Potvrzeno: Litva nakoupila bojová vozidla pěchoty Boxer

BVP Boxer "Vlk" s věží Samson Mk II (zatím bez kamufláže litevské armády); větší foto / Ardec

Litevské ministerstvo obrany podpisem stvrdilo nákup 88 bojových vozidel pěchoty (BVP) Boxer. Vozidla získají výzbroj v podobě 30mm automatického kanónu a protitankových řízených střel (PTŘS).

Vozidla dodá do Litvy společnost Artec - joint venture firem KMW a Rheinmetall. Litva podepsala smlouvu rovněž s evropskou organizací OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement).

OCCAR je mezinárodní organizací založenou v roce 1996 s cílem spravovat a řídit společné evropské zbrojní projekty - nyní zaštiťuje 11 evropských zbrojních projektů, včetně vozidla Boxer.

Litva vozidla Boxer získá v letech 2017 až 2021. Cena kontraktu dosahuje 390 milionů euro. 84 vozidel bude ve verzi BVP a čtyři ve velitelské verzi. V litevské armádě ponesou BVP Boxer bojové jméno “Vlk”.

BVP Boxer “Vlk” získají dva mechanizované prapory litevské armády, kde nahradí zastaralé americké pásové obrněné transportéry M113. Půjde o významné zvýšení schopností litevské armády, neboť M113 jsou vybaveny jen těžkými kulomety.

Osmikolové obrněné vozidlo Boxer má prázdnou hmotnost 25,2 t a maximální konstrukční 36,5 t. Kromě tříčlenné posádky Boxer přepraví na bojiště osmičlenný roj vojáků. Pohon zajišťuje moderní dieselový motor o výkonu 530 kW (711 koní).

Litevské vozidla Boxer získají dálkově ovládanou izraelskou věží RAFAEL Samson Mk II osazenou 30mm automatickým kanónem a izraelskými PTŘS Spike.

Půjde o první použití vozidla Boxer jako BVP, neboť vozidla sloužící v nizozemské a německé armádě fungují především jako obrněné transportéry a jsou vyzbrojeny pouze kulomety (7,62 mm; 12,7 mm) nebo 40mm granátomety.  Vozidla Boxer v současné době postupně odebírá nizozemská (200 kusů) a německá armáda (403 kusů) .

Po vypuknutí krize na Ukrajině právě německá armáda zesílila spolupráci s litevskou armádu. V minulosti Němci v Litvě dočasně nasadili vojenské jednotky s vozidly Boxer a samohybnými houfnicemi PzH 2000.

Podpis smlouvy. Záběry BVP Boxer v čase 1:15

V příštím roce navíc německá armáda převezme velení bojového praporu NATO v Litvě. Trvalé rozmístění čtyř praporů v Pobaltí a Polsku schválilo NATO po červencovém sumitu ve Varšavě. Vojáci USA budou základem praporu v Polsku, Britové v Estonsku, Kanada v Lotyšsku a zmiňované Německo v Litvě.

Kromě vozidla Boxer Litva nakoupila i 21 použitých samohybných houfnic PzH 2000 za 58,3 milionů euro. Do aktivní služby však poputuje pouze 16 houfnic, tři se využijí jako zdroj náhradních dílů a dvě houfnice pro výcvik střelců a řidičů.

Mimo vozidel Boxer a samohybných houfnic PzH 2000 v posledních měsících Litva získala také 200 použitých vojenských vozidel z Nizozemska za 7 milionů euro. Mezi vozidly jsou mimo jiné terénní automobily Mercedes-Benz a nákladní vozy DAF různých verzí.

Litva po krizi na Ukrajině začala intenzivně posilovat svou armádu. Obranný rozpočet postupně roste z 1 % HDP až na plánovaných 2 % HDP v roce 2018. Kromě vozidel litevská armáda nakoupila polské komplety protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Grom nebo přenosné americké PTŘS Javelin.

V delším časovém období Litva nakoupí norské komplety PVO středního a dlouhého dosahu NASMAS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) využívající upravené letecké střely AIM-120 AMRAAM.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Obrněné vozidlo AMV35 pro program LAND 400

Nabídka společností BAE Systems Australia a Patria, partnera v konsorciu pro výběrové řízení Land ...

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Saudové kupují tanky Abrams za 1,15 miliard dolarů

Saudská Arábie od firmy General Dynamics Land Systems nakoupí 153 tanků M1A2S Abrams (“S” jako ...

Ruská bojová vozidla BTR-82 získají 57mm kanón

Ruský deník Izvestija informoval o záměru ruského ministerstva obrany vybavit kolová bojová vozidla ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nesher
  12:00 24.08.2016

  Pepa To co tu citujete byl přístup ruské konstrukční školy (tj. stroj je spotřební zboží a posádka taktéž). Ukázalo se to jako nepříliš vhodné, ostatně i Rusové od toho pomalu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepa
  To co tu citujete byl přístup ruské konstrukční školy (tj. stroj je spotřební zboží a posádka taktéž). Ukázalo se to jako nepříliš vhodné, ostatně i Rusové od toho pomalu ustupují.
  Západní konstrukční škola vždy produkovala těžší stroje, např. 1 západní IFV (Marder) měl hmotnost od 28,5 do 37,5tSkrýt celý příspěvek

 • logik
  12:00 24.08.2016

  Pepa: 1) chceš tvrdit, že např. průraznost moderních automatických kanónů je stejná jako v minulosti? Hrozby nejsou stejné... 2) i když je pravda, že staré BVP nevydrželi ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepa:
  1) chceš tvrdit, že např. průraznost moderních automatických kanónů je stejná jako
  v minulosti? Hrozby nejsou stejné...
  2) i když je pravda, že staré BVP nevydrželi ani kulomet. To, co se změnilo je, že se najednou dbá o životy vojáků....Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  11:45 24.08.2016

  Svět zachvátila móda zvětšování - OT64 13t - Boxer 3x tolik, PVP-2 14,5t nová IFV zase cca 3x tolik. Přitom úkoly a hrozby jsou de facto pořád stejné.

  Svět zachvátila móda zvětšování - OT64 13t - Boxer 3x tolik, PVP-2 14,5t nová IFV zase cca 3x tolik. Přitom úkoly a hrozby jsou de facto pořád stejné.

 • JiriR
  11:29 24.08.2016

  Ano, přesně tak by měl podle mně vypadat nákup BVP, OT atd. pro ačr. Využít přebytků a to co není ve skladech spojenců, koupit v nejvyšší kvalitě- strategie nákupu… Jinak si ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, přesně tak by měl podle mně vypadat nákup BVP, OT atd. pro ačr. Využít přebytků a to co není ve skladech spojenců, koupit v nejvyšší kvalitě- strategie nákupu…
  Jinak si všímám silně pancéřovaných strojů v německé armádě: Boxer, Puma, Leo A7 atd., na ruské straně se chystá to samé. U nás Pandur, BVP2, T72m4cz, LOV Iveco, a asi TITUS.
  Dále si nejsem úplně jistý, jestli je ve válce nějaká první, druhá či třetí linie….Zda to není spíše o informacích, manévru- klidně se může stát, že slaběji pancéřovaný stroj se střetne se silně pancéřovaným. Narážím na zamýšlený velký nákup TITUS se slabým čelním pancířem. Pro obranu teritoria se mi zdá, že by v ačr měly být daleko silněji panceřované stroje.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:06 24.08.2016

  Oproti Nizozemcům, Litevci alespoň využijí potenciál toho vozidla. Přeci jen holanďané sice nakupují 200 Boxerů, ale je to všechno v nebojové variantě: 36 velitelských vozidel, 52 ...Zobrazit celý příspěvek

  Oproti Nizozemcům, Litevci alespoň využijí potenciál toho vozidla. Přeci jen holanďané sice nakupují 200 Boxerů, ale je to všechno v nebojové variantě: 36 velitelských vozidel, 52 ambulance, 80 ženyjní, 12 opravárenské, 12 zásobovací a 8 vozidel pro výuku řidičů. Bojovou část armády tak aktivně zajišťuje jen 90 vozidel CV9035NL, 18 houfnic, 18 tanků a když přimhouříme oči, tak vozidla Fennek. Nepočítám uloženou techniku. Litevská armáda pak nevypadá vůbec špatněSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2