Jaderné ponorky finančně vyčerpávají ruské ozbrojené síly

Útočná jaderná ponorka K-560 Severodvinsk třídy Jaseň (Projekt 855); větší foto / Mil.ru, CC BY 4.0

Ruský autor Maxim Klimov v článku Na co se ptát „Jaseňa“: Jaderné ponorky drží flotilu na přídělech na webu Vojensko-průmyslový kurýr kritizuje objem prostředků plynoucí do stavby ruských jaderných ponorek. Podle Klimova se kvůli jaderným ponorkám nedostává peněz na stavbu hladinových plavidel nebo námořních letadel. Klimov je však za svůj článek kritizován.

Klimov hned z kraje začal s kritikou „megaprojektu“ jaderných ponorek třídy Borej (Projekt 955) a z ponorek odpalovaných balistických střel RSM-56 Bulava.

Dle Klimova uběhlo šest let od ukončení státních zkoušek první ponorky K-535 Jurij Dolgorukij a tři roky od převelení první ponorky K-550 Alexandr Něvskij k Tichomořské flotile. Ponorka Jurij Dolgorukij slouží v Severní flotile, u Tichomořské flotily najdeme ještě třetí ponorku K-551 Vladimir Monomach.

Prozatím ale nebyly provedeny v Tichém oceánu zkušební odpaly střel Bulava z ponorek K-550 a K-551 a podle Klimova ponorka Jurij Dolgorukij nenese žádný bojový náklad (torpéda, střely) ‒ slouží pouze jako základna pro testování střel Bulava.

Co se týče finančních nákladů, tak přesná aktuální cena projektů Borej a Bulava není známa. První ponorka K-535 Jurij Dolgorukij měla stát 713 milionů dolarů. Jde však o údaj z roku 2010 a také podle tehdejšího kurzu rubl / dolar. Každopádně vývoj a stavba osmi ponorek Borej (četně provozní infrastruktury), včetně vývoje a výroby střel Bulava bude stát ruské ministerstvo obrany minimálně 10 miliard dolarů. Další stovky milionů dolarů námořnictvo zaplatí za provoz a údržbu ponorek, včetně ostrých testů střel Bulava, po celou dobu životnosti.  

Dle Klimova skutečný jaderný raketový arzenál ruského námořnictva stále tvoří flotila starších ponorek Projekt 667BDR (jedna ponorka) a novější Projekt 667BDRM (šest ponorek) postavených v 70. a 80. letech minulého století.

Ruský autor ale neodmítá námořní složku ruské jaderné triády, protože všechny tři složky (pozemní, letecká, námořní) navzájem překrývají nevýhody těch dalších. V případě jaderných ponorek navíc údajně stačí k zajištění adekvátní jaderné odvety jediná nezjištěná ponorka s plným bojovým nákladem. Ostatně ponorky třídy Borej mají 16 střel Bulava, každou se šesti až deseti nezávisle naváděnými jadernými hlavicemi (MIRV).

K tomu je ale nutné mít ve výzbroji minimálně několik plavidel, aby byla zajištěná jak trvalá přítomnost na moři, tak přežití aspoň jediné ponorky před prostředky protiponorkového boje nepřítele. „Vzhledem k tomu, že základem strategického zastrašování není dolet nebo množství hlavic na raketách, ale nevyhnutelnost odvetného úderu, základem je bojová stálost námořních strategických jaderných sil,“ píše Klimov.


Testovací odpal střel Bulava z ponorky K-535 Jurij Dolgorukij.

Stejný problém je podle autora u ponorkových střel s plochou dráhou letu a jejich nosičů, tedy útočných ponorek s jaderným pohonem. Rusko rezignovalo (Klimov doslova píše o neúspěchu) z modernizace útočných ponorek třetí generace (Ščuka, Antěj) a dalo přednost stavbě ponorek čtvrté generace třídy Jaseň (Projekt 885), resp. nejnovější Jaseň-M (Projekt 855M). Ponorky třídy Jaseň-M mají postupně ve výzbroji nahradit ponorky třídy Ščuka (v kódu NATO Oscar II) a Antěj (Akula).

První ponorka K-560 Severodvinsk vstoupila do služby v roce 2014 a námořní testy druhé (výrazně konstrukčně modernizované) ponorky K-561 Kazaň skončí letos. Ponorky třídy Jaseň nesou bojový náklad v podobě 32 ks střel s plochou dráhou letu Oniks nebo až 40 střel Kalibr či Ch-101.

Klimov ale třídu Jaseň kritizuje. Údajně pro tuto ponorku neexistuje dostatek střel, ponorky jsou příliš drahé a údajně příliš hlučné. „Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vytvoření efektivního systému nejaderného odstrašování založeného na jaderných ponorkách Projektu 885M je daleko za hospodářskými možnostmi státu,“ upozorňuje Klimov s tím, že hlavní problém je velká hlučnost ponorek třídy Jaseň.

Podle přiloženého grafu (viz níže), na který se odvolává Klimov, nejnovější ponorky čtvrté generace (Jaseň) jsou minimálně o deset decibelů hlučnější než americké ponorky třídy Seawolf a Virginia.

Graf však neukazuje konkrétní hlučnost jednotlivých ponorek (což je tajná informace), ale pouze trend snižování hlučnosti ponorek a porovnání hlučnosti sovětských / ruských a amerických plavidel. Graf je dílem rozvědky amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) a původně sloužil k lobbování pro pokračování stavby jaderných ponorek třídy Seawolf.

Graf: Porovnání hlučnosti sovětských, ruských a amerických ponorek; větší foto / Vojtek S, CC BY 3.0
 

Ponorky třídy Jaseň jsou jediné, který si zachovaly klasický zadní lodní šroub, všechny ostatní moderní ponorky používají vodní trysky (pump-jet). Podle ruského autora bylo důvodem použití šroubu udržení nízké hladiny zvuku při plavbě do 20 uzlů. „Ale jak ukazuje výzkum, při stejné hladině hluku je rychlost ponorek třídy Virginia a Seawolf mnohem vyšší, než u ponorek Severodvinsk a Kazaň. A to je velmi vážná taktická vada, jejíž dopady si plně neuvědomujeme,“ říká Klimov.

Ruský autor také upozorňuje na nové způsoby detekce ponorek. Podle jeho informací ruští námořní důstojníci ze Severomorsku sledovali let amerického protiponorkového letadla P-3 Orion a následně porovnali trasu letadla s polohami ruských ponorek.

„Všech deset obratů na jeho trase [Orionu - pozn. red.] přesně kopírovalo polohu našich ponorek. Ve skutečnosti je ani nehledal, ale letěl na jistotu. Orion letěl přesně na naši jadernou ponorku bez jakéhokoliv křižování, shodil průzkumnou bóji a přesunul se k další ponorce,“ píše Klimov.

Ruský autor dále varuje, že rozsah hrozby v podobě západních protiponorkových letadel Rusko podceňuje, protože samotné ruské protiponorkové letectvo je „katastrofálně za zahraniční úrovni.“ Nejnovější ruský protiponorkový letoun Il-38N Novella má být údajně až čtyřikrát schopnější než původní stroj Il-38. „Problém ale je v tom, že schopnost Il-38 bojovat proti tichým ponorkám je prakticky nulová,“ píše ruský autor.

Podle Klimova si prostě Rusko nemůže dovolit investovat velký objem peněz do „bojových systémů s pochybnou účinností“ a zejména tím snížit objem finanční prostředků směřujících do výcviku, technologického rozvoje a přezbrojení pozemních sil, kde stále panuje „obtížná situace s bojovým vybavením.“ V námořnictvu zase důraz na ponorky neumožňuje více investovat do stavby hladinových plavidel nebo investovat do rozvoje flotily námořních letadel.

Dokument o nejnovější ponorce Jaseň-M.

Cena ponorky Severodvinsk (Projekt 885) měla podle informací tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova z roku 2011 stát 47 miliard rublů (jedna miliarda dolarů v cenách z roku 2011). Stavba výrazně přepracované ponorky Kazaň (Projekt 885M, Jaseň-M) měla stát 112 miliardy rublů (3,5 miliardy dolarů v roce 2011). Opět není jasné, jaké jsou skutečné a finální náklady.

Ve stejném roce 2011 moskevský think-tank CAST (Centrum pro analýzu strategií a technologií) uvedl, že jedna fregata třídy Admirál Gorškov má stát 18 miliardy rublů. Uvedené ceny ponorek a fregat jsou přinejlepším přibližné, protože aktuální oficiální ceny nejsou veřejně známy. Dá se ale říci, že místo dvou ponorek třídy Jaseň / Jaseň-M mohlo ruské námořnictvo získat minimálně osm fregat třídy Admirál Gorškov, resp. ještě více, protože provozní náklady fregat proti jaderným ponorkám budou nepochybně výrazně menší.

Další otázkou je tempo výstavby ponorek třídy Jaseň-M. Pokud pomineme nejstarší plavidlo Severodvinsk (stavěné od roku 1993) třídy Jaseň, tak loděnice Sevmaš zatím opustila jediná ponorka Kazaň třídy Jaseň-M. Dalších pět ponorek třídy Jaseň-M má následovat každý rok až do roku 2023.

Americké námořnictvo ale již provozuje tři útočné ponorky Seawolf a 16 útočných ponorek třídy Virginia. Dalších devět lodí je ve výstavbě a poté se počítá se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033.

„Abychom vyřešili kritické problémy ponorkových sil námořnictva je nezbytné především provést speciální testovací a výzkumné cvičení [pro zjištění skutečné bojové hodnoty ruských ponorek ‒ pozn. red.]. Dokud nebudou dokončeny, výstavba nových jaderných ponorek by měla být výrazně snížená, a to ve prospěch přesunu omezených finančních prostředků k mnohem důležitějším a kritičtějším obraným programům ‒ povrchovým lodím a letectví,“ píše na konci svého článku Klimov.

Ruský autor ale také dříve v článku naznačuje (v souvislosti s ruskými protitorpédovými systémy Vist a Udar), že námořnictvo podobné hloubkové testování odmítá, protože by se tím odhalila skutečná (pro námořnictvo nepříjemná) bojová hodnota jednotlivých ponorkových systémů.

Ruská ponorková flotila (duben 2018); větší foto / Naval Analyses

Co se týče kritiky autora, ta se objevila například v diskuzi na Russian Defense Policy. Kritici především zpochybňují znalost autora o skutečné hlučnosti ruských a amerických jaderných ponorek (údaj o deseti decibelech), protože hlučnost ponorek je přísně střeženým tajemstvím.

Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman, kterého v článcích na Armádních novinách často citujeme, si s autorem nebral servítky: „Autor je známý cvok. Všechny jeho články jsou nějaký druh pomsty proti ruskému námořnictvu. Jedná se obvykle z 80 % o nesmysly.“

Stejně tak byl autor napaden pod originálním článkem na VPK. Podle jednoho kritika byl autor vyhozen z armády a nemůže mít přístup k utajovaným informacím, jako jsou například informace o letu amerického letounu Orion.

Každopádně samotný článek je v ruském vojenském tisku unikátní v tom smyslu, že si dovolil zapochybovat o kvalitě ruských jaderných ponorek, které mají pověst „mytologických” zbraní překonávající jakoukoliv konkurenci a tedy i zbraní, u kterých se nezpochybňují finační náklady.

Jedno je však jisté ‒ ruské námořnictvo bylo vždy ruské ponorkové námořnictvo a nedá se očekávat změna v budoucnu. A už vůbec se nedá očekávat, že ruská vojensko-politická komunita kolem jaderných ponorek, s nepochybně značným lobbistickým vlivem, se dobrovolně vzdá přidělených peněz (tedy své moci, vlivu).

Navíc úkoly ruského námořnictva jsou zcela jiné než amerického. Zatímco hlavním úkolem amerického námořnictva je kontrola Atlantského a Tichého oceánu, tedy výsostného ekonomického a obranného prostoru Spojených států, hlavním úkolem ruského námořnictva je boj proti americkému námořnictvu (především v Norském a Barentsově moři a na spojnici USA-Evropa) a zajištění odvetného jaderného úderu, případně odpalování střel s plochou dráhou letu na pozemní cíle.

 

Zdroj: VPK, Russia Defence Policy, Naval Analyses
 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi

Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • raziel87
  21:26 12.11.2018

  Kdepak Stando, hlavní důvod je samozřejmě nadále, stejně jako v dobách minulých, odstrašení. Jak stará 941 (teď už je v aktivní službě snad jen TK-208 Dmitrij Donskij, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdepak Stando,

  hlavní důvod je samozřejmě nadále, stejně jako v dobách minulých, odstrašení.
  Jak stará 941 (teď už je v aktivní službě snad jen TK-208 Dmitrij Donskij, tak jest?)
  tak navazují 955 ať chceš nebo nechceš slouží pro odstašení mnohem lépe, než
  "malé" Jaseně. To si třikrát rozmyslíš napadnout Rusko a 5x ho vyhladit ze západu
  na východ, když ti pak odnikud přiletí sprška svinstva, která tvůj stát též vrátí do doby kamennéSkrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:18 12.11.2018

  Fenri, "Standa, jednak operovat 40-50 let starou doktrínou je dost blbost. Tahle dokrtína začala ztrácet platnost ještě za SSSR, kvůli rostoucímu doletu ponorkových ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  "Standa, jednak operovat 40-50 let starou doktrínou je dost blbost. Tahle dokrtína začala ztrácet platnost ještě za SSSR, kvůli rostoucímu doletu ponorkových střel."

  Je to přesně naopak, než říkáš. Tato doktrína platila až od 80. let, právě díky rostoucímu doletu ponorkových střel. Díky tomu už nebylo třeba plout s ponorkou blíž k USA. Což byla dost riskantní záležitost kvůli technické i početní převaze NATO. Rakety šlo odpálit vlastně i z ponorky v domovském přístavu (jenže tam by byla moc na ráně). A nevím o tom, že by ji nahradila nějaká nová lepší doktrína. Kde jinde je ponorka ve větším bezpečí, než ve vodách chráněných vlastním letectvem, ponorkami i hladinovým loďstvem.

  "Potřebují ponorku, která bude operovat na globálně. A to prostě umí jen jaderná ponorka. Pro Rusko jsou jaderné ponorky velmi důležité. Na hladině, když na to přijde, si vystačí s hejnem Bujanů-M (ano, museli by odhodit pýchu a část schopností, ale v podstatě by si s s tím vystačili)."

  Ale jo, útočné atomové ponorky mi ještě smysl dávají. Ty raketonosné úplně ne, hlavní důvod je prestiž.Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  21:14 12.11.2018

  Ono je to problematické i u konvenčních ponorek. Kilo je na konci modernizačního potenciálu. Japonsko má první ponorku s Li-Ion akumulátory - třída Sórjú. A není sama. I tady ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je to problematické i u konvenčních ponorek. Kilo je na konci modernizačního potenciálu. Japonsko má první ponorku s Li-Ion akumulátory - třída Sórjú. A není sama. I tady začínají ztrácet náskok (i při výhodné ceně).Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:55 12.11.2018

  Shania - samozřejmě. Gotland Ronalda "dostal" u pobřeží. Ostatně tam je jeho primární pracoviště.

  Shania - samozřejmě. Gotland Ronalda "dostal" u pobřeží. Ostatně tam je jeho primární pracoviště.

 • fenri
  20:54 12.11.2018

  Mimochodem Stando, zamyslete se nad rolí námořnictva v Rusku. Je hezké, že za ušetřené peníze za Jaseně a Boreje by si koupili pár Mistralů (nebo něco na ten způsob), ale k čemu by ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem Stando, zamyslete se nad rolí námořnictva v Rusku. Je hezké, že za ušetřené peníze za Jaseně a Boreje by si koupili pár Mistralů (nebo něco na ten způsob), ale k čemu by jim byly, když v případě potřeby by mohly do akce výhradně proti malým zemím, které zároveň nejsou spojenci ani Číny, ani USA či NATO. V opačném případě by jim je Čína/NATO zničilo jak by vytáhly paty z přístavu.
  Čím mohou Rusové, když ne zastavit, tak silně ohrozit velká loďstva? Vlastními hladinovými silami? Leda prd. Nikdy nebudou mít tolik lodí, aby se postavili NATO či Číně. Ale s kvalitními ponorkami je mohou velmi významně ohrozit, až do té míry, že si uvedené floty mohou svůj případný zákrok rozmyslet (cena/výkon).
  Potřebují ponorku, která bude operovat na globálně. A to prostě umí jen jaderná ponorka.
  Pro Rusko jsou jaderné ponorky velmi důležité. Na hladině, když na to přijde, si vystačí s hejnem Bujanů-M (ano, museli by odhodit pýchu a část schopností, ale v podstatě by si s s tím vystačili). Cokoliv navíc je užitečné, přínosné, ale v podstatě mírný luxus, či rozšiřování možností nad nezbytnou míru.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:29 12.11.2018

  fenri: pump-jet má hlavně výhodu při vyšších rychlostech, seawolf bez kavitace dá 20 uzlu v malé hloubce, šrouby a to ještě podle konstrukce 10-15 uzlů. Jakmile začne šroub ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: pump-jet má hlavně výhodu při vyšších rychlostech, seawolf bez kavitace dá 20 uzlu v malé hloubce, šrouby a to ještě podle konstrukce 10-15 uzlů. Jakmile začne šroub kavitovat, je to slyšet na velké vzdálenosti.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:27 12.11.2018

  Rusko je velmoc, při své rozloze a bohatství jí musí být a v dějinách se nejednou jako světová velmoc zapsala. Bydlel jsem nedaleko loděnic BAE v Barrow, jeden vikend nestál za ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko je velmoc, při své rozloze a bohatství jí musí být a v dějinách se nejednou jako světová velmoc zapsala.

  Bydlel jsem nedaleko loděnic BAE v Barrow, jeden vikend nestál za moc déšť, zataženo, ostatně jako mnoho na ostrovech a tak jsem se na tu chloubu anglckého loďstva Astute dojel podívat, po pár krocích z patrového parkoviště z centra města směrem k pobřeží a přístavu dojdete na zdvihací most, a ano měl jsem štěstí byla tam, v mokrém doku a okolo brouzdala neustále stráž na gumových člunech. Byl to opravdu zajímavý zážitek jaderná ponorka kousek od city centre:),ale při pohledu na tu obrovskou “fabriku”, která tvoří více jak polovinu zástavby Barrow protkanou kolejemi, kdy vlastně ulice města prochází mezi jednotlivými halami BAE, člověku dojde co obnáší vytvořit něco takového, je pak jasné, že Rusko prostě nemůže přerušit stavbu ponorek nasypat peníze do ekonomiky a za dvacet let znovu stavět ponorky, když o tu schopnost a zázemí přijdete bude trvat několik generací než ho zase vybudujete a to si Rusové jako velmoc dovolit nemůžou.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:08 12.11.2018

  Ono obecně ponorky nejsou sranda, viz. velké problémy britských, španělských a australských ponorek. Co mě na článku ale zaujalo je to, že pump-jet je zde autorem původních textu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono obecně ponorky nejsou sranda, viz. velké problémy britských, španělských a australských ponorek.
  Co mě na článku ale zaujalo je to, že pump-jet je zde autorem původních textu prezentován jako takřka podmínka tichého chodu. Ovšem hlavní hrdinkou slavné scény s "potopením" Ronalda Reagana byla - pekelně tichá ŠROUBOVÁ ponorka Gotland.
  Obávám se, že problematika tichosti a obtížné detekovatelnosti ponorek je podstatně širší, než jen to, zda ponorka má či nemá pump-jet.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:03 12.11.2018

  sanity: no, Španělé na tom byli podobně, ba hůř - chyba ve výpočtu ...Zobrazit celý příspěvek

  sanity: no, Španělé na tom byli podobně, ba hůř - chyba ve výpočtu výtlaku:
  https://technet.idnes.cz/europ...
  Velké problémy měly i předchozí australské ponorky Collins...
  https://technet.idnes.cz/europ... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:56 12.11.2018

  Standa, jednak operovat 40-50 let starou doktrínou je dost blbost. Tahle dokrtína začala ztrácet platnost ještě za SSSR, kvůli rostoucímu doletu ponorkových střel. Dále pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  Standa, jednak operovat 40-50 let starou doktrínou je dost blbost. Tahle dokrtína začala ztrácet platnost ještě za SSSR, kvůli rostoucímu doletu ponorkových střel.
  Dále pokud byste za cenu 6ti Jaseňů chtěl postavit komplet hladinové loďstvo, včetně flotily konvenčních ponorek, tak je váš předpoklad opět mimo. Co by to bylo za lodě? Myslíte, že na rozdílu ceny ponorka s reaktorem vs. ponorka stejných kvalit (kromě pohonu) bez reaktoru postavíte celé hladinové loďstvo? Halucinace. Naprostá.
  Soryu (špičková konvenční ponorka) je cenově někde na 600 milionech dolarů. Tedy cca 400 mil. dolarů méně, než Jaseň a o 500 mil. dolarů než Borej, ale to srovnáváme jednotkovou cenu 11 ponorky ze serie s jednotkovou cenou víceméně prototypu.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  19:52 12.11.2018

  Fenri: Španělských ani není jisté, že se vynoří (kdyby vám to nedošlo, tak žertuji). Ja myslel, ze ten problem mel Astute, aspon kolem toho bylo docela dost ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Španělských ani není jisté, že se vynoří (kdyby vám to nedošlo, tak žertuji).

  Ja myslel, ze ten problem mel Astute, aspon kolem toho bylo docela dost povyku.

  https://www.theguardian.com/uk...

  Jinak k Akule
  https://www.naval-technology.c... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:50 12.11.2018

  Czertik: jinak nejstarší Burevestnik ve službě není starý ani 40 let (a má být vyřazen/je vyřazen). Z Kashinů provozují jediného a to Smětlivyj. Takže z hromady 50ti letých lodí ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: jinak nejstarší Burevestnik ve službě není starý ani 40 let (a má být vyřazen/je vyřazen). Z Kashinů provozují jediného a to Smětlivyj.
  Takže z hromady 50ti letých lodí je 1, slovy jedna.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  19:48 12.11.2018

  Fenri, "Stavíte protě na úplně blbém předpokladu a to, že raketonosná ponorka pro svojí činnost potřebuje masivní krytí hladinových sil a zároveň výsadkové ldoě ho ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  "Stavíte protě na úplně blbém předpokladu a to, že raketonosná ponorka pro svojí činnost potřebuje masivní krytí hladinových sil a zároveň výsadkové ldoě ho nepotřebují."

  To není žádný můj předpoklad. Podívej se, co plánovalo námořnictvo SSSR pro případ války. Raketonosné ponorky měly být v takzvaných bastionech. V podstatě pobřežních oblastech SSSR, které byly masivně chráněny hladinovým loďstvem, vlastními útočnými ponorkami i letectvem. Jejich ochrana byl prvořadým úkolem námořnictva. Taky neříkám, že cokoliv alá Mistrál nepotřebuje doprovod. To cenové srovnání byl další příklad k těm Gorškovům, uvedeným v článku. Prostě za cenu 6ti Borejů by mohli mít celkem velké námořní síly - útočné konvenční ponorky, fregaty, výsadkové (nebo menší letadlové) lodě. A pořád se nebát jaderného úderu díky ICBM a strategickým bombardérům. A když chtějí mermomocí jadernou triádu, mohli hodit na útočné ponorky pár atomových hlavic na raketách s plochou dráhou letu (viz. Izrael).Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  19:46 12.11.2018

  "Nechápu, proč se Rusové tak urputně drží jaderné triády." No, to je jednoduche. Zamto raketa leti cca 25 minut z uzemi Ruska, tak pokud bude odpal z jineho mista na planete, ...Zobrazit celý příspěvek

  "Nechápu, proč se Rusové tak urputně drží jaderné triády."

  No, to je jednoduche. Zamto raketa leti cca 25 minut z uzemi Ruska, tak pokud bude odpal z jineho mista na planete, tak to bude zasadni problem pro protiraketovou obranu, protoze musi pokryt vetsi uzemi, odkud muze priletet raketa. Dale je to pak rychlost s jakou mohou rakety vystrelene z ponorek uderit - nekdy i par minut.

  Tusim pred 4 roky se jedne ruske ponorce podarilo nepozorovane proplout do Mexickeho zalivu, Amici ji zpozorovali, az kdyz se vracela vynorena zpet - bylo z toho docela halo - tolik k tomu, ze maji prehled o vsech ruskych ponorkach. Jinak na CT2 byl nejaky dokument tykajici se SOSUSu a amik si tam stezoval, ze ten system monitoringu byl v podstate v dezolatnim stavu a nefukcni diky ukonceni studene valky. Na Wiki je v podstate ta sama informace.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:40 12.11.2018

  Czertik: 1.) Chápete rozdíl mezi slovy "inspirovat" a "obdivovat"? Zjevně ne, přitom to není tak těžké. Ale asi kdybyste si nezalhal, tak byste neměl o čem psát. 2.) Japonci ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  1.) Chápete rozdíl mezi slovy "inspirovat" a "obdivovat"? Zjevně ne, přitom to není tak těžké. Ale asi kdybyste si nezalhal, tak byste neměl o čem psát.
  2.) Japonci stavějí lepší jaderné ponorky než Rusové? Poučte mně...
  3.) Němci stavějí lepší jaderné ponorky než Rusové? Od kdy? 83 milionů Němců má v podstatě jeden typ malé konvenční pon orky, kterou ani nedokáží momentálně provozovat. Chcete to srovnávat s ruským vývojem a jejich flotou? Podle Nešpora si sice sotva drží na hladině, na druhou stranu ty německé tam ani nevyplují a u Španělských ani není jisté, že se vynoří (kdyby vám to nedlšo, tak žertuji).Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:27 12.11.2018

  fenri a proc by se meli rusove obdivovovat za to, ze presto ze je jich "jen" 150 mil dokazou postavit ponorky typu jasen/borej ???? Japoncu je min a taky dokazou stavet ponorky, ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  a proc by se meli rusove obdivovovat za to, ze presto ze je jich "jen" 150 mil dokazou postavit ponorky typu jasen/borej ????
  Japoncu je min a taky dokazou stavet ponorky, dokonce bych rekl i lepsi nez rusove. A co teprv nemci a britove, tech je taky min.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:20 12.11.2018

  gagnut ze rusove neprovozuji lode stare 50 let ? ok, ok a co takhle fregaty burevestnik (1970-80) - tam uz prvin jednotkam tahne na 50 let. pak tu mame plechovky (torpedoborce) ...Zobrazit celý příspěvek

  gagnut
  ze rusove neprovozuji lode stare 50 let ?
  ok, ok
  a co takhle fregaty burevestnik (1970-80) - tam uz prvin jednotkam tahne na 50 let.
  pak tu mame plechovky (torpedoborce) kashin 60-71, tam jim tahne dokonce na 60 let.

  tech 40 letych co sou v 80-85 maji taky hodne, treba krizniky slava/moskva. plechovky a jiny poter nepocitam.
  nemluve o vlajkovych hladinovych lodich - bitevnich kriznicich kirov, ty uz maji taky pres 40 let a zadna moderni nahrada v dohledu, jen vyhlidka na reznuti v doku a cekani ma modernizaci.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:18 12.11.2018

  Blabol: Jaseň udělá Rusku 10x větší službu, než 4 Mistraly. Ty 4 Mistraly musíte hránit 100x víc, než Jaseně. Vaše myšlenka, že Borej musí být chráněn jinými plavidly je blbost. ...Zobrazit celý příspěvek

  Blabol: Jaseň udělá Rusku 10x větší službu, než 4 Mistraly.
  Ty 4 Mistraly musíte hránit 100x víc, než Jaseně. Vaše myšlenka, že Borej musí být chráněn jinými plavidly je blbost. Ponoří se a rozhodně za ním a nad ním žádná plavidla VMF nešmejdí, aby ho "kryla". Jenom by ho demaskovala.
  Z čeho bude flota USA, Číny... víc nervozní? Ze 4 Mistralů, které sfouknou během pěti minut, nebo z tojo, že se někde kolem nich motá Jaseň?

  Stavíte protě na úplně blbém předpokladu a to, že raketonosná ponorka pro svojí činnost potřebuje masivní krytí hladinových sil a zároveň výsadkové ldoě ho nepotřebují.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  18:40 12.11.2018

  Nechápu, proč se Rusové tak urputně drží jaderné triády. V době, kdy pozemní rakety jsou vysoce mobilní a s krátkou reakční dobou (netankuje se před odpálením tekuté palivo). Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu, proč se Rusové tak urputně drží jaderné triády. V době, kdy pozemní rakety jsou vysoce mobilní a s krátkou reakční dobou (netankuje se před odpálením tekuté palivo). Navíc je mohou skrýt na obrovské ploše, jsou největším státem světa. A letadla dávno nepotřebují překonat PVO nepřítele, odpalují střely z bezpečné dálky. Jadernou bezpečnost jim bohatě zajistí tyto dvě složky. A za ušetřené peníze (i kapacity) by mohli zmodernizovat většinu loďstva. Pokud platí ceny v článku, tak jeden modernizovaný Jaseň stojí tolik, co by je stály 4 Mistraly. Navíc by se zbavili koule na noze - v případě konfliktu je velká část sil vyčleněna k ochraně raketonosných ponorek. Takhle by je mohli použít k plnění ofenzivních úkolů.

  Spoléhání se na raketonosné ponorky dává smysl u Američanů, kteří mají největší námořnictvo na světě a dokáží je snadno ochránit. A ne u státu, který kvůli své geografii klade důraz na pozemní síly. A navíc za svého nepřítele označuje NATO, které má suverénně nejsilnější protiponorkové síly na planetě.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:40 12.11.2018

  Pepin Nešpor - na to, že mají "sotva na to, udržet lodě na hladině", je s podivem, že zvládli dotáhnout vývoj, vyrobit a uvést do provozu jedny z nejlepších jaderných ponorek na ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepin Nešpor - na to, že mají "sotva na to, udržet lodě na hladině", je s podivem, že zvládli dotáhnout vývoj, vyrobit a uvést do provozu jedny z nejlepších jaderných ponorek na světě. Troufnu si říct, že jakkoli o reálných schopnostech Virginie, Jaseně, Astute a dalších mnoho nevíme, už jen fakt, že 150 milionový stát dokáže tyhle věci vyvinout by mě brzdil od nějakého přezíravého pohledu na ně.

  Samozřejmě jaderná ponorka není Formule1, aby se dalo jednoznačně a objektivně říct, která je nejlepší, ale minimálně v celé škále parametrů Jaseně a Boreje ve světové extralize hrají. A myslím, že koruna vražená do vývoje Jasně či Boreje přinesla víc, než u Seawolfa Astute apod. Prostě v tom, co dokáží Rusové s naprostým minimem vyprodukovat by měli být spíš insipriací, než zdrojem pocitu nadřazenosti.

  Jinak z ruských ponorek mi přijdou jako vyloženě nadbytečné jen Victory (a ty už jsou snad vyvázané) a Sierra (hlavně 1) a ty už také nechodí. Pak je asi zbytečný jeden kus Typhoona (Akuly), ale zase pokud se jim nesype, tak na testování proč ne. Přecijenom takhle velká věc se pod vodou hodí. Zbytek lodí mi přijde, že pořád dává smysl, a nebo za něj není náhrada v dost vysokém počtu. Samozřejmě s rostoucím počtem Borejů budou tlumit Delty a s Jaseněmi Ščuky, ale to jim ještě potrvá. Navíc on i větší počet relativně druholigových ponorek zvedá ve válce šanci na úspěch i těm prvoligovým. Nikdo si nemůže dovolit mávnout rukou nad "starou" Deltou. Sice je dýchavičná, funí a špatně slyší, ale zuby pořád stejně ostré.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 12