Právo Palestinců na návrat – je to opravdu právo?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Donald trump; větší foto / The White House

Jeden z hlavních bodů izralesko-palestinského konfliktu, o jehož vyřešení se obě dvě strany marně snaží již přes půl století, komplikuje již samotná podstata problému: „Kdo by se směl případně vrátit do míst, z nichž byli lidé v roce 1948 nuceni odejít?“ Článek v původním znění vyšel na Security Outline.

Americká velvyslankyně při OSN Nicky Haley nedávno v kontextu řešení izraelsko-palestinského konfliktu prohlásila, že tzv. právo na návrat by se mělo radikálně přehodnotit.[1]

Palestinský diskurs a jeho nejvíce mediálně prezentovaný závěr je ten, že by se měli vrátit všichni Palestinci, kteří utekli před 70 lety, ale zároveň i všichni jejich potomci. Z původního čísla 750 tisíc, z nichž v současnosti žije několik desetitisíců, se tak najednou dostáváme k pěti milionům lidí.

Hlavním izraelským problémem s tímto návrhem je jeho samotná podstata jako židovského státu. Izrael má dle sčítání lidu z tohoto roku celkově 8,842 milionu obyvatel. Z nich tvoří Židé 6,589 milionu (74,5%), Arabové 1,849 milionu (20,9%). Pakliže by došlo k návratu, Izrael by již nebyl majoritně židovským státem.

Změnu americké politiky vůči Palestinské samosprávě podtrhuje i rozhodnutí o ukončení finančních příspěvků pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Původní suma 300 milionů dolarů pro tento rok byla zrušena, tvořila zhruba jednu třetinu rozpočtu pro fungování agentury. Agentura se stará o finanční podporu Palestinců, provoz škol, sociální a zdravotní péči, ale i potraviny pro Palestince v Pásmu Gazy, na Západním břehu, v Jordánsku, Libanonu a Sýrii.

Vzniklý deficit se zčásti podařilo zmenšit díky dalším darům ze strany Kataru, Saúdské Arábie, Japonska, Kanady a Evropské unie. Stále však existuje deficit o hodnotě 200 milionů dolarů. Dle německého komisaře pro lidská práva a humanitární pomoc Bärbela Koflera americký krok znamená jen další destabilizaci již tak nestabilního regionu.

UNRWA vznikla po první arabsko-izraelské válce v roce 1949, v ní zvítězil židovský stát nad arabskou koalicí a začala operovat 1. května 1950. UNRWA definuje palestinské uprchlíky jako „osoby, jejichž normální místo pobytu byla Palestina v období mezi 1. červnem 1946 a 15. květnem 1948, a které ztratily jak domov, tak i prostředky k obživě v důsledku konfliktu z roku 1948.

Potomci palestinských uprchlíků, včetně legálně adoptovaných dětí mají na pomoc taktéž právo. I tato skutečnost vedla USA k razantnímu utnutí finanční pomoci, svoji další pomoc agentuře podmínila přeměnou definice, kdo může získat status uprchlíka. V současné době ale dochází k argumentaci požadavku, aby se celá UNRWA zrušila a její činnost nahradil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Podobný krok podpořil již v lednu izraelský ministerský předseda Benajmin Netanyahu. Jemu i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nejvíce vadí, že status uprchlíka a s ním spojenou pomoc mají i potomci původních uprchlíků z roku 1948, byť se již dávno začlenila do života v ostatních zemích regionu a získala zde i občanství. Nicméně s kritikou možného zrušení UNRWA přicházejí mj. i izraelští experti, podle nichž je podpora ze strany UNRWA stabilizačním faktorem regionu.

Americká a izraelská strana argumentuje pro přesun povinností na UNHCR jednak rozdílnou definicí uprchlíka, která komplikuje případný návrat těchto osob do Izraele, tak i tím že UNHCR zaštiťuje veškerou agendu spojenou s vynucenou migrací, zatímco UNRWA pouze agendu spojenou s Palestinci, čímž dochází ke štěpení a neefektivnímu využití prostředků.

UNHCR vznikla původně na pomoc lidem donucených uprchnout v rámci Evropy kvůli událostem před rokem 1951 a staví na Konvenci a protokolu týkajícího se statusu uprchlíků (Konvence) z téhož roku. V roce 1967 došlo k přijetí upravujícího protokolu, který původní časové a geografické limity odboural, čímž se Úřad stal oficiálně tělesem pro věci uprchlíků nejen v Evropě.


Jak by vypadal Izrael a Palestina v hranicích z roku 1967, na mapce jsou zakresleny i židovské osady na Západním břehu. / zdroj: brianmckinny přes Security Outlines

UNHCR definuje uprchlíka jako osobu, jež byla nucena opustit svoji zemi z příčiny perzekuce, války či násilí. Uprchlík má opodstatněný strach z perzekuce z příčiny rasy, náboženství, národnosti, politického názoru nebo příslušnosti ke konkrétní skupině. Pravděpodobně se nemohou vrátit domů nebo mají strach tak učinit.

V případě, že by došlo k přesunu k definici UNHCR, jak požadují Izraelci a Američané, ztratila by status uprchlíka majorita současných palestinských uprchlíků, do nichž se počítají i potomci původních. Konkrétně díky bodu 3, článku 1, odstavce C, který stanoví, že Konvence přestává platit jakoukoliv osobu, pakliže získala nové občanství a užívá ochrany své nové země.

Z celkového počtu 2,2 milionu registrovaných Palestinců u UNRWA v Jordánsku by o status přišlo 1,8 milionu lidí. Jordánsko dalo po připojení Západního břehu v roce 1949 občanství všem Palestincům, kteří se zde nacházeli. V případě Sýrie by o status přišlo na 425 tisíc lidí z celkových 560 tisíc. V roce 1956 zde navíc prošel zákon, jenž dal Palestincům práva stejná, jaká mají sami Syřané. V Libanonu je registrováno na 521 tisíc Palestinců, zhruba polovina z nich by neměla na status právo.

Pro palestinské uprchlíky zde platí restrikce ohledně vlastnictví majetku, možnostech zaměstnání, využívání státních škol a zdravotní péče. V případě vytvoření státu Palestina na území Pásma Gazy a Západního břehu by pravidla UNHCR neumožnila udržení statusu uprchlíka lidem registrovaným při UNHCR, jelikož by nabyli občanství nového státu.

 

Při nedávném setkání s Netanjahujem americký prezident uvedl, že Izrael musí podstoupit významné ústupky. Trump také podporuje řešení v podobě dvou států Izrael a Palestina.

Aby však mohlo dojít v rámci UNRWA ke změně statusu uprchlíka, jak navrhují Spojené státy, muselo by návrh schválit Valné shromáždění OSN, jelikož pod něj UNRWA jako agentura OSN spadá.

Navrhovaných řešení izraelsko-palestinského konfliktu je několik, Palestinská samospráva trvá na návratu k hranicím z roku 1967 (viz obrázek výše), hovoří o něm i Arabská mírová iniciativa z roku 2002. Nedávno zmiňovaným řešením je třístranná konfederace mezi Izraelem, Jordánskem a Palestinou. Tuto možnost odmítl Izrael i Jordánsko, to nadále trvá na dvou státním řešením, s jakým přišly Dohody z Osla v roce 1993.

Prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyjádřil podporu dvou státnímu řešení a skepsi vůči očekávanému plánu ze strany Spojených států. Dle Abbáse Trumpova administrativa odmítá jakékoliv palestinské návrhy. Trump před nástupem do úřadu prohlásil, že přijde s nejlepším plánem pro Izrael a Palestinu.

Trump v New Yorku oznámil představení prvního nástřelu mírového plánu do čtyř měsíců a preferenci dvou státního řešení, nicméně po několika hodinách zprávu dementoval, že je mu řešení jedno, pakliže se dospěje k dohodě. Rok a půl trvající jednání nemají zatím žádný oficiální výstup krom přesunu americké ambasády do Západního Jeruzaléma a z toho vycházejícího oficiálního bojkotu USA ze strany Palestinské samosprávy.

[1] Nejedná se o izraelský Zákon o návratu, nýbrž o palestinskou iniciativu, aby se uprchlíci a jejich potomci mohli vrátit do původních míst, z nichž byli nuceni odejít. Naopak Zákon o návratu (1950) je izraelskou snahou nabídnout všem židům bezpečnou budoucnost v Izraeli. Nabízí tedy všem lidem s židovskými kořeny a jejich partnerům možnost získat občanství. Židovství je v Zákoně vymezeno podobně jako v Norimberských zákonech a je reakcí na ně.

Redakčně upraveno
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nepokoje na Chrámové hoře: Proč Palestincům vadí detektory kovů?

Nejnovější vlna napětí mezi Izraelci a Palestinci je možná u konce. Vláda se dohodla na alternativě ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii

Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil ...

Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?

V průběhu uplynulého týdne se ve všech ruských médiích prolínala odpověď na otázku „jak potrestat ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • PavolR
  17:17 10.10.2018

  No, niekto tu bude potrebovať urgentnú terapiu formou zatvorenia do jednej miestnosti s desiatimi Palestíncami a opýtania sa, ako je to vlastne s tými Hebrejcami. :-D

 • Czertik
  17:04 10.10.2018

  Prosim, chazary sem netahejte, ja si je pak vzdycky pletu z chachary z otravy.

 • KOLT
  09:02 10.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  "...všechny zmínky o Chazarské říši a Chazarech a jejich konverzi na judaismus vymazali z učebnic a nyní dohlížejí, aby se slovo Chazar nikdy neobjevilo v mainstream novinách..."
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  "...Chazarská říše svou velikostí a významem odpovídala Římské říši..."
  Byla sice cca poloviční až 2/3 oproti Římské říši co do rozlohy, zato měla asi padesátinu obyvatel. A to množství vědeckých a uměleckých děl, stavebních památek atd., které nám Chazaři zanechali.... plně srovnatelné s Římany.... To nevymyslíš :-D

  A zbytek nemá smysl ani řešit.

 • GlobeElement
  13:28 09.10.2018

  To jsou zase perly.

  Nejde o žádný biblický exodus. Jde o vyhánění Židů z Judey po prohrané židovské válce za nezávislost na Římu, proto se Židé dostali všude možně.

  Židé žijí na území Izraele několik tisíc let, což je doloženo i archeologickými nálezy, nějaké fantasmagorie o Chazarech (kteří byli na rozdíl od Židů římskými spojenci) jsou jen pokračováním antisemitské propagandy.

  A proč tolik Židů mluvilo německy? No protože žili v Německu a jiných německy hovořících zemích. To je objev, co?

 • Luky
  13:07 09.10.2018

  A teď Chazaři do něj. :-)

  Z té genetiky to vypadá, že Nulandová (vdaná za R. Kagana „kagan = král králů“), která se tak "zasluhuje" za Ukrajinu, má na tu oblast větší právo, než Chazaři na Izrael.

  Z toho je vidět, že nějaké historicko-kulturní reminiscence, které se navíc odvolávají na několik tisíc let starou historii, jsou snadno zneužitelné a v mezinárodním právu nemají místo.

 • Dozvuky Chazarské říše
  12:10 09.10.2018

  Protože v Armádě ČR, mezi novináři a Sayany (pomocní agenti) se stále šíří množství bludů, je namístě uvést podstatná fakta:

  - Palestinci jsou Sémité
  - Palestinci jsou skutečnými potomky Hebrejců
  - Biblický exodus se ve skutečnosti nekonal, nebyl nikdy a nikde zaznamenán žádným okolním národem, kmenem, zemi. Není v žádné kronice. Nikdo nikdy jej nespatřil.
  - DNA Palestinců je totožná s DNA Sefardských židů - to jsou židé, kteří několik set let žili v zemích na pobřeží Středozemního moře.
  - V Chazarské říši v 8. století n.l. jakožto převažující náboženství uctívali falus
  - Vládce Chazarské říše vyhlásil výběrové řízení na dodávku nového náboženství.
  - Vítězem výběrového řízení se stal judaismus
  - O sto let později perští kupci projíždějící Chazarskou říší poznamenali do kronik: Všichni v Chazarské říši nyní praktikují judaismus
  - Jaká jsou typická Chazarská jména: Kagan, Kaganovič, Kahan, Kahn, Kuhn, Kohn, Cohn, Cohen.
  - Chazarská říše se rozprostírala od Kieva, po Krym až ke Kaspickému moři.
  - Rozpadla se po nájezdech Mongolů (Džingischána).
  - Část Chazarů se přesunula západněji do Polska, Čech a dál, část zůstala na místě - Ukrajina a Jižní Rusko.
  - Vykopávky na území Chazarské říše napovídají, že již před 1000 lety Chazaři věřili, že jsou Hebrejci - svá kanoe pojmenovávali "Israel" a tepali 6ti cípé hvězdy atd.
  - V 18. století bylo vynalezeno nové umělé slovo: Jew/Jews. Toto slovo bylo následně používáno při falzifikaci starších knih, aby vznikl dojem staršího původu.
  - 99,9999 % dnešních Chazarů je přesvědčeno, že jsou Hebrejci a že mají právo provádět etnické čistky na území Palestiny. Někteří jsou přesvědčeni, že mají právo provádět genocidu a režim Apartheidu II
  - Jak poznáte typického Chazara: Nemá středovýchodní vzhled, nemá tmavou pleť ale velmi světlou, má evropsky vyhlížející tvář, často šedomodré oči, občas mongolské horní víčka, jejich DNA je z poloviny Turkická a Kurdská, zbytek slovanská a mongolská. Vždy tvrdí, že jsou praví Hebrejci a při vylodění v Haifě v r 1947-48 téměř nikdo neuměl Hebrejsky.
  - Proč mnoho Chazarů používá německy znějící jména: Do Ruska přišlo 300.000 němců a farmařili v oblasti povolží. Měli úspěch a pro Chazary byli jakýmsi vzorem, proto tak mnoho Chazarů má jména jako Silverstein, Rubinstein, Eisenstein atp.
  - Proř vše výše vymenované není v účebnicích dějepisu: Sayani (pomocní agenti) všechny zmínky o Chazarské říši a Chazarech a jejich konverzi na judaismus vymazali z učebnic a nyní dohlížejí, aby se slovo Chazar nikdy neobjevilo v mainstream novinách. Chazarská říše svou velikostí a významem odpovídala Římské říši. Považovali byste za absurdní, kdyby se všechny zmínky o Římské říši vymazaly z učebnic a nesmělo by se o ní vyučovat?

  Závěr: Osoby Chazarského původu nemají právo vraždit v Palestině, nemají právo krást půdu a vodu, nemají žádné právo provádět genocidu a praktikovat režim Apartheidu II. Osoby Sémitského původu - Palestinci mají právo návratu - jsou to potomci Hebrejců.

  Pokud někdo chce zlehčovat zločiny proti lidskosti, upozorňuji, že se jedná o trestný čin. Porovnejte praktiky Apartheidu I a Apartheidu II: Jihoafričané snad zatýkali podezřelé černochy tak, že by je upalovali zaživa bílým fosforem a svrhávali 227 kg bomby na Soweto? Nikoliv a zde je ten rozdíl.

  Pro příznivce historie:
  13th Tribe - Arthur Koestler:
  http://www.reformation.org/13t...

  Jak byl vynalezen národ od Slomo Sand - profesora historie Tel Avivské Univerzity :
  http://www.rafapal.com/wp-cont...

  Mapa Chazarské říše: https://www.bibliotecapleyades...

  Vykopávky: http://www.khazaria.com/khazar...

 • Czertik
  13:17 08.10.2018

  Dusan
  Ta tvoje kritika rozsirovani osidleneho uzemi izraelci je velmi vtipna. on to nedela jen tak z pleziru a nudy, ale proto aby si zajistil preziti.
  A hlavne se podivej o kolik ze zvysila populace izraele od 48, vcetne migrace..a pak se podivej na ony paletsince jak moc se jim zvysila populace.
  Je skutecne velmi "vtipne" kdyz populace potomku a palestincu co v 48 utekli do zahranici tvori cca 70% celkove populace zidu v izraeli, a to kdyz utikali v 48 bylo jich cca 10x mene.
  Asi se jim nezije spatne, kdyz se mnozi jak kralici.

  A ts tvoje historie osidleni blavy a "Nejaké historické exkurzy do minulosti nemajú preto pre súčasnosť žiadny význam ".
  Tak proc arabaci/palesticni se stale chteji do izraele, kdyz protoze tam byly u 48 ? Kdyz to teda dle tebe "nema vyznam" a proc jejich pravo na navrat obhajujes ?
  Nebo ta doba, kdy to nema vyznam je 300 let, ale kdyz je to 70 let tak to vyznam ma ?

 • GlobeElement
  10:56 08.10.2018

  leviathan - Al povies, že Palestinci ako narod do 60. rokov neexistovali, tak musis zaroven tvrdit, ze napr. Jordanci, Egyptania, alebo Iracania ci Kuvajtania do 60. rokov neexistovali.

  GE - tak zrovna s Jordánci asi budeš mít problém, protože Palestina původně zahrnovala velké území dnešního Jordánska, Izraele a Gazy. Takže etnicky jsou Palestinci a Jordánci úplně to samé, přičemž Jordánci samozřejmě nejsou národ v etnickém slova smyslu, jen ve smyslu státní příslušnosti. Jinak se dělí podle různých kritérií.

  Arabi jsou jeden národ, údajně nejspisovnější arabština je v Egyptě, ale nedělí se dále na národy, nýbrž na rody. A samozřejmě na státy (dané většinou vládcem a hranice jsou určeny tím, co si dokázal urvat) a pak kulturně podle zvyklostí určitého regionu - jinak žije Arab v Jemenu a jinak v Libanonu.

  V Rakousku také není žádný rakouský národ, jako není národ švýcarský nebo belgický. Tyto státy jsou založeny na územním principu a nikoli národnostním. On dokonce dlouho nebyl ani německý národ, Němci se dělili na více národů, což se dodnes odráží na názvech německých států.

  V okamžiku vzniku Izraele také nebyl odpor okolních zemí k tomuto státu etnický (Židé a Arabi jsou si hodně příbuzní, pokud nejsou totéž), nýbrž náboženský.

 • leviathan
  10:16 08.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  GlobeElement : Palestinska identita je trochu zlozitejsi problem. Al povies, že Palestinci ako narod do 60. rokov neexistovali, tak musis zaroven tvrdit, ze napr. Jordanci, Egyptania, alebo Iracania ci Kuvajtania do 60. rokov neexistovali.

  Napr. nic take ako rakusky narod do 70. rokov 20.st. neexistovalo. Rakusania boli Nemci zijuci v Rakusku. Tak isto Palestinci boli Arabi zijuci v Palestine. Momentalne maju Arabi vo vsetkych 23 krajinach, kde tvoria vacsinu dvojitu identitu. Arabsku a lokalnu narodnu. Syrcan sa citi byt Syrcanom rovnako, ako Arabom. Len prelicka, maju spolocnu sutaz "superstar"

 • GlobeElement
  09:18 08.10.2018

  Území patří tomu, kdo jej dokáže udržet. Jakékoliv další zdůvodňování nároků je sice fajn, ale bez vojenské síly, která zajistí kontrolu, je k ničemu.
  Poláci měli jistě právo na vlastní stát, ale dokud bylo Rakousko, Prusko a Rusko dost silné, aby si polské území držely pro sebe, Polsko neexistovalo.

  Existence Izraele je jednoduše realita, jako existence Jordánska, ČSR, Slovenska nebo jakéhokoliv jiného státu. Za nějakou dobu může být všechno jinak. vždyť to známe.

  A co se práva na návrat týče - nic takové neexistuje. A neexistovalo to ani v dobách, kdy tzv okupovaná území ovládaly arabské státy. Palestinci nebyli nikdy vnímáni jako národ, to je vynález až konce 60. let, je to i ostatními Araby nechtěná skupina a její jedinou nadějí je rozpuštění v arabské populaci. Konec konců jordánská královna byla z Palestiny.

  Když se Němci vyhnaní z východního Pruska, Polska a ČSR mohli úspěšně usadit v Německu, proč stejnou metodu nepoužít u Palestinců?

 • leviathan
  09:04 08.10.2018

  Jan Horten : nedisponujem knihou od H.Relanda, ale niekedy strasne davno v diskusii myslim na Palbe bola tato praca kritizovana preto, že Reland, ako silny protestant jednoducho pomenoval sidla v Palestine biblickými nazvami.
  Nechce sam mi to hladat , ale kedysi na vysokej skole sme mali na tuto temu prednasku. Osidlenie Palestiny bolo od konca kriziackych výprav dominantne arabske. Anglicka wiki ma udaje cerpane od Sergio Della Pergola, co je zidovsky historik a demograf. V case Relandovej navstevy tvorili Zidia iba 1% populácie.

  Co je pre tuto diskusiu ale najpodstatnejsie - historické povedomie, historicka pamať urcitej skupiny nezaklada statotvorne naroky. Pravo národov na sebaurcenie sa neda interpretovat, ako pravo na vlastny stat. Napr. Slovaci dosiahli sebaurcenie v ramci Československého statu (definitivne v r. 1968 vytvorenim C-S federácie).

 • Vlám
  08:43 08.10.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Právo na návrat Němců do Sudet, právo na návrat Němců do východního Pruska, právo na návrat Němců do Královce (Kaliningrad). Jak to zní? Stejně blbě jako „právo na návrat“ Arabů tzv. „palestinců“. Prostě války věci mění, když agresor prohraje, nemůže čekat návrat k stavu před agresí.

 • Tesil
  00:06 08.10.2018

  Před fašistickým sionismem v roce 1948 varoval i Albert Einstein a řada židovských intelektuálů, když v rámci otevřeného dopisu v New York Times protestovali proti návštěvě Menachema Begina, lídra Strany svobody (Haherut), která vznikla ze sionistické teroristické organizace Irgun Zvai Leumi, strany, která později splynula s dnešním Likudem Benjamina Netanjahua.

  Z dopisu židovských intelektuálů New York Times, 1948:

  K nejděsivějším politickým fenoménům našich časů patří existence “Strany svobody” (Tnuat Haherut) v nově vytvořeném státě Izrael – politické strany, která se svou organizací, metodami, politickou filosofií a společenskou přitažlivostí podobá fašistickým a nacistickým stranám. Vznikla z členů a přívrženců bývalé teroristické, pravicové a šovinistické organizace Irgun Zvai Leumi v Palestině...

  Jiné zdroje jiné názory tak už to bývá.

 • Jan Horten
  23:56 07.10.2018

  Tesil
  Mějte se, musím se pro dnes již rozloučit. Někdy příště můžeme pokračovat.

 • Jan Horten
  23:52 07.10.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Jen ještě jedna poznámka. Když prezident Truman uznal stát Izrael, v květnu 1948, Einstein prohlásil, že je to NAPLNĚNÍ NAŠICH SNŮ.

 • Jan Horten
  23:49 07.10.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  To jste smíchal dvě nesouvislé věci. To co citujete je z roku 1938 a Einstejn svůj názor později změnil (také po arabských útocích na židy) v roce 1947 v dopise indickému premiérovy (Nehru) již např. přesvědčuje o nutnosti samostatného státu pro židovský lid. A již vůbec, to, co citujete nemá nijakou souvislost s jeho odmítnutím přijmout úřad prezidenta. Zopakuji, co Einstein na nabídku odpověděl (i když to již je uvedeno v minulé poznámce)

  Eistein odpověděl
  „Jsem hluboce pohnut nabídkou z našeho státu Izrael (abych sloužil jako prezident) ale, se zármutkem a studem, to nemohu přijmout. Během celého svého života jsem se zabýval objektivními záležitostmi, a proto mi chybí jak přirozená schopnost, tak zkušenost s řádným jednáním s lidmi a vykonáváním oficiálních funkcí. Z těchto důvodů bych nebyl způsobilý plnit povinnosti tohoto vysokého úřadu. Jsem tím více než znepokojen, protože můj vztah k židovskému lidu se stal mým nejsilnějším lidským poutem od té doby, co jsem si plně uvědomil naši nejistou situaci mezi národy světa.“
  https://www.jewishvirtuallibra...

 • Tesil
  22:44 07.10.2018

  . Slavnému fyzikovi dokonce izraelská vláda navrhla, aby se stal
  druhým prezidentem Izraele. Ten však nabídku odmítl a již předtím vyslovit svůj názor na ideu židovského :

  „Mnohem raději bych viděl rozumnou dohodu s Araby o společném životě v míru
  než vytvoření židovského státu. Nemluvě o praktických zřetelích, mé pochopení
  podstaty judaismu se vzpírá představě židovského státu s hranicemi, armádou a světskou mocí, byť malou.
  Obávám se vnitřního poškození, které judaismus utrpí – obzvláště od úzkoprsého
  nacionalismu v našich vlastních řadách, proti němuž jsme v minulosti museli tvrdě
  bojovat, a to i bez židovského státu. Již nejsme Židy makabejského období. Návrat
  ke státu by znamenal opuštění duchovního pojetí našeho společenství, za něž vděčíme géniu našich proroků.

 • Tesil
  22:18 07.10.2018

  Jan Horten
  Podporoval sionismus a bylo mu navrženo stát se prezidentem Izraele, což odmítl. Opovrhoval nacionalismem a vyjadřoval pochybnosti, zda je židovský stát nejlepším řešením


  .https://www.mentem.cz/blog/ein...


  Plus knihy M.Čejky a další desítky odkazů.

 • Jan Horten
  21:46 07.10.2018
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Tesil

  Einstein samozřejmě proti státu Izrael nevystupoval. Ano Einstein byl dotázán, po smrti prvního prezidenta Izraele Weizmanna, zda by přijal nabídku prezidenství, kdyby ho Knesset oslovil.

  Eistein odpověděl
  „Jsem hluboce pohnut nabídkou z našeho státu Izrael (abych sloužil jako prezident) ale, se zármutkem a studem, to nemohu přijmout. Během celého svého života jsem se zabýval objektivními záležitostmi, a proto mi chybí jak přirozená schopnost, tak zkušenost s řádným jednáním s lidmi a vykonáváním oficiálních funkcí. Z těchto důvodů bych nebyl způsobilý plnit povinnosti tohoto vysokého úřadu. Jsem tím více než znepokojen, protože můj vztah k židovskému lidu se stal mým nejsilnějším lidským poutem od té doby, co jsem si plně uvědomil naši nejistou situaci mezi národy světa.“

  Snažit se vydávat Einsteinovo odmítnutí za odpor proti Izraeli je zcela absurdní vývod. Naopak, Einstein byl zastáncem a propagátorem vzniku Izraele, napsal např. řadu dopisů vedoucím států různých zemí, aby svou autoritou získal podporu pro vznik oddělené vlasti pro židovský lid. Právě za tuto práci pro židovský lid mu byla dána ona nabídka. Příkladem jeho velmi kladného a podporujícího vztahu k Izraeli je například i to, že Einstein nakonec předal a odkázal všechny své původní spisy právě Izraeli, respektive Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě

  https://www.jewishvirtuallibra...

 • Tesil
  20:33 07.10.2018

  V počátcích sionismu se uvažovalo o vytvoření státu Izraele na území Argentiny,Kypru,
  Ugandy nebo Konga.Nakonec začali skupovat přes prostředníky půdu,kterou měli Palestinci pronajatou.Za peníze E.Rothchilda.Později Židovský národní fond.
  Takže ani sionisti netrvali na nějakém historickém řešení.
  První opozici tvořili křesťané z řad Arabů,kteří argumentovali tím,že oni v minulosti Židy
  ze země nevyhnali.
  Proti uměle vytvořenému státu vystupoval i A.Einstein,který odmítl nabídku na post presidenta.

 • Husita
  20:32 06.10.2018
  • (6)

  Nic takového jako palestina a pelestinec prostě neexistuje. Ti takzvaní palestinci svůj stát již dávno mají. Mezi Středozemním mořem a Jordánem není pro žádný další arabský stát místo.
  Mimochodem, žádný západní břeh, ale Izrael.

 • Kozlus
  21:57 05.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  palo satko:
  To je zajimava otazka. Po teoretickem vyklizeni pozic ze strany USA a hrozbe takoveho utoku "vsichni na zidy", je dost dobre mozne, ze by se na stranu Izraele postavili Rusove. Jednak letos Putin oficialne zarucil Izraeli uzemni nedotknutelnost - jako jedinej stat krome USA, ale i bez toho jsou ruskoizraelske vztahy na velmi dobre urovni a velka cast Izraelskych politiku a vojaku ma koreny v CCCP/RF - tedy, krome letectva, kde by mel byt velky podil amricanu, kteri konvertovali a celkove velka indoktrinace diky vycviku v USA. Opacne ma RF izrael taky dost rado a radsi, nez aby muslimove utvorili koalici a znicili Izrael, tak se urcite najde nejaka ta divize na podporu - ikdyby si mela prorazit cestu Tureckem nebo Iranem.Neplette si soucasne "spojenectvi" RF s Tureckem a Iranem s nejakou oboustranou laskou. Rusko v te oblasti potrebuje klid a posledni, co pripusti je nejaka siroka koalice muslimskych statu, ktera by opravdu spolupracovala. Vzhledem k soucasnemu stavu zmagoreni tamnich fanatiku, by to bylo velmi vazne ohrozeni pro RF.

 • SofF
  21:56 05.10.2018

  nejlepší řešení by byla společná konfederace Jordánska se Sýrií a tento subjekt by se dělil o společnou správu s Izraelem o zbytek Palestiny a Gazy. Je to logické řešení protože vojenská i ekonomická síla znemožňuje v dohledné době nějaký posun v arabský prospěch. Jednoduše měli by se s tím smířit a být rádi že mají něco než je Izraelci postupně ze zbytku Palestiny vyšoupnou a zkolonizují vlastními lidmi. Už doufají desítky let ale jenom ztrácí a jejich děti živoří na ulici nebo se nechávají střílet IDF.

 • KOLT
  21:39 05.10.2018

  palo satko, ano jsou. Ale kdyby se od Izraele Západ odvrátil a Izraeli by hrozil zánik, nemějte pochyby, že by ty oběti byli ochotni přinášet i Židé. A jakožto pragmatici by velmi rychle přešli od asymetrické k totální válce. ISIL bylo možné porazit buď klasickou COIN válkou, nebo nevybíravým přístupem "zabte je všechny, Bůh si je přebere". Jak dlouho myslíte, že by trvalo, než by to na obou stranách přešlo k této metodě? Arabové ji v podstatě vyznávají už dneska...

 • KOLT
  21:35 05.10.2018
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  dusan, myslím, že se poměrně zásadně mýlíte ve dvou věcech:
  1) Nejde o "dokazování si historického práva", jde o to, že spousta odpůrců Izraele tvrdí, že "Židi tam 2000 let nežili a najednou je to jejich domovina. To je, jako kdyby dneska Welšané chtěli zpátky Česko." Což je prostě kravina, protože Židé v Izraeli žili celou tu dobu mezi Exodem a rokem 1948, velkou většinu doby tvořili většinu obyvatelstva. Teprve relativně nedávno se v té oblasti začalo usazovat větší množství Arabů. Čili Židé měli po druhé světové válce na Izrael minimálně takový nárok, jako měli Češi na dnešní Česko po první světové. A spíš větší, protože a) byli na daném území déle; b) "alternativní etnikum" tam bylo kratší dobu než u nás.

  Čili historický nárok je prostě nezpochybnitelný. A jakkoliv si to nemyslíte, historický nárok je v reálu jedna ze dvou zásadních částí, které tvoří stát. Pokud obyvatelstvo nějakého státu necítí historickou souvztažnost se svým státem, je na průšvih zaděláno (to je například případ různých postkoloniálních států, jejichž hranice byly kresleny tužkou na mapě). Druhou částí, jež dělá stát státem, je schopnost svůj stát udržet (silou či politikou). I tu Izrael má.

  2) Židé pod muslimskou nadvládou mnohdy trpěli stejně jak pod křesťanskou. I zde docházelo k masakrům, často k prakticky likvidaci celých židovských komunit. A i v muslimském světě byla období, kdy naopak soužití vcelku dobře fungovalo. Takže házet na křesťany, že to oni jsou ti hlavní viníci, je prostě nesmysl. Jeli jsme v tom s muslimy společně.

 • RiMr71
  21:32 05.10.2018

  Fandím Izraeli.

  Palestinci podporovaní a placení EU komunisty je podobná komunita jako ta, jejíž členy všech věkových skupin vídám každý den poflakovat se po Palmovce v nudném čekání na další výplatu sociálních dávek.

 • palo satko
  21:08 05.10.2018

  Pred par dnami povedal prezident Trump, že Saudi by dovladli behom 14 dni, keby ich nechranili USA. Kolko by existoval Izrael, keby Egypt a Saudsku Arabiu ovladli protiizraelsky militanti a USA boli odstavene z tamojšiej oblasti? Ta vojna "všetci proti Izraelu" by nebola o schopnosti zabijat, ale o schopnosti prinašat obete. Nakoniec ako vždy. Myslim, že ISIL a vojna s nim ukazal, že tamojši muslimovia su schopni znašat obete.

 • dusan
  20:47 05.10.2018
  • (14)

  Jan Horten

  Nemusíme chodiť tak hlboko do histórie aby sme si všimli veľké zmeny ...

  Teraz je sté výročie vzniku ČSR a v tom čase Bratislava takmer vôbec nemala slovenské obyvateľstvo .... samí Maďari, Nemci či Židia ...

  Pre väčšinu národov je typické, že v histórii hľadajú ospravedlnenia či potvrdenia svojej súčasnej politiky. A pre priestor dnešného Izraela to platí dvojnásobne. Mnohí Arabi sa veľmi rozčuľujú, že im Izrael "zničil" to či ono z histórie ... hoci pred tým ako na to siahli Židia sa o svoju "dôležitú" pamiatku ani nezaujímali ...

  Nejaké historické exkurzy do minulosti nemajú preto pre súčasnosť žiadny význam - každý ma jasné "dôkazy" o svojej pravde. Pri politických dohodách skrátka treba na historické exkurzy zabudnú - to nikam nevedie ....

  Hlavne v prípade Židov je to dosť absurdné, keď mnohí kresťania dnes tvrdia, že treba Židov podporiť pri palestínsko-židovskom konflikte, lebo v minulosti "trpeli" ...
  To "odškodnenie" je absurdné, lebo Židov vyhladila "vyspelá" kresťanská spoločnosť a nie Arabi, na ktorých účet niektorí "experti" chcú Židov odškodňovať.

 • Jan Horten
  20:17 05.10.2018
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Jen poznámka k historii osídlení.
  O tom kdo v Erec Jisra'el (Palestina) žil pěkně vypovídá zajímavá knížka o osídlení Erec Jisra'el (Palestina) od Hadriana Relanda "Palaestina, ex monumentis veteribus Illustrata", publikovaná v roce 1714, holandským kartografem, vyslaným holandskou kartografickou společností v roce 1695 zmapovat Erec Jisra'el (Palestina) popsat místní osídlení, názvy atd. Jak z knihy vyplývá, ani jeden název osady nebo města (popsáno 2500 míst) v Erec Jisra'el (Palestina) nemá v této době ani nijaký název, který by měl arabský původ. Většina jmen a názvů pochází z hebrejštiny, řečtiny, latiny nebo románských jazyků. Většina země byla málo obydlená, více byla obydlená jen města jako Jeruzalém, Acco, Safedu, Jaffa, Tiberius. V té době, jak vyplývá z knihy, zde Arabové prakticky neexistovali. Například v Roce 1696 neexistoval nijaký název města jako je Ramalláh, tehdy se to jmenovalo “Beteilé” (z hebrejského jména Bet El). Relandi zde popisuje i složení obyvatel, mluví o dominantní přítomnosti Židů, křesťanů a velmi málo muslimů (tedy Arabů) z nichž byla většina beduínů, tedy těch, kteří nejsou vázáni na místo (kočovníci). Většina měst se skládala z Židů a křesťanů, s výjimkou Nábulusu (Shehem), ve kterém tehdy bylo podle Relanda cca 120 lidí, patřící k jednomu arabskému rodu. Mimochodem, například Gaza byla v té době ještě z 50% židovská a z 50% křesťanská. http://www.dreuz.info/2012/12/... nebo http://www.think-israel.org/go...

 • dusan
  17:18 05.10.2018

  KOLT

  V celku súhlas ... lenže to zastavenie výstavby je KĹÚČOVÉ. Arafat "cúval" pri jednaní s Izraelom úplne na doraz a dokonca súhlasil s tým, že sa nemusia Palestínčania vrátiť !! ... ani to nestačilo a to by ho už vlastní roztrhali keby o tom vedeli ....

  Jednoducho pokým Izrael nezastaví výstavbu tak mier nikdy nebude ....

  Mimochodom Izrael na to vôbec nie je odkázaný .... buduje ich pre politické ciele radikálnych sionistov .... lebo pre nich je rozširovanie posvätné.

  Často sa zabúda na to, že v Izraeli majú dosť blbý volebný systém, kde nie je limit a do parlamentu sa dostanú kadejaký poloblázni i zo strany židovských radikálov. To by nebol problém, keby ich nebolo toľko, že "normálne" strany bez nich vládu nepostavia ... na a potom často kadejaký fanatici určujú politiku, ktorú často odmieta i väčšina Židov ...

 • KOLT
  16:46 05.10.2018

  dusan, a) Židé vyhlásili Izrael za svatou zemi před nějakými 3500 lety, nebo ještě dřív ;-) Což jim samozřejmě nedává právo ji vlastnit. Nicméně spousta Židů v Izraeli bydlela i v dobách po Exodu, i v dobách, kdy bylo území součástí Osmanské říše. Spolu se zvyšující se mobilitou zároveň docházelo k návratu spousty Židů do pradávné domoviny, kterou oni celou dobu považují za "svoji". Arabů tam nikdy zas kdovíjaké množství nežilo, byla to chudá oblast. A tak místní půdu Turci vesele prodávali Židům. Už po první světové válce, kdy území přešlo pod britský mandát, tvořili Židé na některých územích většinu, případně nejpočetnější etnikum (nejsou tam jen Arabové). Za druhé světové války a po ní ten příliv samozřejmě zesílil. V době kolem vyhlášení Izraele se bez debaty děly ze strany Židů zvěrstva, nicméně nemenší se děly i ze strany Arabů a Britů, tam si fakt nemají navzájem moc co vyčítat...

  liberal shark těmi utečenci pravděpodobně myslel Židy, kteří po vyhlášení státu Izrael utíkali jak z oblastí, které se měli stát arabským státem, tak z dalších arabských států na BV, a těch bylo skutečně minimálně tolik, jako palestinských Arabů.

  Budování osad na území Z břehu Jordánu je samozřejmě sporné. Respektive z hlediska mezinárodního práva asi nelegální. Nicméně za sebe musím říct, že se Židům vlastně ani nedivím. Můj soukromý tip je, že Gaza se jednou stane součástí Egypta (a Izrael mu za to bude platit) a Z břeh se stane integrální součástí Izraele (stejně jako Golany). Nebude to podle mezinárodního práva, ale to už tak anexe nebývají. Kosovo se od Srbska také odtrhlo nelegálně, Rusko anektovalo Krym také nelegálně atd. atp. Jenže když máte tak drtivou převahu, jakou Izrael v současnosti má.... Arabové se s tím sice nesmíří, ale nic moc jiného než to vzít na vědomí jim nezbude. USA ani Rusko kvůli tomu Izrael bojkotovat nebudou. A pokud to Izrael udělá ve vhodnou dobu, zkousne to i většina Evropy. A zbytek světa je Izraelcům u zadku.

  Ale jak píšu, je to jen můj dojem z vývoje situace. Na BV jeden neví dne ani hodiny...

 • dusan
  16:23 05.10.2018

  liberal shark

  Značná časť židovských utečencov utieklo pred rokom 1948 .... hlavne pred fašizmom, nacizmom či "len" antisemitizmom.

  A keďže ... o čom sa dnes veľmi nehovorí .. ich nik nechcel (napr. i USA či Veľká Británia) tak ich "presmerovali" do Palestíny aby "nezavadzali". Domácich Arabov sa samozrejme nik nepýtal ...

  Skrátka bohatí "vyspelý" západ vyriešil problém s nechcenými Židmi na úkor tretej strany. Toto "odkladisko" neskôr vyhlásili sionisti za "svätú zem" a urobili z toho politiku sionizmu.


  V roku 1948 sa enticky "čistilo" na oboch stranách, na židovskej ešte "dôkladnejšie" čo dodnes nechcú oficiálne v Izraeli priznať a dokonca bránia Palestínčanom si výročie vyhnania pripomínať .... čo je dosť absurdné, vzhľadom na to, že sami Židia bojujú proti popieraniu holocaustu za vojny ...


  Dnes ja najväčším problémom mierového procesu odmietanie Izraela zastaviť výstavbu na okupovaných územiach ....

 • liberal shark
  13:14 05.10.2018
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  1) Pro všechny ostatní uprchlíky na světě platí, že práva nepřecházejí na děti.
  2) Stále se zapomíná na fakt, že židovských uprchlíků bylo v roce 1948 více než těch arabských. A ti nemají práva žádná.
  Ergo - celá slavná UN RWA je založena na diskriminaci a rasismu.