Jaderné ponorky finančně vyčerpávají ruské ozbrojené síly

Útočná jaderná ponorka K-560 Severodvinsk třídy Jaseň (Projekt 855); větší foto / Mil.ru, CC BY 4.0

Ruský autor Maxim Klimov v článku Na co se ptát „Jaseňa“: Jaderné ponorky drží flotilu na přídělech na webu Vojensko-průmyslový kurýr kritizuje objem prostředků plynoucí do stavby ruských jaderných ponorek. Podle Klimova se kvůli jaderným ponorkám nedostává peněz na stavbu hladinových plavidel nebo námořních letadel. Klimov je však za svůj článek kritizován.

Klimov hned z kraje začal s kritikou „megaprojektu“ jaderných ponorek třídy Borej (Projekt 955) a z ponorek odpalovaných balistických střel RSM-56 Bulava.

Dle Klimova uběhlo šest let od ukončení státních zkoušek první ponorky K-535 Jurij Dolgorukij a tři roky od převelení první ponorky K-550 Alexandr Něvskij k Tichomořské flotile. Ponorka Jurij Dolgorukij slouží v Severní flotile, u Tichomořské flotily najdeme ještě třetí ponorku K-551 Vladimir Monomach.

Prozatím ale nebyly provedeny v Tichém oceánu zkušební odpaly střel Bulava z ponorek K-550 a K-551 a podle Klimova ponorka Jurij Dolgorukij nenese žádný bojový náklad (torpéda, střely) ‒ slouží pouze jako základna pro testování střel Bulava.

Co se týče finančních nákladů, tak přesná aktuální cena projektů Borej a Bulava není známa. První ponorka K-535 Jurij Dolgorukij měla stát 713 milionů dolarů. Jde však o údaj z roku 2010 a také podle tehdejšího kurzu rubl / dolar. Každopádně vývoj a stavba osmi ponorek Borej (četně provozní infrastruktury), včetně vývoje a výroby střel Bulava bude stát ruské ministerstvo obrany minimálně 10 miliard dolarů. Další stovky milionů dolarů námořnictvo zaplatí za provoz a údržbu ponorek, včetně ostrých testů střel Bulava, po celou dobu životnosti.  

Dle Klimova skutečný jaderný raketový arzenál ruského námořnictva stále tvoří flotila starších ponorek Projekt 667BDR (jedna ponorka) a novější Projekt 667BDRM (šest ponorek) postavených v 70. a 80. letech minulého století.

Ruský autor ale neodmítá námořní složku ruské jaderné triády, protože všechny tři složky (pozemní, letecká, námořní) navzájem překrývají nevýhody těch dalších. V případě jaderných ponorek navíc údajně stačí k zajištění adekvátní jaderné odvety jediná nezjištěná ponorka s plným bojovým nákladem. Ostatně ponorky třídy Borej mají 16 střel Bulava, každou se šesti až deseti nezávisle naváděnými jadernými hlavicemi (MIRV).

K tomu je ale nutné mít ve výzbroji minimálně několik plavidel, aby byla zajištěná jak trvalá přítomnost na moři, tak přežití aspoň jediné ponorky před prostředky protiponorkového boje nepřítele. „Vzhledem k tomu, že základem strategického zastrašování není dolet nebo množství hlavic na raketách, ale nevyhnutelnost odvetného úderu, základem je bojová stálost námořních strategických jaderných sil,“ píše Klimov.


Testovací odpal střel Bulava z ponorky K-535 Jurij Dolgorukij.

Stejný problém je podle autora u ponorkových střel s plochou dráhou letu a jejich nosičů, tedy útočných ponorek s jaderným pohonem. Rusko rezignovalo (Klimov doslova píše o neúspěchu) z modernizace útočných ponorek třetí generace (Ščuka, Antěj) a dalo přednost stavbě ponorek čtvrté generace třídy Jaseň (Projekt 885), resp. nejnovější Jaseň-M (Projekt 855M). Ponorky třídy Jaseň-M mají postupně ve výzbroji nahradit ponorky třídy Ščuka (v kódu NATO Oscar II) a Antěj (Akula).

První ponorka K-560 Severodvinsk vstoupila do služby v roce 2014 a námořní testy druhé (výrazně konstrukčně modernizované) ponorky K-561 Kazaň skončí letos. Ponorky třídy Jaseň nesou bojový náklad v podobě 32 ks střel s plochou dráhou letu Oniks nebo až 40 střel Kalibr či Ch-101.

Klimov ale třídu Jaseň kritizuje. Údajně pro tuto ponorku neexistuje dostatek střel, ponorky jsou příliš drahé a údajně příliš hlučné. „Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vytvoření efektivního systému nejaderného odstrašování založeného na jaderných ponorkách Projektu 885M je daleko za hospodářskými možnostmi státu,“ upozorňuje Klimov s tím, že hlavní problém je velká hlučnost ponorek třídy Jaseň.

Podle přiloženého grafu (viz níže), na který se odvolává Klimov, nejnovější ponorky čtvrté generace (Jaseň) jsou minimálně o deset decibelů hlučnější než americké ponorky třídy Seawolf a Virginia.

Graf však neukazuje konkrétní hlučnost jednotlivých ponorek (což je tajná informace), ale pouze trend snižování hlučnosti ponorek a porovnání hlučnosti sovětských / ruských a amerických plavidel. Graf je dílem rozvědky amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) a původně sloužil k lobbování pro pokračování stavby jaderných ponorek třídy Seawolf.

Graf: Porovnání hlučnosti sovětských, ruských a amerických ponorek; větší foto / Vojtek S, CC BY 3.0
 

Ponorky třídy Jaseň jsou jediné, který si zachovaly klasický zadní lodní šroub, všechny ostatní moderní ponorky používají vodní trysky (pump-jet). Podle ruského autora bylo důvodem použití šroubu udržení nízké hladiny zvuku při plavbě do 20 uzlů. „Ale jak ukazuje výzkum, při stejné hladině hluku je rychlost ponorek třídy Virginia a Seawolf mnohem vyšší, než u ponorek Severodvinsk a Kazaň. A to je velmi vážná taktická vada, jejíž dopady si plně neuvědomujeme,“ říká Klimov.

Ruský autor také upozorňuje na nové způsoby detekce ponorek. Podle jeho informací ruští námořní důstojníci ze Severomorsku sledovali let amerického protiponorkového letadla P-3 Orion a následně porovnali trasu letadla s polohami ruských ponorek.

„Všech deset obratů na jeho trase [Orionu - pozn. red.] přesně kopírovalo polohu našich ponorek. Ve skutečnosti je ani nehledal, ale letěl na jistotu. Orion letěl přesně na naši jadernou ponorku bez jakéhokoliv křižování, shodil průzkumnou bóji a přesunul se k další ponorce,“ píše Klimov.

Ruský autor dále varuje, že rozsah hrozby v podobě západních protiponorkových letadel Rusko podceňuje, protože samotné ruské protiponorkové letectvo je „katastrofálně za zahraniční úrovni.“ Nejnovější ruský protiponorkový letoun Il-38N Novella má být údajně až čtyřikrát schopnější než původní stroj Il-38. „Problém ale je v tom, že schopnost Il-38 bojovat proti tichým ponorkám je prakticky nulová,“ píše ruský autor.

Podle Klimova si prostě Rusko nemůže dovolit investovat velký objem peněz do „bojových systémů s pochybnou účinností“ a zejména tím snížit objem finanční prostředků směřujících do výcviku, technologického rozvoje a přezbrojení pozemních sil, kde stále panuje „obtížná situace s bojovým vybavením.“ V námořnictvu zase důraz na ponorky neumožňuje více investovat do stavby hladinových plavidel nebo investovat do rozvoje flotily námořních letadel.

Dokument o nejnovější ponorce Jaseň-M.

Cena ponorky Severodvinsk (Projekt 885) měla podle informací tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova z roku 2011 stát 47 miliard rublů (jedna miliarda dolarů v cenách z roku 2011). Stavba výrazně přepracované ponorky Kazaň (Projekt 885M, Jaseň-M) měla stát 112 miliardy rublů (3,5 miliardy dolarů v roce 2011). Opět není jasné, jaké jsou skutečné a finální náklady.

Ve stejném roce 2011 moskevský think-tank CAST (Centrum pro analýzu strategií a technologií) uvedl, že jedna fregata třídy Admirál Gorškov má stát 18 miliardy rublů. Uvedené ceny ponorek a fregat jsou přinejlepším přibližné, protože aktuální oficiální ceny nejsou veřejně známy. Dá se ale říci, že místo dvou ponorek třídy Jaseň / Jaseň-M mohlo ruské námořnictvo získat minimálně osm fregat třídy Admirál Gorškov, resp. ještě více, protože provozní náklady fregat proti jaderným ponorkám budou nepochybně výrazně menší.

Další otázkou je tempo výstavby ponorek třídy Jaseň-M. Pokud pomineme nejstarší plavidlo Severodvinsk (stavěné od roku 1993) třídy Jaseň, tak loděnice Sevmaš zatím opustila jediná ponorka Kazaň třídy Jaseň-M. Dalších pět ponorek třídy Jaseň-M má následovat každý rok až do roku 2023.

Americké námořnictvo ale již provozuje tři útočné ponorky Seawolf a 16 útočných ponorek třídy Virginia. Dalších devět lodí je ve výstavbě a poté se počítá se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033.

„Abychom vyřešili kritické problémy ponorkových sil námořnictva je nezbytné především provést speciální testovací a výzkumné cvičení [pro zjištění skutečné bojové hodnoty ruských ponorek ‒ pozn. red.]. Dokud nebudou dokončeny, výstavba nových jaderných ponorek by měla být výrazně snížená, a to ve prospěch přesunu omezených finančních prostředků k mnohem důležitějším a kritičtějším obraným programům ‒ povrchovým lodím a letectví,“ píše na konci svého článku Klimov.

Ruský autor ale také dříve v článku naznačuje (v souvislosti s ruskými protitorpédovými systémy Vist a Udar), že námořnictvo podobné hloubkové testování odmítá, protože by se tím odhalila skutečná (pro námořnictvo nepříjemná) bojová hodnota jednotlivých ponorkových systémů.

Ruská ponorková flotila (duben 2018); větší foto / Naval Analyses

Co se týče kritiky autora, ta se objevila například v diskuzi na Russian Defense Policy. Kritici především zpochybňují znalost autora o skutečné hlučnosti ruských a amerických jaderných ponorek (údaj o deseti decibelech), protože hlučnost ponorek je přísně střeženým tajemstvím.

Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman, kterého v článcích na Armádních novinách často citujeme, si s autorem nebral servítky: „Autor je známý cvok. Všechny jeho články jsou nějaký druh pomsty proti ruskému námořnictvu. Jedná se obvykle z 80 % o nesmysly.“

Stejně tak byl autor napaden pod originálním článkem na VPK. Podle jednoho kritika byl autor vyhozen z armády a nemůže mít přístup k utajovaným informacím, jako jsou například informace o letu amerického letounu Orion.

Každopádně samotný článek je v ruském vojenském tisku unikátní v tom smyslu, že si dovolil zapochybovat o kvalitě ruských jaderných ponorek, které mají pověst „mytologických” zbraní překonávající jakoukoliv konkurenci a tedy i zbraní, u kterých se nezpochybňují finační náklady.

Jedno je však jisté ‒ ruské námořnictvo bylo vždy ruské ponorkové námořnictvo a nedá se očekávat změna v budoucnu. A už vůbec se nedá očekávat, že ruská vojensko-politická komunita kolem jaderných ponorek, s nepochybně značným lobbistickým vlivem, se dobrovolně vzdá přidělených peněz (tedy své moci, vlivu).

Navíc úkoly ruského námořnictva jsou zcela jiné než amerického. Zatímco hlavním úkolem amerického námořnictva je kontrola Atlantského a Tichého oceánu, tedy výsostného ekonomického a obranného prostoru Spojených států, hlavním úkolem ruského námořnictva je boj proti americkému námořnictvu (především v Norském a Barentsově moři a na spojnici USA-Evropa) a zajištění odvetného jaderného úderu, případně odpalování střel s plochou dráhou letu na pozemní cíle.

 

Zdroj: VPK, Russia Defence Policy, Naval Analyses
 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi

Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  11:08 15.11.2018

  Slavo - tak jsem se dočkal. Ty ponorky jsou podle vás sezónní. Protože pokud řešíte to, že v zimě omývá pobřeží Norska moře teplé jen 3-4 stupně, tak v létě je to těch 16. ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo - tak jsem se dočkal. Ty ponorky jsou podle vás sezónní. Protože pokud řešíte to, že v zimě omývá pobřeží Norska moře teplé jen 3-4 stupně, tak v létě je to těch 16. Ajaj.
  Jinak tady máte krásný obrázek teploty vody ve 200m
  https://www.researchgate.net/f...
  Hned ten první obrázek. ten váš bastion je z nemalé části v nějakých 7-8 stupních. A aby to bylo vtipnější, tak nemalé části oceánu za GIUKem jsou ve stejných, ba i nižších teplotách. Co s tím?
  Dejte si k tomu ještě sezónní rozptyly a rázem zjistíte, že Boreje a další jsou nuceny se pohybovat v prostoru toho vašeho bastionu v teplotním rozpětí kolem deseti stupňů, ba i více. Tedy jako na většině oceánů.

  Že jsem tak nesmělý a když vy jste tak dobrý v těch zdrojích, ten link o tom, že teplotní tolerance Boreje je kolem těch 4 stupňů a že Boreji není dobře ve vodách nad 8 stupňů už jste našel? A pokud ano, podíval jste se, kde všude se tyto teploty v hloubce nacházejí?

  Díky předem.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:46 15.11.2018

  Olivav dik, ono e to vzdy prinosne ked si clovek pozrie popisky k obrazkom ako napr oblast ktorej sa to tyka ci teplotne stupnice a percentualny podiel :) a ak sa nemylim, ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav

  dik, ono e to vzdy prinosne ked si clovek pozrie popisky k obrazkom ako napr oblast ktorej sa to tyka ci teplotne stupnice a percentualny podiel :)

  a ak sa nemylim, tak vsetky obrazky co som dal som schvalne vyberal z troch najteplejsich mesiacov v roku, aby ma niekto nemohol obvinit zo zavadzania ci uceloveho vyberania zimnych mesiacov.

  A nevytahoval tu take fakty ze ten "teply" Golfsky prud znamena, ze v zime (ktora tam trva dlho) obmyvaju brehy Norska vody s priemernou tepotou 3°C a voda nezamrza.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:45 15.11.2018

  Jinak Olivo, 10m + je celkem běžná periskopová hloubka a běžně se operuje do 100m. Sice se to týká hlavně útočných ponorek, ale jak tu bylo dokazováno, Borej má stejný reaktor a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Olivo, 10m + je celkem běžná periskopová hloubka a běžně se operuje do 100m. Sice se to týká hlavně útočných ponorek, ale jak tu bylo dokazováno, Borej má stejný reaktor a chlazení jako útočná Sierra.

  A ještě vám trochu zamotám hlavu - termoklima nejen v Barensově moři se během roku docela slušně pohybuje a to docela v hloubkách, které nás zajímají. Takže kromě toho, že podle čobola by Borej nemohl vystrčit nos z bastionu (škoda, že o tom VMF neví a posílá Boreje do jisté zkázy aniž by to konzultovalo s čobolem), tak by měl i značná sezonní omezení.

  Jinak tenhle link:
  https://www.barentsportal.com/... se vám pozdává? na jednom obrázku tam krásně vidíte ten rozdíl v teplotách vody směrem od Murmansku k prostoru mezi Novou a Severní zemí. Je to ve 100m hloubky. Zamrzí, co?
  Jinak i čobolovy linky ukazují až na 8-9 stupňů rozdílu teplot. Co na to povíte?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:36 15.11.2018

  Oliva: jasně Golfský proud neexistuje a teplota vody v hloubce za Novou zemí je stejná jako u Lofot. To je hodně originální. Když je čobol tak dobrý v těch odkazech, proč už tři ...Zobrazit celý příspěvek

  Oliva: jasně Golfský proud neexistuje a teplota vody v hloubce za Novou zemí je stejná jako u Lofot. To je hodně originální.

  Když je čobol tak dobrý v těch odkazech, proč už tři dny sem není schopnan dát JEDINÝ odkaz a zdroj svého tvrzení? nepřemýšlel jste nad tím?
  Jinak do vašeho profilu skvěle zapadá, že vás rozčiluje čobol u lháře, ale nerozčiluje vás vulgární nadávání za linky vyvrácenou lež. Holt to asi do AN tak, jak chcete, máte rád a tvoříte zapadá, že? Nebo vás to rajcuje? Je zvláštní, že srandovní, nijak urážlivé oslovení z legendární filmu (čo bolo to bolo...") vás vytáčí do ruda a vzbuzuje ve vás záchvaty soudružské pohoršenosti nad spoluobčanem, ale nějací zmrdi, kreténi a kdoví co tu ještě Slavo blil vás nechává chladným a nazýváte to dodáváním relevantních informací.

  Takže Olivo, připojíte se do klubu těch, co hledají s Ovčáčkem Slavoslavem ten slavná článek a přehřívajících se Borejích? nebo také věříte na božské zjevení?Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:21 15.11.2018

  fenri, od té doby co jste přeorával poušť a mátl tomahawky to s vámi jde od 10 k 5. Asi opravdu máte problém porozumět psanému textu. Předpokládám, že tím obrázkem 2 myslíte ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri,

  od té doby co jste přeorával poušť a mátl tomahawky to s vámi jde od 10 k 5. Asi opravdu máte problém porozumět psanému textu.

  Předpokládám, že tím obrázkem 2 myslíte tohle:
  https://www.researchgate.net/f...

  No akoukal jste se na popisek obrázku? - napovím je tam depth 10m

  No a pokud to konfrontujete s těmito dvěma obrázky:
  https://www.researchgate.net/f...
  https://www.researchgate.net/f...

  Tak krásně uvidíte, že těch 10m je jiná liga než např. 100m. No a položte si otázku jestli ta ponorka spíše operuje v 10 nebo 100 a více metrech?

  Jinak fenri tapetuje tu jen svojí zběsilou frustrací a emocemi.


  Slavoslave,

  díky za ty odkazy. Je vidět, že umíte najít relevantní zdroj informací. Fakticky jste mě moc potěšil. A za to nazývání čoboláky mými spoluobčany se musím jen stydět. Nemyslel jsem, že podobná kultura jako z webů kde to člověk čeká se to dostane i zde.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:31 15.11.2018

  Hezký obrázek jste sem Jirosi dal. Škoda že není vidět o čem je. Každopádně nám ukazuje rozdíly teplot v rámci bastionu 8 stupňů. Tedy asi dvojnásobek toho, co tvrdíte že je ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezký obrázek jste sem Jirosi dal. Škoda že není vidět o čem je. Každopádně nám ukazuje rozdíly teplot v rámci bastionu 8 stupňů. Tedy asi dvojnásobek toho, co tvrdíte že je teplotní tolerance Boreje. Můžete k ní už dát ten dlouho žádaný link?

  Mám to brát jako čestné přiznání toho, že v Norské části bastionu je citelně tepleji, než v části za Novou zemí a nerejpat se ve vaší ráně?
  Pokud je to nějaký váš pokus dokázat, že golfský proud neexistuje, nebo že je studený, tak se vám to úplně nepovedlo.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:26 15.11.2018

  Výborně Slavo, doporučuji Fig. 2 z vašeho odkazu. Máte tam krásně vidět, že rozdíly průměrných teplot mezi polárními patrolovacími oblastmi a vaším bastionem jsou 9 stupňů Tedy ...Zobrazit celý příspěvek

  Výborně Slavo, doporučuji Fig. 2 z vašeho odkazu. Máte tam krásně vidět, že rozdíly průměrných teplot mezi polárními patrolovacími oblastmi a vaším bastionem jsou 9 stupňů Tedy skoro dvojnásobek toho, co tvrdíte že Borejovo chlazení dává.

  Pěkné články, mapy a grafíky o tom, jak se "trochu" liší teplota vody v Norském a Barentsově moři a jak za Novou zemí a pod ledem máte i tady:
  https://www.barentsportal.com/...
  http://theconversation.com/ext...

  Máte tam hezké obrázky o tom, jak se liší teplota mořské vody řekněme nad Lofotami, nad Murmanskem a za Novou či severní zemí. Páni, to jsou rozdíly, co? :-)

  A ten článek Jiří, ten článek jste našel? :-)Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:10 15.11.2018
 • fenri
  08:50 15.11.2018

  Čobol Datum: 14.11.2018 Čas: 15:05: "steze fenri, z casu na cas nieco prenikne a preto ferni ako skuseny taktik bude posielat tie najcennejsie stroje do takehoto rizika. ved preco ...Zobrazit celý příspěvek

  Čobol Datum: 14.11.2018
  Čas: 15:05: "steze fenri, z casu na cas nieco prenikne a preto ferni ako skuseny taktik bude posielat tie najcennejsie stroje do takehoto rizika. ved preco by zbran posledneho sudu nemala opakovane prekonavat riskantnu trasu cez najstrazenejsiu branu protivnika ked moze operovat pod akou takou ochranou vlastnej floty pod ladom. Teba je tu skoda"

  -na to X linků o patrolách Borejů mimo bastiony v jižních mořích
  (pro pořádek třeba jen pár z nich: https://polivereview.wordpress... nebo https://www.reuters.com/articl... ).

  Tedy jasné poslání Slavových keců do řiti. Přijde omluva? Přijde uznání chyby? Ne, jen radostné kvičení, že v těch jižních mořích bude také zima a Boreji (témuž Boreji, o kterém před chvílí vykřikoval, že nepůjde mimo bastion) tam nebude vedro a neuvědomění si, že v tom Slavově slavném bastionu žádná zima není, protože Golfský proud.

  Čobol tamtéž: "btw, je uplne jedno o aku verziu ide. Keby fenri trochu chapal technicku stranku veci zistil by, ze sa nebavime o skutke ci inom ysteme tlaciacom lod dopredu, ale o chladeni reaktoru ktory je rovnaky v oboch pripadoch "

  Ne, čobole, o skrutke se u Boreje nikdo nebavil, protože žádnou nemá a neměl. To jste si jen pomotal text článku, kde se psalo o šroubu u Jaseně. Navíc je vtipné, že zrovna chlazení reaktoru mají zrovna Boreje ve dvou verzích. Najděte si rozdíly mezi verzemi Borejů. Jedním z mnoha markantů (kromě faktu, že ta ponorka vypadá celá naprosto jinak včetně trupu a věže)jsou odlišně umístěné a odlišně velké otvory na chlazení. Nicméně nic z toho nenasvědčuje tomu, že by měl Borej s chlazením problém.

  A čobol ještě jednou v 15:05 "no cernakus tu pisal o problemoch ked mas lod stavanu na studene vody a posles ich do teplych (chladenie, sekundarny okruh atd). samozrejme nespomenul slovko Borej a tak to fenri nepochopil i ked to bolo pisane cesky."
  -ne čobole, zrovna ten váš bastion je v dost teplé vodě (která ohřívá obrovské rozlohy Evropy). A to, že cernakus nepíše o Borejovi není důkazem toho, že Borej má ty problémy o kterých cernakus píše (opět bez zdroje).

  jinými slovy:
  1.) Slavo si VYLŽE že Borej má problémy v teplé vodě. Nejprve z nich dělá překážku pro jeho působení za GIUKem. Kde je mimochodem zásadně studenější voda, než v jeho bastionu).
  2.) Slavo si neuvědomí, že zrovna Norské a Barentsovo moře, kde má být jeho bastion je relativně velmi teplé.
  3.) Slavo nám tu předkládá konstrukt o tom, jak je teplotní tolerance Boreje cca 4-5 stupňů (to je jedno kde to vzal, na odkazy Slavo nehraje, prostě mu to pošeptala ovečka v salaši) a nedocvakne mu, že jen sezónní kolísání teplot v Barentsově moři (do cca 100 m hloubky) je větší, než podle něj Borej zvládne a zároveň mu nedocvakne, že i v hloubkách je ten rozdíl větší, než jsou rozdíly teplot v hloubkách, kde ponorky SF operují ("bastion v Golfském proudu vs. polární oblasti pod ledem).
  4.) Pokud by měl Slavo pravdu a Borej měl být v bastionu a neměl ho opouštět (a za moji větu o tom, že Borej není bastionová ponorka mi nadával jak dlaždič až do chvíle, kdy jsem mu poslal link o patrolách Boreje mimo bastion) tak je Borej naopak ponorka designovaná pro poměrně hodně teplou vodu a ve většině Atlantiku, Pacifiku i Indického oceánu (řekněme od Kerguelen, ne-li od Mauritia na jih) by mu bylo vysloveně dobře a je na to stavěný. Naopak by měl problémy pod ledem. Pak je ale otázka, proč má zesílení trupu na penetraci ledu a proč jedna ze stěžejních funkcí Bulavy je schopnost penetrovat led (mimochodem to uměla i Siněva, ačkoliv nám to kdosi (nebyl to Slavo?, nevím) vykřikoval, že pro odpal se musí ponorka vynořit a prorazit led.).

  Takže buďto je Borej ponorka do bastionu a potom je to ponorka teplomilná a tím pádem mimo bastion teplotní omezení nemá.

  Pak je otázka, proč má operovat pod ledem, protože mu tam bude zima a přitom tam zjevně operovat má.
  nNbo Borej a další ponorky nemají takové teplotní omezení, jak tu Slavo pořád tvrdí a nemůže doložit a pak je Slavovy teze jeden velký kec.

  Celé to působí dojmem, že Slavo si vysnil svůj bastion, k němu si vymyslel úžasnou teorii o tom, že mimo ten bastion budou mít ponorky teplotní problémy, ale tvrdě narazil na to, že neměl tušení, jaké v tom bastionu panují přírodní podmínky. Řešení? Začít nadávat oponentovy jak štětka.

  Takže:
  1.) Celý spor byl o tom, zda ponorky na sebe váží nepřiměřené HLADINOVÉ a vzdušné SÍLY pro svojí ochranu.
  2.) Na základě toho, že SF žádná významné oceánské protiponorkové hladinové síly nemá a i kdyby je měla, nemůže je nasadit tam, kde ty ponorky běžně operují (tj. pod ledem) jsme si ukázali, že hladinové síly na sebe asi neváží. Byl tu i legrační pokřik o tom, na co teda mají obrovské síly SF dělat jiného, když ne bastion. Ukázali jsme si, že ty síly jsou asi 6 lodí celkem. Takže reálně cca 3 na 5 milionů kilometrů. A vysvětlili si, že námořnictvo má spoustu dalších úkolů, než dělat bastion.
  3.) Zjistili jsme, že SSBN ponorky nám stejně parkují pod ledem a celý bastion mají pouze jako cestu pod led.
  4.) Víme, že pod ledem je Il-38. Be-50 aspol, chránit prostě nemohou. Moderní útočnou ponorku pod ledem nenajdou a když, tak jí nemají jak sejmout.
  5.) Takže jsme zpátky u toho, co jsem tvrdil, že jediným efektivním ochráncem SSBN ponorek (zejm. pod ledem) jsou zase ponorky (pokud pomineme to, že SSBN se znaží být tiché, neplují na max. výkon, naslouchají, co se kde šustne a jsou poněkud "plaché"). A tedy že na sebe Borej a Jaseň žádné významné síly hladinových plavidel a letectva, kvůli kterým by krachovalo námořnictvo neváží.
  6.) Ukázali jsme si na X odkazech, že s Borejem se počítá mimo bastion, přestože nám Slavo moudře vysvětlil, že mimo bastion ponorky nebudou ničím kryté (zatímco v bastionu jsou se 4mi Udaloji v suchu a v bezpečí) a nemají tam základny (Borej potřebuje každých 10 dní dodat uhlí pro kotelnu, napínáčky pro nástěnkáře a dopnit pelmeně a vodku).Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:42 15.11.2018
 • fenri
  07:49 15.11.2018

  Slavo: pořád dokola: 1.) Zdroj toho, že Borejovy nesvědčí teplé vody. A co to "nesvědčí mu"? To je totiž jen takový z prstu vycucaná čobolácká lež. Dva dny tu zasíráte web lží, ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo:
  pořád dokola:
  1.) Zdroj toho, že Borejovy nesvědčí teplé vody. A co to "nesvědčí mu"?
  To je totiž jen takový z prstu vycucaná čobolácká lež. Dva dny tu zasíráte web lží, ze které byste se mohl dostat citací, odkazem, důkazem. ve skutečnosti víte o Borejovi a jeho chlazení velké kulové. Prostě jen LŽETE.
  2.)Hrajete si na brouka pytlíka a znalce bastionů (protože jste přelouskal a blbě pochopil kousek na wiki) a přitom v té vaší řepě ani nedocvakne, že v tom vašem slavné bastionu jsou diametrálně odlišné podmínky od oblastí, kde SSBN ponorky parkují a že větším rozdílem teplot by na 80% světového oceánu ta ponorka neprošla.
  3.) Tvrdil jste, že Borej není mimobastionová ponorka. po dodání odkazů na jeho službu mimo bastiony jsem začal být sprostý jak dlaždič.

  Takže Slavoušku, ten odkaz na to, že Borejovi nesvědčí teplé vody a jak se to kryje s tím, že ten váš obrázek bastionu zrovna pěkně teplé vody pokrývá?

  Ten Golfský proud vás pěkně zradil co?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:42 15.11.2018

  Čerňakus: co konkrétně zpochybňujete na výčtu lodí Severní floty, který jsem uvedl? Víte o hromadě dalších oceánských protiponorkových lodí, které jsem zatajil? Nebo s čím máte ...Zobrazit celý příspěvek

  Čerňakus: co konkrétně zpochybňujete na výčtu lodí Severní floty, který jsem uvedl? Víte o hromadě dalších oceánských protiponorkových lodí, které jsem zatajil? Nebo s čím máte problém?

  Text co citujete byl na Slava, ne na vás.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:57 15.11.2018

  nevie niekto ako mali sovietske SSBN zabezpecene navigovanie balistickych striel? Co viem tak napr jadrovy vlak nemohol zastat a len tak odpalit strely, ale mal dopredu pripravene ...Zobrazit celý příspěvek

  nevie niekto ako mali sovietske SSBN zabezpecene navigovanie balistickych striel? Co viem tak napr jadrovy vlak nemohol zastat a len tak odpalit strely, ale mal dopredu pripravene stanovistia.

  Toto bolo z dovod navigacie kde obsluha musela nahrat prislusny program podla stanovistia aby strely zasiahli svoj ciel.

  Boli podobne obmedzenia aj pri SSBN, alebo tam boli pouizte sofistikovanejsie navigacne programy ktore si dokazali poradit s odpalom z akehokolvek miesta?Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:55 15.11.2018

  to all v prvom rade by som sa chcel ospravedlnit za vcerajsok. Nemal som zrovna dobru naladu a fenriho opakovana neschopnost precitat a pochopit prispevky na co reaguje + jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  to all

  v prvom rade by som sa chcel ospravedlnit za vcerajsok. Nemal som zrovna dobru naladu a fenriho opakovana neschopnost precitat a pochopit prispevky na co reaguje + jeho sovinisticke narazky prave na tuto oblast kde on tak zaostava ma vytocila

  fenri

  nikdy som netvrdil, ze borej na juh nemoze. Tvrdil som, ze teple vody mu nesvedcia a ano, uznavam, ze i na juh od GUIK si najde operacne oblasti s vhodnou teplotou vody.

  Tiez som nikdy netvrdil, ze cez GUIK nedokaze nepozorvane prejst ruska ponorka. tvrdil, som, ze je nezmyselne riziko posielat tam ale SSBN a nutit ich preplavat v pripade vojny najlepsie chranenym miestom zo strany protivnika. Preto vacsina ruskych SSBN hliadkuje na severe. A ano vzdy ked mali dostatok lodi tak posielali nejake aj cez GUIK, ale gro bolo v bastione na severe.

  O tom, kde bude hlavna operacna oblast boreja svedci ich vyzbroj. Osadzat tieto lode velkymi tazkymi strelami schopnymi prerazat lad a s dotsrelom potrebnym prave kvoli dosahu zo severu ma zmysel jedine v pripade ked tie ponorky budu na severe. Nema to zmysel ak by hliadkovali len na juh od GUIK a blizko od cielov protivnika.

  Z dovodu prveho dostavca konci s touto debatou. Nema zmysel pre mna nieco riesit s nikeym komu treba vsetko 5x zopakovat a potom to prejde mlcanim a tvari sa ze to tu neodzneloSkrýt celý příspěvek

 • Czertik
  00:35 15.11.2018

  fenri trolis nebo nectes ? "ha, takže vy jste předpokládal nesmysl, vyšel jste ze stránek, které nedávají přehled o aktuálních silách SF (řeší jen zařazení do služby, ne už co ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  trolis nebo nectes ?

  "ha, takže vy jste předpokládal nesmysl, vyšel jste ze stránek, které nedávají přehled o aktuálních silách SF (řeší jen zařazení do služby, ne už co bylo převedeno, odepsáno, zničeno, vyřazeno, převedeno do rezerv.."

  aha, takze to ze ti tam asi uniklo - posledni aktualizace 2018, bych chapal, pak i ten zbytek je logicky, kdyz tam mas jasne napsano - bili ctverecek - aktivni sluzba. zluty cterecek - mimo sluzbu.

  a k te posledni otazce - ta se vztahuje na tvoji posledni otazku z toho sameho postu na jaky odpovidam.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:35 14.11.2018

  Pokud by měl černakus pravdu s tím: "A protože se počítá primárne s tím, že Borej bude zalezlý někde pod arktickým ledovým příkrovem s teplotou okolní vody a tedy STC v rozmezí ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by měl černakus pravdu s tím:
  "A protože se počítá primárne s tím, že Borej bude zalezlý někde pod arktickým ledovým příkrovem s teplotou okolní vody a tedy STC v rozmezí 0-4 stupně celsia, tak je na tuto teplotu naladěn pro dosahování nejvyšší efektivity"

  Tak to jasně dokazuje, že s Borejem se nepočítá do toho vašeho slavného Bastionu. Tam je teplota PODSTATNĚ vyšší. Tedy pokud má Borej ty vlastnosti, které mu přisuzujete pak je to důkaz neexistence bastionů. Pokud je teplotní tolerance Boreje v tom rozsahu, co píšete a pokud ho tak omezuje, že nemůže za GIUK, jak tvrdíte, tak ve vašem bastionu je tom mizerně a není na něj vůbec optimalizován. A protože páteř strategických sil VMF bude tvořit dlouho Borej, je jasné, že bastiony (lodě+letectvo) jsou mrtvé Q.E.D.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:23 14.11.2018

  Čobol není národnostní urážka. Čobol je prostě blbý Slovák. Pak jsou i chytří Slováci, kteří se čoboly co dělají ostudu většině Slováků stydí. A ano, Slováci na českém webu jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Čobol není národnostní urážka. Čobol je prostě blbý Slovák. Pak jsou i chytří Slováci, kteří se čoboly co dělají ostudu většině Slováků stydí. A ano, Slováci na českém webu jsou taková svérázná skupina. Všehcno ví nejlépe, radili by Rusům, Čechům i Američanům, jen ten web jim musí udělat někdo jiný, aby měli kde trousit svá moudra, jak by měl vypadat svět podle nich.

  Slavo, stále jste zapomněl dodat ten link, který vyvrátí vaši lež a posledním vašim fanouškům svitne alespoň náznak naděje, že neskončíte jako úplný idiot?
  A co článek Jiří, článek jste našel? :-DD

  A stále jste nedokázal vysvětlit, jak 2-3 lodě odchytí na 5 milionech kilometrů Virginie, protože jádro sporu je o tom, že SSBD jsou bez hladinových lodí údaně zranitelné.

  A mimochodem, když jste se radostně rozhýkal, že když Boreje budou operovat v jižních studených mořích (ehm, že půjde zrovna o studené se nikde nepíše, ale budiž) a tudíž se tam neuvaří, to vás nenapadlo, že tam:
  A.) nebudou mít žádný ten váš bastion?
  B.) Tam nebudou mít základny?

  Jinými slovy: spor byl v tom, že jsem tvrdil, že Borej není bastionová ponorka a že bastiony jsou stinem, teoretickým reliktem minulosti. Vy jste hýkal že ne, že se Borej přes GIUK nedostane (i když se tam v klidu špacírují Sierry) a když se dostane, že mu bude vedro. navíc jste popsal (kromě vularit) hromad stránek o tom, že ponorka bez bastionu bude nechráněná, její šance budou malé ....
  A pak bác. já vá pošlu linky operacích Borejů v jižních mořích, za GIUKem, bez bastionů a co? hromada sprostých urážek. Jste hloupý a frustrovaný tvor.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:11 14.11.2018

  Slavo, cernakus vcera v 16:43 napsal: "Slavoslav: tak jak jsi to popsal souhlasím. Ne boreje nikam neposílám a obecně ruské ssbn tepla moře nezvládají. Například nemohou plout ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo,
  cernakus vcera v 16:43 napsal:
  "Slavoslav: tak jak jsi to popsal souhlasím. Ne boreje nikam neposílám a obecně ruské ssbn tepla moře nezvládají. Například nemohou plout bez pump na sekundär a to je dělá hlučnější než ohia, která to v teplých mořích zvládnou."

  To za:
  1.) není moc pravda - není známo teplotní rozpětí okolní vody/aktuální výkon Ohia na provoz bez pump na sekundáru a stejné údaje nejsou známy u Boreje
  2.) Nijak to nesouvisí s maximálním výkonem, jak píšete, ale pouze s hlučností. Na maximální výkon ŽÁDNÁ ponorka neumí jet bez pump. Smůla Slavo
  3.) Ruské reaktory řadt KT-P6 dokonce umí jet i bez pump na primáru. O tom, jak je dělaný pohon na Borejovi nevíme nic. Jeho jádro tvoří OK-650 (původem ještě z Mike, se kterým už jeho dnešní iterace nemají nic společného, a mimochodem ne Akuly, jak píše cernakus), co je kolem nezjistíte.
  4.) Francouzské ( asi ani čínské, neví se) ponorky nedokáží v žádném režimu plout bez pump. Operují tedy pouze v polárních oblastech?

  Čobol dnes v 7.04 "Cernakus pisal o sucasnych ruskych ponorkach do triedy Borej. Teda o tych o ktorych si tvrdil, ze bezne patroluju v juznych moriach. "

  Porovnej s textem Cernakuse - "obecně ruské SSBN" vs. "pisal o sucasnych ruskych ponorkach do triedy Borej". nekdo tu lže a ten někdo je čobol. Čerňakus nepsal o Borejovi už jen proto, že o jeho chlazení a přesných (bavíme se o rozdílech 3-5 stupně) teplotních charakteristikách ví stejně, jako já, vy, celá quora nebo google. Tedy prd. To nejsou věci, co se troubí u zaváděné ponorky do světa.

  K teplotě vody, tedySTC:
  Ponorky se motají od Murmanska, v Barentsově moři (tedy tam, kd eje ten váš bastion, kde je ponorkám dobře a kde jsou v bezpečí), který ovšem spadá do Atlantsko-pacifického typu (pododdíl Severní Atlantik) typu teplotní stratifikace. Proč? Protože teplý Golfský proud, díky kterému Murmasn nezamrzá, ale jižnější Archangelsk ano.
  Pod ledem ovšem operují v Oblasti Polárního typu teplotní stratifikace, tedy v NAPROSTO jiných teplotnách podmínkách. Zatímco pod ledem, ať už severně od Severní země, kolem pólu, nebo za Novou zemí v severních oblastech Moře Laptěvů se pohybují v teplotách kolem těch 0-4, jak píše cernakus (ono spíš celkem stabilně kolem 2, pod 100m), tak v podstatné ploše Norského a Barentsova moře, tedy v samotném "bastionu" a ve všech přístupových cestách ke svým základnám, se pohybují v teplotách kolem 7-10 stupňů. Tedy o 6-8 stupňů vyšších, než pod ledem, kde se schovávají. V Barensově a Norském moři mají teploty srovnatelné s podstatnou částí světového oceánu.
  Takže pokud jsou schopny operovat v tom vašem bastionu, nemohou mít problém ani na většině oceánů této planety. A vzhledem k tomu, že během jedné typické polární plavby proplouvají oblastmi s jedněmi s vůbec nejvyšších změn v oblasti teplot vody v hloubce (teplotní rozhraní Golský proud vs. polární vody), nemůže je nějaký Pacifik (kromě tropické části v malých hloubkách) či Atlantik ani náhodou rozhodit.
  vaše kecy o tom, že zvládají optimálně teplotní rozpětí 4-5 stupňů je blbost. Ve svém bastinu mají větší rozdíly, než kde jinde. U Kapverd se budou cítit plně stejně, jako u Murmanska.

  A až to pochopíte, seznámím vás i s existencí studených proudů a s existencí hlubinných proudů. pak pochipíte, že moře v hloubce není o tom, že všade nahoře je zima a všade dole teplo.

  Už jste našel ten odkaz o přehřívání Boreje?Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:57 14.11.2018

  vies fenri to je ten rozdiel medi nami ja urazam teba lebo si blbec, ty to musis vztahovat hned na celu skupiny, aby si k tomu pridal sovinisticky blbec :) a keby si nezacal so ...Zobrazit celý příspěvek

  vies fenri to je ten rozdiel medi nami ja urazam teba lebo si blbec, ty to musis vztahovat hned na celu skupiny, aby si k tomu pridal sovinisticky blbec :)

  a keby si nezacal so svojou oblubenou pesnickou a skrytymi narazkami na narodnost a chapanie pisaneho slova (pri tebe mimoriadne ironicke) tak by som si tie urazky k tebe asi odpustilSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:55 14.11.2018

  fenri 1-2-3 takze si nenasiel aj som si myslel. X stran som pisal o niecom inom. vies ta debata kde si skoncil ako hlupak o bastionoch 4 ironicke na niekoho kto sa o ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  1-2-3 takze si nenasiel aj som si myslel. X stran som pisal o niecom inom. vies ta debata kde si skoncil ako hlupak o bastionoch

  4 ironicke na niekoho kto sa o ponorkach najviac dozvedel z tejto dikusie

  btw bude tej lasky, vies ma odkazat kde hovorim, ze borej ma skrutku? :)

  len ti odporucam si ten prispevok precitat dokladnejsie nech nie si zase za ... no za fenriho ;)

  ak pekne poprosis dam ti aj napovedu preco to tam nie je. Vies tie jemne nuansy pisaneho slova ako ked niekto 5x spomenie utocna ponorka a ty to stale nepochopisSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 12