Jaderné ponorky finančně vyčerpávají ruské ozbrojené síly

Útočná jaderná ponorka K-560 Severodvinsk třídy Jaseň (Projekt 855); větší foto / Mil.ru, CC BY 4.0

Ruský autor Maxim Klimov v článku Na co se ptát „Jaseňa“: Jaderné ponorky drží flotilu na přídělech na webu Vojensko-průmyslový kurýr kritizuje objem prostředků plynoucí do stavby ruských jaderných ponorek. Podle Klimova se kvůli jaderným ponorkám nedostává peněz na stavbu hladinových plavidel nebo námořních letadel. Klimov je však za svůj článek kritizován.

Klimov hned z kraje začal s kritikou „megaprojektu“ jaderných ponorek třídy Borej (Projekt 955) a z ponorek odpalovaných balistických střel RSM-56 Bulava.

Dle Klimova uběhlo šest let od ukončení státních zkoušek první ponorky K-535 Jurij Dolgorukij a tři roky od převelení první ponorky K-550 Alexandr Něvskij k Tichomořské flotile. Ponorka Jurij Dolgorukij slouží v Severní flotile, u Tichomořské flotily najdeme ještě třetí ponorku K-551 Vladimir Monomach.

Prozatím ale nebyly provedeny v Tichém oceánu zkušební odpaly střel Bulava z ponorek K-550 a K-551 a podle Klimova ponorka Jurij Dolgorukij nenese žádný bojový náklad (torpéda, střely) ‒ slouží pouze jako základna pro testování střel Bulava.

Co se týče finančních nákladů, tak přesná aktuální cena projektů Borej a Bulava není známa. První ponorka K-535 Jurij Dolgorukij měla stát 713 milionů dolarů. Jde však o údaj z roku 2010 a také podle tehdejšího kurzu rubl / dolar. Každopádně vývoj a stavba osmi ponorek Borej (četně provozní infrastruktury), včetně vývoje a výroby střel Bulava bude stát ruské ministerstvo obrany minimálně 10 miliard dolarů. Další stovky milionů dolarů námořnictvo zaplatí za provoz a údržbu ponorek, včetně ostrých testů střel Bulava, po celou dobu životnosti.  

Dle Klimova skutečný jaderný raketový arzenál ruského námořnictva stále tvoří flotila starších ponorek Projekt 667BDR (jedna ponorka) a novější Projekt 667BDRM (šest ponorek) postavených v 70. a 80. letech minulého století.

Ruský autor ale neodmítá námořní složku ruské jaderné triády, protože všechny tři složky (pozemní, letecká, námořní) navzájem překrývají nevýhody těch dalších. V případě jaderných ponorek navíc údajně stačí k zajištění adekvátní jaderné odvety jediná nezjištěná ponorka s plným bojovým nákladem. Ostatně ponorky třídy Borej mají 16 střel Bulava, každou se šesti až deseti nezávisle naváděnými jadernými hlavicemi (MIRV).

K tomu je ale nutné mít ve výzbroji minimálně několik plavidel, aby byla zajištěná jak trvalá přítomnost na moři, tak přežití aspoň jediné ponorky před prostředky protiponorkového boje nepřítele. „Vzhledem k tomu, že základem strategického zastrašování není dolet nebo množství hlavic na raketách, ale nevyhnutelnost odvetného úderu, základem je bojová stálost námořních strategických jaderných sil,“ píše Klimov.


Testovací odpal střel Bulava z ponorky K-535 Jurij Dolgorukij.

Stejný problém je podle autora u ponorkových střel s plochou dráhou letu a jejich nosičů, tedy útočných ponorek s jaderným pohonem. Rusko rezignovalo (Klimov doslova píše o neúspěchu) z modernizace útočných ponorek třetí generace (Ščuka, Antěj) a dalo přednost stavbě ponorek čtvrté generace třídy Jaseň (Projekt 885), resp. nejnovější Jaseň-M (Projekt 855M). Ponorky třídy Jaseň-M mají postupně ve výzbroji nahradit ponorky třídy Ščuka (v kódu NATO Oscar II) a Antěj (Akula).

První ponorka K-560 Severodvinsk vstoupila do služby v roce 2014 a námořní testy druhé (výrazně konstrukčně modernizované) ponorky K-561 Kazaň skončí letos. Ponorky třídy Jaseň nesou bojový náklad v podobě 32 ks střel s plochou dráhou letu Oniks nebo až 40 střel Kalibr či Ch-101.

Klimov ale třídu Jaseň kritizuje. Údajně pro tuto ponorku neexistuje dostatek střel, ponorky jsou příliš drahé a údajně příliš hlučné. „Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vytvoření efektivního systému nejaderného odstrašování založeného na jaderných ponorkách Projektu 885M je daleko za hospodářskými možnostmi státu,“ upozorňuje Klimov s tím, že hlavní problém je velká hlučnost ponorek třídy Jaseň.

Podle přiloženého grafu (viz níže), na který se odvolává Klimov, nejnovější ponorky čtvrté generace (Jaseň) jsou minimálně o deset decibelů hlučnější než americké ponorky třídy Seawolf a Virginia.

Graf však neukazuje konkrétní hlučnost jednotlivých ponorek (což je tajná informace), ale pouze trend snižování hlučnosti ponorek a porovnání hlučnosti sovětských / ruských a amerických plavidel. Graf je dílem rozvědky amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) a původně sloužil k lobbování pro pokračování stavby jaderných ponorek třídy Seawolf.

Graf: Porovnání hlučnosti sovětských, ruských a amerických ponorek; větší foto / Vojtek S, CC BY 3.0
 

Ponorky třídy Jaseň jsou jediné, který si zachovaly klasický zadní lodní šroub, všechny ostatní moderní ponorky používají vodní trysky (pump-jet). Podle ruského autora bylo důvodem použití šroubu udržení nízké hladiny zvuku při plavbě do 20 uzlů. „Ale jak ukazuje výzkum, při stejné hladině hluku je rychlost ponorek třídy Virginia a Seawolf mnohem vyšší, než u ponorek Severodvinsk a Kazaň. A to je velmi vážná taktická vada, jejíž dopady si plně neuvědomujeme,“ říká Klimov.

Ruský autor také upozorňuje na nové způsoby detekce ponorek. Podle jeho informací ruští námořní důstojníci ze Severomorsku sledovali let amerického protiponorkového letadla P-3 Orion a následně porovnali trasu letadla s polohami ruských ponorek.

„Všech deset obratů na jeho trase [Orionu - pozn. red.] přesně kopírovalo polohu našich ponorek. Ve skutečnosti je ani nehledal, ale letěl na jistotu. Orion letěl přesně na naši jadernou ponorku bez jakéhokoliv křižování, shodil průzkumnou bóji a přesunul se k další ponorce,“ píše Klimov.

Ruský autor dále varuje, že rozsah hrozby v podobě západních protiponorkových letadel Rusko podceňuje, protože samotné ruské protiponorkové letectvo je „katastrofálně za zahraniční úrovni.“ Nejnovější ruský protiponorkový letoun Il-38N Novella má být údajně až čtyřikrát schopnější než původní stroj Il-38. „Problém ale je v tom, že schopnost Il-38 bojovat proti tichým ponorkám je prakticky nulová,“ píše ruský autor.

Podle Klimova si prostě Rusko nemůže dovolit investovat velký objem peněz do „bojových systémů s pochybnou účinností“ a zejména tím snížit objem finanční prostředků směřujících do výcviku, technologického rozvoje a přezbrojení pozemních sil, kde stále panuje „obtížná situace s bojovým vybavením.“ V námořnictvu zase důraz na ponorky neumožňuje více investovat do stavby hladinových plavidel nebo investovat do rozvoje flotily námořních letadel.

Dokument o nejnovější ponorce Jaseň-M.

Cena ponorky Severodvinsk (Projekt 885) měla podle informací tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova z roku 2011 stát 47 miliard rublů (jedna miliarda dolarů v cenách z roku 2011). Stavba výrazně přepracované ponorky Kazaň (Projekt 885M, Jaseň-M) měla stát 112 miliardy rublů (3,5 miliardy dolarů v roce 2011). Opět není jasné, jaké jsou skutečné a finální náklady.

Ve stejném roce 2011 moskevský think-tank CAST (Centrum pro analýzu strategií a technologií) uvedl, že jedna fregata třídy Admirál Gorškov má stát 18 miliardy rublů. Uvedené ceny ponorek a fregat jsou přinejlepším přibližné, protože aktuální oficiální ceny nejsou veřejně známy. Dá se ale říci, že místo dvou ponorek třídy Jaseň / Jaseň-M mohlo ruské námořnictvo získat minimálně osm fregat třídy Admirál Gorškov, resp. ještě více, protože provozní náklady fregat proti jaderným ponorkám budou nepochybně výrazně menší.

Další otázkou je tempo výstavby ponorek třídy Jaseň-M. Pokud pomineme nejstarší plavidlo Severodvinsk (stavěné od roku 1993) třídy Jaseň, tak loděnice Sevmaš zatím opustila jediná ponorka Kazaň třídy Jaseň-M. Dalších pět ponorek třídy Jaseň-M má následovat každý rok až do roku 2023.

Americké námořnictvo ale již provozuje tři útočné ponorky Seawolf a 16 útočných ponorek třídy Virginia. Dalších devět lodí je ve výstavbě a poté se počítá se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033.

„Abychom vyřešili kritické problémy ponorkových sil námořnictva je nezbytné především provést speciální testovací a výzkumné cvičení [pro zjištění skutečné bojové hodnoty ruských ponorek ‒ pozn. red.]. Dokud nebudou dokončeny, výstavba nových jaderných ponorek by měla být výrazně snížená, a to ve prospěch přesunu omezených finančních prostředků k mnohem důležitějším a kritičtějším obraným programům ‒ povrchovým lodím a letectví,“ píše na konci svého článku Klimov.

Ruský autor ale také dříve v článku naznačuje (v souvislosti s ruskými protitorpédovými systémy Vist a Udar), že námořnictvo podobné hloubkové testování odmítá, protože by se tím odhalila skutečná (pro námořnictvo nepříjemná) bojová hodnota jednotlivých ponorkových systémů.

Ruská ponorková flotila (duben 2018); větší foto / Naval Analyses

Co se týče kritiky autora, ta se objevila například v diskuzi na Russian Defense Policy. Kritici především zpochybňují znalost autora o skutečné hlučnosti ruských a amerických jaderných ponorek (údaj o deseti decibelech), protože hlučnost ponorek je přísně střeženým tajemstvím.

Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman, kterého v článcích na Armádních novinách často citujeme, si s autorem nebral servítky: „Autor je známý cvok. Všechny jeho články jsou nějaký druh pomsty proti ruskému námořnictvu. Jedná se obvykle z 80 % o nesmysly.“

Stejně tak byl autor napaden pod originálním článkem na VPK. Podle jednoho kritika byl autor vyhozen z armády a nemůže mít přístup k utajovaným informacím, jako jsou například informace o letu amerického letounu Orion.

Každopádně samotný článek je v ruském vojenském tisku unikátní v tom smyslu, že si dovolil zapochybovat o kvalitě ruských jaderných ponorek, které mají pověst „mytologických” zbraní překonávající jakoukoliv konkurenci a tedy i zbraní, u kterých se nezpochybňují finační náklady.

Jedno je však jisté ‒ ruské námořnictvo bylo vždy ruské ponorkové námořnictvo a nedá se očekávat změna v budoucnu. A už vůbec se nedá očekávat, že ruská vojensko-politická komunita kolem jaderných ponorek, s nepochybně značným lobbistickým vlivem, se dobrovolně vzdá přidělených peněz (tedy své moci, vlivu).

Navíc úkoly ruského námořnictva jsou zcela jiné než amerického. Zatímco hlavním úkolem amerického námořnictva je kontrola Atlantského a Tichého oceánu, tedy výsostného ekonomického a obranného prostoru Spojených států, hlavním úkolem ruského námořnictva je boj proti americkému námořnictvu (především v Norském a Barentsově moři a na spojnici USA-Evropa) a zajištění odvetného jaderného úderu, případně odpalování střel s plochou dráhou letu na pozemní cíle.

 

Zdroj: VPK, Russia Defence Policy, Naval Analyses
 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi

Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • gangut
    17:56 12.11.2018

    Czertik
    Ale ruské námorníctvo neprevádzkuje žaidne lode staršie ako 50 rokov. Ak teda nepočítate Auroru a Kommunu.

    Czertik
    Ale ruské námorníctvo neprevádzkuje žaidne lode staršie ako 50 rokov. Ak teda nepočítate Auroru a Kommunu.

  • Czertik
    17:38 12.11.2018

    Jedina rozumna vec co muzou udelat rusove je pokracovat ve vystavbe toho co maji, ale psolat tak 1/3 - 1/2 lodstva co maji do srotu, holt lode co maji 50 let nezachrani zadni ...Zobrazit celý příspěvek

    Jedina rozumna vec co muzou udelat rusove je pokracovat ve vystavbe toho co maji, ale psolat tak 1/3 - 1/2 lodstva co maji do srotu, holt lode co maji 50 let nezachrani zadni svati, zvlast kdyz jen stovi v doku a jen obcas vypluje na more.
    A usetrene penize investovat do vystavby namorni infrastuktury - jak novych suchych doku, tak opravu/modernizaci existujicich a lepsi udrzbu existujicich lodi.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    15:41 12.11.2018

    Clanek ako napisal fenri oni az tak vela typov nestavaju. Vyrazne rozdiely medzi prvym a dalsimi modelmi v pripade Boreja a Jasena su sposobene tym, ze tie prve jednotky zacali ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek

    ako napisal fenri oni az tak vela typov nestavaju. Vyrazne rozdiely medzi prvym a dalsimi modelmi v pripade Boreja a Jasena su sposobene tym, ze tie prve jednotky zacali stavat v 90 tych a stavba sa pretahovala neumerne dlho. Doba pokrocila a tam vylepsili plany na aktualny stav technologii. Ono sa to robi pri takychto avcsich plavidlach od jentoky k jednotke a tu proste ubehla tak dlha doba, ze je rozdiel vyrazny

    to all

    satelit je pekna vec a i ked by dokazal detekovat ponorku v hlbke 400 m problemom nie je detekcia samotna, ale pokrytie plochy satelitmi kde kazdy satelit pokryva relativne malu cast.

    I ked v tomto pripade mozno vyuzivaju satelity vcasneho varovania ktore sleduju vsetky tepelne anomalie a operacne oblasti Ruskych SSBN su iste pokryte nonstop takze tam by bolo na strane USA dobre situacne povedomie. Svojho casu tvrdili, ze tieto satelity zaznamenali tepelnu stopu vybuchu v lietadle co viezlo Rusov z Egypta takze tepelnu stopu v studenej vode mzono dokazu sledovat tiez.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    15:38 12.11.2018

    fenri: to že měli hodně typu ponorek vycházelo z toho, že měli ve stavbě plavidel konkurenční prostředí. Tj. každá ze tří kanceláří stavěla konkurenční typy. Díky této ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:

    to že měli hodně typu ponorek vycházelo z toho, že měli ve stavbě plavidel konkurenční prostředí. Tj. každá ze tří kanceláří stavěla konkurenční typy. Díky této soutěživosti byly Sovětské ponorky od druhé generace technicky hodně napřed před světovou konkurencí. Byť mnohdy až experimentálně.

    v USA byl Rickoversimus, tam žádný prostor na zdravou rivalitu nebyl.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:34 12.11.2018

    Rusku by stačilo pár jadrových ponoriek stíhacích a pár raketonosných. Ekonomicky na viac nemajú a ich zúfalá snaha robiť zo seba "veľmoc" končí tým, že sa ich lietadlová loď len ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusku by stačilo pár jadrových ponoriek stíhacích a pár raketonosných. Ekonomicky na viac nemajú a ich zúfalá snaha robiť zo seba "veľmoc" končí tým, že sa ich lietadlová loď len so šťastím nepotopila spolu s (ne)plávajúcim dokom (mimochodom už druhým potopeným tento rok).

    Tie hlučnosti a sledovanie ponoriek by som bral s veľkou rezervou .... akosi sa svojimi schopnosťami nik verejne nechváli a i pre odbornú verejnosť sú také veci nedostupné.

    Faktom je, že ruská atómová ponorková flotila je taká rozsiahla, že nie je možné zabezpečiť pravidelnú modernizáciu a je predpoklad, že Rusku "uteká vlak".

    Na porovnanie Japonci pravidelne vymieňajú svoju ponorkovú flotilu, ktoré síce nie je početná, ale je stále moderná ...... hoci by tiež mohli mať desiatky ponoriek a hrať sa na ponorkovú veľmoc .... uprednostňujú kvalitu a malú (cca 16 ks) flotilu.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    15:34 12.11.2018

    clanek: ano, co ponorka, ale i větší loď to originál. Na rozdíl od Američanů totiž vždycky nacpou do lodě to nejaktuálnější co mají k dispozici. Má to výhody ale i nevýhody. ...Zobrazit celý příspěvek

    clanek:

    ano, co ponorka, ale i větší loď to originál. Na rozdíl od Američanů totiž vždycky nacpou do lodě to nejaktuálnější co mají k dispozici. Má to výhody ale i nevýhody. Nevýhoda je zvýšená cena a samozřejmě logistická a servisní noční můra to udržet v provozu.Výhoda je, že se nedá prakticky najít systémová slabina. Respektive nemá cenu ji hledat. Protože prostě co plavidlo to originál.

    Američané na to už párkrát narazili a vymstilo se jim to. Samozřejmě při mydlení opic z džungle nebo pouště se dá zařídit, aby ty opice nebyly schopné tu slabinu využít, ale při souboji s medvědem na takový luxus nemáš prostor.

    Třebas děsivá slabina třídy LA bylo, že se neuměly pořádně ponořit a prudké zdokonalení infračervených čidel a čipů v 80tých letech je udělal teoreticky non-stop viditelné z vesmíru. Proto taky takový skok u Seawolfu z 300 na 500 metrů operační hloubky. Ale u těch šedesáti LAček to už prostě pořešit nijak rozumně nešlo.

    Další děsivá slabina bylo, že v 70tých letech ukončily USA vývoj a rozvoj elektrických torpéd, protože rychlost a dosah. Dostup kolem 500 metrů tehdy stačil až na jednu výjimku (Alfa). Jenže je rok 2018 a USA nemají torpédo schopné reálně zasáhnout pod 500 metrů, je hlučné a nejnovější elektrická konkurence ho dohnala i v dosahu@rychlosti (a během několika málo let jej předežene).

    Takže typovost ano, ale může to být i významný problém.Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
    15:27 12.11.2018

    Vcelku z autorem clanku souhlasim pac kdyz vemu rusky rozpocet, tak maji sotva na udrzeni par kusu na hladine kdyz to prezenu. I zakotvena jaderna ponorka stoji nemale vydaje! ...Zobrazit celý příspěvek

    Vcelku z autorem clanku souhlasim pac kdyz vemu rusky rozpocet, tak maji sotva na udrzeni par kusu na hladine kdyz to prezenu. I zakotvena jaderna ponorka stoji nemale vydaje! Natoz stavba, bojove cviceni, vyzbroj,... proste celkovy provoz.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    15:19 12.11.2018

    Clanek: vždyť nestaví tolik typů. Z jaderných jen Borej (pravda, to jsou vlastně dvě ponorky, protože ze začátku nebyl hotový pohon nové generace (mimochodem i proto bych údaje o ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek:
    vždyť nestaví tolik typů.
    Z jaderných jen Borej (pravda, to jsou vlastně dvě ponorky, protože ze začátku nebyl hotový pohon nové generace (mimochodem i proto bych údaje o hlučnosti Boreje bral s rezervou - kterého Boreje??) a Jaseně. Prostě dvě kategorie jaderných. na vývoz dojíždí výroba improved Kilo a začínají Ladu.
    To že mají hodně typů vychází z toho, že němeli náhradySkrýt celý příspěvek

  • Clanek
    15:09 12.11.2018

    @Jakub2 a vlastne i Fenri "Ad ruské jaderné/konvenční ponorky - ač drahé, stále jde o relativně "levné" prostředky k tomu, co dokáží. Proto se taky pořád po celém světě staví a ...Zobrazit celý příspěvek

    @Jakub2 a vlastne i Fenri

    "Ad ruské jaderné/konvenční ponorky - ač drahé, stále jde o relativně "levné" prostředky k tomu, co dokáží. Proto se taky pořád po celém světě staví a provozují. Není nic horšího než přijít o know-how, tedy Rusové budou stavět další ponorky za všech okolností. "

    To neni o tom ze by Rusove meli ponorky prestat stavet. Naopak, pokud nekoho rozciluje, ze hladinove lodstvo trpi tak me to prijde v pripade Rusu ta nejlogictejsi cesta. Hladinove lode jen mensi (pobrezni), a prostredky cpat do ponoroke. Nad cim ale zustava rozum stat je JAK rusove ty ponorky stavi. Vzdyt to pomalu vychazi, ze co ponorka, to original. Misto toho aby prisli s designem max 2-3 ponorek a ty rubali v nejakych rozumnych seriich (5+ kusu) tak tu mame nespocet projektu, kde kazdy bude mit jine detske nemoci, kazdy bude mit jine slabiny a jine vady... to musi neuveritelne tristit vyzkumny potencial. A co teprve penize, takovy pristup musi byt financni sebevrazda i pro bohate zapadni zeme, tim spis ne pro chude Rusko. Takze kritika autora klidne jo, ale coby lek nenabizet prestat ponorky stavet, ale naopak zacit je stavet trosku s rozumem.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    15:00 12.11.2018

    Jakub2:

    Proč tak agresivně?
    https://www.google.cz/search?q...

    Jakub2:

    Proč tak agresivně?
    https://www.google.cz/search?q...

  • cernakus
    14:53 12.11.2018

    fenri: nechtěl jsem Klimova vůbec řešit, ale jeho hypotézu, o tom, jak Orion obkroužil deset Ruských ponorek naráží na dva na první pohled viditelné problémy. A) Kde by ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:

    nechtěl jsem Klimova vůbec řešit, ale jeho hypotézu, o tom, jak Orion obkroužil deset Ruských ponorek naráží na dva na první pohled viditelné problémy.

    A) Kde by Severní flotila vzala 10 ponorek poblíž Amerického námořního cvičení. To by muselo vyplout úplně všechno co není na repasu a nebo by špionáž museli dělat i balistickými ponorkami.
    B) Kde by Orion pokryl tak velkou plochu (pokud tedy nebyly ty ruské hned u sebe). Akční rádius Oriona je cca 2000km, to by musel tak dvakrát až třikrát doplňovat za letu. Ne že by to nešlo, ale spíše by to pokryli trojicí těch letadel.

    Ale znovu opakuji, je to Maxim Klimov. Alarmista a kritik všeho nejtěžšího kalibru. Proti němu jsou američtí pohádkáři Shania a Starlight faktografičtí odborníci, kteří se nemýlí nikdy a nikde.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    14:46 12.11.2018

    Fenri: Je trochu rozdíl mezi radarovými a IČ sledovacími družicemi. Každý druh umí něco jiného a dá se proti jejich detekci bránit různými způsoby. Já bych je raději nesrovnával, ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: Je trochu rozdíl mezi radarovými a IČ sledovacími družicemi. Každý druh umí něco jiného a dá se proti jejich detekci bránit různými způsoby. Já bych je raději nesrovnával, je to další sporný bod pro vyvolání flame.

    Ad ruské jaderné/konvenční ponorky - ač drahé, stále jde o relativně "levné" prostředky k tomu, co dokáží. Proto se taky pořád po celém světě staví a provozují. Není nic horšího než přijít o know-how, tedy Rusové budou stavět další ponorky za všech okolností.

    S těmi Oriony - americké ani "naťácké" P-3 nejsou známé tím, že by za posledních 20 let prodělaly nějaké výrazné modernizace (co se týče vybavení a detekčních schopností). USN nechala vyvinout a koupila P-8 Poseidon.

    Pan Klimov podle mne hrozně kecá.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    14:43 12.11.2018

    VlaLang: souhlasím, nicméně opravdu ne pomocí mikrovln či jiné rádiové technologie. Ale mnohem prostší ovšem opravdu funkční technologie pasivního sledování v infračervené ...Zobrazit celý příspěvek

    VlaLang:

    souhlasím, nicméně opravdu ne pomocí mikrovln či jiné rádiové technologie. Ale mnohem prostší ovšem opravdu funkční technologie pasivního sledování v infračervené oblasti. Vychází to z jednoduchého principu, jaderná ponorka ohřívá hodně vody a ta stoupá vzhůru přičemž se za ponorkou táhne odlišitelná stopa. Sověti to používali už v 80tých letech, takže to není nějaká novinka. Nicméně, lze diskutovat tu garantovanou hloubku. V artických oblastech možná, díky velkému rozdílu teplot vody. Ale obecně je jako obecná hraniční hloubka udáváno o 100 metrů méně.

    Jinak to si piš, že čekají, Rusáci pravidelně několikrát ročně vyhánějí narušitele ze svých vod. V podstatě celá atlantická ponorková flotila NATO (jaderné útočné), je nakýblovaná v Arktidě. Zejména posledních 10 let to zase roztočili (se zvýšenýn napětím mezi Ruskem a USA). A jestli je to drahé? A co jiného mají americké ponorky dělat? Na doprovázení těch 4-5 aktivních letadlových lodí ti stačí 10 strojů a co zbylých 30 co je na misi? To se mají

    PavolR:

    Zapomínáš na Fokino, navíc Vyljučinsk je součástí toho zámku. Prostě je to omezený prostor s blízkostí amerických námořních základen a usnadňuje to detekci.
    Toto USA prakticky řešit nemusí (leda v Mexickém zálivu by to v případě zapojení Kuby šlo ekvivalentně Američanům znepříjemnit). Samozřejmě, oproti GIUKu je to výrazně menší problém. Ale prostě je.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    14:33 12.11.2018

    Cernakus: Mohu poprosit o další pohádku? Třeba moji oblíbenou, o REB Chibiny a plačících námořnících z USS ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus: Mohu poprosit o další pohádku? Třeba moji oblíbenou, o REB Chibiny a plačících námořnících z USS Cook...

    http://www.novarepublika.cz/20...


    Víte, když už chcete publikovat kdejakou "kupu s**ček přeloženou z azbuky" (skvělý obrat Jindřicha Šídla, rozhovor s Jakubem Kalenským na Seznam TV), tak dělejte, jak je Vám libo. Ale je základní slušnost uvést zdroj informací, ať si je ostatní čtenáři mohou ověřit.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:18 12.11.2018

    A zase budeme řešit, že nelze ani náhodou najít americký svaz letadlových lodí, ba ani za provozu ne, ale je sranda online sledovat satelity pohyb Jurije Dlouhorukého či Kazaně, ...Zobrazit celý příspěvek

    A zase budeme řešit, že nelze ani náhodou najít americký svaz letadlových lodí, ba ani za provozu ne, ale je sranda online sledovat satelity pohyb Jurije Dlouhorukého či Kazaně, včetně toho, co zrovna vaří kuchař.
    Trochu soudnosti...

    Jinak si myslím, že ponorky jsou pro Rusko zásadní a pokud kvůli nim nebude mít žádnou letadlovou loď, tak se nic neděje. Rusko nemá a nikdy nebude mít ani náznak parity s NATO na hladině. Navíc jí nepotřebuje, není závislé na námořních cestách.Ale dokud je pod hladinou alespoň nějaký Borej, event. pokud v Severním Atlantiku šmejdí nějaký Jaseň, tak je Rusko zemí, jejíž zájmy nelze ignorovat. I kdyby na hladině měli jen triéry.

    Jinak bych byl velmi skeptický ohledně přístupu autora původního článku k datům o poloze Orienů a zároveň ruských ponorek. Viděl bych to trochu na latinu. tím netvrdím, že Orion nenajde ruskou ponorku. To ani náhodou ne. jen se nedomnívám, že k těmto údajům má autor přístup. A ani náhodou si nemyslím, že autorovi někdo za flašku vodky umožnil přístup k těmto datům. Hoši z 3. správy KGB by asi v rukavičkách nejednali...Skrýt celý příspěvek

  • VlaLang
    13:36 12.11.2018

    Cernakus: prosím zpět nohama na zem a do 21. století. Sledování cizích ponorek se primárně děje vojenskými satelity. Veřejná informace z roku 2015 byla, že umožňují sledovat do 400 ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus: prosím zpět nohama na zem a do 21. století. Sledování cizích ponorek se primárně děje vojenskými satelity. Veřejná informace z roku 2015 byla, že umožňují sledovat do 400 m pod hladinou (kombinace mikrovlnného a radiometrického průzkumu). Mají je obě strany, již od konce 70. let, pokud náhodou tu a tam nespadnou samy (viz. Kosmos 2511). V kombinaci se SOSUSem a obdobnými systémy, postavenými opět na obou stranách se jedná o primární techniku sledování. To, že by jako v 50. a 60. letech čekaly cizí ponorky u přístavů a honily se pod vodou je nereálné, drahé a neefektivní.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:20 12.11.2018

    cernakus:
    Nukleárne ponorky Tichomorskej flotily majú základňu na Kamčatke vo Vilyuchinsku, čiže ich nejaká "zámka" okolo Kurilských ostrovov trápiť fakt nemusí ... ;-p

    cernakus:
    Nukleárne ponorky Tichomorskej flotily majú základňu na Kamčatke vo Vilyuchinsku, čiže ich nejaká "zámka" okolo Kurilských ostrovov trápiť fakt nemusí ... ;-p

  • cernakus
    12:58 12.11.2018

    Poly: Jak moc jsou ponorky sledovány neví nikdo (ani Rusové, ani Američané). Samozřejmě pokud nevěří báchorkám, že každá Ruská a Čínská ponorka ma na ocase Americkou o které ...Zobrazit celý příspěvek

    Poly:

    Jak moc jsou ponorky sledovány neví nikdo (ani Rusové, ani Američané). Samozřejmě pokud nevěří báchorkám, že každá Ruská a Čínská ponorka ma na ocase Americkou o které neví.

    Nicméně lze předpokládat, že počet sledovaných ponorek je ve prospěch Američanů. Důvody jsou prosté

    1) Rusko je zamknuté dvěma přírodními bariérami. Kanálem GIUK, ve kterém mají Američané a Britové rozhozené sítě SOSUSu a kde je relativně obtížné (ne však nemožné, jen to trvá věčnost) proplout bez detekce a ohrožení z leteckých základen na okolních ostrovech. Druhý zámek je pak okolo Kuril, které uzavírají Ochotské moře a výrazně zmenšují patrolovací prostor pro nepřátelské ponorky.
    2) Rusko má podstatně méně aktivních jaderných ponorek
    3) Rusko respektuje zadní dvorky. Pokud chceš zachytit ponorku při vyplutí z přístavu (humint) než se ti ztratí, musíš být defacto ve výsostných vodách vlastníka ponorky. Samozřejmě i když dotyčného narušitele zjistíš, nemáš reálně moc možností ho vystrnadit. Zničit ho nelze, to by byl skandál. A znepříjemňovat jim život pingem nebo cvičnými náložemi v bezpečné vzdálenosti je drahé a nemá kýžený efekt. Američané prostě jen odplují mimo pobřežní vody. Setřesou pronásledovatele (nebo to tito vzdají) a jsou zpátky coby dup.

    Samozřejmě obě strany mají metodiku, nástroje a trénink jak se vyhnout detekci, případně jak se znovu ztratit. Rusové se samozřejmě snaží tyto prostředky neodhalovat pokaždé, když zjistí, že mají stín, protože by tím zadarmo trénovali Američany. To pak vede k přehnanému sebevědomí Amerických ponorkářů, kteří věří propagandě, že jsou ti nejlepší, s nejlepšími stroji a nezranitelní.

    Občas udělá Rusák nějakou akcičku, ve které ty americké borce vyškolí, aby se vrátili nohama na zem. Naposled to udělal Krasnodar, který si na hladině doplul do středozemního moře. Nachytal na sebe 6 ASW hladinových plavidel NATO (plus neuvedené množství ponorek a ASW letadel) a pak se prostě ponořil a zmizel (ty lodě byly několik stovek metrů od něj). To trochu provětralo samolibostí zatuchlé kanceláře příslušných admiralit.

    Nicméně je fakt, že Rusko čelí námořní přesile a neodhalitelná ponorka je mýtus (jedno z které strany). Pokud by v případném konfliktu měli pasivní přístup (tedy plížit se a čekat na příležitost, jako to plánují amigos), tak by prostě prohráli jen díky pravděpodobnosti. Proto jsou Ruské ponorky vybaveny plejádou útočných zbraní, které jim umožní s převahou vyhrávat souboje s ASW plavidly. To je jediný způsob, jak mohou tu ponorkovou válku vyhrát.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    12:33 12.11.2018

    Maxim Klimov tohle jméno autora článku stačí na to, aby jakákoliv další debata o v něm uvedených blábolech jakkoliv pokračovala. S ohledem na obrovské množství chyb v běžně ...Zobrazit celý příspěvek

    Maxim Klimov

    tohle jméno autora článku stačí na to, aby jakákoliv další debata o v něm uvedených blábolech jakkoliv pokračovala.

    S ohledem na obrovské množství chyb v běžně známých věcech, jsem to ani nebyl schopen dočíst. Prostě voda hovadin ma mlýn zdejších RAŽů. Dobře volíte pane Grohmanne clickbaity :-)Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    12:06 12.11.2018

    To, jestli US Navy ví o každé ponorce se určo nedozvíme. Otazník je nad účinností SOSUSu - pasivní detekce - případně další systémy. Ty jako ruská ponorka ani nemůžeš vědět, jestli ...Zobrazit celý příspěvek

    To, jestli US Navy ví o každé ponorce se určo nedozvíme. Otazník je nad účinností SOSUSu - pasivní detekce - případně další systémy. Ty jako ruská ponorka ani nemůžeš vědět, jestli Tě tohle detekuje. Pak máš pasivní a aktivní bóje s omezenou životností, detekce na letadlech. Pravděpodobně se bude i ze satelitů sledovat vyplutí ponorek ze základen.

    No a mimo jiné i stínování ponorek. Pokud by platilo, že jedna je tišší a druhá hlučnější (a ta tišší má lepší senzory a lepší informační podporu z venku), pak je to realizovatelné.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 11 z 12