Potvrzeno: Indie získá francouzské stíhačky Rafale

Foto: Dassault Rafale / russavia, CC BY-SA 2.0
Dassault Rafale; větši foto / russavia, CC BY-SA 2.0

Indie v rámci programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) nakoupí 36 francouzských víceúčelových stíhaček Rafale. Celkově Indie projevuje zájem o 126 letadel. Informaci o nákupu oznámil v pátek v Paříži indický premiér Naréndra Módí.

Rafale pro Indii

Stíhačka Rafale od firmy Dassault Aviation porazila v roce 2012 v užším indickém výběrovém řízení evropský stroj Eurofighter Typhoon. Indie požadovala po výherci dodání 126 letadel. Zatím však k podpisu dohody o prodeji nedošlo.

Kamenem úrazu se stal transfer technologií. Prvních 18 letadel Rafale měla vyrobit firma Dassault Aviation ve Francii, dalších 108 pak indická firma Hindustan Aeronautics (HAL). Původní podoba smlouvy počítala u zmíněných 108 letadel až se 70% podílem indických dílů a práce.

Indická vláda však požadovala po Dassault Aviation cenové i časové záruky za letadla vyrobená v Indii. Francouzská firma však nechtěla na takové podmínky přistoupit. Indové dokonce před časem pohrozili, že mohou dát přednost ruským strojům Su-30MKI.

Nakonec však Indie francouzské stíhačky dostane. V první fázi Indie odebere z Francie rovnou 36 letadel, tedy dvojnásobné množství. Cena počátečního kontraktu dosahuje 7,5 miliardy dolarů.

Součástí dohody nejsou samozřejmě jen samotná letadla, ale i vybudování komplexního a rozsáhlého pozemního provozního, logistického, servisního a výcvikového zázemí. Nedojde však prozatím k transferu technologií do indického průmyslu.

Nákup prvních 36 strojů umožní získat Indii a Francii další čas na jednání. Indické letectvo může především začít s výměnou svých zastaralých stíhacích strojů MiG-21 (272 ks) a útočných/bitevních MiG-27 (84 ks).

V současné době Dassault Aviation vyrábí jedno letadlo Rafale měsíčně, ale podle svých slov dokáže zvednout výrobu až 2,5 stroje měsíčně. Indie očekává první stíhačky na přelomu let 2017 a 2018.

Dlužno připomenout, že kromě Indie francouzské stroje odebere také Egypt (24 ks). Rýsuje se také dodávka 60 letadel do Spojených Arabských Emirátů a 36 letadel do Kataru.

Rafale v akci

Strategické zájmy

Jak je to u strategických zbrojních programů zvykem, ve hře jsou především politické otázky, než technické. Prodej letadel Rafale je tak součástí 17 dalších různých dohod, včetně francouzských investic do indického průmyslu a jaderné energetiky.

„Takhle důležité obchody nejsou nikdy komerční záležitost, ale jsou součástí širší národní strategie," říká indický penzionovaný generálmajor Mrinal Sumant. „Je to rozhodnutí na základně geopolitických a strategických zájmů obou zemí."

Pořízení francouzských strojů může mít také zásadní vliv na program rusko-indické stíhačky FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft). Podle vojenského magazínu IHS Janes „zuří" v Indii boj mezi indickým letectvem, ministrem obrany a politickou komunitou o budoucnost indického letectva.

Ukazuje se, že Indie jednoduše nemá peníze na dva náročné zbrojní programy, jako je MMRCA a FGFA. Ve hře jsou také samozřejmě politické zájmy a otázky ohledně dlouhodobého směřování indického letectva.

„Pokud dáte peníze do FGFA, tak indické letectvo bude mít skoro všechna letadla ruská, a sázíte budoucí strukturu letectva na letadlo, které je zatím na papíře. Pokud se rozhodnete pro Rafale, tak zapomeňte na slova o 5. generaci, máte ale aspoň letoun, který existuje a funguje tak, jak je předkládáno," cituje IHS Janes nejmenovaného indického analytika.

Zdroj: Defense-Update, The Times of India

Nahlásit chybu v článku


Související články

FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy

Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ...

Indické letectvo se dočkalo stíhačky Tejas

Indická společnost Hindustan Aeronautics (HAL) po neuvěřitelných 32 letech vývoje dodala indickému ...

Pokroky v indickém zavádění Su-30MKI

Průběžné nasazování víceúčelového stíhacího letounu Su-30MKI, který byl vyvinutý pro potřeby ...

TATRA TRUCKS obnovila spolupráci s indickou společností BEML

Dnes, ve čtvrtek 19. 2. 2015, došlo v indickém Bangalore k podpisu memoranda o porozumění ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • peter123x
  07:45 20.04.2015

  Oprava
  *Netvrdim, ze i tam to nebolo prifarbene, ale oproti Sputniku, to tam nebolo aspon az tak moc viditelne. A dalo sa to aj citat.

  Oprava
  *Netvrdim, ze i tam to nebolo prifarbene, ale oproti Sputniku, to tam nebolo aspon az tak moc viditelne. A dalo sa to aj citat.

 • peter123x
  07:40 20.04.2015

  No, ked uz sa tu teda rozoberaju media. Sputnik je podla mna obycajny bulvar. Byvaly Hlas Ruska, bol na tom lepsie, aj ked niekto moze tvrdit, ze i tam bola propagana. Netvrdim, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, ked uz sa tu teda rozoberaju media. Sputnik je podla mna obycajny bulvar. Byvaly Hlas Ruska, bol na tom lepsie, aj ked niekto moze tvrdit, ze i tam bola propagana. Netvrdim, ze som i tam prifarbene, ale oproti Sputniku, to tam nebolo az tak moc viditelne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fighter45
  01:09 20.04.2015

  Bohužel naše média vedou informační válku proti Rusku už dlouho, nyní je to opravdu intenzivní, proto severy typu aktuálně, novinky, idnes, čt, atd. nečtu, televizi vůbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel naše média vedou informační válku proti Rusku už dlouho, nyní je to opravdu intenzivní, proto severy typu aktuálně, novinky, idnes, čt, atd. nečtu, televizi vůbec nesleduji, kdo se má na to dívat, oblbující reklamy stupidní seriály, vraždy, násilí, protiruská propaganda, ztráta času.

  Když už něco čtu, tak odborné servery, časopisy, kde se propaganda téměř nevyskytuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  23:21 19.04.2015

  to "Luky" Ne, VUML nemám. A k těm ostatním kecům. Nech si svoje názory a já si ponechám zase ty své a každý se setrváme na tom svém, to nejspíš bude nejlepší. Ty jsi evidentně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to "Luky" Ne, VUML nemám. A k těm ostatním kecům. Nech si svoje názory a já si ponechám zase ty své a každý se setrváme na tom svém, to nejspíš bude nejlepší. Ty jsi evidentně týpek se kterým se mě nechce diskutovat natož s ním o čemkoliv polemizovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:47 19.04.2015

  Jestli nemáte rád propagandu, tak pak nechápu, že uznáváte idnes.

  Tady si přečtěte něco k vašim siláckým prohlášením "ještě předtím než Rusko napadlo Ukrajinu"...máte to na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli nemáte rád propagandu, tak pak nechápu, že uznáváte idnes.

  Tady si přečtěte něco k vašim siláckým prohlášením "ještě předtím než Rusko napadlo Ukrajinu"...máte to na lidovkách, ty snad uznáváte..:-p
  http://www.lidovky.cz/sef-fran...

  Propaganda jede na obou stranách. Bohužel ta západní je hodně nenávistná a snad ještě primitivnější než ta ruská.
  Jediné vaše štěstí je, že se vám asi doposud ta naše propaganda a demagogie hodila do krámu.

  P.S. VUML jste taky zkusil?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  20:54 19.04.2015

  to "Petr M" obecně média placená Kremlem, nebo ta, která mají na Kreml nějaké ty vazby (majetkové, personální) považuji za propagandu, kterou je ztrátou času číst. Věřím, že i v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to "Petr M" obecně média placená Kremlem, nebo ta, která mají na Kreml nějaké ty vazby (majetkové, personální) považuji za propagandu, kterou je ztrátou času číst. Věřím, že i v těchto médiích se občas vyskytují i pravdivé články, ale ty se semtam vyskytnou úplně všude, avšak většinou jsem si tam všiml jen různě lépe nebo hůře pootočené polopravdy - tedy demagogie a propagandy. Dříve, ještě předtím než Rusko napadlo Ukrajinu, to nebylo tak drsné, ale pak jsem v těch výše zmíněných médiích už četl jen samou trapnou propagandu. Takže považuji za ztrátu času se těmito "médii" zabývat. Tahle média mě docela silně připomínají Rudé Právo vydávané v dobách vlády bolševika. I v Ruďasovi se semtam objevila nějaká ta pravdivá a nepokroucená informace - např. sportovní výsledky :p, ale jako celek byl Ruďas jen tupou bolševickou propagandou.

  Za docela objektivní ruská média považuji třeba slon.ru, rbcdaily.ru, newsru.com, newizv.ru. Na tyhle adresy se občas rád mrknu abych trochu oprášil svou ruštinu, ze které jsem za bolševika sice musel odmaturovat a také z ní dál složit několik zkoušek na VŠ, avšak v následném životě jsem ji nikdy nepotřeboval. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  18:41 19.04.2015

  Deortc: to je a které Ruská média nejsou podle vás Ruská propaganda?
  Sputnik moc nesleduji, ale narozdíl od anglické verze TASS mimo jiné i česky.
  Je to věc názoru Rusofobové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deortc: to je a které Ruská média nejsou podle vás Ruská propaganda?
  Sputnik moc nesleduji, ale narozdíl od anglické verze TASS mimo jiné i česky.
  Je to věc názoru Rusofobové vidí od vypuknutí mejdanu na Ukrajině za vším Ruskou propagandu.

  Jinak naše média zbrojí proti Rusku už od doby, co tu chtěli USA radar...Po vypuknutí mejdanu se to ještě znásobilo,... skoro to připomíná předválečnou propagandu.

  Tak schválně, která zpráva na tom Sputniku byla poslední dobou nepravdivá?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  17:53 19.04.2015

  to "Petr M" promiň, ale vždyť ten Sputnik je prostě jen propagandistický plátek nízké úrovně. Srovnávat tohle s Washington-post, Idnes, to se omlouvám, ale to mě opravdu připadá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to "Petr M" promiň, ale vždyť ten Sputnik je prostě jen propagandistický plátek nízké úrovně. Srovnávat tohle s Washington-post, Idnes, to se omlouvám, ale to mě opravdu připadá hodně mimo. :o)
  Naopak, svou informační věrohodností bych Sputnik k těm zmíněným zvedavec.org, ac24.cz přiřadil celkem bez debat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:35 19.04.2015

  tady ještě článek k Ojrofajtrům na Janes:
  http://www.janes.com/article/4...
  V podstatě se tam píše o tom samém, jako píší předchozí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tady ještě článek k Ojrofajtrům na Janes:
  http://www.janes.com/article/4...
  V podstatě se tam píše o tom samém, jako píší předchozí odkazy. Poruchy se budou analyzovat a upravila se životnost ze 3000hod na 1500 hodin. Musejí to holt častěji prohlížet a nic nezanedbávat....je to prostě tak už sestavený.

  Jeden Němec mi říkal, že byl před Ukrajinskou krizí také velký problém s logistikou a náhradními díly. Teď se to prý dost zlepšilo...

  pet.rok
  tak tomu říkám létající cirkus...miGy by mohly být ještě červený, efka modrý se srdíčky a jmény milenek, Sučka proužkovaný a na nich reklama na tevený sýr...
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  14:33 19.04.2015

  trochu off topic ale najlepsie "optimalizovane" letectvo co sa tyka typov ma asi Malajzia:

  Su30 18ks
  F18 D 8ks
  Mig29 12ks

  migy maju byt nahradene novym typom a ako tradicia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  trochu off topic ale najlepsie "optimalizovane" letectvo co sa tyka typov ma asi Malajzia:

  Su30 18ks
  F18 D 8ks
  Mig29 12ks

  migy maju byt nahradene novym typom a ako tradicia veli mohol by to byt EF, Rafale alebo Gripen (aj ked F18 je tiez v zozname ale to by uz nebolo ono).
  tri dvojmotorove typy po par kusoch to nema hocikto

  este to nie je u nas take tragicke :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  14:12 19.04.2015

  Deortc :Ruské mezinárodní zpravodajství Sputnik nelze srovnávat s níže jmenovanými weby, to si tam můžete rovnou připsat Washingtonpost, Idnes atd.

  Deortc :Ruské mezinárodní zpravodajství Sputnik nelze srovnávat s níže jmenovanými weby, to si tam můžete rovnou připsat Washingtonpost, Idnes atd.

 • Deortc
  10:20 19.04.2015

  to "grants1": nemáš pravdu.
  Nevím co je ten tvůj web, na který odkazuješ, zač. Mohu se jen dohadovat, že je to nejspíš něco typu zvedavec.org, ac24.cz, sputnik,....
  Nicméně na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to "grants1": nemáš pravdu.
  Nevím co je ten tvůj web, na který odkazuješ, zač. Mohu se jen dohadovat, že je to nejspíš něco typu zvedavec.org, ac24.cz, sputnik,....
  Nicméně na internetu je k dohledání řada i naprosto věrohodných zdrojů, kde se jasně píše o dohodě mezi indickou a francouzskou vládou o dodání těch stíhaček Rafale.
  Takže ten článek je zjevně stále zcela aktuální. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • grants1
  20:32 17.04.2015

  Chtel bych podotknout ze tato informace je jiz nepravdiva,Indie odstoupila od smlouvy na Rafale a presla k Rusku,nakup v hodnote 25 miliard je jiz podepsany

  Chtel bych podotknout ze tato informace je jiz nepravdiva,Indie odstoupila od smlouvy na Rafale a presla k Rusku,nakup v hodnote 25 miliard je jiz podepsany

 • lorgarius
  07:29 15.04.2015

  Matesaax: tie ciastky co india pumpuje do zbrojenia su znacne, ale ked si to pozries blizsie minaju nejakých 45 - 47bilionov - pocet obyvatelov je nejakých 1,1biliona - takze to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Matesaax: tie ciastky co india pumpuje do zbrojenia su znacne, ale ked si to pozries blizsie minaju nejakých 45 - 47bilionov - pocet obyvatelov je nejakých 1,1biliona - takze to vychadza 41 - 43 dolarov na osobu.
  Pri slovesku to vychadza zhruba 135dolarov - a to uz boli zrusene tankove jednotky, bojove vrtulniky atd. Ale zasa boli vyhodne nakupene "mobilne" systemy mokys, ojazdene sanitky so stocenymi kilometrami, pneumatiky, ktore sa nedaju pouzit atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  00:35 15.04.2015

  Sice už to psal myslím Midlum níže,ale mě to pokaždé taky napadne,když vidím ty monstrozní investice do armády v zemi,kde lidé žijí v hrozivé bídě.Vždyt už těch Su-30 mají kolem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sice už to psal myslím Midlum níže,ale mě to pokaždé taky napadne,když vidím ty monstrozní investice do armády v zemi,kde lidé žijí v hrozivé bídě.Vždyt už těch Su-30 mají kolem 200 což je v dnešní době naprosto neuvěřitelný počet,navíc jde o extremně výkonné stroje,které pomalu nemají konkurenci,když k tomu připočtem domácí Tejas,tak mi přijde,že RAFALE vůbec nepotřebují.Myslím,že Indové prostě se neradi spoléhají na jednoho dodavatele a raději chtějí půlku letadel z Ruska a půlku z Francie,stejně jako dříve M-2000,Jaguar a na druhé straně Mig-29,Mig-27.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:28 14.04.2015

  Tak je jasný, že i v indický vládě budou mít svýho Vondru... bylo by divný, kdyby to tak nebylo...

  Tak je jasný, že i v indický vládě budou mít svýho Vondru... bylo by divný, kdyby to tak nebylo...

 • Deortc
  14:55 14.04.2015

  to "Superme Datum: 13.04.2015"
  Četl jsem na tohle téma několik článků, kde se tvrdilo, že Indové jsou velmi nespokojení s nárůstem ceny, tak také i s kvalitou dosud vytvořených ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to "Superme Datum: 13.04.2015"
  Četl jsem na tohle téma několik článků, kde se tvrdilo, že Indové jsou velmi nespokojení s nárůstem ceny, tak také i s kvalitou dosud vytvořených prototypů, tak také i s časovým průběhem - termíny se prý neustále odkládají a prodlužují.
  Dokonce prý v indické vládě existují návrhy na přerušení spolupráce s Ruskem na vývoji tohoto letadla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  14:51 14.04.2015

  Neozývalo se ze strany rusofilů nedávno náhodou radostné kvičení, že prý údajně Indie odřekla dodávky letadel z Francie a že prý to udělala jako reakci na krok Francie - jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neozývalo se ze strany rusofilů nedávno náhodou radostné kvičení, že prý údajně Indie odřekla dodávky letadel z Francie a že prý to udělala jako reakci na krok Francie - jako reakci na to, že Francie z morálních důvodů odmítla dodat ty dva Mistraly? :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:55 14.04.2015

  Zkusím to najít. Docela mě to tenkrát překvapilo a moc mi to k Němcům nesedělo.
  Diskutovalo se o tom na anglickým fóru s německými přáteli...ale nemůžu to najít.
  Já mám teď dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zkusím to najít. Docela mě to tenkrát překvapilo a moc mi to k Němcům nesedělo.
  Diskutovalo se o tom na anglickým fóru s německými přáteli...ale nemůžu to najít.
  Já mám teď dost pracovní fofr, tak to zkusím později.

  Každopádně po velmi rychlém zagůglení:
  http://www.bundeswehr.de/porta...
  Píše se tam o "mnoha dírách v zadní části trupu", kterou dělalo BAE.
  Tohle zní docela blbě:
  http://www.theregister.co.uk/2...
  Zde jsou v diskuzi pod pěkným článkem ještě zmínky o "jiných" možných důvodech zjištění...:
  http://ukarmedforcescommentary...
  Bohužel si to teď vůbec nemám čas číst, dělat výtah nebo tak....
  Skrýt celý příspěvek

 • Muž, co zírá na kozy
  10:24 14.04.2015

  Luky: můžete alespoň naznačit ony konstrukční problémy? Kdysi jsem četl o jediném vážnějším incidentu kvůli kterému musela být letadla Eurofighter uzemněna. Vinou nesprávně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: můžete alespoň naznačit ony konstrukční problémy? Kdysi jsem četl o jediném vážnějším incidentu kvůli kterému musela být letadla Eurofighter uzemněna. Vinou nesprávně fungující vystřelovací sedačky, zahynul při zaškolování na typ saudskoarabský pilot, když před tím trefili se svým instruktorem hejno ptáků. Ale to byl samozřejmě problém výrobce katapultovacích křesel Martin -Baker...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:03 13.04.2015

  Mám pocit, že německé Eurofightery trpí nějakými systémovými konstrukčními problémy, které nejdou tak úplně lehce odstranit. Asi před rokem nebo dvěma byl na to téma docela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám pocit, že německé Eurofightery trpí nějakými systémovými konstrukčními problémy, které nejdou tak úplně lehce odstranit. Asi před rokem nebo dvěma byl na to téma docela zajímavý článek. Vedle toho Rafale snad žádné problémy nemá nebo jsem o nich neslyšel.
  Francouzi měli vždycky trochu slabší motory a v minulosti blbě řešené ŘS ve vztahu k údržbě. Myslím ale, že se už poučili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:58 13.04.2015

  Jasně že je Dassault RAFALE špička, Francie je totiž technologická velmoc. Není odvětví, kde by Francie nedržela krok. Letadla (vojenská i civilní), rakety (vesmírné i vojenské), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasně že je Dassault RAFALE špička, Francie je totiž technologická velmoc. Není odvětví, kde by Francie nedržela krok. Letadla (vojenská i civilní), rakety (vesmírné i vojenské), ponorky, lodě, tanky, palné zbraně - vše vlastní konstrukce a výroby. Už jen fakt, že Francie je zemí z nejhustší sítí jaderných elektráren, které potřebu země vykrývají z více než 80% něco naznačuje. Pokud postaví jaderný reaktor a pak si dají kohouta na víně, proč ne.

  Pokud jde o zbraně, namátkou si prolistujte katalog firmy NEXTER (má 232 stran):
  http://www.nexter-group.fr/nex...
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  17:18 13.04.2015

  karloscz. Myslim si, ze sa mylis. Francuzske Rafale dnes patria v ramci EU a NATO k najkomplexnejsim bojovym lietadlam. Uz som to tu pisal, ze ako jedina stihacka splnila vsetky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  karloscz. Myslim si, ze sa mylis. Francuzske Rafale dnes patria v ramci EU a NATO k najkomplexnejsim bojovym lietadlam. Uz som to tu pisal, ze ako jedina stihacka splnila vsetky podmienky sutaze na stihacku do Svajciarska, kde si ale vybrali politicky (Gripen). Prevadzkove naklady su drahsie ako Gripen....tu jedine nebol lepsi.
  http://www.ainonline.com/aviat...
  Ako jedina stihacka zvlada air policing, defenzivny vzdusny boj,ofenzivny vzdusny boj,utok na pozemny ciel, prieskum (aj ked neptri k najlepsej stihacke, alebo bitevniku, ale ako komplexne lietadlo stihac+bitevnik je to spicka) - Presvedcivo zvladlo ostre operacie v Iraku,Afganistane,Lybii, Mali...a preto teraz maju obchodny uspech v Egypte,Indii, SAE,...
  Tuto stihacku by som vobec nepodcenoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  15:38 13.04.2015

  když letím airbusem, sedím zásadně v té německé části:-)

  když letím airbusem, sedím zásadně v té německé části:-)

 • Magister_Peditum
  15:17 13.04.2015

  karloscz: Tak Airbusem jste už někdy letěl, ne? :-)

  karloscz: Tak Airbusem jste už někdy letěl, ne? :-)

 • Nesher
  15:17 13.04.2015

  karloscz
  To máte celkem problém, když musíte někam letět, takové Airbusy jsou francouzské z velké části, o ATR, které je francouzsko-italské ani nemluvě.
  Obecně, jestli francouzi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  karloscz
  To máte celkem problém, když musíte někam letět, takové Airbusy jsou francouzské z velké části, o ATR, které je francouzsko-italské ani nemluvě.
  Obecně, jestli francouzi něco umí, tak jsou to právě letadla. A na rozdíl od Rusů jim jdou nejen ta vojenská.

  Jinak k nižší spolehlivosti indických Su 30, jistě na to může mít vliv i horší kvalita práce na straně HAL, ale problémy s motory jdou pravděpodobně za Rusy, pokud vím (mohu se ovšem mýlit), tak motory jsou stále dováženy z Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  14:06 13.04.2015

  Já nevím, to letadlo vypadá na papíře ok, ale... je francouzské. Francouzi umí skvělé kohouty na víně, bordeaux, některé sýry jsou v pravdě unikátní, ale technologie... Znám to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nevím, to letadlo vypadá na papíře ok, ale... je francouzské. Francouzi umí skvělé kohouty na víně, bordeaux, některé sýry jsou v pravdě unikátní, ale technologie... Znám to hlavně z automobilového průmyslu a dost inside a upřímně francouzské auto mi nesmí přes práh ani kdyby bylo zadarmo. Když si představím, že bych měl vlézt do francouzského letadla, jímá mě panika. A letět v tom leda s hotovou závětí a po rozlučce s rodinou a pokud možno v bezvědomí.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:38 13.04.2015

  Právě proto, že je potřebuje dříve, tak upřednostnila Rafale. A když už bude kupovat Rafale, tak je naopak poměrně pravděpodobné, že právě kvůli Pakistánu upřednostní "vrabce v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Právě proto, že je potřebuje dříve, tak upřednostnila Rafale. A když už bude kupovat Rafale, tak je naopak poměrně pravděpodobné, že právě kvůli Pakistánu upřednostní "vrabce v hrsti" - a nakoupí radši další Rafale teď, než T50 někdy možná. No a pochopitelně z toho plyne, že těch T50 spíš pak spíše odebere méně, než plánovala za situace, kdy na něj mohla čekat a zároveň kdy už měl být dávno v produkci.

  Samozřejmě, že kdyby si mohla vybrat mezi T50 a Rafale za podobnou cenu hned, tak by sáhli po T50. Taková situace tu ale není.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:27 13.04.2015

  logik - A jéje. Moje chyba, omlouvám se, špatně jsem si to přeložil a děkuji za opravu ;)

  No, každopádně si stejně myslím, že hlavní důvod toho všeho je, že Indie je potřebuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik - A jéje. Moje chyba, omlouvám se, špatně jsem si to přeložil a děkuji za opravu ;)

  No, každopádně si stejně myslím, že hlavní důvod toho všeho je, že Indie je potřebuje mít o +- 5 let dříve oproti původním plánům. Hlavně kvůli Pákistánů, který pokud se nepletu plánuje pořídit J-31.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:53 13.04.2015

  Ok, vpoho :-) Jinak zdroj je to samozřejmě dobrej a řek bych že bude mít dosti pravdu - i když taky mě teď napadlo vysvětlení. že IAF odebírá málo od HAL, protože to radši bere od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok, vpoho :-) Jinak zdroj je to samozřejmě dobrej a řek bych že bude mít dosti pravdu - i když taky mě teď napadlo vysvětlení. že IAF odebírá málo od HAL, protože to radši bere od Rusů...
  Skrýt celý příspěvek

 • Firefighter
  12:53 13.04.2015

  midlum75: Indové to tak neberou, jsou na "chudobu" zvyklí, věří, že si to teď odkroutí a pak se budou mít dobře a když krišna dá, tak se narodí v příštím životě jako krávy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  midlum75: Indové to tak neberou, jsou na "chudobu" zvyklí, věří, že si to teď odkroutí a pak se budou mít dobře a když krišna dá, tak se narodí v příštím životě jako krávy. Takových paradoxů je plná zem. Na jedné straně mrakodrap patřící a obívající jednou rodinou a přes ulici slumy, ze kterých chodí lidé pracovat pro toho bohatého naproti a ještě na černo. Ani se nedivím, s jejich morálkou, že jim ty Sůčka padaj.
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  12:48 13.04.2015

  logik: Vdaka za opravu! Preto sa snazim vzdy uvadzat zdroj a som rad ked druhy robia taktiez, pretoze kazdy moze urobit chybu.

  logik: Vdaka za opravu! Preto sa snazim vzdy uvadzat zdroj a som rad ked druhy robia taktiez, pretoze kazdy moze urobit chybu.

 • logik
  12:40 13.04.2015

  midlum75: A divíš se tomu u země, která z jedný strany sousedí s Čínou a z druhý s Pakistánem a za humny má Afgánistán a Írán. Mít silnou armádu je tam bohužel nutnost....

  midlum75: A divíš se tomu u země, která z jedný strany sousedí s Čínou a z druhý s Pakistánem a za humny má Afgánistán a Írán. Mít silnou armádu je tam bohužel nutnost....

 • midlum75
  12:33 13.04.2015

  zajímavé......asi by jsme si měli adoptovat na dálku další indickou holčičku, co nemá na učební pomůcky........
  nechápu.......země prolezlá chudobou až hrůza ale letadlový lodě, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zajímavé......asi by jsme si měli adoptovat na dálku další indickou holčičku, co nemá na učební pomůcky........
  nechápu.......země prolezlá chudobou až hrůza ale letadlový lodě, nukleární ponorky, háre krišna na měsíc......
  Skrýt celý příspěvek

 • midlum75
  12:31 13.04.2015

  zajímavé......asi by jsme si měli adoptovat na dálku další indickou holčičku, co nemá na učební pomůcky........
  nechápu.......země prolezlá chudobou až hrůza ale letadlový lodě, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zajímavé......asi by jsme si měli adoptovat na dálku další indickou holčičku, co nemá na učební pomůcky........
  nechápu.......země prolezlá chudobou až hrůza ale letadlový lodě, nukleární ponorky, háre krišna na měsíc......
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  12:30 13.04.2015

  niekde som par rokov spatne cital ze indonezia reklamovala nejake problemy rusom, so svojimi Su-30. Nakoniec sa prislo na to ze nejaky proaktivny uradnici, co chceli usetrit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niekde som par rokov spatne cital ze indonezia reklamovala nejake problemy rusom, so svojimi Su-30. Nakoniec sa prislo na to ze nejaky proaktivny uradnici, co chceli usetrit peniaze pre seba, nakupili nahradne diely od HALu. neviete niekto o tom nieco blizsie?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:30 13.04.2015

  Opět poněkud špatný překlad. V tom článku se píše o tom, že IAF si od HAL objednává málo dílů předem, což může vést k tomu, že se díly musí objednávat až když se něco pokazí a pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opět poněkud špatný překlad. V tom článku se píše o tom, že IAF si od HAL objednává málo dílů předem, což může vést k tomu, že se díly musí objednávat až když se něco pokazí a pak letadla stojí na zemi, nebo se opravy protahují. Takže ten článek neobviňuje HAL, ale IAF.

  Tím článkem se pak dají vysvětlit některá z Tebou zmíněných blbých čísel, ale ne všechna, stejně jako tím nevysvětlíš kolik těch letadel Indům spadlo.

  PS: Jinak rozhodně nepochybuju, že výroba v indii má na spolehlivost těch letadel vliv, jen si nemyslím, že to je je jedinej faktor - a hlavně to z toho článku prostě neplyne tak, jak tvrdíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  12:09 13.04.2015

  jobr23: Na zaklade tohto clanku http://www.business-standard.c... z 10/2014 to vyzera ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jobr23: Na zaklade tohto clanku http://www.business-standard.c... z 10/2014 to vyzera tak, ze za slabe cisla Su-30MKIs moze jeho indicky vyrobca HAL. Su tam aj strucne uvedene konkretne dovody a percenta "uzemnenia" strojov:
  a) 20% (39 strojov) bezna udrzba
  b) 11-12% velke opravy a prestavby
  c) 13-14% lietalda cakajuce na opravy
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:50 13.04.2015

  Možná neumim anglicky, ale já v Tvy odkazu čtu:

  "India will overall spend around $25 billion on the FGFA project if it goes ahead with its plan to induct 127 such fighters, as ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná neumim anglicky, ale já v Tvy odkazu čtu:

  "India will overall spend around $25 billion on the FGFA project if it goes ahead with its plan to induct 127 such fighters, as earlier reported by TOI."

  Tedy že:
  Pokud bude indie pokračovat ve svých předchozích plánech UTRATÍ v projektu CELKEM utratit 25 miliard"

  Tedy:
  - 25 miliard je to celkem, a ne jedna částka investovaná v bžeznu
  - ty peníze neutratí teď v březnu, ale celkem - tedy především za hotový letadla, jestli něco utratila teď se tam nepíše
  - je to za podmínky, že Indie bude pokračovat v předchozím plánu, tedy od "koupíme 127 letadel", se rétorika změnila na "jestli koupíme 127 letadel", což spíše ukazuje na jistý ústup z toho plánu
  - je to celý psáno v podmíněném duchu, takže to krásně může být jen diplomatický tlak na Francii, aby dala na Rafalle lepší podmínky

  Takže tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  11:40 13.04.2015

  Co jsem našel, tak Indové hlavně chtějí, aby T-50 byla funkční co možná nejdříve - respektive, že nejsou spokojení s tím, jak rychle běží vývoj. Proto do toho na začátku března ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co jsem našel, tak Indové hlavně chtějí, aby T-50 byla funkční co možná nejdříve - respektive, že nejsou spokojení s tím, jak rychle běží vývoj. Proto do toho na začátku března dali další 25 miliard dolarů. Pokud by to letadlo nechtěli, tak pochybuji, že by to dělali. Podle posledních zpráv to letadlo Indové chtějí už okolo roku 2020 ale v plánu to bylo až okolo roku 2024-2025. Proto na to podle mého takto i veřejně tlačí.

  http://in.rbth.com/economics/2...

  http://in.rbth.com/news/2015/0...

  Jinak mě celkem dost překvapilo (pokud je o tedy pravda), že má o T-50 zájem i Jižní Korea (podle tohoto zdroje o 20 kusů). Víte o tom někdo něco?

  http://i2.wp.com/su-27flanker....
  Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  11:13 13.04.2015

  Tie problémy s SU30MKI čiastočne súvisia aj s komponentmi, vyrobenými indickou stranou. Predsa indický letecký priemysel ani zďaleka ešte nie je na takej technologickej úrovni ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tie problémy s SU30MKI čiastočne súvisia aj s komponentmi, vyrobenými indickou stranou. Predsa indický letecký priemysel ani zďaleka ešte nie je na takej technologickej úrovni ako ruský alebo americký. Aj Tejas bol vyvinutý za účasti zahraničných partnerov.
  Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  10:43 13.04.2015

  Rafale možno ešte zažije exportný boom. A to chcel Dassault výrobnú linku zavrieť, pretože dodávky pre francúzke letectvo a námorníctvo sú už takmer ukončené. Myslím že sa čakalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rafale možno ešte zažije exportný boom. A to chcel Dassault výrobnú linku zavrieť, pretože dodávky pre francúzke letectvo a námorníctvo sú už takmer ukončené. Myslím že sa čakalo na rozhodnutie z Indie ako kľúčového odberateľa. Som zvedavý ako sa dohodnú na licencií a koľko strojov celkovo odoberú. Pre Indiu je typické že si kladie pri veľkých zbrojných nákupoch podmienky ako, transfér technologií, alebo licenčná výroba. Zrejme sa usiluje rozvíjať svoj domáci, zbrojný ale aj civilný priemysel. Ten tender v SAE, by mohol tiež pre Rafale dobre dopadnúť. Bol by ideálna náhrada za arabské Mirage. Egypt je viac, menej istý.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  10:35 13.04.2015

  *oprava, Su30MKI

  *oprava, Su30MKI

 • jobr23
  10:33 13.04.2015

  pajo: ten odkaz je sice dobrý, ale ještě je třeba dohledat, co za tím stojí. A to jsou peníze a platby. Rusko pravděpodobně cítí ztrátu trhu a tak dělá potíže. Prostě Indie si chce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pajo: ten odkaz je sice dobrý, ale ještě je třeba dohledat, co za tím stojí. A to jsou peníze a platby. Rusko pravděpodobně cítí ztrátu trhu a tak dělá potíže. Prostě Indie si chce potřebné komponenty pro bojová letadla vyrábět sama a být v tomto směru nezávislá.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  10:33 13.04.2015

  Inda stráca s Rusmi trpezlivosť. Citujem z IHS: "V IAF sa mnohým nepáči, ako Rusi spolupracujú. Rusi sa správajú k Indom ako keby boli deti(...)", rovnako Rusi nerešpektujú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inda stráca s Rusmi trpezlivosť. Citujem z IHS: "V IAF sa mnohým nepáči, ako Rusi spolupracujú. Rusi sa správajú k Indom ako keby boli deti(...)", rovnako Rusi nerešpektujú prirodzené autority ani kultúrne rozdiely v Indii. S Su30MKK sú neustále problémy, zlyhania motorov, nízka životnosť niektorých dielov. V tomto momente je z 200 strojov prevádzkyschopných 55% - 110ks a od zavedenia do služby padlo 5 strojov od zavedenia do služby v roku 1997. Od roku 2012 bolo vyšetrovaných 86 zlyhaní motora. Na obranu Rusov ale treba povedať, že aktívne spolupracujú na riešení technických problémov. Pri T50 IAF už prestáva veriť, že by mohlo mať papierové parametre a pochybujú o jeho deklarovaných schopnostiach.

  Toto všetko uvádzajú v kontraste so skvelým prístupom, ktorí mali zo strany USA pri C17, C130 a Francúzska pri Rafale a Mirage. Na druhej strane Indovia nechcú F35 z obavy, že by sa raz mohli zopakovať Americké sankcie z roku 1998, ktoré by mohli uzemniť celé letectvo. Preto je T50 jediná možnosť, ako by sa môže v dohľadnej dobe IAF dostať k 5.gen. Je tu ale zas obava, že by bolo letectvo príliš závislé na Rusoch, s ktorými sa im už teraz zle spolupracuje.

  Rafale vychádza ako logická voľba. Technické parametre sú im veľmi dobre známe, systémy sú overené a majú zaručené, že budú funkčné a dostupné, majú prístup k obrovskej škále výzbroje a doplnkov z celého sveta narozdiel od Rusov, kde by boli prakticky vo všetkom na nich závislí. Toto boli opäť slová Indov. Pri T50 je to lotéria, kde nikto nekontroluje priebeh žrebovania.

  Inak máte niekto tlačovú správu z Indických testov Rafale/Gripen/Eurofighter? Strašne ma mrzí, že som si ju vtedy neuložil, ale obsahovala veľmi zaujímavé dáta.
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  10:27 13.04.2015

  Podle dřívějších zpráv pravděpodobně sehraje důležitou roli to, že Indie si chce dále vyrábět koupená letadla sama v licenci. Tam bude asi hlavní nárazníkové pásmo, týkající se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle dřívějších zpráv pravděpodobně sehraje důležitou roli to, že Indie si chce dále vyrábět koupená letadla sama v licenci. Tam bude asi hlavní nárazníkové pásmo, týkající se dodávek technologie a tím by se Indie v této oblasti posunula o pořádný krok dále.
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  10:24 13.04.2015

  Shania: Podla tohto clanku http://www.defencenews.in/defe... je letuschopnych len ~55% Su-30MKIs.

  Shania: Podla tohto clanku http://www.defencenews.in/defe... je letuschopnych len ~55% Su-30MKIs.

 • Shania
  09:44 13.04.2015

  Někde jsme četl, že Indie je hodně nespokojená se spolehlivostí Suček co mají ve výzbroji. Myslím, že šlo hlavně o kvalitu motorů a nedostatek náhradních dílů.

  Tohle mohlo při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někde jsme četl, že Indie je hodně nespokojená se spolehlivostí Suček co mají ve výzbroji. Myslím, že šlo hlavně o kvalitu motorů a nedostatek náhradních dílů.

  Tohle mohlo při rozhodování hrát také roli, ví o tom někdo něco víc?
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  09:11 13.04.2015

  Podla indickych sprav sa este stale rokuje cene a pocte lietadiel. tak som zvedavy ako to nakoniec cele dopadne.

  Podla indickych sprav sa este stale rokuje cene a pocte lietadiel. tak som zvedavy ako to nakoniec cele dopadne.

 • logik
  09:10 13.04.2015

  supreme: Jenže indie je velmi nespokojená se zdržením a prodražováním toho ruského programu - a zároveň s podmínkami. A na to je hodně obvyklá reakce zapojených zemí odebrat daleko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  supreme: Jenže indie je velmi nespokojená se zdržením a prodražováním toho ruského programu - a zároveň s podmínkami. A na to je hodně obvyklá reakce zapojených zemí odebrat daleko méně letadel, než bylo plánováno (vi např. programy F22 a F35) .
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  08:52 13.04.2015

  Jelikož je Indie hodně zapojena do programu T-50, tak pochybuji, že by toto rozhodnutí mělo jakýkoliv vliv na budoucí množství objednaných T-50.

  Jelikož je Indie hodně zapojena do programu T-50, tak pochybuji, že by toto rozhodnutí mělo jakýkoliv vliv na budoucí množství objednaných T-50.