Střídání stráží v Královském námořnictvu

¨letadlová loď HMS Queen Elizabeth
Foto: S letadlovou loďi HMS Queen Elizabeth opatrně manévrují remorkéry. / UK MOD

Největší britské plavidlo všech dob, letadlová loď HMS Queen Elizabeth, poprvé vyplulo z doku v loděnicích Rosyth, nedaleko Edinburghu. Uvolnilo tak prostor pro stavbu sesterské lodi HMS Prince of Wales. Kdo ale nyní střeží zájmy Jejího Veličenstva na mořích a oceánech?

Královna Alžběta láhví Whisky pokřtila novou letadlovou HMS Queen Elizabeth loď 4. července. Tehdy ještě obří loď dřímala v suchém doku. Před týdnem HMS Queen Elizabeth za pomocí remorkérů opustila místo svého zrození, otočila se a přirazila k nedalekému molu.

Stěny doku byly po obou stranách pouze dva metry daleko od trupu lodi. Celý manévr trval 3 hodiny. Ostatně pohybovat se příliš rychle s 284 m dlouhou, 65 000 t vážicí lodí v ceně 6,2 miliard liber (215,5 miliard Kč) se nemusí vyplatit.

Dělníci nyní budou pokračovat na dovybavování letadlové lodi HMS Queen Elizabeth dalšími systémy tak, aby mohla v roce 2016 zahájit námořní zkoušky a v roce 2020 vstoupit do služby u Královského námořnictva (Royal Navy). V uvolněném doku pak v záři letošního roku začne stavba sesterské lodi HMS Prince of Wales.

Video: HMS Queen Elizabeth vyplouvá z doku. / YouTube

V současné době je největším plavidlem Královského námořnictva letadlová loď IHS Illustrious s výtlakem 22 000 t. Loď vstoupila do služby v roce 1982. Během své kariéry urazila na moři 900 000 námořních mil (1 666 800 km) a obrazně tak více než 40× obeplula Zemi.

IHS Illustrious byla druhou lodi třídy Invincible. První loď své třídy HMS Invincible skončila svou pouť v roce 2005, třetí a poslední HMS Royal Arc pak v roce 2011. Obě lodě byly sešrotovány v Turecku.

Do konce tohoto roku pak skončí svou službu i IHS Illustrious. Pokud máte zájem, můžete si loď IHS Illustrious koupit. Britské ministerstvo obrany vyzvalo soukromé společností, charitativní organizace a fondy k odkoupení poslední lodě třídy Invincible. Pokud se prodej podaří, loď se možná promění v plovoucí muzeum.

Do nástupu letadlové lodi HMS Queen Elizabeth převezme úkoly po IHS Illustrious vrtulníková útočná loď HMS Ocean. Loď s výtlakem 21 500 t vstoupila do služby v roce 1998.

HMS Ocean

Foto: HMS Ocean přebírá službu od HMS Illustrious (v pozadí). / MOD UK

HMS Ocean se právě vrátila z 15 měsíců dlouhé opravy a modernizace. Celkově 60 vylepšení, včetně úpravy letové paluby, hangárů a zázemí pro vrtulníky, přišlo britské daňové poplatníky na 65 milionů liber (2,26 miliard Kč).

Loď je určená k vyloďovacím operacím a je schopná výsadek podporovat vrtulníky Apache, Lynx nebo Merlin, případně Chinook. Stejně tak je k dispozici dok pro menší výsadková plavidla.

Připomeňme, že současné Královské námořnictvo nemá na svých lodích k dispozici žádné stíhací letectvo. Současná letecká složka Královského námořnictva FAA (Fleet Air Arm) disponuje především vrtulníky.

Lehké proudové letouny BAE Systems Hawk zařazené pod FAA slouží k leteckému výcviku a imitování letadel protivníka. Svojí základnu mají na námořní základně RNAS Culdrose. Ke zlepšení situace dojde až po nástupu HMS Queen Elizabeth do služby a aktivování první letky stíhaček F-35B Lightning II.

Zdroj: The Telegraph

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stavba letadlové lodě Queen Elizabeth zdárně pokračuje

Pouze 100 dní zbývá do dne, kdy královna Alžběta II. pokřtí novou chloubu Královského námořnictva – ...

Francouzské kolové vozidlo VBCI pro britskou armádu

Britská armáda na konci letošního roku začne testovat francouzské kolové vozidlo VBCI (Véhicule ...

PMRS: Nový britský průzkumný obrněný transportér

General Dynamics představil prvního člena nové rodiny britských pásových obrněných vozidel Special ...

F-35 Lightning II v ceně stíhačky F-16?

Americké ministerstvo obrany a tři vedoucí firmy programu JSF (Joint Strike Fighter) podepsaly ...

Striker II: Nová pilotní přilba od BAE Systems

Britský zbrojní gigant BAE Systems na proběhlé výstavě Farnborough Airshow 2014 představil novou ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Vrata
  11:18 04.08.2014

  Beld: tech 65 tis tun ma byt vaha lodi pri predani armade. Takze, jak jsem napsal nize, bude to prakticky vaha prazdne lodi bez paliva, munice, posadky ... Pokud se nalozi, bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld: tech 65 tis tun ma byt vaha lodi pri predani armade. Takze, jak jsem napsal nize, bude to prakticky vaha prazdne lodi bez paliva, munice, posadky ... Pokud se nalozi, bude vaha a tedy vytlak vetsi. Navic tam je pry rezerva na montaz dalsich zarizeni az do vahy 5 000 tun, takze vaha prazdneho plavidla muze dosahnout az 70 000 tun. Maximalni vahu plne nalozeho plavidla jsem nenasel.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  10:33 04.08.2014

  Ne , u lodi je to tak , ze pokud lod pluje , je vytlak roven vaze . Jde jen o to jesti je tech 65k tun uvadeno v bojovem zatizeni ( cili plne nalozena) . hledat se me to nechce .

  Ne , u lodi je to tak , ze pokud lod pluje , je vytlak roven vaze . Jde jen o to jesti je tech 65k tun uvadeno v bojovem zatizeni ( cili plne nalozena) . hledat se me to nechce .

 • mattea
  01:21 04.08.2014

  Vrata: jak chápu archimédův zákon já, tak hmotnost vytlačené kapaliny rovná se hmotnosti ponořené části lodi.. takže pokud vytlačí 65t vody, tak jen sama část lodi pod hladinou má ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: jak chápu archimédův zákon já, tak hmotnost vytlačené kapaliny rovná se hmotnosti ponořené části lodi.. takže pokud vytlačí 65t vody, tak jen sama část lodi pod hladinou má 65t.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  14:55 03.08.2014

  vojacek v zaloze: popirate archimeduv zakon. Vytlak lodi je roven prave jeji vaze. U HMS Queen Elisabeth je 65 000 tun vaha lodi pri dodani armade, tedy vaha s "provoznimi ...Zobrazit celý příspěvek

  vojacek v zaloze: popirate archimeduv zakon. Vytlak lodi je roven prave jeji vaze. U HMS Queen Elisabeth je 65 000 tun vaha lodi pri dodani armade, tedy vaha s "provoznimi kapalinami", ale bez paliva, munice, vahy osadky ...Skrýt celý příspěvek

 • vojáček v záloze
  19:11 02.08.2014

  Nechci být hnidopich, ale ta loď určitě 65 tisíc tun neváží. Údaj o výtlaku neudává hmotnost, že...

  Nechci být hnidopich, ale ta loď určitě 65 tisíc tun neváží. Údaj o výtlaku neudává hmotnost, že...

 • CerVus
  09:22 02.08.2014

  No s ohledem na to, že ta loď už je teď o třetinu dražší než bylo plánováno, tak se nelze divit, že se to nelíbí lidem ani v GB.

  No s ohledem na to, že ta loď už je teď o třetinu dražší než bylo plánováno, tak se nelze divit, že se to nelíbí lidem ani v GB.

 • mattea
  17:07 01.08.2014

  nevertemediam: Pekne prosim, dvakrat zvaz, nez odesles jakykoliv prispevek. Pokud nema zadnou pridanou hodnotu pro ostatni ctenare, je to k nicemu - jen vyjadreni tveho osobniho ...Zobrazit celý příspěvek

  nevertemediam: Pekne prosim, dvakrat zvaz, nez odesles jakykoliv prispevek. Pokud nema zadnou pridanou hodnotu pro ostatni ctenare, je to k nicemu - jen vyjadreni tveho osobniho nazoru (at uz podlozeneho, nebo ne) a ten nikoho dvakrat nezajima. Diky.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:03 01.08.2014

  ...a kolik je "tak akorát"..? :)

  svatá prostoto...

  ...a kolik je "tak akorát"..? :)

  svatá prostoto...

 • nevertemediam
  22:32 31.07.2014

  neskutocne peniaze to stoji, az moc

  neskutocne peniaze to stoji, az moc

 • lorgarius
  19:51 31.07.2014

  celkom dobre komedy duo dava na frak RN
  http://www.youtube.com/watch?v...

  celkom dobre komedy duo dava na frak RN
  http://www.youtube.com/watch?v...

 • Vrata
  15:24 30.07.2014

  "amphibious assault ship HMS Ocean" se do cestiny preklada jako "vrtulnikova vysadkova lod HMS Ocean". Lze zjistit i srovnanim Ceske a Anglicke Wiki. Termin "obojzivelna lod" v ...Zobrazit celý příspěvek

  "amphibious assault ship HMS Ocean" se do cestiny preklada jako "vrtulnikova vysadkova lod HMS Ocean". Lze zjistit i srovnanim Ceske a Anglicke Wiki.

  Termin "obojzivelna lod" v Ceskych sdelovacich prostredcich standardne uvadena v pripade "amphibious assault ship" mne vzdy vytoci, nebot to vypada, ze dotycna lod ma kolecka a jezdi i po sousi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...