Před rokem na Ukrajině poprvé zaútočil Šáhid-136

Před rokem na Ukrajině poprvé zaútočil Šáhid-136
Dron Šáhid-136 / depositphotos.com (Zvětšit)

Íránský útočný dron Šáhid-136 (Shahed-136) se stal klíčovou součástí ruské invaze na Ukrajinu. Pomalu se pohybující, výkonný a relativně levný Šáhid-136 a jeho menší příbuzný Šáhid-131 (Shahed-131) terorizují ukrajinská města stovky kilometrů od fronty. Útočí především na energetickou síť a sklady obilí a způsobily úmrtí a zranění mnoha civilistů po celé zemi.

Od prvního útoku v září loňského roku ruské síly vypustily podle neziskové organizace Airwars okolo 2000 Šáhidů proti cílům na ukrajinském území. Sledování každého nahlášeného odpalu pomohlo vytvořit obraz, jak Kreml přeměnil levný sebevražedný dron v důležitou součást své války. Úspěch systému předpovídá vývoj jeho ekvivalentů, které v konfliktech na celém světě výrazně usnadní přeshraniční útoky na dlouhé vzdálenosti.

„Údery Šáhidů se pro ruskou armádu staly relativně levným způsobem, jak zatížit ukrajinskou obranu a donutit ukrajinskou armádu, aby vynakládala cennou munici na jejich sestřelování,“ vysvětlil Samuel Bendett z amerického Center for Naval Analyses.

Šáhidy jsou jednosměrné útočné vzdušné prostředky (kamikadze), které nesou v přídi výbušniny. Postrádají dálkové navádění a operátoři tak nastavují zeměpisné souřadnice cíle před odpalem. Obvykle něčeho statického a velkého, jako je skladiště nebo obytná budova. Po startu s raketovou podporou se spustí spalovací motor, který dává letounu Šáhid charakteristický zvuk „sekačky na trávu“. Pokud není sestřelen, dron se nakonec stočí k cíli.

Často jsou vypouštěny v rychlém sledu za sebou, aby přehltily ukrajinskou protivzdušnou obranu a způsobily maximální škody. S odhadovanou jednotkovou cenou 50 000 amerických dolarů a doletem 2000 kilometrů se ukázaly být jednoduchým a levným způsobem, jak může Rusko útočit na města daleko za frontovou linií. „Samotné drony stojí mnohem méně než opravy škod, které působí uvnitř Ukrajiny,“ uvedla Anna Borshchevskaya z think tanku Washington Institute.

Tempo útoků Šáhidů, o nichž Moskva mluví jako o Geranech-1 nebo Geranech-2, se podle Airwars v průběhu 12 měsíců zintenzivnilo. První identifikovaný systém byl sestřelen v Charkivské oblasti 13. září 2022, asi šest měsíců po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Během následujícího dvou a půl týdne šly další drony k zemi na jihu Ukrajiny u Mikolajiva a Oděsy. První zpráva o civilní oběti útoku Šáhidů přišla 23. září právě z Oděsy.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Americké námořnictvo zneškodnilo íránský dron pomocí elektronického boje

Včera oběhla médií informace o „sestřelení“ íránského dronu americkou výsadkovou lodí USS Boxer ...

PREMIUM Ruské nákupy v Íránu dokazují chybějící schopnosti

Podle odtajněných amerických zpravodajských informací navštívili Írán v posledních týdnech dvakrát ...

Právě v čas. Britské střely ASRAAM zachraňují ukrajinskou protivzdušnou obranu

Ukrajinská armáda se pochlubila fotografií britského vozidla SupaCat nesoucí protiletecké střely ...

Lovec íránských dronů Šahed: Polský dron HAASTA s karabinou ráže 5,45 mm

Na běžící polské vojenské výstavě MSPO 2023 domácí výzkumný institut „Lukasiewicz“ (Sieć Badawcza ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.