Ukrajinská lekce pro PVO: Návrat protiletadlových kanónů, světlometů a palby z ručních zbraní na vzdušné cíle

Ukrajinská lekce pro PVO: Návrat protiletadlových kanónů, světlometů a palby z ručních zbraní na vzdušné cíle
Ukrajinský komplex BUK s původními raketami 9M38 / Ukrajinské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Téměř 700 dní trvající boj Ozbrojených sil Ukrajiny (ZSU) proti ruské agresi je příležitostí k ověření mnoha geopolitických i vojenských koncepcí. Dokud je ale konflikt v plném proudu, lze jen obtížně provést komplexní shrnutí této nákladné „lekce“. Nicméně jedním ze učiněných závěrů je role současné protivzdušné obrany PVO) − v dimenzi vojenských operací i v dimenzi strategické. Ruská invaze na Ukrajinu prokázala a rozptýlila veškeré pochybnosti o úloze a významu pozemní PVO na moderním bojišti.

Ukrajinský boj poukazuje na mnohé problémy typické pro všechny ozbrojené síly vedoucí konvenční intenzivní vojenské operace na moderním bojišti. Navzdory obrovskému technickému pokroku v PVO a zdánlivě omezené (oproti předchozím dekádám) velikosti vzdušných sil, konflikt na Ukrajině, podobně jako konflikty před půl stoletím (Jomkipurská válka, Vietnam), opět překvapil vysokou a nadstandardní spotřebou prostředků PVO.

Po roce a půl války − války, v níž výrazně silnější a vyspělejší ruské letectvo nemá žádnou svobodu jednání − je patrné i masivní vyčerpání ukrajinské PVO. Ta přitom, navzdory celkové relativní slabosti ZSU, byla nejsilnější formací tohoto typu v Evropě (kromě Ruska).

Stále citelnější nedostatek střel země-vzduch (z nichž naprostá většina byla vyrobena před rozpadem Sovětského svazu) a náhradních dílů, znemožňující opravy opotřebovaných prvků systémů (zejména radiolokátorů), bohužel nejsou kompenzovány dodávkami ze Západu.

Příčiny tohoto stavu jsou různé. Hlavní důvodem je ale tři dekády trvající restrukturalizace destrukce západních ozbrojených sil a vojenského průmyslu v duchu postmoderní vize „konce dějin“. Po tři dekády trvající demilitarizaci západní země jednoduše nedisponují velkým množstvím systémů PVO. Dokonce ani starších MIM-23 HAWK a MIM-73 Chaparral dodávaných na Ukrajinu.

Ostrakizovaný západní vojenský průmysl navíc posledních několik dekád neměl velkou a stabilní objednávkovou knihu. Nemá tedy dostatečné výrobní kapacity pro rychlou výrobu zbraňových systémů, náhradních dílů a munice.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Protiraketové systémy Patriot zvedají štít nad východní Evropou

Na polském letišti v Radomi poprvé proběhlo testování budované polské integrované protiraketové a ...

PREMIUM Estonsko a Lotyšsko kupují německý systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM

Estonsko a Lotyšsko s německou firmou Diehl Defence jednají ve věci nákupu německých systémů ...

PREMIUM Ukrajinská protivzdušná obrana proti ruským raketám Iskander

Rusko pokračuje v raketových útocích na ukrajinská města. Při pondělním dopoledním útoku na Kyjev ...

IRIS-T SLM a Arrow 3: Německo zvedá protiraketový deštník

Rozpočtový výbor Bundestagu uvolnil finanční prostředky na nákup izraelsko-amerických systémů ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.