Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat

Foto: Hvězdy a pruhy. / Grafika Armádních novin
Foto: Hvězdy a pruhy. / Grafika Armádních novin

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko reagovat na dění na Ukrajině. Naštěstí o vojenském zásahu mluví pouze některá senzacechtivá média. Realita, ač to v této souvislostí zní cynicky, nebude tak dramatická.

Důležitou analýzu zpracoval pro RIA Novosti Nabi Abdullaev, šéf cizojazyčné sekce v RIA Novosti a zastupující šéfredaktor novin Moscow Times. Abdullaev získal univerzitní vzdělání na Harvardské univerzitě ve Spojených státech.

Podle Abdullaeva je ruský vojenský zásah na Ukrajině velmi nepravděpodobný. Rusko sice Ukrajinu dokáže vojensky na zájmových východních a jižních územích porazit, ale za cenu značných ztrát a finančních výdajů. Ukrajina jednoduše není Čečensko ani Gruzie.

Abdullaev si také nebere servítky s postupem Kremlu k situaci na Ukrajině. „Během posledních několika dní, byl postoj Ruska, přinejlepším, zmatečný a při nejhorším, popírající novou realitu Ukrajiny a sesazení Viktora Janukoviče,“ píše ve své analýze Abdullaev.

Dimitrij Medvědev odmítá uznat legitimitu nových ukrajinských vládních orgánů, „kremelští propagandisté“ osočují Janukoviče za zradu Moskvy a Putin uvádí v pohotovost vojenské jednotky, aniž by k situaci řekl cokoliv nového.

Moskva má podle Abdullaeva tři možnosti postupu vůči Ukrajině – spolupráci, jednání silou nebo vyčkávat na lepší příležitost.

Spolupráce

Podmínkou spolupráce je přijmutí „upřímných a účinných“ opatření na pomoc nové ukrajinské vlády. Podle některých je nejlepší možností dohoda o „volném obchodu“ mezi EU, Ukrajinou a Ruskem. Takový stav však odporuje pevnému a dlouhodobému postoji Moskvy.

Moskva bere státy bývalého Sovětského svazu z historického, kulturního i ekonomického pohledu jako „zónu privilegovaných zájmů.“ Povstání na Ukrajině pak Moskva vnímá (a zcela oprávněně) jako souboj se „západem“ o sféru vlivu.

Spolupráce je však de facto ústup Moskvy a uznání porážky. Moskva tak ztratí vliv na největší a ekonomicky nejhodnotnější post-sovětskou republiku. Nemluvě o tom, že se Moskvě ztíží kontrola nad její strategickou námořní základnou na Krymu.

Uznání porážky navíc může vytvořit pro Moskvu nebezpečný precedent. Opoziční síly v dalších zemích, jako je Bělorusko, mohou nabýt dojmu, že je reálná šance vymanit se ze sféry Moskvy.

Účast ukrajinských nacionalistů ve vládě také nepřispívá možnosti spolupráce mezi Kyjevem a Moskvou. Existuje zde tak jediná možnost (a zřejmě nejvíce reálná), že Moskva bude demokratickou cestou podporovat pro-moskevské politické síly, které zemi během deseti dvacet let přivedou znovu do područí Moskvy.

Jednání silou

Další možností je velmi riziková politická, ekonomická sabotáž nové ukrajinské vlády včetně provádění vojenských akcí na zájmových územích Ukrajiny, především Krymu (myšlenku okupace celé Ukrajiny můžeme poslat do říše fantazie). Před touto možností varovaly Moskvu Spojené státy i Evropská unie.

Takto dramatická možnost je však málo pravděpodobná. Ruské ministerstvo v úterý jasně řeklo, že nebude zasahovat do vnitřních záležitosti Ukrajiny. Tedy alespoň na očích veřejnosti.

Ruská armáda je schopná za značných ztrát dobýt strategický a pro-ruský Krym a udržet si průmyslově vyspělou a rovněž pro-ruskou východní část Ukrajiny. Problém však je, že na Ukrajině existuje silné nacionalistické hnutí nepřátelské vůči Moskvě. Přítomnost ruských vojáků na Ukrajině pravděpodobně vyvolá násilné, v nejhorším případě teroristické, akce na okupovaných územích.

Případný útok nebude jen znamenat masivní ztráty na životech, technice a ekonomice, ale především, vojenská akce zcela jistě obrátí veřejné mínění Ukrajinců (resp. podstatné částí Ukrajinců) proti Rusku. V důsledku se tak Ukrajina může více upnout k Evropské unii.

Moskva může, v rámci ekonomické sabotáže, uvalit také velké clo na dovoz ukrajinského zboží.  V obou případech však proti sobě poštve veřejné mínění velké části ukrajinské společnosti, která se o pomoc obrátí na západ od svých hranici. Každopádně ruská vojenská akce popře zlaté pravidlo vítězné války: “Pokud chceš vyhrát válku, získej si srdce a mysl obyvatel.“

Vyčkávací taktika

Další a nejpravděpodobnější možností je vyčkávací taktika. Ukrajina má hluboké ekonomické a sociální problémy. Malo výkonné soudníctví, policií a všudypřítomnou korupci. Jedním z receptů Moskvy tak může být přenechat dočasně Ukrajinu Evropské unii a „doufat“, že se EU ekonomicky politicky na obnově 45 miliónové země vyčerpá.

Evropská unie, sama zmítaná v problémech ve vlastních členských zemích, by tak musela být nucená se obrátit na Moskvu. Samozřejmě ne zadarmo nebo „pro krásné oči.“ Ruskou podmínkou se například stane zrušení omezení ruského obchodu s energiemi (uplatňování antidumpingových pravidel vůči ruským firmám) v EU nebo zrušení vízového styku.

Pokud půjdou věci dobře, Moskva normalizuje vztahy s Kyjevem, případně v klidu začne podporovat pro-ruské demokratický strany, zejména z východní části Ukrajiny. Na druhou stranu, pokud nová vláda selže, zesílí proti-evropské nálady v ukrajinské společnosti a Ukrajina znovu otočí východním směrem.Zdroj a kompletní analýza v angličtině: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ozbrojené síly Ukrajiny

Nikoho asi nenechaly chladným poslední události z Ukrajiny. Rozbor komplikované politické situace ...

Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi

V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • stetula
  22:39 05.03.2014

  Video, na ktorom je zachytený rozhovor estónskeho ministra zahraničia a ministerky zahraničia EÚ Catherine Ashtonovej, prezrádza, že snajperi mali byť najatí lídrami z Majdanu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Video, na ktorom je zachytený rozhovor estónskeho ministra zahraničia a ministerky zahraničia EÚ Catherine Ashtonovej, prezrádza, že snajperi mali byť najatí lídrami z Majdanu. Informuje o tom ruská televízna stanica RT. Video teraz koluje po internete.

  „Čoraz viac je jasné, že za snajpermi nebol Janukovyč, ale niekto z novej vládnej koalície,“ hovorí Paet počas telefonického rozhovoru s Catherine Ashtonovou. „Myslím, že to budeme vyšetrovať. Je to znepokojujúce, pane Bože,“ odvetila Ashtonová.

  Rozhovor sa mal uskutočniť potom, čo estónsky minister zahraničia Urmas Paet navštívil Kyjev 25. februára. Teda v časoch najtvrdších stretov medzi demonštrantami a ukrajinskými vládnymi jednotkami. Paet spomína tiež na rozhovor s lekárkou Olgou, ktorá sa starala o ranených ľudí v kyjevskej nemocnici. Vraj demonštranti aj ukrajinská polícia boli postrelení rovnakými stre

  „Za ďalšie, čo je viac zarážajúce, tá istá Olga povedala, že dôkazy ukazujú, že zabití ľudia snajprami z obidvoch strán, policajti aj protestujúci, boli zastrelení tými istými ostreľovačmi,“ povedal na videu estónsky minister. Ashtonová zareagovala: „Pekne... to je...to je strašné.“

  „Táto lekárka mi tiež ukázala zábery, na ktorých ako doktorka môže potvrdiť, že sa jednalo o rovnaký rukopis a rovnaké guľky. Najviac znepokojujúce je to, že nová koalícia nechce vyšetriť, čo sa tam presne stalo,“ potvrdil Paet.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:50 03.03.2014

  No, já bych řekl, že Chruščev měl polytbyro ještě celkem pevně pod pantoflem. Co se týče krymských Tatarů: nevím za co považují, tipuji ze za Tatary, ale jinak samozřejmě budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, já bych řekl, že Chruščev měl polytbyro ještě celkem pevně pod pantoflem. Co se týče krymských Tatarů: nevím za co považují, tipuji ze za Tatary, ale jinak samozřejmě budou preferovat Ukrajinu.
  Co se týče "mé logiky" - to není "moje logika", tak to prostě chodí co jsou dějiny dějinami. Kdo z těch států co teď kvičí neměl zálusk a neudělal nějaký podrázek na souseda či nějaký nárůdek na druhém konci planety? Hele, je to v podstatě příroda. Boj o zdroje a jak se uvolní nika, hned se tam někdo nacpe. Já neříkám, že tím jsem nějak nadšený, prostě to tak chodí, chodilo a chodit bude.
  Nicméně píšeš, že Rusové chtějí ukrást něco cenného (kdo ne) - pokud by tedy Krym zůstal Ukrajinským - tobě by pak nepřišlo, že ho Ukrajinci ukradli Rusku? Na Tatarech ho vyválčili Rusové. Ukrajici zalezlí. Proti Angličanům a Francouzům si ho bránili Rusové: Ukrajinci zalezlí. Mezitím tam Rusové staví města, přístavy. Za války ho Rusové za strašných obětí brání proti náckům": Ukrajinci kolaborují, řádí v Babim Jaru apod. Pak se jeden Ukrajinec, co se dostal do čela soustátí rozhodne Krym přepsat na Ukrajince. Pak přijdou devadesátá léta, Rusku vládne alkoholik, pár soudných se snaží stáhnout jaderné zbraně z krajně nestabilních zemí (mimochodem kdyby dnes Ukrajinci měli jaderné zbraně, to bylo byla prča, že?) a tak jim Krym nechají. Je tohle důvod? Podle mně, většiny obyvatel Krymu a Rusů ne. Mezitím Ukrajinci zvládnou prošustrovat co mohli, dostat se do totálního srabu, být závislí na Rusech a jako třešničku zruší možnost milionům lidí ve své zemi mluvit jejich rodnou řečí. Řekni mi upřímně: co čekali, že se stane? Buďto je to ze strany UKr vedení nějaký velmi prokalkulovaný záměr, nebo jsou to ještě větší kokoti, než by člověk mohl čekat. Stojí na šikmým, posraným prkně nad propastí. To prkno visí na jednom špagátu a je podepřené jednou cihlou. Ten špagát je přivázaný k té cihle. První co udělají (aniž by aspoň popošli k pevnému břehu nebo umyly ty kluzké sračky) je, že kopnou do té cihly. Když k tomu vezmu jejich antisemitský kecy, tak mi jich ani nějak není líto. Nepřeju to obyčejným lidem, ale bohužel Ukrajinu nic dobrého nečeká a může si za to z velké části sama.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:41 03.03.2014

  Fenri:
  Zacinam skutecne verit, ze za temi svym nazory stojis, ale ucty Ti to v mych ocich pridava tak mozna po strance moralni integrity, nikoliv promyslenosti nazoru.

  Dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri:
  Zacinam skutecne verit, ze za temi svym nazory stojis, ale ucty Ti to v mych ocich pridava tak mozna po strance moralni integrity, nikoliv promyslenosti nazoru.

  Dost vazne pochybuji, ze by se Krymsti tatari NEPOVAZOVALI za Ukrajince a stali tak mimo deni i matematicke pomery, jak naznacujes.

  Podle Tve logiky zase jde bezvadne ospravedlnit libovolna utocna valka, kombinovana s vojenskou invazi do sousedniho statu. Staci tam k tomu mit dost "vlastnich lidi" a vyuzit destabilizovane situace. Sorry, ale to uz radsi skousnu mirove predani uzemi i obyvatelstva potvrzene nekolikrat samotnym darcem v mezinarodnich smlouvach. Na mapach tisknutych po 60 let je Krym ukrajinsky a tim padem ted ruske tanky ZASE osvobozuji sousedy (A "SPOJENCE") pred predstavou, ze se da Rusku kdy verit COKOLIV v cele s jeho vlastnim slovem, kdyz se obevi prilezitost ukrast neco cenneho.

  Obdivuju rusky pristup k mezinarodni politice, pristehovalectvi a terorizmu. Ublizis deseti MYM lidem? Tvych sejmem STOVKU. Ale zasadne se mi nelibi ochota gigantickeho molocha s jednou z nejvetsich armad sveta ukradat uzemi sousedum, kdyz neni podminovane a branene vcas. Na to jsme k Rusku totiz az moc blizko, abychom si mohli dovolit tohle prehlizet. V souctu je to ale vlastne jedno, protoze hrubou silou si Rusko stejne vezme co chce a pak prekrouti dejiny blaboly o hrdinne osvobozovaci akci. Ukrajince prevalcuji. Pak polaci a slovaci, no a ktery "soused" bude pripsan do mapy Ruskeho imperia pak?
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  13:43 03.03.2014

  Oni to nečmajzli. Pochybuju, že Chruščov mohl cokoliv udělat bez schválení politbyra. Prsotě tehdy tak rozhodli. Lidí se nikdo na nic neptal, ale to se neptá nikdy, natož pak v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oni to nečmajzli. Pochybuju, že Chruščov mohl cokoliv udělat bez schválení politbyra. Prsotě tehdy tak rozhodli. Lidí se nikdo na nic neptal, ale to se neptá nikdy, natož pak v totalitním režimu. Rusko hranice v 90. uznalo.

  A ne nemůžou si jenom tak něco vzít. Tohle bude mít ještě dohru. Tohle Rusku jenom tak neprojde. To mi věř. Zbytek světa nenchá jenom tak dělat si Rusko co chce bez toho, aby ho minimálně ekonomicky nepotrestali.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:32 03.03.2014

  Shale, primárně si ho čmajzli sami Ukrajinci, podpisem Chruščeva. Nikdo se neptal lidí, co tam žili. To je dle tebe OK, legitimní a morální? Následně v 90tých, velmi turbulentních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shale, primárně si ho čmajzli sami Ukrajinci, podpisem Chruščeva. Nikdo se neptal lidí, co tam žili. To je dle tebe OK, legitimní a morální? Následně v 90tých, velmi turbulentních letech chtěli Rusové hlavně aby nenastal nějaký průser s jadernými zbraněmi a kdo ví, jaká jednání byla v zákulisí. Prostě pro mně podpis jednoho komunistického papaláše není víc, než statisíce mrtvých, lidi co tam žijí a lidi co tam něco postavili.
  "Jednou ho předali Ukrajině, tak ho prostě nemůžou vzít zpátky, ikdyby sebevíce chtěli." Co na to říct, jak vidíš, tak můžou. Kdy v dějinách si nějaká zem udržela uzemí, které získala bezpracně (skoro by se chtělo říct podvodem) a nebylo schopná si ho udržet? Můžeš mi dát nějaký příklad? Všechny země, včetně těch, co se teď rozčilují, jakmile měli zájem mít někde základny, a bylo tam mocenské vakuum, tak toho využily. A ani k tomu nepotřebovali fakt, že to bylo po staletí jejich a že tam jsou stále většinoví členové stejného národa. Nějaká morální koncepty bych do toho nemotal. O tom politika nikdy nebyla a nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  09:21 03.03.2014

  fenri: Ty pořád zapomínáš že Krym je Ukrajinský a Rusko to několikrát uznalo. Tady vůbec nejde o to, kolik Rusů na Krymu umřelo nebo kolik jich tam žije. Jednou ho předali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Ty pořád zapomínáš že Krym je Ukrajinský a Rusko to několikrát uznalo. Tady vůbec nejde o to, kolik Rusů na Krymu umřelo nebo kolik jich tam žije. Jednou ho předali Ukrajině, tak ho prostě nemůžou vzít zpátky, ikdyby sebevíce chtěli. Myslíš, že by se Polsko mělo vzdát své západní hranice jenom proto, že před válkou patřilo Německu? A to stejné platí o východu Francie.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:56 03.03.2014

  LukeCZ - popravdě mně by spíš překvapilo, kdyby se kozáci k Rusům nepřidali. Zaprvé je tu něco jako tradice (OK, to nebude tak silný impuls), ale zcela racionálně jim by fungování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  LukeCZ - popravdě mně by spíš překvapilo, kdyby se kozáci k Rusům nepřidali. Zaprvé je tu něco jako tradice (OK, to nebude tak silný impuls), ale zcela racionálně jim by fungování pod Ukrajince nepřinášelo nic. Byli zvyklí na určitou speciální pozici v rámci imperia a Ukrajina by pro ně byla nuda. Navíc oni mluví Rusky a ten nový zákon je prostě zvedl ze židle. Z pozice být elitou (ať už reálnou, nebo domnělou, to v je kontextu jedno) z nich nová ukrajinská vláda udělala něco, co oni berou jako občany druhé kategorie (a ne bez důvodně). Na druhou stranu si myslím, že třeba antisemitské postoje současné ukrajinské vlády Kozáky nijak netrápí, jedou si tvrdě jenom za svými právy a myslím že do Jevreje si bouchnou stejně rádi, jako současná ukrajinská elita.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:50 03.03.2014

  Ultramarine:
  " Na rozloze asi 26.000 km čtverečních žijí na dva miliony lidí, z toho je zhruba 58 procent Rusů, 24 procent Ukrajinců a 12 procent krymských Tatarů.

  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarine:
  " Na rozloze asi 26.000 km čtverečních žijí na dva miliony lidí, z toho je zhruba 58 procent Rusů, 24 procent Ukrajinců a 12 procent krymských Tatarů.

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/krym-pat...

  Na Krymu je to více než dva Rusové na jednoho Ukrajince. Ukrajinci pro získání Krymu neudělali vůbec nic, možná kromě kolaborace s nacisty.
  Podle tvé logiky by se dal jakýkoliv národ vyhnat z jakékoliv země. To, že tam žijí po staletí, to že tu zem dobyli a ubránili a vybudovali není přeci argument, že ano. Stačí podpis jednoho papaláše, ten je nad životy a vůlí lidí. Jo, možná jsou pro Tebe statisíce mrtvých při obraně před nacisty NIC, jak píšeš, a podpis jednoho ukrajinského komunistického diktátora (Chruščeva) základ státnosti, ale to je jen tvůj názor a dějiny prostě fungují jinak.
  Stát něco slíbil, pronesl? Stát byl Chruščov a prostě argument, že jeden ukrajinský komunista se rozhodl přičlenit Krym Ukrajině zjevně lidi, co na Krymu žijí nebere.
  S tím jazykovým zákonem si děláš srandu, že nevíš, kde jsem to vzal? Když nevíš taková základní fakta, tak jdi raději do nějaké debaty o paličkování:
  http://zpravy.tiscali.cz/ukraj...
  http://www.novinky.cz/zahranic...
  http://zpravy.ihned.cz/svet-ev...
  atd. milion odkazů. Prostě Ukrajinci v situaci, kdy jsou závislí na ruském plynu, za který neplatí, kdy Rusům dluží, kam se podívají tak první, s čím si pospíšili bylo zrušení ruštiny (rumunštiny, bulharštiny), jako dalších úředních jazyků. Chceš tvrdit, že to mysleli jako vstřícné gesto k ruské menšině a že čekali, že Rusové svěsí uši a dál je budou dotovat? Fakt to podle tebe udělali, aby byl v zemi klid a aby byla Ukrajina domovem pro všechny národnosti? Prostě udělali účet bez hostinského a ten se nasral. Nic, co by se v životě nestávalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  05:45 03.03.2014

  Fenri:
  1 200 000 (rusů) / 800 000 (ukrajinců) = 12/8 = 4/3. Nikoliv 2/1. Osvěž si prosím základní matematiku.
  V Ukrajině to je 15 mil rusů/35 mil ukrajinců = 3/7. Takže celkem je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri:
  1 200 000 (rusů) / 800 000 (ukrajinců) = 12/8 = 4/3. Nikoliv 2/1. Osvěž si prosím základní matematiku.
  V Ukrajině to je 15 mil rusů/35 mil ukrajinců = 3/7. Takže celkem je v Ukrajině 2,33 ukrajince na jednoho rusa. A je to země těch Ukrajinců. Nebo byla, než to někdo s dostatkem tanků přijel rozporovat poté, co to předtím několikrát odsouhlasil a napsal do mezinárodních smluv.

  To, že tam za krále klacka pochcípalo několik ruských armád je neopravňuje tam vlítnout teď, když opakovaně prohlásili, že je to cizí stát. To by Itálii (ex Řím) Británii a Francii podle téhle logiky patřila většina USA a Mongolsku většina světa. A i MY bychom taky mohli přijít na Zakarpatskou rus a vyhlásit tam kvůli odkazu Československa Českou enklávu. Samozřejmě až poté, co bychom zdůraznili útlak české menšiny a přisunuli (další) těžkou techniku. Fakt, že tam vytvořili infrastrukturu a počty mrtvých NIC neznamená, když dané území dobrovolně odtrhli a ještě své rozhodnutí POTVRDILI. Poměrně nedávno.

  Protože když chtějí žít v Rusku a rusko se vzdá území s nima ve prospěch jiného státu, většině normálních lidí dojde, že v Rusku už nežijí?

  Nepodporuju odkaz Chruščova, ale zastávám názor, že když stát něco slíbí/prohlásí a ještě potvrdi, tak si za tím pak taky musí stát. Ach bože.

  Netuším proč Ukrajinci zakázali (kdes to sebral netuším, teď se o tom znovu jedná že zakážou, ale budu Ti věřit) Rusům mluvit rusky, ale asi to byl stejnej důvod, proč se u nás nemluví na úřadech Rómsky a Vietnamsky, nebo proč se okolo válek nemluvilo v ČSR na úřadech německy. Protože když by jazyk nebyl mluvený ani ve VLASTNÍ zemi, byla by v ní utlačovaná většina menšinou a to je ještě více pitomé, než když je to naopak v neprospěch minority. Když Ty bys žil v USA, 50 let, zdálo by se ti divné, že na úřadech s tebou nikdo nemluví česky, ale jenom anglicky? Znovu... Ach bože.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zdenda
  22:55 02.03.2014

  Neznáte dějiny pánové,my jsme kdysi živily půl ruska,a kdyby nebylo naše zbytečné nenávisti krmené západem tak jsme mohly obchodovat s rusy dodnes.Podívejte se na naši ekonomiku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neznáte dějiny pánové,my jsme kdysi živily půl ruska,a kdyby nebylo naše zbytečné nenávisti krmené západem tak jsme mohly obchodovat s rusy dodnes.Podívejte se na naši ekonomiku jak dopadla za posledních 20 let?Tomu vy říkáte úspěšná země?Jsme jen konzumní stát pro EU,a laciná pracovní síla.Země podvodníků a mafianů.Můj děda zemřel proto že nemocnice nemohla uhradit jeden lék který potřeboval.A my sited dovezeme 50 ukrajinců na těžké operace po bojich které byly vyprovokované ze západu...kdo to asi zaplatí?Na to peníze naše zdravotnictví má...
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  22:47 02.03.2014

  Pro mě za mě si Tóru přečtěte, protože po přečtení pěti knih, Tanachu a Ústních zákonů budete schopen si to slovo správně vyložit a budete vědět, že se na lidi nevztahuje. Talmud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro mě za mě si Tóru přečtěte, protože po přečtení pěti knih, Tanachu a Ústních zákonů budete schopen si to slovo správně vyložit a budete vědět, že se na lidi nevztahuje. Talmud čtou žídé, co se přilání k myšlence sionismu i ti židé jež ji odmítají. Pro ostatní, jedná se o problém kdy myšlenka sionismu tvrdí, že židé si musí založit vlastní stát tzv: Erec Jisra'el, zatím co Tóra tuto myšlenku popírá s tím , že tuto zemi může založit pouze mesiáš. Nejsem sionista na věc mám jiný názor, avšak překvapuje mě, že člověk takto ostře, neslušně a nevybíravě se vyjadřující má takové znalosti. Ale taky je možné, že jsem Vás přecenil a opět jste plácnul něco u čeho jsi jako v minulém případě nejste vědom významu, či rozdílu.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  22:43 02.03.2014

  Radime,nejsem proti tomu postihnout činy proti lidskosti, ale jinak ... Jinak bych se na komunisty vyprdnul. Hlavním úkolem školy by bylo představovat komunismus jako něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radime,nejsem proti tomu postihnout činy proti lidskosti, ale jinak ... Jinak bych se na komunisty vyprdnul. Hlavním úkolem školy by bylo představovat komunismus jako něco chybného, neživotaschopného, co dříve nebo později ojde na úbytě, neobstojí v konkurenci. Je ostatně škoda, že sametová revoluce nepočkala na zhroucení ekonomiky Československa, už k tomu bylo slibně našlápnuto. Dnešní komunistická propaganda by měla méně argumentů i podporovatelů.
  Jelikož naše hospodářstvi bylo velice jednostranne a měli jsme nadvyrobu. většina vyrobku z tehdejšiho ČSSR se vyvažela do zemi RVHP... no a tyto toky zkončily a potom byl konec našemu ´slavnemu hospodřástvi´... proč asi padly hutě? To same jako se zemědělstvim... nadvýroba.Kdyby jste něco věděl o těch slavných podnicích, tak byste musel vědět ze v drtivé většine neměli co prodávat... na východ už to nikdo to nikdo nechtěl a na západ se nedostali z důvodu chybějících obchodnich toku a také z nekvality výrobku...
  Ovšem bolševik bude vždycky bolševik. Kecat, oblbovat dělníky, že dělají na sebe a ne na "zlého kapitalistu", ale vše řídit a dědit vedení Strany a společnosti, jako za otrokářského řádu. Všichni jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější. A hlavně držet krok a hubu. To je komunismus v praxi.
  A když se koukám na tu naši "krizi" a srovnávám ji s kvalitou života před 20 lety, tak nemám co řešit! I v krizi se dnes žije všem lidem lépe než před 20 lety!
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  22:16 02.03.2014

  Jo tak Ty mne odkážeš na Talmud Sionisto, Já raději Tóru

  Jo tak Ty mne odkážeš na Talmud Sionisto, Já raději Tóru

 • Radim
  22:14 02.03.2014

  Správně Shale, židi! To jste napsal Vy, nikoliv Já....a popírat historickou pravdu o tom, že bolševická revoluce byla vedena veskrze židy, inu pravda se musí tajit. Stejně jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Správně Shale, židi! To jste napsal Vy, nikoliv Já....a popírat historickou pravdu o tom, že bolševická revoluce byla vedena veskrze židy, inu pravda se musí tajit. Stejně jako návrhy Lehi Dolfimu a Mussolinimu,,,
  A pokud ve slově "israelskej" nacházíte něco nekorektně nálepkujícího, tak prosím. Někdo ruskej, někdo israelskej, někdo českej, někdo americkej, jenom jediným to zase vadí.
  Hlavně si už yvberte, zda-li sem hnědokošiláč, nebo rudokošiláč...

  J.Vraja: no pěkný elaborát, nicméně, ten socialismus nejhrubšího zrna je už dávno v EU a Rusko je kapitalističtější a pravicovější, než slavné USA i s Kanadou dohromady. Probuďte se už z toho Vašeho vžitého dogmatu z dob "bolševika"
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  22:09 02.03.2014

  Je dobře ji mít na hlavě a hlavu mít vstyčenou. Jen ať vidí, že za víru se člověk stydět ne že nemá, ale nesmí. Ještě jedna věcná poznámka k této věci jdoucí mimo vlákno. Radime, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je dobře ji mít na hlavě a hlavu mít vstyčenou. Jen ať vidí, že za víru se člověk stydět ne že nemá, ale nesmí. Ještě jedna věcná poznámka k této věci jdoucí mimo vlákno. Radime, židé nejsou kanibalové a proto už z principu nemůžete být kašrut. Tak prosím Vás, budu s vámi vést smysluplnou a věcnou konverzaci, až se přestanete ohánět výrazi, u kterých vycházíte z doslovného překladu, pukud by vás to jako člověka zajmalo více pak vás odkážu na Talmud.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  21:50 02.03.2014

  LukeCZ: Vždycky musí existovat ten, kdo za všechno může, ikdybychom si ho měli vymyslet.A proč ne Židi? Jsou pro jednodušší lidi tak snadný cíl. Bez ohledu na to, co v tak malém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  LukeCZ: Vždycky musí existovat ten, kdo za všechno může, ikdybychom si ho měli vymyslet.A proč ne Židi? Jsou pro jednodušší lidi tak snadný cíl. Bez ohledu na to, co v tak malém počtu dokázali a to že dokázali přežít tisíce let násilí a vyhánění. Mají přece Jarmulku a za to musí být potrestáni, viď Radime.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  21:41 02.03.2014

  Pánové, pokud je dnes, stejně jako v minulosti tréstné býti židem, pak je mi smutno. Všichni se oháníme fakty, které bereme za správné, což je ostatně každého věc, na názor má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, pokud je dnes, stejně jako v minulosti tréstné býti židem, pak je mi smutno. Všichni se oháníme fakty, které bereme za správné, což je ostatně každého věc, na názor má každý právo, dokonce i ze špatného názoru se dá něco vzít a to ponaučení. Víte od narození mám dvě ruce, dvě hony, hlavu a v téhlavě, světe div se mám mozek, což je veskrze úžasná věc a přál bych si aby ho měli v hlavě všichni, třeba pan Radim. Jsem alergický na to když někdo vytáhne něco proti židům a israeli. Víra je věc každého člověka, má na ni právo. Jen k vůli takovým lidem, jako jste Vy a to neříkám nácíček, komunista, demokrat či co koli jiného, říkám jen k vůli lidem stejné nátury, pokrouceného smýšlení bych obnovil uranové doly, konec konců bylo by to provás jistě příjemné místo k přemýšlení nad tím, jak šikovní Israelci dokázali ovládnout americký senát :) Pokud tohle někoho pobouří, je mi to upřímě jedno, protože Radim není snad ani ten člověk.
  To fenri: Nastala věc, kterou jsem v nejdivočejším snu nečekal, Kubánští a další kozáci se přidali k rusům a jsou na Krymu.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  21:25 02.03.2014

  Radime,na rozdíl od Vás jsem zažil rok 1968,jenom proto,že nějaký hlupák a nedoučený krejčí sem pozval vojska Varšavské smlouvy a já své nejlepší roky musel prožít pod bolševickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radime,na rozdíl od Vás jsem zažil rok 1968,jenom proto,že nějaký hlupák a nedoučený krejčí sem pozval vojska Varšavské smlouvy a já své nejlepší roky musel prožít pod bolševickou knutou.A opět tyto vojska zde nikdo nechtěl a byla tu umístněna pouze dočasně-a nikdo národu neřekl co obnáší pojem DOČASNOST.
  Můj otec roč.1916 říkaval:"Genarace prvního odboje přese všechno vybojovala stát.generace první republiky přese všechno dokázala relativně slušný stát vystavět.Generace druhého odboje přese všchno dokázala ho bnovit.Generace naše po roce 1948 dokázala jediné-všechno zkurvit.A nemá v sobě tolik poctivosti,aby tentoprostý fakt přiznala"
  Vám se možná stýská po so cialismu: “ Socialismus není: ... společnost, v níž je jeden člověk nešťastný, protože říká co si myslí, a druhý je šťastný, protože to neříká. Společnost, v níž nejlépe žije ten člověk, který vůbec nemyslí ... Stát, který chce, aby každý jeho občan měl stejné názory na filozofii, zahraniční politiku, ekonomiku, literaturu a etiku. Stát, jehož vláda definuje práva občana, ale kde občan nedefinuje pravomoci vlády ... Stát, který vždy ví, jaká je vůle lidu, aniž by se lidu někdy ptal. Stát, v němž filozofové a spisovatelé vždy říkají přesně totéž co generálové a ministři, ale vždycky až po nich. Stát, kde se dají výsledky voleb vždy předpovědět...”
  Takže mě se po Rusech ani SOCIALISMU nestýská!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  21:10 02.03.2014

  Radime, oháníš se nálepkováním docela dost na někoho, kdo mě nazval "Izraelskej"

  Radime, oháníš se nálepkováním docela dost na někoho, kdo mě nazval "Izraelskej"

 • Radim
  21:00 02.03.2014

  Díky za nálepku Shale, od Vás nic jiného nečekám, natož nějakou věcnou diskuzi. A zřejmě máte problém i s pochopením psaného textu, to je pak težké...takže pěkný večer Pane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky za nálepku Shale, od Vás nic jiného nečekám, natož nějakou věcnou diskuzi. A zřejmě máte problém i s pochopením psaného textu, to je pak težké...takže pěkný večer Pane Nálepka...
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:47 02.03.2014

  Radim: to že jsi komouš je každému jasné, ale opravdu nechápu proč zrovna komouš podporuje Rusy, kteří s komunisty pěkně vyběhli. V Rusku není nic co by se byť v nejmenším blížilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radim: to že jsi komouš je každému jasné, ale opravdu nechápu proč zrovna komouš podporuje Rusy, kteří s komunisty pěkně vyběhli. V Rusku není nic co by se byť v nejmenším blížilo Kibucům, ale vládne tam kapitalismus ovládaný oligarchií s absolutní mocí.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:45 02.03.2014

  stetula: Tak s touhle situací budou spokojení jenom Rusové, ale Ukrajinci ne, což je docela smutné, když se jedná o ukrajinské území. Je to jenom invaze rusů podporovaná Rusy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stetula: Tak s touhle situací budou spokojení jenom Rusové, ale Ukrajinci ne, což je docela smutné, když se jedná o ukrajinské území. Je to jenom invaze rusů podporovaná Rusy financovanými separatisty.

  Doufám, že USA bude na Putina velmi tvrdě tlačit ekonomickými sankcemi a obchodní izolací. Ve světě nenávidí Rusy čím dál více národů a to i národů uvnitř Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  19:54 02.03.2014

  Já nevím co tady pořád řešíte o anexi území je to blbost . prostě rusové tam zajistí pořádek , Krym v raferendu si odhlasuje širokou autonomii kdy budou rozhodovat o vlastním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nevím co tady pořád řešíte o anexi území je to blbost . prostě rusové tam zajistí pořádek , Krym v raferendu si odhlasuje širokou autonomii kdy budou rozhodovat o vlastním území a pronajmou Rusku sevastopol na 200 let a rusové se stáhnou

  všichni budou spokojení a nejvíc Rusko :)

  Vždyt Putin sám řekl že chce zachovat Ukrainu , ale neřekl jaký status bude mít Krym
  Skrýt celý příspěvek

 • Filip Fifo
  19:05 02.03.2014

  Nevím co tady stále všichni řešíte...za dva měsíce v referendu si obyvatelé Krymu vyhlásí nezávislost nebo připojení k Rusku - bez vojenské podpory Ruska by to asi neprošlo. Je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím co tady stále všichni řešíte...za dva měsíce v referendu si obyvatelé Krymu vyhlásí nezávislost nebo připojení k Rusku - bez vojenské podpory Ruska by to asi neprošlo. Je to agrese? Ne, je to jen politika Ruska a Putina. Stejně jako byla politika Západu Jugoslávie, Kosovo, Irák, Sýrie a mnoho dalších.

  O zbytek Ukrajiny, politicky a národnostně rozdělené chudé země se povede tuhý boj mezi Západem a Východem. Jsem zvědavý jak dlouho Ukrajinci budou chtít do EU - až jim Rusové zdraží plyn a stíží obchod a slavná EU jim bude praktikovat tu svoji politiku....

  Nějakým způsobem se všechny strany - Ukrajinci, Západ, Rusko - chovali nesmyslně a nezákonně. Nějak nefandím žádné straně - ale už v našem zájmu doufám že Ukrajina půjde k Rusku - my Češi a i ostatní národy střední Evropy jsme už přestali podlézat západu a plnit funkci odběratelů zboží a levné pracovní síly.

  Ale co mě nejvíc na této situaci baví je to, že Rusko s Voloďou Putinem jasně ukazují EU a NATU že jim nepatří svět kde si můžou dělat co se jim hodí - protože politika západu posledních let je na zvracení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  18:54 02.03.2014

  správně, nácíček, nic jiného ani neočekávám, žádný věcný argument, pouze nálepka. U Vás typické...

  správně, nácíček, nic jiného ani neočekávám, žádný věcný argument, pouze nálepka. U Vás typické...

 • Nesher
  18:51 02.03.2014

  Je mi vás upřímně líto. Co více se k Vám dá jako k nácíčkovi říci.

  Je mi vás upřímně líto. Co více se k Vám dá jako k nácíčkovi říci.

 • Nesher
  18:51 02.03.2014

  Je mi vás upřímně líto. Co více se k Vám dá jako k nácíčkovi říci.

  Je mi vás upřímně líto. Co více se k Vám dá jako k nácíčkovi říci.

 • Radim
  18:50 02.03.2014

  Necher: co ty lži, které vyprodukovala Bushova adminstriva s odkazem na Rafida Ahmeda Alwana al-Janabiho (Curveballa), kde bylo to slibované napojení Saddáma na tu slavnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Necher: co ty lži, které vyprodukovala Bushova adminstriva s odkazem na Rafida Ahmeda Alwana al-Janabiho (Curveballa), kde bylo to slibované napojení Saddáma na tu slavnou Al-Ciajdu? Kolik lidí tam pochcípalo na základě těchto vylhaných faktů? Co ten exodus Iráčanů do okolních zemí. Podpora Muslimského Bratrstva-potažmo "Al-Qaedy" v Líbyi, Sýrii, taktně zametena pod koberec. A to raději nevzpomínám Kosovo, podporu UCK a skvělý obchod pro Madlenku, která "zprivatizovala" místní telekomunikační služby, a slavná 4-hvězdičkový Wesley Clark, která se pro změnu napakoval na Kosovském uhlí. A západ chce něco vyčítat Rusku?
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  18:44 02.03.2014

  co kdybych vyznával formu socialismu, která panovala v jistých israelských kibucech? Byl bych dostatečně košer? Já se oblbnout nenechám, ještě vzpomínám, jak chlapci z Lehi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co kdybych vyznával formu socialismu, která panovala v jistých israelských kibucech? Byl bych dostatečně košer? Já se oblbnout nenechám, ještě vzpomínám, jak chlapci z Lehi, nabízeli Mussolinimu a Hitlerovi vojenskou alianci v boji proti Britům, výměnou za export evropských židů do Israele. Nebo knihy od slavného Solženicyna, jež byl také označen za antisemitu a to jenom popsal reálie z gulagu. Berija, Kaganovič, dokonce i ten importovaný Lenin byl žid.

  A bacha na ten socík v EU, ten Vás ve spojení s ultrakapitalisty z Goldman & Sachs, co mají top-místečka v ECB ještě srovná do latě...

  A zkuste to vysvětlit samotnému Scheuerovi, pochybuju, že ex-hlavě-CIA-ALEC Station šaháte aspoň po kotníky...(bez urážky)
  http://www.youtube.com/watch?v...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:37 02.03.2014

  USA anektovaly irácké území? A které?

  USA anektovaly irácké území? A které?

 • Nesher
  18:36 02.03.2014

  To Radim
  Jasně, za všechno můhou Židi. A kde jednou padl ruský soldát, tam je Rusko. Váš svět je tak jednoduchý, jen nevím jakou formu socialismu vyznáváte (tu rudou nebo hnědou) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Radim
  Jasně, za všechno můhou Židi. A kde jednou padl ruský soldát, tam je Rusko. Váš svět je tak jednoduchý, jen nevím jakou formu socialismu vyznáváte (tu rudou nebo hnědou) Běžte raději na novinky, tam je vás takových plno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:36 02.03.2014

  To Radim
  Jasně, za všechno můhou Židi. A kde jednou padl ruský soldát, tam je Rusko. Váš svět je tak jednoduchý, jen nevím jakou formu socialismu vyznáváte (tu rudou nebo hnědou) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Radim
  Jasně, za všechno můhou Židi. A kde jednou padl ruský soldát, tam je Rusko. Váš svět je tak jednoduchý, jen nevím jakou formu socialismu vyznáváte (tu rudou nebo hnědou) Běžte raději na novinky, tam je vás takových plno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  18:34 02.03.2014

  a Kerry "Heinz" zase perlí "Prostě nesmíte jednat v XXI století metodami XIX století. Vpadat do jiné země na základě zfalšovaných důvodů,“ řekl Kerry v interview pro televizi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a Kerry "Heinz" zase perlí "Prostě nesmíte jednat v XXI století metodami XIX století. Vpadat do jiné země na základě zfalšovaných důvodů,“ řekl Kerry v interview pro televizi CBS.
  http://www.cbsnews.com/news/jo...

  Komu tady přeskočilo? Irák zapomenut, olé...
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  18:30 02.03.2014

  a aby to byla ještě větší sranda, tak Israelci pomáhají náckům z Pravého sektoru a Svobody...http://www.haaretz.com/news/wo...

  a aby to byla ještě větší sranda, tak Israelci pomáhají náckům z Pravého sektoru a Svobody...http://www.haaretz.com/news/wo...

 • Radim
  18:20 02.03.2014

  Nestačí, že kvůli lžím US administravy musí ve vylhaných konfliktech umírat naši kluci? Nestačí, že kluci z USA težce sponzorují všemožné islámské fanatiky? Israelci stejná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nestačí, že kvůli lžím US administravy musí ve vylhaných konfliktech umírat naši kluci? Nestačí, že kluci z USA težce sponzorují všemožné islámské fanatiky? Israelci stejná chamraď, kdo to řekne, je onálepkován...Kde byly ty WMD v Iráku? Kde bylo napojení Saddáma na Al-Ciajdu? Proč sypou miliardy militatní opozici v Sýrii, i přes jasně většinovou podporu Bashara národem? Jděte už někam s tou předluženou Amerikou
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  18:18 02.03.2014

  fenri: Tady se nebavíme o Osmanech. Tady jde o to, že Rusko uznalo Krym jako Ukrajinské území a nyní ho zase obsazují proti všem diplomatickým smlouvám a dohodám. Rusko si nemůže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Tady se nebavíme o Osmanech. Tady jde o to, že Rusko uznalo Krym jako Ukrajinské území a nyní ho zase obsazují proti všem diplomatickým smlouvám a dohodám. Rusko si nemůže jenom tak přivlastnit kus cizího území, ikdyby ho před Osmany ochránili třeba stokrát.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:15 02.03.2014

  Takže Vám přijde spravedlivé, že statisíce Rusů zařvali při dobývání a obraně Krymu proti osmanům, Francouzům, Britům, nacistům... Že tam Rusové žili v dobách, kdy o Ukrajině ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže Vám přijde spravedlivé, že statisíce Rusů zařvali při dobývání a obraně Krymu proti osmanům, Francouzům, Britům, nacistům... Že tam Rusové žili v dobách, kdy o Ukrajině nikdo neslyšel a dodnes jich tam žije dvojnásobek, co Ukrajinců, že tam Rusové postavili města a infrastrukturu a teď to má být Ukrajinců? Čím si Ukrajinci Kram zasloužili? Svojí účastí ve WWII? Ne, to byla ryzí odpornost od nadšené spolupráce na Babim Jaru po fakt, že Ukrajinci byli nejčastější dozorci v koncentrácích. Zasloužili si ho tím, že ačkoliv mají obrovské nerostné bohatství a jednu z nejúrodnějších oblastí na světě, mají jen dluhy? Opravdu kvůli nějakému Chruščevovu opileckému nápadu chcete válku?
  Vám přijde OK, že v situaci, kdy jsou UKr závislý na Ruském plynu (který jim Rusové silně dotují), kdy Rusům dluží horem dolem, tak první, co udělají, sotva si pořídí vládu z náměstí je to, že uzákoní, že Rusové (30%+ populace země) nesmí používat svojí mateřštinu? Fakt to udělali jako krok pro stabilitu v oblasti? A fakt měli na tohle Rusové zareagovat tím, že sklopí uši a budou dál Ukrajince dotovat?
  V politice odjakživa platilo, že smlouvy platí tak dlouho, dokud jsou všechny strany ochotné je dodržovat anebo mají sílu je vynutit. Není to sluníčkové, ale je to tak.
  Mám pocit, že se Ukrajinci rozhodli dělat účty bez hostinského, není dobré kousat ruku, co je živí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:54 02.03.2014

  To Radim
  Proč by Američané či Izraelci měli být pro Čechy nepřátelský národ?

  To Radim
  Proč by Američané či Izraelci měli být pro Čechy nepřátelský národ?

 • Nesher
  17:54 02.03.2014

  To Radim
  Proč by Američané či Izraelci měli být pro Čechy nepřátelský národ?

  To Radim
  Proč by Američané či Izraelci měli být pro Čechy nepřátelský národ?

 • Radim
  17:42 02.03.2014

  Rusové jsou nepřátelský národ.....stejně jako Israelci. Amerikáni a další chamraď...bože Israelskej v tobě je nenávisti, ještě, že vlastníte USA...

  Rusové jsou nepřátelský národ.....stejně jako Israelci. Amerikáni a další chamraď...bože Israelskej v tobě je nenávisti, ještě, že vlastníte USA...

 • shal
  17:35 02.03.2014

  Nesher: Taky nechapu jak můžou Češi s naší minulosti jakkoliv ospravedlňovat Ruskou invazi kdekoliv. Rusové jsou nepřátelský národ a tak bychom se k nim měli i chovat.

  Nesher: Taky nechapu jak můžou Češi s naší minulosti jakkoliv ospravedlňovat Ruskou invazi kdekoliv. Rusové jsou nepřátelský národ a tak bychom se k nim měli i chovat.

 • Nesher
  17:11 02.03.2014

  To Nemo
  Srovnávat soužití rusko-ukrajinské s tím česko-slovenským je do nebe volající nesmysl, Rusové se vždy chovali k Ukrajincům mnohem hůře než Němci (až na období nacismu) k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nemo
  Srovnávat soužití rusko-ukrajinské s tím česko-slovenským je do nebe volající nesmysl, Rusové se vždy chovali k Ukrajincům mnohem hůře než Němci (až na období nacismu) k nám. Stačí si prolistovat historii 19. a 20. století a uvidíte jen národnostní a náboženský útlak, tvrdou rusifikaci, milióny mrtvých. Proč asi myslíte, že je v té části Ukrajiny, kterou moskalové nestihli rusifikovat taková "láska" k Rusům a Rusku?
  To fenri
  Tady nejde o Chruščeva, který byť pocházel z Ukrajiny byl kulturně Rus, ale o to, že Rusové v roce 1994 smluvně garantovali hranice Ukrajiny a teď pod naprosto směšnou a zcela vylhanou záminkou napadli sousední zemi, která je nijak neohrožovala a přepravují anexi jejího území. Tedy postup zcela srovnatelný s III. říší v roce 38-39, případně SSSR v roce 39-40.
  Srovnávat současný postup RF s USA dost výrazně kulhá, protože byť USA zasahují vojensky v mnoha částech světa, tak si neuvědomuji, že by v posledních více než 50 letech po té co nějakou zemi porazili, anektovali část jejího území.
  A opravdu nechápu ro proruské nadšení části zdejších (a nejen zdejších) diskuterů. Protože pokud tohle Rusům projde a vše nasvědčuje, že ano, tak za pár let Putin půjde "ochraňovat" své krajany do Pobaltí. Ostatně stejně se chovala III. říše i SSSR na který mnoho ivanů stále nemůže zapomenout.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  14:55 02.03.2014

  srovnává s 38r je zcestné už z jednoho prostého důvodu - Němci byly pro nás vždy víceméně nepřátelské etnikum s kolonizačními choutkami - Germán vs Slovan.
  Ale situace na UKR by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  srovnává s 38r je zcestné už z jednoho prostého důvodu - Němci byly pro nás vždy víceméně nepřátelské etnikum s kolonizačními choutkami - Germán vs Slovan.
  Ale situace na UKR by se spíše dala přirovnat k případnému sporu mezi Čechy a Slováky - taky Slovan vs Slovan.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:41 02.03.2014

  Ultramarine,
  na Krymu je více naž 2 Rusové na 1 Ukrajince. Arabové a Stockholm (ne, nejsou tam (zatím) dva Arabáši na jednoho Švéda): Arabové žijí po staletí ve Stockholmu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarine,
  na Krymu je více naž 2 Rusové na 1 Ukrajince. Arabové a Stockholm (ne, nejsou tam (zatím) dva Arabáši na jednoho Švéda): Arabové žijí po staletí ve Stockholmu, zatímco Švédové tam přišli nedávno? Arabové vybojovali Stockholm a několikrát ho za cenu obrovských ztrát bránili? Umřeli statisíce Arabů pro Stockholm? Arabové postavili ve Stockholmu infrastrukturu?
  Proč by ruské obyvatelstvo mělo odejít z Krymu, když tam žilo už v dobách, kdy Ukrajinci jako národ ještě neexistovali? Jen proto, že jeden ukrajinský komunista, který vládl celému Sovětskému svazu autoritativně rozhodl, že Krym bude Ukrajinský? Zaráží mne, jaký má odkaz soudruha Chruščeva stále podporu.
  Můžeš mi odpovědět, proč nová Ukrajinská vláda (ačkoliv je životně závislá na Rusku a dluží Rusům strašné peníze), jako uplně první krok, co udělá je, že zakáže Rusům mluvit rusky? Nechceš mi tvrdit, že tím chtěla přispět ke klidnému soužití? A nechceš mi tvrdit, že čekala, že tomu Putin bude tleskat? Ach bóže...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:05 02.03.2014

  Fenri,
  na Krymu je 1,5 rusa na jednoho ukrajince. Podle Tve logiky muze Stockholm rovnou vztycit arabskou vlajku, nebo my muzeme rovnou nad Karlovymi Vary vztycit ruskou vlajku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,
  na Krymu je 1,5 rusa na jednoho ukrajince. Podle Tve logiky muze Stockholm rovnou vztycit arabskou vlajku, nebo my muzeme rovnou nad Karlovymi Vary vztycit ruskou vlajku, protoze relativni a lokalni vetsina uz jich tam je, nemala cast z nich uz od 69 roku a radikalni pravicaci, kolem kterych sem tam umre i policista, se v CR posledni dobou potuluji v tlupach. Nemluve o tom, ze se u nas vlada taky meni zcela necitelne vudci mensinam, na zaklade vule vetsiny. Pravda, klidneji nez v ukrajine, ale tusim, ze vis co chci naznacit.

  A porad plati, ze kdyz se ruskemu obyvatelstvu Krymu nechtelo zit v ukrajine, meli dost casu i prilezitosti vypadnout do sve zeme zaslibene, kde by se vse tocilo kolem nich. Naposledy pri potvrzeni smlouvy o Krymu Ruskem v 90 letech.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  12:18 02.03.2014

  Toho by se Putin nelekl, protože ví, že dokud je ve zbytku Ukrajiny ta ,,legitimní ,, vláda, tak tam krom nezávislých pozorovatelů žádný západní voják nevkročí. Krym bude ruský. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Toho by se Putin nelekl, protože ví, že dokud je ve zbytku Ukrajiny ta ,,legitimní ,, vláda, tak tam krom nezávislých pozorovatelů žádný západní voják nevkročí. Krym bude ruský. Rusko začíná dělat to samé, jako US A. Situace se začíná vyoostřovat v globálním měřítku. Počínaje arabským jarem, či jak se to jmenuje, přes poštuchování Japonska s Čínou, posilování asijských armád, jež se snaží odpovědět na vzrůstající ambice Číny, až po nynější konflikt na Ukrajině. Jak už jsem psal, myslím si že figurky se pomalu začínají hýbat.
  Je zajímavé, že se třeba taková Čína nějak více nevyjádřila k nastalé situaci, jelikoiž zde má obrovské pohledávky, at už je to objednávka na obilí tuším za 3 mld. dolarů, či skupování pozemků na Ukrajině.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:15 02.03.2014

  Na to, jak budou USA něco ukazovat Rusům bych byl poměrně zvědavý. Zatím jen oznámily, že zredukují armádu na velikost po I. sv. válce, což v situaci, kdy Čína cení zuby dává další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na to, jak budou USA něco ukazovat Rusům bych byl poměrně zvědavý. Zatím jen oznámily, že zredukují armádu na velikost po I. sv. válce, což v situaci, kdy Čína cení zuby dává další úžasný prostor to Rusku natřít.
  Pánové přituhuje a doba ostrých diplomatických hlášek a radikálních nesouhlasů bezvýznamných politiků je prostě pryč. Armády jsme prožrali.
  To cejkis: kde by EU vzala 300 tisíc vojáků na to slavné cvičení? Možná snad kdyby si nabrala nějaké ruské kontraktory.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  12:14 02.03.2014

  Shal: Mám takový dojem, že kluci z USA mužou tak maximálně držet hubu a krok. Irák, Líbye, Kosovo snaha v Sýrii... Inu, jako na Grenadě pánové...

  Shal: Mám takový dojem, že kluci z USA mužou tak maximálně držet hubu a krok. Irák, Líbye, Kosovo snaha v Sýrii... Inu, jako na Grenadě pánové...

 • fenri
  12:11 02.03.2014

  Cejkis, morálka se v mezinárodních vztazích nikdy nenosila na žádné straně. Kdo měl moc, nikdy se nechoval morálně. Ať už Británie, Čína, Japonsko, Francie, Německo, USA, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis, morálka se v mezinárodních vztazích nikdy nenosila na žádné straně. Kdo měl moc, nikdy se nechoval morálně. Ať už Británie, Čína, Japonsko, Francie, Německo, USA, Itálie...a samozřejmě Rusko. Morálka se silovou projekcí politiky nesouvisí. Je to smutné, ale je to smutné asi jako tak, že jaro a léto netrvají pořád. Na tom, že si Rusové vezmou zpět Krym není nic nemorálního, zvlášť v situaci, kdy nové Ukrajinské vedení, jako první krok své vlády, vystartuje proti menšinám, včetně té ruské. Ukrajinci na Krymu nežili, nebyl jejich, nevybojovali si ho a také ho neudrží. Prostě jim jednou omylem připadl.
  Evropa sice může zpytovat po případném konfliktu, ale to je tak vše. Kdyby tam vletěla všechna evropská vojska (ehm, jaká? Armády se prožraly za sociální podpory pro imigranty, zdroje "obnovitelné" energie a boj s oteplováním) tak by to vedlo k čemu podle Tebe? Jak někdo poznamenal, mezi Berlínem a Ruskými hranicemi jsou (kromě pár bojeschopných polských brigád) jen stovky politologů v růžových svetrech, kteří nás roky ujišťovali, že v evropském prostoru žádný konflikt nehrozí a potřebujeme tak maximálně malé, specializované armády pro expediční operace v zaostalých zemích.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  12:03 02.03.2014

  LukeCZ

  Pokud by USA a EU chtěly ukázat Putinovi své zuby, tak na Slovensku a v Polsku při hranicích s Ukrajinou proběhne "plánované cvičení" s 300tis vojáky.

  Teprve poté bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  LukeCZ

  Pokud by USA a EU chtěly ukázat Putinovi své zuby, tak na Slovensku a v Polsku při hranicích s Ukrajinou proběhne "plánované cvičení" s 300tis vojáky.

  Teprve poté bude Putin chtít vyjednávat. Do té doby se bude chovat jako klasický KGB mužik.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  12:01 02.03.2014

  Fenri
  Jestli je něco na co vždy Putin kašlal, tak je to morálka.

  EU je neschopná a USA již Putinovi daly najevo, že armádu na Ukrajinu nepošlou. Tedy Ukrajinci jsou v tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Jestli je něco na co vždy Putin kašlal, tak je to morálka.

  EU je neschopná a USA již Putinovi daly najevo, že armádu na Ukrajinu nepošlou. Tedy Ukrajinci jsou v tom sami. Nevím jeslti bohužel nebo bohudík, ale Ukrajinci jsou mentalitou jiní než Češi a tak zatímco si zbabělý Beneš v roce 1938 vybral kapitulaci, tak předpokládám, že si Ukrajinci vyberou boj.
  Na kraji EU tak vznikne krvavý konflikt a EU bude jště dlouho poté zpytovat svědomí, že se více neangažovala na začátku konfliktu, kde jej ještě mohla udržet v mezích.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  11:54 02.03.2014

  USA nemá jak adekvátně dát najevo rusům, že tudy cesta nevede, krom toho že Obama svolá tiskovku, přednese kritický proslov a tím vyčerpá své možnosti. Jediná možnost, jak zatlačit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA nemá jak adekvátně dát najevo rusům, že tudy cesta nevede, krom toho že Obama svolá tiskovku, přednese kritický proslov a tím vyčerpá své možnosti. Jediná možnost, jak zatlačit na Putina by byla americká intervence, potažmo intervence NATO v Sýrii. Tak jak napsal fenri, silnější pes mrdá a na evropském dvorečku je silnější pes Rusko, EU je byrokratická mašinérie, co hůř tak bezzubá a s ruskem nic nezmůže. Konec konců autokracie je v tomhle ohledu mnohem pružnější než demokracie.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  11:42 02.03.2014

  Doufám, že USA ukáže Rusům, že si nemůžou jenom tak obsadit cizí území.

  Doufám, že USA ukáže Rusům, že si nemůžou jenom tak obsadit cizí území.

 • fenri
  11:40 02.03.2014

  Cejkis, ono je to složitější. Už proto, že Ukrajinci byli s Hitlerem dost kámoši...
  Na druhou strahu Tvůj postřeh, o "chutnosti" jižní Ukrajiny, vč. zadněstří, pro Rusy je reálný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis, ono je to složitější. Už proto, že Ukrajinci byli s Hitlerem dost kámoši...
  Na druhou strahu Tvůj postřeh, o "chutnosti" jižní Ukrajiny, vč. zadněstří, pro Rusy je reálný a logický. Za mě osobně, subjektivně, pokud se bude nový Ukrajinský režim chovat slušně ke svým menšinám (zatím nechová, ale snad jde jen o dočasný úlet), končí jakýsi nárok Ruska na území přesně na šíji mezi Krymem a Ukrajinou. O metr dál už je to špatně a nemorální.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:35 02.03.2014

  Dík za info s tím Ratnikem, já myslel, že je to komplet nové, vč. mundůru, protože na většině fotek, jsem viděl ruské vojáky v něčem jiném.
  No o tom s tím "oficálně dáno" a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dík za info s tím Ratnikem, já myslel, že je to komplet nové, vč. mundůru, protože na většině fotek, jsem viděl ruské vojáky v něčem jiném.
  No o tom s tím "oficálně dáno" a morálkou. Ber to tak, že to "oficiálně dáno" byl totalitární podpis jednoho (polo)zločince, který pak jeden opilec v chaotické době přehlédl. To prostě nepřeválcuje dějiny ani etnické složení. Možná na čas, ale prostě svět takhle nefunguje. Když se k tomu připočte, že nová Ukrajinská vláda zatím dělá všechno proto (možná kromě Klička, který kromě úletu s mobilizací působí paradoxně nejkultivovaněji) aby se menšiny cítily dost ohrožené, tak to není dobré. Popravdě řečeno - v Putinově situaci by se podobně zachoval asi každý. Prostě si berou zpět, co bylo jejich. Mají na to sílu, mají na to ekonomiku, mají na to podporu místních. Větší pes šuká, zbytek je jen omáčka. Nezbývá než doufat, že se Rusové budou k Ukrajincům, co na Krymu zůstanou, chovat slušně. Ideálně slušněji, než se zatím nová ukrajinská vláda chová k Rusům na Ukrajině.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  11:25 02.03.2014

  Postoj Ruska k Ukrajině zní obsadit.

  Rusko ovládne nejen Krym, ale i jižní a východní část a odřízne proevropskou část Ukrajiny od Černého moře.
  Putin ví, že USA s nerozhodným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Postoj Ruska k Ukrajině zní obsadit.

  Rusko ovládne nejen Krym, ale i jižní a východní část a odřízne proevropskou část Ukrajiny od Černého moře.
  Putin ví, že USA s nerozhodným prezidentem v čele nepůjdou do střetu kvůli Ukrajině a rovněž ví, že EU je vojensky neschopná věčně žvatlající organizace, které stačí zavřít plyn a je vše vyřešeno.

  Opakuje se Československo 1938 a je jen na Ukrajincích zda přenechají Rusku Krym a ani o píď navíc a nebo zda budou bojovat za přístup k Černému moři. Pokud nechají Rusko pokračovat v tradicích Hitlera, tak dalším na řadě bude Pobaltí a pak už jsme na řadě my, Poláci a Slováci.
  Vsadím se, že naše politická reprezentace se nezmůže ani na vyřazení Ruska z tendru na JE Temelín.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  11:06 02.03.2014

  Vycházím, pouze ze zdrojů, jež jsou volně přístupné na internetu a pokud tam někdo označí muže bez identifikačních prvků v oněch uniformách za neznámé ozbrojence, nemám nejmenší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vycházím, pouze ze zdrojů, jež jsou volně přístupné na internetu a pokud tam někdo označí muže bez identifikačních prvků v oněch uniformách za neznámé ozbrojence, nemám nejmenší důvod tomu nevěřit, ač je to přiznávám silně krátkozraké. Ratnik není typ uniformy, ale koncept vojáka budoucnosti, ta uniforma je zavedena již 4 roky tuším, zde dokládám link- příslušník vojenské policie na olympiádě. http://www.militaryphotos.net/... Morální nárok na něj nemají to 100%, kor když je tam ruská majorita. Ale co jednou dáno oficiálně, prostě nemůže byt tak snadně vzato, to je taky silně nemorální. NAvíc je to ztráta lukrativního území, což logicky pro ukrajince není výhodné.
  Na Maidan mám poměrně vyhraněný názor a přiznávám, že se mnou spousta lidí v mém okolí nesouhlasí. Pro mě to nebyli demonstranti už od chvíle kdy začaly létat molotovi do milice, od doby, kdy začaly bagry najíždět do policistů a úplný konec nastal se střelbou do nich. V násilí si obě strany byly rovny to né, že né. Ale demonstrace a demonstrant, jsou trošku odlišné formy od toho co jsme viděli v médiích.
  Dalo mi to práci vzpomenout si na jméno té evidentně nezaujaté Ukrajinky ale povedlo se. Tady přidávám link: http://www.youtube.com/watch?v... a dále to komentovat nebudu, konkrétně pasáž od 6:57 je prom mě dost na pousmání. Dokonce se ke mě dostaly informace, že nová vláda ve vzniklém chaosu tiše souhlasí, nebo aspon nic nedělá s čištěním Kyjeva od menšin, židovské představenstvo, vydalo prohlášení, že židé mají zůstávat doma a do ničeho se nevměšovat, židovské školy jsou dokonce z bezpečnostních důvodů zavřeny. Ale o tomhle západní média i EU mlčí, protože k tomu přispěla a ted by to byla špatné PR.
  Ano vláda je nelegitimní a nedivím se, že většina Ukrajiny se k ní, když už ne zády otáčí aspon bokem.
  Nejmocnější zbran západu jsou sankce, což už posledních 30 let je neúčinná zbran, které se smějí všichni samozvaní vůdci na světě.
  Krym ruský bude, jen nesouhlasím s tak obrovskou ruskou intervencí. Tak do nedávna zde bylo demokratické zřízení, ač východního typu a proto se domnívám, že by mělo být referendum o odtržení, to je celé, ale sem moc velký snílek a tato situace je krajně nepravděpodobná.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:29 02.03.2014

  Zdroj vybavení "neznámých" ozbrojenců na Krymu bude asi dvojí: jednak je tam hodně vojáků jak ruských (ze základen), tak ukrajinských (kteří jsou ale často ruské národnosti a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdroj vybavení "neznámých" ozbrojenců na Krymu bude asi dvojí: jednak je tam hodně vojáků jak ruských (ze základen), tak ukrajinských (kteří jsou ale často ruské národnosti a novému Kyjevu odmítají věrnost). No a samozřejmě jistě nikoho nepřekvapí, že na ruských základnách čekala halda vybavení z Iže a Tuly pro Strýčka náhodu, která se teď "najednou našla". Informaci, že jde o nové ukrajinské uniformy jsem četl od nějakého českého kamioňáka, co uvízl na Krymu. Osobně mi nejvíc připomínají dosud nezavedeného ruského Ratnika. Nicméně pochybuji, že by Rusové v této fázi tahali na Krym uniformy. V tuto chvíli budou mít jiné logistické priority a věřil bych na jejích původ ve skladech UKr armády. Osobně si myslím, že ozbrojenci na Krymu jsou tvořeni exukrajinskými vojáky, Berkutem a samozřejmě vedeni Rusy.
  Legitimita vlády v Kyjevě (taková ta směs židobijců a pravdoláskařů, jak to někdo nazval) je dost pochybná. Demokraticky se k moci nedostali, významná část země je neuznává vůbec, a nebo málo a ještě jí neposlouchají vlastní armádní jednotky (resp. min. na Krymu vč. letectva a PVO a námořnictvo). Zdá se, že jediné, proč je prezentována jako legitimní je, že projevuje (zatím) prozápadní tendence.
  Souhlas, že Kozáci jsou případ sami pro sebe, ale k tomu Rusku mají prostě blízko a většinu svých složitých dějin makali pro Rusko . Nerozumím Tvé větě o tom, že Ukrajinci žijí v demokratickém režimu. Teď zcela jistě nikoliv, doufejme, že časem začnou.
  Nicméně čistě racionálně: Krym ruský bude. Nikdo s tím nic neudělá a zejména vyhrožování Barrosa či ZaOrálka tomu dává komický nádech (kdyby tak Západ měl na jednoho politologa a sociologa alespoň jednoho vojáka...). Za další by si každý soudný člověk měl přát, aby se normální Ukrajinci měli co nejlépe. Ostatně prožili si toho tolik, že se do jisté míry nelze divit, že se někdy chovají jak magoři (od vítání Němců a nadšené asistence v Babim Jaru, přes nesmírnou ochotu a v podstatě dominantní roli v pozici dozorců v koncentrákách, přes nešťastného Banderu, antisemitské excesy (děsí mě jak ožívají a Západ to toleruje) po tu debilitu s tím zákonem o jazycích). Jak to udělat nevím, jen mám pocit, že stávající Majdanská vláda velmi dobře dělá to, aby se Ukrajinci ještě dlouho neměli dobře.
  Kdyby Ukrajinci uznali, že dar soudruha Chruščeva byl prostě omyl (myslím, že na Krym nemají ani morální právo) a nepřišli okamžitě s tím hloupým zákonem, tak měli šanci Ukrajinu pootočit nějakým nadějiskýtajícím směrem.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  10:09 02.03.2014

  Ještě k těm Jevrejům. To je opravdu smutné pokud to na ně opět svedou, tohle může vyplodit jen chorý mozek. Cca před 14 dny byla na čt1, nějaká Ukrajinka, nyní žijící v ČR. A ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k těm Jevrejům. To je opravdu smutné pokud to na ně opět svedou, tohle může vyplodit jen chorý mozek. Cca před 14 dny byla na čt1, nějaká Ukrajinka, nyní žijící v ČR. A ta řekla že pravicové křídlo protestujících, je tvořeno židy vycvičenými v Zahal brigádách, takže v tomto ohledu s vámi naprosto souhlasím, protože pokud se už tehdy takto vyhranovali, pak to v blízké budoucnosti může mít ještě větší důsledky. Také se omlouvám za překlepy, psát ráno po sobotě je náročné.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  09:56 02.03.2014

  Tyto a jiné obrázky: http://www.novinky.cz/zahranic... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyto a jiné obrázky: http://www.novinky.cz/zahranic... ,http://www.ksdk.com/story/news... mi zrovna žádný ukrajinský vzor nepřipomínají a helmy už vůbec ne. Ano Izmaš, jako Izmaš. Souhlasím s tím, že se může jednat o bývalé členy Berkutu, ale kde proboha tak rychle vzali tohle vybavení, to je mi poněkud divné.
  Lůkův Koeficient není, My, stejně jako ukrajinci žijeme v Demokratickém zřízení, kde se menšina podřizuje většině a proto to je defacto v pořádku to, že rusové žijící na krymu požádali o ochranu mateřské země. Jen opět ta rychlost provedení, žádná možnost vyjádřit se jestli se odtrhnout či ne, ikdyž Krym k tomu má nakročeno delší dobu a má má jiný správní statut než všechny ostatní ukrajinské regiony. Zrušení ruštiny, jako druhého úředního jazyka, je z cela účelový krok, protože by muselo napadnout i největšího lempla, že tohle vyprovokuje bouři u krymské populace rusů.
  Kozáky, takto striktně zařadit pouze do carské armády nelze, ta problematika je mnohem hlubší. Leč je pravdou, že oni Krym nedobili. Za jeho obranu v Krymské válce ovšem krev prolévali.
  S rozhodnutím. že dát Ukrajině Krym, z důvodu ulehčení administrativních záležitostí v SSSR Nikita moc nezaválel. Otázka tipu: Dali ho Ukrajině ti, co tam žili? Je naprosto zcestná, jelikož se jednalo o 50. léta a obyčejní lidé toho moc nezmohli. Ale jednalo se o rozhodnutí prvního tajemníka a jako takové je platné, ikdyž to byl ožrala stejného kalibru jak Jelcin, který to stvrdil v 94. roce.
  Ochrana vlastního obyvatelstva je úctyhodný krok ze strany RF, ale mě to prostě připomíná nachystanou a vyhrocenou akci stejně jako na Kavkaze před 6 lety.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:35 02.03.2014

  Omlouvám se za ty překlepy, psát brzo po ránu tabletu je blbost. Polepším se.

  Omlouvám se za ty překlepy, psát brzo po ránu tabletu je blbost. Polepším se.

 • fenri
  08:41 02.03.2014

  Luku, otázka, zda Kozáci byli či nebyli podle Tebe je celkem vedlejší. Každopádně to byli carovi vojáci a za cara bojovali. Boj se Zlatou Hordou a následně s Osmanskou říší byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luku, otázka, zda Kozáci byli či nebyli podle Tebe je celkem vedlejší. Každopádně to byli carovi vojáci a za cara bojovali. Boj se Zlatou Hordou a následně s Osmanskou říší byl záležitostí Rusů a Rusové Krym dobili.
  Líbí se mi fráze "Krym byl Ukrajině dán". Dali ho Ukrajině ti, co tam žili? Ti, na Krymu umřeli ať už proti Osmanům, Angličanům či nacistům? Ne, dal si ho ukrajinský politruk Chruščev a celý svět tenhle Chruščevův krok bere jako to nejdůležitější a ze všech sil snaží uchovat odkaz soudruha Chruščeva.
  Samozřejmě, že Rusové chtějí levný přístup k moři, znáš nějakou velmoc, která ho nechce? Ukrajinci přístup k moři mají i bez Krymu, který nikdy součástí Ukrajiny nebyl a Ukrajinci tam nežili. Navíc je otázné, k čem jim ten přístup je, když v tuto chvíli se na lodích slavné Ukrajinské floty vyvěšují svatoondřejské kříže a i kdyby ne, Ukrajina bude poté, co bude za energosuroviny platit to, co ostatní v takové ekonomické řiti, že si bude moci dovolit platit vydržovat jen osmiveslici.
  Píšeš, že Rusové jsou na Krymu většina, ale ne zas tak velká, aby to opravňovalo nějaké akce. Můžeš mi nadhodit nějaký Lukův koeficient, kdy je většina dost velká na to, aby to tedy zákrok opravňovalo?
  Podle mně to Ukrajinci exemplárně podělali ve chvíli, kdy jako první co udělali, že Rusům zatrhli mluvit Rusky. V situaci, kdy nemjí plyn, nemají rozpočet, nemají pořádně vládu, se hrnou do toho hodnem odhlasovat, že 30-40% jejich populace nesmí mluvit svojí řečí. Co tím sledovali?
  Kde jsi vzal, že ti ozbrojenci na Krymu maií ruskou výstroj a ruské zbraně, ne ukrajinské? Maskáčové vzry mají ukrajinské, AK-74 vypadá stejně jako AK-74 z Ruska (Iž jako Iž) a podle všech informací jsou to prostě členové Berkutu, co odešli na Krym.
  Ne, nemyslím si, že podpis jednoho politruka je víc, 1 200 000 lidí, víc než 300 letá historie. Ukrajinu nic dobrého nečeká a myslím, že si za to do značné míry mohou sami. Nicméně soudím, že svůj srab jako obvykle svedou na Jevreje (jak sympatické, že), Rusy a nakonec i EU, která se o ně nestará, jak si představují. Že něco podělali sami si nepřipustí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  02:22 02.03.2014

  Těžko říci jaká je skutečná situace. Každopádně se zdá že revoluční vedení v Kyjevě jaksi postrádá autoritu - proslýchá se že i armáda se přidává na ruskou stranu, prý dokonce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Těžko říci jaká je skutečná situace. Každopádně se zdá že revoluční vedení v Kyjevě jaksi postrádá autoritu - proslýchá se že i armáda se přidává na ruskou stranu, prý dokonce válečná vlajková loď vracející se ze Středozemí odmítla rozkazy samozvané vlády. Ani bych se nedivil kdyby ta vyhlášená mobilizace se minula účinkem a Jaceňukovi by zůstaly akorát majdanské bojůvky - a to by pak byla rána pro západní PR.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  02:13 02.03.2014

  To Fenri: Ty vlku ušatá, Pro mě co ukrajinec kolem donu a v nížinách, to potomek kozáka a kolik kozáku padlo v boji s krymským chanátem. Za cara žádná ukrajina nebyla, proto se o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Fenri: Ty vlku ušatá, Pro mě co ukrajinec kolem donu a v nížinách, to potomek kozáka a kolik kozáku padlo v boji s krymským chanátem. Za cara žádná ukrajina nebyla, proto se o nich nemluví, jako o ukrajincích, o literátech, jako byl například Gogol, kterého západ nazývá ukrajinským umělcem a na druhé straně sami rusové, jeho národní identitu neschvalují a pro ně je to rus. Krym byl ukrajincům dán v 50. letech v 90. letech RF potvrdila jeho náležitost Ukrajině a dnes ho chtějí z5 s tím, že chrání ruské obyvatelstvo. Dnes jsem sledoval ruskou televizi, kde paní ministryně řekla krásnou věc, expediční sbor zde bude tak dlouho, dokud nedojde k normalizaci situace na Krymu, to mi něco připomíná. Ukrajinci si v minulosti museli vybojovat nezávislost na polácích, turcích a tatarech, přiznávám, že říct ukrajinci je možná hodně konfrontabilní, ale původní obyvatelé žijící na tomto území si vytrpěli to samé, jako samotní rusové. Nejhorší je, že tady nejde o tu majoritní ruskou populaci, ale o bezplatný a klidný přístup k Černému moři. Bátuška Vladimír Vladimírovič si jede svou už deset let v kuse, ten populační rozdíl, není tak extrémní, aby dnes mohl Krym bez nuceného vysídlení ukrajinců chtít nezávislost, stejně tak, jak dle mého názoru byla chyba svrhnout režim k vůli lidem na maidanu. Myslím si že celá událost na Krymu, je uměle vyprovokována ruskem, vede mě k tomu poměrně dobře vybavená ,, domobrana,, v ruských uniformách taktickém vybavení a s ruskými zbraněmi. Možná jsem paranoidní, ale figurky na evropské šachovnici se pomalu ale jistě dávají do pohybu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:53 01.03.2014

  Ultramarine, copak Rusové na Krymu jsou přistěhovalci? Rozčiluješ se, že na 800 000 Ukrajinců "sere pes", navrhuješ tedy, ať sere pes na 1200000 Rusů?
  Jinak: kolik Ukrajinců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarine, copak Rusové na Krymu jsou přistěhovalci? Rozčiluješ se, že na 800 000 Ukrajinců "sere pes", navrhuješ tedy, ať sere pes na 1200000 Rusů?
  Jinak: kolik Ukrajinců umřelo na Krymu při jeho dobrytí na Tatarech a Turcích? Kolik jich padlo při bojích o udržení proti Francouzům a Angličanům? Kolik při bojích na Kerči či v Sevastopolu? Co je na Krymu ukrajinského, kromě toho, že jednou jeden ukrajinský komunistický politruk podepsal papír, že odteďka je Krym Ukrajinský? Přijde mi jako ironie, že Západ by teď chtěl bojovat (kdyby na to měl) za to, aby udržel přání soudruha Chruščeva nedotčené. Celá Ukrajinská svrchovanost nad Krymem stojí na podpisu jeho ukrajinského komunisty. Na ničem jiném.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  23:05 01.03.2014

  Panove, tyhle tanecky o tom, ja rusove maji hystoricke pravo na uzemi ktere uz jim prez 50 let nepatri a chrani vlastni krajany pred "terorem vetsiny" 35 mil ukrajincu proti 15 mil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panove, tyhle tanecky o tom, ja rusove maji hystoricke pravo na uzemi ktere uz jim prez 50 let nepatri a chrani vlastni krajany pred "terorem vetsiny" 35 mil ukrajincu proti 15 mil rusu (na Krymu 2 mil obyvatel CELKEM, z toho 60% rusu, na tech 800 000 ukrajincu at si sere pes) jsou sice zabavne, ale prehlizi se dost zasadni vec. Ruske jednotky (vcetne tezke techniky a letectva) obsadily nekolik ukrajinskych civilnich letist, nekolik ukrajinskych vojenskych zakladen vcetne nekolika nadzvukovych ukrajinskych stihacich stroju (pocetne vic nez ma cele nase letectvo) a ted aktualne bojuji o zakladnu ktera ovlada protizdusnou obranu regionu. Jestli tohle NEPOVAZUJETE za invazi, doporucuji radeji zmenit forum.

  Mimochodem, ta "vyckavaci taktika" davala smysl v dobe, kdy to autor psal, dneska, po souhlasu ruskeho parlamentu s primou vojenskou intervenci na uzemi ciziho statu, uz by asi popsal situaci, moznosti a vyvoj trochu jinak.

  Nebo tvrdite, ze ocekavaji, ze "teroristi z majdanu" prileti Krym vybombardovat, jak by si bohate zaslouzil? Kdyz ziju v cizim state, musim se podvolit jeho zakonum, sablonam chovani a zajmum, protoze vernost patri domovu. Pokud pristehovalec neni verny sve nove zemi vic nez stare, mel by se vratit ( nebo BYT VRACEN) odkud prisel. Naprosto jednoduche...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wolv3rine
  21:01 01.03.2014

  stetula: "proč všichni ty pseudo demokratické státy neprotestovali ??? ano byli tam etnické čistky ale není přece důvod kvůli tomu rozbít stát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stetula: "proč všichni ty pseudo demokratické státy neprotestovali ??? ano byli tam etnické čistky ale není přece důvod kvůli tomu rozbít stát "
  __________________________________________________________________

  To myslíš vážně? A jakej jinej důvod by sis asi tak přál?
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:27 01.03.2014

  Bohužel tady nejde jenom o Krym. To klidně může být pouze začátek drolení Ukrajiny.

  Bohužel tady nejde jenom o Krym. To klidně může být pouze začátek drolení Ukrajiny.

 • Mossback
  20:23 01.03.2014

  shal: "Jediný rozdíl je v tom, že tohle byli Němci a dnes se jedná o Rusy."

  Podstatný rozdíl je v tom, že historické hranice českého státu existovaly v relativně nezměněné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal: "Jediný rozdíl je v tom, že tohle byli Němci a dnes se jedná o Rusy."

  Podstatný rozdíl je v tom, že historické hranice českého státu existovaly v relativně nezměněné podobě již v době, kdy sem čeští králové zvali německé kolonisty. Jednalo se tedy o německou menšinu na území Čech - národnostní rozměr tento problém dostal až v 18. či spíše 19. století s vlnou národních hnutí atd. Z tohoto pohledu je možná chyba, že v roce 1918/1918 tváří v tvář maďarské invazi na Slovensko a postupu Rudé armády Polskem do střední Evropy ČSR neuznala některé nároky sudetských Němců, snad pod tlakem výše zmíněných existenčních problémů. V jednom díle historie.cs se ale moderní historici shodli, že v následujících letech Československo přistupovalo k menšinám nejlépe v celé střední a východní Evropě - Hitlerovi to ale nestačilo a zmanipulovat sudetské Němce nedalo téměř žádnou práci i vzhledem k událostem 1918/1919 v pohraničí.

  Krym patřil Rusku od roku 1783 a následně se zde Rusové stali většinou, zbytky krymských Tatarů Stalin "odměnil" za skutečnou či domnělou kolaboraci s nacisty deportací. Administrativní připojení k Ukrajinské svazové republice v r. 1954 Rusové na Krymu neřešili, bylo to v rámci SSSR. Po jeho rozpadu ale Ukrajina nemínila o území, které jí historicky nepatřilo přijít a nadiktovala podmínky tzv. autonomie Krymu, tj. mnohdy dosadila vlastní lidi.

  Bohužel hledat pravdu a vrtat se v historii je zbytečné, je x možných pohledů a já bych byl nerad označen za rusofila apod. Stručně řečeno to vidím tak, že sudetští Němci prosazovali podle pokynů z nacistického Německa ahistorické připojení k Německu a na druhou stranu krymští Rusové (resp. jejich představitelé) podle pokynů z Ruska požadují historicky opodstatněné připojení k "matičce Rusi". Bohužel to zneužívá Putin a ještě ke všemu demonstruje vojenskou sílu.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  19:59 01.03.2014

  Tady nejde o nějaké sebeurčení a referendum. Většina sudetských Němců ve 30. letech taky usilovala o oddělení od ČSR.

  Výtažek z Wiki:
  "Po 28. říjnu 1918 se tedy sudetští Němci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady nejde o nějaké sebeurčení a referendum. Většina sudetských Němců ve 30. letech taky usilovala o oddělení od ČSR.

  Výtažek z Wiki:
  "Po 28. říjnu 1918 se tedy sudetští Němci pokusili odvolat na právo na sebeurčení vycházející z mírové politiky Woodrowa Wilsona, s tím, že by oblasti s německou většinou setrvaly v rámci poválečného rakouského státu. Sudetoněmečtí poslanci z Říšské rady vyhlásili v pohraničí separatistické celky s cílem připojit se ke vznikajícímu Německému Rakousku. Jednalo se o provincie Německé Čechy (Deutschböhmen) s centrem v Liberci a Sudetsko (Sudetenland) s centrem v Opavě, přičemž další převážně německé oblasti na jihu Čech a Moravy měly být připojeny k Horním a Dolním Rakousám, dále se měly stát součástí rakouské republiky i města Brno, Olomouc a Jihlava se svým okolím.

  Československá vláda žádnou z těchto separatistických snah neuznala a začala zajišťovat československé území vojenskou operací. Sudetští Němci se uchýlili k víceméně pasivnímu odporu vůči českému vojsku, které od 31. října 1918 do 28. ledna 1919 postupně obsazovalo pohraničí. K bojům nebo krvavým srážkám docházelo pouze sporadicky, což mělo za následek ztráty na životech více jak desítky Němců."

  Jediný rozdíl je v tom, že tohle byli Němci a dnes se jedná o Rusy. A kolik z vás je zde ochotno přiznat Němcům právo na sebeurčení v Sudetech?
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  19:53 01.03.2014

  já jenom nechápu proč by se Krym nemohl odtrhnout když si to odsouhlasí v referendu . v Kosovu žádné referendum nebylo a nikdo se nerozčiluje nad tím že to bylo území Srbska . ano ...
  Zobrazit celý příspěvek

  já jenom nechápu proč by se Krym nemohl odtrhnout když si to odsouhlasí v referendu . v Kosovu žádné referendum nebylo a nikdo se nerozčiluje nad tím že to bylo území Srbska . ano i tam je vojenská základna a to USA !!!

  proč všichni ty pseudo demokratické státy neprotestovali ??? ano byli tam etnické čistky ale není přece důvod kvůli tomu rozbít stát

  mimochodem na ukraině probíhá fašistický převrat a nedivím se Rusům že nechtějí žít ve státě kde ministr obrany veřejně souhlasí s fašismem a na úřadě má obraz Bandera !!! a naše televize ho ještě ukazuje v televizy ( možná ani nevi kdo to bandera je ) ve sttě kde se jako první nové zákony prosadily proti menšinové zákony
  proč by v tom státě měli žít ????

  je vidět že hodně českých lidí podlehlo propagandě českých médií

  všem doporučuji projit si youtube a bude te se divit co se na majdanu dělouřezané hlavy policistů , upálení policisté atd.

  já bych chtěl vidět co by se stalo kdyby při demonstraci před bílým domem někdo uřezal policistovi hlavu nebo tam na policajty stříleli !!!

  zamyslete se nad sledem událostí a zkuste přemýšlet o co tam někomu jde

  samozřejmě janikovič je korupčník ale to byl Nečas a spol taky a střílelo se u nás ???
  Skrýt celý příspěvek

 • Filip Fifo
  18:26 01.03.2014

  Nevím kdo nakonec zvítězí v tomto případě, to se ještě bude rozhodovat ale rozhodně vím kdo bude mezi poraženými - to budou sami Ukrajinci. V budoucnu se určitě další generace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím kdo nakonec zvítězí v tomto případě, to se ještě bude rozhodovat ale rozhodně vím kdo bude mezi poraženými - to budou sami Ukrajinci. V budoucnu se určitě další generace nebude stačit divit jak s nimi Západ-Východ neuvěřitelné pohrával a doslova zneužíval. Nebude to ovšem poprvé a ani zřejmě naposled...
  Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  18:05 01.03.2014

  Dobře, z pohledu nelegitimního nasazení armády - de facto agrese na Ukrajině, je to srovnání celkem v pořádku. Jenže obyvatelé Krymu po rozdělení SSSR usilovali o autonomii a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobře, z pohledu nelegitimního nasazení armády - de facto agrese na Ukrajině, je to srovnání celkem v pořádku. Jenže obyvatelé Krymu po rozdělení SSSR usilovali o autonomii a případné připojení k Rusku (60% obyvatel je Rusů, do 1954 Krym patřil Rusku) a Ukrajina tyto snahy v polovině 90. let potlačila. Právo na národní sebeurčení bylo přitom v té samé době na Balkáně prosazováno za pomoci NATO - to bylo v pořádku. Prostě mi vadí dvojí metr a hlavně to, že nakonec nejde o Rusy na Krymu, kteří chtěli zpět do Ruska nebo větší autonomii/nezávislost, ale o ruskou agresi zdůvodňovanou pofidérním způsobem - to je špatně...
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  17:56 01.03.2014

  Mossback: Krym je Ukrajinský celých 60 let. To že to od Rusů byla hloupost předávat Krym Ukrajině je už další věc. Nyní je to Ukrajinské území. Je pravda, že tam žije majorita ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mossback: Krym je Ukrajinský celých 60 let. To že to od Rusů byla hloupost předávat Krym Ukrajině je už další věc. Nyní je to Ukrajinské území. Je pravda, že tam žije majorita Rusů, ale to v pohraničí u nás taky žila majorita Němců.
  Navíc tady se nejedná jenom o Krym, ale pokud se vyhrotí situace, tak se podobné problémy dají očekávat na třetině ukrajiny, kde žije Ruská většina.

  To srovnání s nacistickým Neměckem je naprosto přesné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  17:50 01.03.2014

  Srovnávat rok 2014 na Krymu a rok 1938 u nás je scestné - nesmyslná administrativní změna v rámci totalitního SSSR, když Krym převedli pod Ukrajinu s tím, že jaksi nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Srovnávat rok 2014 na Krymu a rok 1938 u nás je scestné - nesmyslná administrativní změna v rámci totalitního SSSR, když Krym převedli pod Ukrajinu s tím, že jaksi nikdo nepředpokládal rozpad sojuzu - to je Ukrajina. Separatismus nacistické strany, která zmanipulovala sudetské, resp. české Němce, kteří od středověku osídlovali české pohraničí, je něco jiného.

  Podobné si je to "pouze" v tom, že ani v jednom případě nejde o tzv. obyčejné (spíše normální...) lidi, ať už menšinu, či většinu, ale o mocenský souboj, kde jsou lidská práva toliko zástěrkou ekonomických, vojenských a jiných důvodů.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  16:58 01.03.2014

  Proč mi to připomíná rok 1938 kdy Wehrmacht pod záminkou ochrany sudetských Němců vstoupil na naše území a připojil třetinu naši země k Třetí říši?

  Proč mi to připomíná rok 1938 kdy Wehrmacht pod záminkou ochrany sudetských Němců vstoupil na naše území a připojil třetinu naši země k Třetí říši?

 • stetula
  13:21 01.03.2014

  tak malá horká zpráva z Krymu, mám tam známýho s kamionem,
  defakto krym už vyhlásil nezávislost, na hrinici krymu jsou improvizované přechody chráněné milicí a příslušníky MV ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak malá horká zpráva z Krymu, mám tam známýho s kamionem,
  defakto krym už vyhlásil nezávislost, na hrinici krymu jsou improvizované přechody chráněné milicí a příslušníky MV Krymu . z vojenských jednotek všechny přešli na stranu Krymského vedení včetně černomořské flotily dokonce celá letecká základna s 18 MIG 29 je loalájní nové Krymské vládě .

  a ti vojáci co obsadili letiště jsou bývalí příslušníci Berkutu a uniforma je ukrajinská

  mýmu známýmu nedoporučily jet na ukrainu má jet na slovensko , bohužel jede s ruským návěsem a za hranicemi Krymu už je několik ruských vypálených kamionů tak to nechce riskovat a s dispečerem řeší že pojede trajektm do Rumunska a od tama domů

  jinak každý den jsou tam obrovské demonstrace na podporu Krymské vlády a všude v hospodách obchodech a na autech jsou vyvěšené ruské vlajky

  jo a ukraina jim každej den několikrát vypíná elektřinu ( asi naschvál )
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  13:12 01.03.2014

  Na okraj, debatovat na téma zda na Krymu operuje ruská armáda je směšné.
  Představa, že 6000 kluků našlo doma na chlup stejné hadry je opravdu úsměvné a může to být určeno snad jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na okraj, debatovat na téma zda na Krymu operuje ruská armáda je směšné.
  Představa, že 6000 kluků našlo doma na chlup stejné hadry je opravdu úsměvné a může to být určeno snad jen k mediálně vyluxovanému národu Rusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  13:09 01.03.2014

  Na Ukrajině se již nehraje o Krym. Nová Ukrajina bude rozdělena a hraje se o budoucí hranice. Pokud dokáží Ukrajinci nereagovat, přijdou jen o Krym. Pokud nasadí armádu, ruské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Ukrajině se již nehraje o Krym. Nová Ukrajina bude rozdělena a hraje se o budoucí hranice. Pokud dokáží Ukrajinci nereagovat, přijdou jen o Krym. Pokud nasadí armádu, ruské cvičení se přesune do Ukrajiny a tamní vláda přijde o mnohem rozsáhlejší území. Je velmi pravděpodobné, že se bude hrát o přístup západní Ukrajiny k Černému moři.
  Ideálním řešením je odvoz všech ukrajinských vojenských zařízení, techniky a cenností z Krymu. Ovšem v tuto chvíli již Ukrajina přišla o letku MiGů29 a nyní přijde i o protiletadlové zbraně na Krymu.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  21:20 28.02.2014

  to PetrM: Připouštím, že nákup v armyshopu, je možný. Během maydanu jsmě měli možnost vidět protestující v uniformách Bundesheeru, Us army a dokomce jsem tan jedné fotce viděl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to PetrM: Připouštím, že nákup v armyshopu, je možný. Během maydanu jsmě měli možnost vidět protestující v uniformách Bundesheeru, Us army a dokomce jsem tan jedné fotce viděl ojedinělý kamuflovací vzor, který používají pohraničníci RF. Takž v zásadě by se dalo říct proč ne, zašli do armyshopu a kupovali. Ovšem je mi podezřelé, že všichni stejnou uniformu, všichni stejnou taktickou vestu a taktéž helmy. Poslední třešničkou na dortu je stejná výzbrou oné ,,domobrany,,. Rozhodně jednají s tichou podporou politických vůdců krimu a dle mého názoru, podle toho vybavení i s podporou GRU či Čer. Flotily. Ano, na vašem videu je uniformovaná ukrajinská milice a nějaký děduška s nagantem. Ja se vyjadřoval na o těchto videu: https://www.youtube.com/watch?... To že se jedná o bývalé členy Berkutu, či jiných složek MV, je možné a pravděpodobné, pokud by to byli rusové pak by ukrajinci poznali odlišnosti v mluvě, avšak vzhledem k etnickému složení by i rusové mohli splynout s davem a to jak k vůli jazyk, tak proto že by oni rusové žijící na Krymu tolerovali. Ano, cvičení beru v potaz a uznávám, že to muže být jen dobře mířená propaganda. Jen by mě zajmalo, zda-li je to cvičení každoroční, opakující seve stejnou dobu, či jen nápad báťušky Putina.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  21:15 28.02.2014

  Já v tom vidím něco podobného co se stalo v Jižní Osetii. První Rusko masivně podporuje separatisty, jakmile se situace vyostří, tak tam mateřská země pošle svoji armádu a na to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já v tom vidím něco podobného co se stalo v Jižní Osetii. První Rusko masivně podporuje separatisty, jakmile se situace vyostří, tak tam mateřská země pošle svoji armádu a na to Rusové vyšlou svou armádu pod záminkou ochrany Ruských občanů. Následuje odtržení původních částí území od mateřské země pod záštitou Ruských tanků, vyhlášení nezávislosti a de facto vznik ruského vazalského státu. EU a OSN vydá nějaké prohlášení, které Rusové budou ignorovat a Rusové začnou financovat separatisty zase někde jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:01 28.02.2014

  No jasně ! Uniformy si koupili v armyshopu, kde vzali automatické pušky je vedlejší, ale hlavně že tam revoluci vyvezli USA. Kdyby se na Majdanu podařilo vyfotit někoho z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jasně ! Uniformy si koupili v armyshopu, kde vzali automatické pušky je vedlejší, ale hlavně že tam revoluci vyvezli USA. Kdyby se na Majdanu podařilo vyfotit někoho z protestujících v americkém battle dresu, nebo v budeswehr hadrech, tak už je jasné že to jsou rozvědčíci bez distinkcí kteří koordinují převrat. Jděte si nafackovat rusofilové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  19:45 28.02.2014

  LukeCZ: kde vzalo pár chlápků uniformy, to nevím, třeba je koupili v armyshopu:) Třeba se jedná členy rozpuštěných jednotek Berkut + bývalí vojáci+ dobrovolníci, kdo ví... Silně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  LukeCZ: kde vzalo pár chlápků uniformy, to nevím, třeba je koupili v armyshopu:) Třeba se jedná členy rozpuštěných jednotek Berkut + bývalí vojáci+ dobrovolníci, kdo ví... Silně pochybuji, že by tam poslali Rusové svoje vojáky v Ruských uniformách...
  Je docela jisté, že ta domobrana má podporu bezpečnostních složek na Krymu, jinak by si asi nemohli jen tak zřídit stanoviště na silnici a kontolovat vozidla.

  http://www.youtube.com/watch?v...

  Příjezdy a odjezdy jednotek na vojenskou základnu je zcela běžná záležitost, hlavně ted, když Rusové pořádají velké vojenské cvičení, do nehož spadá i základna na Krymu.
  Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  18:05 28.02.2014

  Z videí, ketrá jsem viděl, je ta domobrana vyzbrojena ak 74 a má nové ruské uniformy a taktické vybavení RF. kde je vzali, pokud je zatím nikdo materiálně nepodporuje? Příjde mi to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z videí, ketrá jsem viděl, je ta domobrana vyzbrojena ak 74 a má nové ruské uniformy a taktické vybavení RF. kde je vzali, pokud je zatím nikdo materiálně nepodporuje? Příjde mi to jak v 39. a 41. roce, ale s tím rozdílem že tehdy to udělali němci rusům a ted to zkoušejí rusové naopak. Politika ministra zahraničí RF. je možná zdrženlivá, ale ruská technika se tak zdrženlivě nechová, ta už prý v malém množství brázdí silnice (7 btr) a vzdušný prosot (mil. 24) na krymu, tedy alespoň podle západních médií. To jak dopadne situace na Ukrajině, bude mít v budoucnu obrovský geopolitický význam, jak pro samotnou Ukrajinu, tak pro mocenské vztahy mezi EU a RF.
  Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  18:02 28.02.2014

  Kijev?

  Kijev?

 • Petr M
  17:23 28.02.2014

  Krym vládu Kyjeva neuznává, nový premiér Aksjonov uznává za prezidenta Janukovyče. Na Krymu proruská domobrana obsadila parlament, kde vztyčila Ruskou vlajku, kontroluje letiště, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Krym vládu Kyjeva neuznává, nový premiér Aksjonov uznává za prezidenta Janukovyče. Na Krymu proruská domobrana obsadila parlament, kde vztyčila Ruskou vlajku, kontroluje letiště, přístupové cesty na Krym z obavy příjedu ozbrojených extrémistů a radikálů. V Kyjevě označili domobranu na Krymu za teroristy, proevropská vláda chce povolat armádu.
  Jako další vyostření situace byl za nacionalistickou stranu Svoboda jako ministr obrany jmenován Ihor Teňuch, který je protirusky zaměřený, věřím, že povstání na Krymu nebude váhat rozehnat silou, bude -li mít příležitost...Pokud na Krymu začnou umírat Rusové, zdrženlivý postoj Ruska se může rychle změnit...
  Skrýt celý příspěvek