Jaderné ponorky finančně vyčerpávají ruské ozbrojené síly

-
10. 11. 2018
-
228 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruský autor Maxim Klimov v článku Na co se ptát „Jaseňa“: Jaderné ponorky drží flotilu na přídělech na webu Vojensko-průmyslový kurýr kritizuje objem prostředků plynoucí do stavby ruských jaderných ponorek. Podle Klimova se kvůli jaderným ponorkám nedostává peněz na stavbu hladinových plavidel nebo námořních letadel. Klimov je však za svůj článek kritizován.
Klimov hned z kraje začal s kritikou „megaprojektu“ jaderných ponorek třídy Borej (Projekt 955) a z ponorek odpalovaných balistických střel RSM-56 Bulava.
Dle Klimova uběhlo šest let od ukončení státních zkoušek první ponorky K-535 Jurij Dolgorukij a tři roky od převelení první ponorky K-550 Alexandr Něvskij k Tichomořské flotile. Ponorka Jurij Dolgorukij slouží v Severní flotile, u Tichomořské flotily najdeme ještě třetí ponorku K-551 Vladimir Monomach.
Prozatím ale nebyly provedeny v Tichém oceánu zkušební odpaly střel Bulava z ponorek K-550 a K-551 a podle Klimova ponorka Jurij Dolgorukij nenese žádný bojový náklad (torpéda, střely) ‒ slouží pouze jako základna pro testování střel Bulava.
Co se týče finančních nákladů, tak přesná aktuální cena projektů Borej a Bulava není známa. První ponorka K-535 Jurij Dolgorukij měla stát 713 milionů dolarů. Jde však o údaj z roku 2010 a také podle tehdejšího kurzu rubl / dolar. Každopádně vývoj a stavba osmi ponorek Borej (četně provozní infrastruktury), včetně vývoje a výroby střel Bulava bude stát ruské ministerstvo obrany minimálně 10 miliard dolarů. Další stovky milionů dolarů námořnictvo zaplatí za provoz a údržbu ponorek, včetně ostrých testů střel Bulava, po celou dobu životnosti.
Dle Klimova skutečný jaderný raketový arzenál ruského námořnictva stále tvoří flotila starších ponorek Projekt 667BDR (jedna ponorka) a novější Projekt 667BDRM (šest ponorek) postavených v 70. a 80. letech minulého století.
Ruský autor ale neodmítá námořní složku ruské jaderné triády, protože všechny tři složky (pozemní, letecká, námořní) navzájem překrývají nevýhody těch dalších. V případě jaderných ponorek navíc údajně stačí k zajištění adekvátní jaderné odvety jediná nezjištěná ponorka s plným bojovým nákladem. Ostatně ponorky třídy Borej mají 16 střel Bulava, každou se šesti až deseti nezávisle naváděnými jadernými hlavicemi (MIRV).
K tomu je ale nutné mít ve výzbroji minimálně několik plavidel, aby byla zajištěná jak trvalá přítomnost na moři, tak přežití aspoň jediné ponorky před prostředky protiponorkového boje nepřítele. „Vzhledem k tomu, že základem strategického zastrašování není dolet nebo množství hlavic na raketách, ale nevyhnutelnost odvetného úderu, základem je bojová stálost námořních strategických jaderných sil,“ píše Klimov.
Testovací odpal střel Bulava z ponorky K-535 Jurij Dolgorukij.
Stejný problém je podle autora u ponorkových střel s plochou dráhou letu a jejich nosičů, tedy útočných ponorek s jaderným pohonem. Rusko rezignovalo (Klimov doslova píše o neúspěchu) z modernizace útočných ponorek třetí generace (Ščuka, Antěj) a dalo přednost stavbě ponorek čtvrté generace třídy Jaseň (Projekt 885), resp. nejnovější Jaseň-M (Projekt 855M). Ponorky třídy Jaseň-M mají postupně ve výzbroji nahradit ponorky třídy Ščuka (v kódu NATO Oscar II) a Antěj (Akula).
První ponorka K-560 Severodvinsk vstoupila do služby v roce 2014 a námořní testy druhé (výrazně konstrukčně modernizované) ponorky K-561 Kazaň skončí letos. Ponorky třídy Jaseň nesou bojový náklad v podobě 32 ks střel s plochou dráhou letu Oniks nebo až 40 střel Kalibr či Ch-101.
Klimov ale třídu Jaseň kritizuje. Údajně pro tuto ponorku neexistuje dostatek střel, ponorky jsou příliš drahé a údajně příliš hlučné. „Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vytvoření efektivního systému nejaderného odstrašování založeného na jaderných ponorkách Projektu 885M je daleko za hospodářskými možnostmi státu,“ upozorňuje Klimov s tím, že hlavní problém je velká hlučnost ponorek třídy Jaseň.
Podle přiloženého grafu (viz níže), na který se odvolává Klimov, nejnovější ponorky čtvrté generace (Jaseň) jsou minimálně o deset decibelů hlučnější než americké ponorky třídy Seawolf a Virginia.
Graf však neukazuje konkrétní hlučnost jednotlivých ponorek (což je tajná informace), ale pouze trend snižování hlučnosti ponorek a porovnání hlučnosti sovětských / ruských a amerických plavidel. Graf je dílem rozvědky amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) a původně sloužil k lobbování pro pokračování stavby jaderných ponorek třídy Seawolf.
Graf: Porovnání hlučnosti sovětských, ruských a amerických ponorek; větší foto / Vojtek S, CC BY 3.0
Ponorky třídy Jaseň jsou jediné, který si zachovaly klasický zadní lodní šroub, všechny ostatní moderní ponorky používají vodní trysky (pump-jet). Podle ruského autora bylo důvodem použití šroubu udržení nízké hladiny zvuku při plavbě do 20 uzlů. „Ale jak ukazuje výzkum, při stejné hladině hluku je rychlost ponorek třídy Virginia a Seawolf mnohem vyšší, než u ponorek Severodvinsk a Kazaň. A to je velmi vážná taktická vada, jejíž dopady si plně neuvědomujeme,“ říká Klimov.
Ruský autor také upozorňuje na nové způsoby detekce ponorek. Podle jeho informací ruští námořní důstojníci ze Severomorsku sledovali let amerického protiponorkového letadla P-3 Orion a následně porovnali trasu letadla s polohami ruských ponorek.
„Všech deset obratů na jeho trase [Orionu - pozn. red.] přesně kopírovalo polohu našich ponorek. Ve skutečnosti je ani nehledal, ale letěl na jistotu. Orion letěl přesně na naši jadernou ponorku bez jakéhokoliv křižování, shodil průzkumnou bóji a přesunul se k další ponorce,“ píše Klimov.
Ruský autor dále varuje, že rozsah hrozby v podobě západních protiponorkových letadel Rusko podceňuje, protože samotné ruské protiponorkové letectvo je „katastrofálně za zahraniční úrovni.“ Nejnovější ruský protiponorkový letoun Il-38N Novella má být údajně až čtyřikrát schopnější než původní stroj Il-38. „Problém ale je v tom, že schopnost Il-38 bojovat proti tichým ponorkám je prakticky nulová,“ píše ruský autor.
Podle Klimova si prostě Rusko nemůže dovolit investovat velký objem peněz do „bojových systémů s pochybnou účinností“ a zejména tím snížit objem finanční prostředků směřujících do výcviku, technologického rozvoje a přezbrojení pozemních sil, kde stále panuje „obtížná situace s bojovým vybavením.“ V námořnictvu zase důraz na ponorky neumožňuje více investovat do stavby hladinových plavidel nebo investovat do rozvoje flotily námořních letadel.
Dokument o nejnovější ponorce Jaseň-M.
Cena ponorky Severodvinsk (Projekt 885) měla podle informací tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova z roku 2011 stát 47 miliard rublů (jedna miliarda dolarů v cenách z roku 2011). Stavba výrazně přepracované ponorky Kazaň (Projekt 885M, Jaseň-M) měla stát 112 miliardy rublů (3,5 miliardy dolarů v roce 2011). Opět není jasné, jaké jsou skutečné a finální náklady.
Ve stejném roce 2011 moskevský think-tank CAST (Centrum pro analýzu strategií a technologií) uvedl, že jedna fregata třídy Admirál Gorškov má stát 18 miliardy rublů. Uvedené ceny ponorek a fregat jsou přinejlepším přibližné, protože aktuální oficiální ceny nejsou veřejně známy. Dá se ale říci, že místo dvou ponorek třídy Jaseň / Jaseň-M mohlo ruské námořnictvo získat minimálně osm fregat třídy Admirál Gorškov, resp. ještě více, protože provozní náklady fregat proti jaderným ponorkám budou nepochybně výrazně menší.
Další otázkou je tempo výstavby ponorek třídy Jaseň-M. Pokud pomineme nejstarší plavidlo Severodvinsk (stavěné od roku 1993) třídy Jaseň, tak loděnice Sevmaš zatím opustila jediná ponorka Kazaň třídy Jaseň-M. Dalších pět ponorek třídy Jaseň-M má následovat každý rok až do roku 2023.
Americké námořnictvo ale již provozuje tři útočné ponorky Seawolf a 16 útočných ponorek třídy Virginia. Dalších devět lodí je ve výstavbě a poté se počítá se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033.
„Abychom vyřešili kritické problémy ponorkových sil námořnictva je nezbytné především provést speciální testovací a výzkumné cvičení [pro zjištění skutečné bojové hodnoty ruských ponorek ‒ pozn. red.]. Dokud nebudou dokončeny, výstavba nových jaderných ponorek by měla být výrazně snížená, a to ve prospěch přesunu omezených finančních prostředků k mnohem důležitějším a kritičtějším obraným programům ‒ povrchovým lodím a letectví,“ píše na konci svého článku Klimov.
Ruský autor ale také dříve v článku naznačuje (v souvislosti s ruskými protitorpédovými systémy Vist a Udar), že námořnictvo podobné hloubkové testování odmítá, protože by se tím odhalila skutečná (pro námořnictvo nepříjemná) bojová hodnota jednotlivých ponorkových systémů.
Ruská ponorková flotila (duben 2018); větší foto / Naval Analyses
Co se týče kritiky autora, ta se objevila například v diskuzi na Russian Defense Policy. Kritici především zpochybňují znalost autora o skutečné hlučnosti ruských a amerických jaderných ponorek (údaj o deseti decibelech), protože hlučnost ponorek je přísně střeženým tajemstvím.
Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman, kterého v článcích na Armádních novinách často citujeme, si s autorem nebral servítky: „Autor je známý cvok. Všechny jeho články jsou nějaký druh pomsty proti ruskému námořnictvu. Jedná se obvykle z 80 % o nesmysly.“
Stejně tak byl autor napaden pod originálním článkem na VPK. Podle jednoho kritika byl autor vyhozen z armády a nemůže mít přístup k utajovaným informacím, jako jsou například informace o letu amerického letounu Orion.
Každopádně samotný článek je v ruském vojenském tisku unikátní v tom smyslu, že si dovolil zapochybovat o kvalitě ruských jaderných ponorek, které mají pověst „mytologických” zbraní překonávající jakoukoliv konkurenci a tedy i zbraní, u kterých se nezpochybňují finační náklady.
Jedno je však jisté ‒ ruské námořnictvo bylo vždy „ruské ponorkové námořnictvo“ a nedá se očekávat změna v budoucnu. A už vůbec se nedá očekávat, že ruská vojensko-politická komunita kolem jaderných ponorek, s nepochybně značným lobbistickým vlivem, se dobrovolně vzdá přidělených peněz (tedy své moci, vlivu).
Navíc úkoly ruského námořnictva jsou zcela jiné než amerického. Zatímco hlavním úkolem amerického námořnictva je kontrola Atlantského a Tichého oceánu, tedy výsostného ekonomického a obranného prostoru Spojených států, hlavním úkolem ruského námořnictva je boj proti americkému námořnictvu (především v Norském a Barentsově moři a na spojnici USA-Evropa) a zajištění odvetného jaderného úderu, případně odpalování střel s plochou dráhou letu na pozemní cíle.
Zdroj: VPK, Russia Defence Policy, Naval Analyses
Související články
Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS
Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...
-
20.08.2018
-
54 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?
Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...
-
05.10.2018
-
78 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi
Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...
-
20.10.2018
-
49 komentářů
-
Jan Grohmann
Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50
V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...
-
31.10.2018
-
354 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Globe, když mi polovzdělané, křivé a prolhané stvoření nadává do zmrdů apod. je mi jeho národnostní cítění u zadku. Nevidím jediný důvod, proč kolem vulgárního lháře chodit po ...Zobrazit celý příspěvek
Globe, když mi polovzdělané, křivé a prolhané stvoření nadává do zmrdů apod. je mi jeho národnostní cítění u zadku. Nevidím jediný důvod, proč kolem vulgárního lháře chodit po špičkách a respektovat jeho národnost. Jednak to není jeho zásluha, druhak není na co být hrdý.Skrýt celý příspěvek
Slavoslav: 1.) postačí mi důkaz, že mu ty vody nesvědčí. nesvědčí do té míry, že ho oepračně omezují, protože spor je o tom, že Boreje podle vás nemohou na jih, protože se tam ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav:
1.) postačí mi důkaz, že mu ty vody nesvědčí. nesvědčí do té míry, že ho oepračně omezují, protože spor je o tom, že Boreje podle vás nemohou na jih, protože se tam přehřívají. .
Důkaz, link.
2.) Baví mě, jak couváte ze svých názorů. Najednou je tu KATEGORICKÉ tvrzení. Ehm, kdybyste o tom nebyl KATEGORICKY přesvědčen, tak netrollíte X stran a nenadáváte jak poslední děvka od Ružomberoku.
3.) Důkaz, že teplotní rozpětí na kteér je optimalizované chlazení ponorek je pouhá 4-5°C?
4.) Kdybyste měl tušení o nasazení jaderných ponorek, tak by vám vylo jasné, že nidky neplují na maximální výkon. Plíží se velmi tiše a s mnimem vibrací.
Moderní ponorky, jako Borej či Virginia dokonce umí vypínat pumpy primárního okruhu, když potřebují být zvláště tiché. Francouzské to mimochodem neumí.
Pasák ovcí mi píše o tchnických úvahách? Člověk, který tu dneska ráno psal o šroubech Boreje mně chce školit? to myslíte vážně? Člověk, který si myslí, že posílení klimatizace Ňerpy chladí reaktor?
Myslím, že k ponorkám jde v pohodě najít řádově důvěryhodnější zdroje, než Quora, ale vtip je v tom, že ten váš link tvrdí to, co tvrdím já a ROZHODNĚ nepíše VŮBEC NIC o Boreji. Dokazuje jen to, že neumíte anglicky.
LINK NA TO, ŽE SE BOREJ PŘEHŘÍVÁ, ČI ŽE POPLAVE POLOVIČNÍ RYCHLOSTÍ MIMO OBLAST BASTIONŮ.
Jinak jdi laskavě už do riti.Skrýt celý příspěvekfenri ja viem ze si blbec ale iste mi najdes moje kategoricke tvrdenie, ze borej neda nasadenie v juznych moriach? To ze ked napisem o tom, ze im nesvedci teple more ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
ja viem ze si blbec ale iste mi najdes moje kategoricke tvrdenie, ze borej neda nasadenie v juznych moriach?
To ze ked napisem o tom, ze im nesvedci teple more neznamena ze to nedaju, len ze tam nedosihanu plne vykony. Ono je to aj logicke z hladiska optimalizacie ked stavias tiche chladenie na 4-5°C tak kazdych par stupnov navrch ti pri chladeni reaktor zvysi narok na objem pretekajucej vody a to znamena hluk.
Ale to si nevsimaj, to bola technicka uvaha nic pre teba co by si mohol pochopit. Vsak ty si nepochopil ani koncept bastionov a len 5 prispevkov ti tvralo ym si si vsimol, ze jeho sucastou budu aj ponorky.
Odvtedy sa zas natriasas na dalsom fakte ktory zaznel pomimo a s povodnou debatou nema nic spolocne.
A ano viem co je quora. Ak mi najdes nejaky iny hodnvernejsi zdroj kde budu prispievat ponorkari so skusenostami sem s nim.
btw len pre istotu a pre retardov. Tazko najdes na nete clanky o prehrievajucich sa borejoch ked nevies najst ani detaily o ich konstrukcii. Jedine z coho mozeme varit je obecna fyzika a to co nam povedia ludia ktory s podobnou technikou prisli do styku ako napr quora. Ono je otazka ci to je aj nejaka fatalna chyba, tak ten borej poplava polovicnou rychlostou a posadka sa bude potit ako prasa ak bude chciet plavat rovnako potichu ako na severe. Pointa je, ze ponorka optimalizovana do tych vod to zvladne rychlejsie pri rovnakom tichuSkrýt celý příspěvekZkuste si zadat do Google třeba "borei submarine overheating" Nenajde vám NIC o přehřívání reaktoru Borejů. Mimochodem Slavo quora je něco jako diskuze tady. Není to ...Zobrazit celý příspěvek
Zkuste si zadat do Google třeba "borei submarine overheating"
Nenajde vám NIC o přehřívání reaktoru Borejů.
Mimochodem Slavo quora je něco jako diskuze tady. Není to zdrojované, recenzované, oponované. Tedy oponované jinak, než hlasováním, diskuzí nebo hlášením nevhodných příspěvků. Asi jako tady. Může tam psát kdokoliv cokoliv. Je to prostě obecná diskuze kohokoliv. Když tady někdo v diskuzi o Novičoku napíše, že Skripala zabila MI5, není samotná existence tvrzení na neozdrojované diskuzi důkazem. že Skripala zabila MI5.
A samozřejmě, i v tom vašem debatním kroužku se o přehřívání Borejů nepíše NIC. Vůbec nic.
Ba co víc, panuje tam shoda, že teplotní rozdíly ponorky neomezují. Ale chápu, není to čobolštinou, takže textu nerozumíte.
Už jste našel ten link o přehřívání Borejů?
A už jste si našel mapu světa?Skrýt celý příspěvekSlavolsav, cintáte si tradičně pentli. UKAŽTE JEDINÝ ZDROJ VAŠEHO TVRZENÍ. NEEXISTUJE, PROTOŽE LŽETE. Budete urážet, ukazovat jaký jste buran, kolik umíte sprostých slov, ...Zobrazit celý příspěvek
Slavolsav, cintáte si tradičně pentli.
UKAŽTE JEDINÝ ZDROJ VAŠEHO TVRZENÍ.
NEEXISTUJE, PROTOŽE LŽETE.
Budete urážet, ukazovat jaký jste buran, kolik umíte sprostých slov, plácat tu mega stránek svých svinstvem, místo toho, abyste okopíroval link, dokazující, že Borej se přehřívá a vyhrál souboj u té inteligentnější části zdejšího publika.
Proč? proč sem nedáte odkaz na své tvrzení o Borejovi? Proč neuznáte, že posílení kimatizačního systému na Něrpě s chlazením reakatoru nesouvisí?
A co hůř čobole, tady máte něco o termické stratigrafii světového oceánu.
http://www.herber.webz.cz/www_...
Ctěné pozornosti doporučuji zejm. grafy na slide 24.
Není to úplně pro blbce, každopádně z grafů snadno vyčtete, že kromě mělkých, vnitrozemních moří typu Středozemní, Černé a další moře je teplotní rozptyl v nějakých 300-400 m hloubky v rámci světového oceánu zcela minimální. Ano, ponorky by se to dotýkalo, kdyby měla slabě dimenzované chlazení a plula by hladině maximální rychlostí. Snad uznáte, že to není způsob nasazení strategické ponorky. Jestli se ponorka motá v "bastionu" Ochotského moře, nebo je někde u Galapág či u Tristan da Cunha, je v tom rozdíl tak dva stupně.
Čili vaše plkání o tom, že Borej nedá nasazení v jižních mořích, mimo bastiony je jasná lež.Skrýt celý příspěvekmilanku ked som bol s Cernakusom v rozpore tak sa vacsinou jednalo o ideologicke kecy. Co sa tyka technickej ci odbornej stranky veci tam sme sa zvacsa zhodli. za druhe, nik ...Zobrazit celý příspěvek
milanku
ked som bol s Cernakusom v rozpore tak sa vacsinou jednalo o ideologicke kecy. Co sa tyka technickej ci odbornej stranky veci tam sme sa zvacsa zhodli.
za druhe, nik netvrdil, ze sa prehreje a vypovie sluzbu. To len zas jeden retard nevie citat. V teplych moriach bude mat proble stym, ze ak chce vyuzit plny vykon reaktora tak cez chladic optimalizovany na studene vody bude musiet prehnat ovela viac vody a to znamena co? Hluk mily fenri a to je u ponorky dost nezelana vec. A hadaj na tkore vody budu mat ruske SSBN optimalizovane chladenie reaktora aby vydavalo najmensi hluk?
nieco o problematike u americkych ponoriek ktre su viac optimalizovane do teplych vod a i tak s tym maju problem
https://www.quora.com/Are-subm...
za tretie
kde som tvrdil, ze 4 Udolaje tvoria cely bastion? co tak skusit napr moj prispevok z 141.. 7:19 a cita si to opakovane do pochopenia
necitis sa trapne znovu ukazovat, ze nedokazes ani citat na co reagujes?Skrýt celý příspěvekUbohý Slavo, není tu nic černého na bílém. Znovu se ptám, na link, že Borej má v teplých vodách problém s přehříváním rekatoru? Je to toiž jen vaše lež. Lež hloupého a ...Zobrazit celý příspěvek
Ubohý Slavo, není tu nic černého na bílém.
Znovu se ptám, na link, že Borej má v teplých vodách problém s přehříváním rekatoru?
Je to toiž jen vaše lež. Lež hloupého a nevzdělanégho čobola.
Co píše cernakus je mi šumafuk. Ostatně v 90% vašich komentářů ho shazujete a najednou se k jeho slovům obracíte jako ke svatému grálu. Ani vás nezarazí to, že ve vztahu k Boreji píše nesmysly:
1.) Ruská ponorka se dostane do jižních antarktických vod jak? Zamystelete se, poproste ovečku ať vám poradí... Správně, dostane se tam přes rovník. A je to pěkná štreka.
2.) Z moří okolo jižního pólu to fakt není k jižním oblastm USA blíže než z Barentsova, Karského či Ochotského moře. Opět ty zrádné mapy...
3.) Ve sporu o chlazení reaktoru je úprava klimatizace Něrpy pro Indii zcela irelevantní. Klimatizace nechladí reaktor joudo.
Takže Slavoušku: link na to, že Borej se přehřívá mimo arktické vody. A můžete sem rovnou dát nějaký obrázek, jak tedy posílají Boreje do antarktických moří, když jinak než přes tropy a 2x subtropy to nejde.
Fajn čobole, ujasníme si tedy, že tvrdíte, že 4 Udaloje ze sedmdesátých let tvoří bastion proti moderním Virginiím, která mají přístup do polárních oblastí i cestou, kde NIKDY nemohou žádného Udaloje potkat. Dále tvrdíte, že Udaloj mající na starosti cca 2 miliony km čtverečních je nějakou hrozbou pro Virginii, která o něm ví dávno před tím, než se Udaloj dozví o ní.Skrýt celý příspěvekmimochodom ty siahodlha diskusia o obrane utocnymi ponorkami ako sucasti taktiky bastionov som pisal prvy krat: 13:11 - 17:18 druhy krat: 13:11 - 20:10 treti krat: 14.11 - ...Zobrazit celý příspěvek
mimochodom ty siahodlha diskusia
o obrane utocnymi ponorkami ako sucasti taktiky bastionov som pisal
prvy krat: 13:11 - 17:18
druhy krat: 13:11 - 20:10
treti krat: 14.11 - 7:19
stvrty krat: 14:11 - 15:05
piaty kart 14:11 - 17:28
+ nepriamo i ked z kontextu bolo jasne, ze i tie vytvaraju bastion este viac krat
A potom sa mi cuduj, ze debata s tebou je frustrujuca. Ved uz na piaty krat si dokazal pochopit, ze bastion nie je tvoreny len hladinovymi plavidlami. GRATULUJEMSkrýt celý příspěvekfenri odpoved mas od Cenrakusa nebudem sa opakovat. Ja za to nemozem, ze ti si obracias argumenty ad absurdum a honis si na tom ego A ako ak nie retardom mam nazvat ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
odpoved mas od Cenrakusa nebudem sa opakovat. Ja za to nemozem, ze ti si obracias argumenty ad absurdum a honis si na tom ego
A ako ak nie retardom mam nazvat pologramotneho idiota ktory si nedokaze precitat a pochopit na co reaguje? Prakticky od zaciatku tvrdim, ze pod ladom je tou poslednou liniou obrany Ruska utocna ponorka.
Hladinove lode, lietadla atd su doplnok v inych oblastiach a su to dalsie vrstvy obrany. Lenze pologramotny idiot si to nie je schopny vsimnut ani v minimalne 2-3 prispevkoch kde som to povedal a vitazoslavne po X-ty krat vytiahne argument "ale pod ladom to bude ako?"
Ja za to nemozem, akeho blba tu zo seba robisSkrýt celý příspěvekFenri: Nezdá se mi, že by Slavoslav trval na tom, že by Ruské, do chladných vod optimalizované ponorky nefungovaly ve vodách tropických. To je samozřejmě nesmysl, ale jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri:
Nezdá se mi, že by Slavoslav trval na tom, že by Ruské, do chladných vod optimalizované ponorky nefungovaly ve vodách tropických. To je samozřejmě nesmysl, ale jsou značně omezené některé jejich schopnosti z toho přebytku tepla vyplývající.
Dále, oceány na jižní polokouli neznamenají okolo rovníku. Mise, které Rusové "obnoví" budou směřovat tam, kam směřovali za sajuzu, tedy do jižního Atlantiku a Pacifiku, kde jsou tyto oceány podobně studené jako Severní Altantik, ale hlavně jsou to obrovské plochy a USA tam nemají letecké základny pro Oriony/Poseidony. Rakety to přitom odtamtud mají na jih USA blíže, než z Arktidy.
Taktéž není pravda, že by platilo obecně, že teploty v operačních hloubkách balistických ponorek jsou nízké. Záleží na lokalitě a mořských proudech v ní, právě třebas v tom sargasovém moři je teplota i v 500 metrech přes 20 stupňů prakticky celoročně. Proto tam taky SOFAR je skoro v kilometru. Tam by se Borejům opravdu moc dobře nevedlo, byly by hlučnější a posádka by se dusila ve vlastní šťávě.
Pokud tam SSSR/Rusko operuje, tak útočnými ponorkami, vyzobávají tam zvukové stopy amerických balistických a ruští ponorkáři tyhle mise vyloženě nesnáší. Ale dějí se relativně pravidelně, jak občas prosákne k nám mudlům.
Mimochodem Něrpa má právě kvůli z důvodu leasingu Indii modifikovaný klimatizační systém z Oscarů. Tedy výrazně silnější, než běžné Akuly.
Pro zajímavost , že nestandardní teplota není pro ponorku prdel a mají s tím obtíže i jiné konstrukční školy
https://www.dailymail.co.uk/ne... Skrýt celý příspěvekMimochodem Slavo, to v dolní části textu jak to začíná písmenky https je takzvaný odkaz na zdroj. To si okopírujte a přečtěte povídání o tom, jak ruské ponorky nevystrčí nos z toho ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem Slavo, to v dolní části textu jak to začíná písmenky https je takzvaný odkaz na zdroj. To si okopírujte a přečtěte povídání o tom, jak ruské ponorky nevystrčí nos z toho vašeho bastionu, protože se jinak uvaří.
Až to dočtete, tak mi sem hoďte něco podobného s http nebo https o tom, jak se vaří Boreje.
Já vám pak za odměmnu pošlu texty prof. Jánského o oceánografii, abyste pochopil, že v hloubkách, kde se strategické ponorky pohybují, je rozptyl teplot v rámci celého světa vcelku nepatrný. Ne větší, než rozdíl mezi jarem a létem. A myslím, že ruské ponorky nejsou sezonní.
Mimochodem Slavo, co ta indická Něrpa? Už se uvařila, nebo jí Indové provozují výhradně v za Beringovým průlivem?Skrýt celý příspěvekSlavoslave, myslím, že jste se odkopal. Pologramotný, tupý a vulgární buran, který není schopen dodat jediný zdroj, číslo, argument, ale mluví jak ožralá šlapka. Znovu: zdroj ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslave,
myslím, že jste se odkopal. Pologramotný, tupý a vulgární buran, který není schopen dodat jediný zdroj, číslo, argument, ale mluví jak ožralá šlapka.
Znovu: zdroj toho, že Borej má problém s mimoarktickou vodou? Prostě lžete jak Tiso když sliboval věrnost republice.
Dal jsem sem seznam lodí ve stavu SF. Co tady plácáte, že kromě Udaloje mají řadu dalších llodí, schopných nahánět ponorky po Severním ledovém oceánu? Mají k tomu jen Goškova, částečně Stěreguščije a to je VŠE. Malí Gíšové nejsou plavidla na volné moře a nemají ani vrtulník. Další vaše lež.
Znovu: ani další plavidla, ani deset Petrů Velikých nezabrání americkým ponorkám v tom, aby se dostaly pod led za Grónskem. Ale k vám ještě asi mapy světa nedorazily. Mohli by klidně nacpat lodě bok po boku od Grónska po Nordkapp, stejně se jim tam dostanou "zadem".
Prima, že po předlouhé hádce o tom, že ponorky se nejlépe honí ponorkami jste dospěl k "vítěznému" zvolání, že ponorku pod ledem budou honit... chvilka napětí...ponorky! Tedy to, co od začátku tvrdím.
A na závěr dárek pro baču - tady máte povídání o Borejích v jižních mořích. Tedy přesně tam, kam podle vás nikdy nemá přijít a kde se uvaří:
https://polivereview.wordpress...
"Starting in 2014, Russia will expand its patrols of the oceans to the southern hemisphere" (chcete to přeložit?)
Nebo tady:
https://www.reuters.com/articl...
A nebo snad z druhé strany tady?:
https://www.rt.com/news/submar...
Či další:
https://www.pri.org/stories/20...
A tak dál.
Jaká sprostá slova nám předvedete teď, ó mysliteli?Skrýt celý příspěvekfenri to ze je aktualne hladinove namornictvo RF v srackach som tu viac krat napisal. A ano kvoli tomu ta ochrana nie je taka ako by si zrejme zelali. Za druhe uceleovo to ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
to ze je aktualne hladinove namornictvo RF v srackach som tu viac krat napisal. A ano kvoli tomu ta ochrana nie je taka ako by si zrejme zelali.
Za druhe uceleovo to zuzujes na Udaje lenze sucastou tych bastionov keby si pozorne cital moje prispevky su aj ine lode. Jedna vrstva tej obrany su napr tie lode chraniace pristavy co tu omielas.
Dalsia vrstva su hladinove plavidla ktoe sa mozu odvazit dalej od pobrezia ako napr tie Udaje ci Peter Velky ktory napr zabezpeci ze Orion Si neskrtne v kruhu o 300 km. A budes velmi prekvapeny ta platforma je pohybliva.
A tu uz budem vulgarny. Si prijebnay, alebo si X-ty krat nezachytil, ze obranu SSBN v oblastiach pod ladom ma na starosti dalsia vrstva a to RUSKE UTOCNE PONORKY?
Si fakt tak blby, ze si neuvedomujes, ze ta Ruska ponorka sa pod lad neteleportuje, ale musi tam preplavat X km kde maju sancu prave protiponorkove lietadla a hladinove lode?
Btw 955A pozuiva ten isty zaklad reaktora OK-650 ako 955, zmena v pohone je to som nikdy nerozporoval.
A ano sovieti mali viac lodi. Ale znovu ako tie Udolaje mali nahanat za Sovietskych cias americke ponorky pod ladom? Tam plavali ruske SSBN. Takze Sovieti boli blby ked stavali tie lode na ochranu bastionov?
A tie tvoje operacie s aktualnymi cislami. Si trapny. Opakovane hovorim, ze maju lodi malo a ich prinos za sucasneho stavu je maly. Koniec koncov po pade ZSSR im trvalo 17 rokov kym dostavali prvu SSBN a hladinove lode su na konci ich priorit v namornictve. Nie ze by ich nechceli a nepotrebovali na strazenie v severnych vodach tak ako to mali za ZSSR len si cih zatial nemozu dovolit to je vsetko.
Vies ja som ti nikdy netvrdil, ze ta sucasna ruska hladinova sila nieco zasadne zmoze. Len som tvrdil, ze ta taktika je stale platna a realizuju ju ako mozu s tym ze priority su jasne a hladinove lode to nie su,
Uz tu s tebou fakt koncim. Opakovat sa stale dokola a pretoze si tak retardovany, ze nedokazes pochopit jednoduchu vetu na to nemam nervy.Skrýt celý příspěvekGlobeElement s tou teplotou v 100m si si isty? nechce sa mi to dohladavat A ano, ak by sa nechladil reaktor okolitou vodou tak uvaris posadku. A ano tepelna stopa ako prasa ...Zobrazit celý příspěvek
GlobeElement
s tou teplotou v 100m si si isty? nechce sa mi to dohladavat
A ano, ak by sa nechladil reaktor okolitou vodou tak uvaris posadku. A ano tepelna stopa ako prasa to je. Uz tu bolo v diskusii spominane ze tepelne senzory dokazu tuto stopu vo vode ako ta ohriata stupa na povrch odhlait az do hlbky ponoru 300 mSkrýt celý příspěvekSlavoslav. znovu, 6 protiponorkových plavidel (takže reálně v jednu chvíli nasaditelné 2-3) na ploše kolem 5 milionů kilometrů čtverečních vám NIJAK nezvyšuje bezpečnost ponorek, ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav.
znovu, 6 protiponorkových plavidel (takže reálně v jednu chvíli nasaditelné 2-3) na ploše kolem 5 milionů kilometrů čtverečních vám NIJAK nezvyšuje bezpečnost ponorek, které JSOU JINDE.
Máte jednu loď na cca 2 miliony km čtverečních. O kolik % či promile zvýší šance ponorky v docela jiné oblasti, na přežití?
neudělají tyto síly náhodou daleko lépe, když se budou snažit svým ponorkám zvýšit šanci na nepozorované vyplutí?
Znovu vás žádám o uvedení, jaký systém ruské PVO má dostřel přes 700 km (psal jste o krytí vzdušného prostoru bastionu pomocí PVO). Znovu vás žádám, o popis mechanismu, jak Il-38 či Berijev 50 najde a napadne Virginii pod 2m ledu. Jak k ní vůbec dostane PP torpédo.
Je mi celkem jedno o čem psal cernakus. nevšiml jsem si, že byste ho nějak adoroval. Vím celkem jistě, že není známo nic o tom, že by Borej měl problémy pohybovat se mimo arktické vody. Buďto sem dejte link, nebo přiznejte, že lžete jak když tiskne.
Kdybyste věděl o Borejovi trochu víc, než co vám pošeptala vaše ovce v salaši, tak byste věděl, že Borej:
1.) má pump-jet a ne šroub
2.) má podle verze dva naprosto rozdílné systémy pohonu. Jiné reaktory, turbíny, chlazení (nápověda pro čobola: 955 vs. 955A)
3.) Ani u jednoho není nikde uvedeno, že má problém mimo arktické vody.
Já jsem blbý jako tágo? Hele, tak nám popište, jak ruské Udaloje nahánějí Virginie v Baffinově a Lincolnově moři. Jestli vám to nedošlo, tak US ponorky se pod severní led snadno dostanou, aniž by jim v tom mohl někdo zabránit. Opět doporučuji podívat se na mapu.
Aha, takže SOSUS v GIUKu a celé NATO opakovaně nechytne starší sovětskou stíhací ponorku, ale 1-2 Udaloje chytnou novou Virginii. To je gól roku.
Uvědomujete si, že nejen díky SOSUSu US ponorka přesně ví, kde ten Udaloj je a obloukem se mu vyhne? Vždy ho uslyší na větší vzdálenost, než on ji, nemluvě o SOSUS. Přečtěte si něco o hydrodynamice a hydroakustice.
Jestli má něco šanci komplikovat Virginiím život, tak jsou to ruské stíhací ponorky. Rozhodně ne jeden Udaloj na 2 miliony km čtverečních.
Sověti jednak měli podstatně víc lodí ve službě, za druhé měli hlučnější ponorky s horšími sonary a za třetí jim nic moc jiného nezbývalo.
Než začnete psát, podívejte se sakra na mapu polárních oblastí, ať zase nepíšete své nekonečné blbosti a pak si přečtěte něco o Borejovi, abyste nepsal o jeho šroubech a o tom, že má Borej vždy stejný reaktor a stejné chlazení. Je hezké, jak urážíte, že nevím nic o technické věci a pak ze sebe uděláte totálního trotla, když píšete o šroubech Borejů. Mimochodem mrkněte se na obrázky obou verzí Boreje. Má i jinak vývody chlazení reaktorů.
Tak ještě jednou: odkaz na to, že Borej nemůže mimo arktické vody.Skrýt celý příspěvekfenri: Ještě že jsou ty Ruské ponorky tak dobré, protože si dělám vážné starosti z většího nasazení jejich hladinových plavidel. Způsobilo by to totiž vážný nedostatek stěračů ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Ještě že jsou ty Ruské ponorky tak dobré, protože si dělám vážné starosti z většího nasazení jejich hladinových plavidel. Způsobilo by to totiž vážný nedostatek stěračů na jejich domácím trhu... (čas 0:46) https://www.youtube.com/watch?... ...
A tady jedno další krásné video, které přidávám jen z nostalgie, zamáčknul jsem slzu, prostě jedno oko nemůže smíchy zůstat suché... https://www.youtube.com/watch?... vidíte tu přeplněnou palubu leteckou tecghnikou? Prostě kde se hrabou Americké LL že ??! :D
Slavoslave to je pro tebe... Abych nasměřoval diskuzi k tomu tématu LL ;o)Skrýt celý příspěvekSlavoslav - tedy, ne že bych se chtěl hádat o chlazení reaktoru jaderných ponorek, ale teplota mořské vody je už od hloubky cca 100 metrů na celé planetě stejná a to asi 4 stupně ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav - tedy, ne že bych se chtěl hádat o chlazení reaktoru jaderných ponorek, ale teplota mořské vody je už od hloubky cca 100 metrů na celé planetě stejná a to asi 4 stupně Celsia.
Navíc, nevěřím, že by se jakýmkoliv způsobem ochlazovala ponorka pomocí okolní vody - to by byla tepelná stopa jako prase.Skrýt celý příspěvekFenri ale kdeze potrebuju. len to zvysuje ich sance na prezitie a bola/je to taktika Ruskej floty. Akurat teraz ma obmedzene moznosti. Len ferni je trosku tazsie chapajuci no ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
ale kdeze potrebuju. len to zvysuje ich sance na prezitie a bola/je to taktika Ruskej floty. Akurat teraz ma obmedzene moznosti. Len ferni je trosku tazsie chapajuci
no cernakus tu pisal o problemoch ked mas lod stavanu na studene vody a posles ich do teplych (chladenie, sekundarny okruh atd). samozrejme nespomenul slovko Borej a tak to fenri nepochopil i ked to bolo pisane cesky. Ked to tu Cernakus napisal doslovne s odvolavkou na Boreja tak to najskor prehliadala a ked som ho upozornil tak to ignoruje.
btw, je uplne jedno o aku verziu ide. Keby fenri trochu chapal technicku stranku veci zistil by, ze sa nebavime o skutke ci inom ysteme tlaciacom lod dopredu, ale o chladeni reaktoru ktory je rovnaky v oboch pripadoch
a keby fenri nebol blby ako tago a precital si pozorne moj druhy dnesny prispevok prisiel by na to ako. Bolo to tam napisane ako pre blbeho. Nim menovane prostriedky samozrejme nebudu posobit v mieste kde je 2m lad ale napr na trasach ktorymi sa tam tie ponorky dostavaju. Pod ladom ich ulohy prevezmu co ja viem. Skusme sa zamysliet ruske utocne ponorky? Dufam, ze si to fenri precita a dokaze to pochopit aby sme tu nemuseli citat opakovane dristy o Udolajoch a 2 m lade. Ibaze by nam Fenri tvrdil, ze Sovieti boli blby ako taga a stavali tie udolaje zbytocne kedze uz Akuly sa schovavali pod ten lad v dobe ked ako aj sam ferni priznava tie bastiony uz boli a stavali sa pre ne tie udolaje
tak co fenri. boli Sovieti blby? prides s dalsim coming outom ako ked si tu tvrdil, ze USA vycistia bez problemov Rusom Barentosvo a Ochotske more a Rusko s tym nic nespravi?
Isteze fenri, z casu na cas nieco prenikne a preto ferni ako skuseny taktik bude posielat tie najcennejsie stroje do takehoto rizika. ved preco by zbran posledneho sudu nemala opakovane prekonavat riskantnu trasu cez najstrazenejsiu branu protivnika ked moze operovat pod akou takou ochranou vlastnej floty pod ladom. Teba je tu skodaSkrýt celý příspěvekSlavoslav: aha, takže podle vás SSBN ponorky vyžadují velké krytí hladinovými silami, které kryjí asi 5-10 (budu nesmírně přehánět ve váš prospěch) plochy toho vašeho bastionu a ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav:
aha, takže podle vás SSBN ponorky vyžadují velké krytí hladinovými silami, které kryjí asi 5-10 (budu nesmírně přehánět ve váš prospěch) plochy toho vašeho bastionu a navíc ho kryjí v místech, kde ty ponorky ani nejsou (bo Udaloj si se 2m ledu neporadí).
A nadto to kryjí přístup jen v jednom z míst, kudy se tam mohou americké útočné ponorky dostat a tisíce kilometrů od ztrápených Udalojů likvidovat SSBN ponorky (za aplikace vašeho předpokladu, že tyto jsou slepé, hlučné a bezzubé).
Co jsem nechápal s teplými vodami, Podělte se s námi o zdroj, který hovoří o problémech Boreje s teplými vodami (a která verze?). Pak se budeme bavit dál.Zatím to beru jako vaši lež.
Ruská flota má na to přiměřeně střežit přístup k základnám svých ponorek a tím jim usnadňovat nepozorované vyplutí.
Po čtvrté se vás ptám, JAK KONKRÉTNĚ bude Udaloj či Gorškov honit amarické ponorky pod 2m ledu a jak konkrétně dokáže Il-38 detekovat Virginii pod ledem, řekněme v hloubce 200-400m a JAK konkrétně jí napadne?
Proboha, ty prostředky se pohybují každý doslova v jiném světě.
Staré ruské ponorky se na Baltu trajdají NATO a Švédům pod nosem a kdyby si neštrejchly o skálu, ani se o nich neví a vy tu halucinujete o tom, že mnohem modernější ponorky v cca 14 větší ploše, mnohem drsnější, budou stíhány 4mi převážně postaršími plavidly?
Ke GIUKu a SOSUSu:
http://www.armadninoviny.cz/us...
To byla útočná ponorka z 80tých let, nijak extrémně tichá.
A nebylo to jednou:
https://zpravy.idnes.cz/dve-ru...
Takže Akula se zjevně dokázala dostat přes GIUK a SOSUS, ale podle vás o více než generaci novější a na tichost více zaměřený Borej to nedokáže.
Mimochodem nevařily se ty Akuly v Mexickém zálivu?
GIUK a Norské moře jsou pravděpodobně vůbec nejsledovanější a nejhlídanější oblasti světa, z pohledu detekce ponorek. Pokud se přes ně opakovaně dostává 971, tak Borej to dá tím spíš a všude jinde po svět se mu bude dýchat podstatně volněji. Stejně tak se mu dýchá volněji pod ledem, když mu nad hlavou nedělá kravál Gríša nebo Udaloj. Ty fakt starají jen o přístupové cesty k přístavů a ani tady bych je nepřeceňoval.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...