Pozvánka na BAHNA 2014

Bahna 2014
Foto: Tisková konference v čele s velitelem pozemních sil AČR gen. mjr. Jánem Gurníkem / Jakub Horníček

V úterý 20. května proběhla v sídle Československé obce legionářské v Praze tisková konference ke Dni pozemního vojska Bahna 2014. Příslušníci organizačního štábu zvou všechny fanoušky armády a příznivce vojenské techniky. Slibují pestrý program a oproti minulým ročníkům chystají několik novinek.

Letošní, již 25. ročník Bahen se uskuteční v sobotu, 7. června 2014 od 10 do 17 hodin ve Vojenském újezdu Brdy u Strašic. Minulý ročník byl přesunut na měsíc srpen z důvodu nasazení vojáků AČR při odstraňování následků ničivých povodní, připomněla tisková mluvčí mjr. Jolana Fedorková. „V letošním roce se setkáváme o něco dříve. Bahna se uskuteční už v první polovině června, z důvodu odjezdu vojáků na cvičení 4. brigádního úkolového uskupení do Doupovských hor,“ dodala.

Velitel pozemních sil AČR, gen. mjr. Ján Gurník láká návštěvníky na celou řadu novinek. Nejvýznamnější novinkou se stane bezesporu nově pojatá dynamická ukázka A rmády ČR . Při dynamické ukázce vojáci povedou veškerý útok směrem k přihlížejícímu publiku. Divák se tak na chvíli vžije do role obránce, na kterého je prováděn útok.

Divák uvidí, jak na něj útočí BVP, nalétávají vrtulníky a najíždí tanky. Bude vedena palba z vozidel a pěchotních zbraní,“ prozradil Gurník. „Vše bude provedeno za dodržení bezpečnostních opatření, aby diváci nepřišli k újmě,“ doplnil.

V případě, že to počasí dovolí, je pro diváky v rámci 70. výročí od vylodění spojenců v Normandii připraveno překvapení v podobě hromadného výsadku dvou desítek parašutistů z letounu CASA, na padacích typu křídlo. „Je to pro nás výcvik, jako každý jiný – pod taktickým námětem, tak aby vojáci byli připraveni např. na velké cvičení, které se bude konat po Bahnech v Doupovských horách,“ zdůraznil gen. mjr. Gurník.

Dynamické ukázky zajistí zhruba tisíc vojáků a 257 kusů pozemní techniky. K vidění bude také 15 letounů – zastoupení všech druhů, které v současnosti naše armáda má k dispozici.

Kromě vojáků budou mezi účastníky i členové nejrůznějších klubů vojenské historie se svými dobovými tábory, výstrojí a technikou. Svou účast přislíbili i zahraniční hosté – vojáci Slovenské republiky se svou chemickou laboratoří a Rakušané se dvěma vozidly. Nemohou chybět také příslušníci PČR, Vězeňská služba České republiky a psovodi z Centra vojenské kynologie.

Z historických ukázek je třeba vyzdvihnout první, které bude v duchu 100 let Československých legií a druhá v rámci 70. výročí od bojů o Duklu. „Chceme, aby naše ukázky směřovaly k připomenutí důležitých historických fakt naší nedávné historie, které se odehrály na území Č eskoslovenské republiky,“ řekl František Koch, ředitel muzea Na demarkační linii.

Redakce Armádních novin si Bahna 2014 rozhodně nenechá ujít a připraví pro Vás rozsáhlou reportáž.

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Bahna 2013

Armáda České republiky slaví 20 let své existence. V duchu oslav se nesl i letošní „Den pozemního ...

ROZHOVOR: Budoucnost Armády ČR podle Vlastimila Picka a generálporučíka Petra Pavla

O tomto víkendu proběhl na tankodromu Bahna u Strašic další ročník vojenské akce Bahna 2013. Na ...

REPORTÁŽ: Dny NATO 2013

V těchto dnech probíhá největší přehlídka vojenské techniky v České republice – Dny NATO 2013. ...

"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu

Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION ...