Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat

Foto: Hvězdy a pruhy. / Grafika Armádních novin
Foto: Hvězdy a pruhy. / Grafika Armádních novin

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko reagovat na dění na Ukrajině. Naštěstí o vojenském zásahu mluví pouze některá senzacechtivá média. Realita, ač to v této souvislostí zní cynicky, nebude tak dramatická.

Důležitou analýzu zpracoval pro RIA Novosti Nabi Abdullaev, šéf cizojazyčné sekce v RIA Novosti a zastupující šéfredaktor novin Moscow Times. Abdullaev získal univerzitní vzdělání na Harvardské univerzitě ve Spojených státech.

Podle Abdullaeva je ruský vojenský zásah na Ukrajině velmi nepravděpodobný. Rusko sice Ukrajinu dokáže vojensky na zájmových východních a jižních územích porazit, ale za cenu značných ztrát a finančních výdajů. Ukrajina jednoduše není Čečensko ani Gruzie.

Abdullaev si také nebere servítky s postupem Kremlu k situaci na Ukrajině. „Během posledních několika dní, byl postoj Ruska, přinejlepším, zmatečný a při nejhorším, popírající novou realitu Ukrajiny a sesazení Viktora Janukoviče,“ píše ve své analýze Abdullaev.

Dimitrij Medvědev odmítá uznat legitimitu nových ukrajinských vládních orgánů, „kremelští propagandisté“ osočují Janukoviče za zradu Moskvy a Putin uvádí v pohotovost vojenské jednotky, aniž by k situaci řekl cokoliv nového.

Moskva má podle Abdullaeva tři možnosti postupu vůči Ukrajině – spolupráci, jednání silou nebo vyčkávat na lepší příležitost.

Spolupráce

Podmínkou spolupráce je přijmutí „upřímných a účinných“ opatření na pomoc nové ukrajinské vlády. Podle některých je nejlepší možností dohoda o „volném obchodu“ mezi EU, Ukrajinou a Ruskem. Takový stav však odporuje pevnému a dlouhodobému postoji Moskvy.

Moskva bere státy bývalého Sovětského svazu z historického, kulturního i ekonomického pohledu jako „zónu privilegovaných zájmů.“ Povstání na Ukrajině pak Moskva vnímá (a zcela oprávněně) jako souboj se „západem“ o sféru vlivu.

Spolupráce je však de facto ústup Moskvy a uznání porážky. Moskva tak ztratí vliv na největší a ekonomicky nejhodnotnější post-sovětskou republiku. Nemluvě o tom, že se Moskvě ztíží kontrola nad její strategickou námořní základnou na Krymu.

Uznání porážky navíc může vytvořit pro Moskvu nebezpečný precedent. Opoziční síly v dalších zemích, jako je Bělorusko, mohou nabýt dojmu, že je reálná šance vymanit se ze sféry Moskvy.

Účast ukrajinských nacionalistů ve vládě také nepřispívá možnosti spolupráce mezi Kyjevem a Moskvou. Existuje zde tak jediná možnost (a zřejmě nejvíce reálná), že Moskva bude demokratickou cestou podporovat pro-moskevské politické síly, které zemi během deseti dvacet let přivedou znovu do područí Moskvy.

Jednání silou

Další možností je velmi riziková politická, ekonomická sabotáž nové ukrajinské vlády včetně provádění vojenských akcí na zájmových územích Ukrajiny, především Krymu (myšlenku okupace celé Ukrajiny můžeme poslat do říše fantazie). Před touto možností varovaly Moskvu Spojené státy i Evropská unie.

Takto dramatická možnost je však málo pravděpodobná. Ruské ministerstvo v úterý jasně řeklo, že nebude zasahovat do vnitřních záležitosti Ukrajiny. Tedy alespoň na očích veřejnosti.

Ruská armáda je schopná za značných ztrát dobýt strategický a pro-ruský Krym a udržet si průmyslově vyspělou a rovněž pro-ruskou východní část Ukrajiny. Problém však je, že na Ukrajině existuje silné nacionalistické hnutí nepřátelské vůči Moskvě. Přítomnost ruských vojáků na Ukrajině pravděpodobně vyvolá násilné, v nejhorším případě teroristické, akce na okupovaných územích.

Případný útok nebude jen znamenat masivní ztráty na životech, technice a ekonomice, ale především, vojenská akce zcela jistě obrátí veřejné mínění Ukrajinců (resp. podstatné částí Ukrajinců) proti Rusku. V důsledku se tak Ukrajina může více upnout k Evropské unii.

Moskva může, v rámci ekonomické sabotáže, uvalit také velké clo na dovoz ukrajinského zboží.  V obou případech však proti sobě poštve veřejné mínění velké části ukrajinské společnosti, která se o pomoc obrátí na západ od svých hranici. Každopádně ruská vojenská akce popře zlaté pravidlo vítězné války: “Pokud chceš vyhrát válku, získej si srdce a mysl obyvatel.“

Vyčkávací taktika

Další a nejpravděpodobnější možností je vyčkávací taktika. Ukrajina má hluboké ekonomické a sociální problémy. Malo výkonné soudníctví, policií a všudypřítomnou korupci. Jedním z receptů Moskvy tak může být přenechat dočasně Ukrajinu Evropské unii a „doufat“, že se EU ekonomicky politicky na obnově 45 miliónové země vyčerpá.

Evropská unie, sama zmítaná v problémech ve vlastních členských zemích, by tak musela být nucená se obrátit na Moskvu. Samozřejmě ne zadarmo nebo „pro krásné oči.“ Ruskou podmínkou se například stane zrušení omezení ruského obchodu s energiemi (uplatňování antidumpingových pravidel vůči ruským firmám) v EU nebo zrušení vízového styku.

Pokud půjdou věci dobře, Moskva normalizuje vztahy s Kyjevem, případně v klidu začne podporovat pro-ruské demokratický strany, zejména z východní části Ukrajiny. Na druhou stranu, pokud nová vláda selže, zesílí proti-evropské nálady v ukrajinské společnosti a Ukrajina znovu otočí východním směrem.Zdroj a kompletní analýza v angličtině: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ozbrojené síly Ukrajiny

Nikoho asi nenechaly chladným poslední události z Ukrajiny. Rozbor komplikované politické situace ...

Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi

V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • stetula
  22:39 05.03.2014

  Video, na ktorom je zachytený rozhovor estónskeho ministra zahraničia a ministerky zahraničia EÚ Catherine Ashtonovej, prezrádza, že snajperi mali byť najatí lídrami z Majdanu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Video, na ktorom je zachytený rozhovor estónskeho ministra zahraničia a ministerky zahraničia EÚ Catherine Ashtonovej, prezrádza, že snajperi mali byť najatí lídrami z Majdanu. Informuje o tom ruská televízna stanica RT. Video teraz koluje po internete.

  „Čoraz viac je jasné, že za snajpermi nebol Janukovyč, ale niekto z novej vládnej koalície,“ hovorí Paet počas telefonického rozhovoru s Catherine Ashtonovou. „Myslím, že to budeme vyšetrovať. Je to znepokojujúce, pane Bože,“ odvetila Ashtonová.

  Rozhovor sa mal uskutočniť potom, čo estónsky minister zahraničia Urmas Paet navštívil Kyjev 25. februára. Teda v časoch najtvrdších stretov medzi demonštrantami a ukrajinskými vládnymi jednotkami. Paet spomína tiež na rozhovor s lekárkou Olgou, ktorá sa starala o ranených ľudí v kyjevskej nemocnici. Vraj demonštranti aj ukrajinská polícia boli postrelení rovnakými stre

  „Za ďalšie, čo je viac zarážajúce, tá istá Olga povedala, že dôkazy ukazujú, že zabití ľudia snajprami z obidvoch strán, policajti aj protestujúci, boli zastrelení tými istými ostreľovačmi,“ povedal na videu estónsky minister. Ashtonová zareagovala: „Pekne... to je...to je strašné.“

  „Táto lekárka mi tiež ukázala zábery, na ktorých ako doktorka môže potvrdiť, že sa jednalo o rovnaký rukopis a rovnaké guľky. Najviac znepokojujúce je to, že nová koalícia nechce vyšetriť, čo sa tam presne stalo,“ potvrdil Paet.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:50 03.03.2014

  No, já bych řekl, že Chruščev měl polytbyro ještě celkem pevně pod pantoflem. Co se týče krymských Tatarů: nevím za co považují, tipuji ze za Tatary, ale jinak samozřejmě budou ...Zobrazit celý příspěvek

  No, já bych řekl, že Chruščev měl polytbyro ještě celkem pevně pod pantoflem. Co se týče krymských Tatarů: nevím za co považují, tipuji ze za Tatary, ale jinak samozřejmě budou preferovat Ukrajinu.
  Co se týče "mé logiky" - to není "moje logika", tak to prostě chodí co jsou dějiny dějinami. Kdo z těch států co teď kvičí neměl zálusk a neudělal nějaký podrázek na souseda či nějaký nárůdek na druhém konci planety? Hele, je to v podstatě příroda. Boj o zdroje a jak se uvolní nika, hned se tam někdo nacpe. Já neříkám, že tím jsem nějak nadšený, prostě to tak chodí, chodilo a chodit bude.
  Nicméně píšeš, že Rusové chtějí ukrást něco cenného (kdo ne) - pokud by tedy Krym zůstal Ukrajinským - tobě by pak nepřišlo, že ho Ukrajinci ukradli Rusku? Na Tatarech ho vyválčili Rusové. Ukrajici zalezlí. Proti Angličanům a Francouzům si ho bránili Rusové: Ukrajinci zalezlí. Mezitím tam Rusové staví města, přístavy. Za války ho Rusové za strašných obětí brání proti náckům": Ukrajinci kolaborují, řádí v Babim Jaru apod. Pak se jeden Ukrajinec, co se dostal do čela soustátí rozhodne Krym přepsat na Ukrajince. Pak přijdou devadesátá léta, Rusku vládne alkoholik, pár soudných se snaží stáhnout jaderné zbraně z krajně nestabilních zemí (mimochodem kdyby dnes Ukrajinci měli jaderné zbraně, to bylo byla prča, že?) a tak jim Krym nechají. Je tohle důvod? Podle mně, většiny obyvatel Krymu a Rusů ne. Mezitím Ukrajinci zvládnou prošustrovat co mohli, dostat se do totálního srabu, být závislí na Rusech a jako třešničku zruší možnost milionům lidí ve své zemi mluvit jejich rodnou řečí. Řekni mi upřímně: co čekali, že se stane? Buďto je to ze strany UKr vedení nějaký velmi prokalkulovaný záměr, nebo jsou to ještě větší kokoti, než by člověk mohl čekat. Stojí na šikmým, posraným prkně nad propastí. To prkno visí na jednom špagátu a je podepřené jednou cihlou. Ten špagát je přivázaný k té cihle. První co udělají (aniž by aspoň popošli k pevnému břehu nebo umyly ty kluzké sračky) je, že kopnou do té cihly. Když k tomu vezmu jejich antisemitský kecy, tak mi jich ani nějak není líto. Nepřeju to obyčejným lidem, ale bohužel Ukrajinu nic dobrého nečeká a může si za to z velké části sama.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:41 03.03.2014

  Fenri: Zacinam skutecne verit, ze za temi svym nazory stojis, ale ucty Ti to v mych ocich pridava tak mozna po strance moralni integrity, nikoliv promyslenosti nazoru. Dost ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri:
  Zacinam skutecne verit, ze za temi svym nazory stojis, ale ucty Ti to v mych ocich pridava tak mozna po strance moralni integrity, nikoliv promyslenosti nazoru.

  Dost vazne pochybuji, ze by se Krymsti tatari NEPOVAZOVALI za Ukrajince a stali tak mimo deni i matematicke pomery, jak naznacujes.

  Podle Tve logiky zase jde bezvadne ospravedlnit libovolna utocna valka, kombinovana s vojenskou invazi do sousedniho statu. Staci tam k tomu mit dost "vlastnich lidi" a vyuzit destabilizovane situace. Sorry, ale to uz radsi skousnu mirove predani uzemi i obyvatelstva potvrzene nekolikrat samotnym darcem v mezinarodnich smlouvach. Na mapach tisknutych po 60 let je Krym ukrajinsky a tim padem ted ruske tanky ZASE osvobozuji sousedy (A "SPOJENCE") pred predstavou, ze se da Rusku kdy verit COKOLIV v cele s jeho vlastnim slovem, kdyz se obevi prilezitost ukrast neco cenneho.

  Obdivuju rusky pristup k mezinarodni politice, pristehovalectvi a terorizmu. Ublizis deseti MYM lidem? Tvych sejmem STOVKU. Ale zasadne se mi nelibi ochota gigantickeho molocha s jednou z nejvetsich armad sveta ukradat uzemi sousedum, kdyz neni podminovane a branene vcas. Na to jsme k Rusku totiz az moc blizko, abychom si mohli dovolit tohle prehlizet. V souctu je to ale vlastne jedno, protoze hrubou silou si Rusko stejne vezme co chce a pak prekrouti dejiny blaboly o hrdinne osvobozovaci akci. Ukrajince prevalcuji. Pak polaci a slovaci, no a ktery "soused" bude pripsan do mapy Ruskeho imperia pak?Skrýt celý příspěvek

 • shal
  13:43 03.03.2014

  Oni to nečmajzli. Pochybuju, že Chruščov mohl cokoliv udělat bez schválení politbyra. Prsotě tehdy tak rozhodli. Lidí se nikdo na nic neptal, ale to se neptá nikdy, natož pak v ...Zobrazit celý příspěvek

  Oni to nečmajzli. Pochybuju, že Chruščov mohl cokoliv udělat bez schválení politbyra. Prsotě tehdy tak rozhodli. Lidí se nikdo na nic neptal, ale to se neptá nikdy, natož pak v totalitním režimu. Rusko hranice v 90. uznalo.

  A ne nemůžou si jenom tak něco vzít. Tohle bude mít ještě dohru. Tohle Rusku jenom tak neprojde. To mi věř. Zbytek světa nenchá jenom tak dělat si Rusko co chce bez toho, aby ho minimálně ekonomicky nepotrestali.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:32 03.03.2014

  Shale, primárně si ho čmajzli sami Ukrajinci, podpisem Chruščeva. Nikdo se neptal lidí, co tam žili. To je dle tebe OK, legitimní a morální? Následně v 90tých, velmi turbulentních ...Zobrazit celý příspěvek

  Shale, primárně si ho čmajzli sami Ukrajinci, podpisem Chruščeva. Nikdo se neptal lidí, co tam žili. To je dle tebe OK, legitimní a morální? Následně v 90tých, velmi turbulentních letech chtěli Rusové hlavně aby nenastal nějaký průser s jadernými zbraněmi a kdo ví, jaká jednání byla v zákulisí. Prostě pro mně podpis jednoho komunistického papaláše není víc, než statisíce mrtvých, lidi co tam žijí a lidi co tam něco postavili.
  "Jednou ho předali Ukrajině, tak ho prostě nemůžou vzít zpátky, ikdyby sebevíce chtěli." Co na to říct, jak vidíš, tak můžou. Kdy v dějinách si nějaká zem udržela uzemí, které získala bezpracně (skoro by se chtělo říct podvodem) a nebylo schopná si ho udržet? Můžeš mi dát nějaký příklad? Všechny země, včetně těch, co se teď rozčilují, jakmile měli zájem mít někde základny, a bylo tam mocenské vakuum, tak toho využily. A ani k tomu nepotřebovali fakt, že to bylo po staletí jejich a že tam jsou stále většinoví členové stejného národa. Nějaká morální koncepty bych do toho nemotal. O tom politika nikdy nebyla a nebude.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  09:21 03.03.2014

  fenri: Ty pořád zapomínáš že Krym je Ukrajinský a Rusko to několikrát uznalo. Tady vůbec nejde o to, kolik Rusů na Krymu umřelo nebo kolik jich tam žije. Jednou ho předali ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Ty pořád zapomínáš že Krym je Ukrajinský a Rusko to několikrát uznalo. Tady vůbec nejde o to, kolik Rusů na Krymu umřelo nebo kolik jich tam žije. Jednou ho předali Ukrajině, tak ho prostě nemůžou vzít zpátky, ikdyby sebevíce chtěli. Myslíš, že by se Polsko mělo vzdát své západní hranice jenom proto, že před válkou patřilo Německu? A to stejné platí o východu Francie.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:56 03.03.2014

  LukeCZ - popravdě mně by spíš překvapilo, kdyby se kozáci k Rusům nepřidali. Zaprvé je tu něco jako tradice (OK, to nebude tak silný impuls), ale zcela racionálně jim by fungování ...Zobrazit celý příspěvek

  LukeCZ - popravdě mně by spíš překvapilo, kdyby se kozáci k Rusům nepřidali. Zaprvé je tu něco jako tradice (OK, to nebude tak silný impuls), ale zcela racionálně jim by fungování pod Ukrajince nepřinášelo nic. Byli zvyklí na určitou speciální pozici v rámci imperia a Ukrajina by pro ně byla nuda. Navíc oni mluví Rusky a ten nový zákon je prostě zvedl ze židle. Z pozice být elitou (ať už reálnou, nebo domnělou, to v je kontextu jedno) z nich nová ukrajinská vláda udělala něco, co oni berou jako občany druhé kategorie (a ne bez důvodně). Na druhou stranu si myslím, že třeba antisemitské postoje současné ukrajinské vlády Kozáky nijak netrápí, jedou si tvrdě jenom za svými právy a myslím že do Jevreje si bouchnou stejně rádi, jako současná ukrajinská elita.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:50 03.03.2014

  Ultramarine: " Na rozloze asi 26.000 km čtverečních žijí na dva miliony lidí, z toho je zhruba 58 procent Rusů, 24 procent Ukrajinců a 12 procent krymských Tatarů. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarine:
  " Na rozloze asi 26.000 km čtverečních žijí na dva miliony lidí, z toho je zhruba 58 procent Rusů, 24 procent Ukrajinců a 12 procent krymských Tatarů.

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/krym-pat...

  Na Krymu je to více než dva Rusové na jednoho Ukrajince. Ukrajinci pro získání Krymu neudělali vůbec nic, možná kromě kolaborace s nacisty.
  Podle tvé logiky by se dal jakýkoliv národ vyhnat z jakékoliv země. To, že tam žijí po staletí, to že tu zem dobyli a ubránili a vybudovali není přeci argument, že ano. Stačí podpis jednoho papaláše, ten je nad životy a vůlí lidí. Jo, možná jsou pro Tebe statisíce mrtvých při obraně před nacisty NIC, jak píšeš, a podpis jednoho ukrajinského komunistického diktátora (Chruščeva) základ státnosti, ale to je jen tvůj názor a dějiny prostě fungují jinak.
  Stát něco slíbil, pronesl? Stát byl Chruščov a prostě argument, že jeden ukrajinský komunista se rozhodl přičlenit Krym Ukrajině zjevně lidi, co na Krymu žijí nebere.
  S tím jazykovým zákonem si děláš srandu, že nevíš, kde jsem to vzal? Když nevíš taková základní fakta, tak jdi raději do nějaké debaty o paličkování:
  http://zpravy.tiscali.cz/ukraj...
  http://www.novinky.cz/zahranic...
  http://zpravy.ihned.cz/svet-ev...
  atd. milion odkazů. Prostě Ukrajinci v situaci, kdy jsou závislí na ruském plynu, za který neplatí, kdy Rusům dluží, kam se podívají tak první, s čím si pospíšili bylo zrušení ruštiny (rumunštiny, bulharštiny), jako dalších úředních jazyků. Chceš tvrdit, že to mysleli jako vstřícné gesto k ruské menšině a že čekali, že Rusové svěsí uši a dál je budou dotovat? Fakt to podle tebe udělali, aby byl v zemi klid a aby byla Ukrajina domovem pro všechny národnosti? Prostě udělali účet bez hostinského a ten se nasral. Nic, co by se v životě nestávalo.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  05:45 03.03.2014

  Fenri: 1 200 000 (rusů) / 800 000 (ukrajinců) = 12/8 = 4/3. Nikoliv 2/1. Osvěž si prosím základní matematiku. V Ukrajině to je 15 mil rusů/35 mil ukrajinců = 3/7. Takže celkem je ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri:
  1 200 000 (rusů) / 800 000 (ukrajinců) = 12/8 = 4/3. Nikoliv 2/1. Osvěž si prosím základní matematiku.
  V Ukrajině to je 15 mil rusů/35 mil ukrajinců = 3/7. Takže celkem je v Ukrajině 2,33 ukrajince na jednoho rusa. A je to země těch Ukrajinců. Nebo byla, než to někdo s dostatkem tanků přijel rozporovat poté, co to předtím několikrát odsouhlasil a napsal do mezinárodních smluv.

  To, že tam za krále klacka pochcípalo několik ruských armád je neopravňuje tam vlítnout teď, když opakovaně prohlásili, že je to cizí stát. To by Itálii (ex Řím) Británii a Francii podle téhle logiky patřila většina USA a Mongolsku většina světa. A i MY bychom taky mohli přijít na Zakarpatskou rus a vyhlásit tam kvůli odkazu Československa Českou enklávu. Samozřejmě až poté, co bychom zdůraznili útlak české menšiny a přisunuli (další) těžkou techniku. Fakt, že tam vytvořili infrastrukturu a počty mrtvých NIC neznamená, když dané území dobrovolně odtrhli a ještě své rozhodnutí POTVRDILI. Poměrně nedávno.

  Protože když chtějí žít v Rusku a rusko se vzdá území s nima ve prospěch jiného státu, většině normálních lidí dojde, že v Rusku už nežijí?

  Nepodporuju odkaz Chruščova, ale zastávám názor, že když stát něco slíbí/prohlásí a ještě potvrdi, tak si za tím pak taky musí stát. Ach bože.

  Netuším proč Ukrajinci zakázali (kdes to sebral netuším, teď se o tom znovu jedná že zakážou, ale budu Ti věřit) Rusům mluvit rusky, ale asi to byl stejnej důvod, proč se u nás nemluví na úřadech Rómsky a Vietnamsky, nebo proč se okolo válek nemluvilo v ČSR na úřadech německy. Protože když by jazyk nebyl mluvený ani ve VLASTNÍ zemi, byla by v ní utlačovaná většina menšinou a to je ještě více pitomé, než když je to naopak v neprospěch minority. Když Ty bys žil v USA, 50 let, zdálo by se ti divné, že na úřadech s tebou nikdo nemluví česky, ale jenom anglicky? Znovu... Ach bože.Skrýt celý příspěvek

 • Zdenda
  22:55 02.03.2014

  Neznáte dějiny pánové,my jsme kdysi živily půl ruska,a kdyby nebylo naše zbytečné nenávisti krmené západem tak jsme mohly obchodovat s rusy dodnes.Podívejte se na naši ekonomiku ...Zobrazit celý příspěvek

  Neznáte dějiny pánové,my jsme kdysi živily půl ruska,a kdyby nebylo naše zbytečné nenávisti krmené západem tak jsme mohly obchodovat s rusy dodnes.Podívejte se na naši ekonomiku jak dopadla za posledních 20 let?Tomu vy říkáte úspěšná země?Jsme jen konzumní stát pro EU,a laciná pracovní síla.Země podvodníků a mafianů.Můj děda zemřel proto že nemocnice nemohla uhradit jeden lék který potřeboval.A my sited dovezeme 50 ukrajinců na těžké operace po bojich které byly vyprovokované ze západu...kdo to asi zaplatí?Na to peníze naše zdravotnictví má...Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  22:47 02.03.2014

  Pro mě za mě si Tóru přečtěte, protože po přečtení pěti knih, Tanachu a Ústních zákonů budete schopen si to slovo správně vyložit a budete vědět, že se na lidi nevztahuje. Talmud ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro mě za mě si Tóru přečtěte, protože po přečtení pěti knih, Tanachu a Ústních zákonů budete schopen si to slovo správně vyložit a budete vědět, že se na lidi nevztahuje. Talmud čtou žídé, co se přilání k myšlence sionismu i ti židé jež ji odmítají. Pro ostatní, jedná se o problém kdy myšlenka sionismu tvrdí, že židé si musí založit vlastní stát tzv: Erec Jisra'el, zatím co Tóra tuto myšlenku popírá s tím , že tuto zemi může založit pouze mesiáš. Nejsem sionista na věc mám jiný názor, avšak překvapuje mě, že člověk takto ostře, neslušně a nevybíravě se vyjadřující má takové znalosti. Ale taky je možné, že jsem Vás přecenil a opět jste plácnul něco u čeho jsi jako v minulém případě nejste vědom významu, či rozdílu.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  22:43 02.03.2014

  Radime,nejsem proti tomu postihnout činy proti lidskosti, ale jinak ... Jinak bych se na komunisty vyprdnul. Hlavním úkolem školy by bylo představovat komunismus jako něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Radime,nejsem proti tomu postihnout činy proti lidskosti, ale jinak ... Jinak bych se na komunisty vyprdnul. Hlavním úkolem školy by bylo představovat komunismus jako něco chybného, neživotaschopného, co dříve nebo později ojde na úbytě, neobstojí v konkurenci. Je ostatně škoda, že sametová revoluce nepočkala na zhroucení ekonomiky Československa, už k tomu bylo slibně našlápnuto. Dnešní komunistická propaganda by měla méně argumentů i podporovatelů.
  Jelikož naše hospodářstvi bylo velice jednostranne a měli jsme nadvyrobu. většina vyrobku z tehdejšiho ČSSR se vyvažela do zemi RVHP... no a tyto toky zkončily a potom byl konec našemu ´slavnemu hospodřástvi´... proč asi padly hutě? To same jako se zemědělstvim... nadvýroba.Kdyby jste něco věděl o těch slavných podnicích, tak byste musel vědět ze v drtivé většine neměli co prodávat... na východ už to nikdo to nikdo nechtěl a na západ se nedostali z důvodu chybějících obchodnich toku a také z nekvality výrobku...
  Ovšem bolševik bude vždycky bolševik. Kecat, oblbovat dělníky, že dělají na sebe a ne na "zlého kapitalistu", ale vše řídit a dědit vedení Strany a společnosti, jako za otrokářského řádu. Všichni jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější. A hlavně držet krok a hubu. To je komunismus v praxi.
  A když se koukám na tu naši "krizi" a srovnávám ji s kvalitou života před 20 lety, tak nemám co řešit! I v krizi se dnes žije všem lidem lépe než před 20 lety!Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  22:16 02.03.2014

  Jo tak Ty mne odkážeš na Talmud Sionisto, Já raději Tóru

  Jo tak Ty mne odkážeš na Talmud Sionisto, Já raději Tóru

 • Radim
  22:14 02.03.2014

  Správně Shale, židi! To jste napsal Vy, nikoliv Já....a popírat historickou pravdu o tom, že bolševická revoluce byla vedena veskrze židy, inu pravda se musí tajit. Stejně jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Správně Shale, židi! To jste napsal Vy, nikoliv Já....a popírat historickou pravdu o tom, že bolševická revoluce byla vedena veskrze židy, inu pravda se musí tajit. Stejně jako návrhy Lehi Dolfimu a Mussolinimu,,,
  A pokud ve slově "israelskej" nacházíte něco nekorektně nálepkujícího, tak prosím. Někdo ruskej, někdo israelskej, někdo českej, někdo americkej, jenom jediným to zase vadí.
  Hlavně si už yvberte, zda-li sem hnědokošiláč, nebo rudokošiláč...

  J.Vraja: no pěkný elaborát, nicméně, ten socialismus nejhrubšího zrna je už dávno v EU a Rusko je kapitalističtější a pravicovější, než slavné USA i s Kanadou dohromady. Probuďte se už z toho Vašeho vžitého dogmatu z dob "bolševika"Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  22:09 02.03.2014

  Je dobře ji mít na hlavě a hlavu mít vstyčenou. Jen ať vidí, že za víru se člověk stydět ne že nemá, ale nesmí. Ještě jedna věcná poznámka k této věci jdoucí mimo vlákno. Radime, ...Zobrazit celý příspěvek

  Je dobře ji mít na hlavě a hlavu mít vstyčenou. Jen ať vidí, že za víru se člověk stydět ne že nemá, ale nesmí. Ještě jedna věcná poznámka k této věci jdoucí mimo vlákno. Radime, židé nejsou kanibalové a proto už z principu nemůžete být kašrut. Tak prosím Vás, budu s vámi vést smysluplnou a věcnou konverzaci, až se přestanete ohánět výrazi, u kterých vycházíte z doslovného překladu, pukud by vás to jako člověka zajmalo více pak vás odkážu na Talmud.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  21:50 02.03.2014

  LukeCZ: Vždycky musí existovat ten, kdo za všechno může, ikdybychom si ho měli vymyslet.A proč ne Židi? Jsou pro jednodušší lidi tak snadný cíl. Bez ohledu na to, co v tak malém ...Zobrazit celý příspěvek

  LukeCZ: Vždycky musí existovat ten, kdo za všechno může, ikdybychom si ho měli vymyslet.A proč ne Židi? Jsou pro jednodušší lidi tak snadný cíl. Bez ohledu na to, co v tak malém počtu dokázali a to že dokázali přežít tisíce let násilí a vyhánění. Mají přece Jarmulku a za to musí být potrestáni, viď Radime.Skrýt celý příspěvek

 • LukeCZ
  21:41 02.03.2014

  Pánové, pokud je dnes, stejně jako v minulosti tréstné býti židem, pak je mi smutno. Všichni se oháníme fakty, které bereme za správné, což je ostatně každého věc, na názor má ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, pokud je dnes, stejně jako v minulosti tréstné býti židem, pak je mi smutno. Všichni se oháníme fakty, které bereme za správné, což je ostatně každého věc, na názor má každý právo, dokonce i ze špatného názoru se dá něco vzít a to ponaučení. Víte od narození mám dvě ruce, dvě hony, hlavu a v téhlavě, světe div se mám mozek, což je veskrze úžasná věc a přál bych si aby ho měli v hlavě všichni, třeba pan Radim. Jsem alergický na to když někdo vytáhne něco proti židům a israeli. Víra je věc každého člověka, má na ni právo. Jen k vůli takovým lidem, jako jste Vy a to neříkám nácíček, komunista, demokrat či co koli jiného, říkám jen k vůli lidem stejné nátury, pokrouceného smýšlení bych obnovil uranové doly, konec konců bylo by to provás jistě příjemné místo k přemýšlení nad tím, jak šikovní Israelci dokázali ovládnout americký senát :) Pokud tohle někoho pobouří, je mi to upřímě jedno, protože Radim není snad ani ten člověk.
  To fenri: Nastala věc, kterou jsem v nejdivočejším snu nečekal, Kubánští a další kozáci se přidali k rusům a jsou na Krymu.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  21:25 02.03.2014

  Radime,na rozdíl od Vás jsem zažil rok 1968,jenom proto,že nějaký hlupák a nedoučený krejčí sem pozval vojska Varšavské smlouvy a já své nejlepší roky musel prožít pod bolševickou ...Zobrazit celý příspěvek

  Radime,na rozdíl od Vás jsem zažil rok 1968,jenom proto,že nějaký hlupák a nedoučený krejčí sem pozval vojska Varšavské smlouvy a já své nejlepší roky musel prožít pod bolševickou knutou.A opět tyto vojska zde nikdo nechtěl a byla tu umístněna pouze dočasně-a nikdo národu neřekl co obnáší pojem DOČASNOST.
  Můj otec roč.1916 říkaval:"Genarace prvního odboje přese všechno vybojovala stát.generace první republiky přese všechno dokázala relativně slušný stát vystavět.Generace druhého odboje přese všchno dokázala ho bnovit.Generace naše po roce 1948 dokázala jediné-všechno zkurvit.A nemá v sobě tolik poctivosti,aby tentoprostý fakt přiznala"
  Vám se možná stýská po so cialismu: “ Socialismus není: ... společnost, v níž je jeden člověk nešťastný, protože říká co si myslí, a druhý je šťastný, protože to neříká. Společnost, v níž nejlépe žije ten člověk, který vůbec nemyslí ... Stát, který chce, aby každý jeho občan měl stejné názory na filozofii, zahraniční politiku, ekonomiku, literaturu a etiku. Stát, jehož vláda definuje práva občana, ale kde občan nedefinuje pravomoci vlády ... Stát, který vždy ví, jaká je vůle lidu, aniž by se lidu někdy ptal. Stát, v němž filozofové a spisovatelé vždy říkají přesně totéž co generálové a ministři, ale vždycky až po nich. Stát, kde se dají výsledky voleb vždy předpovědět...”
  Takže mě se po Rusech ani SOCIALISMU nestýská!!!!!!!!!!!!!!!!!Skrýt celý příspěvek

 • shal
  21:10 02.03.2014

  Radime, oháníš se nálepkováním docela dost na někoho, kdo mě nazval "Izraelskej"

  Radime, oháníš se nálepkováním docela dost na někoho, kdo mě nazval "Izraelskej"

 • Radim
  21:00 02.03.2014

  Díky za nálepku Shale, od Vás nic jiného nečekám, natož nějakou věcnou diskuzi. A zřejmě máte problém i s pochopením psaného textu, to je pak težké...takže pěkný večer Pane ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky za nálepku Shale, od Vás nic jiného nečekám, natož nějakou věcnou diskuzi. A zřejmě máte problém i s pochopením psaného textu, to je pak težké...takže pěkný večer Pane Nálepka...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5