Povstalci ničí irácké tanky M1A1 Abrams

Foto: Střela prošla pancířem tanku M1A1 Abrams. / Sociální média
Foto: Střela prošla pancířem tanku M1A1 Abrams. Zásah přišel zhora a zezadu. Povstalcům v jejich práci "pomáhají" neorganizovaní a málo vycvičení vojáci irácké armády. / Sociální média

V Iráku se vedou tvrdé boje mezi sunnitskými ozbrojenci z ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) a iráckou armádou. Povstalci ISIL na svých spřízněných účtech Twitter a YouTube zveřejnili fotky zničené a ukořistěné techniky irácké armády – především vozidel Humvee, ale dokonce také tanků M1A1 Abrams.ISIL dokáže ničit obrněnou techniku irácké armády

Nejméně pět iráckých tanků M1A1 Abrams bylo mezi 1. lednem a koncem června zničeno řízenými protitankovými střelami a dalších 23 poškozeno . Informaci potvrdil deníku The New York Times nejmenovaný úředník amerického ministerstva obrany. Ve stejné době irácká armáda přišla také o šest vrtulníků a 60 jich bylo poškozeno v boji.

Spojené státy poslal y v letech 2010 až 2012 do Iráku 140 tanků M1A1 Abrams. Irácké Abramsy získal y lepší elektronické vybavení, ale nikoliv již nejnovější přídavné pancéřování z ochuzeného uranu.

Propagandistická mašinérie pracuje na plné obrátky na obou stránkách. Všechny strany chtějí ukázat své vojenské úspěchy a tím podlomit morálku protivníka. Ozbrojenci ISIL k prezentaci svých úspěchů ve velkém využívají sociální média.ISIL Abrams

Foto: Na některých záběrech se povstalci opakovaně dostávají do blízkostí tanků. Vypadá to, že irácká obrněná technika má slabou podporu pěchoty. / Sociální média

 

Přiložené v ideo ukazuje nejméně jeden tank M1A1 Abrams , kte se po zásahu řízené protitankové střely 9K11 Maljutka vznítil. 9K11 Maljutka na 3000 metrů dokáže probít až 400 mm pancíře. Osud posádky je nejasný.

Dle zveřejněných fotek povstalci používají i moderní ruské protitankové střely Kornet-E. Ozbrojenci mohli zbraně ukořistit od syrské armády nebo od Hizballáhu, který bojuje v Sýrii na straně vládních sil.

Podle fotek a videí nelze posoudit stav zasažené techniky. Ač záběry ukazují působivé exploze a odlétávající díly , nutně nemusejí ukazovat  zničení zasažené techniky.

Foto: Zásahy obrněné techniky irácké armády. 1. Abrams, 2. Abrams, 3. T-62, 4. Abrams, 5. BMP-1, 6. T-72, 7. M-577. / Live LEAK

Obrněná technika v rukou povstalců

J eště znepokojivější jsou informace o ukořistěné technice. Povstalci IS I L na svých stránkách zveřejnil i fotky ukořistěného tanku T-55 a nejméně čtyř vozidel Humvee. Dostupné fotky ukazují ukořistěn á obrněná vozidla, tažné dělostřelectvo a dokonce tanky M1A1 Abrams. Technika je údajně posílaná do Sýrie.

Stav techniky a její nasaditelnost (munice, obsluha) nelze posoudit. Avšak zprávy o ukořistěné technice nelze rozhodně brát na lehkou váhu.

Humvee

Foto: Humvee v rukou povstalců ISIL. Stav vozidel není znám. / Sociální média

"Jsme si dobře vědomí zpráv o technice – zejména vozidel Humvee – a obrázků, které byly zveřejněny na internetu ,“ říká Bill Speaks, mluvčí Pentagonu, pro The Washinton Free Becon. „Jsme samozřejmě znepokojeni těmito zprávami a konzultujeme je s iráckou vládou, abychom získali solidní potvrzení o tom, jaká technika mohla padnout do rukou ISIL.“

Mluvčí však zdůraznil, že ztráta techniky je věcí jen irácké vlády, „protože to je jejich vybavení.“ Povstalci získali množství techniky zejména při obsazování Mosulu, kterou držela druhá divize irácké armády.

M1A1 Abrams v rukou povstalců Foto: M1A1 Abrams v rukou povstalců. / Sociální média

Zmocnit se zbraní je jedná věc. Vycvičit obsluhu, zajistit pohonné hmoty, munici a servis je věc jiná. V řadách ISIL však slouží vojáci bývalé irácké armády, kteří mají s ukořistěn ou technik ou  zkušenosti.

Povstalci se jistě pokusí část techniky přesunou t do Sýrie. Zde se uplatní nejen při bojích s vládními jednotkami, ale také s řadou konkurenčních povstaleckých skupin.

Rozbor Armádních novin

Informace bojovníků IS
IL je nutno brát obezřetně. Propaganda má za cíl podlomit morálku protivníka, proto téměř vždy nadsazuje a zveličuje. Některé fotky a scény tak mohou (ale nemusí být) naaranžované.

Podle údajů
ISIL ozbrojenci zničili v letošním roce již 100 „tanků“ irácké armády. Ozbrojenci (alespoň v Afghánistánu) slovem „tank“ však často označují i obrněná vozidla Humvee.

ISIL také oznámil ukořistění dopravních vrtulníků UH-60 Blackhawk. Spojené státy však do Iráku nikdy vrtulníky Blackhawk nedodaly.

Zdroj: IHS Janes, The Washington Free Becon, network54

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelské obrněné vozidlo CombatGuard

Izraelská firma IMI (Israel Military Industries) představila nové vysoce mobilní obrněné vozidlo ...

Izraelci prodávají tanky Merkava IV

Izraelské ministerstvo obrany podepsalo přelomový kontrakt na export izraelského rodinného stříbra – ...

Irák: Blízkovýchodní hra o trůny pokračuje

Radikálové z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) úspěšně táhnou Irákem a často bez jediného ...

Nový švédský lehký tank na podvozku CV90

Švédská BAE Systems Hägglunds na výstavě Eurosatory 2014 představila nové pásové vozidlo ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • shal
  20:08 23.06.2014

  Hynek: Přesně tak. Součástí Izraelské tankové doktríny je proražení linie nepřítele tankovými jednotkami a vysazení pěšího výsadku v jeho týlu.

  Hynek: Přesně tak. Součástí Izraelské tankové doktríny je proražení linie nepřítele tankovými jednotkami a vysazení pěšího výsadku v jeho týlu.

 • Hynek
  12:51 23.06.2014

  kubo4747: Ty dveře vzadu jsou především pro převoz výsadku, prvotně nejsou určeny pro "najrychlejšie vypadnút".

  kubo4747: Ty dveře vzadu jsou především pro převoz výsadku, prvotně nejsou určeny pro "najrychlejšie vypadnút".

 • Karlos73
  12:20 23.06.2014

  V poriadku, beriem. Uznavam, ze izraelsky system Triumph je pokrocilejsi ako nemecky Rosy. Myslel som si, ze je to len podobny zadymovaci system, bez aktivnych prvkoch ochrany.

  V poriadku, beriem. Uznavam, ze izraelsky system Triumph je pokrocilejsi ako nemecky Rosy. Myslel som si, ze je to len podobny zadymovaci system, bez aktivnych prvkoch ochrany.

 • krystofmraz
  22:35 22.06.2014

  Co vím tak na západě neexistuje ekvivalent k ruským a izraelským systémům aktivní ochrany tanku. ROSY je sice dosti pokrokový sistém ale stále je to jenom zadýmení.

  Co vím tak na západě neexistuje ekvivalent k ruským a izraelským systémům aktivní ochrany tanku. ROSY je sice dosti pokrokový sistém ale stále je to jenom zadýmení.

 • kubo4747
  21:52 22.06.2014

  Karlos: Leopard 2 je na naše podmienky najlepší, to je pravda, tiež ako väčšina ostatných západných tankov napr. Abrams, Challenger a iné. Ale neviem, ako ste o tom presvedčený, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos: Leopard 2 je na naše podmienky najlepší, to je pravda, tiež ako väčšina ostatných západných tankov napr. Abrams, Challenger a iné. Ale neviem, ako ste o tom presvedčený, keď Leopard Revolution je ešte len zrejme prototyp, respektíve vo fáze testovania? A 2A7 tak isto, ktorá je síce špeciálne robená do mesta, ale v boji ešte nasadený nebol, takže jeho výhody a nevýhody v reálnom boji nikto nepozná. A to sa o Abramsoch, Challengeroch a Merkavy povedať nedá, ktoré tieto situácie začili a zažívajú.

  A KOLT má recht, Trophy ničí alebo odkláňa rakety z ručných proti-pancieroviek a ten ROSY je len zadymovací systém. To sú dve rozdielne veci. A viete prečo Merkava má vzadu tie dvere? Aby mohla posádka, čo najrýchlejšie vypadnúť. Väčšina tankov má možnosť vziať roha len zospodu alebo z vrchu, respektíve zo svojho miesta. A pokiaľ sa nemýlim, tak Merkava má všade rovnaký pancier, nie?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:48 22.06.2014

  Karlos: nerad vám beru iluze, ale ROSY je něco zcela jiného než izraelský Trophy. Trophy je aktivní ochranný systém, který se snaží přímo zničit přilétající raketu. Rosy je naproti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos: nerad vám beru iluze, ale ROSY je něco zcela jiného než izraelský Trophy. Trophy je aktivní ochranný systém, který se snaží přímo zničit přilétající raketu. Rosy je naproti tomu "klasické" zadýmování, jen výrazně účinnější a rychlejší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  15:11 22.06.2014

  Shal, ja predsa netvrdim, ze Merkava IV je zly tank. izraelsky system ochrany Triumph je podobny ako nemecky obranny system Rheinmetall ROSY, zo je odpalovanie zadymovacich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shal, ja predsa netvrdim, ze Merkava IV je zly tank. izraelsky system ochrany Triumph je podobny ako nemecky obranny system Rheinmetall ROSY, zo je odpalovanie zadymovacich granatov nad tankom a nasledne jeho zadymenie ako ochrana pred laserom a infra navadzanymi strelami. Proti kumulatyvnym strelam a IED je potrebne zvysit pancierovanie na vacsine casti tanku. V minulosti bola vaha pancierovania kladena na ochranu cela tanku, s ochranou vodica, ciastocne bokov. Rucne odpalovane protitankove zbrane ked zasiahli menej chranene casti tanku (hlavne zadne,bocne, spodne casti, rovnako ak bol tank zasiahnuty zvrchu dochadzalo k jeho vyradeniu. To sa dnes snazia riesit nove generacie tankov.
  V minulosti tu bol clanok o modernizacii starsich verziach tanku Leopard 2, na verziu Leopard 2 - Revolution MBT http://www.armadninoviny.cz/mo...
  Revolution MBT (je to modernizacny program pre Leopard 2/A4,A5,A6) ma presne to, alebo potobne ochranne prvky ako ta Izraelska Merkava , dokonca si dovolym trvdit ze je este lepsie chraneny ako Merkava, kedze nema v zadnej casti vylez pre vysadok, ako Merkava. Leopard 2 A7+ je uz nova a modernejsia koncepcia vychadzajuca z Leopard 2 /A6. Pre nase krajiny je Leopard 2 idealny ako MBT hlavne pre jeho moznosti nasadenia v nasich klimatickych a terennych podmienkach, ostatne je na politikoch a ekonomike...
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:04 21.06.2014

  Karlos73: Ano, Leopard 2 A7 je vynikající tank, ale u Merkav kromě vyjímečné pasivní ochraně je důležitá právě ta aktivní ochrana Triumph. A to hlavně v městském prostředí, kde je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: Ano, Leopard 2 A7 je vynikající tank, ale u Merkav kromě vyjímečné pasivní ochraně je důležitá právě ta aktivní ochrana Triumph. A to hlavně v městském prostředí, kde je naprosto zásadní. A zatím se zdá, že Izraelci s Triumphem odvedli sakra dobrou práci.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:17 20.06.2014

  V nové armádě mohli sloužit pouze vojáci pravidelné armády a ti do hodnosti kapitána. Takže kompletní Republiková garda a 90% velení armády zůstalo bez prostředků.

  V nové armádě mohli sloužit pouze vojáci pravidelné armády a ti do hodnosti kapitána. Takže kompletní Republiková garda a 90% velení armády zůstalo bez prostředků.

 • David
  10:03 20.06.2014

  Pro CerVus - pokud vím, tak v nové irácké armádě oproti původním plánům slouží i bývalí Saddámovi vojáci. Samozřejmě, jen menší část. Jednak ta Saddámova armáda byla opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro CerVus - pokud vím, tak v nové irácké armádě oproti původním plánům slouží i bývalí Saddámovi vojáci. Samozřejmě, jen menší část. Jednak ta Saddámova armáda byla opravdu obrovská - a pak, s mnohými těmi vojáky nové politické vedení opravdu nechtělo mít nic společného.
  A to, že bojovníci se stěhují z jednoho státu do druhého - tedy z Iráku do Sýrie a zpět -je známo i z jiných regionů, např. dnešní Afrika
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:32 20.06.2014

  az na ten obrazok kde hodili granat dnu, ani jeden zo zaberov neukazuje znicenie M1... zabery su strihnute hned po vybuchu rakety...

  az na ten obrazok kde hodili granat dnu, ani jeden zo zaberov neukazuje znicenie M1... zabery su strihnute hned po vybuchu rakety...

 • Karlos73
  23:11 19.06.2014

  Shal, netreba zabudat ani na Leopard 2 A7+.
  http://www.armadninoviny.cz/mo...

  Shal, netreba zabudat ani na Leopard 2 A7+.
  http://www.armadninoviny.cz/mo...

 • shal
  19:53 19.06.2014

  Díky Izraelskému systému aktivní ochrany Triumph je Merkava asi jediný tank který se dá bezpečně používat i ve městě.

  Díky Izraelskému systému aktivní ochrany Triumph je Merkava asi jediný tank který se dá bezpečně používat i ve městě.

 • CerVus
  18:20 19.06.2014

  Problém je, že tam bojují špatně vycvičení, nemotivovaní ale dobře vyzbrojení vojáci současné armády na jedné straně a perfektně vycvičení, motivovaní vojáci Sadámovi rozpuštěné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém je, že tam bojují špatně vycvičení, nemotivovaní ale dobře vyzbrojení vojáci současné armády na jedné straně a perfektně vycvičení, motivovaní vojáci Sadámovi rozpuštěné gardy, kteří nemají díky politice spojenců po "vyhrané" bleskové válce co ztratit. Sebrali jim majetky, penze, postavení, no a oni se v Sírii zorganizovali, vyzbrojili a teď se tam bude dít vůle boží. Nebo spíše vůle bývalých armádních špiček toužících po pomstě.
  Skrýt celý příspěvek

 • davy.macho
  17:08 19.06.2014

  Myslím si, že rozhovor s Františkem Grmelou (který se v roce 2008 jako velitel českého kontingentu v Iráku pokoušel cvičit tamní osádky tanků a bojových vozidel) ledacos osvětlí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, že rozhovor s Františkem Grmelou (který se v roce 2008 jako velitel českého kontingentu v Iráku pokoušel cvičit tamní osádky tanků a bojových vozidel) ledacos osvětlí. :-)
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  17:00 19.06.2014

  Tak pokud byl tank užíván málo vycvičenou a málo motivovanou posádkou, pokud byl nevhodně nasazen a nebyl podporován pěchotou, pak není divu, že byl ztracen.
  A věřím, že pokud se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud byl tank užíván málo vycvičenou a málo motivovanou posádkou, pokud byl nevhodně nasazen a nebyl podporován pěchotou, pak není divu, že byl ztracen.
  A věřím, že pokud se povstalec s Maljutkou přiblíží na velmi krátkou vzdálenost, dokáže zničit i Abramse
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  16:52 19.06.2014

  Tak samotny tank bez podpory a bez logiky v nasazeni je jen opancerovana slepka cekajici na raketu . Zda se ze iracka armada asi neni "armada" ale skupina osob postupujici se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak samotny tank bez podpory a bez logiky v nasazeni je jen opancerovana slepka cekajici na raketu . Zda se ze iracka armada asi neni "armada" ale skupina osob postupujici se zbranemi urcitym smerem . Pak je jasne , ze ztraty budou na obou stranach velke . Kazdy americky zbor by rozprasil ISIS bez ztraty tanku se ztratami muzu 100:1 .
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  16:24 19.06.2014

  Tanky sa v meste využívajú jedine s pechotou, kde sa navzájom podporujú. Žiadny tank v meste není dobrý pokiaľ aj tank nemá ochranu od pechoty. Ale aj tak, tanky v mestách majú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tanky sa v meste využívajú jedine s pechotou, kde sa navzájom podporujú. Žiadny tank v meste není dobrý pokiaľ aj tank nemá ochranu od pechoty. Ale aj tak, tanky v mestách majú obrovské straty, pretože ani pechota nedokáže zabezpečiť každé okno.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:39 19.06.2014

  Kubo: No v boji.. on byl zkonstruovaný pro úplně jiný druh války. Pro ten ve kterém je nasazovaný je nejlepší Merkava, jenže i tu se Izraelci boji nasazovat do měst. Tank se na to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kubo: No v boji.. on byl zkonstruovaný pro úplně jiný druh války. Pro ten ve kterém je nasazovaný je nejlepší Merkava, jenže i tu se Izraelci boji nasazovat do měst. Tank se na to prostě nehodí, a většina rozdílů se tam smaže. Stačí se podívat jakým problémům čelí Syrská armáda s jejich tanky ve městě plném povstalců.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  15:30 19.06.2014

  Myslim si, ze sucasna Iracka armada je v takom rozklade, ako bola Ukrajinska v case zaboru Krymu, ked velka cast vojakov a velitelov prebehla na stranu nepriatela. Treba si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslim si, ze sucasna Iracka armada je v takom rozklade, ako bola Ukrajinska v case zaboru Krymu, ked velka cast vojakov a velitelov prebehla na stranu nepriatela. Treba si uvedomit, ze Irak je multietnicky a multinabozensky stat. Strata armadnej techniky a kolaps armady nastal prave na uzemi obyvajucom Sunitmy, ktorych podporuje Saudska Arabia, a staty Perzskeho zalivu. Je celkom logicke ze armadna technika padla do ruk ISIL po tom, co jej ju sunitsky vojaci z Irackej armady priamo odovdali. A kludne mohli natocit aj tieto propagacne videa o zniceny M1A1 Abrams, T-62, po tom co ich ich osadky opustili... niejako vela kamier je okolo tych tankov, snimajuce ich znicenie.:) Neverim, ze tank M1A1 Abrams so skusenou a odhodlanou posadkou by prehliadol odpalenie 9K11 Maljutka a nebranil by sa...
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  15:18 19.06.2014

  Abrams a šmejd? Ten tank je v boji najčastejšie zo všetkých MBT. Perfektne sa tak dajú vychytávať muchy, nie?

  Abrams a šmejd? Ten tank je v boji najčastejšie zo všetkých MBT. Perfektne sa tak dajú vychytávať muchy, nie?

 • Millton
  15:09 19.06.2014

  Promiňte mi... ale jediný Abrams u kterého je poznat zníčení je ten na prvním obrázku ty ostatní... jako by nic, neviděl jsem nic kromě exploze rakety na pancíři :) ani u toho na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Promiňte mi... ale jediný Abrams u kterého je poznat zníčení je ten na prvním obrázku ty ostatní... jako by nic, neviděl jsem nic kromě exploze rakety na pancíři :) ani u toho na druhém obrázku si nejsem jistý.. ale ten asi taky bude :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  14:37 19.06.2014

  1) Maljutka probíjí 40cm RHA, Abramsy mají americkou verzi Chobhamu a verze A1 (když pominu chybějící DU desky) má dále vylepšenou ochranu(hodně pak záleží kam se ta raketa trafí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) Maljutka probíjí 40cm RHA, Abramsy mají americkou verzi Chobhamu a verze A1 (když pominu chybějící DU desky) má dále vylepšenou ochranu(hodně pak záleží kam se ta raketa trafí, ale celá věž je obrněná VELICE dobře). Mmch Maljutka čelně neprostřelí ani první verze T-72 (ty mají ekvivalent kolem 500mm RHA na čele, a to i ty krámy co měli k dispozici Iráčani v první válce).

  2) Napsat že Abrams je zastaralý křáp je pěkná blbost, navíc autorem vychvalovaný Leopard 2 je ve výzbroji od stejného roku jako M1 - a modernizací prodělaly oba typy nespočet. Merkava je trochu jiná liga, obětovala část pohyblivosti ve prospěch pancíře, ale výzbroj má stejnou a SŘP porovnávat dost dobře nelze, protože nejsou relevantní data (Izraelci možná budou mít o něco lepší).

  3) Motivace - jak sem psal, arabáče namotivovat jde jen koránem a nebo tak, že se jim pohrozí násilím. Fanatici mají motivaci výbornou (ten korán), zato armáda je na tom bídně (což je její smutná tradice od dob I-I války). Jenže zase - jakmile na fanatiky začnete sypat a narazí na rozhodný odpor, tak radši pláchnou do zaječích (tyhle bojůvky většinou nikdy nesvádí regulérní bitvy, pokud ano, dostanou víceméně vždy na zadek, páč nemají potřebnou těžkou výzbroj a palebnou sílu). Rozhodně si nemyslím, že si protiřečím.

  A to že teď to je jiná armáda, o tom žádná - výcvik hodnotit nebudu, páč o tom vím prd, výzbroj mají lepší, ale s tou chutí bojovat to je zhruba stejný jako v devadesátém prvním - jakmile se začne střílet, tak se zdrhá. Jediný elitní jednotky, který se na něco zmohly, byly dílem zmasakrovaný a zbytek se rozprchl po pádu Saddáma.
  Skrýt celý příspěvek

 • nevertemediam
  12:15 19.06.2014

  Panecku to je fail, sak ti dementi si v bojovej zone ani nezavru poklop :D A borec bez topanok, len v pyzamku ani nepotrebuje komentar. Tu armadu by dali dole aj nasi vojaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panecku to je fail, sak ti dementi si v bojovej zone ani nezavru poklop :D A borec bez topanok, len v pyzamku ani nepotrebuje komentar. Tu armadu by dali dole aj nasi vojaci ...

  http://defence.pk/threads/iraq...
  Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  10:57 19.06.2014

  Mě nepřijde nic zvláštního na tom, že zničí Abrams, jednak je to poměrně zastaralí kus techniky na který bych nevsadil snad proti žádnému jinému modernímu tanku - ať už se jedná o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě nepřijde nic zvláštního na tom, že zničí Abrams, jednak je to poměrně zastaralí kus techniky na který bych nevsadil snad proti žádnému jinému modernímu tanku - ať už se jedná o T-90, Leoparda nebo Merkavu. Potom také není nic těžkého na zničení tanku když nedisponuje armáda schopností nasadit ho efektivně, s potřebnou podporou- a podle zpráv o irácké armádě by nedokázali nasadit s dostatečnou podporou ani pancéřovaný žebřiňák.
  Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  10:20 19.06.2014

  Tak jsme si vyrobili fanatiky, vyzbrojili je a dali jim všemožnou podporu a ono se nám to vrací .. no panečku to jsou ale věci.

  Tak jsme si vyrobili fanatiky, vyzbrojili je a dali jim všemožnou podporu a ono se nám to vrací .. no panečku to jsou ale věci.

 • green_korytnacka
  09:45 19.06.2014

  vzdy ked pocujem to ich alah akbar lutujem ze niesom nejaky prezident s klucikmi od atomoviek

  vzdy ked pocujem to ich alah akbar lutujem ze niesom nejaky prezident s klucikmi od atomoviek

 • Iceman8241
  09:28 19.06.2014

  Zdálo se mi to, nebo z té zasažené T-62 prchá bosý Iráčan v pyžamu?

  Zdálo se mi to, nebo z té zasažené T-62 prchá bosý Iráčan v pyžamu?

 • scarabeus
  09:09 19.06.2014

  Viktor:

  opravdu to jenom tak vypadá. Je to označení: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Viktor:

  opravdu to jenom tak vypadá. Je to označení:

  http://www.armyrecognition.com...
  Skrýt celý příspěvek

 • viktor.sieger
  09:00 19.06.2014

  Zda se mi to, nebo je to ceska vlajka na tom poslednim Abramsu?

  Zda se mi to, nebo je to ceska vlajka na tom poslednim Abramsu?

 • scarabeus
  08:44 19.06.2014

  Charlie - doporučuji Vám si ještě jednou a pozorněji, přečíst celý článek. Ve zkratce:

  - i když je Maljutka starší zbraň, probíjí na 3km 40cm pancíře.
  - Irácké Abramsy nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie - doporučuji Vám si ještě jednou a pozorněji, přečíst celý článek. Ve zkratce:

  - i když je Maljutka starší zbraň, probíjí na 3km 40cm pancíře.
  - Irácké Abramsy nemají DU pancíř.
  - ISILové nebojují za svobodu
  - kromě Maljutek mají ještě k dispozici Kornety.
  - Vaše vyjádření ohledně motivace k boji je silně zavádějící. Stejně tak jako výrok - dokud se daří tak jsou tuhý oříšek a jak jde do tuhého, tak se zlomí - tím si dost protiřečíte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Idaho
  08:34 19.06.2014

  Hm, kde jsi přišel na to, že jsou vygumovaný, nebo špatní válečníci? Jasný, většina z nich jsou jen pasáčci koz, naverbování vesničané, ale o to víc je právě zarážející, kolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hm, kde jsi přišel na to, že jsou vygumovaný, nebo špatní válečníci? Jasný, většina z nich jsou jen pasáčci koz, naverbování vesničané, ale o to víc je právě zarážející, kolik problémů dokážou způsobit.
  Teď nemyslím ty teenager měštáky co se ukazovali při "Arabském jaru" - to byli víceméně jen děcka hledající dobrodružství.
  Jinak to, že utečou - četl jsi aspoň ty články tady? Pravidelná Iracká armáda s tím má skutečně problém, nicméně je to věc motivace. Pokud jdou do armády jen kůli penězům a svůj stát/vládu neberou jako něco za co se může bojovat, tak je ten výsledek víceméně jasnej a pochybuji, že s naší armádou by to vypadalo jinak...
  Irácká armáda není ta samá jako před invazí američánů, už jen proto, že byla rozpuštěna. Neříkám, že jsou na tom teď nějak dobře, ale je nesmysl argumentovat tím, že kdysi američané porazili jiný a jinak vycvičený Iráčany...
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:46 19.06.2014

  Vždy mě fascinuje, jak vygumovaný hlavy mají tihle "povstalci/teroristi/bojovníci za svobodu" - jediné, co dokážou drmolit je Alláhu Akbar :D

  Druhá zajímavá věc je, jak mizerní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vždy mě fascinuje, jak vygumovaný hlavy mají tihle "povstalci/teroristi/bojovníci za svobodu" - jediné, co dokážou drmolit je Alláhu Akbar :D

  Druhá zajímavá věc je, jak mizerní válečníci arabáci jsou - dokud se daří, tak jsou tuhý oříšek, ale jakmile začne jít do tuhého, tak se zlomí a utečou. Navíc - vhodně psychicky je namotivovat je obtížné a jde to jen přes náboženství nebo krutostí (nebo kombinací obojího).

  A co se týče Abramsů - o Iráckých tankistech američani po první válce v zálivu prohlásili, že by je roznesli na kopytech i kdyby si vyměnili techniku. Pro takovou bandu je Abramsů škoda. Navíc - dost pochybuju o tom, že by M1A1 dokázala zničit Maljutka, to je přeci už trochu zastaralá zbraň. Vyřadit zásahem do motoru ano, ale celkové zničení?!?
  Skrýt celý příspěvek