Praporní úkolové uskupení 71 na cvičení „STRONG CAMPAIGNER 2014“

„STRONG CAMPAIGNER 2014“
Foto: BVP-2 na Strong Campaigner 2014. / 71. mpr

Nezanedbatelnou úlohu sehráli na největším vojenském cvičení od roku 2006 příslušníci 7. mechanizované brigády „DUKELSKÉ“ a zejména příslušníci našeho praporu.

 

Strong Foto: Strong Campaigner 2014. / 71. mpr

„Nedílnou součástí jednotek modrého bylo hlavní místo velení praporu řízené náčelníkem štábu majorem Romanem Ondrouškem, které zajišťovalo soustavné velení jednotkám modrého a zároveň plnilo i úkoly štábu 7. BÚU pro nepřetržitou součinnost a informační tok s velitelstvím 11. mechanizované divize, které řídilo činnost obou brigád,“ dodává velitel praporu. 

Od reakreditace informačního systému velení a řízení pozemních sil, která proběhla v měsíci květnu 2014, byl zároveň poprvé nasazen a otestován v takto velkém rozsahu i informační systém velení a řízení pozemních sil, který zabezpečil nepřetržité předávání rozkazů a nařízení mezi štáby divize, brigád a praporů. Štáb praporu v něm zpracovával, pravidelné i nepravidelná hlášení, situační zákresy, signály a další informace. Kromě toho byla poprvé uvedena do provozu a prakticky použita i „videokonference“ pro spojení velitele praporu s nadřízeným. 

Strong Foto: Strong Campaigner 2014. / 71. mpr

Námětem cvičení byla obranná operace, kdy jednotky ALIANCE na základě Rezoluce Rady Bezpečnosti OSN vojensky zasáhly ve prospěch fiktivní země napadané svým mocnějším sousedem. Jednotky 7. BÚU a 4. BÚU byly součástí 11. mechanizované divize, která vedla obranu s úkolem zastavit postup nepřítele a vytvořit podmínky pro provedení protiúderu zálohami, který by vedl k obnovení původní hranice napadané země. Zatímco 4. BÚU jako záloha velitele divize se připravovalo na provedení protizteče, 7.

BÚU vedlo manévrovou obranu v prvním sledu divize. Cvičící tak v rámci rozehry čelili vzdušným a pozemním útokům, dělostřeleckým přepadům i za použití chemických otravných látek, minovým polím, improvizovaným výbušným zařízením, rušení rádiového provozu, ale i nevojenským hrozbám, jako jsou demonstrace místního obyvatelstva a dopravní nehody. 

Strong Foto: Vojáci 71. mpr na cvičení Strong Campaigner 2014. / 71. mpr

Vyvrcholením celého cvičení byla bojová ostrá střelba divizního úkolového uskupení, ve kterém hrály mechanizované roty a tanková rota praporního úkolového uskupení „71“ zásadní úlohu při zastavení postupu nepřítele a provedení brigádní protizteče. Bojové střelby jednoznačně prokázaly schopnost velitelů řídit boj a dovedně manévrovat palbou a pohybem, prohloubily součinnost mezi mechanizovanými, tankovými, výsadkovými, dělostřeleckými a ženijními jednotkami pozemních sil a jejich součinnost s prvky vzdušných sil. 

Celé vyvedení do vojenského výcvikového prostoru by se neobešlo bez jednotek bojové podpory a bojového zabezpečení, které poskytly manévrovým jednotkám všestrannou podporu. 

Přesto, že prvořadá pozornost byla věnována certifikovaným jednotkám, nezapomněl řídící cvičení a velitel pozemních sil generálmajor Ján Gurník ani na naše vojáky, kteří výrazným způsobem napomohli ke zdárnému průběhu celého cvičení. „Odvedli jste dobrou práci, všechny naplánované taktické situace jste bez problémů zvládli,“ poděkoval nastoupeným vojákům a zároveň připomněl, že činnosti velitelství a způsob vedení boje musí odpovídat požadavkům koaličních partnerů. 

Zdroj: 71. mpr

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

BVP Šakal vzbudilo na výstavě EUROSATORY velký zájem

Na mezinárodním veletrhu obranných technologií EUROSATORY 2014, který se koná od 16. do 20. června v ...

Čáslavští „tygři“ a NATO Tiger Meet 2014

Již jsme Vás informovali, že minulé pondělí 16. června opustila čáslavskou základnu čtveřice letounů ...

Jak se cítil Ikarus? Také letěl v Mi-24 Hind?

Už odpradávna lidé vzhlížejí k nebesům se závistí v srdcích. Proč? Létání, to je ten důvod. Něco co ...

Krycí jméno "OBLAK"

Války se vedou po celém světě a mít taktickou výhodu je jedním z nejdůležitějších úkolů každého ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  10:25 04.07.2014

  Právě že to fuk není. Taky jsem z toho "volakosi zmeten", kdo byl kdo, chtělo by to popsat trochu systematičtěji. Nicméně pozitivní zůstává, že AČR provedla rozsáhlé cvičení, do ...Zobrazit celý příspěvek

  Právě že to fuk není. Taky jsem z toho "volakosi zmeten", kdo byl kdo, chtělo by to popsat trochu systematičtěji. Nicméně pozitivní zůstává, že AČR provedla rozsáhlé cvičení, do kterého byly zapojeny velkou měrou obě pěchotí brigády.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:12 03.07.2014

  Ježiš to máš fuk , hlavně když si zablbli :D

  Ježiš to máš fuk , hlavně když si zablbli :D

 • liberal shark
  20:04 03.07.2014

  Tedy při vší úctě jsem z toho článku jelen. Kdo byl při tom cvičení modrý a kdo červený ? Která jednotka hrála za "nás" a která za OPFOR ?

  Tedy při vší úctě jsem z toho článku jelen. Kdo byl při tom cvičení modrý a kdo červený ? Která jednotka hrála za "nás" a která za OPFOR ?

Načítám diskuzi...