Poslední evropský diktátor Lukašenko hraje o čas

Poslední evropský diktátor Lukašenko hraje o čas
Běloruský MiG-29 / Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2 (Zvětšit)

Nynější běloruský prezident Alexandr Grigorjevič Lukašenko je prý v jednom kole. Nemůže se zastavit, a přesto ani po 26 letech u moci se necítí být unaven. Podobné myšlenky si podle ruské agentury TASS prostě nepřipouští. Tento vystudovaný učitel a později absolvent Běloruské zemědělské akademie podporoval v srpnu 1991 Janajevovy pučisty, kteří se ve zpackaném převratu neúspěšně pokusili svrhnout prvního a zároveň jediného prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova.

Chudé vrstvy běloruské společnosti si Lukašenko zpočátku získal příslibem ukončení „zlodějské privatizace“ a rovněž utužením politických a ekonomických vztahů s Ruskou federací. A jak tomu u podobných individuí většinou bývá, příznivce si zajistil i halasnou kritikou korupce státních úředníků. Ujal se funkce v roce 1994. Netrvalo dlouho a soustředil ve svých rukou veškerou moc. Desetimilionovému Bělorusku vládne od počátku devadesátých let nepřetržitě dodnes.

Česká tisková kancelář přinesla koncem letošního dubna informaci o zákazu Lukašenka dovážet do Běloruska české automobily značky Škoda. Tamní vláda tento krok vysvětlila potřebou zabezpečit národní zájmy a zároveň přihlédla k „nepřátelským krokům vůči běloruskému národu“. Společnost Škoda Auto v lednu letošního roku totiž oznámila konec sponzorování mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj uskuteční v Bělorusku. Není tajemstvím, že směrem k diktátorskému režimu v Minsku opakovaně zaznívají z České republiky kritické hlasy.

Další neomluvitelný zločin „doživotního“ prezidenta

V těchto dnech spáchal diktátorský režim Alexandra Lukašenka další zločin. V rozporu s mezinárodním právem s pomocí bojového letounu MiG-29 donutil přistát cizí dopravní letadlo v Minsku pod záminkou existence údajné bomby na palubě. Civilní pasažéři, po neplánovaném výstupu z letadla v běloruském hlavním městě, se podrobili kontrole agentů tajné služby. Důvodem celého manévru bylo zajetí oponenta Lukašenkova režimu – v exilu žijící mladý běloruský novinář Roman Protasevič byl umístěn do vazební věznice.

Běloruské úřady označují Protaseviče za teroristu a v případě odsouzení mu hrozí až absolutní trest. Společně s tímto opozičním novinářem byla po vystoupení z letadla zatčena rovněž jeho přítelkyně a ruská občanka Sofia Sapega. Sofia je studentkou mezinárodní univerzity European Humanities University (EHU) v litevské metropoli Vilnius, kde studuje mezinárodní právo a právo Evropské unie.

Univerzita vydala na podporu své studentky prohlášení, ve kterém trvá na tom, že zadržené Sofii má být okamžitě poskytnuta konzulární pomoc. Kromě toho EHU vyzývá zahraniční partnery a ochránce lidských práv, aby pomohli mladé ženě k propuštění. Univerzita zároveň požaduje plnění mezinárodních práv a svobod občanů, jak je stanoveno v běloruské ústavě. Prohlášení také solidarizuje se všemi pronásledovanými Bělorusy.

„Byl jednou z nejprominentnějších osob poukazujících na rozsáhlé porušování lidských práv. Myslím, že to, co jsme viděli, byla osobní odplata Lukašenka,“ prohlásil pro německou televizní stanici Deutsche Welle Franak Viačorka, Protasevičův přítel a poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské. Ta podle přesvědčení velké části běloruské veřejnosti vyhrála poslední prezidentské volby. Jejich platnost ale panující režim neuznal a hlavou státu se opět stal Lukašenko.

Teror anonymních maskovaných mužů

Svajatlana Cichanouská se v uplynulém roce vyjádřila i ke smrti jiného běloruského opozičníka Ramana Bandarenka, který měl být v listopadu 2020 zavražděn spolupracovníky Lukašenkova režimu v období protestů po volbách. Jedenatřicetiletý malíř Bandarenka byl podle informací portálu Tut.by zadržen v Minsku poblíž svého bydliště neznámými maskovanými muži, kteří přijeli strhnout červeno-bílé fáborky na plotě, tedy v barvách vlajky symbolizující protirežimní protesty. Podle dostupných informací Bandarenka vyšel z domu, aby zjistil, co se děje. Má se za to, že byl surově muži v civilu zbit. Později byl tento opoziční aktivista převezen do nemocnice, kde ho lékaři několik hodin operovali. Po celou dobu trvání lékařského zákroku byl Raman Bandarenka v bezvědomí, z něhož se již neprobral.

„Stal se nevinnou obětí nelidského systému, který považuje životy lidí za majetek státní moci. My všichni chápeme, že na jeho místě se mohl vyskytnout jakýkoliv jiný mírumilovný člověk,“ napsala v kondolenci pozůstalým vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. „Budeme pokračovat v boji za to, aby byli viníci dohnáni k odpovědnosti,“ dodala. Rovněž prezident Lukašenko vyjádřil rodičům Bandarenky soustrast a prohlásil, že nařídil vyšetřovacímu výboru, aby jeho smrt „férově a objektivně“ vyšetřil. Zatím k rozkrytí tohoto případu nedošlo a navíc byla odsouzena novinářka Kacjaryna Barysevičová k šestiměsíčnímu trestu vězením a k pokutám, neboť zveřejnila na základě lékařské zprávy, že malíř nebyl pod vlivem alkoholu, což prý bylo porušením lékařského tajemství.

Protesty proti svému znovuzvolení Lukašenko označil za nelegální a přirovnal je k takzvaným barevným revolucím, při kterých byli svrženi vůdci některých postsovětských zemí. „Každá barevná revoluce činí stát slabším a lidi chudšími,“ nechal se slyšet samovládce. 

Podstatně odlišný názor na nejnovější vývoj v Lukašenkově miniříši má demokratický svět, který jednoznačně odsoudil bezprecedentní únos civilního letadla a následné zatčení mladého opozičního aktivisty a jeho přítelkyně. Z iniciativy ministra zahraničních věcí ČR Jakuba Kulhánka byl předvolán běloruský velvyslanec v Praze. „Česká republika bude trvat na důkladném mezinárodním vyšetření tohoto vážného incidentu, který ohrozil životy pasažérů a posádky a který běloruské orgány zneužily k pronásledování jednoho ze svých kritiků. Všechny reakce budeme koordinovat na nejvyšší úrovni se svými partnery v Evropské unii,“ uvádí se mimo jiné v českém prohlášení.

Samovládce musí nakonec prohrát

Na rozdíl od svého kremelského „kamaráda“ Vladimíra Vladimíroviče Putina je šestašedesátiletý autoritativní vůdce Běloruska závislý na řadě faktorů. Jeho pozice je oslabená nejen díky masovým protestům veřejnosti, ale i kvůli odchodu některých dříve loajálních novinářů, diplomatů, vojáků a policistů. Lukašenko se ale stále těší loajalitě ze strany bezpečnostních složek. Počátkem ledna letošního roku Lukašenko veřejně přislíbil svým poddaným novou ústavu a vyjádřil své obavy ze svého možného nástupce. Přitom donedávna v jakékoliv dohledné době odmítal odejít. Podle názoru politologů jsou zmiňované změny v ústavě pouze klasickým oddalovacím manévrem stárnoucího diktátora.

Alexandr Lukašenko bude nakonec bezpochyby nucen své vládnoucí žezlo předat někomu jinému. Bude rád, když se mu pak včas podaří utéct do Ruska a neskončí v běloruském vězení, kam již po dlouhé roky posílá své skutečné i domnělé odpůrce. Uvrhl tam rovněž opozičního novináře Romana Protaseviče, kterého nechal v pondělí ukázat živého ve státní televizi, aby se ve vynuceném prohlášení přiznal k organizování pouličních protestů. Snad Protaseviče nepotká podobná násilná smrt, jakou měl Bandarenka.

Pro samotného diktátora, který se občas rád ukazuje v generálské uniformě, bude nejlepší, pokud mladého žurnalistu a kritika režimu nechá naživu. Už toho má na svědomí opravdu hodně.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Su-30SM v ceně F-35 Lightning II? Běloruská média kritizují nákup ruských stíhaček

Běloruské letectvo získalo první čtyři ruské víceúčelové stíhačky Su-30SM. Některá běloruská média ...

Volby v Bělorusku ‒ silnější vyhraje

Dne 9. srpna v Bělorusku proběhly již šesté prezidentské volby v postkomunistické historii země. ...

Polský pohled na krizi v Bělorusku

Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...

PREMIUM Polský pohled na Vrbětice: Důležitější je Bělorusko a konec českého pacifismu

Mezi Českou republikou a Ruskou federací vzniklo silné diplomatické napětí ‒ objev ruské stopy ve ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • J.Kolousek@post.cz
  11:56 02.06.2021

  Já bych Vám všem co tady obhajují Lukašenka přál prožít krásný rok v Bělorusku a vykecávat se v diskusích stejně jak tady. Už by jste byli někde v kobce a borci by Vám obuškami ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych Vám všem co tady obhajují Lukašenka přál prožít krásný rok v Bělorusku a vykecávat se v diskusích stejně jak tady. Už by jste byli někde v kobce a borci by Vám obuškami rovnali záda (jak to dělával s.Grebeníček starší). A to je ten rozdíl v demokracii soudruzi, tady můžete vyzdvihovat minulý režim, tady můžete nadávat na Havla, tady můžete psát prakticky, co chcete. Ale v zemi, jako je Bělorusko, jsou kvůli tomu, co si myslíte nebo napíšete, schopni přinutit přistát cizí letadlo a z něj vás odvléci v poutech. To je rozdíl mezi demokracií a diktaturou.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
   12:43 02.06.2021

   A já bych přál tobě prožít rok na Ukrajině s ukrajinskými příjmy.

   Ale ani já bych nepřál bych tvým rodičům/prarodičům žít na Ukrajině s ukrajinskými důchody.

   A já bych přál tobě prožít rok na Ukrajině s ukrajinskými příjmy.

   Ale ani já bych nepřál bych tvým rodičům/prarodičům žít na Ukrajině s ukrajinskými důchody.

   • GlobeElement
    13:16 02.06.2021

    A v Americe mlátí černochy. Bělorusko je krásným příkladem země, které je zároveň chudá a zároveň nesvobodná. Sousední Litva, což je v rámci EU chudá země, má o 30% vyšší kupní ...Zobrazit celý příspěvek

    A v Americe mlátí černochy.

    Bělorusko je krásným příkladem země, které je zároveň chudá a zároveň nesvobodná. Sousední Litva, což je v rámci EU chudá země, má o 30% vyšší kupní sílu, než Bělorusko (které je na tom dost podobně, jako Ukrajina - a to není ve válce s Ruskem).

    Naprostým prokletím Běloruska je kromě diktatury socialistické hospodářství plné státních podniků. Ukrajina se může hospodářsky rozvíjet - a určitě bude. Bělorusko nemůže. Státem řízená ekonomika se nikdy nikam nerozvine. Zatímco v dobách SSSR zde bylo rozhodnutím NS SSSR umístěn strojní a elektronický průmysl, dnes Bělorusko žije díky přeprodeji dotované ruské ropy. Kdo někde v EU viděl běloruský traktor nebo nějaký elektrický přístroj?

    Až se jednou vazby mezi Běloruskem a Ruskem rozpadnou, což si tedy nepřeje ani běloruská opozice, která je sice proti Lukašenkovi, ale žádný vzor demokracie a svobodného trhu to není, zažije Bělorusko naprosto příšerný hospodářský propad. To Ukrajina si ještě může výskat, ta dokáže své produkty vyvážet, přece jenom výrobců traktorů je na světě více, než výrobců raketových motorů.

    Takže v Bělorusku nejen, že jsi chudý, ale když si stěžuješ, ještě ti dá milice po hubě.Skrýt celý příspěvek

    • Qaxi
     15:27 02.06.2021

     A ještě bych dodal, že se svůj národní jazyk učíš ve škole v podobném rozsahu jako angličtinu ... Z rozhodnutí státu je v Bělorusku běloruština upozaděná před preferovanou ...Zobrazit celý příspěvek

     A ještě bych dodal, že se svůj národní jazyk učíš ve škole v podobném rozsahu jako angličtinu ...

     Z rozhodnutí státu je v Bělorusku běloruština upozaděná před preferovanou ruštinou.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:06 04.06.2021

    O Ukrajině toho zjevně moc nevíš, žádný hladomor tam na rozdíl od doby správy země Sovětčíky nepanuje. Jsou pochopitelně ekonomicky za námi, ale stejně jako my jsme se naučili žít ...Zobrazit celý příspěvek

    O Ukrajině toho zjevně moc nevíš, žádný hladomor tam na rozdíl od doby správy země Sovětčíky nepanuje. Jsou pochopitelně ekonomicky za námi, ale stejně jako my jsme se naučili žít s násobně menšími zdroji než má Němec nebo Švýcar, tak i oni celkem bez problémů žijí a světe div se, jezdí v podobných autech jako my a jezdí na dovolenou k moři jako my, v obchodech si kupíš podobně věci, některé dokonce kvalitnější (potraviny). Co je ale nejdůležitější, mají svobodu !Skrýt celý příspěvek

 • Ján Paliga
  22:16 30.05.2021

  ... len na pár dní si odídem na dovolenku mimo civilizáciu a tu to ale len tak fičí....

  ... len na pár dní si odídem na dovolenku mimo civilizáciu a tu to ale len tak fičí....

 • GlobeElement
  13:41 28.05.2021

  Gratuluji panu Grohmannovi. Bohatý a častý výskyt ruských trollů na těchto stránkách svědčí o pevné pozici, kterou si Armádní noviny vybudovaly. Na první pohled vypadají ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratuluji panu Grohmannovi.

  Bohatý a častý výskyt ruských trollů na těchto stránkách svědčí o pevné pozici, kterou si Armádní noviny vybudovaly. Na první pohled vypadají nenápadně, ale ruská rozvědka nejspíše ví, co činí, když do nasazení svých lidí na místních diskusích tolik investuje.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
   14:42 28.05.2021

   No kyž tak žebráš o pozornost, tak já tě trochu nakrmím. Ono stačí lidem jako jsi ty zakázat tradiční cíle nenávisti, jako jsou lidé s jinou barvou kůže, židé nebo lidé s jinou ...Zobrazit celý příspěvek

   No kyž tak žebráš o pozornost, tak já tě trochu nakrmím.

   Ono stačí lidem jako jsi ty zakázat tradiční cíle nenávisti, jako jsou lidé s jinou barvou kůže, židé nebo lidé s jinou sexuální orientací a vy tu nenávist někam nasměrovat musíte. Rusové jsou jediný bezpečný a legální cíl pro takové jako jsi ty.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    15:52 28.05.2021

    Normálně začínám být namyšlený. Nejdřív si mne jeden ruský agent prolustruje na všech webových serverech a sociálních sítích a teď si druhý dá tu práci, aby mně, homosexuálnímu ...Zobrazit celý příspěvek

    Normálně začínám být namyšlený. Nejdřív si mne jeden ruský agent prolustruje na všech webových serverech a sociálních sítích a teď si druhý dá tu práci, aby mně, homosexuálnímu Židovi černé pleti, osobně odpověděl.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    10:39 29.05.2021

    Podobné typy už před 100lety charakterizoval Jaroslav Hašek ve Švejkovi v postavičce poručíka Duba. Kdo neví o co jde, ať si román přečte.

    Podobné typy už před 100lety charakterizoval Jaroslav Hašek ve Švejkovi v postavičce poručíka Duba. Kdo neví o co jde, ať si román přečte.

   • Storm
    12:46 29.05.2021

    Zajímavý pohled na svět JiříkuM ( Mimochodem už možná vím co to M v nicku znamená )... Pokud věříš tomu a vidíš svět tak jak říkáš, tak je mi tě dost líto, a dost to o tobě ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavý pohled na svět JiříkuM ( Mimochodem už možná vím co to M v nicku znamená )...
    Pokud věříš tomu a vidíš svět tak jak říkáš, tak je mi tě dost líto, a dost to o tobě vypovídá...

    Mimochodem... Ty máš vážně tradiční cíle nenávisti? To jako opravdu existuje? ODPOVĚZ... Ptám se protože třeba já to tak rozhodně nemám... A to se řadím asi k těm, co by raději byli, kdyby to tu bylo krakonošovo, než aby to tu bylo trautumberkovo... ( pro nechápavé chci aby jsme patřili k civilizovanému západu než být v područí některé z rozvojových zemí ) Víme?

    Jistě se neurazíš, když vyjádřím svůj názor, že podle mě jsi dostatečné politicky zpracovaný a motivovaný, jedinec s mými názory nekompatibilní ideologií, kdy je absolutně jedno jestli to děláš za prachy, nebo z vlastního přesvědčení ( v tomto případě tě dost lituju ), pro mě představuješ prostě něco co díky bohu skončilo v 89roce, čili skončilo v roce před kterým jsi ještě stihnul zamrznout ( tak 60 nebo 70 léta )... A kdy ješté lidem říkali co si smí a nesmí myslet jinak s nimi zatočili...Skrýt celý příspěvek

    • JirkaM
     13:00 02.06.2021

     Storme, Co se týče ideologie, tak za mě zlaté Rakousko Uhersko. Jsem hrdý na to, že praděda, konzervativní katolík, lhal o svém věku aby mohl za Rakousko Uhersko bojovat. Ne jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Storme,

     Co se týče ideologie, tak za mě zlaté Rakousko Uhersko. Jsem hrdý na to, že praděda, konzervativní katolík, lhal o svém věku aby mohl za Rakousko Uhersko bojovat. Ne jako ti proradní legionáři, co nám tu zadělali na komanče.

     "pro mě představuješ prostě něco co díky bohu skončilo v 89roce" - v roce 89 jste statečně převlékli kabáty, otočili o 360 stupňů a děláte totéž co předtím. Jen místo USA teď vy levičáci nenávidíte Rusko.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:21 02.06.2021

      Tvá výroková logika by si zasloužila speciální studii. Takže podle tebe legionáři, kteří bojovali proti bolševikům a díky tomu se dostali kupříkladu do sovětského filmu Čapajev ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvá výroková logika by si zasloužila speciální studii.

      Takže podle tebe legionáři, kteří bojovali proti bolševikům a díky tomu se dostali kupříkladu do sovětského filmu Čapajev jako symbol urputného nepřítele zadělali v ČSR na komunismus?

      A Rusko nenávidí levíčáci, jako například komunisti?

      Zkoušel jsi nějakou terapii?Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      17:06 02.06.2021

      A neotočili v skutočnosti až o 720°?

      A neotočili v skutočnosti až o 720°?

     • JirkaM
      20:18 02.06.2021

      Paliga, dohledej si co obrat o 360 stupňů vlastně znamená.

      Paliga, dohledej si co obrat o 360 stupňů vlastně znamená.

     • JirkaM
      20:25 02.06.2021

      GlobeElement - kdyby legionáři císaře pána hanebně nezradili a zůstali mu věrní, žili bychom stále v Rakousku Uhersku. K moci by se nedostali Hitler ani komanči. Zlatý věk naší ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement - kdyby legionáři císaře pána hanebně nezradili a zůstali mu věrní, žili bychom stále v Rakousku Uhersku.

      K moci by se nedostali Hitler ani komanči.

      Zlatý věk naší kultury s velikány jako byl Antonín Dvořák by pokračoval. Odpad co dnes hrajou v rádiu by nikoho nezajímal.

      Česko by zůstalo ekonomickým tygrem jako bylo před první světovou a země jako Švýcarsko by nám záviděly životní úroveň.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:22 03.06.2021

      V době, kdy vznikaly legie, vládl v Rusku car a později eseři a ne komunisti.

      Za vzestup komunismu může německá podpora Leninovi a ne legionáři.

      V době, kdy vznikaly legie, vládl v Rusku car a později eseři a ne komunisti.

      Za vzestup komunismu může německá podpora Leninovi a ne legionáři.

     • Klimesov
      12:44 03.06.2021

      Ján Paliga:
      Ne ne. Mýlite se.
      Oni hodili trojté salto s pěti vruty. :-)

      Ján Paliga:
      Ne ne. Mýlite se.
      Oni hodili trojté salto s pěti vruty. :-)

     • Ján Paliga
      23:07 03.06.2021

      @ Klimesov

      K+ :-D

      @ Klimesov

      K+ :-D

   • J.Kolousek@post.cz
    11:27 02.06.2021

    JirkaM:Vy prostě patříte mezi lidi,kteří si tak nekriticky zamilovali Sovětský svaz -„Oni přijeli chránit socialismus. To je můj pohled.“ Já opravdu nechápu, jak po tom všem, co ...Zobrazit celý příspěvek

    JirkaM:Vy prostě patříte mezi lidi,kteří si tak nekriticky zamilovali Sovětský svaz -„Oni přijeli chránit socialismus. To je můj pohled.“
    Já opravdu nechápu, jak po tom všem, co Rusko v posledních letech předvádí, se najde někdo, kdo raději věří ruským tajným službám než těm českým. To jsou ti "praví" vlastenci? Rusko lhalo o svých vojácích v Donbasu, Rusko lhalo o sestřelení MH-17, Rusko lhalo o Skripalovi. A zatímco Zeman,Okamura,Filip na billboardech hlásají, že tahle země je naše, tak sámi kryjii ruské operace nejen na našem území. Tihle lidé nejsou vlastenci, ale vlastizrádci, jako byl Emanuel Moravec a jako byl Vasil Bilak. Je mi z Vás zle, vy falešní "vlastenci".Skrýt celý příspěvek

    • JirkaM
     13:07 02.06.2021

     „Oni přijeli chránit socialismus. To je můj pohled.“ - to se máš čím chlubit Za mě se tu v roce 1968 porafaly dvě frakce komančů a nejsem si úplně jistý, že Sověti podpořili tu ...Zobrazit celý příspěvek

     „Oni přijeli chránit socialismus. To je můj pohled.“ - to se máš čím chlubit

     Za mě se tu v roce 1968 porafaly dvě frakce komančů a nejsem si úplně jistý, že Sověti podpořili tu horší.

     Daleko víc obdivuju co dokázali Maďaři před tím, než tam Sověti vlítli. Dokázali totiž pozabíjet jak komunisty, tak komunistickou tajnou službu. Díky tomu, že Maďaři ten komunistickej dobytek vybili, mají teď daleko slušnější vládu.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:52 02.06.2021

      Jejda, no tak v Maďarsku tá vybíjaná prebehla skôr v opačnom garde, nech sa nikto nenechá mýliť fotkami niekoľkých zlynčovaných komunistov - a po potlačení nepokojov vládol kto asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Jejda, no tak v Maďarsku tá vybíjaná prebehla skôr v opačnom garde, nech sa nikto nenechá mýliť fotkami niekoľkých zlynčovaných komunistov - a po potlačení nepokojov vládol kto asi ďalších takmer 35 rokov. No predsa komunisti.

      Nakoniec autolegitimačnú tézu "nevysporiadania sa s komunistami" používa Orbánov režim dodnes, ženúc spoločnosť na samý okraj občianskeho konfliktu - a časom možno aj zaň, keď si porovnám, aké reči znejú dnes v Maďarsku a aké reči odštartovali konflikt v Juhoslávii.Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      20:42 02.06.2021

      PavolR, jestli těch komunistů stačili zabít málo, tak je mi to líto. Těch fotek a videí ale koluje po netu dost na to aby to byly úplné výjimky. Zjevně aspoň pozabíjeli ty správné ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR, jestli těch komunistů stačili zabít málo, tak je mi to líto. Těch fotek a videí ale koluje po netu dost na to aby to byly úplné výjimky.

      Zjevně aspoň pozabíjeli ty správné a těm ostatním ukázali, co je může čekat.

      Naši mohli totéž udělat s těmi různými Šabaty, Hájky, Rumly a Mlynáři. Problém je, že pokrokáři v Praze je vlastně měli docela rádi tak jako mají dnes rádi ultralevicové piráty.

      Konflikt v Jugoslávii byl hodně podporovaný ze zahraničí. Zejména Němci stále Srby dost nenávidí za prohranou první a druhou světovou.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:23 02.06.2021

     Jsou horší, než Emanuel Moravec. Moravec chtěl za svobodu ˇČSR bojovat a po kapitulaci se cítil zrazený a propadl dojmu, že tato země si nezávislost nezaslouží a že je tedy pro ni ...Zobrazit celý příspěvek

     Jsou horší, než Emanuel Moravec. Moravec chtěl za svobodu ˇČSR bojovat a po kapitulaci se cítil zrazený a propadl dojmu, že tato země si nezávislost nezaslouží a že je tedy pro ni lepší, když jí bude vládnou ten, kdo si ji podrobil.

     Tihle vlastizrádci za svobodu bojovat nechtějí, ti se chtějí vzdát rovnou.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:18 03.06.2021

      Tak oni bojují jen za sebe. Nic víc v tom není.

      Tak oni bojují jen za sebe. Nic víc v tom není.

 • Jura99
  09:18 28.05.2021

  Co je takový specifický znak východních totalit ruského typu je, že lžou až se jim od huby práší. I když je někdo chytí za ruku, tak budou zapírat a zbaběle lhát. Vymyslí ...Zobrazit celý příspěvek

  Co je takový specifický znak východních totalit ruského typu je, že lžou až se jim od huby práší. I když je někdo chytí za ruku, tak budou zapírat a zbaběle lhát. Vymyslí nejroztodivnější příběhy, aby pravdu zatajili. Třeba takový nick Vituld, kterého tu vidím poprvé a zrovna u tohoto článku, ten klidně napíše, že prý "Kdo toho dotyčného posadil do letadla a proč měl být předán běloruským úřadům."
  Není mnoho států a národů, které budou takto lhát, i takoví Iránci měli např. odvahu přiznat, že Ukrajincům sestřelili to letadlo omylem, Rus by vymyslel tisíc důvodů, proč se to letadlo sestřelilo samo.Skrýt celý příspěvek

  • tctx
   12:17 30.05.2021

   Na druhou stranu je to uzitecna pripominka toho, ze to je svet, do ktereho rozhodne patrit nechceme, a ze se na jeho povaze nic nemeni, kdyby o tom nahodou nekdo zacinal mit ...Zobrazit celý příspěvek

   Na druhou stranu je to uzitecna pripominka toho, ze to je svet, do ktereho rozhodne patrit nechceme, a ze se na jeho povaze nic nemeni, kdyby o tom nahodou nekdo zacinal mit pochybnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  00:53 28.05.2021

  JirkaM: Vidím, že ty to bereš jak rozdíl mezi zlem a dobrem co jsem kdysi četl v jedné Polské knize. Co je to zlo? Když mi nědo ukradne krávu. Co je dobro? Když já někomu ...Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM:
  Vidím, že ty to bereš jak rozdíl mezi zlem a dobrem co jsem kdysi četl v jedné Polské knize.
  Co je to zlo? Když mi nědo ukradne krávu.
  Co je dobro? Když já někomu ukradnu krávu.
  Problém je, že s tímhle přístupem s tebou nemá cenu diskutovat.

  A tobě vážně imponují knihy ve kterých se píše že " dobro je když někomu šlohneš krávu"? Nevím no v tom případě by bylo asi nejlepší abys když " se s něčím přístupem nedá diskutovat " Tak prostě tady nediskutovat... Ty nebudeš mít z ostatních nervy, tvoje patnerka nebo partner nebude mít nervy že bude mít ostudu z toho že je s někým kdo má takové názory jako máš ty. A konečně ostatní nebudou mít nervy že tě tu Admin smázne a už se nebudou mít komu řechtat...

  JirkaM
  A to lžeš schválně, nebo jsi v diskusi poprvé? Že se na Rusy nadává pořád a všude je něco o čem se nemá smysl dohadovat.
  Rusové toho samozřejmě využívají a občas si takového blbce k večeři jako je náš Novotný pozvou do Ruské televize aby národ viděl, jak moc je západní demokraté nenávidí.

  Tak zaprvé pokud jsis z toho pořadu vzal jen to co píšeš tak by ses měl nad sebou zamyslet... Vážně zamyslet... Já ho teda viděl a to jak ho moderátoři vedli a co tam všechno řekli, včetně toho co tam nažvanila většina pozvaných hostů, kteří byli fyzicky přítomni, mi teda přišlo trochu jako z alternativní dimenze s jinou historií... Pokud samozřejmě myslíme ten samý pořad teda...

  A teď je asi na řadě aniž bych byl nějak konkrétní ti vysvětlit jak je to s tím pohledem západu...
  Jsou totiž země, které si řekly že se budou chránit navzájem... Všimni si prosím, že slovo CHRÁNIT nemá stejný význam jako útočit... Jejich významy jsou naprosto opačné... Pro mně za mně jim můžem řikat, aby jsme nekonkretizovali, třeba Národy Apelující na Týmovou Obranu ( NATO ) A pak jsou země, co svým chováním nasrali nebo vyděsili země okolo sebe, povětšinou převážně, až na vyjímky, vesměs, teda těměř, vlastně uplně vždy menší, nebo slabší, které si řekly, že by raději, kvůli bezpečnosti vstoupily do toho spolku týmové ochrany... Nebo byly aspoň jeho partnery pro MÍR...
  Pak tu jsou ale ještě některé jiné země, co jim vládne převážně nějaký vládce dělnického, rolnického, autobusáckého nebo nástěnkového původu, vzhlížející se povětšinou v těch zemích co vyděsily ty země kolem sebe, proto si s nimi nechce nikdo rozumný hrát a tak se ještě těsněji přimykají k těm zemím ( co všechy vyděsily nebo nasraly ) i když jsou z nich připosrané, až tak, že jim nezbývá nic než lezt jim hluboko do řiti... A společně hulákat že spolek Národy Apelující na Týmovou Ochranu se agresivně roztahuje směrem k nim... A tak přepisují historii, zprávy vysílají patřičně upravené pro domácí publikum, obviňují ostatní z ubližování a agresesivního chování, obviňují ostatní ze svého neúspéchu a hrajou si na super velmoc kterou nejsou... Pak ale se nelze divit, že " západní demokraté " jak píšeš se na ty státy dívají jak se dívají...Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  20:39 27.05.2021

  Jakara: 2. Při přistání to bylo s celou parádou jak ukládá mezinárodní právo a povinnost - hasiči, záchranka, vojáci. Vypíchnu jen jednu věc.. To bude na to abych z tebe ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakara:
  2. Při přistání to bylo s celou parádou jak ukládá mezinárodní právo a povinnost - hasiči, záchranka, vojáci.

  Vypíchnu jen jednu věc..
  To bude na to abych z tebe udělal pitomce myslím stačit... Je zvláštní, že u EMERGENCY civilního letu asistovali podle tebe vojáci... Zvláštní, že to tak víš... Chtěl bych se jen zeptata odkud to víš? Byli tam snad kvůli něčemu důležití? Nebo to snad ukládají předpisy? V tom případě mě pouč podle kterého annex ICAO? Vzhledem ke vzdálenost a kategorií letišté CAT II což znamená že to není zrovna úplně nejlépe vybavé letiště, se divím že nezvolili spíše něco lepšího ;)Skrýt celý příspěvek

 • Vituld
  09:06 27.05.2021

  Ministerstvo dopravy Běloruska zveřejnilo komunikaci mezi kapitánem letadla a dispečinkem v Minsku. Světe div se, žádné výhružky, nařízení apd. Dispečink pouze doporučil ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo dopravy Běloruska zveřejnilo komunikaci mezi kapitánem letadla a dispečinkem v Minsku. Světe div se, žádné výhružky, nařízení apd.
  Dispečink pouze doporučil kapitánovi přistát na letišti v Minsku.
  Zprávu o bombě poslalo Švýcarsko Minsku a Vilniusu.
  Firma, která vlastní letadlo lhala o tom, že došlo k únosu letadla.
  Postup kapitána byl v pořádku.
  Vysílal kód 7700 a žádal dispečink o doprovod. V blízkosti byla jaderná elektrárna. Obavy běloruských úřadu jsou v pořádku.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:07 27.05.2021

   takze kdyz se to vysvetlilo tak propustili letadlo i vsechny pasazery, rusky trolle ?

   takze kdyz se to vysvetlilo tak propustili letadlo i vsechny pasazery, rusky trolle ?

   • kaboom
    17:16 27.05.2021

    Jednu svini si tam nechali.

    Jednu svini si tam nechali.

    • padre
     17:37 27.05.2021

     to kaboom Ano Lukašenko zatím zůstal v Bělorusku..

     to kaboom Ano Lukašenko zatím zůstal v Bělorusku..

  • skelet
   10:48 27.05.2021

   jen jsi zapomněl zmínit, že kapitána uvedli v omyl. Ale co už :)

   jen jsi zapomněl zmínit, že kapitána uvedli v omyl. Ale co už :)

  • Torong
   10:51 27.05.2021

   Krásný příspěvek. Takový rozumný a uvážlivý... No ve skutečnosti je to docela promyšlená manipulace. " Zprávu o bombě poslalo Švýcarsko Minsku a Vilniusu." Švýcarsko? Kdo je to ...Zobrazit celý příspěvek

   Krásný příspěvek. Takový rozumný a uvážlivý... No ve skutečnosti je to docela promyšlená manipulace.
   "
   Zprávu o bombě poslalo Švýcarsko Minsku a Vilniusu."
   Švýcarsko? Kdo je to Švýcarsko? Kdo konkrétně to byl a proč zrovna ze Švýcarska, když tím kdo bombu do letadla dal mělo být hnutí Hamás? To se navíc od události distancovalo a nařčení označilo za směšné. A směšné to skutečně bylo, protože chybí jakýkoli motivproč by Hamás útočil na letadlo, ve kterém nebyl nikdo pro Hamás důležitý a letělo do míst, o kterých příslušníci Hamásu pravděpodobně ani neví, že existují.
   Dále. Nick Vituld (mimochodem nový...) automaticky předpokládá, že přepis zveřejněný Běloruskem je úplný a pravdivý.
   Dále. Obvinil leteckou společnost ze lži, protože podle něj k únosu nedošlo a to uvádí jako nezpochybnitelný fakt pouze na zakladě tvrzení Běloruska.
   Přitom naprosto ignoruje, že žádná bomba se nenašla, údajný pachatel se distancuje a a zdrojem informace o bombě je "Švýcarsko". A stejně tak ignoruje, že jediný kdo měl motiv donutit letadlo k přistání bylo Bělorusko, protože jediným výsledkem celé akce bylo zatčení opozičního novináře a jeho přítelkyně.
   Milý ruský trolle. Tahle komedie, kterou Bělorusko sehrálo, je tak průhledná a trapná, že jí neuvěří ani dítě v mateřské školce. Takže t~ prosím neztrapňuj se tady snahou ji obhajovat, ju?Skrýt celý příspěvek

   • Vituld
    07:47 28.05.2021

    Propaganda a fake news se pozná při masivní informační kampaní, která o Bělorusku a letadlu napsala snad vše do nejmenšího detailů ještě dříve, než letadlo skutečně přistálo. ...Zobrazit celý příspěvek

    Propaganda a fake news se pozná při masivní informační kampaní, která o Bělorusku a letadlu napsala
    snad vše do nejmenšího detailů ještě dříve, než letadlo skutečně přistálo.
    Motiv zatčení konkrétní hledané osoby je spekulativní.
    Kdo toho dotyčného posadil do letadla a proč měl být předán běloruským úřadům.
    Další spekulací je, že celou akci řídil Lukašenko. Nikdo z běloruských úřadu nenařídil otáčení letadla, což je doloženy fakt. Komunikace mezi kapitánem letadla a dispečinkem v Minsku je veřejně dostupná.
    Takže celá aféra je sehraná na cíl uvalení sankci, které musí být dostatečně podmíněně nějakou vymyšlenou akci druhé strany.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     08:12 28.05.2021

     "Masivní informační kampaň" vzniká u každé mediálně zajímavé informace. V něčem se ale zprávy, které se nějak týkají Ruska, liší: Když se píše negativně o Guantanámu, nikdy se ...Zobrazit celý příspěvek

     "Masivní informační kampaň" vzniká u každé mediálně zajímavé informace. V něčem se ale zprávy, které se nějak týkají Ruska, liší:

     Když se píše negativně o Guantanámu, nikdy se nevyhrne armáda amerických trollů, kteří by vykřikovali jak je Guantanámo prospěšné a jak waterboarding posiluje imunitu vězňů.
     Nebo když se Německo kritizuje kvůli stavbě Nordstream II., ani tehdy diskuze nezahltí texty proněmeckých trollů velebících Merkelovou.
     Svou propagandistickou klaku si pěstují jenom Rusové.Skrýt celý příspěvek

     • Vituld
      13:16 28.05.2021

      Zřejmě ti uniklo téma, tak se k němu rychle vrať a přestaň velkohubě někoho osočovat. Spekulace a veřejné kritizování by ti šlo. Veřejně někoho obviňovat se nevyplácí. Minimálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Zřejmě ti uniklo téma, tak se k němu rychle vrať a přestaň velkohubě někoho osočovat.
      Spekulace a veřejné kritizování by ti šlo.
      Veřejně někoho obviňovat se nevyplácí. Minimálně k vysvětlení, by ses mohl v pondělí dostavit co?Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      13:30 28.05.2021

      Vituld:
      Napsal jsem ti své věcné argumenty. Budu rád pokud na ně věcnými argumenty odpovíš.

      Vituld:
      Napsal jsem ti své věcné argumenty. Budu rád pokud na ně věcnými argumenty odpovíš.

     • Torong
      15:17 28.05.2021

      Vituld
      Přestaň vyhrožovat trolle.

      Vituld
      Přestaň vyhrožovat trolle.

     • Vituld
      19:32 28.05.2021

      Jan Padesátýpátý
      Věcné argumenty? Spíš tvůj vlastní názor na téma, které s článkem v zásadě nemá nic společného.

      Jan Padesátýpátý
      Věcné argumenty? Spíš tvůj vlastní názor na téma, které s článkem v zásadě nemá nic společného.

     • padre
      20:45 28.05.2021

      To Vituld. Znal jsem jednoho , říkal si Grugh a taky vyhrožoval trestním postihem....:-)

      To Vituld. Znal jsem jednoho , říkal si Grugh a taky vyhrožoval trestním postihem....:-)

     • Jan Padesátýpátý
      23:12 28.05.2021

      Vituld :) Od člověka, který sem přijde, lže a místo argumentace vyhrožuje (kdo že mi to ublíží? Lukašenko a jeho KGB? Nebo sám Putin?), od takového člověka kritika způsobu vedení ...Zobrazit celý příspěvek

      Vituld

      :) Od člověka, který sem přijde, lže a místo argumentace vyhrožuje (kdo že mi to ublíží? Lukašenko a jeho KGB? Nebo sám Putin?),
      od takového člověka kritika způsobu vedení diskuze sedí. Už se stydím a bojím.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:08 28.05.2021

     To už snad ani není vtipné, co ruští trollové nevymyslí. Takže ti chudáci běloruští orgáni nuceně převzali osobu, kterou jim někdo úmyslně předal a oni ani nechtěli.

     To už snad ani není vtipné, co ruští trollové nevymyslí. Takže ti chudáci běloruští orgáni nuceně převzali osobu, kterou jim někdo úmyslně předal a oni ani nechtěli.

     • Vituld
      13:07 28.05.2021

      To je v nějaké brožuře, která stanovuje obvinit všechny komentáře - ruští trollové? Jednak se země, které se k tomu vyjadřovali ještě dříve nemají právo vyjadřovat svůj postoj k ...Zobrazit celý příspěvek

      To je v nějaké brožuře, která stanovuje obvinit všechny komentáře - ruští trollové?
      Jednak se země, které se k tomu vyjadřovali ještě dříve nemají právo vyjadřovat svůj postoj k tomu problémů. To má mimochodem jenom Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která zahájila vyšetřování. Veškeré fake news je jen pokus uzákonit sankce, které mimochodem může rozdávat jenom OSN.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:35 28.05.2021

      Poslyš, taváryš Vitud, ja znaju što naš afabet trudnyj dla těbja i drujije ruskie troliky, ale když opomenu svérázné používání české diakritiky, díky, žes nám objasnil zásadní ...Zobrazit celý příspěvek

      Poslyš, taváryš Vitud, ja znaju što naš afabet trudnyj dla těbja i drujije ruskie troliky,

      ale když opomenu svérázné používání české diakritiky, díky, žes nám objasnil zásadní informaci.

      Sankce, které Rusko uplatnilo vůči Moldávii, Gruzii, Ukrajině, Polsku a naposledy Turecku jsou nelegální, protože sankce může uplatnit jedině OSN. Jak osvěžující.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:00 28.05.2021

      GE: "země se vyjadřovali" je v pořádku, ruština nemá shodu podmětu s přísudkem

      GE: "země se vyjadřovali" je v pořádku, ruština nemá shodu podmětu s přísudkem

     • GlobeElement
      14:04 28.05.2021

      JP: a co "k tomu problémů"?

      JP: a co "k tomu problémů"?

     • Jan Padesátýpátý
      15:05 28.05.2021

      GE: ono je tam toho víc, je znát slabší slovní zásoba a z toho plynoucí nevhodné používání slov. Ale na Rusa to vůbec není špatné.

      GE: ono je tam toho víc, je znát slabší slovní zásoba a z toho plynoucí nevhodné používání slov. Ale na Rusa to vůbec není špatné.

    • Torong
     15:16 28.05.2021

     "Propaganda a fake news se pozná při masivní informační kampaní, která o Bělorusku a letadlu napsala snad vše do nejmenšího detailů ještě dříve, než letadlo skutečně ...Zobrazit celý příspěvek

     "Propaganda a fake news se pozná při masivní informační kampaní, která o Bělorusku a letadlu napsala
     snad vše do nejmenšího detailů ještě dříve, než letadlo skutečně přistálo."
     Ale? Nepovídej... To bylo Bělorusko, kdo varoval před bombou ještě před tím než přišla bomba. Packalové...
     " Motiv zatčení konkrétní hledané osoby je spekulativní."
     Skutečně? Tak napiš proč je spekulativní. Lukašenko chtěl zatknout Prataseviče. To se také stalo. Lukašenkovu historku o bomběod Hamasu a emailu ze Švýcarska popřelo jak Švýcarsko, tak Hamas. Bělorusové o bombě informovali dříve než dostali email. V Lukašenkově verzi nesedí nic. Tak co je spekulativní?

     "Kdo toho dotyčného posadil do letadla a proč měl být předán běloruským úřadům."
     Krásně se snažíš podsunout, že je tady nějaké spiknutí kohosi za zjevnými fakty. Tak nás osviť. Kdo by měl být ten tajemný někdo, kdo posadil Prataseviče do letadla. A jak to udělal? Zhypnotizoval ho?

     " Další spekulací je, že celou akci řídil Lukašenko. Nikdo z běloruských úřadu nenařídil otáčení letadla, což je doloženy fakt. Komunikace mezi kapitánem letadla a dispečinkem v Minsku je veřejně dostupná."
     Ano, existuje veřejně dostupná Běloruská verze komunikace letiště a letadla. Proč bych jí měl věřit? Protože to tvrdí ten kdo potřebuje zakrýt zločin?

     " Takže celá aféra je sehraná na cíl uvalení sankci, které musí být dostatečně podmíněně nějakou vymyšlenou akci druhé strany."
     Aha, takže Pratasevič je u Lukašenka na přátelské návštěvě...
     Mimochodem...
     "Zprávu o bombě poslalo Švýcarsko Minsku a Vilniusu"
     Tady jsi lhal.
     Proč tady ze sebe děláš debila? Máš za to aspoň slušné prachy? Vrať se domů do zemljanky a neotravuj v civilozované zemi.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   12:22 27.05.2021

   Jak říká Jura99, základní problém je v tom, že si Bělorusové po přistání pozatýkali několik cestujících (minimálně dva). Vituld napsal: "Zprávu o bombě poslalo Švýcarsko Minsku a ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak říká Jura99, základní problém je v tom, že si Bělorusové po přistání pozatýkali několik cestujících (minimálně dva).

   Vituld napsal: "Zprávu o bombě poslalo Švýcarsko Minsku a Vilniusu."

   Takhle se vytvářejí fake news? O tom nic nevím, že by e-maily posílalo Švýcarsko, vím jenom že byly odeslány údajnými teroristy pomocí e´-mailového systému protonmail, který provozuje švýcarská firma.

   "E-mail bylo odeslán na všeobecnou adresu Minského národního letiště ve 12:57 tamního času (11:57 SEČ). Jenže letoun Ryanair vstoupil do běloruského vzdušného prostoru už 27 minut předtím, ve 12:30, a řízení letového provozu v Minsku pilota poprvé varovalo hned tři minuty nato. "
   https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    12:37 27.05.2021

    "E-mail bylo odeslán na všeobecnou adresu Minského národního letiště ve 12:57 tamního času (11:57 SEČ). Jenže letoun Ryanair vstoupil do běloruského vzdušného prostoru už 27 minut ...Zobrazit celý příspěvek

    "E-mail bylo odeslán na všeobecnou adresu Minského národního letiště ve 12:57 tamního času (11:57 SEČ). Jenže letoun Ryanair vstoupil do běloruského vzdušného prostoru už 27 minut předtím, ve 12:30, a řízení letového provozu v Minsku pilota poprvé varovalo hned tři minuty nato. "
    Časový posun, ne?
    Ale vážně... To je tak průhledné až to bolí. Zajímalo by mě, jestli jsou Bělorusové opravdu tak blbí a neschopní, anebo je jim to prostě jedno.Skrýt celý příspěvek

    • Vituld
     13:24 28.05.2021

     Seš si tím tvrzením jistý? Ještě ani nezačalo vyšetřování. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a už se k tomu každý vyjadřuje. I když některým státům EU zřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

     Seš si tím tvrzením jistý? Ještě ani nezačalo vyšetřování. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a už se k tomu každý vyjadřuje. I když některým státům EU zřejmě nedošlo, že veřejná prohlášení a závěry s letadle nejsou v jejich pravomocech a můžou ovlivňovat vyšetřování.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:38 28.05.2021

      Pročpak se vy Rusové zastáváte běloruského diktátora? Marně přemýšlím, kdy se Rusko postavilo proti nějaké diktatuře a podpořilo nějakou demokratickou zemi. Demokracie je patrně ...Zobrazit celý příspěvek

      Pročpak se vy Rusové zastáváte běloruského diktátora? Marně přemýšlím, kdy se Rusko postavilo proti nějaké diktatuře a podpořilo nějakou demokratickou zemi.

      Demokracie je patrně pro ruské potentáty smrtelnou hrozbou a tak se raději bratříčkují s běloruským vzteklým tajtrlíkem. Inu, svůj k svému.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:19 28.05.2021

      Ale no tak... Tahle informace je veřejná... Tím, že to ti hlupáci poslali i do Vilniusu, se sami odkopali.

      Ale no tak... Tahle informace je veřejná... Tím, že to ti hlupáci poslali i do Vilniusu, se sami odkopali.

     • Vituld
      17:41 28.05.2021

      Veřejná informace to sice je, ale země, které svoje názory a hodnocení publikují veřejně před vyšetřováním jsou přinejmenším pochybná.

      Veřejná informace to sice je, ale země, které svoje názory a hodnocení publikují veřejně před vyšetřováním jsou přinejmenším pochybná.

     • Pavel1
      17:55 28.05.2021

      Když to vypadá jako rusák a kejhá to jako rusák, tak to prostě je rusák, který dostal rozkaz k únosu nebo bombovému útoku a který do slova a do písmene ten rozkaz vyplní, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      Když to vypadá jako rusák a kejhá to jako rusák, tak to prostě je rusák, který dostal rozkaz k únosu nebo bombovému útoku a který do slova a do písmene ten rozkaz vyplní, tedy pokud to neposere, víš vitulde.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      23:20 28.05.2021

      Vituld Bude se vyšetřovat jestli ti dva cestující z letadla se náhodou do běloruské věznice nedostali tak že rozbili okno a vnikli do ní násilím? A teď odmítají z vazby KGB ...Zobrazit celý příspěvek

      Vituld

      Bude se vyšetřovat jestli ti dva cestující z letadla se náhodou do běloruské věznice nedostali tak že rozbili okno a vnikli do ní násilím? A teď odmítají z vazby KGB odejít?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:43 27.05.2021

   Tím je myšlen ten "přepis" jeho autenticitu nikdo ( pochopitelně krom Běloruska) nepotvrdil? Švýcarsko (jako stát) potupitelně nic neposlalo. Bělorusové tvrdí že varování přišlo ze ...Zobrazit celý příspěvek

   Tím je myšlen ten "přepis" jeho autenticitu nikdo ( pochopitelně krom Běloruska) nepotvrdil?
   Švýcarsko (jako stát) potupitelně nic neposlalo. Bělorusové tvrdí že varování přišlo ze švýcarské emailové adresy.
   K únosu letadla nepochybně došlo.
   Jestli byl postup kapitána v pořádku nikdo neví (věc se vyšetřuje). Manévr kterým se obrátil zpátky do běloruského vzdušného prostoru ale minimálně vzbuzuje otázky.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   16:40 27.05.2021

   Ten dispečing vedel o čo ide? Asi nie... Ak niekto Švajčiarom nahlásil bombu na palube, je jasné, že túto informáciu si nenechali pre seba (ak je to vôbec pravda). Má koho to teda ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten dispečing vedel o čo ide? Asi nie... Ak niekto Švajčiarom nahlásil bombu na palube, je jasné, že túto informáciu si nenechali pre seba (ak je to vôbec pravda). Má koho to teda hodíme? Na kapitána alebo operátora vo veži?Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
   17:13 27.05.2021

   Kdyz uz jste hloupy, tak nebudte alespon smesny.

   Kdyz uz jste hloupy, tak nebudte alespon smesny.

  • padre
   17:46 27.05.2021

   Proč zprávu o bombě poslalo Švýcarsko? Proč ne třeba Kongo nebo Nepál? Stejné provařené ruské trolení jako u MH 17...

   Proč zprávu o bombě poslalo Švýcarsko? Proč ne třeba Kongo nebo Nepál? Stejné provařené ruské trolení jako u MH 17...

  • Jan Padesátýpátý
   20:59 27.05.2021

   Zprávu odeslali údajní teroristé z e-mailu poskytovaného švýcarskou firmou. Teprve troll z toho vyrobí text "zprávu o bombě poslalo Švýcarsko", aby to vypadalo jako že zdrojem ...Zobrazit celý příspěvek

   Zprávu odeslali údajní teroristé z e-mailu poskytovaného švýcarskou firmou.
   Teprve troll z toho vyrobí text "zprávu o bombě poslalo Švýcarsko", aby to vypadalo jako že zdrojem informace o bombě je Švýcarsko.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   16:08 30.05.2021

   Až zveřejní místo přepisu originální nahrávku a celou, pak se můžeme začít bavit o tom co v ní je. Takhle to nemá cenu...

   Až zveřejní místo přepisu originální nahrávku a celou, pak se můžeme začít bavit o tom co v ní je. Takhle to nemá cenu...

 • Marw
  19:12 26.05.2021

  Len by som rad dal do pozornosti ze aj keby sa rozhodli ze nebudu riskovat let do Vilniusu (pre pripad ze by tam fakt bola bomba odpalena na zaklade GPS) tak z miesta kde ich ...Zobrazit celý příspěvek

  Len by som rad dal do pozornosti ze aj keby sa rozhodli ze nebudu riskovat let do Vilniusu (pre pripad ze by tam fakt bola bomba odpalena na zaklade GPS) tak z miesta kde ich otocili to mali blizsie ako do Minska na medzinarodne letisko Kaunas + nebol by potrebny ten saleny obrat skoro o 180 stupnov. Otocit to na minsk skutocne nedava logiku nech sa na to divam akokolvek.

  Len pre porovnanie, z miesta kde ich otocili to bolo do Vilniusu cca 80 km, do Kaunasu asi 130 km a na Minsk okolo 170 km (vzdusnou ciarou), realne si to s tou otockou natiahli skoro o 300 km.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   19:30 26.05.2021

   To je jedno. Kapitán sa rozhodoval správne, teda v intenciách svojích možností a kompetencií. Chybu urobili bieloruské úrady ktoré: 1/ V podstate uniesli lietadlo 2/ Uviedli do ...Zobrazit celý příspěvek

   To je jedno. Kapitán sa rozhodoval správne, teda v intenciách svojích možností a kompetencií. Chybu urobili bieloruské úrady ktoré:

   1/ V podstate uniesli lietadlo
   2/ Uviedli do omylu kapitána lietadla čím v podstate odrozili všetkých pasažierov
   3/ Vstúpili neoprávnene na palubu lietadla.Skrýt celý příspěvek

   • Marw
    19:36 26.05.2021

    Iste, len som chcel poukazat na to ze ani tvrdenie ze sa piloti rozhodli sami otocit na Minsk nedava ziadnu logiku. Btw. do Kaunasu Ryanair bezne lieta, pochybujem ze by ich takato ...Zobrazit celý příspěvek

    Iste, len som chcel poukazat na to ze ani tvrdenie ze sa piloti rozhodli sami otocit na Minsk nedava ziadnu logiku. Btw. do Kaunasu Ryanair bezne lieta, pochybujem ze by ich takato varianta nenapadla.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   08:53 27.05.2021

   Ale tak o tom je prakticky zbytečné se bavit - Lukašenkovi tu pohádku nesežere ani malé děcko. Dokonce i jeden z mých známých když mi o tomto povídal (tehdy jsem nevěděl ještě nic) ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale tak o tom je prakticky zbytečné se bavit - Lukašenkovi tu pohádku nesežere ani malé děcko. Dokonce i jeden z mých známých když mi o tomto povídal (tehdy jsem nevěděl ještě nic) tak sám uznával že to byla jen vymyšlená záminka...
   Normálně bych Lukašenka mezinárodně obvinil, jelikož by se nedostavil tak mezinárodní zatykač, a od té chvíle by riskoval že při přeletu kterékoliv země která by našla vlastní koule ho přinutí stíhačka sednout na zem a zatknou ho... třeba na to nedojde ale byla by to pak naprosto reálná hrozba. A kdo by by měl koule jen menší, aspoň mu při každém přeletu říct "bohužel nemůžeme zaručit nedotknutelnost vašeho letounu při přeletu našeho území, jelikož se na palubě nachází hledaný zločinec"...
   Pak ať sedí dome nebo lítá přes Vladivostok.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:29 27.05.2021

   Přesně tak. Přistát v jiné zemi a na letišti, které je od cílové stanice i od místa, kde se nacházím dál, nedává žádný smysl.
   Pokud mi tedy před nosem nelítá stíhačka.

   Přesně tak. Přistát v jiné zemi a na letišti, které je od cílové stanice i od místa, kde se nacházím dál, nedává žádný smysl.
   Pokud mi tedy před nosem nelítá stíhačka.

 • Storm
  16:58 26.05.2021

  By mě teda zajímalo ( evidentně narozdíl od Ucha teda ), jestli se třeba náhodou v tom přepisu komunikace posádka marně nesnažila dostat konkrétní informace na které nedostala ...Zobrazit celý příspěvek

  By mě teda zajímalo ( evidentně narozdíl od Ucha teda ), jestli se třeba náhodou v tom přepisu komunikace posádka marně nesnažila dostat konkrétní informace na které nedostala zcela konkrétní odpovědi... Nebo jen třeba nekonkrétní odpovědi... A nebo jestli se třeba marně posádka neptala na jiné alternativy přistání... Nevím no... Originál přepis jsem neviděl, ale Echo zřejmě ano... Četl ho tady i někdo normální?Skrýt celý příspěvek

  • Echo
   17:12 26.05.2021

   A co ti brani skusit si to prelozit? Alebo to je raketova veda pre normalnych? :D

   A co ti brani skusit si to prelozit? Alebo to je raketova veda pre normalnych? :D

   • Jura99
    17:23 26.05.2021

    Tak Storm má pochopitelně pravdu, běloruské řízení letového provozu prostě Ryanairu dalo na vybranou buď přistát v Minsku nebo přistát v Minsku. To že letadlo posléze hlásilo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak Storm má pochopitelně pravdu, běloruské řízení letového provozu prostě Ryanairu dalo na vybranou buď přistát v Minsku nebo přistát v Minsku. To že letadlo posléze hlásilo MAYDAY bylo pouze na základě informace z Minsku, že mají na palubě bombu.
    Ovšem není nějak extra důležité, kdo řekl co. Důležité je jen to, že letoun mimořádně přistál v Minsku a jeden pasažér byl unesen běloruskými orgány. Za tento státní únos musí být vystaven účet, prozatím tam bude ztráta několika miliard Kč/rok za řízení letového provozu a poplatky za přelety letadel, které se neuskuteční.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     18:07 26.05.2021

     Jura99: máš někde zdroj k těm ztrátám z poplatků? Díval jsem sem na hustotu provozu a nepřišlo mi to nic moc. Docela by mě to zajímalo, ale nic jsem nenašel, tak případně díky.

     Jura99: máš někde zdroj k těm ztrátám z poplatků? Díval jsem sem na hustotu provozu a nepřišlo mi to nic moc. Docela by mě to zajímalo, ale nic jsem nenašel, tak případně díky.

     • Jura99
      18:32 26.05.2021

      za rok 2019 meli 85mil. €, tj asi 2.2mld. Kc.

      za rok 2019 meli 85mil. €, tj asi 2.2mld. Kc.

     • Jan Padesátýpátý
      00:13 27.05.2021

      Minsk byl důležitý dopravní uzel pro lety mezi Evropou a státy bývalého SSSR.

      Minsk byl důležitý dopravní uzel pro lety mezi Evropou a státy bývalého SSSR.

    • Jirosi
     18:26 26.05.2021

     Jura99: Zadržení byli minimálně 2. pasažéři.

     Jura99: Zadržení byli minimálně 2. pasažéři.

    • JirkaM
     21:27 26.05.2021

     Pár miliard Kč není pro stát zase až tolik. Co víc, západní letecké splečnosti to vyhýbání se Bělorusku bude stát mnohem víc. Krom toho hrozí, že těm co nejvíc prudí zatrhne ...Zobrazit celý příspěvek

     Pár miliard Kč není pro stát zase až tolik. Co víc, západní letecké splečnosti to vyhýbání se Bělorusku bude stát mnohem víc.

     Krom toho hrozí, že těm co nejvíc prudí zatrhne přelety i Rusko a to by pro postižené aeroliky znamenalo konec spousty dálkových letů.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:39 27.05.2021

      Těch pár miliard je docela dost. Letecké společnosti to evidentně nijak nebolí, protože přes Bělorusko přestávají létat. Evidentně je pro ně daleko větší í problém představa, že je ...Zobrazit celý příspěvek

      Těch pár miliard je docela dost. Letecké společnosti to evidentně nijak nebolí, protože přes Bělorusko přestávají létat. Evidentně je pro ně daleko větší í problém představa, že je kdykoli může Lukašenko stáhnout na zem a někoho unést.
      A zákaz přeletů od Ruska? Ano? A přijít o velké peníze v dolarech?Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      08:58 27.05.2021

      To se ovšem zakazovací válka může snadno dostat do obrátek... jak se bude líbit Rusku létat třeba jen přes Írán??

      To se ovšem zakazovací válka může snadno dostat do obrátek... jak se bude líbit Rusku létat třeba jen přes Írán??

     • GlobeElement
      10:43 27.05.2021

      Rusko v tom vůbec nefiguruje. Oficiálně. Jak Rusko tak EU se tváří, že s tím Rusko nemá nic společného.

      Rusko v tom vůbec nefiguruje. Oficiálně. Jak Rusko tak EU se tváří, že s tím Rusko nemá nic společného.

     • GlobeElement
      15:56 27.05.2021

      Vypadá to, že ti taky přišel švýcarský ...Zobrazit celý příspěvek

      Vypadá to, že ti taky přišel švýcarský emajl.

      https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   08:43 27.05.2021

   Ona letecká doprava není bordel. Posádky mají povinnost poslouchat ŘLP. Navíc argumentačně podpořenou Mig-29 na křídle. Prostě to podle předpisů museli poslechnout.

   Ona letecká doprava není bordel. Posádky mají povinnost poslouchat ŘLP. Navíc argumentačně podpořenou Mig-29 na křídle. Prostě to podle předpisů museli poslechnout.

 • J.Kolousek@post.cz
  15:04 26.05.2021

  Rusko má historické i novodobé zkušenosti se sviňárnami, podrazy, vraždami svých i cizích bohaté zkušenosti. Proč by nepomohlo svému žákovi? Je neuvěřitelné kolil lidí v této zemi ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko má historické i novodobé zkušenosti se sviňárnami, podrazy, vraždami svých i cizích bohaté zkušenosti. Proč by nepomohlo svému žákovi? Je neuvěřitelné kolil lidí v této zemi fandí východním psychopatickým diktátorům a veřejně schvaluje jejich teroristické akce.Někteří z nich zažili totalitu, kolaborovali s mocí a stýská se jim po době kdy i neschopný buran mohl být mocný a lidi se ho báli, nebo totalitu nezažili a jejich názory mají hodnotu puberťáka který si libuje v provokacích.Skrýt celý příspěvek

 • memo
  11:55 26.05.2021

  Bělorusové mohou cestovat do EU přes Ankaru nebo Istanbul. Pokud tedy Turecko zase nesestřelí nějaký další samaljót což není zas úplně vyloučené, protože by to poškodilo pozici ...Zobrazit celý příspěvek

  Bělorusové mohou cestovat do EU přes Ankaru nebo Istanbul. Pokud tedy Turecko zase nesestřelí nějaký další samaljót což není zas úplně vyloučené, protože by to poškodilo pozici Erdogana.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:42 26.05.2021

   Pravděpodobně nechápete, že momentálně nejde ani tak o zamezení cestovat Bělorusům po EU, ale ochránit letecký provoz z/do EU před kontaktem se vzdušným prostorem Běloruska, kde ...Zobrazit celý příspěvek

   Pravděpodobně nechápete, že momentálně nejde ani tak o zamezení cestovat Bělorusům po EU, ale ochránit letecký provoz z/do EU před kontaktem se vzdušným prostorem Běloruska, kde hrozí únosy. Trest pro Bělorusy, např. v podobě zákazu vstupu do EU, doufám ještě přijde.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    18:16 26.05.2021

    Jura99: Bohužel, ale jediný efekt, který to bude mít, je ten, že zamezíme prozápadním Bělorusům cestovat do EU. To je jako by si to objednal sám Lukašenko. Jak budou opozičníci z ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Bohužel, ale jediný efekt, který to bude mít, je ten, že zamezíme prozápadním Bělorusům cestovat do EU. To je jako by si to objednal sám Lukašenko. Jak budou opozičníci z Minsku jezdit na konference do Knihovny Václava Havla, asi autobusem... Obavy o únosy jsou zbytečné, těch lidí, na které by bylo v Bělorusku vzneseno obvinění z rozvracení, podněcování k masovým protestům a terorismu + podaná žádost o mezinárodní zatykač není zase tolik. A další případný cíl podobných aktivit si snad dá pozor, kde se pohybuje.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     07:45 27.05.2021

     To zase ne, jen do Vilniusu musí autobusem, pak už odletí, kde chtějí. Já taky musím když chci někam letět 300 km do Prahy na letiště ( nebo tedy jinde, do Katowic, třeba)

     To zase ne, jen do Vilniusu musí autobusem, pak už odletí, kde chtějí. Já taky musím když chci někam letět 300 km do Prahy na letiště ( nebo tedy jinde, do Katowic, třeba)

 • danny
  11:47 26.05.2021

  Tak z toho mám takový zvláštní pocit. Dnešní sankce, jako obvykle, míří těžko říct kam. Ale Minsk to určitě moc bolet nebude. Pár aparátčíků nebude smět na Západ. Ok, obávám se, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak z toho mám takový zvláštní pocit. Dnešní sankce, jako obvykle, míří těžko říct kam. Ale Minsk to určitě moc bolet nebude. Pár aparátčíků nebude smět na Západ. Ok, obávám se, že tam moc nejezdili ani před tím. Letadla směr Moskva a Vilnius to budou mít trochu dál, což není nic extra na poplatcích za užití vzdušného prostoru a pro dopravce lehké zvýšení nákladů na palivo. Jediní, koho to bude fakt náročné, jsou běloruští studenti a další lidé, co tady pracují, mají zde příbuzné atd.., takže paradoxně ta nejliberálnější část společnosti. Ty potrestáme a umožníme jim cestovat max. to Ruska. Ok...

  Jestli se podobně moudře bude postupovat i v případě případných hospodářských sankcí, tak bych se jen bál, abychom tím nakonec nesestřelili naše přátele na Ukrajině, ony jsou tam ty obchodní vztahy dost zapeklitě propletené a když převáží aktivismus nad porozuměním, může to mít nečekané důsledky.

  Jinak mě fakt štve jedna věc. Jak málo děláme pro ty, kteří "bojují za naše zájmy". Jo, to je hezké klukovi přidělit stipendium Václava Havla, ale to ho taky kromě vznešených myšlenek při studiu pořádaném Svobodnou Evropou mohli poučit, jak se má chovat, když už po něm režim jde. A že s určitými typy stíhání na krku je lepší se pohybu přes území dotčené země fakt vyhnout. Jo, vždycky někoho poplácáme po zádech, připíchneme mu na klopu Sacharovovu cenu, a pak ho necháme hrdinně padnout na barikádách. Věnec ale raději pošleme poštou. Možná by stačilo nešetřit na low-cost letenkách a koupit mu trochu dražší přes Varšavu. To snad poté, co byla vysbírána redakce Belsatu napadne každého. A vedle nákladů na zprovoznění NEXTY je vyšší cena letenky fakt pakatel.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:48 26.05.2021

   Problémem je bezbřehá naivita bojovníků za svobodu. To jsou ti samí, co kritizují USA, že utlačují černošské LGBT či jak se jmenují nebo Izrael, že opětuje palestinskou palbu. Z ...Zobrazit celý příspěvek

   Problémem je bezbřehá naivita bojovníků za svobodu. To jsou ti samí, co kritizují USA, že utlačují černošské LGBT či jak se jmenují nebo Izrael, že opětuje palestinskou palbu.

   Z nějakého podivného důvodu věří, že soupeř dodržuje pravidla a to ta samá pravidla, jako my. A pak s otevřenou pusou čumí jak tele na nová vrata, co že to soupeř zase udělal.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    18:03 26.05.2021

    Jojo, přesně souhlasím. Jen bych řekl, že to není ani naivita, ale až arogance, s jakou předpokládají, že se soupeř bude chovat tak, jak jsme si my zrovna usmysleli.

    Jojo, přesně souhlasím. Jen bych řekl, že to není ani naivita, ale až arogance, s jakou předpokládají, že se soupeř bude chovat tak, jak jsme si my zrovna usmysleli.

   • JirkaM
    00:12 27.05.2021

    "Z nějakého podivného důvodu věří, že soupeř dodržuje pravidla a to ta samá pravidla, jako my." - to by platilo, kdybychom my, tedy EU + USA nějaká pravidla dodržovali. Místo toho ...Zobrazit celý příspěvek

    "Z nějakého podivného důvodu věří, že soupeř dodržuje pravidla a to ta samá pravidla, jako my." - to by platilo, kdybychom my, tedy EU + USA nějaká pravidla dodržovali.

    Místo toho jim jedním precedentem za druhým ukazujeme, co všechno je možné.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     08:40 27.05.2021

     A ty precedenty jsou...?

     A ty precedenty jsou...?

     • JirkaM
      21:45 27.05.2021

      Opravdu jsi neslyšel o tom, že v EU už nějaké letadlo, ve kterém měl být mocné vládě nepohodlný dissident, muselo přistát? Co třeba vraždy Iránských vědců? Každému je jasné, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravdu jsi neslyšel o tom, že v EU už nějaké letadlo, ve kterém měl být mocné vládě nepohodlný dissident, muselo přistát?

      Co třeba vraždy Iránských vědců? Každému je jasné, že vrazi byli z Izraele, ale všichni se tváří, že vlastně neví kdo to byl, protože nejsou důkazy.

      A to že stále hodní demokrati vězní Assange je taky moc hezký precedent, který Lukašenkovi dost pomáhá.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:59 28.05.2021

      JIrkaM: To letadlo s Moralesem přistálo ve Vídni protože ho do svého vzdušného prostoru nepustily Francie a Španělsko. Proti letadlu nevystartovaly stíhačky, ani nikdo pilotovi ...Zobrazit celý příspěvek

      JIrkaM:
      To letadlo s Moralesem přistálo ve Vídni protože ho do svého vzdušného prostoru nepustily Francie a Španělsko.
      Proti letadlu nevystartovaly stíhačky, ani nikdo pilotovi nelhal že má na palubě bombu, a ve Vídni nebyl nikdo omezen na osobní svobodě ani zbit. Podle vyjádření Bolívie ani nikdo neprohledával letadlo.

      Za vraždami íránských vědců je pravděpodobně Izrael, ale vina není tak zřejmá jako v případě Skripala nebo Vrbětic. A připomínám, že v případě Vrbětic byly z naší strany úvahy, že by se věc mohla zamést pod koberec, přestože důkazy jsou zřejmě mnohem jasnější než u zabitých iránských vědců.

      A věřím, že pokud by Izrael zabil iránského vědce v Británii nebo Česku, a důkazy byly stejné jako u akcí ruských tajných služeb, konsekvence to bude mít obdobné. S tou výjimkou že Izrael by kauzu neeskaloval tak jako to dělá Rusko.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     10:45 27.05.2021

     Prosím příklad. Nějaký unesený letoun a nějaký sklad munice vyhozený do povětří, pár otrávených exulantů a nějakou tu anexi území státu, se kterým mám smlouvu o vzájemném uznání ...Zobrazit celý příspěvek

     Prosím příklad. Nějaký unesený letoun a nějaký sklad munice vyhozený do povětří, pár otrávených exulantů a nějakou tu anexi území státu, se kterým mám smlouvu o vzájemném uznání hranic.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:42 27.05.2021

      GE: je důležité, jak definuješ kdo je to "My". Řadíme tam i USA, Izrael, Velkou Británii, Saudskou Arábii? Příkladů, kdy se naši spojenci a přátelé taky pohybují dost na hraně nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      GE: je důležité, jak definuješ kdo je to "My". Řadíme tam i USA, Izrael, Velkou Británii, Saudskou Arábii? Příkladů, kdy se naši spojenci a přátelé taky pohybují dost na hraně nebo i za ní je, bohužel, poměrně hodně. Ano, vždy můžeme najít spoustu argumentů pro to, že bombardování podezřelých z terorismu bez souhlasu států a narušování jejich vzdušného prostoru bezpilotníky je ok. Že popravy íránských jaderných vědců a kybernetické útoky, případně sem tam vyhození něčeho do vzduchu je v zájmu míru a světového blaha, že rozpuštění saudského novináře byla jen taková lapálie, že kdyby Snowden letěl s Moralesem, tak že vytáhnout ho z letadla je úplně v pohodě a morální, že zadržení dcerky zakladatele Huawei v Kanadě a její vydání do USA je taky úplně křišťálově čistý, o Čagoských ostrovech ani nemluvě...
      Jinak, ale to je čistě spekulace. Je docela zajímavé podívat se na posledních deset let, a když si zadáš "výbuch munice", tak budeš koukat. Ono to nebouchalo jen u nás, v Bulharsku a na Ukrajině. Ale velice intenzivně i v Rusku. Ve srovnání s předchozím obdobím abnormálně, i na pověstný ruský bordel. Ale tam si myslím, že v tom Čepiga prsty neměl.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:28 27.05.2021

      Danny - ano, někoho zadržet na základě mezinárodního zatykače je naprosto v pořádku. Ve tvém výčtu není jediný případ podobný tomu, co dělá Rusko nebo nyní Bělorusko. Sulejmání ...Zobrazit celý příspěvek

      Danny - ano, někoho zadržet na základě mezinárodního zatykače je naprosto v pořádku.
      Ve tvém výčtu není jediný případ podobný tomu, co dělá Rusko nebo nyní Bělorusko. Sulejmání byl zabit u Bagdádu v oblasti bojů s povstalci, v Bělorusku válka není, alespoň o tom nic nepíší. Moralesovi jen odmítli povolit přelet, nikdo nikoho nevytáhl z letadla a nikdo nikoho nezatkl. Izraele je se Sýrií ve válečném stavu. Vraždu saudského novináře neprovedl nikdo ze západu, Saudové fakt nejsme "my" a nakonec za to byli odsouzeni údajní pachatelé (patrně obětní beránci) i v samotné Saudské Arábii.

      A srovnávat spor o kolonii vzniklou v 18. století a násilnou anexí v 21. století, to už bys mohl zpochybnit právo Ruska na Sibiř.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      21:30 27.05.2021

      Tak, tak, danny. Iránské útoky bezpilotními prostředky na saudské civilní cíle a lodě v Perském zálivu, které řídil terorista sulejmání, určitě v pořádku nejsou.

      Tak, tak, danny. Iránské útoky bezpilotními prostředky na saudské civilní cíle a lodě v Perském zálivu, které řídil terorista sulejmání, určitě v pořádku nejsou.

    • JirkaM
     21:56 27.05.2021

     GlobeElement Vidím, že ty to bereš jak rozdíl mezi zlem a dobrem co jsem kdysi četl v jedné Polské knize. Co je to zlo? Když mi nědo ukradne krávu. Co je dobro? Když já někomu ...Zobrazit celý příspěvek

     GlobeElement

     Vidím, že ty to bereš jak rozdíl mezi zlem a dobrem co jsem kdysi četl v jedné Polské knize.

     Co je to zlo? Když mi nědo ukradne krávu.
     Co je dobro? Když já někomu ukradnu krávu.

     Problém je, že s tímhle přístupem s tebou nemá cenu diskutovat.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:30 28.05.2021

      Aneb podle sebe soudím tebe, že?

      Zlo je, když někdo někomu ukradne krávu.

      Dobro je, když někdo někomu krávu daruje.

      To tě nikdy ani nenapadlo, že?

      Aneb podle sebe soudím tebe, že?

      Zlo je, když někdo někomu ukradne krávu.

      Dobro je, když někdo někomu krávu daruje.

      To tě nikdy ani nenapadlo, že?

  • otecko
   07:54 27.05.2021

   Myslím, že se mýlíte, rozdíl pro běloruské občany s vízem- i studenty- bude jen ten, že doprava do EU bude přes Vilnius, tam se budou muset dostat autobusem nebo vlakem, zase to ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že se mýlíte, rozdíl pro běloruské občany s vízem- i studenty- bude jen ten, že doprava do EU bude přes Vilnius, tam se budou muset dostat autobusem nebo vlakem, zase to není až tak daleko, my "ze Severu" to máme také do Prahy na letiště 360 km.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   09:05 27.05.2021

   Jasně, takže ono je to sice nelegální přinutit přelet pod vymyšlenou záminkou přistát pod hrozbou sestřelu ale my budeme vymýšlet jak všem podobným eventualitám předejít... a co mu ...Zobrazit celý příspěvek

   Jasně, takže ono je to sice nelegální přinutit přelet pod vymyšlenou záminkou přistát pod hrozbou sestřelu ale my budeme vymýšlet jak všem podobným eventualitám předejít... a co mu pak poradíte na Nový Čok?
   Řešením není řešit všechny možné zvrácené scénáře, ale dosáhnout POTRESTÁNÍ Lukašenka a jeho režimu.Skrýt celý příspěvek

 • memo
  11:35 26.05.2021

  Celé to je jen provokace a Lukasenko prostě chce tzv. Západu ukázat jak je pevný v kramflecích. Protože EU Belavii zakázala použití vzdušného prostoru EU, tak Lukašenko bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Celé to je jen provokace a Lukasenko prostě chce tzv. Západu ukázat jak je pevný v kramflecích. Protože EU Belavii zakázala použití vzdušného prostoru EU, tak Lukašenko bude provokovat dál a pravděpodobně v koordinaci s Putinem. Prostě Belavia poletí přes EU a basta. Poletí z Minska do Kaliningradu a možná že opačným směrem zase Aeroflot. Když vystartuje polská hotovost nebo naše Grippeny z Litvy, tak tam budou i ruské Suchary a běloruské Migy. Na nějakou tu ukázku manévrovacího souboje pak určitě dojde. Otázkou je jestli dojde i na kanónovou střelbu a co se bude konat dál. Jakmile zazní kanóny a nedej Bože to dostane ta Belavia nebo Aeroflot tak jsme v podstatě v horké válce minimálně s Běloruskem. A možná o to vlastně Putinovi jde. A pak vlastně to území mezi Kaliningradem a Běloruskem bylo vždy ruské a jmenuje se Staroruské a žádní Poláci ani Litevci tam nežijí ale žijí tam pouze etničtí Rusové, kteří chtějí pouze dosta ruské občanství a referendu si odhlasovat připojení k Ruské Federaci a sousedění s Běloruskem. Tak nevím ale AČR na něco podobného není vůbec připravená. Ještě že alespoň Poláci mají trochu něco jako Armádu ale je to i tak žalostně málo.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   07:57 27.05.2021

   hele, už raději nefantazírujte! Sice Lukašenko a Putin jsou diktátoři, ale bez peněz Západu se takový Putin neobejde. Konflikt s NATO si nemůže dovolit ani jeden z nich, vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

   hele, už raději nefantazírujte! Sice Lukašenko a Putin jsou diktátoři, ale bez peněz Západu se takový Putin neobejde. Konflikt s NATO si nemůže dovolit ani jeden z nich, vlastně ani NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:57 26.05.2021

  Je zřejmé, že KGB sledovala pohyb Prataseviče přinejmenším v Řecku, ale nejspíš ve všech zemích jeho pobytu (Polsko, Pobaltí), tedy ve státech NATO a EU. Agenti byli i v letadle ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zřejmé, že KGB sledovala pohyb Prataseviče přinejmenším v Řecku, ale nejspíš ve všech zemích jeho pobytu (Polsko, Pobaltí), tedy ve státech NATO a EU. Agenti byli i v letadle Ryanairu, to jsou zřejmě ti, o kterých se zpočátku psalo, že rovněž z Minsku už neodletěli. Zřejmě si svobodný svět bude muset zopakovat období Mccarthismu a větší či menší část těch, co pomáhají totalitám vyhostit nebo převychovat. Už nyní by bylo na místě zvažovat nepovolení podnikání a vstup občanům Ruska a Běloruska, mimo azylanty. Zaměstnancům státní správy víza neudělovat vůbec, povolení ke studiu potomkům vládnoucí vrstvy neudělovat vůbec. Pobaltí a Ukrajinu ekonomicky posunout daleko dopředu, ať bolševici vidí, o co přicházejí a jejich občané mají větší chuť je poslat kam patří.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   09:18 26.05.2021

   problém je, že izolace Běloruska je přesně to co se hodí do krámu RF.

   problém je, že izolace Běloruska je přesně to co se hodí do krámu RF.

   • Torong
    09:42 26.05.2021

    Nemyslím si. Přes Bělorusko jde do Ruska spousta západních technologií, viz. například termovize. Izolací Běloruska tak příjdou o velkou část technologií hlavně v elektronice...

    Nemyslím si. Přes Bělorusko jde do Ruska spousta západních technologií, viz. například termovize. Izolací Běloruska tak příjdou o velkou část technologií hlavně v elektronice...

    • m164
     09:56 26.05.2021

     Nie len technológie, ale aj potraviny a ďalší tovar, na ktorý sú uvalené sankcie. Rusi by sa Putinovi určite poďakovali za jeho protiruské sankcie, keby si už nemohli kúpiť západný ...Zobrazit celý příspěvek

     Nie len technológie, ale aj potraviny a ďalší tovar, na ktorý sú uvalené sankcie. Rusi by sa Putinovi určite poďakovali za jeho protiruské sankcie, keby si už nemohli kúpiť západný tovar ani za Bieloruský príplatokSkrýt celý příspěvek

     • padre
      16:54 26.05.2021

      Stačilo by na více dnů a ne jen na jeden vikend vypnout ruskou a běloruskou VISU jako se tomu stalo v roce 2014 po ruské invazi na Krym a bylo by vystaráno.V roce 2014 najednou ...Zobrazit celý příspěvek

      Stačilo by na více dnů a ne jen na jeden vikend vypnout ruskou a běloruskou VISU jako se tomu stalo v roce 2014 po ruské invazi na Krym a bylo by vystaráno.V roce 2014 najednou stály manželky těch nejbohatších a nejvlivnějších Rusů v módních buticích Paříže,Říma,Curychu a Dubaje u pokladen s horami nákupů a nikdo jim nechtěl nic prodat ,protože jim nefungovaly kreditky.Hned samozřejmě hystericky volaly svým manželům do Moskvy a dalších center.V Rusku se říká ,že tehdy to byla největší mezinárodní krize a svět byl nejblíž válce od té kubánské v roce 1962.Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      21:35 26.05.2021

      Rusové dneska Putinovi děkují za to, že se potraviny zase produkují v Rusku.

      Rusové dneska Putinovi děkují za to, že se potraviny zase produkují v Rusku.

     • JirkaM
      21:38 26.05.2021

      padre Putinovi voliči by to těm zlodějskejm paničkám docela i přáli. 2014 byla krize z jiných důvodů. Odpojení od SWIFTu by tehdy byl velký průšvih. I proto si Rusové připravili ...Zobrazit celý příspěvek

      padre

      Putinovi voliči by to těm zlodějskejm paničkám docela i přáli.

      2014 byla krize z jiných důvodů. Odpojení od SWIFTu by tehdy byl velký průšvih. I proto si Rusové připravili vlastní systém do zálohy.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:16 27.05.2021

      JirkaM: Putinovi děkují jenom výrobci potravin, ostatní Rusové zdražení potravin nepřivítali

      JirkaM: Putinovi děkují jenom výrobci potravin, ostatní Rusové zdražení potravin nepřivítali

     • Torong
      08:45 27.05.2021

      "Rusové dneska Putinovi děkují za to, že se potraviny zase produkují v Rusku." Ano, děkují za to, že mají op~t na výběr pohanku nebo pohanku a ještě je to dražší než dříve. ...Zobrazit celý příspěvek

      "Rusové dneska Putinovi děkují za to, že se potraviny zase produkují v Rusku."
      Ano, děkují za to, že mají op~t na výběr pohanku nebo pohanku a ještě je to dražší než dříve.
      "Putinovi voliči by to těm zlodějskejm paničkám docela i přáli."
      Jak to mluvíš o manželkách přátel pana Putina?
      "2014 byla krize z jiných důvodů. Odpojení od SWIFTu by tehdy byl velký průšvih. I proto si Rusové připravili vlastní systém do zálohy"
      Ano a z jakých důvodů tedy? Osviť nás...
      A ten jejich náhradní systém uznávají ve světě kde? Tam kde uznávají i zlatý rubl?Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     10:51 26.05.2021

     To ze jde do Ruska toho hodne skze Belorusko dnes neznamena ze to tam od zitra nepujde skrze jinou "seda zona" zemi. Tady ma Rusko jiste moznosti vic. Belorusko ale jinou moznost ...Zobrazit celý příspěvek

     To ze jde do Ruska toho hodne skze Belorusko dnes neznamena ze to tam od zitra nepujde skrze jinou "seda zona" zemi. Tady ma Rusko jiste moznosti vic. Belorusko ale jinou moznost nez se primknout k Rusku nema, tam je ten vyber zkratka o dost omezenejsi.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:18 26.05.2021

      Právě, že nemá. Bělorusko bylo za doby SSSR zaměřeno právě na elektronické a optické technologie. Zároveň s tím, že byla v Bělorusku většina podniků vyrábějící elektroniku, tam ...Zobrazit celý příspěvek

      Právě, že nemá. Bělorusko bylo za doby SSSR zaměřeno právě na elektronické a optické technologie. Zároveň s tím, že byla v Bělorusku většina podniků vyrábějící elektroniku, tam byli koncentrováni i odborníci z celého SSSR. (prost~ dostali "umístěnku"). Tím, že se Lukašenko snažil balancovat mezi západem a východem umožnilo Běloruským firmám získávat zápdní technologie a know-how. Z dalších zemí toho moc nedostanou. Čína jim zadarmo nic nedá a z takového Turkmenistánu doatanou výborný tabák do vodní dýmky, ale termovizní snímač určitě ne...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:45 26.05.2021

    do krámu RF se hodí pozorovat slabé odezvy západu na bezmála válečné kroky. Lidi nejsou hloupí, mají možnost číst zprávy ze západu a pochopí, za co si vysloužila jejich země ...Zobrazit celý příspěvek

    do krámu RF se hodí pozorovat slabé odezvy západu na bezmála válečné kroky. Lidi nejsou hloupí, mají možnost číst zprávy ze západu a pochopí, za co si vysloužila jejich země izolaci a naopak budou mít větší snahu to změnit. Západ nesmí couvat a usmiřovat nepřítele, to se už v minulosti xkrát vymstilo a ta chyba se kupodivu stále opakuje. Asi to tak musí být, ta pravda sice opravdu vždy zvítězí, ale bez utrpení a krve to zřejmě nejde.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     09:52 26.05.2021

     o usmiřování nemluvím, spíše o přetáhnutí na svou stranu. Ale zde záleží na dlouhodobých plánech Kremlu s Minskem. A o těch vlastně nikdo nic neví.

     o usmiřování nemluvím, spíše o přetáhnutí na svou stranu. Ale zde záleží na dlouhodobých plánech Kremlu s Minskem. A o těch vlastně nikdo nic neví.

    • JirkaM
     21:44 26.05.2021

     Naopak, Rusové vidí, jak se o nich na západě lže. Čtou v diskusích jak o nich zápaďáci mluví jako o hloupejch smradlavejch primitivech zodpovědných za druhou světovou, za Polský ...Zobrazit celý příspěvek

     Naopak, Rusové vidí, jak se o nich na západě lže. Čtou v diskusích jak o nich zápaďáci mluví jako o hloupejch smradlavejch primitivech zodpovědných za druhou světovou, za Polský idioty co to v mlze narvali do země u Smolenska i za naše leply co si nechali vybouchnout muničák. K tomu jim západ ze všech sil škodí sankcemi.

     Jestli si západ chtěl udělat z normálních Rusů nepřátele a věrné voliče Putina, tak se mu to povedlo. Teď chudáci přijdou o možnost nechat se převálcovat migranty a zavést 64 pohlaví.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:49 27.05.2021

      Ano, a oni jsou Rusové zatím taj hodní a nepochopení. Mouše by neublížili. A všude kolem jsou fašisti co je obkličujou a už už na ně chtějí útočit... Ale tohle je přesně problém ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, a oni jsou Rusové zatím taj hodní a nepochopení. Mouše by neublížili. A všude kolem jsou fašisti co je obkličujou a už už na ně chtějí útočit... Ale tohle je přesně problém Rusů. Neumí si přiznat, že problém je v nich.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      09:14 27.05.2021

      Takhle tu o nich mluvíte snad jen vy. Normální diskutující jsou si vědomí toho že se jedná o dezinformace šířené báťuškou.

      Takhle tu o nich mluvíte snad jen vy. Normální diskutující jsou si vědomí toho že se jedná o dezinformace šířené báťuškou.

     • JirkaM
      22:04 27.05.2021

      SYN_ A to lžeš schválně, nebo jsi v diskusi poprvé? Že se na Rusy nadává pořád a všude je něco o čem se nemá smysl dohadovat. Rusové toho samozřejmě využívají a občas si ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_

      A to lžeš schválně, nebo jsi v diskusi poprvé? Že se na Rusy nadává pořád a všude je něco o čem se nemá smysl dohadovat.

      Rusové toho samozřejmě využívají a občas si takového blbce k večeři jako je náš Novotný pozvou do Ruské televize aby národ viděl, jak moc je západní demokraté nenávidí.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:32 28.05.2021

      O tom, že se na Rusy nedává pořád a všude má smysl se dohadovat, protože to není pravda. Pravdou naopak je, že Rusko má z nějakého podivného důvodu spoustu obhájců, omlouvajících ...Zobrazit celý příspěvek

      O tom, že se na Rusy nedává pořád a všude má smysl se dohadovat, protože to není pravda.

      Pravdou naopak je, že Rusko má z nějakého podivného důvodu spoustu obhájců, omlouvajících jeho činy a občas jim připraví horkou chvilku, když někde někoho ruské orgány zamordují, unesou, otráví, vyhodí do vzduchu nebo alespoň napomohou únosu letadla.

      A to pak zavolají tebe, abys nastoupil do služby.Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  08:53 26.05.2021

  Jak už píše toustr, nůžky mezi Západem a Ruskem/Běloruskem se pořád rozevírají. Stačí jen čekat. I když bohužel pro místní lidi je čím dál horší. Na začátku svých prezidentských ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak už píše toustr, nůžky mezi Západem a Ruskem/Běloruskem se pořád rozevírají. Stačí jen čekat. I když bohužel pro místní lidi je čím dál horší.
  Na začátku svých prezidentských kariér Putin a Lukašenko, s přivřeným okem a bez ohledu na právní stát, svým zemím dá se říci pomohli a stabilizovali je.
  Ale být přes 20 let ve vedoucí funkci státu? Myslím že každého člověka to prostě utahá, nikdo nedokáže 20 let podávat výkon, který se od něho očekává. Nezachytí nové trendy a výzvy, vyhoří, ztratí kontakt s realitou, okolo mu jen pochlebují..
  Dovedete si představit, že by u nás byl premiérem Klaus, Paroubek nebo Babiš 20 let? Já ne.
  Současná situace v Bělorusku je pro nás šance si k nám od nich stáhnout spoustu mladých šikovných lidí. Spousta jich odtamtud utíká, pro nás by bylo nejlepší, aby jich co nejvíc šlo k námSkrýt celý příspěvek

  • toustr
   21:22 26.05.2021

   souhlasím na 100% a děkuji za zmínku o mé skromné maličkosti :)

   souhlasím na 100% a děkuji za zmínku o mé skromné maličkosti :)

 • Clanek
  08:25 26.05.2021

  Je zajimave jak se zde najednou objevi XY nicku, ktere tu predtim nikdo nevidel. Bud jde o nicky "spici" nebo rovnou zcela nove, ale zato s neotresitelnym presvedcenim kde je ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zajimave jak se zde najednou objevi XY nicku, ktere tu predtim nikdo nevidel. Bud jde o nicky "spici" nebo rovnou zcela nove, ale zato s neotresitelnym presvedcenim kde je pravda (to casteji) nebo naopak neotresitelnym presvedcenim, ze neni jenom jedna pravda (to mene casto) a predevsim snahou to vsem vysvetlit (a kdo to nevidi, je rovnou pocastovan).
  Zvlastni ze z druhe strany barikady, prispivajic takhle pod clanky kde americani udelali nejakou neplechu, takovych jednorazovych obhajcu clovek aby pohledal. Holt kdo maze, ten jede. Ja jen tajne doufam, ze jsou za to placeni (cimz bych pohrdal, ale s eknomickym vzdelanim alespon pochopil) a nedelaj to z presvedceni (kde zustava jen to pohrdani a vlastne i trochu litost).Skrýt celý příspěvek

 • tctx
  08:14 26.05.2021

  Kdyz se vedle tebe objevi stihacka, tak je to v podstate pistole namirena k hlave. A pak se tady objevi spousta debilu, co zacnou tvrdit, jak to bylo vsechno dobrovolne :-/

  Kdyz se vedle tebe objevi stihacka, tak je to v podstate pistole namirena k hlave. A pak se tady objevi spousta debilu, co zacnou tvrdit, jak to bylo vsechno dobrovolne :-/

 • theo
  08:12 26.05.2021

  Tu pre väčšinu nejde ani o fakty , ako o to kde a kto . Ak by túto šarádu alebo podvod na kapitánovi spravili naši zaoceánsky priatelia spievali by ste ódy . Ale keď ide o báťušku ...Zobrazit celý příspěvek

  Tu pre väčšinu nejde ani o fakty , ako o to kde a kto . Ak by túto šarádu alebo podvod na kapitánovi spravili naši zaoceánsky priatelia spievali by ste ódy . Ale keď ide o báťušku je to štátny terorizmus . Čítal aspoň jeden z Vás čo tu vypisujete prepis komunikácie pilot-minsk . O tom silne pochybujem . Len sa tu pretláča politika namiesto pravdy . Je sice fakt , že rainer ešte nezverejnil komunikáciu , čo sa pravdepodobne ani nestane . Ušili búdu a majú agenta . Tak si rýchlo zanadávajme na báťušku . Už čakám len na Belingcat kedy zverenia fotky tých dvoch packalov zo Sainsbury ako nastupujú do lietadla .Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:03 26.05.2021

   Jakto že nejde o fakta ? Fakta jsou, že Minsk podvodem odklonil civilní let a unesl jednoho pasažéra. Ten se měl provinit činy, které jsou ve svobodném světě naprosto legální, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Jakto že nejde o fakta ? Fakta jsou, že Minsk podvodem odklonil civilní let a unesl jednoho pasažéra. Ten se měl provinit činy, které jsou ve svobodném světě naprosto legální, ale v Minsku mu údajně hrozí poprava. Za toto musí být Bělorusko velmi tvrdě potrestáno, musí jej to stát miliardy dolarů na ušlých obchodech a stycích se svobodným světem. Šikovné a svobodomyslné Bělorusy prověřit a udělovat jim azyl třeba u nás. Klidně se jich sem pár desítek tisíc vejde.Skrýt celý příspěvek

  • tctx
   10:20 26.05.2021

   Ano, na fakta je nejlepsi brat ohled az v posledni rade.. idealne vubec. Pojdme si radeji povidat o tom, co by, kdyby.

   Ano, na fakta je nejlepsi brat ohled az v posledni rade.. idealne vubec. Pojdme si radeji povidat o tom, co by, kdyby.

 • Storm
  01:13 26.05.2021

  Ucho; Ci ako si to predstavujes? Ze ich priamo kontaktoval ten stihac? A co si jako Echo myslíš? Že piloti stíhaček při hotovostním letu nekomunikují s velitelem letadla v ...Zobrazit celý příspěvek

  Ucho;
  Ci ako si to predstavujes? Ze ich priamo kontaktoval ten stihac?

  A co si jako Echo myslíš? Že piloti stíhaček při hotovostním letu nekomunikují s velitelem letadla v nouzi, nebo proti kterému je veden zákrok? To jako, že se jen tak pověsí za dopravák a čekají co se bude dít? Takhle to možná funguje jen někde v představách v tvoji palici... Ve skutečném moderním civilizovaném světě to funguje trochu jinak...
  Uvedu ti příklad jak to může třeba vypadat, aby to pochopil i takový myslitel jako ty ;)
  Funguje to zjednodušeně řečeno tak, že po zjištění let ohrožujících faktorů nastaví posádka ohroženého letadla odpovídač na 7700 ( stav nouze ) nebo 7600 ( ztráta spojení ) nebo třeba 7500 ( protiprávní čin na palubě )... Tím se mimo jiné letadlo zvýrazní na obrazovkách všech radarů které ho detekují primárním radarem a přijímají jeho odpovídač sekundárem... Je vyhlášen Alfa Scrambe, ostrý vzlet hotovosti... Hotovostní letouny po vzletu přecházejí na řídícího letového provozu bojového použití ( letovoda ) Ten jim krom navádění na samotně letadlo v nouzi zabezpečuje ve spolupráci i přes civilní řízením letového provozu bezpečné rozestupy mezi ostatním provozem... Po zachycení letadla v nouzi radarem hotovostních letounů se provede kontrola jestli letadlo co ho sleduje radar hotovostních letadel je to samé letadlo které vidí letovod na svém radaru... Následuje přiblížení a vizuální identifikace... Jedno letadlo zůstává vzadu a druhé pokračuje vlevo lehce dopředu od letadla tak aby bylo v zorném poli velitele letadla v nouzi...
  V tomto okamžiku pokud se nepovedlo navázat spojení přes nouzovou frq. by mělo zasahují letadlo navázat vizuální spojení předepsanými signály...
  Jsou to například mávání křídel, nebo záblesky pozičními světly... Čili hotovost má i vizuální prostředky například k výzvě o následování... Co se děje pak?
  Hotovostní letadlo zezadu jištěné druhým z dvojice vede letadlo vnouzi na přistání na letiště... Na které to záleží na okolnostech... Jestli jde třeba o narušitele, nebo o nouzový stav... Jestli komunikuje s ATC, nebo nekomunikuje... Když hotovost dovede letadlo například bez toho spojení na finále ( samozřejmě hotovost komunikuje s příslušným stanovištěm řízení letového provozu
  ) zasahující letalo vysunuje podvozek, čímž dáva najevo ( da vizuální signál ) že TWR vydal povolení k přistání a letadlo bez spojení přistává...
  Pokud by šlo třeba o nějaký druh narušitele, druhý z dvojice může manévrovat nad přistávajícím letadlem aby mu zabránil v tom přiložit pod kotel a vzít nohy na ramena...
  Tady můžeš vididět, že hotovost s letadlem KOMUNIKUJE a to buď klasicky přes rádio nebo dokonce i když není na spojení tak pomocí předepsaných vizuálních signálů...
  NEBUDU SE VYJADŘOVAT KE KONKRÉTNÍ SITUACI ani dávat palce nahoru a dolů, ale jak vidíš kecáš o čem nevíš...Skrýt celý příspěvek

  • Echo
   10:21 26.05.2021

   Mne toto vysvetlovat nemusis drahy Strom :P Skor to vysvetluj tym, ktori maju predstavu, ze tam na nich stihac priamo reval cez radio a ukazoval rakety. Ak lietadlo cely cas ...Zobrazit celý příspěvek

   Mne toto vysvetlovat nemusis drahy Strom :P Skor to vysvetluj tym, ktori maju predstavu, ze tam na nich stihac priamo reval cez radio a ukazoval rakety. Ak lietadlo cely cas komunikuje s letovou kontrolou tak nie je dovod aby s nimi komunikoval aj stihac. Proste sa riadis pokynmi letovej kontroly a ten stihac ti do toho ozaj kecat nebude ak komunikujes s dispecerom.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    10:26 26.05.2021

    takže ten stíhač tam byl na vyhlídkovém letu ...

    takže ten stíhač tam byl na vyhlídkovém letu ...

    • Echo
     10:45 26.05.2021

     https://strana.ua/news/335215-... Prepis komunikacie letova kontrola - pilot. Kym Ryanair nedoda nieco ine, nemam ...Zobrazit celý příspěvek

     https://strana.ua/news/335215-...

     Prepis komunikacie letova kontrola - pilot. Kym Ryanair nedoda nieco ine, nemam dovod tomu neverit.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:48 26.05.2021

      Takže prostě únos státem :)

      Takže prostě únos státem :)

     • Echo
      10:59 26.05.2021

      09:47:12: RYR 1TZ, we are declaring an emergency. MAYDAY, MAYDAY, MAYDAY, RYR 1TZ. We are going to redirect (board) to Minsk airport. To co tu pisem CELY cas, slobodne rozhodnutie ...Zobrazit celý příspěvek

      09:47:12: RYR 1TZ, we are declaring an emergency. MAYDAY, MAYDAY, MAYDAY, RYR 1TZ. We are going to redirect (board) to Minsk airport.

      To co tu pisem CELY cas, slobodne rozhodnutie pilotov, na zaklade podvrhnutych informacii ( bomba je nastavena aby vybuchla nad Vilniusom ) a odporucani. Ziadne vyhrazanie sa zostrelom, atd.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:42 26.05.2021

      únos je furt únos

      únos je furt únos

     • Torong
      11:47 26.05.2021

      Sorry, ale to nebylo svobodné rozhodnutí. Pilot dělal to co musel v nouzové situaci. On si nemohl vybírat. A tu nouzovou situaci vyvolala Běloruská strana falešnou zprávou o bombě ...Zobrazit celý příspěvek

      Sorry, ale to nebylo svobodné rozhodnutí. Pilot dělal to co musel v nouzové situaci. On si nemohl vybírat. A tu nouzovou situaci vyvolala Běloruská strana falešnou zprávou o bombě na palubě. Zkus někdy zavolat na policii, že (třeba) ve škole ve vašem městě je bomba. Co se asi bude dít a kdo bude nést následky...Skrýt celý příspěvek

     • Echo
      12:00 26.05.2021

      unos je furt unos a ideologia je proste ideologia :D
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      unos je furt unos a ideologia je proste ideologia :D
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

     • skelet
      12:03 26.05.2021

      ano, ideologie je na tobě poznat..

      ano, ideologie je na tobě poznat..

     • Echo
      12:06 26.05.2021

      Torong Precitaj si ten prepis. Padla tam minimalne 2x otazka na pilotov ake je ich rozhodnutie. Mohli kludne pokracovat na Vilnius a Bielorusi by vysli na prazdno. To, ze sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Precitaj si ten prepis. Padla tam minimalne 2x otazka na pilotov ake je ich rozhodnutie. Mohli kludne pokracovat na Vilnius a Bielorusi by vysli na prazdno. To, ze sa nechali presvedcit, ze je lepsie pristat v Minsku je uz ina vec.

      PS: Nenavadzaj na trestny cin :PSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:08 26.05.2021

      jj, přepis "máme echo, že když poletíte na Vilnius, tak to tam bouchne. Chcete pokračovat nebo letíte k nám?"
      fakt svobodné rozhodnutí :D

      jj, přepis "máme echo, že když poletíte na Vilnius, tak to tam bouchne. Chcete pokračovat nebo letíte k nám?"
      fakt svobodné rozhodnutí :D

     • Echo
      12:14 26.05.2021

      Skelet
      Vies mne po istych veciach akosi doslo, ze svet nie je ciernobiely, a ze dobra a spravna strana neexistuje. Vsetci robia rovnake svinstva.

      Skelet
      Vies mne po istych veciach akosi doslo, ze svet nie je ciernobiely, a ze dobra a spravna strana neexistuje. Vsetci robia rovnake svinstva.

     • skelet
      12:18 26.05.2021

      tak gratuluju k poznání, že svět není černobílý :)
      a co to má společného s únosem letadla? :)

      tak gratuluju k poznání, že svět není černobílý :)
      a co to má společného s únosem letadla? :)

     • Echo
      12:24 26.05.2021

      Skelet
      Bol by si taky akcny aj pri rovnakej akcii ineho statu?
      PS: Pozname sa aj z inej platformy, a o tvojom ideologickom smerovani nemam pochyb :)

      Skelet
      Bol by si taky akcny aj pri rovnakej akcii ineho statu?
      PS: Pozname sa aj z inej platformy, a o tvojom ideologickom smerovani nemam pochyb :)

     • skelet
      12:28 26.05.2021

      nejvíc akční jsi tady ty :)

      nejvíc akční jsi tady ty :)

     • GlobeElement
      12:51 26.05.2021

      To je běloruský text, tedy tvrzení terorirsty a jako takový nemá žádnou hodnotu.

      To je běloruský text, tedy tvrzení terorirsty a jako takový nemá žádnou hodnotu.

     • Scotty
      13:11 26.05.2021

      Ten "přepis" je nepotvrzené prohlášení běloruského ministerstva. Zatím je jeho hodnověrnost víc než sporná. To že tomu takový Echo nemá důvod nevěřit mě nepřekvapuje.

      Ten "přepis" je nepotvrzené prohlášení běloruského ministerstva. Zatím je jeho hodnověrnost víc než sporná. To že tomu takový Echo nemá důvod nevěřit mě nepřekvapuje.

     • Echo
      13:44 26.05.2021

      Ocividne si je tazke v zapale ideologickeho boja priznat, ze Bielorusi historkou s bombou jednoducho odrbali pilotov Ryanairu. Na druhej strane ste ale presvedceni, ze sa im niekto ...Zobrazit celý příspěvek

      Ocividne si je tazke v zapale ideologickeho boja priznat, ze Bielorusi historkou s bombou jednoducho odrbali pilotov Ryanairu. Na druhej strane ste ale presvedceni, ze sa im niekto vyhrazal zostrelenim. Ryanair moze kludne ten prepis vyvratit svojim prepisom. Zatial sa tak nestalo. Alebo je to klasicke mame dokazy, ale neukazeme ich? :DSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:59 26.05.2021

      Echo je jedno jestli jim hrozil sestřelením nebo je podvedl. Furt je to únos.

      Echo je jedno jestli jim hrozil sestřelením nebo je podvedl. Furt je to únos.

     • Torong
      14:37 26.05.2021

      Echo, Echo... Krásně se do toho zamotáváš. Je to těžké obhajovat něco co je neobhajitelné, že? "Mohli kludne pokracovat na Vilnius a Bielorusi by vysli na prazdno. To, ze sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Echo, Echo...
      Krásně se do toho zamotáváš. Je to těžké obhajovat něco co je neobhajitelné, že?
      "Mohli kludne pokracovat na Vilnius a Bielorusi by vysli na prazdno. To, ze sa nechali presvedcit, ze je lepsie pristat v Minsku je uz ina vec."
      Tohle je za sto bodov... Tak Minsk jim oznámí, že bomba se má aktivovat nad Vilniusem (nic složitého, gps čip je v každém mobilu...), ale kapitán se mohl svobodně rozhodnout přistát ve Vilniusu. Ale zase je fakt, že když ti někdo míří pistolí na hlavu a chce abys mu dal prachy, tak se taky můžeš svobodně rozhodnout mu je nedat... To je takový ten způsob svobodného rozhodování, který se uplatňuje v Rusku a podobných bordelistánech.

      "PS: Nenavadzaj na trestny cin :P"
      Výborně. Takže dokonce i ty si uvědomuješ, že vydat tvrzení o tom, že někde je umístěna bomba je trestný čin. Tak. A tady tento trestný čin provedl stát Bělorusko. Už chápeš?Skrýt celý příspěvek

     • Echo
      15:35 26.05.2021

      Torong Mohli si vybrat Rigu, Lvov, Varsavu, ... Nechali sa presvedcit na Minsk. Ja tento cin Bielorusov vobec ale vobec neobhajujem. Aj malemu decku musi byt jasne, ze kto tam tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Mohli si vybrat Rigu, Lvov, Varsavu, ... Nechali sa presvedcit na Minsk. Ja tento cin Bielorusov vobec ale vobec neobhajujem. Aj malemu decku musi byt jasne, ze kto tam tu bombu nahlasil. Ale dokaz to! Ak by to lietadlo prinutili pristat pod hrozbou zostrelenia tak je vinnik jasny. Vsetci vieme kto je za tym, kto z toho mal prospech, ale dokazy na to zatial nie su. Je to blbe, ale je to proste tak.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:27 26.05.2021

      Echo: neřeš kdo a kde nařídil přistát, přestože i to je skutek velice zajímavý. Řeš především to, co následovalo. Bomba se nenašla, poplach byl planý, ale přesto byl jeden pasažér ...Zobrazit celý příspěvek

      Echo: neřeš kdo a kde nařídil přistát, přestože i to je skutek velice zajímavý. Řeš především to, co následovalo. Bomba se nenašla, poplach byl planý, ale přesto byl jeden pasažér unesen proti své vůli do země, kam cestovat ani nechtěl. Ale co to povídám, co s tebou vůbec diskutuji, ztráta času se bavit s osobou obdivující východní diktaturu. Už vůbec diskutovat na toto téma a hledat tam něco logického je ztráta času.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:33 26.05.2021

      "Mohli si vybrat Rigu, Lvov, Varsavu" Anebo Barcelonu či Buenos Aires, že? Nejsem pilot, ale z logiky věci plyne zcela jasně, že pokud nejbližší letiště - Vilnius - nepřipadá v ...Zobrazit celý příspěvek

      "Mohli si vybrat Rigu, Lvov, Varsavu"
      Anebo Barcelonu či Buenos Aires, že? Nejsem pilot, ale z logiky věci plyne zcela jasně, že pokud nejbližší letiště - Vilnius - nepřipadá v úvahu (aktivace bomby), pak musel zvolit Minsk, protože tam byli na příjem připraveni. Všude jinde by vyvolávali zbytečnou paniku.
      Jednoduše řečeno, Bělorusové postavili kapitána letadla do situace, kdy jinou možnost než přistát v Minsku neměl. Při tom zneužili postupy, kterých se musí držet kapitán letadla v takové situaci a zároveň vzali jako rukojmí pasažéry letadla.

      "Ja tento cin Bielorusov vobec ale vobec neobhajujem."
      Ale ano. Obhajuješ. Snažíš se událost bagatelizovat, a nepřímo říkáš, že Lukašenko a jeho nohsledi jsou děsní borci, protože ojebali posádku letadla a ta osádka jsou pitomci, protože se nechali.Skrýt celý příspěvek

     • Marw
      19:18 26.05.2021

      Torong:
      Oni si hlavne mohli vybrat Kaunas, ktory bol hodne blizsie ako Minsk a nebolo koli nemu robit taky saleny manever.

      Torong:
      Oni si hlavne mohli vybrat Kaunas, ktory bol hodne blizsie ako Minsk a nebolo koli nemu robit taky saleny manever.

     • Torong
      21:29 26.05.2021

      Marw: Mohli. Ale to by znamenalo zatažení další zdržení, nutnost vysvětlit situaci dalším lidem, zbytečné zatažení dalšího letiště do problémů. Když se budu snažit vžít do situace ...Zobrazit celý příspěvek

      Marw:
      Mohli. Ale to by znamenalo zatažení další zdržení, nutnost vysvětlit situaci dalším lidem, zbytečné zatažení dalšího letiště do problémů. Když se budu snažit vžít do situace kapitána letadla, tak to vidím tak, že nepředpokládal nějaké šméčko - v civilizovaných zemích se jaksi takové věci nedělají... - a necbtěl do problémů zatahovat další. V daném okamžiku komunikoval s vedením letového provozu z Minsku a to hlásilo problém. Předpokládal (aspoň já bych to předpokládal), že Minsk už udělal opatření k přijetí letadla v nouzi.Skrýt celý příspěvek

     • Marw
      23:20 26.05.2021

      Torong - co presne piloti ocakavali samozrejme nemame odkial vediet, kazdopadne Kaunas mal niekolko vyhod - je v tej istej krajine ako cielove letisko, je to letisko v ramci ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong - co presne piloti ocakavali samozrejme nemame odkial vediet, kazdopadne Kaunas mal niekolko vyhod - je v tej istej krajine ako cielove letisko, je to letisko v ramci sengenu, ak by aj bol problem s lietadlom dlhodobejsi tak pasazierov uz do finalnej destinacie odvezu aj autobusom (nepamatam presne kolko to trvalo autom z Vilniusu do Kaunasu ale je tam dialnica a je to cca 100 km) + netreba robit taky saleny vracak + ak hrozil nejaky problem boli by na zemi za cca polovicny cas nez trval navrat do Minsku. Predpokladam ze letiska su pripravene natolko aby dokazali prijat lietadlo v nudzi ak maju na pripravu cca 15-20 minut.Skrýt celý příspěvek

     • Englbert
      17:31 27.05.2021

      Obhajovat tuhle spinavost belorusaku muze jen ten, ktery podobne spinavosti dela.

      Obhajovat tuhle spinavost belorusaku muze jen ten, ktery podobne spinavosti dela.

 • Scotty
  01:00 26.05.2021

  Ti kdo tu píší o tom jak byl zásah Bělorusů naprosto legální a odklon proběhl na žádost pilotů. Můžete mi vysvětlit proč probíhal let skoro přes celé Bělosusko ve standardní letové ...Zobrazit celý příspěvek

  Ti kdo tu píší o tom jak byl zásah Bělorusů naprosto legální a odklon proběhl na žádost pilotů. Můžete mi vysvětlit proč probíhal let skoro přes celé Bělosusko ve standardní letové hladině a po předpokládaném kurzu, aby doslova pár desítek kilometrů před Litevskou hranicí náhle prudce změnili kurz o témněř 180°? Pokud by od oznámení bomby na palubě plánovali přistát v Minsku vypadala by jejich letová dráha přes Bělorusko úplně jinak.
  https://www.flightradar24.com/... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2