Potírání špionážního letadla podle Al-Kajdy

Foto: Bezpilotní letadla podnikají neustále nálety na teroristické buňky. / U.S. Air Force
Foto: Bezpilotní letadla podnikají neustále nálety na teroristické buňky. / Royal Air Force

Teroristická organizace Al-Kajda již přišla o řadu svých členů kvůli útokům dronů. Není proto divu, že pro své bojovníky připravila (odnož na Al-Kajdy na Arabském poloostrově) video s manuálem, jak se útokům dronů bránit.

Řada již uskutečněných útoků bezpilotních letadel na členy Al-Kajdy evidentně vedla kromě eliminace některých členů teroristické organizace také ke zkušenostem, na základě kterých bylo možné vytvořit obranný video manuál. Výukové video nese název „Combatting Spy Airplanes" (Potírání špionážního letadla).Prezentovaný způsob obrany je celkem prostý, až primitivní. Žádnému ze zpravodajských serverů, které informaci přinesly (včetně Daily Mail Online), ani nám se nepodařilo zjistit, jak je tento systém účinný.

„Pro operační bezpečnostní důvody, nebudeme diskutovat o možných efektivních nebo neefektivních specifikách nepřítele (taktika, techniky a postupy – pozn. redalce), ani nebudeme spekulovat o tom, jak získávají jejich informace," říká mluvčí amerického velitelství U.S. Central Command.Spočívá nicméně v tom, že osoby se při útoku schovají pod plachtu. Tato plachta nicméně není obyčejná. Ve skutečnosti jde o sendvič několika k sobě slepených plachet, včetně hliníkové folie "ze supermarketu".Cílem je zamezit uniku tepelného záření a úkryt chráněnou osobu před infračervenými senzory bezpilotního letadla. Svrchní vrstva může být vybavená klasickým maskováním pro viditelné spektrum elektromagnetického záření. Celou plachtu je pak možné složit, přenášet a v případě potřeby rychle použít.Video: Záběry z instruktažního videa. Samotné instruktážní video je šířeno pomocí kanálů YouTube a Twitter. / YouTube

I kdyby nicméně byl systém osoby pod plachtou účinný, například v pákistánských kmenových oblastech již CIA využívá postupy, kdy navádění na cíl probíhá naprosto jiným způsobem.Podplacení civilisté tam v blízkosti domovů členů teroristické organizace umístí naváděcí „čip", pro který se mezi místními vžilo označení "pathrai", drony pak letí prakticky najisto.Protože drony jsou relativně novou zbraní, můžeme očekávat, že stejně jako potenciální oběti jejich útoků přemýšlejí, jak zabránit případnému zaměření, budou další verze přizpůsobeny novým obranným strategiím. A dětské nemoci technologií se podaří po zkušenostech z boje eliminovat.V minulosti se například členům Al Kajdy podařilo získat a pro své účely využít letecké záběry z amerických dronů, které disponovaly nezabezpečeným wi-fi připojením. Dodavatel dronů evidentně nepředpokládal, že se bezpilotní letouny v akci potkají s bojovníky, kteří místo toho, aby po nepřátelských strojích stříleli, budou mít u sebe notebook a zkoušet se připojit k zařízení.Jak je vidět, úspěch v boji bude do budoucna stále více souviset se znalostmi vyspělých technologií. A vzhledem ke skutečnosti, že drony jsou řízeny na dálku, bude nepochybně snahou nepřítele se těchto dronů na dálku zmocnit. Jak kvalitní je aktuální zabezpečení, přitom ukáže čas.

Zdroj: RT

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Americká námořní pěchota nasazuje lasery proti dronům

Americká námořní pěchota US Marine Corps vyvíjí mobilní laserový systém GBAD (Ground-Based Air Defense) umístěný na podvozku lehkého terénního auta. Cílem laseru GBAD je boj proti bezpilotním létajícím strojům. 

Společné operace dronů a stíhaček na letadlových lodích

Americké námořnictvo US Navy poprvé vyzkoušelo společné operace bezpilotních a pilotovaných letadel. Z paluby letadlové lodi USS Theodore Roosevelt (CVN 71) společně operoval bezpilotní letoun X-47B a námořní stíhačka F/A-18F Super Hornet.

Ruský průzkumný a útočný dron Chirok

Ruský průmysl pracuje na řadě robotických průzkumných a bojových systémů. Jedním z nich je i projekt hybridního bezpilotního letadla Chirok. Vojenským posláním stroje se stanou průzkumné a útočné operace. Počítá se také s jeho nasazením v elektronickém boji.

BRUS: Ostrá akce českého dronu v muničním skladu

Až do šestnáctého října letošního roku byl moderní bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) z produkce Vojenského technického ústavu (VTÚ) výhradně nasazován na společných cvičeních, respektive instruktážně metodických zaměstnáních zaměstnanců VTÚ s Policií České republiky a složkami Integrovaného záchranného systému ČR. Mimořádná událost v muničním skladu Bohuslavice nad Vláří na Zlínsku představuje jejich premiérovou součinnost v takzvaně ostré akci.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

 • KOLT
  10:05 23.01.2015

  GAVL: Každá operace může být jen tak dobrá, jak je dobrý zdroj informací. V případě takovýchto operací to platí dvojnásob.

  liberal shark: Nevím, jestli skutečně komunikoval po nezabezpečené lince, ale téměř jistě ne pomocí technologie WiFi. Aspoň si neumím představit, že by někdo tenhle nestabilní krátkodosahový systém použil k řízení vojenského dronu. Jestli skutečně ano, tak by mě ani nepřekvapilo, že ho nezabezpečil ;-)

 • GAVL
  07:37 23.01.2015

  Podplacení civilisté tam v blízkosti domovů členů teroristické organizace umístí naváděcí „čip", pro který se mezi místními vžilo označení "pathrai", drony pak letí prakticky najisto.

  No tak to by mě zajímalo kdo ověřuje umístění těch naváděcích věciček. To by se taky mohlo stát , že budou vedeny útoky na zcela nevinné lidi , kteří jsou pouze v osobní rozepři. Třeba kvůli tomu, že sousedovic koza dává víc mléka.
  Tím pádem souhlas s KOLT.

  Dokonce bych byl opatrný na to kdo to je, ta podplacená osoba, neboť by to mohl být nějaký terorista co se šikovně zbaví lidí , kteří by sami proti terorismu byli ochotni pracovat. Zároveň by si vydělal mrzký peníz na další samostatnou akcičku.

 • liberal shark
  17:35 22.01.2015

  to RiMr71 : Když mohou Američané uchovávat nezabezpečené diplomatické depeše tak blbě, že se k nim dostane i Snowden, tak tomu i věřím.

 • RiMr71
  17:21 22.01.2015

  "V minulosti se například členům Al Kajdy podařilo získat a pro své účely využít letecké záběry z amerických dronů, které disponovaly nezabezpečeným wi-fi připojením."

  Skutečně drony přenášejí přes půl planety obraz přes wi-fi? :)

 • Vrata
  13:51 22.01.2015

  Pod tou plachtou mozna dron nerozezna postavu ale predpokladam ze hlinikova vlozka plachty bude na radaru pekne svitit, tedy pokud ji drony pouzivaji.

 • KOLT
  13:00 22.01.2015

  Jinak ona ta plachta nedokáže IČ záření filtrovat zas nějak extrémně dlouho, zato drony kroužit dlouho dokáží.

 • KOLT
  12:59 22.01.2015

  Pár problémů ale i ten čip má: a) jde odhalit hned několika způsoby; b) může se porouchat; c) *především* ale, ten dobrotivý soused vám ho může dát na záda proto, že vám dluží peníze a nechce se mu je vracet...

 • liberal shark
  12:47 22.01.2015

  Taková plachta by mohla maskovat proti vizuálnímu, IČ a možná i RL průzkumu. Ovšem pokud vám dobrotivý soused přilepí naváděcí čip na záda ...

 • Todomatch
  11:35 22.01.2015

  Asi ale pod tou fólií nemoho být celý den a drony krouží a krouží. Musí to bejt hnusnej pocit, když víte, že tam nahoře nekde jsou a jdou po vás.