorky. Co o tom svědčí? A.) početní stavy protiponorkových lodí SF. B.) Nárůst kvality (akustické) moderních RF ponorek ("otestováno" už na starších Ščukách šmejdících za SOSUSem v Mexickém zálivu) C.) operační oblast, kde lodě být nemohou a zároveň poskytující ponorkám větší bezpečí, než by jim dokázala zajistit i daleko početnější a modernější flota, než má SF (led).

  Sekundo - Slavo, od začátku byla debata o tom, že Jaseně a Boreje příliš zatěžují VMF, protože údajně potřebují krytí od hladinových a vzdušných složek VMF. A to je nesmysl. A.) Krytí přístupů k přístavům by musela VMF dělat i bez ponorek. je to jedním z elementárních úkolů každého loďstva. B.) Sám jste po dlouhé a trnité cestě došel k tomu, že významným (a nejlepším a v operačním působišti strategických ponorek RF i jediným použitelným) ochranným faktorem strategických ponorek jsou útočné a víceúčelové ponorky. Jako Jaseň, což je nepochybně nebezpečný predátor. Tudíž oslí můstek o tom, že Jaseň potřebuje krytí ze vzduchu a hladiny, přes to, že ponorky nejlépe kryje ponorka až k tomu, že se vracíme k tomu, že jedna z diskutovaných ponorek je vlastně ta co kryje, je hezký. Jaseň pod vodou je v daleko větším bezpečí, než libovolná hladinová loď (nejen) ruské floty.

  Jinak jádro sporu mezi námi evidentně zůstává. Chtěl jsem po vás odkaz na údajné teplotní problémy Jaseňů a Borejů a na zdroj vašeho tvrzení o teplotní toleranci Boreje/Boreje A. A opravdu jste nebyl schopen doložit to ani náznakem jinak, než hloupým nadáváním. věřte mi, že to nebylo mojí neschopností pochopit text, ale prostě absencí relevantního zdroje z vaší strany. vše níže napsané bylo zhola ZBYTEČNÉ, kdybyste byl schopen svá tvrzení (krajně pochybná, vsadím boty, že teplotní optimum provozu nových Borejů fakt NEZNÁ NIKDO) ozdrojovat, nebo připustil, že jste si je účelově vymyslel.

 • Olivav
  09:43 21.11.2018

  fenri,

  no moje blbost a uznávám, že jsi mě nachytal na hruškách. Ty odkazy na analýzy, o kterých jsem se zmiňoval, že je tu postoval Slavoslav jsou z pera strýčka Sama. Moje chyba uznávám. Tam by to odpovídalo.

  Co se týká vulgarismů - rád jsem četl tvoje příspěvky, ale vulgarismy mi vadí, i když do nedávna jsem sám byl no né lepší. To se mi líbí na Shaniovi, u kterého vulgarismy neregistruji.

  No a ještě tu dám skutečnou doktrínu uveřejněnou na stránkách Kremlu a posvěcenou Putinem:

  http://publication.pravo.gov.r...

  Jinak zde rozbor, ale to už není oficiální ani z RF:
  https://idsa.in/idsacomments/d...

  Ani v jednom se o Bastionech nikdo nezmiňuje. Je tam vyloženě dle toho jak jsem to ryhcle proletěl v azbuce něco o použití nestrategických jaderných zbraní atd... a nutnosti vývoje nových prostředků.

 • Slavoslav
  07:14 21.11.2018

  fenri

  "Tyhle lodě jsou jen stráž u brány."

  bingo, skoda, ze si to nedokazal pochopit ked som ti to X-krat pisal predtym, ze ten bastion nie je Udolaj a SSBN plavajuca pod nim, ale cely subor zabezpeceni kde hladinove plavidla maju svoju cast uloh ako je strazenie pristupovych tras a zabezpecenie pristavov

  k tym nadavkam. Ano prestrelil som za co som sa ospravedlnil, ale rupli mi nervy po diskusii s clovekom ktory si nedokaze ani poriadne precitat na co reaguje a stale opakuje uz zodpovedane otazky kvoli svojej neschopnosti kde mu treba vsetko 3-4 krat zopakovat a kym to nedas kapitalkami tak si to aj tak nevsimne. A samozrejme tvoje sovinisticke narazky na chapanie textu kde si ty prejavil taku ocividnu neschopnost precitat si jednoduchu vetu ktore sa vyskytli este predtym tomu tiez pomohli

 • fenri
  19:25 20.11.2018

  Slavoslav
  Datum: 14.11.2018
  Čas: 07:04: "O bastionoch nevies ani hovno."
  Slavoslav
  Datum: 14.11.2018
  Čas: 21:08 "fenri ja viem ze si blbec ale iste mi najdes..."+"fenri
  ja viem ze si blbec ale iste mi najdes "
  Slavoslav
  Datum: 14.11.2018
  Čas: 20:31 "To len zas jeden retard nevie citat. "
  Slavoslav
  Datum: 14.11.2018
  Čas: 18:52 "A ako ak nie retardom mam nazvat pologramotneho idiota ktory si nedokaze "+"Lenze pologramotny idiot si to nie je schopny vsimnut "
  Slavoslav
  Datum: 14.11.2018
  Čas: 17:28 " Si prijebnay, alebo si X-ty krat nezachytil, ze obranu SSBN v oblastiach pod ladom ma na starosti dalsia..."+"Si fakt tak blby, ze si neuvedomujes, ze ta Ruska ponorka "+"Opakovat sa stale dokola a pretoze si tak retardovany, ze ..."

  Takže se omlouvám, zaměnil jsem idiota a retarda za kretena a pri*ebaného za zmr*aného.

  Nicméně - po všech těch a dalších Slavových urážkách vám fakt připadá čobol jako největší problém této diskuze?

 • fenri
  19:01 20.11.2018

  Oliva:
  pokud Vám čobol přijde vulgární a neadekvátní kreténovi a dalším a horším urážkám, je to váš boj. Ale fakt vás prosím, neponižte se moralizovanáním, když na jedné straně v klidu tolerujete daleko horší urážky a na druhé straně tu dokola řešíte čobola, na kterém prostě nic hrozného není.

  Žabomyší spor? OK. je. Ale když si někdo NAPROSTO vycucá data z prstu - jako teplotní tolerance Boreje a Jaseně, krytí v bastionu, atd. atd. a zároveň nazává ty, co to zpochybňují kretény, technickými nevzdělanci (ač sám plácá o šroubu Boreje) apod., tak to prostě není mimo.

  JAKÉ konkrétní odkazy o krytí Borejů a Jaseňů loděmi VMF sem Slavo dal? Já fakt žádné nezaregistroval a stále mi nikdo není schopen vysvětlit, jak nějaký Udaloj, nedejbože Griša kryje Boreje, který je od nich 1000 km+, za jednou pevninou a hluboko pod ledem. To je prostě naprostá utopie. Prostě popište mechanismy a technologie, kterými ho kryje. Udaloj nebude mít ani tušení o ponorce, o které Jaseň už dávno ví a visí jí za zadkem.

  Už minulá generace ruských ponorek, méně optimalizovaná na hlučnost (Ščuka) vesele a opakovaně proplouvá SOSUSem a týdny se placatí v teplém Mexickém zálivu, aniž by o ní někdo tušil. Jaseň i Borej (zejm. Borej-A) na tom s tichostí budou zásadně lépe. Jak konkrétně jim pomůže starý Udaloj či efemerní výskyt Gorškova, většinou stovky kilometrů od nich? Virginie nebo Seawolf by doslova musela chtít se s Udalojem potkat aby jí měl šanci vážně ohrozit. Jediné, kdy jí může ohrozit je techdy, když ví zhruba kde je, resp. když prostě zablokuje (nevelkou) oblast, kam Virginii nechce pustit. To je z logiky věci tak přistup k Severnému.
  Zároveň je zřejmé, že v případě vážného konfliktu (a na jiný, než vážný konflikt Boreje stavěné nejsou) by se životnost hladinových plavidel SF (možná kromě Gorškova a Steregučiho) počítala v deítkách minut.
  Nikdo soudný přeci nebude počítat u své zbraně posledního soudu a u své zásadní životní pojistky s krytím v řádu víceméně minut. Ostatně opět - ruské strategické ponorky primárně mají být pod ledem, kam za nimi hladinová plavidla nemohou a letadla jim nepmůžou. Jakmile je Borej na otevřeném moři a ve své operační oblasti, potřebuje Udaloje jak jelen piano.
  Zdůrazňuji, že nespochybňuji potřebu protiponorkových kapacit a schopností pro VMF. Jen neslouží k tomu, aby jistily strategické ponory před USN v jejich operačních sektorech. Tyhle lodě jsou jen stráž u brány.

 • Olivav
  18:19 20.11.2018

  fenri,

  a k tomu o krytí těch ponorek. Dle odkazu z VMF RF co tu dal Slavoslav je patrné, že to krytí je potřeba. A vzhledem k množství lodí - VMF je skoro muzejní sbírka, tak asi bych řekl, že vyčerpává.

 • Olivav
  18:18 20.11.2018

  fenri,

  já nevím ,kde tě někdo vulgárně oslovoval. Pokud myslíš, že v tom případě je OK, když se budeš vyjadřovat stejně, tak prosím. Ale pravda je, že se tím akorát zhazuješ.

  Jinak v tom zbytku to vidím jako žabomyší spor a myslím, že jsi vyjádřil co jsi chtěl a s tím nemám až takový problém. Hádat se jestli voda s teplotou pod 9 stupňů je dost studená či teplá pro provoz ponorky mi příjde ve svém důsledku mimo.

  A kdyby někdo našel v teplotě mořské vody apod svůj fetiš, tak základní kurz je zde:
  https://is.muni.cz/do/rect/el/...

 • fenri
  11:50 20.11.2018

  Doplním Starlighta, protože mám pocit, že v Borejích je stále docela zmatek:
  Jsou celkem TŘI verze Borejů (z toho jedna na papíře).

  1.) První jednotky (955 - Borej, bez dalších písmen a čísel) je hybrid mezi trupem (hlavně čumákem) ze Ščuky (NATO Akula, neplést zase s ruským označením Akula, což je NATO Typhoon). Protože se do toho trupu nevejde Bulava, má už před věží začínající "hrb". Pozná se i podle zcela charakteristické a originální věže s negativním sklonem čela. Postaveny Jurij Dolgorukij, Alexandr něvský a Vladimír Monomach.

  2.) Následuje zásadně odlišná verze Borej-A, 955A, nebo hlavně na Západě Borej II. Zmatek zjevně dělá to, že označení A je až druhá verze v pořadí.
  Ačko, počínaje Kňaz Vladimir, má zcela nový trup, neodvozený ze Ščuky, věž s přechodem mezi čelem a trupem, jiný - tišší Pumpjet, jiné chlazení reaktoru,resp. mininálně jeho přívody a vývody, jiná kormidla a jiný hydroakustický systém. Min. do roku 2027 se bude vyrábět pouze tato verze. Spuštěn zatím Kňaz Vladimir a myslím, že i Kňaz Oleg. Celkově má být Borej A podstatně tišší a má lépe slyšet.

  3.) Následovat měla verze Borej-B nebo 955-B. Ta se měla lišit dvěma hlavními "detaily" a to sily pro 20 Bulav místo 16 (ale možná ty 4 sila navíc dostanou i další 955A) a novým reaktorem. Do roku 2027 se s ní nepočítá.
  O reaktoru jsem našel že by byl buď odvozen od Jaseně (výkonově odpovídá), podle jiných zdrojů měl mít nový. Proč by Rusové vyvíjeli dva podobně výkonné reaktory čtvrté generace a proč by do Boreje B nedali již hotové a seriově stavěné reaktory z Jaseně nevím.

  Je evidentní, že největší rozdíl je mezi Borejem a Borejem-A.

  krásný obrázek rozdílů mezi verzemi najdete zde:
  https://www.popularmechanics.c...

 • fenri
  11:23 20.11.2018

  Olivav:
  -ad čobol - hele fakt nevím, proč má být v pohodě, když někdo nadává do kreténů a zmrdů, nebo sexisticky do blondýn a vrchol problému je čobol. Racionálně mi to vysvětlete. Čobol je prostě vlídné označení nedovtipného Slováka z Černých baronů. mě to přijde tak tři-čtyři třídy pod tím, jak mě tituluje čobol a stejné jako to, jak mě tituluje Blabol. Pokud se neohrazujete proti jejich slovníku, přijde mi vaše moralizovaní poněkud pokrytecké a licoměrné. Je to srozumitelné?

  "No Slavoslav spíše hájil, že ponorky RF fungují lépe v chladné vodě, tak jak to tvrdil nepřítomný Cernakus."
  -vtip je v tom, že k tomuto tvrzení není u diskutovaných ponorek sebemenší důkaz, ba ani indicie. Jediné co víme, že podle US zdrojů údajně měly OK-650 problémy s teplou vodou. Jenže OK-650 je z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. A dnešní OK-650 s původní OK-650 mnoho společného mít nebude, zejména na v příslušenství. Nemluvě o faktu, že Jaseň má naprosto jiný reaktor.

  "A ten problém o kterém se bavíme byly problémy s chlazením, což mělo mít za následek vyšší hlučnost. No a nakonec, kdybychom chtěli řešit hlučnost, tak jsem tu postoval jeden zdroj a pak jsem našel i v Britském tisku něco o tom jak Yasen dopluje k tajné Skotské ponorkové zkladně a nikdo o jeho pohybu nic neví neb je tichý tak, že propluje detekční sítí. No a pak jsou články jak Američané slyší vše a vše je v pohodě. No tak si vyberte. Prostě víme prd a hádáme se tu nad kuličkou víte čeho. "
  -proboha a celou dobu tvrdím? Jenže čobol tu operoval jako s faktem s tím, že kvůli chlazení jsou ruské ponorky hlučnější. Což je celkem nesmysl z celé řady důvodů,. které jsem popsal )počínaje tím, že i ostatní ponorky používají pumpy na sekundáru, přes to, že nevíme jak Borej dělané chlazení, přes to, že Jaseň je zase jinde až po detail, že Barentsovo a Norské moře není zrovna etalonem studené vody a u u Gronska v GIUKu je voda chladnější.

  "1. ponorky RF plují i momi Bastion "
  -jiskra, ze které vznikl požár bylo moje tvrzení, že Borej a Jaseň nejsou bastionové ponorky.
  "2. víme o jejich hlučnosti prd"
  -tvrdím celou dobu s tím, že podle čobola jsem ale kretén, když nevěřím tomu, že mimo bastion (bez ohledu na teplotu vody v něm) jsou hlučné a neberu to jak fakt, o kterém se nepochybuje
  "3. Golfský prou existuje a v Barentsově moři jsou teplotní výkyvy, což potvrzovaly veškeré zdroje zde uvedené "
  -opět, píši to celou dobu a ještě s poukazem na fakt, že oblast, kde operují ruské ponorky ("bastion") nepokrývá zdaleka jen Barentsovo moře, ale i Pečorské, Karské, polární oblasti Sev. ledového oceánu a naopak celkem teplé moře Norské. Jinými slovy - teplotní rozpětí, ve kterém se zde musí (v rámci geografické i sezonní distribuce teplot) ponorky pohybovat je větší, než čobolem tvrzené 4 stupně (které navíc nikdy nedoložil).
  "4. Bastion nevzniknul kvůli teplotě v Barentsově moři "
  -tak jistě ne. Už proto, že většina jeho plochy leží mimo Barensovo moře

  "Bastion má za cíl koncentrovat relativně malé síly, které VMF RF má, tak aby byly maximálně účinné a to, že to je na severu je dáno náskokem v zkušenostech SSSR/RF operovat v této oblasti.
  - Navíc logistika je tam lepší díky blízkosti mnohých základen."
  Logistika a zkušenosti s polárním provozem jistě hrají roli, nicméně:
  1.) Bastion se geograficky nekryje s tím, kde mohou vzdušné a hladinové síly VMF efektivně působit (led)
  2.) IMHO se stal víceméně vyprázdněným, nebo mediálním pojmem, protože reálné síly, které má SF k dispozici v žádném případě nemohou pro ruské ponorky udělat víc, než jim ochránit přístupovou trasu do základen. Na víc prostě nemají techniku. Představa, jak malý starý Gríša bez vrtulníku nahání Virginii je prostě absurdní. Je tady prostě ohromné podcenění plochy, která je jevištěm celé téhle srandy.
  3.) Poloha na severu vychází i z toho, že je to z pohledu dostřelu dobrá oblast, pod ledem jsou ponorky ve větším bezpečí (led jim poskytuje daleko lepší ochranu, než ty čtyři Udaloje, na kterých se točí Slava). A nemusí pronikat GIUKem či oblastí kolem Kuril a Aleut.
  jinými slovy - je to jdiné moře, které "hraničí" se Severní Amerikou a kam nelze Rusům zabránit v přístupu.

  Předesílám, že spor byl o tom, zda jsou moderní ponorky závislé na hladinových plavidlech a zda se VMF vyčerpává tím, že musí krýt Jaseně a Boreje.

 • Olivav
  10:45 20.11.2018

  Mě vždy fascinoval Typhoon. To je fakt nádherná ponorka, ale v prvozu je jen jedna. No hold nejsou prachy:
  https://www.youtube.com/watch?...

  No a je přehlídka techniky RF https://www.youtube.com/watch?...
  - úmyslem není propaganda RF, ale jsou tam hezky pohromadě
  - a navíc to vypadá jako by vyjelo můzeum s veterány navýlet, takže ty řeči co tam Putin má jsou o vzbuzení hrdosti na to málo co mají
  - no a ty medicínské přístroje mi příjdou skoro jako standar v jákekoliv lepší nemocnici

  No a nakonec dokument o Typhoonu
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Starlight
  02:50 20.11.2018

  @cernakus

  Už jsem ti to psal několikrát. Svými vulgarismy, hulvátstvím, xenofobií a antisemitismem si tu děláš jen OSTUDU a nikdo rozumný tě nebere vážně. Tvůj SALONNÍ antiamerikanismus si raději nech do své manažerské práce v automotiv průmyslu, na firemní školení ve Švýcarsku, na sledování americké mainstreamové filmové a seriálové produkce, nebo na používání amerických IT technologií jako je Google Earth Pro.

  Na Armádních novinách se pokus raději soustředit na pochopení prostého napsaného textu a přestaň si vymýšlet pohádky. Já psal o USA. Nikoliv o státu Florida. Co takhle třeba ještě státy Maine, Washington, Kalifornii? Nebo od jihu na sever Texas, Colorado, Wyoming, Nebraska, Severní Dakota a Montana? To máme jen kontinentální USA. A co další americké státy jako Aljaška a Havajské ostrovy? A co další americká i neamerická území mající důležitou úlohu pro strategické síly jako Guam nebo Grónsko? To bude v dosahu odkud?

 • Czertik
  12:52 19.11.2018

  cernakus

  To tvoje kruzitko se stredem na floride me jaednu zasadni chybu - co kdyz budes chtit/muset zasahnout ZAROVEN evropu a ameriku ? (jak psal shania). To uz z tech jiznch mori jen tak nepujde, nemluve o tom, kdyby si chtel zashnout vice vnitrozemske cile nez je florida.

 • darkstyle
  11:57 19.11.2018

  Cernakus

  Ked sa pozeram na pocet tvojich prispevkov, ktore tu mas, asi tak 10x viac ako Shania a Starlight dokopy, tak by som inych platenymi agentami moc neobvinoval..

  Podla poctu to budes skor ty.. :D

  akurat do Shanie sa obuvat je cisty nezmysel, kedze je to clovek z diskutujucich, co priniesol najviac faktov ohladne letectva zo vsetkych.. a to pekne podkute linkami..
  Co sa ty castokrat neunuvas - nehovorim, ze pravdu nemas, ale ovela menej ako shania..

  To, ze sa pomýli v nejakej oblasti, kde nie je tolko doma ako su strely s plochou drahou letu, ktorých dolet nevieme, tak ako vsetko je to proste prisne tajne.

 • Olivav
  10:57 19.11.2018

  Cernakus,

  a ty nemáš něco k těm reaktorům? Něco víc než jen tvrzení, že to tak je? Mě to fakt zajímá.

 • cernakus
  10:42 19.11.2018

  starlight:

  PS2: Udělal bych ti snímeček, jenže mám neblahou zkušenost s tvým pracovník kolegou Shaniou, který když jsem mu dokázal, pomocí podobné metody, že námořní a letecké nosiče ŘSPDL Tomahawk nedostane tak blízko k Moskvě, jako je lze vypustit z MK41 Ashore z vazalů v NATO, tak moji 10ti minutovou práci odbyl tím, že Tomahawk nemá jen běžně uznávaných a fyzikálně reálných 1700km dosahu, ale prý 3000km dosahu (konvenční typ).

  Takže fakt nemám tolik času jako ty a tvůj kolega abych se dělal s vizuálními pomůckami, které odbudete zase nějakou fintou z amerického propagačního sračkometu. Bohužel, jsem placen za zcela jiné činnosti, nežli ovlivňování mediální prostoru ČR ve prospěch cizí mocnosti.

 • cernakus
  10:31 19.11.2018

  Starlight:
  "Než tady zase někdo začne vymýšlet, jak by bylo úžasné mít ruské ponorky SSBN mít jinde, nejlépe hluboko na jižní polokouli (jako Cernakus 14.11 v 18:33), tak poprosím vzít si nejdříve do ruky globus nebo jeho digitální ekvivalent. "


  A kdyby jsi místo toho amerikosračkometu, co jsi zde předvedl, držel se tvé osvědčené rady a otevřel Googe Earth Pro, tam zvolil nástroj Kruh, plácl ho někam do prostředka Floridy a vytáhl ho až k "domnělým" bastionům u Severního pobřeží Ruska, tak by se ti odhalilo co? Dvě GIGANTICKÉ otevřené plochy v jižním Tichém a Atlantickém oceáně. Zejména v tom Tichém oceáně to je plocha cca 15 krát větší než celá Arktida a je krásně PUSTÁ (tj, z principu nepokrytá nikým).

  Jenže to by jsi musel být někdo jiný než Starlight :-D Mistr amerikofonních zkratek, ve skutečnosti nechápající jejich význam ;-)

  PS: Mimochodem jsem si nyní již jistý, že jsi americkou ambasádou placený pracovník pro ovlivňování mediálního obrazu, u Rusů zkráceně označovaný jako "kremlobot", protože prvně jsi plný americké propagandy (a nejen zde), ovšem to může být prostě jen těžký případ RAŽovství. Ale prolouskání více jak 14 stránek sraček (jak jinak nazvat ty naše hádky zde) v naprosto nepřehledném "debatním" systému včetně záznamů časů (tj. zápis do papíru vedle PC) značí mnohem vyšší motiv. Tedy ten FINANČNÍ. Případně to může značit těžkou duševní chorobu, ale na to se vyjadřuješ relativně smysluplně.

 • Olivav
  09:21 19.11.2018

  Starlighte,

  díky a k těm reaktorům něco nemáš? Vím, že tam asi něco najít bude problém, ale přece jenom by mě zajímalo a já nic zásadniho nenašel, jestli ty ruské reaktory mají oprabdu horší chlazení?

  Nicméně předpokládám, že přesnost výroby a hlučnost bude možná u Rusů "problém", i když se určitě zlepšili.

 • Starlight
  02:09 19.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  3)

  Fenri tady 14.11.2018 v 18:01 jako svůj důkaz, že ruské SSBN operují mimo tradiční oblasti svých bastionů, publikoval sérií odkazů na zprávu ITAR-TASSu z roku 2013: http://tass.com/russia/694256... .

  Ta byla vydaná v červnu 2013 k příležitosti zařazení první ponorky Borej do služby. Nejmenovaný představitel ruského generálního štábu tam uvádí, že strategické ponorky Borej budou od roku 2014 operovat nejen v Severním ledovém oceánu, Atlantiku a Tichém oceánu, ale i v jižních mořích. Tam koncem 90. letech (to je tam skutečně napsáno!) operovalo Sovětské námořnictvo, které toho muselo nechat po rozpadu Sovětského svazu.

  Ta zpráva v angličtině je vyloženě ztracena v překladu. Propagandistický kanál RT (https://www.rt.com/news/submar... ) pak ještě přidal hlášku dalšího zdroje, který prohlásil, že to vyřeší nejen strategické odstrašování přes severní pól, ale také přes jižní pól. Nevím, co v tom Rusku požívají, ale já to chci taky. To je totiž snůška nesmyslů, které vůbec nedávají smysl.

  S humorem to vzali novináři na Novém Zélandu, kde se přítomnost ruských ponorek „těšili“, protože doufali, že si letectvo bude moci konečně natrénovat protiponorkový boj se šestici P-3 (a později novými P-8 Poseidon, které nedávno objednal ve 4 kusech). Jediná sovětská/ruská ponorka která kdy byla u břehů NZ veřejně zpozorována byl dieselelektrický Foxtrot na Vánoce 1982. Novozélandské P-3 Orion ji tehdy sledovaly od ostrova Tahiti ve Francouzské Polynésii.

  Velmi diplomaticky se k této zprávě ITRA-TASSu vyjádřily renomovaní autoři žurnálu „Bulletin of the Atomic Scientists“, kde se velmi seriózně zabývají strategickými zbraněmi. Ta poslední věta stojí za to!

  „….An Itar-Tass news agency report in June 2013 quoted an unnamed source in the Russian General Staff saying the navy would expand its strategic submarine patrols, starting in 2014. According to the source, once the Borei-class boat comes into service, the navy “will not only continue the patrolling of the Arctic, Atlantic and Pacific Oceans,” but also return to the regions in the southern hemisphere that were patrolled by Soviet subs until the dissolution of the USSR in the 1990s. “This would serve to solve the tasks of strategic nuclear deterrence not only across the North Pole but also the South Pole,” the source was quoted as saying (Russia Today, 2013 Russia Today (2013) Russian nuke subs to patrol southern seas for first time since Soviet era. June 1. Available at: http://rt.com/news/submarines-... It is not clear that the Soviet Union ever operated its nuclear submarines south of the equator, but exposing Russian subs to the wear, tear, and risks of operating so far from their bases makes no sense. Moreover, there is no strategic need for such operations; Russian SLBMs can reach all continents from northern waters. We suspect Itar-Tass misunderstood the source…“

  Zdroj: https://www.tandfonline.com/do...

  Než tady zase někdo začne vymýšlet, jak by bylo úžasné mít ruské ponorky SSBN mít jinde, nejlépe hluboko na jižní polokouli (jako Cernakus 14.11 v 18:33), tak poprosím vzít si nejdříve do ruky globus nebo jeho digitální ekvivalent.

  Všichni protivníci Ruska se strategickými jadernými arsenály jsou na severní polokouli. Tedy USA, evropské státy NATO a Čína. Z obou současných ruských strategických bastionů v Barentsově moři (a přilehlých oblastí) a v Ochotském moři (a přilehlých oblastí) jsou všechny tyto cílové oblasti v dostřelu. Přesunem na jih se tato unikátní výhod ztratí. Z jižního Tichého oceánu je mimo dostřel Evropa a Čína. Z jižního Atlantiku je mimo dostřel USA a Čína. Zatím to taky nevypadá, že by ruské námořnictvo mělo nazbyt SSBN člunů, které by se mohly zdlouhavě, nebezpečně a bez řádné podpory přesouvat do operačních oblastí na opačné straně zeměkoule, daleko od vlastních sil.

  4)

  Cernakus tady 14.11 v 8:09 svým svébytným způsobem začal diskuzi o chladicích systémech super utajovaných ponorkových jaderných rektorů. Jako příklad optimalizace na určitou teplotu moře v operační oblasti zmínil americké ponorky třídy Ohio a Sargasové moře v Atlantiku.

  Blbé pro celkovou věrohodnost tohoto tvrzení o utajovaných skutečnostech je, že cca 60% amerických SSBN ponorek třídy Ohio je umístěno na západním pobřeží USA a operují v Tichém oceánu. Takže celá dlouhá diskuze o optimalizaci chlazení reaktoru, kde nikdo pochopitelně nenašel důkaz pro nic, byla postavena na dalším „faktu“ vycucaném autorem z prstu.

 • Starlight
  02:06 19.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  2)

  A teď trochu reality. Typická hlídková mise ruských SSBN trvá cca 2-3 měsíce. Zatímco koncem Studené války sovětské námořnictvo bylo schopno uskutečnit okolo 60 hlídkových patrol ročně, tak v tomto tisíciletí byla ruská flotila SSBN ráda, že vůbec vyplula. V roce 2002 totiž nevyjela na hlídkovou plavbu jediná ruská SSBN.

  V roce 2008 se výjimečně podařilo uskutečnit 10 hlídkových plaveb. Poslední známé údaje z roku 2012, kdy to pokleslo na 5 hlídkových plaveb, což byl cca ruský průměr pro toto tisíciletí. To by zřejmě znamenalo, že Rusko mělo na moři v hlídkové oblasti jen jednu SSBN. A rozhodně nemělo kapacitu posílat SSBN do nějakých extrémně vzdálených hlídkových oblastí.

  Novější čísla nejsou k dispozici. Bude zajímavé za pár sledovat, jak se to změnilo po zavedení Borejů do služby (první v roce 2013). Jestli ruské námořnictvo drží i koncpet ze sovětských časů, že další ponorky jsou v přístavu ve vysokém stupni bojové připravenosti a jsou v řádu nízkých jednotek týdnů schopné vyplout na moře, pokud by se zhoršila bezpečnostní situace, není veřejně známo.

  Pro srovnání. US NAVY na konci studen války prováděla okolo 100 hlídkových plaveb SSBN ročně. Dnes je to okolo 30 hlídkových plaveb v délce 70-140 dní (2-5,5 měsíce), při kterých je na moři současně 8-9 ponorek třídy Ohio (z celkových 14). Z toho je 4-5 už v operačních hlídkových sektorech. Každá ponorka ročně absolvuje cca 2-3 plavby. Toho je dosaženo mimo jiné tím, že každá SSBN má dvě posádky, takže člun se zbytečně dlouho nezdržuje v přístavu po skončení jedné hlídkové mise.

 • Starlight
  02:05 19.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  K diskuzi

  1)
  a)
  Hlídkové prostory sovětských/ruských SSBN od 60. do 90. let vypracované rozvědkou US NAVY odtajnili Američané zde: http://americanhistory.si.edu/...

  Je to řazeno podle typů sovětských ponorek. S tím jak se zvyšoval dostřel jejich SLBM, tak se hlídkové prostory sovětských ruských ponorek posouvali blíže k domácím vodám. Ponorky 3. generace tříd Delta IV a Typhoon z
  80. let už operovaly jen v tzv. strategických bastionech. Ponorky 2. generace třídy Delta III měly menší dostřel, proto musely vyjet západněji cca do severní části Norského a Grónského moře. V Tichém oceánu byl jejich dostřel asi dostatečný, a tak se pohybovaly v přilehlých mořích okolo Kamčatky.

  Dnešní ruské námořnictvo má u Severní floty stále ponorky Projektu 667BDRM Delfin (třída Delta IV) s původními SLBM typu R-29RM/RSM-54 (SS-N-23) nebo také novějšími R29RMU2 Siněva, které mají ještě větší dolet. Plus místo Typhoonů se střelami R-39/RSM-52 (SS-N-20) má na severu jeden člun Projektu 955 Borej (třída Dolrukij) s SBLM R-30 /RSM-56 Bulava (SS-N-32) s větším doletem.

  b)

  To, co se ve zdejších diskuzích v některých argumentací přehlíží je Tichooceánský flot. Nosným typem SSBN byly donedávna (například loni ještě dva čluny, letos už jeden) starší čluny Projektu 667BDR Kalmar (třída Delta III) se SLBM typu R-19RKUx/RSM-50 (SS-N-18). Dnes má kromě jedné Delty III tento flot dva zbrusu nové Boreje Projektu 955. Má tak aktuálně více těchto moderních ponorek než více Severomořský flot.

  Základem sovětské/ruské taktiky akustického ukrytí SSBN jsou operace v mořích s velkým akustickým šumem, tedy relativně mělké (například arktické) vody s rozbouřeným povrchem. A to i za cenu, že sami neuslyší protivníka. Ledové kry a ledové pole jsou další plus. Naopak moc dobře vědí, že otevřený hluboký oceán s velkou hloubkou dna je pro akustickou detekci ideálním prostředím.

  Akusticky je sice led výborný pro ukrytí SSBN, ale souvislá pole víceletého polárního ledu a hlavně pole nového sezónního ledu jsou v průběhu roku a let velmi proměnlivá. Viz toto video: https://youtu.be/MicU8h4-kNw.... Barentosovo moře a poloostrov Kola je tam vidět pěkně. Ponorky Severní flotu se k ledu musí nejdříve dostat z nezamrzajícího Kolského zálivu přes relativně teplé Barentsovou pole dostat. A v létě to bude dálka.

  Pacifická flota své SSBN na hlídkové plavby tedy do Severního ledového oceánu přes Beringovo moře a úzký a mělký Beringův průliv pod odhledem Američanů asi logicky posílat nebude. Musí si vystačit s oblastmi vyznačenými na amerických mapách. Ledu tam mají vlastní. Poloostrov Kamčatka (a Avačinský záliv) a Ochotské moře má ale hodně odlišné klima od Barentsova moře a Severního ledového oceánu. Je to sice mírná subarktická oblast, ale se studenou mořskou vodou, takže je tam hlavně u pobřeží spousty sezónního ledu až do začátku léta.

  Lákadlu vyplout hluboko do Tichého oceánu ruské SSBN asi také odolají. Při cestě na otevřený oceán je tu totiž hrozba v podobě amerických akustických sítí tvořených různými detekčních prostředky, Tento systém byl známý jako Integrated Undersea Surveillance System (IUSS). Jeho nejznámější součástí byl i systém SOSUS. Ten byl rozvinut podél Aleutském souostroví s hlavním systémovým centrem na ostrově Attu, který je „co by pacifickým kamenem“ dohodil do Kamčatky.

  Podle některých informací Američané rozmístili za Studené války v nějaké spektakulární tajné operaci akustické detekční systémy i podél pevninského asijského šelfu okolo Kamčatky a Kurilských ostrovů, aby slyšeli až do vnitřního Ochotského moře. V jakém stavu jsou dnes všechny tyto systémy, jaké jsou výkony proti akusticky tichým ponorkám 3. a 4. generace, atd. nikdo neví. Všechno podléhá přísných mu utajení včetně desítek let starých údajů.

 • Starlight
  02:03 19.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Dovolím si doplnit článek:

  1) Počty ponorek Projektu 955/955A Borej

  Ruské námořnictvo se letos rozhodlo nevyvíjet modernizované SSBN ponorky Projektu 955B Borej-B, ale nakoupí dalších šestici člunů stávajícího Projektu 955A (09552) Borej-A Tato nová šestice by se měla začít stavět po roce 2023.

  Ruské námořnictvo tedy plánuje mít koncem příští dekády celkem 14 SSBN ponorek 4. generace Projektu 955/955A Borej (NATO třída Dolrukij). Z toho 3 ponorky počátečního Projektu 955 (přesněji 09551) Borej a 11 vylepšených Projektu 955A (09552) Borej-A.

  http://tass.com/defense/100535...

  http://www.navyrecognition.com...

  2) Ceny

  V listopadu 2011 byl uzavřen kontrakt s konstrukční kanceláří CKB MT Rubin na vyprojektování Projektu 955A Borej-A hodnotu 39 miliard rublů (v té době cca 1,25 miliard USD). Kontrakt s loděnicí Sevmaš na stavbu ponorek z května 2012 měl pak hodnotu 124 miliard rublů (4 miliardy USD) za 5 ponorek. Tedy akviziční cena jedné ponorky je cca 25 miliard rublů (v květnu 2012 to bylo cca 0,8 miliardy USD). To byly ceny před pádem rublu, inflací, a proto nelze s jsitotou říci, zda tyto ceny platí i dnes.

 • Olivav
  15:12 18.11.2018

  fenri,

  no a já viděl spor v tom, že Slavoslav

  - toho čobola si nech od cesty fakt to rozhodně ti to nepřidává na úrovni

  No Slavoslav spíše hájil, že ponorky RF fungují lépe v chladné vodě, tak jak to tvrdil nepřítomný Cernakus. Já jsem našel něco na Belloně, ale není to správně ozdrojované jak podotknul Asdf.

  Nakonec měl pravdu i Raziel
  raziel87 Datum: 16.11.2018 Čas: 11:12

  Mě disliky nebaí to je jak facebook.

  A ten problém o kterém se bavíme byly problémy s chlazením, což mělo mít za následek vyšší hlučnost. No a nakonec, kdybychom chtěli řešit hlučnost, tak jsem tu postoval jeden zdroj a pak jsem našel i v Britském tisku něco o tom jak Yasen dopluje k tajné Skotské ponorkové zkladně a nikdo o jeho pohybu nic neví neb je tichý tak, že propluje detekční sítí. No a pak jsou články jak Američané slyší vše a vše je v pohodě. No tak si vyberte. Prostě víme prd a hádáme se tu nad kuličkou víte čeho.

  Jedno je fenri pravda, že

  1. ponorky RF plují i momi Bastion
  2. víme o jejich hlučnosti prd
  3. Golfský prou existuje a v Barentsově moři jsou teplotní výkyvy, což potvrzovaly veškeré zdroje zde uvedené
  4. Bastion nevzniknul kvůli teplotě v Barentsově moři

  ad 4. To tu postoval Slavoslav a já si ty jeho odkazy přečetl a jsou to zdroje VMF RF

  - Bastion má za cíl koncentrovat relativně malé síly, které VMF RF má, tak aby byly maximálně účinné a to, že to je na severu je dáno náskokem v zkušenostech SSSR/RF operovat v této oblasti.
  - Navíc logistika je tam lepší díky blízkosti mnohých základen.

  Bastion = z nouze cnost - koncentrace toho mála co mají a blízkost zázemí. Jinak Bastion je významná operační oblast Severní flotily. Tak asi tak. Na tom bychom se shodli?

 • Olivav
  14:59 18.11.2018

  Omluva všem poslední post jsem napsal jako dítě ze zvláští školy.

  Asdf,

  cituji:
  V tom odstavci je len vseobecne spomenute, ze mali problem ich chladit pocas operacii. Tak som chcel vediet, za akych podmienok mali problem ich chladit. Nieco podrobnejsie. No len v tom zoznam clankov mi nic nevychadzalo o tom reaktore. Mozno su clanky v tych casopisoch, ktore nie su uverejnene v tych prehladoch o casopisoch.

  a to zajímalo i mě.

  Ještě jednou OMLUVA. Do tebe jsem se obul neprávem.

  Já jsem zvyklý na jedno číslo u zdroje a to se porstě opakuje vždy, kde je ten odkaz relevantní. Druhá verze jsou citace v zápatí nebo pod čarou, ale tohle mě překvapilo, alespoň jsi mě něčemu přiučil. Díky

 • Olivav
  14:55 18.11.2018

  Asdf,

  jo asi máš pravdu. Takové prasácké citování jako mají oni by tam kde běžně publikuji nikdo netoleroval.

  Omluva. Já to bral, že to je jako z toho prvního, kde to co jsem považovl za správný odkaz byl ten první. V těch dvou co jsi naznačil nic takového není. Popracdě bez ohledu na to která Atonaja eneria to je, tak snad ani v jedné nic relevantního nebylo. V tom jsem ti nepřímo dal zapravdu už před tím.

  A takto citovat vidím poprvé a to mám už něco za sebou. No nic. Vše dobré. Jen mě prostě vrtalo a teď už je mi to jedno, jestli ty reaktory mají nebo nemají neostatek v chlazení. No nic.

  Alespoň neurážíš a přirovnat tě k fenrimu byla chyba.

 • raziel87
  08:32 17.11.2018

  Mírné OT, ale jsme pořád v mezích tématu.

  Po roce byl konečně u Argentiny objeven San Juan. Čest památce zemřelým námořníkům. Odpočívejte v pokoji pánové :(

 • Jonáš3
  17:22 16.11.2018

  Americké ponorky jsou desetkrát lepší než ruský šrot- ŘVOUCÍ KRÁVY, které jsou slyšet až v Austrálii a američtí ponorkáři z nich mají srandu! Kdyby došlo k válce, tak by to pro američany byl LOV KROCANŮ!

 • fenri
  13:55 16.11.2018

  Olivav:
  1.) Spor NEBYL o tom, zda mají ruské ponorky jinou konstrukci chlazení. Jakou přesně mají neví nikdo, za další jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Chlazení tekutým kovem vs. chlazení Jeseně třeba jsou dva rozdílné konstrukční vesmíry.
  2.) To co píéšete tučně - o tom se nikdo nebaív. Jste schopen pochopit psaný text?? Debata je o tom, ejstli má Borej a Jaseň problémy ve vodách mimo bastiony, protože to použil čobol jako argument proto, že Borej nebude vyplouvat z bastionů, bo mu mimo ně nebude dobře. S tím, že své zprvu kategorické prohlášení postupně zmírňuje a relativizuje, protože mu VMF nasazením Borejů a Ščuk rozšlapala bábovičku a nechce přiznat, že si to vycucal z prstu.
  3.) Spor byl o tom, zda má Borej teplotní rozsah cca 4-5 stupňů, jak tvrdil čobol.
  4.) Spor je dále o tom, že v rámci bastionů jsou veliké rozdíly v teplotách vody (Geografické i sezonní) a že pokud se do těchto rozdílů ruské ponorky vejdou, nebudou mít problém ve většině světového oceánu.

  A celá ta debata je krajně nesmyslná, protože VMF nějak nečte čobolova doporučení a Jaseně, Boreje, Š3uky...si evele posílá mimo bastiony a ani se čobola nezeptá.

 • asdf
  13:41 16.11.2018

  Olivan > K tym zdrojom. Ten odstavec z belona ktory zacina tymto "The main safety problems of the third generation reactors were problems with the main components, especially the reactor core, and keeping them properly cooled during operation " atd. maju odzdojovane ako [148.].
  Pricom v zozname literatury maju toto
  [146] Atomnaya Energiya, No.4 -1993 and No. 6 1994.
  [147] Ibid.
  [148] Ibid.

  Kedze Ibid sa v odborných textoch používa vo význame "vo vyššie spomenutom/-tej texte/knihe/zdroji", takze pre mna bola vyzsie spomenutym zdrojom to co je uvedene v 146.

  V tom odstavci je len vseobecne spomenute, ze mali problem ich chladit pocas operacii. Tak som chcel vediet, za akych podmienok mali problem ich chladit. Nieco podrobnejsie. No len v tom zoznam clankov mi nic nevychadzalo o tom reaktore. Mozno su clanky v tych casopisoch, ktore nie su uverejnene v tych prehladoch o casopisoch.

 • Clanek
  12:20 16.11.2018

  V zajmu toho aby to nezapadlo, zajimave informace od Starlighta, ktere postnul do diskuse pod clanek v linku nize. Pokud se to tam nejak rozjede, tak jeho komenty jsou na prelomu 15. a 16.11.2018.

  O ponorkach, o torpedech, o Ruske a Americke ponorkove skole atd.

  http://www.armadninoviny.cz/va...

 • Olivav
  12:17 16.11.2018

  Slavoslave,

  díky za odkazy. Vypadá to logicky jako koncentrace sil v místě, kde mají zkušenosti je to blízko a mohou účinně koncentrovat síly. Označení Bastion dává tedy smysl.

 • Slavoslav
  11:44 16.11.2018

  btw ak by to niekoho zaujimalo ako to je s tymi bastionmi a ich zrusenim zo strany Ruska

  https://www.oni.navy.mil/Porta...

  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fu...

  https://fsi.stanford.edu/news/...

  Niektore tie dokumenty su celkom zuajimave a zdroje som sa snazil vybrat take lepsie. Quora ktorou tu pred casom niekto argumentoval v inej diskusii zrazu nestaci kedze tvrdi nieco ine ako on :)

 • Olivav
  11:29 16.11.2018

  fenri,

  spor byl o tom, že v ruské ponorky mají jinou konstrukci chlazení a ta je vhodnější do chladnější vody, kde se lépe uchladí. Pokud je v tepleší vodě, tak je to za cenu vyšší hlučnosti.

  NIKDO NETVRDIL ZE BOREY JE SCHOPEN PLAVAT VE VODĚ S TEPLOTOU BLÍZKO NULE CI NEJAKÝ PODOBNY ZASEK, KTERY TU DOKOLA OMILATE.

  O tom, jestli to je či není pravda, lze POUZE SPEKULOVAT. Nakonec jsem našel něco co mohlo díky teoreticky menší teplotní účinnosti reaktoru OK-650 v jedné zmínce polemizovat o tom, že možná je pro ruské ponorky lepší chladnější voda.

  No a vy tu z toho uděláte kovbojku a překrucujete každé tvrzení.

  Prosím citovat přesně a bez vytržení z kontextu, kde jsem řekl něco jiného. Zásadní a definitivní stanovisko jsem pokud mě paměť neklame nikde neuvedl.

 • Olivav
  11:23 16.11.2018

  raziel,

  nápodobně. Dříve jsem četl tvoje příspěvky, ale v poslední době jste zhulvátověl jako fenri a jen umíte urážet.

  že už si s váma nepíše "v rukavičkách",
  to je se Slávkem fakt jak děti z pomocný školy. Já dřív tvoje příspěvky i četl, ale začínáš sklouzávat do lobotomního, zkratkovitého stylu uvažování

  No a kde jsem tu dal hloupý a dětinský odkaz? Konkrétně.

  Asdf mi sestřelil Bellonu a to odkazem, který byl mimo reference a já za něj dohledal tu správnou a našel dva články na jejich obsah jsem kouknul skrze rešerži a uznal, že asi ani tam nic o reaktoru není. Sorry to jako chcete co?

  Další odkaz byl o technice detekce ponorek v RF na jiném proncipu než sonar. Asi taky slint.

  Pokračuji s tím, že tu dám úvahu nad hlučností ponorek - je to taková review a má tam snad solidní odkazy. Recenzi na ten článek dělat nebudu tak ten je asi taky bldě.

  Research gate je pro vás blbost a fenri tu šoupne odkaz na webový zdroj a už tu je za borce? Mylím ten barents...... kde na obrázku není ani popsána barevná škála. Publikoval jste někdy odborný článek? Pokud ne tak to chápu, ale pokud ano tak se divím, že vám to je jedno. Pravda, že kvalita některých publikací jhe nevalná i v impaktovaných časopich, ale co.

  Tak nevím čím se tu oháníte a co dokazujete. 190MW je výkon vyprodukovaný zařízením a o jeho tepelné účinnosti má vypovýdajíci hodnotu jakou? Když s takovámi názory jsem za vola, tak se opravdu s vámi a fenrim nemá smysl o čemkoliv bavit.

 • fenri
  11:22 16.11.2018

  Čobole nelži už. To jsem nepsal. Věnuj se raději šroubům Boreje.
  Ten odkaz na vaše tvrzení, že mimo bastion má Borej teplotní problém a že jeho rozsah teplotní tolerance vůči venkovní vodě je 4-5 stupňů jste už našel? Fakt by byl klid.
  A o tom SPOR BYL. Celou dobu je spor o tom, zda ten váš bastion uhlídají 4 Udaloje, zda na sebe Jaseně a Boreje váží velké hladinové síly (+PVO a letadla) co je hlídají a kryjí a zda a zda Borej a zda jsou možnosti Borejů a Jaseňů limitovány mimo bastion.

 • Slavoslav
  11:16 16.11.2018

  raziel

  ale predpokladam, ze styl neustaleho opakovania otazky vytrhnutej z kontextu ktora nikdy nebola predmetom sporu clovekom ktory nevidi odpoved ani ked mu ju napises 5x sa ti pozdava? Naviac doprevadzany sovinistickymi ci urazlivymi poznamkami?

  A o odbornosti radsej pomlcim, nie tak davno ten clovek vydaval skrinku na naradie za ERA blok co dokladal fotkou ci tvrdil, ze 70 mm pancier sa rovna odolnostou 300 mm kompozitu.

 • raziel87
  11:12 16.11.2018

  OT

  a že se nepozastavuješ nad autoamtickejma 10 dislikama v rozmezí 10 minut, který tu Cernakus neustále schytával a bylo jedno co napsal - ten pacient má teď asi chřipku, je tu podezřelej klid.....ale obávám se, že se brzo uzdraví :)

 • Olivav
  11:11 16.11.2018

  Jo a ta termílní účinnost reaktoru bude asi dána jeho konstrukcí. Geometrií a dimenzemi jednotlivých komponent plus asi přesností a kvalitou výroby.

  Možná se opět pletu nevím?

 • raziel87
  11:09 16.11.2018

  Olivave, fakt máš zapotřebí dělat ze sebe pitomce? vždyť si po sobě přečti, co tu postuješ za koniny. já se Fenrimu ani nedivim, že už si s váma nepíše "v rukavičkách",
  to je se Slávkem fakt jak děti z pomocný školy. Já dřív tvoje příspěvky i četl, ale začínáš sklouzávat do lobotomního, zkratkovitého stylu uvažování allá Jirojsi a pár dalších hošků, co mají neustálou potřebu něco říct, ale nic nevědi

  .....občas teda zamachrujou nějakym odkazem z ak.cz, nebo když chtějí být cool, tak nějakej cizojazyčnej slint, kterej se často ani neobtěžujou přečíst, protože na ně google podle hesla vyplivl první odkaz a tlačí je čas - potřebují rychle odpovědět :-)

 • Olivav
  11:09 16.11.2018

  Olivav Datum: 16.11.2018 Čas: 09:51

  koho jsem zde urazil? 4 disliky? Vždyť tam tvrdím, že Asdf měl asi pravdu a i v tom správném čísle nic o OK-650 není.

  No asi jsem na blacklistu.

 • Olivav
  11:03 16.11.2018

  fenri,

  vaše vystupování jasně dokazuje, že jste hulvát minimálně na tomto fóru. Vaše vyjadřování mnohdy ze 4. cenové je opravdu úžasný příklad argumentační logiky.

  No a k těm reaktorům. Vy o tom víte stejné nic jako všichni zde. Nebo jste snad konstruktér těch ponorek?

  No a o znalostech fyziky a techniky jste zdejší fórum přesvědčil nesčetněkrát. Základní školu mám děkuji za uznání.

  https://www.strategypage.com/h...

  https://observer.com/2017/09/r...

  Jo a kde jsem vám prosím urazil. Tím sbohem a šáteček nebo tím o bagrech a Tomahawku?

  Jo a prosím vysvětlete mi proč např. auto o stejném výkonu generovaném tím konkrétním motorem má různou spotřebu a to bez ohledu na hmotnost auta. Teď mě budete chytat za slovíčka, ale budiž. Nakonec 190MW vyprodukovaného výkonu ovšem nic neříká o účinnosti tedy laicky o skutečné spotřebě, která vyprodukuje těch 190MW a to je o termální účinnosti a zákonech termodynamiky. Myslím, že jsme to braji v 9. třídě ZDŠ. Asi jsem tehdy zaspal, ale tohle si pamatuji, že něco co vygeneruje 150ekvivalentů výkonu může při jedné účinnosti spotřebovat více paliva a vyprodukovat více odpadního tepla.

  No možná bych si měl dát přihlášku alespoň na účňák, abych se dovzdělal. Pak možná budu hodem diskuse s osobou Váší velikosti. Omlouvat se nebudu to my hulváti a burani neděláme.

  Měj se (promiň tykám ti)

 • Olivav
  10:35 16.11.2018

  Jo a pokud se nechcete hádat a přečíst si něco možná zajímavého, tak zde je dle mého názoru článek hodný zřetele:

  https://fas.org/spp/eprint/snf...

 • fenri
  10:31 16.11.2018

  Olivav:
  "který z těch článku v těch dvou odkazech vyvrací, že OK-650 potřebuje větší chlazení, protože to je vlastnost reaktorů 3. generace. "

  Miluju znalce, co se motají na technická fóra a neznají základní zákony fyziky. Řekl bych základní škola.

  Chápu, že nejste moc bystrý a když se na vás vytáhnou konkrétní čísla, tak jste v řiti a vzmůžete se jen na urážku a z diskuze utečete jak spráskaný pes,
  ale na generaci či typu reaktoru velikost chlazení nezávisí. Velikost chlazení je dána jen množstvím vyprodukovaného tepla. Všechno teplo co vyprodukuje reaktor první, nebo 58 generace musí předat do primáru (kromě ztrát pláštěm reaktoru a následného ohřevu prostoru kolem+dalších drobných ztrát ozařováním materiálu okolo, které se ale z většiny také promění v teplo apod.). 190 MW reaktor první nebo osmé generace potřebuje odebrat 190MW tepla. A aby to bylo vtipnější, klidně reaktor starší generace (OK-650) může mít chlazení sekundáru bez 100% času běžících pump. Nejde to dost dobře udělat u primáru, tam byste musel měnit plášť reaktoru a už by to byl jiný reaktor. Ale s tím, co je za primárem si můžete hrát do zblbnutí.
  Za další nevíte, zda Borej musí mít 100% času zapnuté pumpy sekundáru.
  Za další nevíte, zda ty pumpy sekundáru Boreje nejsou třeba tišší či utlumenější, než pumpy primáru Ohia či LA či Virginie, kteér musí běžet pořád.

  Jinými slovy bez znalosti celého systému chlazení Boreje víte o hlučnosti jeho chlazení leda prd. Od generace reaktoru se odvíjí tak maximálně nároky na cirkulaci na primáru. A i ty s hlučností souvisejí jen velmi volně.

  A aby to bylo legračnější, tak Jaseň (a o tom je řeč stejně jako o Borejovi, ba víc, protože článek je hlavně o něm) nemusí mít stále puštěné pumpy ani na primáru. vaší pokřivenou logikou je to jasný "důkaz" toho, že Jaseň je tišší než Virginie a zvládá teplé vody lépe než Virginie. A že to tak vůbec nemusí být a že tam je tisíc dalších proměnných? Ale jděte, nechcete tomu na jedné straně, tak proč to zpochybňovat na druhé.

  Tak zase nějakou urážku,v rámci boje za slušnost, jo?

 • Olivav
  09:51 16.11.2018

  Asdf,

  pak je ti tedy ten Atomnaya Energiya, Vol. 73, No.4 - 1992

  https://elibrary.ru/contents.a...

  Bohužel názvy nic nenaznačují, ale co mě zarazilo, že zde jsou dva članky a stránkování vůči předešlému vydání a tomu následnému je ca 80 stran a standard v žurnálu je cca 40. Takže buď je to extra čílso nebo tam něco není uvedeno.

  Bohužel se ani takto nedobereme skutečnosti. To bychom museli mít fyzicky to číslo a kouknout dovnitř. Ani jeden z těch uvedených článků asi s OK-650 nemá nic společného.

  Bohužel.

 • Olivav
  09:40 16.11.2018

  Asdf,

  ty člověče neumíš ani odkazovat.

  ono to je jiný volume issue i year:

  The items below are listed in Atomnaya Energiya, Vol. 73, No.4 - 1992.

  a jde o odkaz [148] Ibid. tedy to co je výše ne?

  ty tvoje odkazy jsou úplně mimo:
  https://elibrary.ru/contents.a...
  https://elibrary.ru/contents.a...

  Podej si ruce s fenrim a jděte na pivo

 • Slavoslav
  09:39 16.11.2018

  asfd

  ono zapadne reaktory boli stavane s inym bezpecnostnym standardom a dizajn musel zabezpecit uchladenie reaktora i v pripade vypadku chladiacich systemov. Rusi s tym mali problem a v minulosti aj par nehod kde zlyhal prave reaktor i z dovodu chladenia ak sa nemylim.

 • Olivav
  09:32 16.11.2018

  asfd,

  který z těch článku v těch dvou odkazech vyvrací, že OK-650 potřebuje větší chlazení, protože to je vlastnost reaktorů 3. generace.

  Já proti atomové energii nic nemám, ale to, že může napsat objektivně pravdi o tomto i greenpeace je taky přípustné. Pravdu neurčuje to kdo ji řekla, ale samotá pravdivost výroku. Nakonec atomová energie není řešení, protože není obnovitelná. Z tohoto úhlu ani solární energie se současnou technologií není neboť slunce neí věčné, že? Prostě točrní na slovíčkách a tom kdo to řekl.

  Pokud v těch textech o kterých mluvíte je důkaz, že lžou, tak sem s ním. Já se rád poučím.

  Já lepší zdroj jako možnou ilustraci nemám. Myslím, že skutečné parametry nezná nikdo z nás, pokud tu není člověk s přístupem ke skutečným datům o těch ponorkách a jejich charakteristikách.


  fenri,

  s nafoukaným sebestředným hulvátem se nemá cenu bavit. Sbohem a šáteček.

 • fenri
  08:26 16.11.2018

  Slavo, je tady 100 grafů, které ukazují, že u Norský břehů (v libovolné hloubce) je voda podstatně teplejší, než v Karském moři, v moři Laptěvů...dokonce než v Dánském průlivu.

  Radší si přečtěte, jak se starší ruské šroubové ponorky s OK-650 vesele cachtaly po několik týdnů v mexickém zálivu (propluly SOSUSem), a nejenže se neuvařili, ale ani o nich nikdo nevěděl. Byly tiché...
  http://www.armadninoviny.cz/us...
  A nebylo to poprvé a asi to nebyly jediné případy.
  https://zpravy.idnes.cz/dve-ru...
  https://www.tyden.cz/rubriky/z...

  V tomto článku je zajímavá i pasáž, která nabourává vaše teze o minulosti bastionů:
  "Poukázal na to, že ponorky hlídkují v mezinárodních vodách, "kde smějí plout lodě kterékoli země", a že podobná praxe nebyla předmětem výraznějšího znepokojení ani v dobách studené války, kdy byla takřka pravidelná."
  Zdá se, že i staré ponorky SSSR se v klidu špacírovaly u břehů USA, místo aby seděly v bastionu

 • fenri
  08:20 16.11.2018

  Slavo,
  ehm, vy píšete, že já jsem vulgární? Vy? Vy, co sem přitáhl mrdání a kretény?

  "Nic take tu nik nikdy nepovedal. Rec bola o tom, ze ak sa Ruske ponorky pohybuju v oblastiach s teplejsou vodou nemozu si dovolit take veci ako tie Americke. "
  -link? To jen vaše tvrzení, které je empiricky vyvrácené. je fajn, si ěnco vylhat, ale pak je blbé, když se starší ruské šroubové ponorky týdny špacírující v extrémně teplém Mexickém zálivu a nikdo je neobjeví.

  "Nemozu si dovolit napr to co tu odznelo 3 dni dozadu a co dnes fenri vitazoslavne objavil a nalinkoval a to vypnut cerpadla sekundarneho okruhu kde prenechas chladenie len na prirodzenu cirkulaciu. "

  A jdi ty kecko:
  1.) Za prvé to nutně neimplikuje vyšší hlučnost
  2.) To neumí ani Astute, Rubisy, Los Angeles a další lovci Borejů a Jaseňů
  3.) Jaseň umí vypnout i čerpadla na primáru. Jau! To bolí co? To podle vaší logiky znamená, že Ohia, LA, Virginie...nejsou schopné plout v teplejších vodách jako Jaseně. Ale počkat, Jaseně jsou přeci mimo bastion hlučné, pomalé a ohrožené...
  Nějak se vám ten domeček z karet sype.

  Popojedeme:
  "Tym padom su hlucnejsie ako ich naprotivok. Pripadne pri plnom vykone reaktora musia prehanat chladicom viac vody a to zas zvysuje hluk. Iste presne data ti nik nepovie a nenajdes ich na nete, ale toto su obecne zname veci o tych ktorych konstrukciach a pristupoch jednotlivych skol."

  Poproste ovečku, aby vám pověděla něco o zákonu zachování energie. Libovolný reaktor na světě, je jedno, jestli americký, ruský, čínský, francouzký, čobolský nebo marťanský musí chladičem prohnat tolik vody (ehm, nemusí to být jen voda, ale tím vás rozptylovat) kolik vyprodukuje tepla. Jinak co čobole? Jinak se nám přehřeje. To teplo nám nezmizí. Prostě USA ani nikdo jiný nemají speciální a odlišné zákony o zachování energie. To teplo musí ven. Musí ven různými způsoby, (v závislosti na efektivitě chladícího systému, podle toho, jaké koeficienty přestupu tepla mají použité materiály a tisíc a jedna v k tomu, o kterých nevíme NIC).
  Za plného výkonu, o kterém píšete, musí všechny ponorky, ať už Virginie, Jaseň, Le Triophant... mít puštěná čerpadla na primáru i sekundáru. Ano, možná čobolská ponorka Hviezdoslav nemusí, ale všechny ostatní, méně vyspělé, ano. Váš argument je mimo.

  A mimochodem i stará Rubiska, které jedou pumpy na primáru i sekundáru pořád zvládla "potopit" letadlovou loď (tuším že Roosewelta) při cvičení, kdy byl sakra chráněný svazem a kdy věděli, že útok na ně bude simulován.
  Jaseň, který si klidně v nebezpečné zóně vypne pumpy i na primáru, nebo o desítky let novější Borej, je jaksi mnohem, mnohem dál. Ona je dál i ta Ščuka.
  Mimcohodem Rusové na Boreji upravovali pumpjet chvůli hlučnosti. Myslíte si, že když se postarší Ščuka se šroubem a starší verzí reaktoru OK-650 zvládá špacírovat SOSUSem a pak dělat na USA kuk z Mexického zálivu, že o generaci novější Borej s pump-jetem bude nějak v nevýhodě? A to zjevně největším zdrojem hluku toho Boreje byl pumpjet a ne ty vaše strašné pumpy na sekundáru.
  A aby to bylo ještě vtipnější, najděte si teploty vody v Mexickém zálivu. Jsou sakra vyšší, než v GIUKu a všude jinde. Rodí se tam totiž Golfský proud. A v této mimořádně teplé vodě se zvládla o generaci starší šroubová ponorka pohybovat několik týdnů, aniž by o ní Amerčané tušili. A to si nedělejte iluze o tom, že to byla jediná ponorka, co se tam podívala.

  A vy nás tu chcete dojímat, že Boreji bude teplo ve vodě s teplotou okolo 5 stupňů?? (GIUK ve 200m).?

  Ovčáčku, ten článek, ten článek už jste našel?

Stránka 1 z 5