Pragmatičtí vietnamští komunisté: Sbližování s USA ano, ale hlavně nerozzlobit Čínu

Pragmatičtí vietnamští komunisté: Sbližování s USA ano, ale hlavně nerozzlobit Čínu
Americký prezident Biden v Hanoji / Bílý dům (Zvětšit)

Zářijová návštěva amerického prezidenta Joea Bidena ve Vietnamu předznamenává novou éru americko-vietnamských vztahů. Oba státy nyní pojí „komplexní strategické partnerství“. Nebylo tomu tak ovšem vždy a teprve v minulé dekádě Washington zrušil poslední sankce uvalené v důsledku války ve Vietnamu.

 

Výchozím bodem pro současné americko-vietnamské vztahy představuje vietnamská válka. Po letech urputných bojů a obrovských ztrát se americká vojska z konfliktu 29. března 1973 stáhla. Ukončení války v roce 1975 poznamenala na obou stranách hořkost ze značných ztrát na životech a vyčerpání hospodářských zdrojů. Několik desetiletí po konfliktu žádné diplomatické vztahy mezi Hanojí a Washingtonem neexistovaly. Vietnam byl izolován od celého západního světa a musel se vyrovnat s poválečným politickým a hospodářským chaosem.

Spojené státy se dlouho zdráhaly diplomatické vztahy s komunistickým Vietnamem navázat. Bílý dům vinil Hanoj z porušování Pařížské mírové dohody, jež v roce 1973 vedla ke stažení amerických ozbrojených sil z vietnamského území. Hlavním sporným bodem zůstával návrat válečných zajatců. Washington proto na Vietnam uvalil obchodní embargo, které až do roku 1994 platilo v plném rozsahu.

Zahraničněpolitickou pozici Hanoje v roce 1979 zkomplikovala čínská invaze. Vpád čínských sil Vietnamcům ukázal, že se nemohou spoléhat na ochranu Sovětského svazu. To vedlo k postupné změně vietnamského přístupu k mezinárodním vztahům. Vietnam začal provádět nezávislejší zahraniční politiku a snažil se vyvažovat vztahy s hlavními mocnostmi, jakými tehdy byly Čína, Sovětský svaz a Spojené státy. Vznikly tak základy pro zlepšení vztahů s Washingtonem od 90. let minulého století.

K normalizaci diplomatických vztahů mezi Vietnamem a USA došlo v roce 1995. Hanoj tehdy nakonec povolila Američanům pátrat po pohřešovaných amerických vojácích z doby vietnamské války. Došlo také k uzavření dvoustranné obchodní dohody. Překrývající se bezpečnostní a hospodářské zájmy obou zemí následně vedly k rozšíření vzájemných vazeb.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Pod stínem Číny: Nové fregaty a hlídkové čluny pro Filipíny

V nedávném článku jsme vás informovali o modernizaci filipínského námořnictva. Filipínci v prvním ...

Vraždící mašinérii Rudých Khmerů zastavili Vietnamci

V těchto dnech si mnozí obyvatelé kambodžské metropole Phnompenh připomínají výročí konce hrůzovlády ...

Český letoun L-39NG pro vietnamský Výcvikový pluk 910 „Julius Fučík“

Česká společnost Omnipol dodá vietnamskému ministerstvu obrany komplexní letecký výcvikový systém ...

Komunismus nepřekáží: Víceúčelové stíhačky F-16 pro Vietnam

Administrativa Joe Bidena vyjednává s Vietnamem o potenciální dodávce amerických víceúčelových ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.