Jaderné ponorky finančně vyčerpávají ruské ozbrojené síly

Útočná jaderná ponorka K-560 Severodvinsk třídy Jaseň (Projekt 855); větší foto / Mil.ru, CC BY 4.0

Ruský autor Maxim Klimov v článku Na co se ptát „Jaseňa“: Jaderné ponorky drží flotilu na přídělech na webu Vojensko-průmyslový kurýr kritizuje objem prostředků plynoucí do stavby ruských jaderných ponorek. Podle Klimova se kvůli jaderným ponorkám nedostává peněz na stavbu hladinových plavidel nebo námořních letadel. Klimov je však za svůj článek kritizován.

Klimov hned z kraje začal s kritikou „megaprojektu“ jaderných ponorek třídy Borej (Projekt 955) a z ponorek odpalovaných balistických střel RSM-56 Bulava.

Dle Klimova uběhlo šest let od ukončení státních zkoušek první ponorky K-535 Jurij Dolgorukij a tři roky od převelení první ponorky K-550 Alexandr Něvskij k Tichomořské flotile. Ponorka Jurij Dolgorukij slouží v Severní flotile, u Tichomořské flotily najdeme ještě třetí ponorku K-551 Vladimir Monomach.

Prozatím ale nebyly provedeny v Tichém oceánu zkušební odpaly střel Bulava z ponorek K-550 a K-551 a podle Klimova ponorka Jurij Dolgorukij nenese žádný bojový náklad (torpéda, střely) ‒ slouží pouze jako základna pro testování střel Bulava.

Co se týče finančních nákladů, tak přesná aktuální cena projektů Borej a Bulava není známa. První ponorka K-535 Jurij Dolgorukij měla stát 713 milionů dolarů. Jde však o údaj z roku 2010 a také podle tehdejšího kurzu rubl / dolar. Každopádně vývoj a stavba osmi ponorek Borej (četně provozní infrastruktury), včetně vývoje a výroby střel Bulava bude stát ruské ministerstvo obrany minimálně 10 miliard dolarů. Další stovky milionů dolarů námořnictvo zaplatí za provoz a údržbu ponorek, včetně ostrých testů střel Bulava, po celou dobu životnosti.  

Dle Klimova skutečný jaderný raketový arzenál ruského námořnictva stále tvoří flotila starších ponorek Projekt 667BDR (jedna ponorka) a novější Projekt 667BDRM (šest ponorek) postavených v 70. a 80. letech minulého století.

Ruský autor ale neodmítá námořní složku ruské jaderné triády, protože všechny tři složky (pozemní, letecká, námořní) navzájem překrývají nevýhody těch dalších. V případě jaderných ponorek navíc údajně stačí k zajištění adekvátní jaderné odvety jediná nezjištěná ponorka s plným bojovým nákladem. Ostatně ponorky třídy Borej mají 16 střel Bulava, každou se šesti až deseti nezávisle naváděnými jadernými hlavicemi (MIRV).

K tomu je ale nutné mít ve výzbroji minimálně několik plavidel, aby byla zajištěná jak trvalá přítomnost na moři, tak přežití aspoň jediné ponorky před prostředky protiponorkového boje nepřítele. „Vzhledem k tomu, že základem strategického zastrašování není dolet nebo množství hlavic na raketách, ale nevyhnutelnost odvetného úderu, základem je bojová stálost námořních strategických jaderných sil,“ píše Klimov.


Testovací odpal střel Bulava z ponorky K-535 Jurij Dolgorukij.

Stejný problém je podle autora u ponorkových střel s plochou dráhou letu a jejich nosičů, tedy útočných ponorek s jaderným pohonem. Rusko rezignovalo (Klimov doslova píše o neúspěchu) z modernizace útočných ponorek třetí generace (Ščuka, Antěj) a dalo přednost stavbě ponorek čtvrté generace třídy Jaseň (Projekt 885), resp. nejnovější Jaseň-M (Projekt 855M). Ponorky třídy Jaseň-M mají postupně ve výzbroji nahradit ponorky třídy Ščuka (v kódu NATO Oscar II) a Antěj (Akula).

První ponorka K-560 Severodvinsk vstoupila do služby v roce 2014 a námořní testy druhé (výrazně konstrukčně modernizované) ponorky K-561 Kazaň skončí letos. Ponorky třídy Jaseň nesou bojový náklad v podobě 32 ks střel s plochou dráhou letu Oniks nebo až 40 střel Kalibr či Ch-101.

Klimov ale třídu Jaseň kritizuje. Údajně pro tuto ponorku neexistuje dostatek střel, ponorky jsou příliš drahé a údajně příliš hlučné. „Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vytvoření efektivního systému nejaderného odstrašování založeného na jaderných ponorkách Projektu 885M je daleko za hospodářskými možnostmi státu,“ upozorňuje Klimov s tím, že hlavní problém je velká hlučnost ponorek třídy Jaseň.

Podle přiloženého grafu (viz níže), na který se odvolává Klimov, nejnovější ponorky čtvrté generace (Jaseň) jsou minimálně o deset decibelů hlučnější než americké ponorky třídy Seawolf a Virginia.

Graf však neukazuje konkrétní hlučnost jednotlivých ponorek (což je tajná informace), ale pouze trend snižování hlučnosti ponorek a porovnání hlučnosti sovětských / ruských a amerických plavidel. Graf je dílem rozvědky amerického námořnictva ONI (Office of Naval Intelligence) a původně sloužil k lobbování pro pokračování stavby jaderných ponorek třídy Seawolf.

Graf: Porovnání hlučnosti sovětských, ruských a amerických ponorek; větší foto / Vojtek S, CC BY 3.0
 

Ponorky třídy Jaseň jsou jediné, který si zachovaly klasický zadní lodní šroub, všechny ostatní moderní ponorky používají vodní trysky (pump-jet). Podle ruského autora bylo důvodem použití šroubu udržení nízké hladiny zvuku při plavbě do 20 uzlů. „Ale jak ukazuje výzkum, při stejné hladině hluku je rychlost ponorek třídy Virginia a Seawolf mnohem vyšší, než u ponorek Severodvinsk a Kazaň. A to je velmi vážná taktická vada, jejíž dopady si plně neuvědomujeme,“ říká Klimov.

Ruský autor také upozorňuje na nové způsoby detekce ponorek. Podle jeho informací ruští námořní důstojníci ze Severomorsku sledovali let amerického protiponorkového letadla P-3 Orion a následně porovnali trasu letadla s polohami ruských ponorek.

„Všech deset obratů na jeho trase [Orionu - pozn. red.] přesně kopírovalo polohu našich ponorek. Ve skutečnosti je ani nehledal, ale letěl na jistotu. Orion letěl přesně na naši jadernou ponorku bez jakéhokoliv křižování, shodil průzkumnou bóji a přesunul se k další ponorce,“ píše Klimov.

Ruský autor dále varuje, že rozsah hrozby v podobě západních protiponorkových letadel Rusko podceňuje, protože samotné ruské protiponorkové letectvo je „katastrofálně za zahraniční úrovni.“ Nejnovější ruský protiponorkový letoun Il-38N Novella má být údajně až čtyřikrát schopnější než původní stroj Il-38. „Problém ale je v tom, že schopnost Il-38 bojovat proti tichým ponorkám je prakticky nulová,“ píše ruský autor.

Podle Klimova si prostě Rusko nemůže dovolit investovat velký objem peněz do „bojových systémů s pochybnou účinností“ a zejména tím snížit objem finanční prostředků směřujících do výcviku, technologického rozvoje a přezbrojení pozemních sil, kde stále panuje „obtížná situace s bojovým vybavením.“ V námořnictvu zase důraz na ponorky neumožňuje více investovat do stavby hladinových plavidel nebo investovat do rozvoje flotily námořních letadel.

Dokument o nejnovější ponorce Jaseň-M.

Cena ponorky Severodvinsk (Projekt 885) měla podle informací tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova z roku 2011 stát 47 miliard rublů (jedna miliarda dolarů v cenách z roku 2011). Stavba výrazně přepracované ponorky Kazaň (Projekt 885M, Jaseň-M) měla stát 112 miliardy rublů (3,5 miliardy dolarů v roce 2011). Opět není jasné, jaké jsou skutečné a finální náklady.

Ve stejném roce 2011 moskevský think-tank CAST (Centrum pro analýzu strategií a technologií) uvedl, že jedna fregata třídy Admirál Gorškov má stát 18 miliardy rublů. Uvedené ceny ponorek a fregat jsou přinejlepším přibližné, protože aktuální oficiální ceny nejsou veřejně známy. Dá se ale říci, že místo dvou ponorek třídy Jaseň / Jaseň-M mohlo ruské námořnictvo získat minimálně osm fregat třídy Admirál Gorškov, resp. ještě více, protože provozní náklady fregat proti jaderným ponorkám budou nepochybně výrazně menší.

Další otázkou je tempo výstavby ponorek třídy Jaseň-M. Pokud pomineme nejstarší plavidlo Severodvinsk (stavěné od roku 1993) třídy Jaseň, tak loděnice Sevmaš zatím opustila jediná ponorka Kazaň třídy Jaseň-M. Dalších pět ponorek třídy Jaseň-M má následovat každý rok až do roku 2023.

Americké námořnictvo ale již provozuje tři útočné ponorky Seawolf a 16 útočných ponorek třídy Virginia. Dalších devět lodí je ve výstavbě a poté se počítá se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033.

„Abychom vyřešili kritické problémy ponorkových sil námořnictva je nezbytné především provést speciální testovací a výzkumné cvičení [pro zjištění skutečné bojové hodnoty ruských ponorek ‒ pozn. red.]. Dokud nebudou dokončeny, výstavba nových jaderných ponorek by měla být výrazně snížená, a to ve prospěch přesunu omezených finančních prostředků k mnohem důležitějším a kritičtějším obraným programům ‒ povrchovým lodím a letectví,“ píše na konci svého článku Klimov.

Ruský autor ale také dříve v článku naznačuje (v souvislosti s ruskými protitorpédovými systémy Vist a Udar), že námořnictvo podobné hloubkové testování odmítá, protože by se tím odhalila skutečná (pro námořnictvo nepříjemná) bojová hodnota jednotlivých ponorkových systémů.

Ruská ponorková flotila (duben 2018); větší foto / Naval Analyses

Co se týče kritiky autora, ta se objevila například v diskuzi na Russian Defense Policy. Kritici především zpochybňují znalost autora o skutečné hlučnosti ruských a amerických jaderných ponorek (údaj o deseti decibelech), protože hlučnost ponorek je přísně střeženým tajemstvím.

Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman, kterého v článcích na Armádních novinách často citujeme, si s autorem nebral servítky: „Autor je známý cvok. Všechny jeho články jsou nějaký druh pomsty proti ruskému námořnictvu. Jedná se obvykle z 80 % o nesmysly.“

Stejně tak byl autor napaden pod originálním článkem na VPK. Podle jednoho kritika byl autor vyhozen z armády a nemůže mít přístup k utajovaným informacím, jako jsou například informace o letu amerického letounu Orion.

Každopádně samotný článek je v ruském vojenském tisku unikátní v tom smyslu, že si dovolil zapochybovat o kvalitě ruských jaderných ponorek, které mají pověst „mytologických” zbraní překonávající jakoukoliv konkurenci a tedy i zbraní, u kterých se nezpochybňují finační náklady.

Jedno je však jisté ‒ ruské námořnictvo bylo vždy ruské ponorkové námořnictvo a nedá se očekávat změna v budoucnu. A už vůbec se nedá očekávat, že ruská vojensko-politická komunita kolem jaderných ponorek, s nepochybně značným lobbistickým vlivem, se dobrovolně vzdá přidělených peněz (tedy své moci, vlivu).

Navíc úkoly ruského námořnictva jsou zcela jiné než amerického. Zatímco hlavním úkolem amerického námořnictva je kontrola Atlantského a Tichého oceánu, tedy výsostného ekonomického a obranného prostoru Spojených států, hlavním úkolem ruského námořnictva je boj proti americkému námořnictvu (především v Norském a Barentsově moři a na spojnici USA-Evropa) a zajištění odvetného jaderného úderu, případně odpalování střel s plochou dráhou letu na pozemní cíle.

 

Zdroj: VPK, Russia Defence Policy, Naval Analyses
 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi

Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Slavoslav
    11:35 13.11.2018

    fenri jj, uvedomil som si to ked som to odoslal. Pointa, ale zostava, ze tie vzdialenosti tam nie su male a az zvyseny dolet striel umoznil tuto taktiku. Nie naopak. Ja neviem? ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    jj, uvedomil som si to ked som to odoslal. Pointa, ale zostava, ze tie vzdialenosti tam nie su male a az zvyseny dolet striel umoznil tuto taktiku. Nie naopak. Ja neviem? Stacilo by v pripade odvety za znicenie ZSSR znicit polovicu USA? Ponorky tvorili/tvoria dolezitu a velku cast jadrovych odstrasujucich schopnosti Ruska a preto bolo/je ziaduce aby dokazali zasiahnut vsetky ciele

    1) Ta taktika sa moze zmenit a jadrove ponorky maju aj ine vyhody ako "dojazd". Najma ked maju niekolko mesiacov vykonavat svoje cakanie na armagedon v severnych moriach.

    3) Tak ono ta ochrana ani nebola zamerana proti zvazu 10 LL (ten by aj v konvencnej vojne stal za takticky uder JZ), ale islo o to sustredit tam co najviac protiponorkovych zbrani kedze za hlavnu hrozbu sa povazovali/povazuju Americke utocne ponorky.

    4) Nezabrani, ale ak si je Ruska strana vedoma o tom, ze protivnik ich sleduje a vie o ich tak ci tak (to bol dovod zavedenia bastionov ked spionaz odhalila ako presne USA vie o pohyboch ruskych ponoriek vratane SSBN) tak tento bastion zvysuje sance na zachytenie Americkych ponoriek a tym prezitie ich vlastnych.

    Zmena taktiky by nastala a mala zmysel ak by si boli set sakra isty schonpostou Boreja nepozorovane zmiznut pripadne sa samostatne branit. A to si podla mna isty nie su. Iste, Pacifik ci Atlantik je rozlahly ale tie ponorky sa tam neteleportuju a Americania maju dost prostriedkov aby na tych par SSBN zavesili tiene ak sa ich podari zdetekovat pri vyplavani. Ostatne pokial viem tak typickou operacnou oblastou Ruskych SSBN su prave preto severne oblasti a nejak sa po Atlantiku ci Pacifiku nepremavaju. To je vysada inych tried.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:12 13.11.2018

    Slavoslav -Siněva z roku 1974 se motala dostřelem mezi 7700-9000 km. Navíc zrovna střílet z Murmansku do Houstonu. Nestačily by méně vzdálené cíle? 1) Pokud je předpokládané ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav
    -Siněva z roku 1974 se motala dostřelem mezi 7700-9000 km. Navíc zrovna střílet z Murmansku do Houstonu. Nestačily by méně vzdálené cíle?
    1) Pokud je předpokládané nasazení jejich ponorek cca 100-200 od základen, je nesmysl stavět jaderné. Za stejné peníze postaví násobek konvenčních a své šance prostou silou zvýší násobně.
    2.) OK
    3.) Myslím si, že v případě totálního konfliktu (a jindy by náš scénář nenastal) jistě ne. resp. ano, za použití jaderných zbraní odpálených ze země a z ponorek. Ale jistě 4 jejich lodě nezastaví svaz řekněme 10ti letadlových lodí.
    4.) Loďstvo ani letectvo nezabrání satelitům sledovat cokoliv. Naopak ukazuje kde zhruba ponorka je a kde hledat.
    Znovu: proč tedy Rusové staví za velké peníze lodě s (v podstatě) neomezeným akčním radiem, když je chtějí mít pomalu na rejdě? To je naprosto nesmyslné.
    Jsem si dost jistý, že odhalení Boreje někde v hlubinách Pacifiku, rovníkového Atlantiku... by byla neuvěřitelná náhoda. Střežený pár kilometru od Murmansku dědečkem Il-38 nemá velké šance.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    10:24 13.11.2018

    fenri Murmansk - Houston 8276 km vzdusnou ciarou. Len taky kusok, ktore stare strely v 70tych rokoch to dosahovali? 1) ale nevyplyva. Rusko stavia SSBN preto, aby si ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    Murmansk - Houston 8276 km vzdusnou ciarou. Len taky kusok, ktore stare strely v 70tych rokoch to dosahovali?

    1) ale nevyplyva. Rusko stavia SSBN preto, aby si zachovalo schopnost odvety a ich nasadenie robi tak aby im zarucilo najlepsie sance na prezitie.

    2) to si potom vyries s nim. Ja hovorim o taktike ponorkovych bastionov a nie o vasich dalsich polemikach

    3) No a si Ruske namornictvo nedokaze vynutit hladinovu prevahu ani pri svojom pobrezi v dosahu pozemneho letectva ako si to naznacoval?

    4) ja a ani nikto z nas netusime ako zaostavaju v detekcii i ked pravdepodobne zaostavaju. Pointa je ale v tom, ze ak vedia o americkych schopnostiach detekovat ich ponorky tak akekolvek zvysenie sance na ich prezitie sa hodi. A operacie SSBN vo vodach ovladanych ich hladinovym lodstvom a v dosahu ich letectva tuto sancu zvysuju. Nechat ich operovat samostatne tak ako to ty predkladas by znamenalo, ze su si fest sakra isty schopnostou Boreja plavat nespozorovane v tych vodach na severe lebo zmysel to ma len v tom pripade. A to, ze je Ruske namornictvo moementalne v ubohom stave a nedosahuje kapacit za Sovietskej ery? Nu to je pravda a co teraz?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:58 13.11.2018

    Slavo: jenže tyto oblasti jsou stále dost blízko na to, aby byly v dostřelu i starých střel. Fakt si to změřte, ono je to kousek. 1.) Vyplývá to z toho, co tvrdíte. Oba ty ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavo:
    jenže tyto oblasti jsou stále dost blízko na to, aby byly v dostřelu i starých střel. Fakt si to změřte, ono je to kousek.
    1.) Vyplývá to z toho, co tvrdíte. Oba ty bastiony jsou doslova u základen. U Severného a u Viljučinska. pokud by tam byla primární operační zóna, stačí jim ponorka s akčním rádiem kolem 100 km a ne tisíckrát větším. To krytí je tam primárně pro samotné krytí těch základen a hlavně vyplutí/návratu ponorek na základny.
    Věřte tomu nebo ne, ale Borej fakt není dělaný na to, že zaparkuje 20 km od Murmansku a bude čekat, že ho tam bude Gorškov s MiGem-31 krýt.
    2.) Psal Standa
    3.) Nie, kde jste to čítal?
    4.) Pokud tolik zaostávají v detekci, nemají jak ty americké ponorky odchytit, ne? dtto Il-38 neumí zaútočit na Virginii, tak co by tam hledal za štěstí.
    K vaší smůle jsem ten link četl a nejen to. Ono to chce číst okolo. Takže když se dočtete, že pro ochranu bastionů byly postaveny Sovremenyje a Udaloje, tak se to chce kouknout, kolik jich slouží dnes a kde. A jejda, na celém severu máte JEDNOHO Sovremenného (Ušakova) a čtyři Udaloje (z toho tuším se jeden bude brzy vyřazovat).
    Ano, to je síla, které skutečně nemůže USN čelit a s pláčem by z "Bastionu" utekla.
    Borej je dělaný na to, že profrčí SOSUSem hlídaným GIUKem (nebo možná se protáhne nezaregistrován, nevíme co aktuálně umí Borej a co umí SOSUS, řekl bych, že síly budou vyrovnané) a pak se bude tiše motat kdekoliv, kde jsou síly USA slabší, než u pobřeží či v GIUKu.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    09:36 13.11.2018

    fenri ale stale dalej od cielov ako ked si kusok od pobrezia USA. Prave zvyseny dolet umoznil ich vytvaranie oproti predchadzajucim rokom kde stade dociahli na cele uzemie ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    ale stale dalej od cielov ako ked si kusok od pobrezia USA. Prave zvyseny dolet umoznil ich vytvaranie oproti predchadzajucim rokom kde stade dociahli na cele uzemie USA.

    1) nie, kde si to cital?

    2) nie, kde si to cital?

    3) nie, kde si to cital? btw, ked je Ruske hladinove namornictvo tak bezmocne naco im vlastne je? Ved si tu teraz napisal, ze v pripade vojny budu sediet v pristavoch ako Kriegsmarine za svetovych vojen?

    4) patroluju na pristupovych trasach ci v okoli tych bastionov a snazia sa lovit Americke ponorky. Plus su tie bastiony v dosahu leteckych sil RF co umoznuje nasadit letecke hliadkovanie a udery voci pripadnym americkym ponorkam cim zvysuju sance na zachovanie jednej casti triady v pripade potreby odvetneho utoku. Fakt ti odporucam ten link. Sprosta wiki, ale rozsiri tvoje obzory.

    5) nie, kde si to cital? Ale moderne SSBN vyzbrojene modernymi strelami to asi casto nerobia vsak? Lebo o tych sa bavime

    Fenri, neviem ako ti to povedat, ale mas vazny problem s chapanim pisaneho textu kde si domyslal kopu veci co ti oponent nepovedal a neodpovedas na to podstatne.Skrýt celý příspěvek

  • Karel Cimala
    09:32 13.11.2018

    Něco na doplnění V článku uvedené sledování deseti ruských ponorek letadlem Orion je z roku 1988, událost popsal dnes již gen. poručík Sokerin, podrobnosti ...Zobrazit celý příspěvek

    Něco na doplnění

    V článku uvedené sledování deseti ruských ponorek letadlem Orion je z roku 1988, událost popsal dnes již gen. poručík Sokerin, podrobnosti na:

    https://topwar.ru/149232-flot-...

    Je zde také citován odkaz na jednu z amerických radarových metod sledování ruských ponorek NIDAR, odtajněnou roku 1998:
    http://www.dtic.mil/dtic/tr/fu...

    Dále je v článku popsán osud ruského radiolokačního systému „Okno“ (radarová detekce poruchy povrchu mořské hladiny vlivem pohybu ponorky), vývoj byl zahájen v dobách Sovětského svazu. Jeden z jeho „otců“, letec A.Semjonov, skončil na Ukrajině a jak píše autor článku: „dnes asi slouží u pravděpodobného nepřítele“.

    Jsou zde uvedeny i další metody detekce ponorek, a to pomocí radarů a elektronno-optických filtrů. Například pilot ruského protilodního vrtulníku KA-25 Severního flotu měl nasazeny francouzské polarizační brýle proti slunci (pro alpinisty, dostal je od manželky k narozeninám) a při letu nad ledovým polem Severního oceánu spatřil pod ledem obrys vlastní ruské atomové ponorky. Princip: fyzikální vlastnosti skla pilotní kabiny a brýlí, odraz slunečních paprsků od ledu, fyzikální vlastnosti ledu a vzduchu, včetně elektromagnetického pole vyvolaného pohybem ponorky v kursu při výškovém rozpětí ± 5 m.
    Jak uvádí citovaní autoři obou článků (včetně Klimova v AN), Rusko značně zaostává ve vývoji prostředků průzkumu.
    Nespokojenost v ruském flotu, projevená v článcích, je reakcí i na technický stav plavidel a letectva sloužícího k ochraně jaderných ponorek. A to co je provozuschopné, je „odveleno“ k Středozemnímu uskupení případně Černomořskému flotu. Platí i pro MIG-31.

    Počty a rozložení ponorek v jednotlivých flotech, včetně co je schopno plavby nebo je v opravě, viz např.:
    https://topwar.ru/149140-tak-k... Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    09:26 13.11.2018

    clanek: finta je, že sesynchronizovat úder na všechny delty a boreje je prakticky nemožné. Sesynchronizovat pomocí stealth ŘSPDL útok na všechny Topoly možné prakticky je. Byť ...Zobrazit celý příspěvek

    clanek:

    finta je, že sesynchronizovat úder na všechny delty a boreje je prakticky nemožné. Sesynchronizovat pomocí stealth ŘSPDL útok na všechny Topoly možné prakticky je. Byť by to by bylo třeba i trochu štěstí.

    Taktéž si nemysli, že Virginka zaútočí na Boreje a garantovaně vyhraje. Borej se jí vyrovná dynamickými parametry, překoná ji v dostupu(sestupu?) a je lépe senzorově vybavena, mnohem odolnější (dvoj trup) plus bude o něco tišší. Její šestice torpédometů bude mít nabito 2x škval, 2x vodopad/kalibr a 2x UGST a samozřejmě klamné MG-74 (6x). Takže i když Virginka má převahu momentu překvapení, páč posádka Boreje neví, že byl vydán rozkaz zničit ruské jaderné síly, tak v momentě kdy otevře torpédomety, bude ruské posádce víceméně jasné o co jde a udělá dtto plus začne manévrovat se snahou dostat se do výhodnějších pozic (minimálně půjde dolů, aby maximálně eliminovala rychlost amerických torpéd). A jakmile virginka vystřelí, tak Rusák udělá dtto. Na velmi blízko jeden škval na torpédo, druhej na ponorku a pokusit se druhé torpédo setřást. Na střední vzdálenost dva škvaly na torpéda, dvě UGST na ponorku, pokusit se dostat do lepší pozice a po přebití znovu. Na velkou vzdálenost, dva vodopády na ponorku a pokusit se v hloubce torpéda utahat. Poté nahoru na satelitní bojku a rovnou si nechat potvrdit jaderný úder na USA. Případně tovnou do sta metrů a za 1,5 minuty už letí kompletní náklad Bulav vstříc zářným chvílím na severoamerickém kontinentě.

    Prostě to není taková prdel, jak si mnozí myslí a stínování boreje na vzdálenost méně než kilometr metrů, jak se kdysi dařilo Los Angeleskám u starých Yankee je fakt sci-fi.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:25 13.11.2018

    Slavoslav: proboha podívejte se na globus. Ty bastiony jsou právě blízko USA. Z Ochotského a Barentskova moře je to kousek. Nemůžete koukat do atlasu, ale mrkněte na globus. Nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav:
    proboha podívejte se na globus. Ty bastiony jsou právě blízko USA. Z Ochotského a Barentskova moře je to kousek. Nemůžete koukat do atlasu, ale mrkněte na globus. Nebo do atlasu, ale kde bude nějaké azimutální ekvidistantní zobrazení vhodné pro Arktidu. Ono to lítá přes pól, víme?
    Za další
    1.) Tvrdíte, že Rusko staví jaderné ponorky proto, aby je mělo doslova pár desítek až stovek km od základen?
    2.) Shodně s Blabolem tvrdíte, že hladinové lodě jsou méně zranitelné než ponorky?
    3.) Tvrdíte, že Rusko si:
    3a.) Vynutí hladinové a vzdušné krytí ponorek kdekoliv v oceánu? (v opačném případě nemá smysl dělat ty lodě jaderné)
    3b.) Že si ho vynutí v Ochotském moři?
    Jak proboha?
    4.) Když se do toho Blabolovy nechce, můžete alespoň vy popsat, jak hladinové lodě kryjí ponorky? A pokud možno tak, aby do světa nevyřvávaly, že někde kolem nich ty ponorky jsou?
    5.) Tvrdíte, že ruské/sovětské ponorky s oblibou neplují/nepluli Dánským průlivem do Severního Atlantiku? tedy mimo bastiony?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:04 13.11.2018

    Standa: jsem si jistý, že informace chybí vám. Ponorky prostě vyžadují menší krytí, než hladinové lodě a Rusko nemůže poskytnout svým ponorkám globální krytí. S tím neuděláte nic a ...Zobrazit celý příspěvek

    Standa: jsem si jistý, že informace chybí vám. Ponorky prostě vyžadují menší krytí, než hladinové lodě a Rusko nemůže poskytnout svým ponorkám globální krytí. S tím neuděláte nic a můžete prskat o tom, že nemám základní informace. A k tomu přihodit X článků z wiki, které se týkají něčeho jiného a jiné doby.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    08:54 13.11.2018

    fenri ked spochybnujes Standove tvrdenie o bastionoch (kde mimochodom vychadzas z uplne zleho predpokladu pretoze ako ti Standa uz vysvetlil tak prave zvysovanie doletu umoznilo ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    ked spochybnujes Standove tvrdenie o bastionoch (kde mimochodom vychadzas z uplne zleho predpokladu pretoze ako ti Standa uz vysvetlil tak prave zvysovanie doletu umoznilo vytvaranie tychto bastionov) tak co take zasadne sa zmenilo, ze bolo od nich upustene ako tvrdis?

    Tie bastiony davaju prave zmysel. Detekcne schopnosti sa zlepsuju a pribudaju nove sposoby a americania maju dost ponoriek aby mohli severne oblasti precesavat a "lovit" osamele SSBN. Prave preto ich sovieti sustredovali do relativne malych oblasti kde ich mohli najefektivnejsie chranit dalsimi prostriedkami. A od cias ZSSR ten pomer je este viac v neprospech Ruska.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    08:37 13.11.2018

    Fenri:"Mně dávají velký smysl i ty Boreje. I Britové si z triády nechali už jen ponorky. I u Frantíků bych se vsadil, že jim ponorky zůstanou nejdéle. Jde o to, že s nimi dostaneš ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri:"Mně dávají velký smysl i ty Boreje. I Britové si z triády nechali už jen ponorky. I u Frantíků bych se vsadil, že jim ponorky zůstanou nejdéle. Jde o to, že s nimi dostaneš střely nejblíž, nejvíc s nimi překvapíš (není problém poslat chrápat Boreje na půl roku k Antarktidě a pak ho necht zaútočit, je potřeba nalodit jen pár cvokařů) a jsou nejodolnější EMPu."

    Nemyslim si ze kdokoli stavi sve strategicke jaderne ponorky coby utocnou zbran. Tohle je ten nejklasictejsi pripad zivotni pojistky. A aby zivotni pojistka dobre zafungovala az bude treba, je potreba ji udrzovat pripravenou a neodhalenou. No a zde je drobet rozdil mezi UK a FR a Ruskem, a pokud se nepletu jen o tom pise StandaBlabol. Francie i UK MUSI mit ponorky, protoze krom toho ze by museli nejdriv vyvinout mobilni platformy, tak pak je schovat / nedemaskovat pri presunech pri jejich rozloze (zvlaste UK) by byl trosicku orisek. Rusko chce mit pozemni platformu, kde kazdy jeden Topol je vlastne "apokalypsa nebyvalych rozmeru na koleckach" a pri jejichj rozloze jich svedou schovat desitky nebo stovky dost mozna lip, nez jeden borej. Nakonec, kazdy jeden borej za sebou muze mit virginii nebo seawolfa, ale po ruskem uzemi jezdici mobilni Topol-M bude mit za sebou komando delty jen tezko.

    Pokud tedy buduje Rusko JZ ciste pro ucel obrany, a u vas bych se divil kdybyste ted pristoupil na to, ze Borej ma byt zbran prvniho utoku, pak je rozloha Ruska luxus, ktery mu pragmaticky vzato umoznuje se na Boreje vybodnout. Nakonec by dost mozna stacilo mit JZ na ruzkych ponorkach jen takticke, v torpedech nebo z torpedometu odpalovanych Kalibru / jinych podobnych strel a bezpecnost Ruska by byla stejna jako dnes.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    08:22 13.11.2018

    Trochu off topic, ale pro zájemce o moderní ponorky doporučuju ponorkový simulátor Cold Waters. Je to trochu variace na Clancyho Rudou bouři - SSSR v 80. letech napadne Západní ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu off topic, ale pro zájemce o moderní ponorky doporučuju ponorkový simulátor Cold Waters. Je to trochu variace na Clancyho Rudou bouři - SSSR v 80. letech napadne Západní Evropu a v Atlantiku se vede námořní válka.

    Jasně že je to hra. Ale spousta základních principů - třeba vztah hloubky, rychlosti a kavitace (=vysoké hlučnosti) šroubu tam funguje krásně. Kdo si to vyzkouší, tak pochopí v čem je obrovská výhoda pump jetu. Na youtube je k tomu pak spousta komentářů od lidí, co na ponorkách opravdu sloužili.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    08:16 13.11.2018

    Fenri,

    zase jednou se snažíš diskutovat o něčem, o čem si odmítáš doplnit aspoň základní informace. Nemá to cenu, končím.

    Fenri,

    zase jednou se snažíš diskutovat o něčem, o čem si odmítáš doplnit aspoň základní informace. Nemá to cenu, končím.

  • fenri
    07:15 13.11.2018

    StandaBlabol: jenže vy se bavíte o věcech minulých, resp. o věcech které dosud v mnohem menší míře přežívají za jiným účelem (ochrana přístavů). jinými slovy popisujete chráněné ...Zobrazit celý příspěvek

    StandaBlabol:
    jenže vy se bavíte o věcech minulých, resp. o věcech které dosud v mnohem menší míře přežívají za jiným účelem (ochrana přístavů).
    jinými slovy popisujete chráněné oblasti poblíž základen a u pobřeží. Tedy tam, kde byste v podstatě nepotřeboval jaderné ponorky.
    Jenže:
    1.) Boreje rozhodně nejsou navrženy k tomu, aby se placatily 50 mil před Murmanskem či Rybným.
    2.) Minimálně v Ochotském moře by proti USN a Raptorům z Aljašky neudrželi převahu hladinových lodí a převahu ve vzduchu ani náhodou a dobře to ví. Maximálně by jim A2D systémy komplikovali život a nedovolili by se v jejich dosahu (řekněme max. do 300 km) motat AWACSúm, Orionům, tankerům.
    3.) Jaderné ponorky jsou z principu ponorky oceánské, "globální". Rusko nemá síly, nebude mít síly a ani neplánuje síly a nepotřebuje sily, které by jim umožnili získat převahu tisíce mil od jejich břehů.
    4.) Nic to nemění na faktu, že hladinová loď, notabene výsadková loď, je mnohem zranitelnější, než ponorka.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:08 13.11.2018

    Czertik: 1.) Nemyslím, že jiné státy jsou v poměru k počtu obyvatel/počet velkých a technologicky extrémně náročných projektů nějak zásadně lepší. Škálu od pilotovaných ...Zobrazit celý příspěvek

    Czertik:
    1.) Nemyslím, že jiné státy jsou v poměru k počtu obyvatel/počet velkých a technologicky extrémně náročných projektů nějak zásadně lepší. Škálu od pilotovaných vesmírných letů po špičkové ponorky nemá nikdo z nich. Nicméně o tom přeci není vůbec řeč a je smutné, že vaše schopnost porozumět jednoduché větě je prostě tragická. já psal, že u Rusů je inspirativní, JAK LEVNĚ a pomocí jak jednoduchých technologií dokáží dělat věci, které jsem velmi dobře funkční a které v jiných zemích stojí zásadně, ba řádově víc. Nemohu za to, že to nejste schopen pochopit.
    2.) Mění na tom mnohé. Jaderný pohon a se na to díváte zleva či zprava, je prostě technologicky extrémně náročný.
    3.) Pokud jsme nějaké přehlédl tak jaké, Myslíte Británii? Při vší úctě Astute byl průšvih a ostuda.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    23:54 12.11.2018

    fenri ok 1. A proc bychom se meli insirovat u rusu ? cim ? japonci, nemci, korejci a jine narody sou technologicky vyspelejsi. 2. To ze nemaji jaderne ponorky ale jen konvenci na ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri ok
    1. A proc bychom se meli insirovat u rusu ? cim ? japonci, nemci, korejci a jine narody sou technologicky vyspelejsi.
    2. To ze nemaji jaderne ponorky ale jen konvenci na tom nic nemeni
    3. je "vtipne" jak si vynechal staty co sem jmenoval a jaderne ponorky ve vyzbroji maji...proc asi ?Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    23:39 12.11.2018

    Fenri, to je na clanek, ne na prispevek do diskuze. Hodne davno o tom byl skvely serial v ATM. Kupodivu se na to da najit vcelku dobry prispevek i na ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri,

    to je na clanek, ne na prispevek do diskuze. Hodne davno o tom byl skvely serial v ATM. Kupodivu se na to da najit vcelku dobry prispevek i na wiki:
    https://en.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    22:44 12.11.2018

    Stando, tak popište, JAK konkrétně chrání Rusko své jaderné ponorky a jak konkrétně je chrání NATO. Já jsem zcela přesvědčen, že daleko větší ochranu vyžadují hladinové síly, ...Zobrazit celý příspěvek

    Stando, tak popište, JAK konkrétně chrání Rusko své jaderné ponorky a jak konkrétně je chrání NATO.

    Já jsem zcela přesvědčen, že daleko větší ochranu vyžadují hladinové síly, než ponorky.

    Ponorka byla vždy nástrojem asymetrické války. I v době, kdy se Kriegsmarine bála vystrčit nos z velkých přístavů a norských fjordů (a i tam je našli a zlikvidovali), tak U-Booty málem otočily válku.

    Vy koukáte na VMF izolovaně, z pohledu "stand alone" VMF a co by pro VMF bylo ideální. Jenže VMF je součástí ozbrojených sil a jedním z garantů bezpečnosti Ruska. A může nastávat (a nastává) rozpor mezi tím, jak by vypadala struktura a podoba nějakého středního námořnictva (tedy formátu a ambicí Ruska) a tím, co primárně musí dělat námořnictvo, pro celkovou strategickou bezpečnost Ruska.

    VMF musí primárně nést záruku za to, že i povedený překvapivý úder na Rusko nezůstane bez trestu (a tím pádem, že tento úder nenastane). Pak dlouho nic. Pak má smysl v tom, představovat HROZBU pro lodě Číny a NATO. Ne že je eliminuje, to je utopie, ale že je bude schopno efektivně a bolestivě ohrožovat. Pak dlouho nic. A pak začínají takové ty předpoklady a úkoly, na jejichž bázi vy nabízíte alternativní ideální VMF. Tedy námořnictvo s výsadkovými loděmi, nějaká ta střední letadlovka, hromada moderních korvet a fregat... všechno je to hezké a Rusové to jistě i chtějí. Dokonce proto něco málo dělají a něco málo se jim daří (podle všeho jsou jejich aktuální konstrukce hladinových plavidel až na výjimky (Gren) povedené). Ale to je jen kosmetika, šlehačka na dortu. Rusko nechystá velké výsadkové operace (ne proto, že jsou holubičí povahy, ale nepotřebují je). Rusko nepotřebuje chránit životně důležité námořní trasy pro své obchodní loďstvo. V podstatě má docela jiné úkoly, než loďstva USA, Francie, Británie a jiné než Číny. Ano, Štorm, Liděr, Priboj by byly určitě pěkné a zajímavé lodě, ale VMF má bojiště primárně pod hladinou. A v případě konfliktu by kromě ponorek mělo stejně smysl jen sekat ve velkém Bujany, aby kousaly podél pořeží.
    Je třeba mít na zřeteli, že žádné loďstvo neodřízne Rusko od surovin a zdrojů. A z toho vychází poslání VMF. Jeho primárním úkolem není kompetice s jinými loďstvy.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    22:07 12.11.2018

    Fenri, "Standa Blábol: kde jinde je ponorka ve větším bezpečí? Kdekoliv, kde o ní nikdo neví, kde přesně je. V tom je její kouzlo. Když se vám bude motat deset Gorškovů kolem ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri,

    "Standa Blábol: kde jinde je ponorka ve větším bezpečí? Kdekoliv, kde o ní nikdo neví, kde přesně je. V tom je její kouzlo. Když se vám bude motat deset Gorškovů kolem jednoho místa, tak Boreje stejně neubrání a jen ukáží, kde je"

    Hele, klidně se můžeme přít, jestli Boreje dávají smysl. Mně jo, tobě ne, fajn. Ale co se týče toho, jak Rusové používají a chrání svoje raketonosné ponorky, tak se nehádáš se mnou, ale s tím, co je vcelku dobře popsáno ve spoustě literatury. Co si to prostě přečíst?

    "Mně dávají velký smysl i ty Boreje. I Britové si z triády nechali už jen ponorky."

    Ale jo. Stejně jako v případě USA. NATO má nejsilnější námořnictvo na planetě a dokáže si ponorky velmi dobře ochránit. U Ruska je to jinak, klade důraz na pozemní síly. Proto bych v jeho případě volil spíš rakety odpalované ze země (mobilní) v kombinaci s Tu-160.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:36 12.11.2018

    madrabit: Kilo skončilo, Improved Kilo se už jen vyváží(vyváželo pro chudší námořnictva (Alžír). Aktuální je Lada. S tím je Soryu je oceánksá ponorka a Kilo/Lada jsou ponorky do ...Zobrazit celý příspěvek

    madrabit: Kilo skončilo, Improved Kilo se už jen vyváží(vyváželo pro chudší námořnictva (Alžír). Aktuální je Lada. S tím je Soryu je oceánksá ponorka a Kilo/Lada jsou ponorky do větších louží. Jinak enní sporu o tom, že Soryu převyšuje Kilo i Ladu, ale není jejich ekvivalent. V podstatě je ekvivalentem Jaseně. (přibližně)

    Standa Blábol: kde jinde je ponorka ve větším bezpečí? Kdekoliv, kde o ní nikdo neví, kde přesně je. V tom je její kouzlo. Když se vám bude motat deset Gorškovů kolem jednoho místa, tak Boreje stejně neubrání a jen ukáží, kde je.
    Hlavní operační zóny ruských/sovětských ponorek je oblast pólu, kde hladinové loďstvo fakt neoperuje, Oblast za GIULem, kde pro změnu neoperuje letectvo a Rusko/SSSR tam proti vůli NATO nemá šanci dostat ani hladinové lodě a severní Pacifik, kde toho taky moc nemají. Jediné, kde jsou relativně silní v kramflecích je Barenstsovo a Bílé moře. Ale ani tam to není hitparáda a nejsou tam ani tak kvůli krytí jaderných ponorek, jako kvůli krytí přístupu k celému severnímu pobřeží.

    Mně dávají velký smysl i ty Boreje. I Britové si z triády nechali už jen ponorky. I u Frantíků bych se vsadil, že jim ponorky zůstanou nejdéle. Jde o to, že s nimi dostaneš střely nejblíž, nejvíc s nimi překvapíš (není problém poslat chrápat Boreje na půl roku k Antarktidě a pak ho necht zaútočit, je potřeba nalodit jen pár cvokařů) a jsou nejodolnější EMPu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 9 z 12