Jaderné ponorky finančně vyčerpávají ruské ozbrojené síly

-
10. 11. 2018
-
228 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruský autor Maxim Klimov v článku Na co se ptát „Jaseňa“: Jaderné ponorky drží flotilu na přídělech na webu Vojensko-průmyslový kurýr kritizuje objem prostředků plynoucí do stavby ruských jaderných ponorek. Podle Klimova se kvůli jaderným ponorkám nedostává peněz na stavbu hladinových plavidel nebo námořních letadel. Klimov je však za svůj článek kritizován.
Klimov hned z kraje začal s kritikou „megaprojektu“ jaderných ponorek třídy Borej (Projekt 955) a z ponorek odpalovaných balistických střel RSM-56 Bulava.
Dle Klimova uběhlo šest let od ukončení státních zkoušek první ponorky K-535 Jurij Dolgorukij a tři roky od převelení první ponorky K-550 Alexandr Něvskij k Tichomořské flotile. Ponorka Jurij Dolgorukij slouží v Severní flotile, u Tichomořské flotily najdeme ještě třetí ponorku K-551 Vladimir Monomach.
Prozatím ale nebyly provedeny v Tichém oceánu zkušební odpaly střel Bulava z ponorek K-550 a K-551 a podle Klimova ponorka Jurij Dolgorukij nenese žádný bojový náklad (torpéda, střely) ‒ slouží pouze jako základna pro testování střel Bulava.
Co se týče finančních nákladů, tak přesná aktuální cena projektů Borej a Bulava není známa. První ponorka K-535 Jurij Dolgorukij měla stát 713 milionů dolarů. Jde však o údaj z roku 2010 a také podle tehdejšího kurzu rubl / dolar. Každopádně vývoj a stavba osmi ponorek Borej (četně provozní infrastruktury), včetně vývoje a výroby střel Bulava bude stát ruské ministerstvo obrany minimálně 10 miliard dolarů. Další stovky milionů dolarů námořnictvo zaplatí za provoz a údržbu ponorek, včetně ostrých testů střel Bulava, po celou dobu životnosti.
Dle Klimova skutečný jaderný raketový arzenál ruského námořnictva stále tvoří flotila starších ponorek Projekt 667BDR (jedna ponorka) a novější Projekt 667BDRM (šest ponorek) postavených v 70. a 80. letech minulého století.
Ruský autor ale neodmítá námořní složku ruské jaderné triády, protože všechny tři složky (pozemní, letecká, námořní) navzájem překrývají nevýhody těch dalších. V případě jaderných ponorek navíc údajně stačí k zajištění adekvátní jaderné odvety jediná nezjištěná ponorka s plným bojovým nákladem. Ostatně ponorky třídy Borej mají 16 střel Bulava, každou se šesti až deseti nezávisle naváděnými jadernými hlavicemi (MIRV).
K tomu je ale nutné mít ve výzbroji minimálně několik plavidel, aby byla zajištěná jak trvalá přítomnost na moři, tak přežití aspoň jediné ponorky před prostředky protiponorkového boje nepřítele. „Vzhledem k tomu, že základem strategického zastrašování není dolet nebo množství hlavic na raketách, ale nevyhnutelnost odvetného úderu, základem je bojová stálost námořních strategických jaderných sil,“ píše Klimov.
Testovací odpal střel Bulava z ponorky K-535 Jurij Dolgorukij.
Stejný problém je podle autora u ponorkových střel s plochou dráhou letu a jejich nosičů, tedy útočných ponorek s jaderným pohonem. Rusko rezignovalo (Klimov doslova píše o neúspěchu) z modernizace útočných ponorek třetí generace (Ščuka, Antěj) a dalo přednost stavbě ponorek čtvrté generace třídy Jaseň (Projekt 885), resp. nejnovější Jaseň-M (Projekt 855M). Ponorky třídy Jaseň-M mají postupně ve výzbroji nahradit ponorky třídy Ščuka (v kódu NATO Oscar II) a Antěj (Akula).
První ponorka K-560 Severodvinsk vstoupila do služby v roce 2014 a námořní testy druhé (výrazně konstrukčně modernizované) ponorky K-561 Kazaň skončí letos. Ponorky třídy Jaseň nesou bojový náklad v podobě 32 ks střel s plochou dráhou letu Oniks nebo až 40 střel Kalibr či Ch-101.
Klimov ale třídu Jaseň kritizuje. Údajně pro tuto ponorku neexistuje dostatek střel, ponorky jsou příliš drahé a údajně příliš hlučné. „Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vytvoření efektivního systému nejaderného odstrašování založeného na jaderných ponorkách Projektu 885M je daleko za hospodářskými možnostmi státu,“ upozorňuje Klimov s tím, že hlavní problém je velká hlučnost ponorek třídy Jaseň.
Podle přiloženého grafu (viz níže), na který se odvolává Klimov, nejnovější ponorky čtvrté generace (Jaseň) jsou minimálně o deset decibelů hlučnější než americké ponorky třídy Seawolf a Virginia.
Graf však neukazuje konkrétní hlučnost jednotlivých ponorek (což je tajná informace), ale pouze trend snižování hlučnosti ponorek a porovnání hlučnosti sovětských / ruských a amerických plavidel. Graf je dílem rozvědky amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) a původně sloužil k lobbování pro pokračování stavby jaderných ponorek třídy Seawolf.
Graf: Porovnání hlučnosti sovětských, ruských a amerických ponorek; větší foto / Vojtek S, CC BY 3.0
Ponorky třídy Jaseň jsou jediné, který si zachovaly klasický zadní lodní šroub, všechny ostatní moderní ponorky používají vodní trysky (pump-jet). Podle ruského autora bylo důvodem použití šroubu udržení nízké hladiny zvuku při plavbě do 20 uzlů. „Ale jak ukazuje výzkum, při stejné hladině hluku je rychlost ponorek třídy Virginia a Seawolf mnohem vyšší, než u ponorek Severodvinsk a Kazaň. A to je velmi vážná taktická vada, jejíž dopady si plně neuvědomujeme,“ říká Klimov.
Ruský autor také upozorňuje na nové způsoby detekce ponorek. Podle jeho informací ruští námořní důstojníci ze Severomorsku sledovali let amerického protiponorkového letadla P-3 Orion a následně porovnali trasu letadla s polohami ruských ponorek.
„Všech deset obratů na jeho trase [Orionu - pozn. red.] přesně kopírovalo polohu našich ponorek. Ve skutečnosti je ani nehledal, ale letěl na jistotu. Orion letěl přesně na naši jadernou ponorku bez jakéhokoliv křižování, shodil průzkumnou bóji a přesunul se k další ponorce,“ píše Klimov.
Ruský autor dále varuje, že rozsah hrozby v podobě západních protiponorkových letadel Rusko podceňuje, protože samotné ruské protiponorkové letectvo je „katastrofálně za zahraniční úrovni.“ Nejnovější ruský protiponorkový letoun Il-38N Novella má být údajně až čtyřikrát schopnější než původní stroj Il-38. „Problém ale je v tom, že schopnost Il-38 bojovat proti tichým ponorkám je prakticky nulová,“ píše ruský autor.
Podle Klimova si prostě Rusko nemůže dovolit investovat velký objem peněz do „bojových systémů s pochybnou účinností“ a zejména tím snížit objem finanční prostředků směřujících do výcviku, technologického rozvoje a přezbrojení pozemních sil, kde stále panuje „obtížná situace s bojovým vybavením.“ V námořnictvu zase důraz na ponorky neumožňuje více investovat do stavby hladinových plavidel nebo investovat do rozvoje flotily námořních letadel.
Dokument o nejnovější ponorce Jaseň-M.
Cena ponorky Severodvinsk (Projekt 885) měla podle informací tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova z roku 2011 stát 47 miliard rublů (jedna miliarda dolarů v cenách z roku 2011). Stavba výrazně přepracované ponorky Kazaň (Projekt 885M, Jaseň-M) měla stát 112 miliardy rublů (3,5 miliardy dolarů v roce 2011). Opět není jasné, jaké jsou skutečné a finální náklady.
Ve stejném roce 2011 moskevský think-tank CAST (Centrum pro analýzu strategií a technologií) uvedl, že jedna fregata třídy Admirál Gorškov má stát 18 miliardy rublů. Uvedené ceny ponorek a fregat jsou přinejlepším přibližné, protože aktuální oficiální ceny nejsou veřejně známy. Dá se ale říci, že místo dvou ponorek třídy Jaseň / Jaseň-M mohlo ruské námořnictvo získat minimálně osm fregat třídy Admirál Gorškov, resp. ještě více, protože provozní náklady fregat proti jaderným ponorkám budou nepochybně výrazně menší.
Další otázkou je tempo výstavby ponorek třídy Jaseň-M. Pokud pomineme nejstarší plavidlo Severodvinsk (stavěné od roku 1993) třídy Jaseň, tak loděnice Sevmaš zatím opustila jediná ponorka Kazaň třídy Jaseň-M. Dalších pět ponorek třídy Jaseň-M má následovat každý rok až do roku 2023.
Americké námořnictvo ale již provozuje tři útočné ponorky Seawolf a 16 útočných ponorek třídy Virginia. Dalších devět lodí je ve výstavbě a poté se počítá se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033.
„Abychom vyřešili kritické problémy ponorkových sil námořnictva je nezbytné především provést speciální testovací a výzkumné cvičení [pro zjištění skutečné bojové hodnoty ruských ponorek ‒ pozn. red.]. Dokud nebudou dokončeny, výstavba nových jaderných ponorek by měla být výrazně snížená, a to ve prospěch přesunu omezených finančních prostředků k mnohem důležitějším a kritičtějším obraným programům ‒ povrchovým lodím a letectví,“ píše na konci svého článku Klimov.
Ruský autor ale také dříve v článku naznačuje (v souvislosti s ruskými protitorpédovými systémy Vist a Udar), že námořnictvo podobné hloubkové testování odmítá, protože by se tím odhalila skutečná (pro námořnictvo nepříjemná) bojová hodnota jednotlivých ponorkových systémů.
Ruská ponorková flotila (duben 2018); větší foto / Naval Analyses
Co se týče kritiky autora, ta se objevila například v diskuzi na Russian Defense Policy. Kritici především zpochybňují znalost autora o skutečné hlučnosti ruských a amerických jaderných ponorek (údaj o deseti decibelech), protože hlučnost ponorek je přísně střeženým tajemstvím.
Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman, kterého v článcích na Armádních novinách často citujeme, si s autorem nebral servítky: „Autor je známý cvok. Všechny jeho články jsou nějaký druh pomsty proti ruskému námořnictvu. Jedná se obvykle z 80 % o nesmysly.“
Stejně tak byl autor napaden pod originálním článkem na VPK. Podle jednoho kritika byl autor vyhozen z armády a nemůže mít přístup k utajovaným informacím, jako jsou například informace o letu amerického letounu Orion.
Každopádně samotný článek je v ruském vojenském tisku unikátní v tom smyslu, že si dovolil zapochybovat o kvalitě ruských jaderných ponorek, které mají pověst „mytologických” zbraní překonávající jakoukoliv konkurenci a tedy i zbraní, u kterých se nezpochybňují finační náklady.
Jedno je však jisté ‒ ruské námořnictvo bylo vždy „ruské ponorkové námořnictvo“ a nedá se očekávat změna v budoucnu. A už vůbec se nedá očekávat, že ruská vojensko-politická komunita kolem jaderných ponorek, s nepochybně značným lobbistickým vlivem, se dobrovolně vzdá přidělených peněz (tedy své moci, vlivu).
Navíc úkoly ruského námořnictva jsou zcela jiné než amerického. Zatímco hlavním úkolem amerického námořnictva je kontrola Atlantského a Tichého oceánu, tedy výsostného ekonomického a obranného prostoru Spojených států, hlavním úkolem ruského námořnictva je boj proti americkému námořnictvu (především v Norském a Barentsově moři a na spojnici USA-Evropa) a zajištění odvetného jaderného úderu, případně odpalování střel s plochou dráhou letu na pozemní cíle.
Zdroj: VPK, Russia Defence Policy, Naval Analyses
Související články
Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS
Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...
-
20.08.2018
-
54 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?
Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...
-
05.10.2018
-
78 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi
Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...
-
20.10.2018
-
49 komentářů
-
Jan Grohmann
Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50
V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...
-
31.10.2018
-
354 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Czertik: -aha, takže vy jste předpokládal nesmysl, vyšel jste ze stránek, které nedávají přehled o aktuálních silách SF (řeší jen zařazení do služby, ne už co bylo převedeno, ...Zobrazit celý příspěvek
Czertik:
-aha, takže vy jste předpokládal nesmysl, vyšel jste ze stránek, které nedávají přehled o aktuálních silách SF (řeší jen zařazení do služby, ne už co bylo převedeno, odepsáno, zničeno, vyřazeno, převedeno do rezerv...), ale je to vlastně chyba okolí a vašich oponentů, že jste si myslel kraviny, když jste konstruoval svoje teze. To je dobré.
Prostě jste věděl kulový a o to jste byl sebejistější a za to, jste si myslel nesmysly mohou oponenti.
A mimochodem těžce se pletete i s těmi protiponorkovými loděmi.
Protiponorková loď bez vrtulníku ANI NÁHODOU nedokáže pročesat takovou plochu, jako útočná ponorka. Ona dolů moc nevidí a k tomu je a vždy bude zásadně hlučnější, než loď, kterou hledá.
A ani loď s vrtulníkem není zdaleka tak efektivní, protože ten vrtulník nemůže mít 24 hodin ve vzduchu a nemá nekonečný počet bójí. Útočná ponorka je neporovnatelně tišší než loď, pohybuje se přímo v "lovném revíru" a poslouchá neustále.
Vaší poslední otázce nerozumím, resp. nevím k čemu se vztahuje.Skrýt celý příspěvekfenri ale ja som ti odpovedal, lenze ono to bude ako s tym pohonom v teplych vodach. Citas, ale nechapes co ti druha strana skusa povedat a potom verklikujes stale tie iste ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
ale ja som ti odpovedal, lenze ono to bude ako s tym pohonom v teplych vodach. Citas, ale nechapes co ti druha strana skusa povedat a potom verklikujes stale tie iste otazky ignorujuc odpovede mysliac si ako brilantne argumentujes.
Nijak, tych 5 lodi ju 100% neustrazi a pisal som to aj dnes v osobitnom prispevku. Ale i ked len o mizive percento stale zvysi v pripade konfliktu sancu na prezitie tych SSBN ako jedna zo zloziek podielajucich sa na ich ochrane.
Ak nesuhlasi tak znovu zopakujem moju otazku ktoru si zabudol zodpovedat:
To ze je ruska flota teraz slabsia a ich prieskumne lietadla zastarane ma znamenat, ze ma rezignovat na akekolvek pokusy o zachytenie americkych lodi ci ponoriek?
Kde ma Ruska SSBN vacsiu sancu. Vo vodach kde je aspon ciastocna pritomnost inych Ruskych prostriedkov vratane tych 5 lodi, alebo tam kde ziadne nie su a musi tam prenikat cez strazenu branu? Ano Ruske namornictvo v momentalnom stave nedokaze tuto ulohu plnit uspokojivo a co ako? To je sposobene ekonomikou, nie zmenou taktiky ci strategie a to nedokazes pochopit.
btw aka je vlastne podla teba uloha novodobej Ruskej floty? Myslim tej oceanskej nie pobreznej? Myslis, ze je zasadne ina od tej budovanej za cias ZSSR a to chranit severne oblasti prave kvoli pritomnosti vlastnych SSBN kedze po vyplavani na siri ocean by dostala na budku od zvazov LL?Skrýt celý příspěvekfenri napis kde ja sem presne psal ze chci aby rusaci hlidali plochu 6 francii ? a co rikas na tenhlke web - ma dobry informace nebo ne ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
napis kde ja sem presne psal ze chci aby rusaci hlidali plochu 6 francii ?
a co rikas na tenhlke web - ma dobry informace nebo ne ?
http://russianships.info/eng/t...
i kdyz ano, uznavam svou chybu, ze kdyz sem ho predtim studoval, tak sem ho bezne prolit a dival se pis na pocet typu a pocty lodi (vcetne celkoveho poctu), skutecne sem nepredpokladal,po tech neustalych odach na suli ruska a jeho namornictva od rusofilu, ze z celkove zajimaho poctu 216 hladinovych plavidel, bude prakticky vic nez polovina jen poter neschopny cehokoliv vetsiho nez pobrezniho nasazeni.
A k tem tvojim otazkam
1 ty utocne ponorky maji smysl jen tam, kde nejdou nasadit hladinove lode, protoze vzdy bude platit ze protiponorkova lod vzdy dokaze rychleji, lepe a levneji (i bez vrtulniku) procesat ocean nez ponorka.
2. hmmm. a v cem se tim prisupem lidi od amickych ci jakychkoliv jinych ?Skrýt celý příspěvekJirosi: ty zjevně neuvažuješ v intencích rozlohy Ruska :-) protože takovouto blbost nemůžeš napsat. Mimochodem ruské strategické síly (pozemní) mají 60 000 lidí (3 armády). To asi ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: ty zjevně neuvažuješ v intencích rozlohy Ruska :-) protože takovouto blbost nemůžeš napsat. Mimochodem ruské strategické síly (pozemní) mají 60 000 lidí (3 armády). To asi nebude náhoda.Skrýt celý příspěvek
Slavo, ne stále jste neodpověděl, jak 4-6 lodí (bez ohledu na provozuschopnost) ohlídá cca 5 milionů kilometrů čtverečních. Připomínám, že debata vznikla nad tím, že SSBN ponorky ...Zobrazit celý příspěvek
Slavo, ne stále jste neodpověděl, jak 4-6 lodí (bez ohledu na provozuschopnost) ohlídá cca 5 milionů kilometrů čtverečních.
Připomínám, že debata vznikla nad tím, že SSBN ponorky vyčerpávají loďstvo tím, že potřebují mohutné krytí hladinovými silami.
Mimochodem je legrační, že i bráněný svaz americké LL byl "potopen" Gotlandem a starou Rubiskou. A to se vsadím, že nejnovější ruské ponorky Rubis překonávají a Gotlandu se minimálně vyrovnají. když svaz kolem CVN nebyl schopen najít ponorku, která po něm šla a byla na dostřel, jak podle vás bude jeden starý Udaloj hledat Virginii, která se mu bude tiše vyhýbat?
Pořád se tu pasujete na znalce, tak to popište.
Ve skutečnosti nedokáže SF pro SSBN ponorky udělat nic víc, než jim poskytnou relativně chráněný prostor před základnami. A celkem bych věřil, že víc nepotřebují.Skrýt celý příspěvekfenri Datum: 14.11.2018 Čas: 08:09 skus pozriet kto co vtedy napisal a btw ty si tam posielal aj predchadzajuce verzie ruskych SSBN na zvysok som ti uz odpovedal v ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Datum: 14.11.2018
Čas: 08:09
skus pozriet kto co vtedy napisal
a btw ty si tam posielal aj predchadzajuce verzie ruskych SSBN
na zvysok som ti uz odpovedal v predchadzajucich prispevkoch tak skus citat pomaly a opakovat proces kym nedojde k pochopeniu odpovedi :)Skrýt celý příspěvekJeště Slavoslav a Borej: ne, Čerňakus zcela jistě nepsal o tom, že Boreje mají problém v teplých mořích. To jen zase prudíte na serveru, jehož řeči nerozumíte. O schopnostech ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě Slavoslav a Borej: ne, Čerňakus zcela jistě nepsal o tom, že Boreje mají problém v teplých mořích. To jen zase prudíte na serveru, jehož řeči nerozumíte. O schopnostech pohonu Boreje nevíme za A nic a za B Boreje mají dva ZCELA rozdílné druhy pohonu, podle verze. Ale to přední světový znalec bastionů jistě ví.
Mimochodem joudo, je sranda, že v linku, co jste sem dal se píše, že se v akademických sférách, či v akademické rovině opět začíná mluvit o bastionech. to jaksi není to, co tvrdíte, že článek říká. Tedy že dnes bastiony existují. A pokud, tak jsou chráněny loděmi, které jsou dávno ve šrotu a ty bastiony existují jen na papíře.
Czertik:
-pořád to opakuji, protože to pořád dokola odmítáte pochopit. jste to vy, kdo stále zvedá otázku toho, proč Borej a ne Topol-M. Když to nestačí vystačí vysvětlit 3x, udělám to počtvrté. Holt smysl mají oba systémy.
-nebyl by to revenge kill, ale přežití. Když ponorka dostane zásah, už se nedá počítat s tím, že sejme útočníka. Tohle může fungovat na hladině, ale pod vodou je to v podstatě nereálné.
-popsáno v předchozím příspěvku. proti ponorkám mají zjevně daleko méně lodí, než si myslíte. Navíc zrovna mohutně posilují Černomořskou a Kaspickou flotu. Tam také mají bastion? Představa, že hladinové lodě jsou jen na tvorbu bastionů je poněkud úsměvná. Zkuste si najít něco o úloze vojenských námořnictev. uvidíte, že jejich úkoly se fakt neomezují na tvorbu bastionů.
-ano, nepsal jste nic o tom, jak by měly být nasazeny, protože podle vašeho scénáře prostě být nasazeny nemohou. Stále se vás pokouším dokopat k tomu, abyste popsal, jak lodě SF tvoří bastion na 4.9 mil. km2 a nějak to z vás neleze. Asi v hloubi duše cítíte, že to prostě NEJDE.
-s dovolením srovnání tanku s Topolem jste sem ráčil přitáhnout vy. Já pouze na vaší blbost reaguji. Tak se netvařte udiveně, proč to sem tahám.
A jasně, mám Topola zaparkovanýho někde v bažinách u Tunguzsky, v radiovém tichu a s hrozící jadernou válkou a EMPem mu valím a šroubuju hlavice. Bylo by po válce. Ano, jsou scénáře, kde toto fungovat bude (a proto mají ty topoly) a jsou situace, kdy to může jít rychle. proto mají SSBN a střely v silech.
1.) Rusové zcela jistě jsou srovnatelní s Japonci a zcela jistě řádově překonávají Číňany. 10x větší národ stále neumí okopírovat techniku, kterou Rusové už pomalu opouštějí (byť v bolestech). Číňané ani náhodou nestačí Rusům v Nobelovkách, patentech apod. per capita. A ono kdybychom z německých nositelů nobelovek škrtli Židy, tak ten poměr sice bude stále pro Němce, ale rozhodně srovnatelný. OK, škrtněme Židy u Ruysů a budou na tom také hůř. z toho plyne, že Nobelovka je cena víceméně Židovská a Izraelci jsou národ vyvolený (a navíc dělají nejhezčí tanky a mají nejhezčí vojačky) :-) Shalom Israel.
Rozdíl mezi vzhlížením a inspirací? O víkendu jsem se inspiroval při vaření falešné svíčkové z receptáře na webu. nevzhlížím k němu. Vzhlížení je nekritický, iracionální obdiv. V podstatě emoční záležitost. inspirace je racionální převzetí něčeho, či částí něčeho. mrzí mě, že neznáte češtinu.
2.) Chtěl jsem dokázat to, že melete nesmysly, což se stalo. prostě Čínský vývoz zbraní, přestože jsou dle vás leší než Rusové, je vedle Ruska malý a per capita doslova zanedbatelný. Vyváží maximálně železo, ale ne high-tech. hele, můžete se v tom rejpat jak v zaníceném prstu. Neoddiskutovatelným faktem je, že prostě Rusové na hlavu vyvážejí nesrovnatelně víc než Čína a že vyvážejí i víc, než USA. 10x větší Čína nevyváží ani polovinu toho, co Rusko.Skrýt celý příspěvekfenri stale mimo a stale nepochopil. Ale musim si odlozit tuto diskusiu ked zas bude tema o LL a budes hovorit ako nemaju sancu pri Ruskych brehov kym tu si z nich robil ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
stale mimo a stale nepochopil.
Ale musim si odlozit tuto diskusiu ked zas bude tema o LL a budes hovorit ako nemaju sancu pri Ruskych brehov kym tu si z nich robil ultimatnu zbran ktora bez problemov vycisti Ruske rybniky a ruska flota si ani neprdne :)
A precitaj si nieco od Cenrakusa. Sice ma tiez svoje chyby, ale ako diskutujuci je na tom x krat lepsie ako ty. Vedomostami i ochotou zmenit nazor ak sa mylilSkrýt celý příspěvekSlavo, můžete mi napsat, jaký ruský systém PVO má dosah přes 700 km? Jako oni jsou v tom dobří, ale 700 km (což je jen vzdálenost od severu koly po Špicberky) fakt neumí. Tak ...Zobrazit celý příspěvek
Slavo, můžete mi napsat, jaký ruský systém PVO má dosah přes 700 km? Jako oni jsou v tom dobří, ale 700 km (což je jen vzdálenost od severu koly po Špicberky) fakt neumí.
Tak přestaňte laskavě halucinovat o tom, jako to kryjí PVO.
I kdyby měli S-400 na každém mysu a ostrůvku v zájmové oblasti )jakože fakt nemají), tak pokryjí sotva 10% plochy toho, kde "parkují" ruské SSBN.
Děláte ze sebe znalce z wikipedie a přitom víte prdlajz, co tam mají za síly a jak to oblast vypadá.
Přestaňte halucinovat i o tom, jak jsou ponorky pod ledem chráněné loděmi Severního flotu. NEJSOU.Skrýt celý příspěvekFenri: O pohonu Borejů víme relativně dost. Jedná se o evoluční verzi pohonů z Akuly. Celá finta jaderných pohonů je v parovodním sekundárním okruhu. Ač se to bude zdát ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri:
O pohonu Borejů víme relativně dost. Jedná se o evoluční verzi pohonů z Akuly. Celá finta jaderných pohonů je v parovodním sekundárním okruhu. Ač se to bude zdát paradoxní, tak se musí tato soustava turbín, čerpadel, trubek a výměníků ladit na tzv. standardní teplotu vnějšího chladícího média (STC). To platí prakticky pro všechny parovodní systémy/stroje.
A protože se počítá primárne s tím, že Borej bude zalezlý někde pod arktickým ledovým příkrovem s teplotou okolní vody a tedy STC v rozmezí 0-4 stupně celsia, tak je na tuto teplotu naladěn pro dosahování nejvyšší efektivity. A právě v takové vodě může využít přirozené proudění chladícího média v sekundáru pro největší rozsah výkonů (rychlostí). Což se vylučuje s teplotami kolem rovníku, kde běžně dosahují 22-30 stupňů celoročně a i v hloubkách do 500 metrů neklesají pod 20 stupňů.
To dělá hlavně problém v chladiči, kdy natlakovaná pára není ochlazena na ideální teplotu a kondenzace v kondenzátoru pak trvá podstatně déle nebo hůře dokonce se tento natlakuje.
Ohio to má zase vice-versa. Je navržen pro mise v "bastionu" zvaném Sargasové moře, ve kterém je díky obrovské koncentraci života taktéž velký hluk (šum) a snadno se tam ponorky skryjí. Pokud by Ohio chtělo plout na sever pod Arktidu, tak by trpělo pro změnu předčasnou kondenzací natlakované páry již v chladiči což by mělo za následek nežádoucí vibrace až poškození tenkostěnných trubek chladiče.
V praxi to tedy neznamená, že by tam plout nemohly, ale nedosáhnou maximálních rychlostí a spektrum výkonů kdy lze použít pasivní chlazení je také výrazně užší až nepoužitelné. Přičemž pasivní chlazení je od dob Ohio (a Tajfunů na druhé straně) jeden z hlavních pilířů tichosti ponorky.
Ještě jedna zajímavost. Ruské ponorky trpí na poddimenzovanou klimatizaci. Vyjma třídy Oscar, všechny používají stejný typ už od dob Victora a zejména v létě nejsou schopny srazit vnitřní teplotu pod 25 stupňů na rovníku. Takže to bývá docela nepříjemná potírna. To mám tvrzeno od ruského ponorkáře, který se účastnil několika výpadů právě do amerického atlantského Bastionu.
Na druhou stranu, je obecně známý fakt, že američtí ponorkáři poznají, že je čeká mise v Arktidě, když nakládají nezvyklé množství teplých kombinéz, protože jejich ponorky pro změnu mají problém vyhřát všechny prostory ponorky v ledových vodách, přestože sedí zdánlivě na obřím zdroji tepla.
Je to paradox, ale na ponorkách se také šetří s hmotností a instalace zařízení, které by mělo zajišťovat komfort v nestandardních podmínkách se prostě neprovádí.Skrýt celý příspěvekSlavoslav: miluju joudy, kteří si přelouskají jeden článek na wiki, porozumí z něj tak polovině, nejsou schopní si dohledat, kam dál ten článek ukazuje a z toho mají pocit, že ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav:
miluju joudy, kteří si přelouskají jeden článek na wiki, porozumí z něj tak polovině, nejsou schopní si dohledat, kam dál ten článek ukazuje a z toho mají pocit, že jsou odborníci. O bastionech nevím možná ani hovno, ale to je furt 10x tolik, co víte vy.
O Borejeích jsem netvrdil, že patrolují v jižních mořích (víte vůbec, kolik jich mají Rusové v rutinním provozu a jak dlouho,?). Zatím jsou víceméně ve zkušebním provozu, testují se postupy, apod.
Ne, nechápu, jak může Udaloj někde mezi Murmanskem a Špicberkama (protože víc na sever se v žádném případě nedostane) ochránit Boreje, Deltu nebo Tajfuna pod ledem někde tři sta, kilometrů na sever od Severní země, když k němu z druhé strany od Jessupova mysu z Lincolnova moře frčí Virginie.
Proč to teda hloupému Fenrimu, co ví hovno, neřeknete? Můžete ušetřit všem spoustu dopisování, můžete se vyvarovbat čobolovských vulgarit a můžete mi to natřít. Jenže vy jednak nemáte tušení o geografii, druhak vaše znalosti končí jedním přelouskaným článkem na wiki, kterému nerozumíte a za třetí tušíte, že mu pomoct nemůže.
Za další můžete mi vysvětlit, jak si představujete, že těch pár málo lodí ohlídá celé Barentsovo, Bílé a Karské moře a další oblasti Severního ledového oceánu? Máte náznak představy, o jakých se bavíme rozlohách? Samozřejmě nemáte, hlavně že hážete vulgaritami.
Slavo+Czertik:
-pánové nechci se vás dotknout, ale tušíte vy vůbec, co má ve stavu Severní flot a čím může bránit oblast o ploše cca 4.9 milionu kilometrů čtverečních? Zahrnuji sem Barentsovo moře, Karské, Norské a Grónské (dle obrázku, který jste sem dali o umístění toho bastionu). to je oblast o ploše více než 6ti Francií.
Takže pro vaši představu, celý ten váš bastion, co nahání Virginie a chrání slepé, hluché a bezbranné ruské ponorky dřímající se svými SSBN někde nad Murmanskem zahrnuje:
1x jaderný křižník Petr Veliký - proti ponorkám na nic
1x křižník Slava - proti hladinovým cílům
4x Udaloj - ano, to je protiponorková loď schopná nasazení na otevřeném tvrdém moři. První zajímavá loď.
1x Saryč - PLO a PL loď, nic na ponorky
6x Gríša - ano, loď dlěaná na priponorkovou ochranu. Ale pouze pobřežní. Nemá ani vrtulník na vyhledávání a ničení ponorek. Loď na hlídání kolem přístavu či doprovod,
1x Stěreguščij - víceúčelovka, protiponorkově dobře použitelná. Sice korveta, ale přiznejme jí jisté schopnosti na otevřeném severním moři.
1x nově Gorškov, proti ponorkám OK
A to je vše. Samozřejmě Kuzněcov, výsadkové lodě, Nanušky.
Takže jak sami vidíte, na 4.9 milionu kilometrů čtverečních, kde to loděmi NATO celkem žije, mají v podstatě 4 čistokrevné, staré (ale většinou modernizované lodě), jeden podmíněn použitelný křižník a jednu moderní fregatu, podmíněně použitelnou, která ale stejně není dělaná na dlouhé patroly daleko od základny a její specializací protiponorkový boj není, i když ho asi zvládá slušně.
K tomu šest starých PP pobřežních lodí bez vrtulníků, co mají tak na to ohlídat vjezd do Severného a přistup k Bílému moři.
Takže jak radno zříti, na 4.9 mil. km čtverečných mají 4+3 lodě (ne nedávna 4+1). Při nasaditelnosti 50% měli tak dvě lodě na necelých 5 milionů kilometrů čtverečných.
Takže tomuhle říkáte ochrana?
není to spíš loďstvo na bránění přístavů a jejich okolí? Tohle maximálně poskytne ochranu ponorkám připlouvajícícm a odplouvajícím na/z základnu a může to tak plašit a rušit Virginie a LA na přístupových cestách k přístavům a zvedat šance vlastním ponorkám, že "číhačům" uniknou.
Není náhodou větší ochranou pro ruské ponorky to, že:
1.) Má Severní flot i stíhací ponorky, které mohou otravovat a napadat cizí ponorky?
2.) Že jejich SSBN ponorky budou co nejtišší, s našpicovanými ušima a ostrými drápky?Skrýt celý příspěvekfenri este jeden dodatok aby si sa tu netocil v bludnom kruhu: Bastion nie je oblast kde vsetko s hviezadmi a pruhmi pojde ku dnu a kde su Ruske SSBN chranene za ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
este jeden dodatok aby si sa tu netocil v bludnom kruhu:
Bastion nie je oblast kde vsetko s hviezadmi a pruhmi pojde ku dnu a kde su Ruske SSBN chranene za nepreniknutelnou barierou Ruskych hladinovych lodi
Bastion je oblast
- kde ma Ruska strana najlepsie sance udrzat svoje SSBN pri zivote.
- Je to miesto pri plavbe do ktoreho nemusia Ruske SSBN prekonavat jednu z najlepsie chranenych podmorskych tras.
- Miesto kde ma Ruska strana najlepsie situacne povedomie vdaka vlastnym senzorom ktore su v tej oblasti rozmiestnene.
- Miesto ktoreho pristupove trasy su monitorovane Ruskou stranou tak ako to je len mozne s ich prostriedkami.
- Miesto kde dokaze Ruska strana napr vdaka svojej PVO dalekeho dosahu najlepsie komplikovat pripadny namorny prieskum protivnika
- Miesto kde vdaka raketam dlheho dosahu sucasne so senozrovou sietou je pohyb protivnikovych hladinovych lodi rizikom
A ano, hladinove lode tvoria cast jeho ochrany. Ano aj ochrana pristavou a znemoznenie sledovania Ruskych SSBN hned od zaciatku tienom patri k vytvaraniu Bastionu. A ano ked bude na tom Ruske hladinove namornictvo lepsie jeho uloha sa zvysi. A ta tvoja argumentacia zastaranostou Ruskej techniky? To maju teraz akoze rezignovat na akukolvek obranu ci prieskum? Podla toho co pises ho robia absoutne zbytocne. Mal by si im poradit ako usetrit prostriedky.
Skus odpovedat. Kde ma Ruska SSBN lepsie sance? V takomto i ked nedostatocne chranenom priestore kde sa schova pod lad a v sirokom okoli patroluju Ruske utocne ponorky, alebo na sirom oceane kde musi prekonavat GIUK kde sa na nu mozu okamzite zavesit prostriedky protivnika a cez ktory sa bude musiet v pripade dlhsie trvajuceho konfliktu potencialne vracat na zakladnu po vycerpani zasob?Skrýt celý příspěvekfenri Cernakus pisal o sucasnych ruskych ponorkach do triedy Borej. Teda o tych o ktorych si tvrdil, ze bezne patroluju v juznych moriach. O bastionoch nevies ani hovno. ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Cernakus pisal o sucasnych ruskych ponorkach do triedy Borej. Teda o tych o ktorych si tvrdil, ze bezne patroluju v juznych moriach.
O bastionoch nevies ani hovno. Celu taktiku nasadenia Ruskych ponoriek zjavne studujes za pochodu a doteraz si o nej ani netusil a ministrov obrany ci vysokych dostojnikov NATO vydavas za obycajnych zapadnych novinarov.
A ak si stale este nepochopil ako mozu lode stovky km od ponorky prispievat k jej ochrane tak to mi je luto. Ja ti to uz jendoduchsie vysvetlit nedokazem takze pre mna prestava tato debata davat zmysel. Zjavne hra rolu tvoja jesitnost ked si vdaka svojej nevedomosti (to je v poriadku, nik nevie vsetko) zadrel blbost a teraz zarputilo budes obhajovat veci pri ktorych sam sebe zacinas protirecit. A hadzat hrach na stenu ja nemienimSkrýt celý příspěvekfenri - s tim, ze je tezsi najit ponorku pod vodou a ledem nez nakladak na povrchu se uz predtim soughlasil, nechapu proc to znova opakujes :) -to ze ma usi a zuby taky nijak ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
- s tim, ze je tezsi najit ponorku pod vodou a ledem nez nakladak na povrchu se uz predtim soughlasil, nechapu proc to znova opakujes :)
-to ze ma usi a zuby taky nijak nepopiram :) revenge kill neni preziti.
-ty ses expert na rusko namornictvo, to ty bys mel psat k cemu maji rusove veskere hladinove sily, vyjma tech co se podileji ma pobrezni strazi. Kdyz tle tebe bastion nepraktikuji a k doprovodu kuznice kdyz se vyda na vylet posilaji 2-3 bojove lodi.
Skutecne me rekni, na co maji zbytek ? Kdyz dle tebe potrebuji jen ponorky.
O tom, jak by mely byt nasezeny sem nic nepsal, a abych pouzil tvuj oblibeny vyraz " Zase a tradičně lžete a překrucujete."
- ano, skutecne chapu ze topol je vetsi nez tank a jedoduseji se hleda.
A proc myslis ze je problem v pripade nutnosti dovezt topolum hlavice na jejich stanoviste ?
Pokud to dle tebe problem neni, proc to vubec zminujes ?
1. ano, rusove , sou srovnatelni..s prumerem..ne se svetovou spickou jakou sou nemci, izraelci, amici, cinani, korejci, japonci. Tak to proste je.
A naklady skutecne resi jen ten, kdo nema dostatek penez.
Treba korejci davaji rocne pres 15 mld dolaru rocne na podporu a rozvoj vedy - kolik davaji rusove ?
A jaky je dle tebe obrovsky rozdil mezi vzhlizenim a inspiraci ?
2. A co si tou sumou chtel dokazat ? Ja sem se ptal na konkretni vyrobky a mimo ony 2 vyjmenovane staty.
Protoze za tech (priklad) 200 mil usd vyvozu zbrani se muze skyvat dodavka 60 motoru ktere si cinani neumi vyrobit sami + dalsi soucastky.
A o zadny uspech nepujde, protoze de fakto dodavaji jen nahradni dily na drive uzavrene kontrakty, a zadny novy neuzavrela.
A pak kdyz treba uzavrou kontrakt za 2 mil usd do thajska (dosad libovolny stat) tak to muze znit, jako ze nic neni, dokud si neuvedomis ze do toho regionu predtim nic za poslednich 20 let nedodavala a ta dodavka pechotniho vybaveni otevre dvere dalsim zakazkam.Skrýt celý příspěvekFenri: ". Proč děláte ponorky s neomezeným akčním rádiem a (skoro) neomezenou výdrží? " Protože jsme velmoc! I kdyby na chleba nebylo. Politika není o tom jak zajistit peníze nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: ". Proč děláte ponorky s neomezeným akčním rádiem a (skoro) neomezenou výdrží? "
Protože jsme velmoc! I kdyby na chleba nebylo. Politika není o tom jak zajistit peníze nebo prosperitu, ale o tom co národ chce, aby se politik udržel u koryta.
To jak moc to řeší USA bych vyhodnocoval z počtu a času plavidel USN trávících v těchto oblastech svoje dny na moři.Skrýt celý příspěvekRusko potřebuje plnohodnotnou jadernou triádu, aby zajistili nevyhnutelnost zničujícího odvetného úderu. Jako hodně věcí v Rusku, mají svou špičku, ale průměr je nižší, než by ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko potřebuje plnohodnotnou jadernou triádu, aby zajistili nevyhnutelnost zničujícího odvetného úderu. Jako hodně věcí v Rusku, mají svou špičku, ale průměr je nižší, než by chtěli.
Nepřeceňujte ale ani schopnosti námořnictva USA, už dávno to nejsou převážně běloští venkovští patriotičtí kluci ze středozápadu, kteří v tom vidí možnost uniknout chudobě. Hoši z armády jsou jako kněží, kdysi tam chodila elita, ale ta jde dneska dělat na burzu, sudovat právo, medicínu...jako kádry asi posbírá armáda?.Ale když je člověk efebofilní homosexuál, přistěhovalec, atd, tak tam jde.
Ty hory peněz se utratí za kurzy sociálních dovedností, boje za genderovou spravedlnost, hromady oblužných činností a za zbraně typu littoral combat ships, Zumwalty atd....ale hoši se pak nevyhnou nákladní lodi nebo tankeru.
Síla armády se pozná podel toho, jak bojuje...to co předvádí Afghánistánu je dost výmluvné.Skrýt celý příspěvekJirosi: proto se přístavy tak silně kryjí. Proč děláte ponorky s neomezeným akčním rádiem a (skoro) neomezenou výdrží? Aby seděli na rejdě nebo pár kilometrů od přístavu? Zkuste ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: proto se přístavy tak silně kryjí. Proč děláte ponorky s neomezeným akčním rádiem a (skoro) neomezenou výdrží? Aby seděli na rejdě nebo pár kilometrů od přístavu?
Zkuste už někdo odpovědět, jak aktuální síly Serverní floty zabrání (ztíží) přístup americkým lodím do toho vašeho bastionu, když ty lodě tam za:
a.) mohou připlout z míst, která lodě Severní floty nehlídají a protiponorková letadla tam nepřežijí pět minut, nehledě na fakt, že lovit Virginii pod ledem je pro Il-38 mírně řečeno "challenging"?
b.) zkusili jste si spočítat, s jakou hustotou obsadí lodě severní VMF Barentsovo a Karské moře i za situace, kdy vyplují úplně všechny a žádná nebude neplavbyschopná na údržbě? Fakt si myslíte, že nějaký Udaloj, ba i Gorškov detekuje Virginii na (řekněme) 500 km? A pod ledem?Skrýt celý příspěvekCzertik: -Jenže toho Boreje musíte najít. A to je, co do obtížnosti trochu jiný svět. Navíc i ten Borej má uši a zuby. -rusové mají hodně oceánských lodí? Tolik, aby odlovily ...Zobrazit celý příspěvek
Czertik:
-Jenže toho Boreje musíte najít. A to je, co do obtížnosti trochu jiný svět. Navíc i ten Borej má uši a zuby.
-rusové mají hodně oceánských lodí? Tolik, aby odlovily Virginie a Seawolfy plující z oblastí, které jsou naprosto mimo jejich dosah? Znovu, jak jim ublíží, když jsou ty nepřátelské ponorky stovky kilometrů od nich a pod ledem? Nemají šanci se o nich dovědět.
5.) kde píši, že to nemá ŽÁDNÝ účinek? Zase a tradičně lžete a překrucujete. Píši jen, že ponorka pod X metrů tlustým ledem a pár set metry vody se hledá hůř, než hóódně velký náklaďák na ceste či v jejím okolí.
Chápete rozdíl mezi Topol-M a Téčkem? Viděl jste ty stroje někdy a tušíte, jak fungují? To je jak s dítětem.
Mimochodem řekl bych, že v běžné službě Topoly vůbec nevozí hlavice. Ty jsou v sakra dobře střežených skladech a nahazují se až když to houstne.
1.) jsou srovnatelně úspěšní, jako kdokoliv jiný, (kromě extrémů jako Izraelci). Jenže toho dosahují za zlomek nákladů. Kde píši o vzhlížení, vy prolhaný hňupe? Píši o inspiraci. To je dost rozdíl. Myslím, že to chápete i vy, ale lžete a překrucujete úmyslně a po zralé úvaze.
2.) Jasně joudo. Ruské zbraně nikdo nekupuje a proto vývoz zbraní 140 mil. národa tvoří 22% světového vývozu zbraní. Na hlavu toho vyvezou Rusové víc, než USA. Ale nikdo to nechce :-)Skrýt celý příspěvekFenri: A jaký význam, má potápět ponorky na moři. Když stačí odpálit ty co mají zakotvené v přístavu a je vymalováno? Tedy opět, aby vám to fungovalo museli by se ty jednotky ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: A jaký význam, má potápět ponorky na moři. Když stačí odpálit ty co mají zakotvené v přístavu a je vymalováno?
Tedy opět, aby vám to fungovalo museli by se ty jednotky napřed nepozorovaně přemístit skoro přes půl planety. Což už samo o sobě je trošku padlé na hlavu. Že by na to někdo čekal.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...