Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Vizualizace F-16 Block 70; větší foto / Lockheed Martin

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí slovenské ministerstvo obrany (MO SR) a ministerstvo financí připravit potřebné dokumenty, vyjednat a uzavřít smlouvu s americkou stranou o dodávkách stíhaček F-16 Block 70/72.

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), již v dubnu odsouhlasila prodej 14 stíhaček F-16 Block 70/72 Vzdušným silám Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR).

 

V úterý slovenská vláda oficiálně dala přednost americké nabídce před stíhačkami JAS-39 Gripen ze Švédska.

 

Nákup nových stíhacích letadel pro VzS OS SR je vysoce aktuální, protože podle předloženého materiálu Obmena taktických stíhacích lietadiel Vzdušných síl ozbrojených síl SR I. časť - neutajovaná“ (.pdf) slovenské stíhačky MiG-29AS/UBS (10 ks MiG-29AS a 2 ks MiG-29UBS) nejsou jednak plně začlenitelné do systémů NATO (NATINAMDS), jednak nasaditelnost migů vlivem neustálých poruch klesá.
 

Podle předložené zprávy se v roce 2017 každý slovenský mig průměrně prouchal každou letovou hodinu a půl. To samozřejmě má vliv na výcvik pilotů, bezpečnost provozu a bojeschopnost VzS OS SR. 

 

Nemluvě o tom, že ač byly slovenské MiGy-29 v letech 2004 až 2006 částečně modernizovány (především navigace a komunikace), zejména zbraňový systém migů je již notně zastaralý. Politicky nepříjemná je také samozřejmě závislost na servisu, náhradních dílech a zbraních z Ruska.

 

Původně slovenská vláda jednala o pronájmu stíhaček se Švédském. Podle Bratislavy ale švédská strana „během celých rozhovorů deklarovala jiný právní výklad pojmu ‚pronájem‘ než slovenská strana, švédská strana požadovala smlouvu podle veřejného mezinárodního práva, požadovala absenci sankcí, švédské rozhodné právo a neuplatnění srážkové daně.“

 

V roce 2016 proto Bratislava přehodnotila své původní stanovisko (jednat pouze se Švédy o pronájmu) a požádala Švédsko a USA o zaslání návrhu (včetně cenové nabídky) k dodávkám stíhacích letadel pro slovenské letectvo. Bratislava požadovala uzavření smlouvy na úrovni „vláda-vláda“. Své stíhací letouny nabídlo i Rusko, ale Bratislava ruskou nabídku z „geopolitických“ důvodu neposuzovala.
 

Foto: Porovnání letových výkonů F-16 a JAS-39 podle analýzy MO SR. / Úřad vlády SR


Srovnání radiolokátorů F-16 a JAS-39 / Úřad vlády SR

 

Slovenští odborníci při vyhodnocování nabídek vedli diskuze se zástupci států, které provozují stíhačky JAS-39 a F-16. V případě JAS-39 šlo o Švédsko, Maďarsko a Českou republiku, své zkušenosti s provozem F-16 pak slovenské straně sdělili zástupci Polska, Itálie a Řecka.

 

„Při tvorbě analýzy a v samotném rozhodovacím procesu byly vzaty v úvahu mimo jiné vědecké články, mezinárodní studie, odborné vojenské a letecké časopisy a další podkladové dokumenty, jejichž úplný seznam je uveden v analytickém materiálu,“ dočteme se v dokumentu.

 

„Na základě posouzení je nabídka vlády USA na nákup 14 letadel F-16 Block 70/72 výhodnější než švédská nabídka. MO SR navrhuje v rámci obměny stíhacích letadel MiG-29 VzS OS SR realizovat nabídku vlády USA na nákup 14 letadel F-16 Block 70/72 a předložit tento návrh na jednání Bezpečnostní rady a vlády SR,” stojí v předloženém materiálu.

 


Možnosti výzbroje a senzorů / Úřad vlády SR

 

Cena za nákup F-16 nebyla zveřejněna, ale DSCA souhlasilo s prodejem 14 stíhaček F-16 Block 70/72 (vč. komplexního provozního zázemí a zbraní) v maximální ceně 2,91 miliardy dolarů. Maximální částka se schvaluje i pro případný další prodej leteckého vybavení a zbraní, aby se nemuselo absolvovat další schvalovací kolo. Podle slovenského ministerstva obrany je tak skutečná akviziční cena zhruba o miliardu eur (1,2 mld. dolarů) nižší.

 

První letadla mohou VzS OS SR převzít tři roky od podpisu smlouvy. Vyjednávání o detailech smlouvy potrvá odhadem šest až 12 měsíců, takže reálně první F-16 mohou VzS OS SR převzít na začátku roku 2022.

 

Tato časová osa je dána tím, že výrobní linka na F-16 se nyní přesouvá z texaského Fort Worth (kde se budou nově vyrábět F-35) do leteckého závodu v městě Greenville v Jižní Karolíně. První F-16 opustí výrobní linku v Jižní Karolíně na konci roku 2019, ale první nové F-16 poputují do letectva Bahrajnu.

 

Procentuální ohodnocení americké a švédské nabídky / Úřad vlády SR

 

Servisní smlouva pro MiGy-29 však končí již v příštím roce a bude třeba vynaložit další finanční prostředky na udržení MiGů-29 v provozu, a to nejen do do příchodu prvních F-16, ale do dosažení počátečních operačních schopností (IOC). Reálně tedy MiGy-29 v slovenském VzS OS SR zůstanou létat minimálně do roku 2023.

 

Po nových F-16 se požaduje roční nálet minimálně 150 hodin, přičemž NATO normy požadují roční nálet na jednoho pilota 180 hodin, z toho ale 40 hodin lze nalétat v simulátoru. Podle slovenského materiálu budou vždy tři letadla na pravidelných servisních pracích a tři letouny (z toho jeden záložní) zůstanou vyhrazeny pro alianční pohotovostní systém NATINAMDS. Takže pro zajištění výcviku bude vždy připraveno čtyři až pět letadel.

 

Podle slovenské strany F-16 porazila švédský Gripen zejména ve svých bojových schopnostech. Naopak švédska strana mohla nabídnout lepší logistické zabezečení. Podle Bratislavy pak náklady za deset let provozu jsou v případě F-16 a Gripenu přibližně stejné.

 

Zdroj: Úřad vlády Slovenskej republiky

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Slovenská armáda převzala modernizovaná bojová vozidla pěchoty

Na konci května slovenská armáda slavnostně převzala prvních 21 modernizovaných bojových vozidel ...

Zetor Gerlach: Nabídka (nejen) pro slovenskou armádu

Na bratislavské výstavě IDEB 2018 se objevilo hned několik čtyřkolových obrněných vozidel pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luky
  18:19 11.07.2018

  @Skelet Ale to bych jim i přál. Ti konkurenční politici z Pavolova videa mají plné právo prskat, protože je to vážně dost nestandartní, nadruhou stranu strašení Afgánistánem a ...Zobrazit celý příspěvek

  @Skelet
  Ale to bych jim i přál. Ti konkurenční politici z Pavolova videa mají plné právo prskat, protože je to vážně dost nestandartní, nadruhou stranu strašení Afgánistánem a sestřelenými stroji...navíc proč by MO SR nemělo chtít i AG funkce, když se nakupuje víceúčelový stroj, tak jen ať to slouží k podpoře pozemních sil...

  Ale v tom bude asi zakopaný pes. Možná si vytvořili interní kritéria, kde ke Gripenům přisolili všechny možné vícenáklady na americkou AG výzbroj, integraci Amraamů, nových Winderů a kdesi cosi....aby se dostali kam potřebují, protože veřejnost by takovou diskuzi neskousla (stíhač přeci stačí) a brzy by se zjistilo, že existuje alternativní AA výzbroj (dokonce výkonnější) a také, že při vlastnictví stroje hrají náklady na letovou hodinu zásadní roli...

  Mě vážně upřímně zajímají ta fakta okolo ceny strojů a provozu.
  S cenou jde v utajení hrozně kouzlit, když jsem si to dříve narychlo počítal v hlavě - kolem 43? našich miliard za dvacet let (2,9 -1,2 jak se původně mluvilo), tak to vycházelo jen o trochu dráž než náš pronájem (servis v ceně, paliva a mazadla ne) - ALE jde o to, kolik pak právě stojí hodina/provoz (to si Slováci musí ještě přičíst) a kolik zbraně - ty jim zase pomůžou.
  --------
  F-16 s CFT a výzbrojí, létající dva machy ani neřeším :-DSkrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  18:06 11.07.2018

  Skvela volba zavidim!!! Muzem jen tise zavidet. Vyborny tah od slovenske vlady!

  Skvela volba zavidim!!! Muzem jen tise zavidet. Vyborny tah od slovenske vlady!

 • HEKTOR
  18:05 11.07.2018

  Jura99 - ako bolo už spomenuté,nesklamali ste ...spomenuli ste švajciarsko a referendum...ako by podľa vás dopadlo???aj keby stála f-16 1000€/ks,tak to ako občania proste ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 - ako bolo už spomenuté,nesklamali ste ...spomenuli ste švajciarsko a referendum...ako by podľa vás dopadlo???aj keby stála f-16 1000€/ks,tak to ako občania proste neschválime...prečo?lebo to je pre armádu...švajčiarsko si v referende tuším schváli aj navýšenie daní...to by sa nestalo ani u vás a už vôbec nie u nás...tak neporovnávajme neporovnatelné-švajčiarsko vs česko/slovensko...Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  18:03 11.07.2018

  slováci za mně palec nahoru! Jura99 AČR bohužel 20 let lítá na půjčených gripenech za hodně peněz a za pár let bude muset zase něco půjčit... slováci nás předběhli v tom že ...Zobrazit celý příspěvek

  slováci za mně palec nahoru!

  Jura99
  AČR bohužel 20 let lítá na půjčených gripenech za hodně peněz a za pár let bude muset zase něco půjčit...
  slováci nás předběhli v tom že budou mít své F16 !!!Skrýt celý příspěvek

 • ArthurHarris
  18:02 11.07.2018

  Verejne zdielane vyhrady k nakupu: https://www.facebook.com/jaro.... Jaro Naď: - ak na tomto robilo súčasné vedenie MOSR vyše dvoch rokov ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Verejne zdielane vyhrady k nakupu:

  https://www.facebook.com/jaro....

  Jaro Naď:

  - ak na tomto robilo súčasné vedenie MOSR vyše dvoch rokov ako tvrdia, tak to je naozaj na plač. Úplná absurdita na úrovni slabšej bakalárskej práce.
  - slabučká pseudoanalýza s jasným tendenčným cieľom vyzdvihnúť výhody F16 a potlačiť výhody Gripenov
  - tendenčne napísané celé časti vrátane subjektívnych hodnotení v znení: “F16 bude viac ako vyrovnaným lietadlom pre lietadlá 5. generácie” to už sú naozaj chuťovky. Američania teda radšej tie F35 prestanú robiť asi, keď sú vlastne F16 ešte lepšie...
  - prečo na rozdiel napríklad od ČR, kde sa verejne o ponuke Švédov na prenájom Gripenov rok verejne a odborne diskutovalo, o úplných podrobnostiach, my sme vyvesili 12 hodín (!!!) pred rozhodovaním trápny pamflet na internet? Len a len preto, aby sa to nedalo celé roztrhať na kúsky...
  - prečo bolo medzirezortné pripomienkovanie zvolané na dva (!!!) pracovné dni? Dva dni pri 2 miliardovom nákupe techniky na 30-40 rokov???
  - ako je možné, že v dokumente Dlhodobý plan OSSR do 2030... je vyčlenených na tuto akvizíciu 1,1mld EUR a toto bude stáť vyše dvoch miliárd? Kde udělali soudruzi z SNS chybu?
  - ako je možné, že o takejto obrovskej akvizícii nerokoval ani Výbor pre obranu a bezpečnosť NRSR???
  - prečo MOSR nepriznalo v “analýze”, že NATO nám odporúča nerealizovať takúto akvizíciu, ale sústrediť sa na budovanie ťažkej brigády?Skrýt celý příspěvek

 • Double
  17:57 11.07.2018

  cely druhy odstavec je miereny na acr, nie len ta posledna cast. Kupili ste Pandur II, nebyt korupcie tak by ste mali Patriu. Aj pri Gripenoch si par ludi naplnilo vrecka. ...Zobrazit celý příspěvek

  cely druhy odstavec je miereny na acr, nie len ta posledna cast. Kupili ste Pandur II, nebyt korupcie tak by ste mali Patriu. Aj pri Gripenoch si par ludi naplnilo vrecka. Jednoducho jeden skandal za druhym.

  vrtulniky uz kolko vyberate? Uz zacala ta slavna diskusia? :) BVP kedy budu? Jednoducho skutek utek.

  Nebyt tolkej korupcie u mocr, tak by ste mozno aj realne vlastnili nejake stihacky :)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:57 11.07.2018

  Jura99: s těmi střepy je to jen sousedská řevnivost. Holt jsou rádi, že dostane jejich armáda moderní výzbroj. Akorát 13, 9 a 8let po nás.

  Jura99: s těmi střepy je to jen sousedská řevnivost. Holt jsou rádi, že dostane jejich armáda moderní výzbroj. Akorát 13, 9 a 8let po nás.

 • Jura99
  17:46 11.07.2018

  Double: nerozumím poznámce o nákupu největších črepů do AČR. V době, kdy vám bude F-16 vstupovat do služby, budou Gripeny v AČR sloužit už bezmála 20tý rok. U vás se daňový ...Zobrazit celý příspěvek

  Double: nerozumím poznámce o nákupu největších črepů do AČR. V době, kdy vám bude F-16 vstupovat do služby, budou Gripeny v AČR sloužit už bezmála 20tý rok. U vás se daňový poplatník opije rohlíkem tvrzením, že jde o obchod vláda-vláda. V USA se úplatky nepěstují, ale provize a poplatky za lobbing, pokud jsou zdaněné, jsou legální. Pak stačí utajený režim, a slovenský daňový poplatník se nic nedozví. Jen taková hloupá otázka, co je tajného na struktuře ceny, kolik a za co bude zaplaceno?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:38 11.07.2018

  @Karlos73 bohužel v tom dokumentu nic není (odvolává se na 8% z utajovaného porovnání MO) @jj284b Je naprosto zásadní, jak je to s výzbrojí - oni totiž ani novináři nemají ...Zobrazit celý příspěvek

  @Karlos73
  bohužel v tom dokumentu nic není (odvolává se na 8% z utajovaného porovnání MO)

  @jj284b
  Je naprosto zásadní, jak je to s výzbrojí - oni totiž ani novináři nemají přístup k utajené části a jsou odkázání na to, co jim řeknou nebo se píše v té doporučující odtajněné zprávě MO (kde jsou k ekonomice bludy)
  Aby to pak nebylo 1,6 miliardy za stroje s pozemním vybavením a do těch v USA schválených 2,9 miliard nebyly zbraně a rezerva....

  Nikdo nic neví, jen MO v režimu utajení.Skrýt celý příspěvek

 • Double
  17:34 11.07.2018

  Jura sa zasa ukazal :D Jasne ze to bolo zle rozhodnutie, radsej sa malo dalsich 5 rokov diskutovat co dalej, cakat na uplatky od roznych lobbistov a nakoniec kupit ten najvacsi ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura sa zasa ukazal :D

  Jasne ze to bolo zle rozhodnutie, radsej sa malo dalsich 5 rokov diskutovat co dalej, cakat na uplatky od roznych lobbistov a nakoniec kupit ten najvacsi crep, presne tak ako sa to robi v ACR :DSkrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:27 11.07.2018

  Ukázka způsobu, jakým by se o utracení veřejných peněz rozhodovat nemělo. Ministr obrany předloží materiál do vlády a druhý den už je schválený. Budˇ jsou to supermani, kteří za ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukázka způsobu, jakým by se o utracení veřejných peněz rozhodovat nemělo. Ministr obrany předloží materiál do vlády a druhý den už je schválený. Budˇ jsou to supermani, kteří za den nastudují problematiku nebo rozhodli už dávno nebo zvedli ruku bez znalosti věci. Veřejnost, odborná ani laická, přitom neměla možnost se nějak vyjádřit, ačkoliv jde o značnou sumu. Proti tomu věčný vzor Slováků, Švýcarsko, nechalo občany o stíhačkách Gripen dokonce rozhodovat v referendu.
  F-16V je technicky lepší než JAS-39C/D, především díky radaru. Finančně je situace opačná, Gripen má levnější letovou hodinu o 1/3, cena pořízení je také nižší. Pokud zvýšené výdaje odsají peníze pozemnímu vojsku, je to jednoznačně špatné rozhodnutí. Cena 1,6mld€ za 14 strojů odpovídá ceně za F-35A. Daňový poplatník, který se měl možnost vyjádřit jen volbou svých zástupců do parlamentu, zapláče.Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  17:12 11.07.2018

  Vyjadrenie Útvar hodnoty za peniaze: V obrane je najdôležitejšie plniť naše záväzky voči spojencom v NATO, a to finančné i tie vyplývajúce z cieľov spôsobilostí. Mali by sme to ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyjadrenie Útvar hodnoty za peniaze:
  V obrane je najdôležitejšie plniť naše záväzky voči spojencom v NATO, a to finančné i tie vyplývajúce z cieľov spôsobilostí. Mali by sme to však robiť nákladovo čo najefektívnejšie.

  Pri stíhačkách to znamená kúpiť ich čo najvýhodnejšie a iba toľko, koľko ich na splnenie nášho záväzku potrebujeme. Z dvoch ponúk predložených ministerstvu obrany je dlhodobo o 8 % finančne výhodnejší nákup a prevádzka amerických stíhačiek F-16 v porovnaní so švédskymi Gripenmi.

  Sme radi, že naše podklady viedli ku konštruktívnej diskusii o zvýšení hodnoty za peniaze v obrane. Na stole ostala otázka za 30 až 50 miliónov eur ročne, ako zabezpečiť ochranu nášho vzdušného priestoru v prechodnom období po vyradení zastaraných MiGov. Kľúčové bude posudzovať aj každú ďalšiu obrannú investíciu z pohľadu plnenia cieľov spôsobilostí v rámci NATO.

  Sme presvedčení, že debata o nákupe vojenskej techniky u nás môže byť informovanejšia. K tomu je potrebné zverejniť ciele spôsobilostí NATO, tak ako v niektorých iných krajinách, a snažiť sa o čo najväčšiu transparentnosť dodávateľských ponúk. Aby sme mohli verejne hovoriť aj o číslach.

  Celé naše hodnotenie nákupu stíhačiek nájdete tu: https://bit.ly/2zvJzXm...
  https://www.facebook.com/uhp.h...
  Čiže podľa Útvaru hodnoty za peniaze je F-16 Block 70/72 v rámci životného cyklu o 8 % lacnejší ako Gripen C !Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:04 11.07.2018

  Rozumna volba. Hlavne budou jejich. Me osobne se pronajem gripenu nezda a prave nakup mi prijde dlouhodobe levnejsi a hlavne pro obranu statu jistejsi. Druha vec je, zda nakoupi ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozumna volba. Hlavne budou jejich. Me osobne se pronajem gripenu nezda a prave nakup mi prijde dlouhodobe levnejsi a hlavne pro obranu statu jistejsi.

  Druha vec je, zda nakoupi dost vyzbroje, zejmena AA raket.

  V kazdem pripade pak strci letectvo ACR do kapsy.

  Sk vyresilo lepe dopravaky, stihacky, u vrtulniku si nejsem jist, ale funguji rozhodne asi lepe.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:03 11.07.2018

  Luky: podla Aktualit.sk je cena 1.589 miliardy eur

  Luky: podla Aktualit.sk je cena 1.589 miliardy eur

 • PavolR
  17:00 11.07.2018

  Tlačovka SaS aj o F-16 https://www.ta3.com/clanok/113... (teda s tým svojim "F-16=záväzok k ...Zobrazit celý příspěvek

  Tlačovka SaS aj o F-16
  https://www.ta3.com/clanok/113...
  (teda s tým svojim "F-16=záväzok k bojovým operáciám" prebrali bez škrupúľ schémy ruských trolov)

  ... následná reakcia Hoľka ...
  https://www.ta3.com/clanok/113... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:55 11.07.2018

  Tak blahopřeju bratia a šup šup, ať je SIAFu na co koukat! :)

  Tak blahopřeju bratia a šup šup, ať je SIAFu na co koukat! :)

 • Luky
  16:54 11.07.2018

  Ty tu cenu znáš?

  Ty tu cenu znáš?

 • Horigon
  16:49 11.07.2018

  Dobrá volba a aj cena. Teda ak nebola v skutočnosti ešte nižšia a niekto sa nabalil. Ale aj tak plus.

  Dobrá volba a aj cena. Teda ak nebola v skutočnosti ešte nižšia a niekto sa nabalil. Ale aj tak plus.

 • HEKTOR
  16:39 11.07.2018

  Falko - tiež som osobne rád za F-16...ale či zvíťazil zdravý rozum,hm,neviem...a už tomu ani neverím,skôr asi ide len o obyčajné predĺženie používania migov... leviathan - sliač ...Zobrazit celý příspěvek

  Falko - tiež som osobne rád za F-16...ale či zvíťazil zdravý rozum,hm,neviem...a už tomu ani neverím,skôr asi ide len o obyčajné predĺženie používania migov...

  leviathan - sliač by mali modernizovať práve amíci ...a ak to tak aj bude,aj toto je treba prirátať k celkovej cene...lebo sa asi nebude jednať o zanedbatelnú položku...

  ALE ČO JE ASI NAJHLAVNEJŠIE...či ich slovensko naozaj bude mať,uverím až budú rolovať po sliači... :)Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  16:31 11.07.2018

  dufam, ze do r. 2022 sa podari na Sliaci postavit hangare a nove stroje nebudu musiet stat vonku tak, ako Spartany v Kuchyni

  dufam, ze do r. 2022 sa podari na Sliaci postavit hangare a nove stroje nebudu musiet stat vonku tak, ako Spartany v Kuchyni

Načítám diskuzi...

Stránka 22 z 23