Právo Palestinců na návrat – je to opravdu právo?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Donald trump; větší foto / The White House

Jeden z hlavních bodů izralesko-palestinského konfliktu, o jehož vyřešení se obě dvě strany marně snaží již přes půl století, komplikuje již samotná podstata problému: Kdo by se směl případně vrátit do míst, z nichž byli lidé v roce 1948 nuceni odejít?“ Článek v původním znění vyšel na Security Outline.

Americká velvyslankyně při OSN Nicky Haley nedávno v kontextu řešení izraelsko-palestinského konfliktu prohlásila, že tzv. právo na návrat by se mělo radikálně přehodnotit.[1]

Palestinský diskurs a jeho nejvíce mediálně prezentovaný závěr je ten, že by se měli vrátit všichni Palestinci, kteří utekli před 70 lety, ale zároveň i všichni jejich potomci. Z původního čísla 750 tisíc, z nichž v současnosti žije několik desetitisíců, se tak najednou dostáváme k pěti milionům lidí.

Hlavním izraelským problémem s tímto návrhem je jeho samotná podstata jako židovského státu. Izrael má dle sčítání lidu z tohoto roku celkově 8,842 milionu obyvatel. Z nich tvoří Židé 6,589 milionu (74,5%), Arabové 1,849 milionu (20,9%). Pakliže by došlo k návratu, Izrael by již nebyl majoritně židovským státem.

Změnu americké politiky vůči Palestinské samosprávě podtrhuje i rozhodnutí o ukončení finančních příspěvků pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Původní suma 300 milionů dolarů pro tento rok byla zrušena, tvořila zhruba jednu třetinu rozpočtu pro fungování agentury. Agentura se stará o finanční podporu Palestinců, provoz škol, sociální a zdravotní péči, ale i potraviny pro Palestince v Pásmu Gazy, na Západním břehu, v Jordánsku, Libanonu a Sýrii.

Vzniklý deficit se zčásti podařilo zmenšit díky dalším darům ze strany Kataru, Saúdské Arábie, Japonska, Kanady a Evropské unie. Stále však existuje deficit o hodnotě 200 milionů dolarů. Dle německého komisaře pro lidská práva a humanitární pomoc Bärbela Koflera americký krok znamená jen další destabilizaci již tak nestabilního regionu.

UNRWA vznikla po první arabsko-izraelské válce v roce 1949, v ní zvítězil židovský stát nad arabskou koalicí a začala operovat 1. května 1950. UNRWA definuje palestinské uprchlíky jako „osoby, jejichž normální místo pobytu byla Palestina v období mezi 1. červnem 1946 a 15. květnem 1948, a které ztratily jak domov, tak i prostředky k obživě v důsledku konfliktu z roku 1948.

Potomci palestinských uprchlíků, včetně legálně adoptovaných dětí mají na pomoc taktéž právo. I tato skutečnost vedla USA k razantnímu utnutí finanční pomoci, svoji další pomoc agentuře podmínila přeměnou definice, kdo může získat status uprchlíka. V současné době ale dochází k argumentaci požadavku, aby se celá UNRWA zrušila a její činnost nahradil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Podobný krok podpořil již v lednu izraelský ministerský předseda Benajmin Netanyahu. Jemu i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nejvíce vadí, že status uprchlíka a s ním spojenou pomoc mají i potomci původních uprchlíků z roku 1948, byť se již dávno začlenila do života v ostatních zemích regionu a získala zde i občanství. Nicméně s kritikou možného zrušení UNRWA přicházejí mj. i izraelští experti, podle nichž je podpora ze strany UNRWA stabilizačním faktorem regionu.

Americká a izraelská strana argumentuje pro přesun povinností na UNHCR jednak rozdílnou definicí uprchlíka, která komplikuje případný návrat těchto osob do Izraele, tak i tím že UNHCR zaštiťuje veškerou agendu spojenou s vynucenou migrací, zatímco UNRWA pouze agendu spojenou s Palestinci, čímž dochází ke štěpení a neefektivnímu využití prostředků.

UNHCR vznikla původně na pomoc lidem donucených uprchnout v rámci Evropy kvůli událostem před rokem 1951 a staví na Konvenci a protokolu týkajícího se statusu uprchlíků (Konvence) z téhož roku. V roce 1967 došlo k přijetí upravujícího protokolu, který původní časové a geografické limity odboural, čímž se Úřad stal oficiálně tělesem pro věci uprchlíků nejen v Evropě.


Jak by vypadal Izrael a Palestina v hranicích z roku 1967, na mapce jsou zakresleny i židovské osady na Západním břehu. / zdroj: brianmckinny přes Security Outlines

UNHCR definuje uprchlíka jako osobu, jež byla nucena opustit svoji zemi z příčiny perzekuce, války či násilí. Uprchlík má opodstatněný strach z perzekuce z příčiny rasy, náboženství, národnosti, politického názoru nebo příslušnosti ke konkrétní skupině. Pravděpodobně se nemohou vrátit domů nebo mají strach tak učinit.

V případě, že by došlo k přesunu k definici UNHCR, jak požadují Izraelci a Američané, ztratila by status uprchlíka majorita současných palestinských uprchlíků, do nichž se počítají i potomci původních. Konkrétně díky bodu 3, článku 1, odstavce C, který stanoví, že Konvence přestává platit jakoukoliv osobu, pakliže získala nové občanství a užívá ochrany své nové země.

Z celkového počtu 2,2 milionu registrovaných Palestinců u UNRWA v Jordánsku by o status přišlo 1,8 milionu lidí. Jordánsko dalo po připojení Západního břehu v roce 1949 občanství všem Palestincům, kteří se zde nacházeli. V případě Sýrie by o status přišlo na 425 tisíc lidí z celkových 560 tisíc. V roce 1956 zde navíc prošel zákon, jenž dal Palestincům práva stejná, jaká mají sami Syřané. V Libanonu je registrováno na 521 tisíc Palestinců, zhruba polovina z nich by neměla na status právo.

Pro palestinské uprchlíky zde platí restrikce ohledně vlastnictví majetku, možnostech zaměstnání, využívání státních škol a zdravotní péče. V případě vytvoření státu Palestina na území Pásma Gazy a Západního břehu by pravidla UNHCR neumožnila udržení statusu uprchlíka lidem registrovaným při UNHCR, jelikož by nabyli občanství nového státu.

 

Při nedávném setkání s Netanjahujem americký prezident uvedl, že Izrael musí podstoupit významné ústupky. Trump také podporuje řešení v podobě dvou států Izrael a Palestina.

Aby však mohlo dojít v rámci UNRWA ke změně statusu uprchlíka, jak navrhují Spojené státy, muselo by návrh schválit Valné shromáždění OSN, jelikož pod něj UNRWA jako agentura OSN spadá.

Navrhovaných řešení izraelsko-palestinského konfliktu je několik, Palestinská samospráva trvá na návratu k hranicím z roku 1967 (viz obrázek výše), hovoří o něm i Arabská mírová iniciativa z roku 2002. Nedávno zmiňovaným řešením je třístranná konfederace mezi Izraelem, Jordánskem a Palestinou. Tuto možnost odmítl Izrael i Jordánsko, to nadále trvá na dvou státním řešením, s jakým přišly Dohody z Osla v roce 1993.

Prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyjádřil podporu dvou státnímu řešení a skepsi vůči očekávanému plánu ze strany Spojených států. Dle Abbáse Trumpova administrativa odmítá jakékoliv palestinské návrhy. Trump před nástupem do úřadu prohlásil, že přijde s nejlepším plánem pro Izrael a Palestinu.

Trump v New Yorku oznámil představení prvního nástřelu mírového plánu do čtyř měsíců a preferenci dvou státního řešení, nicméně po několika hodinách zprávu dementoval, že je mu řešení jedno, pakliže se dospěje k dohodě. Rok a půl trvající jednání nemají zatím žádný oficiální výstup krom přesunu americké ambasády do Západního Jeruzaléma a z toho vycházejícího oficiálního bojkotu USA ze strany Palestinské samosprávy.

[1] Nejedná se o izraelský Zákon o návratu, nýbrž o palestinskou iniciativu, aby se uprchlíci a jejich potomci mohli vrátit do původních míst, z nichž byli nuceni odejít. Naopak Zákon o návratu (1950) je izraelskou snahou nabídnout všem židům bezpečnou budoucnost v Izraeli. Nabízí tedy všem lidem s židovskými kořeny a jejich partnerům možnost získat občanství. Židovství je v Zákoně vymezeno podobně jako v Norimberských zákonech a je reakcí na ně.

Redakčně upraveno
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nepokoje na Chrámové hoře: Proč Palestincům vadí detektory kovů?

Nejnovější vlna napětí mezi Izraelci a Palestinci je možná u konce. Vláda se dohodla na alternativě k detektorům kovů u vstupů na Chrámovou horu, které vyvolaly protesty Palestinců. Ty byly na místo ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský stíhací bombardér Su-22. Jen o den dříve izraelský systém PVO David´s Sling zasahoval proti balistickým ...

Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii

Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil v pátek 28. září na tiskové konferenci OSN ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. S odkazem na slova ...

Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?

V průběhu uplynulého týdne se ve všech ruských médiích prolínala odpověď na otázku „jak potrestat Izrael za jeho vinu při sestřelení letounu Il-20, kterou stále odmítá přiznat“. Například server ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • PavolR
  17:17 10.10.2018

  No, niekto tu bude potrebovať urgentnú terapiu formou zatvorenia do jednej miestnosti s desiatimi Palestíncami a opýtania sa, ako je to vlastne s tými Hebrejcami. :-D

 • Czertik
  17:04 10.10.2018

  Prosim, chazary sem netahejte, ja si je pak vzdycky pletu z chachary z otravy.

 • KOLT
  09:02 10.10.2018

  "...všechny zmínky o Chazarské říši a Chazarech a jejich konverzi na judaismus vymazali z učebnic a nyní dohlížejí, aby se slovo Chazar nikdy neobjevilo v mainstream novinách..."
  https://en.wikipedia.org/wiki/Khazars

  "...Chazarská říše svou velikostí a významem odpovídala Římské říši..."
  Byla sice cca poloviční až 2/3 oproti Římské říši co do rozlohy, zato měla asi padesátinu obyvatel. A to množství vědeckých a uměleckých děl, stavebních památek atd., které nám Chazaři zanechali.... plně srovnatelné s Římany.... To nevymyslíš :-D

  A zbytek nemá smysl ani řešit.

 • GlobeElement
  13:28 09.10.2018

  To jsou zase perly.

  Nejde o žádný biblický exodus. Jde o vyhánění Židů z Judey po prohrané židovské válce za nezávislost na Římu, proto se Židé dostali všude možně.

  Židé žijí na území Izraele několik tisíc let, což je doloženo i archeologickými nálezy, nějaké fantasmagorie o Chazarech (kteří byli na rozdíl od Židů římskými spojenci) jsou jen pokračováním antisemitské propagandy.

  A proč tolik Židů mluvilo německy? No protože žili v Německu a jiných německy hovořících zemích. To je objev, co?

 • Luky
  13:07 09.10.2018

  A teď Chazaři do něj. :-)

  Z té genetiky to vypadá, že Nulandová (vdaná za R. Kagana „kagan = král králů“), která se tak "zasluhuje" za Ukrajinu, má na tu oblast větší právo, než Chazaři na Izrael.

  Z toho je vidět, že nějaké historicko-kulturní reminiscence, které se navíc odvolávají na několik tisíc let starou historii, jsou snadno zneužitelné a v mezinárodním právu nemají místo.

 • Dozvuky Chazarské říše
  12:10 09.10.2018

  Protože v Armádě ČR, mezi novináři a Sayany (pomocní agenti) se stále šíří množství bludů, je namístě uvést podstatná fakta:

  - Palestinci jsou Sémité
  - Palestinci jsou skutečnými potomky Hebrejců
  - Biblický exodus se ve skutečnosti nekonal, nebyl nikdy a nikde zaznamenán žádným okolním národem, kmenem, zemi. Není v žádné kronice. Nikdo nikdy jej nespatřil.
  - DNA Palestinců je totožná s DNA Sefardských židů - to jsou židé, kteří několik set let žili v zemích na pobřeží Středozemního moře.
  - V Chazarské říši v 8. století n.l. jakožto převažující náboženství uctívali falus
  - Vládce Chazarské říše vyhlásil výběrové řízení na dodávku nového náboženství.
  - Vítězem výběrového řízení se stal judaismus
  - O sto let později perští kupci projíždějící Chazarskou říší poznamenali do kronik: Všichni v Chazarské říši nyní praktikují judaismus
  - Jaká jsou typická Chazarská jména: Kagan, Kaganovič, Kahan, Kahn, Kuhn, Kohn, Cohn, Cohen.
  - Chazarská říše se rozprostírala od Kieva, po Krym až ke Kaspickému moři.
  - Rozpadla se po nájezdech Mongolů (Džingischána).
  - Část Chazarů se přesunula západněji do Polska, Čech a dál, část zůstala na místě - Ukrajina a Jižní Rusko.
  - Vykopávky na území Chazarské říše napovídají, že již před 1000 lety Chazaři věřili, že jsou Hebrejci - svá kanoe pojmenovávali "Israel" a tepali 6ti cípé hvězdy atd.
  - V 18. století bylo vynalezeno nové umělé slovo: Jew/Jews. Toto slovo bylo následně používáno při falzifikaci starších knih, aby vznikl dojem staršího původu.
  - 99,9999 % dnešních Chazarů je přesvědčeno, že jsou Hebrejci a že mají právo provádět etnické čistky na území Palestiny. Někteří jsou přesvědčeni, že mají právo provádět genocidu a režim Apartheidu II
  - Jak poznáte typického Chazara: Nemá středovýchodní vzhled, nemá tmavou pleť ale velmi světlou, má evropsky vyhlížející tvář, často šedomodré oči, občas mongolské horní víčka, jejich DNA je z poloviny Turkická a Kurdská, zbytek slovanská a mongolská. Vždy tvrdí, že jsou praví Hebrejci a při vylodění v Haifě v r 1947-48 téměř nikdo neuměl Hebrejsky.
  - Proč mnoho Chazarů používá německy znějící jména: Do Ruska přišlo 300.000 němců a farmařili v oblasti povolží. Měli úspěch a pro Chazary byli jakýmsi vzorem, proto tak mnoho Chazarů má jména jako Silverstein, Rubinstein, Eisenstein atp.
  - Proř vše výše vymenované není v účebnicích dějepisu: Sayani (pomocní agenti) všechny zmínky o Chazarské říši a Chazarech a jejich konverzi na judaismus vymazali z učebnic a nyní dohlížejí, aby se slovo Chazar nikdy neobjevilo v mainstream novinách. Chazarská říše svou velikostí a významem odpovídala Římské říši. Považovali byste za absurdní, kdyby se všechny zmínky o Římské říši vymazaly z učebnic a nesmělo by se o ní vyučovat?

  Závěr: Osoby Chazarského původu nemají právo vraždit v Palestině, nemají právo krást půdu a vodu, nemají žádné právo provádět genocidu a praktikovat režim Apartheidu II. Osoby Sémitského původu - Palestinci mají právo návratu - jsou to potomci Hebrejců.

  Pokud někdo chce zlehčovat zločiny proti lidskosti, upozorňuji, že se jedná o trestný čin. Porovnejte praktiky Apartheidu I a Apartheidu II: Jihoafričané snad zatýkali podezřelé černochy tak, že by je upalovali zaživa bílým fosforem a svrhávali 227 kg bomby na Soweto? Nikoliv a zde je ten rozdíl.

  Pro příznivce historie:
  13th Tribe - Arthur Koestler:
  http://www.reformation.org/13th-tribe-index.html

  Jak byl vynalezen národ od Slomo Sand - profesora historie Tel Avivské Univerzity :
  http://www.rafapal.com/wp-content/uploads/2012/01/Shlomo-Sand-The-Invention-of-the-Jewish-People-2009.pdf

  Mapa Chazarské říše: https://www.bibliotecapleyades.net/imagenes_sociopol/khazar03_01.jpg

  Vykopávky: http://www.khazaria.com/khazar-images.html

 • Czertik
  13:17 08.10.2018

  Dusan
  Ta tvoje kritika rozsirovani osidleneho uzemi izraelci je velmi vtipna. on to nedela jen tak z pleziru a nudy, ale proto aby si zajistil preziti.
  A hlavne se podivej o kolik ze zvysila populace izraele od 48, vcetne migrace..a pak se podivej na ony paletsince jak moc se jim zvysila populace.
  Je skutecne velmi "vtipne" kdyz populace potomku a palestincu co v 48 utekli do zahranici tvori cca 70% celkove populace zidu v izraeli, a to kdyz utikali v 48 bylo jich cca 10x mene.
  Asi se jim nezije spatne, kdyz se mnozi jak kralici.

  A ts tvoje historie osidleni blavy a "Nejaké historické exkurzy do minulosti nemajú preto pre súčasnosť žiadny význam ".
  Tak proc arabaci/palesticni se stale chteji do izraele, kdyz protoze tam byly u 48 ? Kdyz to teda dle tebe "nema vyznam" a proc jejich pravo na navrat obhajujes ?
  Nebo ta doba, kdy to nema vyznam je 300 let, ale kdyz je to 70 let tak to vyznam ma ?

 • GlobeElement
  10:56 08.10.2018

  leviathan - Al povies, že Palestinci ako narod do 60. rokov neexistovali, tak musis zaroven tvrdit, ze napr. Jordanci, Egyptania, alebo Iracania ci Kuvajtania do 60. rokov neexistovali.

  GE - tak zrovna s Jordánci asi budeš mít problém, protože Palestina původně zahrnovala velké území dnešního Jordánska, Izraele a Gazy. Takže etnicky jsou Palestinci a Jordánci úplně to samé, přičemž Jordánci samozřejmě nejsou národ v etnickém slova smyslu, jen ve smyslu státní příslušnosti. Jinak se dělí podle různých kritérií.

  Arabi jsou jeden národ, údajně nejspisovnější arabština je v Egyptě, ale nedělí se dále na národy, nýbrž na rody. A samozřejmě na státy (dané většinou vládcem a hranice jsou určeny tím, co si dokázal urvat) a pak kulturně podle zvyklostí určitého regionu - jinak žije Arab v Jemenu a jinak v Libanonu.

  V Rakousku také není žádný rakouský národ, jako není národ švýcarský nebo belgický. Tyto státy jsou založeny na územním principu a nikoli národnostním. On dokonce dlouho nebyl ani německý národ, Němci se dělili na více národů, což se dodnes odráží na názvech německých států.

  V okamžiku vzniku Izraele také nebyl odpor okolních zemí k tomuto státu etnický (Židé a Arabi jsou si hodně příbuzní, pokud nejsou totéž), nýbrž náboženský.

 • leviathan
  10:16 08.10.2018

  GlobeElement : Palestinska identita je trochu zlozitejsi problem. Al povies, že Palestinci ako narod do 60. rokov neexistovali, tak musis zaroven tvrdit, ze napr. Jordanci, Egyptania, alebo Iracania ci Kuvajtania do 60. rokov neexistovali.

  Napr. nic take ako rakusky narod do 70. rokov 20.st. neexistovalo. Rakusania boli Nemci zijuci v Rakusku. Tak isto Palestinci boli Arabi zijuci v Palestine. Momentalne maju Arabi vo vsetkych 23 krajinach, kde tvoria vacsinu dvojitu identitu. Arabsku a lokalnu narodnu. Syrcan sa citi byt Syrcanom rovnako, ako Arabom. Len prelicka, maju spolocnu sutaz "superstar"

 • GlobeElement
  09:18 08.10.2018

  Území patří tomu, kdo jej dokáže udržet. Jakékoliv další zdůvodňování nároků je sice fajn, ale bez vojenské síly, která zajistí kontrolu, je k ničemu.
  Poláci měli jistě právo na vlastní stát, ale dokud bylo Rakousko, Prusko a Rusko dost silné, aby si polské území držely pro sebe, Polsko neexistovalo.

  Existence Izraele je jednoduše realita, jako existence Jordánska, ČSR, Slovenska nebo jakéhokoliv jiného státu. Za nějakou dobu může být všechno jinak. vždyť to známe.

  A co se práva na návrat týče - nic takové neexistuje. A neexistovalo to ani v dobách, kdy tzv okupovaná území ovládaly arabské státy. Palestinci nebyli nikdy vnímáni jako národ, to je vynález až konce 60. let, je to i ostatními Araby nechtěná skupina a její jedinou nadějí je rozpuštění v arabské populaci. Konec konců jordánská královna byla z Palestiny.

  Když se Němci vyhnaní z východního Pruska, Polska a ČSR mohli úspěšně usadit v Německu, proč stejnou metodu nepoužít u Palestinců?

Stránka 1 z 4